W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka cieknie – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Cieknąca zmywarka nie jest miłym widokiem i nikt z nas sobie tego nie życzy. Jeżeli jednak tak już się stało, musisz jak najszybciej zażegnać tę upierdliwą awarię. Przygotowałem kompletną listę przyczyn i rozwiązań.

Zmywarka cieknie - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Uszkodzony elektrozawór

  Zmywarka cieknie? Sprawdź, czy nie doszło do uszkodzenia elektrozaworu. Znajdziesz go na końcu węża zasilającego zmywarki. Ma on za zadanie regulować przepływ wody.

  Blokada elektrozaworu w pozycji otwartej powoduje pobieranie wody do momentu jej wycieku. Powodem może być też pojawienie się kamienia. Prowadzi do rozszczelnienia tego elementu.

  • Rozwiązanie: Wyjmij elektrozawór ze zmywarki, następnie odłącz od rur i węża. Pozostaw do wyschnięcia. Podłącz element do prądu. Jeśli elektrozawór nie wydaje żadnego dźwięku, nie funkcjonuje prawidłowo. Wyczyść go detergentem do usuwania kamienia i zamontuj z powrotem. Jeśli zmywarka nadal cieknie, wymień elektrozawór na nowy.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Nieszczelność pompy

  Sprawdź, w jakim stanie jest pompa zmywarki. To najważniejszy element budowy urządzenia. Odpowiada za przepompowanie wody do dysz spryskujących.

  Jeśli zmywarka przecieka, zużywa dużo wody i głośno pracuje, pompa jest prawdopodobnie uszkodzona. Rozpoznasz to też po zacinającej się w trakcie pracy turbinie i niedomytych naczyniach.

  • Rozwiązanie: Wymień pompę na nową. Odłącz zmywarkę od prądu i ściągnij dolną blachę, odginając ją przy zatrzaskach. Odłącz przewód uziemienia, odkręć śruby grzałki przepływowej i ściągnij opaskę zaciskową. Wyciągnij grzałkę, zrób zdjęcie przewodom pompy (dla łatwiejszego podłączania ich z powrotem) i odkręć starter. Zdejmij uchwyty pompy, odłącz kable od startera i umieść nową część. Podłącz i przykręć starter, wepnij przewody do pompy i załóż opaskę zaciskową na węża przy grzałce. Włóż grzałkę, przykręć i załóż opaskę zaciskową. Na koniec zamontuj obudowę.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Pęknięty spryskiwacz

  Zmywarka wylewa wodę przez drzwi? To może oznaczać awarię spryskiwacza: górnego, dolnego lub sufitowego. W zależności, czy jest to zmywarka Bosch, Amica, czy innej marki (każda ma inną budowę).

  Nadmierne użytkowanie spryskiwaczy powoduje ich uszkodzenie i wyciek wody. Również poluzowanie elementów bądź ich nieprawidłowy montaż powodują ten problem.

  • Rozwiązanie: Zamontuj nowy spryskiwacz. Odłącz zmywarkę od prądu, wyciągnij kosz na sztućce, a także dolny i górny. Wyjmij dolny spryskiwacz i włóż nowy. Dociśnij do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. Sprawdź, czy spryskiwacz obraca się swobodnie. Podobnie postępuj przy montowaniu górnego spryskiwacza. Element nie jest uszkodzony? Sprawdź, czy jest dobrze zamontowany. Mógł się poluzować i to powoduje wyciek wody. Jeśli w tym tkwi problem, zdemontuj i zamontuj spryskiwacz jeszcze raz.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Uszkodzona uszczelka drzwi 

  Gdy zmywarka wylewa wodę przez drzwi, sprawdź stan uszczelki.

  Jak?

  Włóż w drzwi kartkę papieru. Po zamknięciu kartka wypada lub przesunęła się? Uszczelka w drzwiach jest uszkodzona.

  Uszczelka drzwi zmywarki zapobiega wyciekowi wody podczas pracy urządzenia. Jej awarię najczęściej powoduje pęknięcie. Zazwyczaj do takiej usterki dochodzi przez nieodpowiednie użytkowanie zmywarki.

  • Rozwiązanie: Wymień uszczelkę. Odkręć i zdejmij przednią oraz boczną obudowę drzwi. Poluzuj sprężyny zawiasu i odczep. Podłóż coś pod drzwi zmywarki. Przesuń je lekko do przodu, aby nadal spoczywały na zawiasach. Wyciągnij dolną uszczelkę. Włóż nową i dociśnij. Wsuń plastikowe uchwyty między zawiasy a tylną obudowę drzwi. Przykręć drzwi do zawiasów. Przymknij je, załóż i naciągnij sprężyny. Na koniec przykręć boczne osłony. Załóż przednią obudowę, dla ułatwienia zdemontuj najpierw cokół.
  • Dodatkowa porada: Dbaj o uszczelkę drzwi. Noże i inne ostro zakończone przedmioty wkładaj do komory tak, aby przypadkowo jej nie uszkodziły. Co pewien czas przemyj uszczelkę wilgotną gąbką. Przy okazji skontrolujesz jej stan.

  Wygięte zawiasy drzwi 

  Wygięte zawiasy również są powodem cieknącej zmywarki. Problem łatwo rozpoznasz: drzwi zmywarki nie domykają się całkowicie. Pomiędzy uszczelką a drzwiami zauważysz przerwę. To przez nią wycieka woda.

  • Rozwiązanie: Załóż nowe zawiasy. Odkręć tylną pokrywę drzwi, przymknij je i zdejmij obudowę przednią. Odkręć i zdemontuj obudowę boczną. Ściągnij uchwyt obudowy przedniej. Poluzuj sprężynę i ją zdejmij. Odkręć i poluzuj zawias, wyciągnij i wsuń na jego miejsce nowy, dobrze przykręcając. Zamknij drzwi, naciągnij sprężynę na hak, załóż obudowę boczną i przednią.

  Pękniecie zbiornika

  Zmywarka cieknie od dołu, kiedy uszkodzony jest zbiornik (wanna) lub pękła znajdująca się przy nim uszczelka.

  Lepiej usuń usterkę jak najszybciej. Inaczej konsekwencje będą poważniejsze. Pęknięty zbiornik prowadzi do awarii pompo-grzałki. Dotyczy to m.in. zmywarek Siemens i Bosch.

  • Rozwiązanie: Sprawdź, w jakim stanie jest zbiornik. Odłącz zmywarkę, połóż na plecach i rozmontuj. Wannę znajdziesz mniej więcej na środku: tam, gdzie filtr. Jeżeli element jest uszkodzony, zdemontuj go i załóż nowy.

  Złe podłączenie zaworu

  Gdy zmywarka cieknie z tyłu, problem tkwi w złym podłączeniu zaworu.

  Zawór służy przede wszystkim do transportu wody do zmywarki. Być może nie dostrzeżesz od razu problemu z jego złym podłączeniem. Znajdziesz go z tyłu, a ze zmywarką łączysz go za pomocą węża.

  • Rozwiązanie: Oceń najpierw stan węża. Jeżeli nie jest pęknięty, sprawdź szczelność pomiędzy zaworem a zmywarką. Odłącz zawór i podłącz go jeszcze raz.

  Pęknięcie płaszcza wodnego

  Zmywarka wycieka od boku? Masz do czynienia z pęknięciem płaszcza wodnego. Znajdziesz go wewnątrz urządzenia.

  Płaszcz wodny odpowiada za przebieg wody w zmywarce. Im jest starszy, tym bardziej wzrasta ryzyko jego pęknięcia. Powoduje to osadzający się kamień i brud.

  • Rozwiązanie: Wymień płaszcz wodny. Zdemontuj obudowę i dostań się do boku zmywarki. Płaszcz wodny zauważysz od razu. Nie zdziw się, jeśli ma brązowy kolor. To naturalne po dłuższej eksploatacji urządzenia. Wyjmij uszkodzony płaszcz. Nie jest przymocowany żadnymi zaciskami. Element jest osadzony na rozdzielaczu wody, łączy się z uszczelką ze ścianką. Załóż nowy płaszcz, zamontuj z powrotem obudowę.

  Zatkany filtr

  Filtr zatyka się na skutek nagromadzonego osadu lub elementów, które nie powinny do niego trafić, np. torebek herbaty.

  Taką usterkę usuniesz w kilka minut. Nie musisz mieć talentu do majsterkowania.

  • Rozwiązanie: Odetkaj filtr. Otwórz drzwi zmywarki i wyjmij element. Znajdziesz go na dnie. Opłucz filtr pod bieżącą wodą. Widzisz spore zabrudzenia? Usuń je za pomocą gąbki i płynu do naczyń. Czysty filtr zamontuj z powrotem.
  • Dodatkowa porada: Nie ładuj zmywarki w pośpiechu. Sprawdź, czy kubki są puste (bez torebek, fusów czy kawałków cytryny). Talerze najpierw opłucz pod bieżącą wodą. Usuniesz wtedy większe resztki jedzenia.
  • Dodatkowa porada 2: Cieknąca zmywarka to dość skrajny przypadek awarii tego sprzętu, ale rzeczywiście może go wywołać nadmiar brudu w urządzeniu. Zawsze lepiej zapobiegać, więc dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić zmywarkę.

  Podsumowanie

  Zmywarka cieknie najczęściej przez: uszkodzony elektrozawór, nieszczelną pompę, pęknięty spryskiwacz, uszczelkę w złym stanie, wygięte zawiasy drzwi, pęknięty zbiornik lub płaszcz wodny, nieprawidłowo podłączony zawór lub jedynie zatkany filtr, co jest najłatwiejsze w usunięciu.

  Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Zdzichu
  9 miesięcy temu

  Nie rozumiem dlaczego pęknięte ramię (spryskiwacz) zmywarki powoduje wyciek wody przez drzwi. Przecież i tak się z niego leje woda na wszystkie strony, więc jakie to ma znaczenie?