W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka nie kończy programu – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Powody, przez które zmywarka nie kończy programu, są bardzo zróżnicowane. Nie zawsze oznaczają jednak poważniejszą awarię, a z wieloma usterkami poradzisz sobie samodzielnie. Szczególnie gdy przeczytasz poniższy poradnik.

Zmywarka nie kończy programu - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Awaria czujnika zmętnienia

  Czujnik zmętnienia to istotny element zmywarek Whirlpool, Bosch, Siemens, Electrolux i innych marek. Dzięki niemu urządzenie określa typ oraz długość cyklu zmywania.

  Jak działa czujnik zmętnienia? Wysyła impuls do modułu sterującego, a on uruchamia pompę, która odprowadza wodę.

  Awarię czujnika zmętnienia poznasz po braku odprowadzenia wody. To z kolei powoduje zatrzymanie programu w zmywarce.

  • Rozwiązanie: Zakręć zawór dopływu wody, odłącz zmywarkę od prądu i zdejmij obudowę. Zdemontuj podstawę i znajdź pompę obiegową. W jej okolicy zauważysz czujnik. Oceń jego stan. Jeśli czujnik jest tylko zabrudzony, wyczyść go. W przypadku awarii wymień go na nowy. Wyciągnij piny przy czujniku, podepnij do nowego elementu i umieść go na miejscu starego czujnika. Zamontuj podstawę zmywarki i obudowę. Podłącz zawór dopływu wody. Umieść wtyczkę urządzenia w gniazdku.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Awaria modułu sterującego

  Często zmywarka nie kończy programu ze względu na awarię elektroniki, a konkretniej modułu sterującego. Reguluje czas mycia, suszenia i grzania.

  Problem z modułem rozpoznasz po zawieszaniu się zmywarki w momencie grzania wody lub suszenia.

  • Rozwiązanie: Zdemontuj przednią obudowę, tam znajdziesz moduł sterujący. Trzymają go zatrzaski. Delikatnie zdejmij część. Odłącz przewody od dozownika detergentu i zdemontuj metalową ramkę. Odłącz wszystkie przewody od modułu sterującego i podłącz do nowego elementu. Umieść go w ramce, zamontuj całość na miejsce. Podepnij kable do dozownika. Załóż i przykręć obudowę. Dla ułatwienia najpierw zdemontuj cokół.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Zatkana komora ciśnieniowa

  Komora ciśnieniowa odpowiada za obieg wody. Łatwo ją rozpoznasz, to system rurek. Znajdziesz go pod płaszczem zmywarki, obok elektrozaworu.

  Komora ciśnieniowa zapycha się przez osady, kamień i inne zanieczyszczenia z wody. To utrudnia przepływ wody w zmywarce. Jej ilość w komorze zmniejsza się i prowadzi do braku pobierania. W efekcie program się zatrzymuje.

  • Rozwiązanie: Nie ma różnicy, czy jest to zmywarka Bosch, Beko, AEG, czy innego producenta. Najpierw zdemontuj obudowę, a później dostań się do boku zmywarki. Zlokalizuj płaszcz wodny, pod nim zauważysz komorę ciśnieniową. Starannie przeczyść wszystkie elementy i zamontuj obudowę.
  • Dodatkowa porada: Przed włożeniem naczyń do zmywarki przepłucz je pod bieżącą wodą. Resztki jedzenia zostaną w zlewie. Nie trafią do urządzenia i nie zapchają żadnego elementu.

  Niedrożny układ wodny

  Niedrożność układu wodnego powoduje nieprawidłową cyrkulację wody w komorze. Wszystkie rurki i przewody są wąskie, więc kamień i inne zanieczyszczenia szybko je zatykają.

  • Rozwiązanie: Udrożnij układ wodny. Wykorzystaj specjalny środek do czyszczenia zmywarek Electrolux, Bosch i innych marek. Jeśli to płyn, zerwij naklejkę z korka i włóż opakowanie otwarciem do dołu. Umieść je w dolnym koszu, jak wkładasz talerze. Ustaw program na minimum 65 st. C. Preparat w tabletkach wykorzystasz podczas zwykłego cyklu. Włóż do komory brudne naczynia, a czyszczący środek umieść na dnie.
  • Dodatkowa porada: Co pewien czas kontroluj poziom soli w zmywarce. Chroni urządzenie przed kamieniem. Dodatkowo zapewnia naczyniom połysk. Warto zatem wiedzieć, jaka sól do zmywarki jest najlepsza.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zatkany filtr zmywarki

  Zmywarka nie kończy programu? Czasem powód jest błahy, np. zatkany filtr. Przyczyną są resztki jedzenia pozostające na naczyniach.

  • Rozwiązanie: Otwórz drzwi zmywarki i znajdź filtr. Zauważysz go na dole. Wyjmij filtr, opłucz pod bieżącą wodą i włóż z powrotem. Jeśli jest uszkodzony, wymień go na nowy.
  • Dodatkowa porada: Zanim włożysz naczynia do zmywarki, opłucz je. Co pewien czas sprawdzaj stan filtra. Dzięki temu zapobiegniesz zatkaniu, a także uszkodzeniu filtra.
  • Dodatkowa porada 2: Jak widzisz, to kolejna potencjalna przyczyna związana z zabrudzeniem sprzętu. Dowiedz się zatem, jak wyczyścić zmywarkę, aby robić to regularnie i skutecznie.

  Zapchany/zagięty wąż odpływowy

  Zapchany lub zagięty wąż to mało skomplikowana usterka. Zwykle dochodzi do tego podczas pracy zmywarki. Ewentualnie przy jej wysunięciu.

  • Rozwiązanie: Odsuń zmywarkę i zlokalizuj wąż. Odkręć go i wypłucz zalegający w nim kurz i brud. Zrób to bardzo dokładnie. Jeśli wąż jest skręcony, wyprostuj go przed podłączeniem.

  Podsumowanie

  Zmywarka nie kończy programu najczęściej przez: awarię czujnika zmętnienia, usterkę elektroniki (głównie modułu sterującego), zatkaną komorę ciśnienia, niedrożny układ wodny, zapchany lub wygięty wąż odpływowy, a także ekstremalnie zabrudzony filtr.

  Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.6]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments