Awaria czujnika zmętnienia
Czujnik zmętnienia to istotny element zmywarek Whirlpool, Bosch, Siemens, Electrolux i innych marek. Dzięki niemu urządzenie określa typ oraz długość cyklu zmywania.
Jak działa czujnik zmętnienia? Wysyła impuls do modułu sterującego, a on uruchamia pompę, która odprowadza wodę.
Awarię czujnika zmętnienia poznasz po braku odprowadzenia wody. To z kolei powoduje zatrzymanie programu w zmywarce.
- Rozwiązanie: Zakręć zawór dopływu wody, odłącz zmywarkę od prądu i zdejmij obudowę. Zdemontuj podstawę i znajdź pompę obiegową. W jej okolicy zauważysz czujnik. Oceń jego stan. Jeśli czujnik jest tylko zabrudzony, wyczyść go. W przypadku awarii wymień go na nowy. Wyciągnij piny przy czujniku, podepnij do nowego elementu i umieść go na miejscu starego czujnika. Zamontuj podstawę zmywarki i obudowę. Podłącz zawór dopływu wody. Umieść wtyczkę urządzenia w gniazdku.
Awaria modułu sterującego
Często zmywarka nie kończy programu ze względu na awarię elektroniki, a konkretniej modułu sterującego. Reguluje czas mycia, suszenia i grzania.
Problem z modułem rozpoznasz po zawieszaniu się zmywarki w momencie grzania wody lub suszenia.
- Rozwiązanie: Zdemontuj przednią obudowę, tam znajdziesz moduł sterujący. Trzymają go zatrzaski. Delikatnie zdejmij część. Odłącz przewody od dozownika detergentu i zdemontuj metalową ramkę. Odłącz wszystkie przewody od modułu sterującego i podłącz do nowego elementu. Umieść go w ramce, zamontuj całość na miejsce. Podepnij kable do dozownika. Załóż i przykręć obudowę. Dla ułatwienia najpierw zdemontuj cokół.
Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:
Zatkana komora ciśnieniowa
Komora ciśnieniowa odpowiada za obieg wody. Łatwo ją rozpoznasz, to system rurek. Znajdziesz go pod płaszczem zmywarki, obok elektrozaworu.
Komora ciśnieniowa zapycha się przez osady, kamień i inne zanieczyszczenia z wody. To utrudnia przepływ wody w zmywarce. Jej ilość w komorze zmniejsza się i prowadzi do braku pobierania. W efekcie program się zatrzymuje.
- Rozwiązanie: Nie ma różnicy, czy jest to zmywarka Bosch, Beko, AEG, czy innego producenta. Najpierw zdemontuj obudowę, a później dostań się do boku zmywarki. Zlokalizuj płaszcz wodny, pod nim zauważysz komorę ciśnieniową. Starannie przeczyść wszystkie elementy i zamontuj obudowę.
- Dodatkowa porada: Przed włożeniem naczyń do zmywarki przepłucz je pod bieżącą wodą. Resztki jedzenia zostaną w zlewie. Nie trafią do urządzenia i nie zapchają żadnego elementu.
Niedrożny układ wodny
Niedrożność układu wodnego powoduje nieprawidłową cyrkulację wody w komorze. Wszystkie rurki i przewody są wąskie, więc kamień i inne zanieczyszczenia szybko je zatykają.
- Rozwiązanie: Udrożnij układ wodny. Wykorzystaj specjalny środek do czyszczenia zmywarek Electrolux, Bosch i innych marek. Jeśli to płyn, zerwij naklejkę z korka i włóż opakowanie otwarciem do dołu. Umieść je w dolnym koszu, jak wkładasz talerze. Ustaw program na minimum 65 st. C. Preparat w tabletkach wykorzystasz podczas zwykłego cyklu. Włóż do komory brudne naczynia, a czyszczący środek umieść na dnie.
- Dodatkowa porada: Co pewien czas kontroluj poziom soli w zmywarce. Chroni urządzenie przed kamieniem. Dodatkowo sól zapewnia naczyniom połysk.
Zatkany filtr zmywarki
Zmywarka nie kończy programu? Czasem powód jest błahy, np. zatkany filtr. Przyczyną są resztki jedzenia pozostające na naczyniach.
- Rozwiązanie: Otwórz drzwi zmywarki i znajdź filtr. Zauważysz go na dole. Wyjmij filtr, opłucz pod bieżącą wodą i włóż z powrotem. Jeśli jest uszkodzony, wymień go na nowy.
- Dodatkowa porada: Zanim włożysz naczynia do zmywarki, opłucz je. Co pewien czas sprawdzaj stan filtra. Dzięki temu zapobiegniesz zatkaniu, a także uszkodzeniu filtra.
- Dodatkowa porada 2: Jak widzisz, to kolejna potencjalna przyczyna związana z zabrudzeniem sprzętu. Dowiedz się zatem, jak wyczyścić zmywarkę, aby robić to regularnie i skutecznie.
Zapchany/zagięty wąż odpływowy
Zapchany lub zagięty wąż to mało skomplikowana usterka. Zwykle dochodzi do tego podczas pracy zmywarki. Ewentualnie przy jej wysunięciu.
- Rozwiązanie: Odsuń zmywarkę i zlokalizuj wąż. Odkręć go i wypłucz zalegający w nim kurz i brud. Zrób to bardzo dokładnie. Jeśli wąż jest skręcony, wyprostuj go przed podłączeniem.
Podsumowanie
Zmywarka nie kończy programu najczęściej przez: awarię czujnika zmętnienia, usterkę elektroniki (głównie modułu sterującego), zatkaną komorę ciśnienia, niedrożny układ wodny, zapchany lub wygięty wąż odpływowy, a także ekstremalnie zabrudzony filtr.
Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.
Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:
Łukasz Proszek
Redaktor naczelny PROrankingów. Od ponad 10 lat zawodowo zajmuję się testami sprzętów, tworząc przy okazji rankingi oraz poradniki (nie tylko zakupowe). Jestem pasjonatem urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza RTV, AGD, mobile czy gadżetów dla kierowców. Interesuję się także sportem, gamingiem oraz muzyką, co również ma powiązanie z różnymi urządzeniami. Prowadzę portal, który teraz przeglądasz, jak i współpracuję z kilkoma innymi redakcjami o podobnej tematyce. Jeżeli masz do mnie jakieś pytanie, z chęcią pomogę w sekcji komentarzy.
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.