W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka nie chce się włączyć – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  4

Jeżeli zmywarka nie chce się włączyć, może to zwiastować albo poważniejszą awarię, albo niegroźną błahostkę. Podstawą jest wiedza o tego typu problemie. Zdobędziesz ją, czytając mój poradnik.

Zmywarka nie chce się włączyć - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Uszkodzony moduł sterowania

  Każda zmywarka: Beko, Siemens, Whirlpool czy innej marki, ma wbudowany system odpowiedzialny za koordynację pracy. To panel lub inaczej moduł sterowania.

  Co prawda, sterowniki tego elementu są zabezpieczone przed zabrudzeniem i zalaniem, jednak sprawdź, czy moduł nie uległ uszkodzeniu. Sygnalizuje to niewłączający się wyświetlacz.

  • Rozwiązanie: Wymień moduł sterowania na nowy. Odkręć przednią obudowę drzwi i wypnij panel, podważając zatrzaski. Odłącz znajdujące się na drzwiach przewody, zdejmij metalową ramkę i podpisz wszystkie umieszczone na niej kable. Alternatywą jest zrobienie zdjęcia. To ważne, bo wtedy nie zastanawiasz się później, gdzie podłączyć poszczególne przewody. Po wypięciu kabli zdemontuj zepsuty moduł, trzyma się na zatrzaskach. Zamontuj nową część, upewniając się, że wchodzi w wyznaczone miejsce bez żadnego oporu. Na koniec podłącz odpowiednio wszystkie kable, zamontuj z powrotem metalową ramkę i obudowę drzwi.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Zepsuty włącznik

  Jeśli zmywarka nie chce się włączyć, być może powodem jest zepsuty włącznik. To mały element, ale bardzo istotny.

  Przy dłuższej eksploatacji urządzenia takie zjawisko jest naturalne. Wciskasz guziki na panelu, a te stopniowo się wyrabiają.

  • Rozwiązanie: Twoim zadaniem jest wymiana zepsutego włącznika. Zdemontuj przednią obudowę drzwi i metalową ramkę, wyjmij panel sterowania, odpinając przedtem wszystkie przewody. Teraz masz łatwy dostęp do włącznika zmywarki. Zdemontuj go, wciskając zapadki i przesuwając do przodu. Wyjmij zepsuty element i na jego miejsce włóż nowy. Podepnij odpowiednio przewody do poszczególnych podzespołów, zamontuj metalową ramkę i samą obudowę. Może być przy tym konieczne zdjęcie cokołu. Dolna uszczelka nie będzie Ci wtedy przeszkadzać w prawidłowym założeniu przedniej obudowy.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Zwarcie w systemie grzewczym

  Większość zmywarek takich marek jak Bosch, Amica, Electrolux czy Beko, ma obecnie wbudowany filtr przeciwzakłóceniowy. Stabilizuje on urządzenia w przypadku zwarcia systemu grzewczego.

  Kiedy dochodzi do wycieku, filtr przeważnie okazuje się bez szans. Grzałka ulega wtedy przegrzaniu i uszkodzeniu, więc musisz ją wymienić. Jeżeli rzeczywiście do tego doszło, zauważysz na wyświetlaczu określony przez producenta kod błędu.

  • Rozwiązanie: Odłącz zmywarkę od zasilania, zdejmij tylną blachę i odkręć śruby przy grzałce. Zdejmij i poluzuj opaskę uciskową umieszczoną na wężu między grzałką a króćcem pompy. Wyciągnij uszkodzoną część, odłącz przewody i podłącz do nowej grzałki. Następnie załóż ją na króciec pompy, zamontuj we właściwym miejscu i zaciśnij nową opaskę. Zamontuj tylną obudowę i przypnij przewód masowy.

  Niedomknięte drzwi zmywarki

  Jak to było: jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy? Czasami zmywarka nie chce się włączyć z prozaicznych powodów, jak np. niedomknięte drzwi.

  • Rozwiązanie: Zwykle wystarczy, że otworzysz zmywarkę ponownie i zdecydowanym ruchem zamkniesz. Usłyszysz charakterystyczne kliknięcie, jeśli zrobisz to prawidłowo. Gdy to nie pomoże, odłącz urządzenie od prądu, odczekaj chwilę i podłącz ponownie. Włącz zmywarkę, nastaw właściwy program i zamknij drzwi.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Przypadkowe włączenie funkcji opóźnienia rozpoczęcia programu

  Nowoczesne zmywarki Amica, Electrolux i innych producentów oferują funkcję opóźnienia rozpoczęcia programu. Przydaje się, kiedy chcesz wyjąć czyste naczynia o określonej porze.

  Taką opcję możesz nastawić przypadkowo. Przykładowo, gdy pochłonie Cię rozmowa z domownikami lub do kuchni wkradnie się pociecha uwielbiająca wciskać wszystkie guziki, jakie zobaczy.

  • Rozwiązanie: Sprawdź, jaki program zmywania nastawiasz. Jeżeli włączyło się opóźnienie rozpoczęcia pracy, na wyświetlaczu zobaczysz czas opóźnienia. Wyłącz tę funkcję i nastaw właściwy program jeszcze raz.
  • Dodatkowa porada: Jeżeli wyłączenie omawianej opcji nie jest takie oczywiste w Twoim modelu, zrób reset zmywarki.

  Poprzedni cykl mycia nie zakończył się prawidłowo

  Jeżeli wciąż trwa poprzedni nastawiony cykl, zmywarka nie ruszy z nowym programem mycia. Kiedy w tym tkwi problem, w kilku prostych krokach przywrócisz urządzeniu prawidłowe działanie.

  • Rozwiązanie: Anuluj poprzedni cykl zmywania naczyń. Do takich ustawień dotrzesz, wciskając odpowiedni przycisk lub kombinację przycisków. Następnie włącz właściwy program, upewniając się, że w dozowniku jest detergent.

  Problemy z zasilaniem

  Gdy nic nie pomaga, istnieje prawdopodobieństwo, że zmywarka nie uruchamia się przez problemy z zasilaniem.

  Być może nawet nie wiesz, że uszkodzeniu uległo gniazdo, do którego podłączyłeś sprzęt, lub sam kabel zasilający.

  • Rozwiązanie: Podłącz do gniazdka inny sprzęt i zobacz, czy będzie działać. Jeżeli nie, musisz je naprawić. Odkręć śruby i zdejmij obudowę, przyjrzyj się wszystkim przewodom. Popraw kable w uchwycie, dokręć śruby i ponownie załóż obudowę. Gdy problemem jest zniszczony kabel zasilający od zmywarki, wymień go na nowy. Podłącz go w miejsce starego przewodu, włóż wtyczkę do kontaktu i uruchom urządzenie.
  • Dodatkowa porada: Zdarza się, że zmywarka nie jest podłączona bezpośrednio do gniazdka w ścianie, tylko do przedłużacza. Unikaj takich rozwiązań, bo na skutek jego przegrzania lub przepalenia dojdzie do awarii urządzenia. A wtedy prawdopodobnie też zauważysz problem z jego włączeniem.

  Podsumowanie

  Zmywarka nie chce się włączyć najczęściej przez: wadliwy moduł sterowania, uszkodzony włącznik, zwarcie bądź problemy z zasilaniem. Inne przypadki wynikają z nieprawidłowego użytkowania: niedomknięte drzwi, przypadkowo włączony program lub funkcja opóźnionego startu.

  Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 11 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  4 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Elzbieta
  1 rok temu

  Dziś pierwszy raz włączyłam zmywarkę whirpool na program eco. Program wybrany po załadowaniu zmywarki i dodaniu środka nablyszczajacego oraz tabletki do zmywarek, wciśnięciu kontrolki start/pauza nie rusza. Inny program tj 2 i 4 zadziałał a eco nie. Po wybraniu tego programu słychać ze zmywarka pompuje wodę i zamiera. Poproszę o pomoc.

  Jan
  1 rok temu

  Co jest jeśli napiecie dochodzi do zmywarki ,przycisk załączenia jest sprawny a zmywarka się nie załącza panel nie swieci

  Michał
  1 rok temu
  Reply to  Jan

  Mam ten sam problem czasami jak poruszać drzwiami to zaskoczy idziała nadal miesiąc i znów to samo ma ktoś na to radę będę wdzięczny

  Tomasz
  1 rok temu
  Reply to  Michał

  Jakiś czujnik otwierania i zamykania drzwiczek. Mam to samo. Rozwiązany problem?