W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka – Czy warto kupić?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy zmywarka do naczyń Ci się przyda? Jakie ma mocne i słabe strony? Dzięki mojemu poradnikowi szybko dowiesz się, czy warto kupić automatyczny sprzęt do zmywania brudnych naczyń.

Czy warto kupić zmywarkę do naczyń?

Spis treści:

  Plusy zmywarek

  Przygotowałem listę korzyści, która, pokazuje, co jest w stanie dać Ci zmywarka. Czy warto kupować ten sprzęt? W wielu przypadkach zdecydowanie tak.

  Oto powody:

  • Oszczędzasz wodę – zmywanie ręczne to najmniej ekonomiczny sposób usuwania zabrudzeń z naczyń. Kupując zmywarkę, od razu zobaczysz różnicę w rachunkach za wodę. Popularne na rynku sprzęty zużywają w jednym cyklu do 10 l wody, podczas gdy ręczne mycie wymaga jej nawet kilkukrotnie więcej, szczególnie przy ponad 10 kompletach naczyń.
  • Zyskujesz dodatkowy czas – załadowanie naczyń do zmywarki zajmie Ci kilka minut, a zmywanie ręczne naczyń po obiedzie czy kolacji to zwykle ponad 20 minut stania przy zlewie. W tym czasie porozmawiasz z domownikami, napijesz się spokojnie herbaty czy nawet obejrzysz odcinek ulubionego serialu. Zrobisz, co zechcesz, bo pracuje za Ciebie zmywarka. Czy warto ją mieć? Odpowiedź nasuwa się sama.
  • Masz porządek w kuchni – przyznasz chyba, że piętrzące się w zlewie brudne naczynia nie sprawiają, że Twoja kuchnia wygląda dobrze, a wręcz przeciwnie. Oczywiście są i tacy ludzie, którym to nie przeszkadza, ale jeśli nie zaliczasz się do tej grupy, ten argument Cię przekona. Brudne naczynia chowasz od razu do zmywarki, więc nie zaburzają one porządku w kuchni.
  • Twoje naczynia są idealnie czyste – co jeszcze daje Ci zmywarka? Czy warto wydawać na nią pieniądze? Argumentem, który za tym przemawia, jest czystość naczyń. Nie każdy temu wierzy, ale doświadczenia wielu kupujących (również moje) są jednoznaczne. Nowoczesne, dobrej jakości zmywarki radzą sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami. Nie tracisz czasu na szorowanie naczyń, wszystko robi za Ciebie sprzęt. Zmywarka myje naczynia w wysokiej temperaturze, nieosiągalnej przy czyszczeniu ręcznym.
  • Wybierasz spośród wielu programów pracy – dostępne na rynku zmywarki oferują wiele funkcji. To daje Ci pewność, że dopasujesz ustawienia sprzętu w zależności od tego, co chcesz wyczyścić. Poza standardowymi programami pracy są też np. takie stworzone z myślą o delikatnym szkle czy większym oszczędzaniu (Eco).
  • Mniej narażasz dłonie na przesuszaniemyjąc naczynia ręczne, wysuszasz dłonie. Tym bardziej jeśli nie korzystasz z rękawiczek, które swoją drogą zwykle są mało wygodne. Przestawiając się na zmywarkę, dajesz skórze odpocząć – łatwiej utrzymujesz jej odpowiednie nawilżenie i młody wygląd.
  • Swobodnie dobierasz miejsce na sprzęt – dotyczy to szczególnie zmywarek wolnostojących 45 cm i zmywarek wolnostojących 60 cm. Nie musisz przeprowadzać przemeblowania bądź remontu kuchni, aby łatwo umiejscowić takie urządzenie. Stawiasz je, gdzie Ci pasuję.
  • Zyskujesz dodatkowy element aranżacji kuchni – a co jeśli ten remont przeprowadzasz i zupełnie zmieniasz wystrój kuchni? Wtedy perfekcyjnie wtopisz sprzęt w linię meblową. Pomogą w tym albo zmywarki do zabudowy 45 cm, jeśli masz mniej miejsca, albo zmywarki do zabudowy 60 cm, jeżeli wolna przestrzeń jest większa.
  • Masz alternatywę co do gabarytów – mieszkasz w pojedynkę lub w parze? Rozważ zatem jeszcze większą oszczędność miejsca i pieniędzy. Zainteresuj się wtedy małą zmywarką kompaktową. Ciekawa alternatywa dla pełnogabarytowych modeli.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Minusy zmywarek

  Zmywarka – czy warto się na nią zdecydować? Wiem, że pełna odpowiedź na to pytanie wymaga też wskazania wad wynikających z użytkowania takiego urządzenia w kuchni.

  Poznaj je, aby podjąć rozsądną decyzję:

  • Dylemat zakupowy – zmywarek jest multum, ale nie wszystkie zachwycają skutecznością zmywania, funkcjami czy głośnością pracy. Musisz poświęcić trochę czasu, aby kupić raz, a dobrze. Ale w tym miejscu mam coś dla Ciebie. Chodzi o poradnik, w którym omawiam to, jaką zmywarkę wybrać. Szybko uzyskasz wiedzę, która zaprocentuje udanym wyborem.
  • Wydajesz jednorazowo większą sumę pieniędzy – zakup dobrej jakości sprzętu to większa inwestycja. Ceny urządzeń często przekraczają 1500 – 2000 zł. Pamiętaj jednak, że zmywarkę kupujesz raz na wiele lat i dzięki niej oszczędzasz na rachunkach za wodę.
  • Zużywasz nieco więcej prądu – o ile zmywarki oszczędzają wodę, tak potrzebują do pracy energii elektrycznej. Jeden cykl zmywania w pełnogabarytowym sprzęcie kosztuje kilka złotych. Taka cena za wygodę. Pamiętaj więc, aby korzystać z funkcji oszczędzających energię i uruchamiać cykl, gdy sprzęt jest praktycznie cały załadowany naczyniami.
  • Musisz zagospodarować dodatkowe miejsce na sprzęt – zwłaszcza w przypadku modelu szerokiego na 60 cm. W wielu kuchniach nie jest to problemem, wizualnie czasem działa nawet na korzyść, ale nie u wszystkich. Mając ciasną kuchnię, rodzi się pewien kłopot z ulokowaniem urządzenia. Dlatego bardzo ważne, aby zastanowić się, co lepsze: zmywarka 45 czy 60 cm? Drugi dylemat stanowi z kolei pojedynek zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca.
  • Masz obowiązek dbania o kolejne urządzenie – na liście spraw związanych z dbaniem o dom pojawia się nowy sprzęt. Wymaga odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Nowoczesne zmywarki są jednak produkowane tak, że nie musisz wiele przy nich robić.
  • Musisz kupować detergenty – sól, nabłyszczacz, tabletki/kapsułki, płyny – jest masa przeróżnych detergentów do zmywarek. Jedne tańsze, inne droższe, ale fakt jest taki, że niektóre rzeczy musisz regularnie kupować.
  • Słyszysz pracę zmywarki – szczególnie gdy sprzęt spoczywa w kuchni otwartej na salon bądź ogólnie w mniejszym mieszkaniu. Zmywarki nie są bezgłośnie, aczkolwiek niektóre pracują bardzo cicho. Dużo zależy od konkretnego modelu, więc głośność może być minusem, ale i neutralną cechą. Pamiętaj też, że cicho pracujący sprzęt nastawisz także w nocy, kiedy taryfa za prąd i wodę jest niższa.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Podsumowanie

  Czy warto kupić zmywarkę? W mojej ocenie tak, a przemawia za tym głównie jedna cecha: nie zmywasz ręcznie naczyń! Oszczędzasz czas, siły, nerwy, a często i zdrowie. W dużej mierze przez to wszelkie minusy zmywarki, które wymieniłem, schodzą na drugi plan.

  Ja nie żałuję zakupu zmywarki, cieszę się, że zmywanie ręczne mam z głowy i Tobie także polecam to ułatwienie życia.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments