W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaką zmywarkę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Wybór zmywarki nie jest łatwą sprawą. Musisz zwrócić uwagę na wiele parametrów, jak i nieco bardziej ukrytych cech, aby cieszyć się porządnym sprzętem. Masz jednak przed sobą najdokładniejszy poradnik zakupowy. Szybko dowiesz się, jaką zmywarkę wybrać!

Zmywarka - Jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:


  Po przeczytaniu poniższych porad zakupowych zajrzyj od razu do moich zestawień. Jeszcze szybciej i lepiej wybierzesz solidny sprzęt do zmywania naczyń.

  Oto one:


  Jaki rodzaj zmywarki?

  Jeżeli masz już preferowany typ zmywarki, to przejdź do kolejnych punktów poradnika. Jeśli nie, to poznaj podział tych urządzeń oraz moje wskazówki zakupowe.

  Poznaj 2 podstawowe podziały:

  • Rozmiar – dotyczy głównie modeli o szerokości 60 cm oraz 45 cm. Porada zakupowa jest prosta: jeżeli masz miejsce, to wybierz większy sprzęt. Zmieścisz w nim wyraźnie więcej kompletów naczyń, które nie będą musiały być tak ciasno ustawione (o czym jeszcze wspomnę, bo to ważne odnośnie skuteczności zmywania zabrudzeń). Ten pojedynek nieco szerzej omówiłem w poradniku zmywarka 45 czy 60 cm. Niszową grupę stanowią z kolei kompaktowe zmywarki, które są dodatkowo niższe (ale i mało pojemne). Coś na bardzo mały metraż.
  • Sposób montażu – tutaj wyłania się dylemat zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca. Te pierwsze tworzą spójną całość z resztą kuchennej zabudowy. Zamontujesz front meblowy, przez co sprzęt staje się dyskretny. Wolnostojące dają z kolei większą swobodę odnośnie miejsca montażu. Mają też większe panele sterowania, bo nie są one ukryte, a widoczne z zewnątrz (w górnej części drzwi). Osobiście preferuję urządzenia do zabudowy, ale to sprawa indywidualna. Zależy ściśle od aranżacji kuchni i Twoich preferencji.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Skuteczność zmywania – na co zwrócić uwagę?

  Podstawa, prawda? Pragniesz w końcu nabyć sprzęt, który realnie wybawi Cię od mycia sterty brudnych naczyń. Bez żadnych poprawek i problemów.

  Sęk w tym, że nie jest łatwo ocenić przed zakupem, czy dana zmywarka dobrze zmywa naczynia. Ale spokojnie, mam dla Ciebie garść porad.

  Na pierwszy plan wychodzi ramię natryskowe. Najczęściej jest rotacyjne/satelitarne, ma kilka dysz i oferuje technikę naprzemiennego mycia. To swego rodzaju śmigło myjące.

  Spójrz, jakie cechy są ważne w przypadku ramienia myjącego:

  • Niwelowanie martwych strefwoda ma docierać wszędzie, do każdego zakamarka komory zmywarki, a więc bez martwych (w tym przypadku… suchych) stref. Inaczej brud pozostanie na naczyniach, szczególnie tych ustawionych w narożnikach, a tego przecież nie chcesz.
  • Ciśnienie wody – woda musi wydobywać się z dysz i zraszaczy pod odpowiednim ciśnieniem, aby szybko zmyć resztki jedzenia i inne nieczystości z naczyń oraz przyborów kuchennych.

  Podstawy skuteczności zmywania zmywarek - Infografika

  Zobacz od razu kilka ciekawych konstrukcji dotyczących ramienia myjącego:

  Sprytne rozwiązania, prawda? Najważniejsze, że realnie podnoszą skuteczność zmywania naczyń.

  Ale to nie koniec, jeżeli chodzi o ten aspekt.

  Co podnosi efektywność zmywania:

  • Sensory/czujniki analizujące załadunek i poziom zabrudzenia – zwiększają skuteczność cyklu zmywania i oszczędzają energię oraz wodę. Bez problemu wykrywają poziom zmętnienia wody, aby wiedzieć, jak brudne są Twoje naczynia i na jakich ustawieniach je wyczyścić.
  • Asystent dozowania – sprawia, że środki czyszczące są wykorzystywane w 100 procentach. Detergent zostanie równomiernie rozprowadzony, aby naczynia kuchenne stały się nieskazitelnie czyste i lśniące.
  • Strefa intensywna – dotyczy zwykle dolnego kosza. Wodny strumień jest intensywniejszy, a więc lepiej domywa naczynia, spłukując osad. Korzystne przy zmywaniu talerzy, patelni czy garnków z tłustszymi plamami.
  • Silnik bezszczotkowy – zapewnia urządzeniu zmywającemu płynność pracy. Przy okazji redukuje generowany hałas (odgłosy tarcia), więc niesie same plusy.
  • Odpowiednio wysoka moc – nie ma tu może wielkich różnic między zmywarkami, ale to istotna cecha. Całkowita moc rozkłada się np. na pompę myjącą, pompę spustową i element grzejny. Gdyby była zbyt niska, to ucierpiałaby na tym płynność pracy zmywarki, a więc intensywność natrysku w komorze.

  Co może obniżyć efektywność zmywania:

  • Zbyt duża ładowność – mało osób zdaje sobie z tego sprawę. Zmywarki w danym rozmiarze mają komory o niemal identycznej pojemności! Co decyduje, że jeden model mieści 13 kompletów naczyń, a drugi nawet 16? Ciaśniej ulokowane stojaki i grzebienie na naczynia. A im bliżej siebie się znajdują, tym spryskiwanie ich wodą może być mniej skuteczne. 16 kompletów to z pewnością zbyt dużo, a i przy 15 warto rzucić okiem na budowę koszy. To samo dotyczy węższych zmywarek. Czasem większy załadunek nie jest plusem, a wręcz przeciwnie i lepiej odrzucić skrajną wartość.
  • Nieodpowiednia twardość wody – raz, że warto ją monitorować w swoim gospodarstwie domowym; dwa, że należy ustawić jej wartość przed pierwszym użyciem zmywarki; trzy, że niektóre modele mają systemy zmiękczające lub regulujące twardość wody (bo gdy jest za miękka, to też niedobrze: szkło będzie bardziej narażone na uszkodzenia i korozję).

  Cechy wpływające na skuteczność zmywania zmywarek - Infografika

  Teraz już wiesz, co przeanalizować przed wyborem zmywarki, jeżeli chodzi o jej skuteczność zmywania.

  Przejdźmy jednak do kolejnego punktu. Szczególnie że ma po części wpływ na efektywność domywania naczyń.

  Programy i funkcje zmywania – które są najważniejsze?

  Z programów największą rolę odgrywają 2:

  • Eco – trwa najdłużej, ale zużywa najmniej energii. To w oparciu na tym programie podawane są dane odnośnie energooszczędności na etykietach energetycznych. Efektywność tej opcji pozwala zazwyczaj skutecznie myć średnio zabrudzone naczynia.
  • Auto – wykorzystuje sensory/czujniki załadunku oraz poziomu zabrudzenia, aby ustalić temperaturę i czas zmywania. Wygodny i efektywny program, lecz bardziej prądożerny od poprzedniego.

  Oprócz tego spotkasz się z wieloma innymi programami:

  • Program do garnków nastawiony jest na wysoką temperaturę; nadaje się do mocno upaćkanych naczyń o wysokiej wytrzymałości. Jego przeciwnością jest opcja do mycia szkła (lub po prostu program delikatny). Niska temperatura oraz niższe ciśnienie wody chronią kieliszki, szklanki, ale też np. porcelanę i inne kruche naczynia. Taki cykl nada połysk szklanym naczyniom, redukując smugi i zacieki.
  • Cykl intensywny w kilku aspektach przypomina ten do garnków. Nie trwa zbyt długo i korzysta raczej z wyższych temperatur oraz ciśnienia, aby domyć średnio zabrudzone naczynia. Program cichy/nocny skupia się z kolei na jak najniższym generowaniu hałasu.
  • Programy przyspieszone są bardzo zróżnicowane. W zależności od zmywarki odmienna jest temperatura zmywania. Duże znaczenie ma intensywność natrysku. W wielu tańszych modelach szybkie opcje zmywania podołają lekko zabrudzonym, a czasem jedynie zakurzonym naczyniom, co stanowi bardziej odświeżanie niż pełnoprawne zmywanie.
  • Wspomnę jeszcze o 2 przydatnych opcjach. Program samoczyszczenia dba o zachowanie sterylności i higieny w komorze oraz systemie wodnym zmywarki. Pomaga w konserwacji, usuwając osad i tłuszcz. Mycie wstępnie płucze oraz namacza naczynia bez korzystania z tabletek czyszczących (sam natrysk zimnej wody). Niejako zastępuje ręczne przemywanie naczyń przed włożeniem do koszy.

  Zwróć także uwagę na liczbę obsługiwanych temperatur. Niektóre zmywarki mają aż 6 poziomów, co jest korzystne, gdyż lepiej różnicuje programy zmywania.

  A co z funkcjami zmywania? Mam kilka ulubionych, które Tobie też powinny się przydać:

  • Połowa załadunku – a w jeszcze lepszej wersji wybór kosza, który ma być zmywany. Nie wypełniając całej zmywarki, oszczędzisz czas, energię i wodę.
  • Skracanie czasu cyklu – znane głównie ze zmywarek Bosch/Siemens, lecz inni producenci też je stosują. Jednym przyciskiem skrócisz czas o kilkadziesiąt procent (czasem nawet trzykrotnie). Ceną za to jest wyższe zużycie energii.
  • Opóźnienie startu – cykl rozpocznie się o wybranej godzinie.
  • Dodatkowe płukanie – usuwa pozostałości detergentów i wzmacnia połysk mytych naczyń.
  • Mycie blach piekarnika – jak i podłużnych tac. Rzadko spotykana funkcja, z którą w parze idą specjalne uchwyty. Zmywarka radzi sobie z tłustymi plamami i zaschniętymi resztkami z blach.
  • Antybakteryjne zmywanie – czasem dużo w tej funkcji marketingu. Przybiera nazwy typu higiena, dezynfekcja, wyparzanie itp. Usuwa bakterie i zarazki, choć trudno sprawdzić skuteczność tego procesu. Mniej użyteczne od poprzednich funkcjonalności, ale ostatecznie postanowiłem o tym wspomnieć.

  Przydatne i ważne funkcje zmywania w zmywarkach - Infografika

  W listę funkcji dodatkowych związanych ze zmywaniem wlicza się też strefa intensywna, ale o niej Ci już opowiadałem przy skuteczności zmywania.

  Wymienione funkcjonalności uznaję za przydatne. Im więcej dana zmywarka ich oferuje, tym lepiej, bo raz na jakiś czas pewnie Ci się przydadzą.

  Skuteczność suszenia – jak wybrać system suszenia naczyń?

  Po wizycie w zmywarce naczynia powinny być czyste, lśniące, ale też suche.

  Na co w tym przypadku zwrócić uwagę? Zobacz:

  • Zeolity – z tej technologii słyną niektóre zmywarki do zabudowy Bosch i Siemens (choć wydaje się, że wspomniani producenci zmieniają system suszenia w nowych zmywarkach na otwieranie drzwiczek). Zeolity przyspieszają proces suszenia. Jak? Zamieniają wilgoć w gorące powietrze. Skuteczne rozwiązanie, które radzi sobie z naczyniami trudniejszymi do osuszania (np. wykonanymi z tworzyw sztucznych lub o nieregularnych kształtach).
  • Kondensacja – wykorzystuje gorące powietrze (a właściwie parę) pozostałą po procesie zmywania.
  • Naturalny przepływ powietrzaautomatyczne uchylenie drzwiczek (na ok. 10 cm) tworzy cyrkulację powietrza, która suszy naczynia. Problemem są tu jednak czasem denka kubków czy szklanek, w których pozostaje ciecz. Niektórzy boją się puchnięcia blatu (np. drewnianego czy z laminatu), lecz osobiście nie zauważyłem, aby działo się z nim coś złego. Wielu moich znajomych również to potwierdza.
  • Wydłużone suszenie – prosta sprawa: zmywarka zwiększa czas suszenia, przez co wrasta pewność co do wyjęcia z niej suchych naczyń bez smug i zacieków. Wiąże się to rzecz jasna z dodatkowym poborem energii elektrycznej.

  Co wspomaga suszenie w zmywarkach - Infografika

  Osobiście wystarcza mi automatyczne otwieranie drzwi. Odpowiednio skuteczne i energooszczędne rozwiązanie, choć nie ukrywam, czasem muszę coś poprawić, np. usunąć pozostałą wodę z jakiegoś głębszego naczynia. Mimo wszystko nie jest to dla mnie zbyt kłopotliwe.

  Wnętrze zmywarki – na co zwrócić uwagę?

  Najpowszechniejszym układem są 2 kosze oraz szuflada na sztućce.

  Co jest tu ważne? Przygotowałem dla Ciebie kolejne wskazówki zakupowe:

  • Główne kosze na naczynia – regulacja wysokości (najlepiej 3-stopniowa), składane przegródki, półki i drabinki, modułowa konstrukcja – takie elementy ułatwią Ci załadunek i zaaranżowanie przestrzeni w stosunku do aktualnych potrzeb. Zmieścisz i mniejsze części zastawy, i większe naczynia, np. garnki, rondle, patelnie, miski, półmisek, wok, a nawet brytfannę.
  • Szuflada na sztućce – w mojej ocenie lepsza od koszyka. Ma najczęściej własną dyszę zraszającą (a czasem ramię myjące) i zabiera mniej miejsca. Widelce, noże, łyżki szybko staną się czyste. Jakieś udogodnienia? Podoba mi się pojemnik na stelażu. Wyjmiesz go, aby wygodniej schować sztućce do szuflad. Składane przegródki dają z kolei możliwość mycia nieco większych przyborów (np. trzepaczki, drewnianej łyżki, łyżki do sałat, łopatki do nakładania czy małych filiżanek espresso). Dla pewności przeczytaj jednak: Zmywarka z koszykiem czy szufladą na sztućce? Koszyk także ma kilka unikalnych zalet.
  • Ochrona szkła – a więc stabilizatory na szklanki, kieliszki (do wina, szampana), a nawet słoiki. Producenci stosują tu gumowane elementy pod postacią wsporników, uchwytów bądź chwytaków. Twoje delikatne naczynia wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne będą bezpieczne podczas zmywania. Staną się po nim błyszczące, a nie popękane czy ubite.
  • Wysuw – powinien być jak największy, aby łatwo rozładować zawartość zmywarki. Co więcej, kosze i szuflady nie powinny się chybotać przy maksymalnym wysuwie.
  • Prowadnice/rolki – zapewniające płynność i łatwość wysuwania oraz wsuwania elementów komory zmywającej. Korzyści dają przede wszystkim wysokiej jakości łożyska kulkowe lub prowadnice teleskopowe.

  Wiem, że ocena takich elementów jest subiektywna i dużo okazuje się dopiero po zakupie. Mimo tego uważam, że da się ocenić sporo elementów we wnętrzu zmywarki. Ważne są głównie te dające możliwość manewrowania układem wewnątrz. Łatwo ulokujesz przeróżne naczynia, przybory oraz akcesoria kuchenne.

  Metalowe dno w komorze zmywarki – tak czy nie?

  Tak, tak i jeszcze raz tak!

  Nadal są zdania, że polinox (taka piękniejsza nazwa plastiku, którą używają producenci zmywarek) to równie dobre wyjście i nie ma co dopłacać do dna wykonanego z metalu.

  Ale to bzdury.

  Plastik w porównaniu do metalu ma kilka poważnych wad:

  • Między plastikiem, który nachodzi na ściany boczne komory, a stalowymi ścianami bocznymi powstają szczeliny. Prędzej czy później będzie gromadził się w nich brud, a więc i bakterie. Tego typu zakamarki bardzo trudno doczyścić i zdezynfekować.
  • Plastik sam w sobie nie jest za bardzo sterylny. Nie ma pod tym względem szans z metalem. W efekcie polinox ma większą tendencję do zatrzymywania na sobie zarazków oraz przykrego zapachu.
  • Dużo łatwiej go zarysować czy jakkolwiek uszkodzić. Powstałe rysy to kolejne skupiska bakterii.

  Stalowe dno jest więc wytrzymalsze, a przede wszystkim łatwiejsze w czyszczeniu i mniej narażone na osiadanie szkodliwych drobnoustrojów.

  Niektórzy twierdzą, że problemem tego wykończenia jest z kolei ryzyko korozji. Sęk w tym, że stal nierdzewna, jak sama nazwa wskazuje, nie koroduje. Do tego wielu producentów daje bardzo długie gwarancje na to, że w komorze nie pojawi się rdza.

  Ogólnie biorąc, koniecznie wybierz zmywarkę ze stalowym dnem.

  Głośność zmywania – ile powinna wynosić?

  Jeżeli umieszczasz zmywarkę w otwartej kuchni, to tym bardziej zwróć uwagę na ten parametr. Tak samo podczas wyboru zmywarki do małego mieszkania, np. kawalerki. Inaczej hałas będzie stanowił poważny minus, o czym wspominałem w artykule, czy warto kupić zmywarkę.

  Magiczną granicą są 44 dB. To dobry rezultat i sporo zmywarek generuje hałas na tym poziomie. Każdy decybel mniej to plus, a każdy decybel więcej to minus.

  Głośność zmywania zmywarek - Infografika

  A jak niektórzy producenci osiągają 41, a nawet 40 dB? Podstawą są bezszczotkowy (inwerterowy) silnik i pompa. Duże znaczenie ma izolacja, np. stosowanie wygłuszających mat czy wełny mineralnej.

  Pamiętaj przy tym, że na głośność zmywania wpływają… same naczynia. Szklane, kryształowe i ceramiczne są w tym korzystniejsze niż metalowe i plastikowe.

  Co daje ruchomy front w zmywarkach do zabudowy?

  Ruchomy front korzystający z zawiasów ślizgowych przesuwa panel meblowy przy otwieraniu zmywarki. Co z tego wynika? Nie musisz podcinać niskiego cokołu. Nie dojdzie do kolizji z nim i nic się nie zablokuje.

  Korzyść ruchomego frontu w zmywarkach - Infografika

  W linii ze zmywarką umieścisz więc pojemniejsze szafki. W wielu przypadkach nie będzie też problemu z meblami kuchennymi IKEA, które – lekko mówiąc – nie są zbyt dobrze dostosowane do większości sprzedawanych zmywarek do zabudowy. Nie mają bowiem cofniętego cokołu, a do tego jest on niski, co utrudnia licowanie zmywarki z umeblowaniem.

  Oczywiście są dostępne jakieś adaptery – pomagają w zabudowie, ale zawsze lepiej, gdy sprzęt ma solidną suwnicę. Aranżacja kuchennej przestrzeni stanie się łatwiejsza.

  Ekonomia zmywania – jak wybrać energooszczędną zmywarkę?

  Etykiety energetyczne nie mówią wszystkiego. Zużycie energii dotyczy nie trybu Auto, a Eco. Do tego jest wyliczane w oparciu na 100 cyklach.

  Dlatego też realna eksploatacja zmywarki zazwyczaj rodzi większe różnice między poszczególnymi klasami, niż może się wydawać. Energooszczędność jest więc ważna, szczególnie że cena prądu w dół raczej nie pójdzie…

  Rada jest więc prosta. Celuj w jak najwyższą klasę: skala od G (najmniej energooszczędne) do A (najbardziej energooszczędne).

  A co z zużyciem wody? Ma mniejsze znaczenie niż pobór prądu, ale zauważam pewne dodatkowe korzyści.

  Są bowiem zmywarki wyróżniające się zadziwiająco niskim zapotrzebowaniem na wodę. Polega to na pewnej sztuczce. Sprzęt ma specjalny pojemnik przechowujący wodę z płukania, która jest używana podczas kolejnego cyklu. Sęk w tym, że to sensor zmętnienia decyduje, czy ją użyć. Mimo tego to dobre rozwiązanie, gdyż niewątpliwie trochę wody zaoszczędzi. Pojawia się głównie w zmywarkach Bosch.

  Wyświetlacz podłogowy

  Jeśli preferujesz zmywarkę do zabudowy, to panel i wyświetlacz będą ukryte.

  Jak więc monitorować aktualną fazę cyklu czy czas pozostały do końca zmywania?

  Producenci stosują światło emitowane na podłodze, a w najlepszej wersji wyświetlacz podłogowy, który pokazuje dokładne dane. Wygodniejsze rozwiązanie niż sam sygnał dźwiękowy.

  Niezawodność – jak wybrać zmywarkę na długie lata?

  Bezawaryjna praca to wręcz kluczowa cecha każdego sprzętu kuchennego AGD. Szczególnie gdy jest to urządzenie przepływowe, jak to w przypadku zmywarki.

  Niestety, w dzisiejszych czasach awaryjność jest bardzo losowa. Nie ocenisz miarodajnie, ile lat wytrzyma Ci dana zmywarka. Każdy, kto twierdzi inaczej, po prostu ściemnia.

  Ale znam pewne cechy, które dobrze wypadają w tym aspekcie.

  Wiele urządzeń zmywających oferuje 10-letnie gwarancje ochrony przed przerdzewieniem, dobre systemy filtracji i dożywotnie gwarancje braku ryzyka zalania mieszkania. W razie awarii zmywarka odcina dopływ wody. To atuty przy wzmożonym użytku, a więc w przypadku kilkuosobowych rodzin, nie wspominając o lokalach gastronomicznych.

  Z drugiej strony w zmywarkach pojawia się coraz więcej elektroniki, więc i tak doradzam Ci rozważenie wzięcia przedłużonej gwarancji.

  Podsumowanie

  Wybierając zmywarkę, zdecyduj się na jej rodzaj (do zabudowy lub wolnostojąca), rozmiar (45 lub 60 cm) i zwróć uwagę na: system natrysku w komorze, zużycie prądu, pobór wody, głośność pracy, układ i zarządzanie koszami, a także sterowanie. Dobierz pod własne preferencje funkcje oraz programy zmywania.

  Oprócz tego dobrze zdecydować się na metalowe dno i jakiś lepszy system suszenia naczyń.

  Kierując się moimi wskazówkami, dokonasz rozsądnego zakupu na lata!

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Maria
  1 rok temu

  Jaka zmywarka jest najlepsza?