W Twojej zmywarce stoi woda i nie wiesz, co z tym zrobić? Spokojnie, mam dla Ciebie aż 7 potencjalnych przyczyn tego problemu – oczywiście z rozwiązaniami!

W Twojej zmywarce stoi woda i nie wiesz, co z tym zrobić? Spokojnie, mam dla Ciebie aż 7 potencjalnych przyczyn tego problemu – oczywiście z rozwiązaniami!
Spis treści:
Czasem nie trzeba długo szukać, a najlepsze są najprostsze rozwiązania. Możesz być zaskoczony, ale to właśnie zapchany filtr jest jednym z częstszych powodów, gdy zmywarka nie odprowadza wody.
Większe resztki jedzenia, tłuste i klejące pozostałości po posiłku, a nawet fusy po kawie potrafią błyskawicznie zapchać małe kanaliki filtra i skutecznie zablokować przepływ wody. Do rozwiązania problemu nie potrzebujesz fachowca – z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem.
Nowa zmywarka nie odprowadza wody? Sprawdź więc koniecznie, czy wina nie leży w nieprawidłowej pozycji węża odpływowego.
Zdarza się to stosunkowo często – zwłaszcza przy mało praktycznym układzie przyłączy wodnych lub gdy przestrzeń jest ograniczona. Poskręcany lub niekorzystnie ułożony wąż odpływowy mocno utrudnia sprawny przepływ, co najczęściej kończy się tym, że w zmywarce stoi woda.
Inny problem z przewodem odpływowym to jego zapchanie. Podobnie jak w przypadku filtra, do takiej sytuacji dochodzi, gdy do mycia wkładasz naczynia z niespłukanymi resztkami jedzenia.
Wąż odpływowy, jak każdy inny element, może ulec awarii. Pół biedy, jeśli masz do czynienia ze standardowym rodzajem przewodu – bez problemu wymienisz go na nowy model. Sytuacja znacznie komplikuje się, gdy woda stoi w zmywarce, a ta ma podpięty wąż odpływowy typu Aquastop.
Jest to specjalny rodzaj przewodu z urządzeniem blokującym, który chroni sprzęt przed zalaniem – na przykład w razie pęknięcia węża. Niestety, jego specyfika sprawia, że w razie awarii nie da się samodzielnie go wymienić.
Powyższe sposoby zawiodły, a Twoja zmywarka dalej nie odprowadza wody? Niestety, czasem problem leży nieco głębiej i by go rozwiązać, trzeba zakasać rękawy. Wszystko jest jednak do zrobienia.
Pompa odpływowa, jak sama nazwa wskazuje, to element odpowiedzialny za odprowadzanie wody. Jeśli dochodzi do jej awarii, zmywarka nie jest w stanie prawidłowo pracować. Co oznacza to w praktyce? Sprzęt nie doprowadza do końca cyklu zmywania, z kolei Ty musisz wtedy mierzyć się z niespodzianką w postaci brudnej, wylewającej się z urządzenia wody.
Przyczyny awarii są różne. Pompa może być niedrożna, zablokowana albo zupełnie niesprawna.
Uszkodzenia mechaniczne elementów pompy lub zalegające resztki jedzenia to nie jedyny problem, z jakim możesz się spotkać. Nierzadko przyczyną tego, że zmywarka nie odprowadza wody, jest spalony silnik pompy odpływowej.
Nie ma tu większej filozofii – silnik napędza pompę i pozwala jej działać, stąd też jego awaria sprawia, że pompa jest po prostu bezużyteczna. Jeśli chcesz upewnić się, czy faktycznie silnik jest niesprawny, wymontuj pompę, a następnie sprawdź uzwojenia i styki. 100% pewność da Ci pomiar ciągłości obwodu.
Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:
Nowoczesna elektronika – to właśnie dzięki niej zmywarki Samsung, Whirlpool czy Bosch, jak i sprzęty wielu innych producentów pracują efektywnie i bezpiecznie. Nawet ona nie jest jednak niezawodna i czasem zdarzają się jej wpadki. Jednym razem przyczyną są usterki techniczne, innym razem wina leży po stronie użytkownika.
Czujnik zmętnienia wody to element, który jest odpowiedzialny za różne zadania. Jego sprawne działanie istotne jest również w przypadku odprowadzania wody. Czujnik daje bowiem sygnał do modułu sterującego, by ten uruchomił pompę. Jeśli więc jest on niesprawny, zmywarka nie odprowadzi wody.
Czasem przyczyny tego, że zmywarka nie odprowadza wody, są bardzo prozaiczne. Niedrożny odpływ – wydawałoby się, że dość błaha sprawa, ale jak widać, nie mniej problematyczna.
Powód takiego stanu rzeczy? Niewłaściwe użytkowanie i brak konserwacji, przez co skumulowane odpady, ale także zalegający w rurach tłuszcz i kamień, zmniejszają światło przepływu, a ostatecznie sprawiają, że woda stoi w zmywarce. Jak temu zaradzić?
Najczęściej zmywarka nie odprowadza wody przez zapchany filtr, uszkodzenie lub nieprawidłowy montaż węża odpływowego, a także niedrożny odpływ zmywarki. Może to być też efekt awarii konkretnej części, np. pompy odpływowej (bądź jej silnika) lub czujnika zmętnienia wody.
Dużą część z tych awarii samodzielnie naprawisz, przez co stojąca woda wreszcie zniknie z Twojej zmywarki. Najważniejsze, że już wiesz, co zbadać, aby jak najszybciej zażegnać problem.
Pamiętaj, że dodatkowe wsparcie zawsze znajdziesz na mojej grupie na Facebooku – Porady RTV/AGD. Wpadnij do niej, aby uzyskać pomoc lub ją komuś zaoferować.
Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.
Na koniec programu woda zostaje na dnie zmywarki, gdy włączymy dodatkowe płukanie woda zostaje wypompowane, gdzie może być przyczyna
Woda stoi w zmywarce jest czysta, filtr czysty.po ponownym wciśnięciu i zamknięciu wypompowuje wodę do połowy.
Bardzo dziękuje za piękne wyjaśnienie zaistniałych sytuacji.Zyczę powodzenia w wykonywanym zawodzie