W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka nie domywa naczyń – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Sytuacja, kiedy zmywarka nie domywa, z pewnością nie jest czymś normalnym. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Za część z nich odpowiedzialni są sami użytkownicy. Pozostałe to z kolei problemy techniczne. Wszystkie z nich dla Ciebie omówię, oczywiście wraz z rozwiązaniami!

Zmywarka nie domywa naczyń - przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Co ważne, niedomywanie naczyń przez zmywarkę zdarza się nie tylko w wysłużonych sprzętach. Większego znaczenia nie ma również producent – czy będzie to zmywarka Siemens, BEKO, Electrolux, Whirlpool, Bosch czy jakakolwiek inna, problem może się przytrafić.

  Przejdźmy do konkretów – niedomywająca zmywarka to w końcu duża niewygoda, która zmusza do ręcznego mycia naczyń (i straty czasu oraz sił).

  Złe ułożenie naczyń

  Zmywarka nie domywa? Jak się to mówi – najciemniej jest pod latarnią, a czasem najprostsze rozwiązania okazują się być tymi najbardziej skutecznymi.

  Złe ułożenie naczyń w komorze to jeden z najczęstszych powodów braku zadowalających efektów. Trudno w końcu liczyć na to, że naczynia będą idealnie czyste, jeśli są ustawione w sposób, który blokuje swobodny przepływ wody.

  Zbyt mały odstęp, nieumyślne przyblokowanie spryskiwaczy lub przeładowanie zmywarki kończy się z reguły koniecznością ponownego jej uruchomienia lub domycia naczyń ręcznie.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Niewłaściwy program

  Nowa zmywarka BEKO nie domywa? Niezależnie od producenta, przyczyną może być wybór nieodpowiedniego programu do wsadu. Wiele urządzeń, w tym na przykład zmywarki Bosch, Siemens czy Electrolux, oferuje cały wachlarz najróżniejszych programów.

  Rozbudowany panel sterujący sprawia, że często użytkownicy nie przykładają większej uwagi do wyboru tego odpowiedniego – czyli dostosowanego do rodzaju włożonych szklanek, talerzy, garnków itp. oraz stopnia ich zabrudzenia. Nie dziw się więc, że Twoja zmywarka nie domywa naczyń, jeśli są one mocno zabrudzone, a Ty wybierasz najkrótszy z dostępnych programów.

  • Rozwiązanie: Nie bez przyczyny dzisiejsze sprzęty posiadają szeroką gamę wyspecjalizowanych programów. Skorzystaj więc z tego udogodnienia i wybieraj odpowiednie dla konkretnego wkładu rozwiązanie – tym bardziej że programy są najczęściej w pełni zautomatyzowane, nie wymagają od Ciebie praktycznie żadnego ustawiania parametrów. Zalecenia odnośnie optymalnego cyklu znajdziesz w instrukcji obsługi swojej zmywarki.
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj, że możesz przerwać dany program nawet po jego uruchomieniu. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak zresetować zmywarkę.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Zapchany/brudny filtr

  Naczynia ustawione są prawidłowo, program dobrany do zanieczyszczeń, a zmywarka nie domywa naczyń? Jeśli już miałeś w planach wykręcać numer do najbliższego fachowca, lepiej udaj się do kuchni i sprawdź stan filtra zmywarki.

  Jeśli często zdarza Ci się wkładać naczynia z większymi resztkami jedzenia, a na liście Twoich nawyków nie ma czegoś takiego, jak regularne czyszczenie filtra – masz odpowiedź. Najpewniej został on zapchany lub jest na tyle brudny, że urządzenie nie może prawidłowo pracować.

  Czasem na przeszkodzie efektywnego zmywania stoją także… drewniane lub szklane elementy z naczyń i przyborów kuchennych, które włożyłeś do zmywarki.

  • Rozwiązanie: Wyjmij filtr i oczyść go dokładnie pod bieżącą wodą z zalegających resztek jedzenia i innych pozostałości. Polecam mycie w gorącej wodzie z użyciem detergentu – takie połączenie potrafi zdziałać cuda i skutecznie rozprawić się nawet z najbardziej opornym brudem i tłuszczem. Zwróć uwagę, czy na filtrze nie pojawił się kamień. Z nagromadzonym osadem poradzisz sobie przy pomocy specjalnego preparatu odkamieniającego lub domowego środka – ciepłej wody i octu.
  • Dodatkowa porada: Jeżeli zauważysz na talerzu czy innym naczyniu większe resztki jedzenia, zmyj je w zlewie, a dopiero po tym włóż naczynie do zmywarki.
  • Dodatkowa porada 2: Dowiedz się, jak wyczyścić zmywarkę, a oszczędzisz sporo czasu na tej czynności.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Zapchane spryskiwacze

  Zmywarka nie domywa naczyń w górnym koszu? Przyczyną mogą być zapchane spryskiwacze. To kolejny po zapchanym filtrze problem, który wynika z niewłaściwego użytkowania sprzętu.

  Podobnie jak powyżej, przyczyną są tutaj nagromadzone resztki z jedzenia. Potrafią one skutecznie zablokować drożność ramienia spryskującego i tym samym zniweczyć efekt całego cyklu zmywania. Zresztą, zastanów się – jak zmywarka ma dobrze myć naczynia, skoro sama jest brudna?

  • Rozwiązanie: Co zrobić, jak zmywarka nie domywa, a przyczyną są zapchane spryskiwacze? Pierwszy krok, jaki polecam zrobić, to puścić ją bez wkładania naczyń. Włóż kapsułkę do pojemnika na detergent, wybierz program z wysoką temperaturą. Po skończonym cyklu wyjmij kosze i przejdź do oczyszczenia dysz spryskujących. Spryskiwacze trzymają się na zatrzaskach, więc nie sprawi Ci to większego problemu. Wszelkie pozostałości w otworach dysz usuniesz przy pomocy patyczka lub szczoteczki z dłuższym włosiem. Jeśli widzisz, że na elementach zgromadził się osad z twardej wody, usuń go przy pomocy specjalnego środka lub roztworu octu i wody.

  Brak soli

  Dlaczego zmywarka nie domywa szklanek? Jeśli widzisz, że naczynia są po umyciu co prawda czyste, ale pokryte mało estetycznym osadem i naciekami, to znak świadczący o dwóch rzeczach.

  Po pierwsze, masz w domu twardą wodę. Po drugie, nie stosujesz soli do zmywarki.

  Miej na uwadze, że nieużywanie soli przy twardej wodzie odbija się nie tylko na wyglądzie Twoich szklanek i innych naczyń, ale także na kondycji samego sprzętu. Prędzej czy później, w wyniku nagromadzenia się kamienia, dojdzie do znacznie poważniejszej awarii – a te z reguły kosztują znacznie więcej niż paczka soli w sklepie.

  • Rozwiązanie: Proste i skuteczne – regularne używanie soli, najlepiej tej dedykowanej przez producenta danego sprzętu. Nawet niektóre z dobrych tabletek do zmywarki mają już w sobie ten preparat, aczkolwiek i tak uważam, że lepiej osobno stosować sól.
  • Dodatkowa porada: Jeżeli tak zamierzasz zrobi, dowiedz się, gdzie wsypać sól do zmywarki. Nie jest to ani trochę trudne. Podobnie jak wybór konkretnego środka, gdy poznasz ranking soli do zmywarki.
  • Dodatkowa porada 2: Zbadaj poziom twardości wody w swoim domostwie. Służą do tego mierniki, są bardzo tanie. Jeżeli woda jest ekstremalnie twarda, pomyśl nad rozwiązaniem tego problemu (np. stacją uzdatniania wody).

  Uszkodzony elektrozawór

  Elektrozawór to element odpowiadający za dopływ wody do urządzenia. W razie jego awarii do zmywarki nie zostanie dostarczona odpowiednia ilość wody, jakiej potrzeba do przeprowadzenia cyklu zmywania.

  To, czy elektrozawór jest uszkodzony, sprawdzisz w prosty sposób. Wystarczy, że podasz mu napięcie. Jeśli będzie sprawny, otworzy się.

  Element działa, a zmywarka nadal nie domywa? Sprawdź więc ciśnienie wody. Zbyt niskie sprawia, że sprzęt będzie potrzebował znacznie więcej czasu na pobranie odpowiedniej jej ilości. Przyczyną takiego stanu rzeczy bardzo często jest nagromadzony kamień, który utrudnia przepływ.

  • Rozwiązanie: Jeśli elektrozawór jest niesprawny, konieczna będzie jego wymiana na nowy model. Odłącz sprzęt od zasilania, zlokalizuj elektrozawór i odepnij jego kabel od silnika zmywarki. Odłącz gumowe przewody, wyjmij element i zamontuj nowy, podpinając do niego kabel i przewody.

  Niesprawna pompa myjąca

  Co zrobić, jak zmywarka nie domywa naczyń? Koniecznie należy sprawdzić stan pompy myjącej. Jest to w zasadzie kluczowy element urządzenia i niestety – najdroższy. Odpowiada za przepompowanie wody do dysz spryskujących.

  Jak dowiedzieć się, czy pompa działa? Oprócz niedomywania naczyń przez zmywarkę sygnały, które powinny Cię zaniepokoić, to głośna praca, zacinanie się turbiny w trakcie cyklu, nadmierne zużycie wody, a nawet… przeciekająca zmywarka.

  • Rozwiązanie: Uszkodzona pompa myjąca oznacza jedno – musisz wydać nieco grosza i kupić nową. Jej zamontowanie nie należy co prawda do najłatwiejszych zadań, ale jest jak najbardziej wykonalne. Pamiętaj, by przed wymianą odłączyć zmywarkę od prądu. Zdejmij dolny panel sprzętu, odłącz kabel uziemienia. Zdemontuj opaskę zaciskową i grzałkę wraz z przewodami. Odepnij starter, wyjmij uszkodzoną pompę i zamontuj nową.

  Uszkodzona grzałka

  Do efektywnego usuwania brudu z naczyń urządzenie potrzebuje wysokiej temperatury. Nowoczesne zmywarki – BEKO, Samsung, Bosch czy Siemens pozyskują ją przy pomocy wbudowanej grzałki. To właśnie ona podgrzewa pobieraną zimną wodę z sieci do pożądanej temperatury w ramach konkretnego programu. Niesprawna grzałka oznacza jedno – zmywarka nie domyje naczyń.

  • Rozwiązanie: Niestety, jest tylko jeden sposób na naprawę tej awarii – wymiana uszkodzonej grzałki na nowy model. Zdejmij blachę, odkręć śruby od grzałki i poluzuj opaskę uciskową. Wyjmij element, odłącz przewody – zapamiętaj układ i w ten sam sposób podłącz nowe urządzenie. Dopasuj opaskę uciskową, zamontuj grzałkę przy pomocy śrub. Nie dokręcaj ich zbyt mocno. Zaciśnij opaskę i zamontuj ponownie zdjętą na wstępie blachę.

  Podsumowanie

  Zmywarka nie domywa naczyń najczęściej przez złe ułożenie naczyń, nieodpowiedni program, brudny filtr, zapchane spryskiwacze bądź brak soli. Gorzej, gdy jest to wynik awarii konkretnej części urządzenia, np. elektrozaworu, pompy myjącej lub grzałki.

  Niedomywająca zmywarka to uciążliwy problem, z którym warto szybko się rozprawić. Dzięki temu sprzęt będzie należycie spełniał swoje zadanie, a Ty nie stracisz czasu i energii na ręczne zmywanie sterty naczyń zalegających w zlewie.

  Jestem przekonany, że z pomocą powyższych wskazówek ustalisz przyczynę problemu, aby szybko ją zażegnać.

  Żadne z podanych rozwiązań nie dało efektu i Twoja zmywarka wciąż nie domywa naczyń? Daj znać o tym koniecznie w komentarzu pod postem lub na mojej grupie na Facebooku – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments