W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka nie pobiera nabłyszczacza – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Przez brak pobierania nabłyszczacza przez zmywarkę Twoje naczynia nie będą lśniące. Pojawiają się za to na nich nieestetyczne zacieki, a tego nie chcesz, prawda? Jeśli Twoja zmywarka się zbuntowała i nie bierze nabłyszczacza, przeczytaj mój poradnik. Poznasz wszystkie możliwe przyczyny i rozwiązania!

Zmywarka nie pobiera nabłyszczacza - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Problem z dozownikiem nabłyszczacza

  Masz problem z pobieraniem nabłyszczacza? To może być oznaka awarii dozownika znajdującego się w obudowie zmywarek takich firm jak Samsung, Bosch, Electrolux czy BEKO. 

  Dozownik jest niezbędny do odpowiedniego przetransportowania nabłyszczacza do wnętrza zmywarki. To, że zmywarka nie pobiera detergentu lub robi to w zbyt małej ilości, zwykle rozpoznasz po nie do końca czystych naczyniach.

  Niezadowalający efekt działania sprzętu to nie wszystko. Niekiedy zauważysz też, że załadowane do komory elementy nie wysychają do końca i pojawiają się na nich wyraźne smugi.

  • Rozwiązanie: Wymień dozownik na nowy. Odłącz zmywarkę od prądu, odkręć przednią obudowę drzwi i zdejmij ją. Dla bezpieczeństwa zrób zdjęcie przewodów, zanim je odłączysz. Potem podważ blaszki i wypchaj dozownik do środka. Wyciągnij siłownik klapki, ciągnąc go za styk, odepnij i ściągnij uszczelkę, następnie załóż nową. Podważ klapkę dozownika śrubokrętem, zdejmij i załóż nową. Na koniec wkładasz dozownik i mocujesz na zatrzaskach, podłączasz przewody i zakładasz przednią obudowę z cokołem. Gotowe!
  • Dodatkowa porada: Kupując nabłyszczacz, upewnij się, że jest odpowiedni. Czasami problem z prawidłowym działaniem dozownika wywołuje detergent nieprzeznaczony do zmywarek Siemens, Bosch, Whirlpool czy innych producentów.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Usterka układu wodnego

  Zmywarka nie wypłukuje nabłyszczacza? To może oznaczać usterkę układu wodnego. Jest to częsty problem każdej zmywarki, niezależnie od modelu czy też firmy.

  Usterkę układu wodnego powoduje brak jego regularnej konserwacji. Brud pojawiający się w środku przyczynia się do niedrożności przewodów czy też wężyków, a to z kolei skutkuje niepobieraniem nabłyszczacza przez zmywarkę.

  • Rozwiązanie: Problem może dotyczyć pozycji przewodów i wężyków czy też ich zapchania. Sprawdź, w jakiej pozycji się znajdują i jeśli to konieczne, popraw je, aby zapewnić swobodny przepływ wody. Jeżeli natomiast przewód lub wężyk jest zapchany, okręć go i udrożnij przy pomocy spirali hydraulicznej. W przypadku awarii przewodu lub wężyka dokonaj samodzielnego demontażu, a następnie podłącz nowy element.
  • Dodatkowa porada: Regularne korzystanie z soli do zmywarki, a także zmiękczacza wody zmniejsza ryzyko usterki układu wodnego. Kup miernik do twardości wody, dzięki niemu przedłużysz trwałość zmywarki.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Awaria programatora

  Jeśli mimo nastawienia programatora i wlania nabłyszczacza do dozownika na pulpicie widzisz błąd, kontrolki migają lub świecą się na czerwono, może to oznaczać uszkodzenie programatora.

  W przypadku wystąpienia awarii programatora zaobserwujesz brak pobrania nabłyszczacza przez zmywarkę, niekontrolowaną zmianę programów w trakcie pracy lub zmianę ustawień. Zwykle powodem jest zwarcie lub uszkodzenie mechaniczne.

  • Rozwiązanie: Przed wymianą programatora odłącz zmywarkę od źródła zasilania. Otwórz drzwi i odkręć śrubki od strony zewnętrznej. Zdejmij klapę i wyciągnij programator poprzez popchnięcie do przodu zatrzasków. Znajdź ramkę z modułem i zdemontuj go. Włóż nowy moduł, sprawdzając, czy kable są tak samo ułożone jak przed naprawą.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zablokowanie klapki nabłyszczacza

  Czasem przyczyna braku pobrania nabłyszczacza jest bardzo prosta. Zablokowanie klapki nabłyszczacza – problem bardzo prozaiczny, jednak częsty.

  Co jest powodem występowania tego błędu? Brak maksymalnego dosunięcia kosza z naczyniami do tylnej ściany oraz jego nadmierne napakowanie. Przyczynia się to do zablokowania klapki nabłyszczacza i w rezultacie braku pobrania go przez zmywarkę.

  • Rozwiązanie: Problem zablokowanej klapki rozwiążesz poprzez dokładne sprawdzanie, czy kosz z naczyniami został dosunięty do końca tylnej ściany zmywarki. Zerknij, czy w koszu nie znajduje się za dużo naczyń. Unikaj wstawiania wielu wysokich desek czy patelni do komory.

  Podsumowanie

  Zmywarka nie pobiera nabłyszczacza najczęściej przez: awarię dozownika nabłyszczacza, usterkę układu wodnego (zapchane wężyki/przewody wodne), problem z programatorem (zwarcie lub uszkodzenie mechaniczne), a także zablokowaną klapkę nabłyszczacza.

  Większość z tych usterek rozwiążesz samodzielnie za pomocą przekazanych przeze mnie porad.

  Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 11 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments