W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka nie odprowadza wody – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  3

W Twojej zmywarce stoi woda i nie wiesz, co z tym zrobić? Spokojnie, mam dla Ciebie aż 7 potencjalnych przyczyn tego problemu – oczywiście z rozwiązaniami!

Zmywarka nie odprowadza wody - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Zapchany filtr

  Czasem nie trzeba długo szukać, a najlepsze są najprostsze rozwiązania. Możesz być zaskoczony, ale to właśnie zapchany filtr jest jednym z częstszych powodów, gdy zmywarka nie odprowadza wody.

  Większe resztki jedzenia, tłuste i klejące pozostałości po posiłku, a nawet fusy po kawie potrafią błyskawicznie zapchać małe kanaliki filtra i skutecznie zablokować przepływ wody. Do rozwiązania problemu nie potrzebujesz fachowca – z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem.

  • Rozwiązanie: Udrożnienie zapchanego filtra nie jest trudne. Zlokalizuj element w zmywarce, wyjmij go i oczyść pod bieżącą wodą. Przy okazji zwróć też uwagę na jego stan – jeśli dostrzegasz jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne (na przykład przerwanie siateczki), wymień filtr na nowy.
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj, by zawsze przed włożeniem naczyń do zmywarki spłukać większe resztki jedzenia w zlewie. Dzięki temu zdecydowanie rzadziej będziesz musiał czyścić filtr, a dodatkowo Twoja zmywarka posłuży Ci dłużej.
  • Dodatkowa porada 2: Dowiedz się, jak i czym wyczyścić zmywarkę. Wtedy dłużej i lepiej Ci posłuży, nie robiąc tego typu problemów jak brak odprowadzania wody.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Problem z wężem odpływowym

  Nowa zmywarka nie odprowadza wody? Sprawdź więc koniecznie, czy wina nie leży w nieprawidłowej pozycji węża odpływowego.

  Zdarza się to stosunkowo często – zwłaszcza przy mało praktycznym układzie przyłączy wodnych lub gdy przestrzeń jest ograniczona. Poskręcany lub niekorzystnie ułożony wąż odpływowy mocno utrudnia sprawny przepływ, co najczęściej kończy się tym, że w zmywarce stoi woda.

  Inny problem z przewodem odpływowym to jego zapchanie. Podobnie jak w przypadku filtra, do takiej sytuacji dochodzi, gdy do mycia wkładasz naczynia z niespłukanymi resztkami jedzenia.

  • Rozwiązanie: Jeśli problem dotyczy nowej zmywarki – Bosch, Beko, Samsung czy jakiejkolwiek innej marki, sprawdź pozycję węża i ułóż go na nowo – tak, by zapewnić swobodny przepływ. Jeśli natomiast podejrzewasz, że przyczyną nieodprowadzania wody jest zapchanie, odkręć przewód i udrożnij jego światło. Możesz wykorzystać do tego np. spiralę hydrauliczną.
  • Dodatkowa porada: Drożność przewodu zmniejszają nie tylko zanieczyszczenia, ale również gromadzący się kamień. Trudno go uniknąć, jeśli w rurach płynie twarda woda. Stosuj więc regularnie sól do zmywarki, a w razie potrzeby rozważ instalację zmiękczacza wody. Twardość wody w swoim domu sprawdzisz przy pomocy miernika. Nie wydasz na niego wiele, a dzięki temu być może przedłużysz żywotność wielu swoich sprzętów AGD.

  Awaria węża odpływowego

  Wąż odpływowy, jak każdy inny element, może ulec awarii. Pół biedy, jeśli masz do czynienia ze standardowym rodzajem przewodu – bez problemu wymienisz go na nowy model. Sytuacja znacznie komplikuje się, gdy woda stoi w zmywarce, a ta ma podpięty wąż odpływowy typu Aquastop.

  Jest to specjalny rodzaj przewodu z urządzeniem blokującym, który chroni sprzęt przed zalaniem – na przykład w razie pęknięcia węża. Niestety, jego specyfika sprawia, że w razie awarii nie da się samodzielnie go wymienić.

  • Rozwiązanie: Jeśli Twoja zmywarka posiada standardowy wąż odpływowy, możesz samodzielnie dokonać jego demontażu i podłączyć nowy przewód. Typ aquastop nie jest niestety rozbieralny, stąd też będziesz musiał skorzystać z pomocy serwisanta.
  • Dodatkowa porada: Nierzadko zdarza się, że winowajcą tego, że w zmywarce stoi woda, jest niesprawny elektrozawór, który nie odcina skutecznie dopływu wody. Wymontuj element i podaj mu napięcie – jeśli jest niesprawny, nie otworzy się.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Awaria pompy odpływowej

  Powyższe sposoby zawiodły, a Twoja zmywarka dalej nie odprowadza wody? Niestety, czasem problem leży nieco głębiej i by go rozwiązać, trzeba zakasać rękawy. Wszystko jest jednak do zrobienia.

  Pompa odpływowa, jak sama nazwa wskazuje, to element odpowiedzialny za odprowadzanie wody. Jeśli dochodzi do jej awarii, zmywarka nie jest w stanie prawidłowo pracować. Co oznacza to w praktyce? Sprzęt nie doprowadza do końca cyklu zmywania, z kolei Ty musisz wtedy mierzyć się z niespodzianką w postaci brudnej, wylewającej się z urządzenia wody.

  Przyczyny awarii są różne. Pompa może być niedrożna, zablokowana albo zupełnie niesprawna.

  • Rozwiązanie: Żeby sprawdzić, z jakiego typu usterką masz do czynienia, pobaw się w majsterkowicza. Niezależnie, czy problem dotyczy zmywarki Siemens, Whirlpool, LG, Amica czy innego producenta, schemat działania jest podobny. Wymontuj zmywarkę z wnęki lub zabudowy i ściągnij tylną blachę. Najczęściej wystarczy w tym celu lekko odgiąć ją na górze i dole. Zanim przejdziesz do właściwego działania, upewnij się, że sprzęt nie jest złączony z przewodem masowym. Zapamiętaj ustawienie kabli pompy. Najlepiej zrób ich zdjęcie – będziesz wtedy w 100% pewny, że wszystko jest na swoim miejscu po ponownym montażu. Wyjmij element. W tym celu chwyć pompę i obróć ją o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Sprawdź jej stan. Bardzo często zdarza się, że woda stoi w zmywarce ze względu na zalegające resztki jedzenia, które blokują pracę wirnika. Czasem przyczyną awarii są jego połamane łopatki. Jeśli doszło do mechanicznego uszkodzenia, konieczna będzie wymiana całej pompy na nowy model.

  Niesprawny silnik w pompie odpływowej

  Uszkodzenia mechaniczne elementów pompy lub zalegające resztki jedzenia to nie jedyny problem, z jakim możesz się spotkać. Nierzadko przyczyną tego, że zmywarka nie odprowadza wody, jest spalony silnik pompy odpływowej.

  Nie ma tu większej filozofii – silnik napędza pompę i pozwala jej działać, stąd też jego awaria sprawia, że pompa jest po prostu bezużyteczna. Jeśli chcesz upewnić się, czy faktycznie silnik jest niesprawny, wymontuj pompę, a następnie sprawdź uzwojenia i styki. 100% pewność da Ci pomiar ciągłości obwodu.

  • Rozwiązanie: Niestety, jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana silnika na nowy model. Pamiętaj, aby przy zakupie sprawdzić, czy wybrany element pasuje do modelu zmywarki, która stoi w Twojej kuchni.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Problem z czujnikiem zmętnienia wody

  Nowoczesna elektronika – to właśnie dzięki niej zmywarki Samsung, Whirlpool czy Bosch, jak i sprzęty wielu innych producentów pracują efektywnie i bezpiecznie. Nawet ona nie jest jednak niezawodna i czasem zdarzają się jej wpadki. Jednym razem przyczyną są usterki techniczne, innym razem wina leży po stronie użytkownika.

  Czujnik zmętnienia wody to element, który jest odpowiedzialny za różne zadania. Jego sprawne działanie istotne jest również w przypadku odprowadzania wody. Czujnik daje bowiem sygnał do modułu sterującego, by ten uruchomił pompę. Jeśli więc jest on niesprawny, zmywarka nie odprowadzi wody.

  • Rozwiązanie: Problem z czujnikiem zmętnienia wody wynika z jego zabrudzenia lub awarii. Koniecznie jest więc rozmontowanie zmywarki. W większości modeli element znajduje się w podstawie urządzenia. Zdejmij lewą pokrywę – czujnik powinien znajdować się w złączu pompy obiegowej. Sprawdź jego stan, a następnie, w razie potrzeby – wyczyść go z zabrudzeń lub wymień na nowy model.

  Niedrożny odpływ zmywarki

  Czasem przyczyny tego, że zmywarka nie odprowadza wody, są bardzo prozaiczne. Niedrożny odpływ – wydawałoby się, że dość błaha sprawa, ale jak widać, nie mniej problematyczna.

  Powód takiego stanu rzeczy? Niewłaściwe użytkowanie i brak konserwacji, przez co skumulowane odpady, ale także zalegający w rurach tłuszcz i kamień, zmniejszają światło przepływu, a ostatecznie sprawiają, że woda stoi w zmywarce. Jak temu zaradzić?

  • Rozwiązanie: Niedrożny odpływ zmywarki skutecznie przepchasz przy pomocy sprężyny hydraulicznej. Z osadem tłuszczu i kamienia szybko rozprawisz się z pomocą specjalnych detergentów – najlepiej tych, które rekomenduje producent Twojej zmywarki. Zawsze możesz też sięgnąć po domowe sposoby udrażniania rur – sodę lub roztwór wody z octem. Nie zaszkodzą, a być może sprawią, że w kieszeni zostanie Ci parę złotych więcej.

  Podsumowanie

  Najczęściej zmywarka nie odprowadza wody przez zapchany filtr, uszkodzenie lub nieprawidłowy montaż węża odpływowego, a także niedrożny odpływ zmywarki. Może to być też efekt awarii konkretnej części, np. pompy odpływowej (bądź jej silnika) lub czujnika zmętnienia wody.

  Dużą część z tych awarii samodzielnie naprawisz, przez co stojąca woda wreszcie zniknie z Twojej zmywarki. Najważniejsze, że już wiesz, co zbadać, aby jak najszybciej zażegnać problem.

  Pamiętaj, że dodatkowe wsparcie zawsze znajdziesz na mojej grupie na Facebooku – Porady RTV/AGD. Wpadnij do niej, aby uzyskać pomoc lub ją komuś zaoferować.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 11 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  3 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Barbara
  8 miesięcy temu

  Na koniec programu woda zostaje na dnie zmywarki, gdy włączymy dodatkowe płukanie woda zostaje wypompowane, gdzie może być przyczyna

  Marek
  9 miesięcy temu

  Woda stoi w zmywarce jest czysta, filtr czysty.po ponownym wciśnięciu i zamknięciu wypompowuje wodę do połowy.

  wacław
  1 rok temu

  Bardzo dziękuje za piękne wyjaśnienie zaistniałych sytuacji.Zyczę powodzenia w wykonywanym zawodzie