W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka nie grzeje wody – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  3

Zimna woda w zmywarce? Nie wiesz, dlaczego zmywarka nie podgrzewa wody? Przygotowałem dokładny poradnik, w którym wymieniam przyczyny takiej awarii. Oczywiście nie zabrakło proponowanych rozwiązań. Dzięki temu szybko zażegnasz problem.

Zmywarka nie grzeje wody - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Uszkodzona grzałka przepływowa

  Głównym zadaniem grzałki jest zapewnianie odpowiedniej temperatury podczas trwania danego programu zmywania. To ciepła woda w połączeniu z kapsułką myje naczynia.

  Jeśli woda nie jest odpowiednio nagrzana, Twoje naczynia pozostaną brudne i nawet najlepsza kapsułka nie pomoże.

  Marka zmywarki nie ma szczególnego znaczenia, może to być Bosch, Electrolux, Beko czy Whirlpool – awaria grzałki przepływowej może zdarzyć się w każdej marce. Wtedy właśnie pojawia się problem zimnej wody w zmywarce.

  Grzałka przepływowa to element narażony na kilka różnych awarii. Może to być np. nadmierna korozja bądź przerwanie obwodu.

  Jak sprawdzić, czy grzałka przepływowa jest uszkodzona i przez nią zmywarka nie grzeje wody?

  • Przed uruchomieniem cyklu umieść w środku termometr kuchenny (piekarniczy). Dla bezpieczeństwa włóż go w koszyk na sztućce (lub połóż na półce – w zależności od modelu). Włącz zwykły program zmywania i w jego trakcie otwórz zmywarkę. Nie martw się, woda nie wypłynie na kuchnię. W czasie zmywania, ale nie od razu, bo woda musi się nagrzać, sprawdź temperaturę na termometrze. Jeśli temperatura jest dużo niższa, niż wskazuje program, może to oznaczać konieczność wymiany grzałki.
  • Jeśli masz w domu termometr laserowy, możesz podczas trwania cyklu otworzyć zmywarkę i zmierzyć temperaturę, ale musi to być dobry, czuły sprzęt.
  • Sprawdź, czy w grzałce pojawia się napięcie. W ten sposób zweryfikujesz, czy problemem jest zasilanie elementu. Do tego rozwiązania musisz użyć miernika.

  Oczywiście zamiast takich kombinacji możesz od razu wezwać fachowca. Niemniej samodzielne ustalenie przyczyny awarii pozwoli Ci zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

  • Rozwiązanie: Co zrobić, gdy zmywarka nie grzeje wody przez zepsutą grzałkę? Grzałka jest jednym z tych elementów, które w razie usterki musisz wymienić. Nie podlega ona naprawie, więc jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy technicznej, wezwij fachowca, który wymieni grzałkę na nową.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Uszkodzony programator

  Nowoczesne zmywarki mają wiele programów, co jest wygodne, ale też czasem problematyczne. Im więcej masz ustawień do wyboru, tym komputer musi być bardziej zaawansowany i czasami po prostu sobie nie radzi.

  Jeżeli zmywarka nie grzeje wody, przyczynę często stanowi programator. Awaryjny programator powoduje kilka nieciekawych sytuacji, np. zatrzymuje cykl mycia lub w trakcie jego trwania zmienia program na zupełnie inny.

  Jak sobie z tym poradzić?

  • Rozwiązanie: Zresetuj urządzenie. Bez względu na to, czy masz zmywarkę firmy Bosch, Siemens, Electrolux czy Amica. Informację o tym, jak zresetować sprzęt, znajdziesz w instrukcji obsługi (zwykle trzeba przetrzymać na kilka sekund konkretny przycisk lub 2 przyciski jednocześnie). Jeżeli jednak nie potrafisz znaleźć nic na ten temat w instrukcji, odłącz zmywarkę od zasilania na mniej więcej niż kilka minut (opcjonalnie na pół godziny) i po ponownym podłączeniu sprawdź, czy problem zniknął.
  • Rozwiązanie 2: Jeżeli zmywarka nadal nie grzeje – i podejrzewasz, że to programator jest problemem – zgłoś się do serwisu lub fachowca. Gdy potwierdzą się Twoje obawy, konieczna będzie wymiana elementu. Zwykle naprawa nie jest skomplikowana i specjalista wykona ją u Ciebie w domu.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Wadliwy czujnik temperatury

  Kolejnym powodem, dlaczego zmywarka nie grzeje wody, może być uszkodzenie czujnika temperatury, którego praca jest powiązana z działaniem grzałki. Nazywa się go też termostatem lub termistorem NTC.

  Czujnik ma proste działanie: czuwa nad prawidłową temperaturą na danym programie zmywania. Jeżeli coś jest z nim nie tak, może się pojawić problem zimnej wody w zmywarce.

  W przypadku uszkodzenia tego elementu nie ma wielu możliwości – czujników zwykle się nie naprawia.

  Nie panikuj, to rzadszy powód złej pracy zmywarki, częściej problem stanowi niedogrzewanie wody w danym programie (patrz kolejny punkt) lub problemy z grzałką, które już opisałem.

  Jak możesz sprawdzić, czy to czujnik jest przyczyną braku ciepłej wody w zmywarce?

  • Rozwiązanie: Wymontuj czujnik ze zmywarki i sprawdź oporność za pomocą miernika – powinna ulegać zmianie razem z temperaturą. Jeżeli będzie ona błędna, oznacza to, że tę część należy wymienić. Jest to zadanie dla osób, które mają zmysł techniczny; jeśli go nie masz, zadzwoń po fachowca.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Dlaczego nowa zmywarka słabo grzeje wodę?

  Jeżeli dopiero kupiłeś nową zmywarkę firmy AEG, Beko, Samsung lub innej i wydaje Ci się, że za słabo grzeje wodę, przyczyną może być źle dobrany program.

  Zajrzyj do instrukcji i upewnij się, że wybrana została odpowiednia temperatura cyklu. Naczynia mogą wydawać się niedomyte, ponieważ wybrałeś program, który ma zbyt niską temperaturę w stosunku do poziomu zabrudzenia.

  Niektóre nowe sprzęty na krótkich programach mają za mało czasu na zagrzanie wody. Świetnie myją naczynia na programie 2-godzinnym, ale w godzinę ich nie domywają.

  Niestety, często okazuje się, że na to nie ma rozwiązania i po prostu trzeba włączać dłuższy program mycia. Możesz oczywiście składać reklamację do producenta, ale jeśli sprzęt dobrze domywa naczynia na innych programach, Twoja reklamacja nie zostanie uznana. Warto jednak próbować, bo może słabe grzanie to wada fabryczna konkretnej zmywarki.

  Podsumowanie

  Najczęściej zmywarka nie grzeje wody przez uszkodzoną grzałkę przepływową, wadliwy programator lub zaburzenie pracy czujnika temperatury. W przypadku nowych sprzętów czasem problem stanowi źle dobrany program zmywania naczyń.

  Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  3 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek
  1 rok temu

  Jestem laikiem. Zmywarka grzeje wodę tylko raz na dany program, i to pod warunkiem wyciągnięcia wtyczki z gniazdka na minimum 45 min, po czym można zmywać. Sukcesem kończy się tylko program krótki, bo tylko tam grzeje raz. Electrolux ESF65040X . Czy to wieszający się czujnik temperatury, czy programator? Mam miernik, jak mogę to sprawdzić?

  Mariusz
  2 lat temu

  Super wiadomości. Dziękuję za dobrą garść dobrych rad.