W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka nie kończy programu – Przyczyny i rozwiązania

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Powody, przez które zmywarka nie kończy programu, są bardzo zróżnicowane. Nie zawsze oznaczają jednak poważniejszą awarię, a z wieloma usterkami poradzisz sobie samodzielnie. Szczególnie gdy przeczytasz poniższy poradnik.

Zmywarka nie kończy programu - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Awaria czujnika zmętnienia

  Czujnik zmętnienia to istotny element zmywarek Whirlpool, Bosch, Siemens, Electrolux i innych marek. Dzięki niemu urządzenie określa typ oraz długość cyklu zmywania.

  Jak działa czujnik zmętnienia? Wysyła impuls do modułu sterującego, a on uruchamia pompę, która odprowadza wodę.

  Awarię czujnika zmętnienia poznasz po braku odprowadzenia wody. To z kolei powoduje zatrzymanie programu w zmywarce.

  • Rozwiązanie: Zakręć zawór dopływu wody, odłącz zmywarkę od prądu i zdejmij obudowę. Zdemontuj podstawę i znajdź pompę obiegową. W jej okolicy zauważysz czujnik. Oceń jego stan. Jeśli czujnik jest tylko zabrudzony, wyczyść go. W przypadku awarii wymień go na nowy. Wyciągnij piny przy czujniku, podepnij do nowego elementu i umieść go na miejscu starego czujnika. Zamontuj podstawę zmywarki i obudowę. Podłącz zawór dopływu wody. Umieść wtyczkę urządzenia w gniazdku.

  Awaria modułu sterującego

  Często zmywarka nie kończy programu ze względu na awarię elektroniki, a konkretniej modułu sterującego. Reguluje czas mycia, suszenia i grzania.

  Problem z modułem rozpoznasz po zawieszaniu się zmywarki w momencie grzania wody lub suszenia.

  • Rozwiązanie: Zdemontuj przednią obudowę, tam znajdziesz moduł sterujący. Trzymają go zatrzaski. Delikatnie zdejmij część. Odłącz przewody od dozownika detergentu i zdemontuj metalową ramkę. Odłącz wszystkie przewody od modułu sterującego i podłącz do nowego elementu. Umieść go w ramce, zamontuj całość na miejsce. Podepnij kable do dozownika. Załóż i przykręć obudowę. Dla ułatwienia najpierw zdemontuj cokół.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Zatkana komora ciśnieniowa

  Komora ciśnieniowa odpowiada za obieg wody. Łatwo ją rozpoznasz, to system rurek. Znajdziesz go pod płaszczem zmywarki, obok elektrozaworu.

  Komora ciśnieniowa zapycha się przez osady, kamień i inne zanieczyszczenia z wody. To utrudnia przepływ wody w zmywarce. Jej ilość w komorze zmniejsza się i prowadzi do braku pobierania. W efekcie program się zatrzymuje.

  • Rozwiązanie: Nie ma różnicy, czy jest to zmywarka Bosch, Beko, AEG, czy innego producenta. Najpierw zdemontuj obudowę, a później dostań się do boku zmywarki. Zlokalizuj płaszcz wodny, pod nim zauważysz komorę ciśnieniową. Starannie przeczyść wszystkie elementy i zamontuj obudowę.
  • Dodatkowa porada: Przed włożeniem naczyń do zmywarki przepłucz je pod bieżącą wodą. Resztki jedzenia zostaną w zlewie. Nie trafią do urządzenia i nie zapchają żadnego elementu.

  Niedrożny układ wodny

  Niedrożność układu wodnego powoduje nieprawidłową cyrkulację wody w komorze. Wszystkie rurki i przewody są wąskie, więc kamień i inne zanieczyszczenia szybko je zatykają.

  • Rozwiązanie: Udrożnij układ wodny. Wykorzystaj specjalny środek do czyszczenia zmywarek Electrolux, Bosch i innych marek. Jeśli to płyn, zerwij naklejkę z korka i włóż opakowanie otwarciem do dołu. Umieść je w dolnym koszu, jak wkładasz talerze. Ustaw program na minimum 65 st. C. Preparat w tabletkach wykorzystasz podczas zwykłego cyklu. Włóż do komory brudne naczynia, a czyszczący środek umieść na dnie.
  • Dodatkowa porada: Co pewien czas kontroluj poziom soli w zmywarce. Chroni urządzenie przed kamieniem. Dodatkowo zapewnia naczyniom połysk. Warto zatem wiedzieć, jaka sól do zmywarki jest najlepsza.

  Zatkany filtr zmywarki

  Zmywarka nie kończy programu? Czasem powód jest błahy, np. zatkany filtr. Przyczyną są resztki jedzenia pozostające na naczyniach.

  • Rozwiązanie: Otwórz drzwi zmywarki i znajdź filtr. Zauważysz go na dole. Wyjmij filtr, opłucz pod bieżącą wodą i włóż z powrotem. Jeśli jest uszkodzony, wymień go na nowy.
  • Dodatkowa porada: Zanim włożysz naczynia do zmywarki, opłucz je. Co pewien czas sprawdzaj stan filtra. Dzięki temu zapobiegniesz zatkaniu, a także uszkodzeniu filtra.
  • Dodatkowa porada 2: Jak widzisz, to kolejna potencjalna przyczyna związana z zabrudzeniem sprzętu. Dowiedz się zatem, jak wyczyścić zmywarkę, aby robić to regularnie i skutecznie.

  Zapchany/zagięty wąż odpływowy

  Zapchany lub zagięty wąż to mało skomplikowana usterka. Zwykle dochodzi do tego podczas pracy zmywarki. Ewentualnie przy jej wysunięciu.

  • Rozwiązanie: Odsuń zmywarkę i zlokalizuj wąż. Odkręć go i wypłucz zalegający w nim kurz i brud. Zrób to bardzo dokładnie. Jeśli wąż jest skręcony, wyprostuj go przed podłączeniem.

  Podsumowanie

  Zmywarka nie kończy programu najczęściej przez: awarię czujnika zmętnienia, usterkę elektroniki (głównie modułu sterującego), zatkaną komorę ciśnienia, niedrożny układ wodny, zapchany lub wygięty wąż odpływowy, a także ekstremalnie zabrudzony filtr.

  Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.6]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments