W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka nie pobiera soli – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  3

Sól zmiękcza wodę przepływającą przez zmywarkę. Jeżeli nie jest pobierana, dojdzie do poważnych awarii tego sprzętu. Dlaczego zmywarka nie bierze soli? Poniżej znajdziesz wszystkie przyczyny i rozwiązania tego problemu!

Zmywarka nie pobiera soli - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Problem z elektrozaworem zasobnika na sól

  Zmywarka nie pobiera soli i słyszysz przy okazji dziwnie brzmiący dźwięk? To może być oznaką awarii elektrozaworu, który znajduje się na końcu węża zasilającego. Elektrozawór odcina lub doprowadza wodę do urządzenia (jednocześnie chroni przed wyciekiem wody).

  Jest to element niezbędny do pracy zmywarki każdej firmy. Gdy jest uszkodzony lub niedrożny, sprzęt nie pobiera soli z zasobnika i nie rozpoczyna pracy.

  • Rozwiązanie: Sprawdź stan elektrozaworu. Rozpocznij od odłączenia sprzętu z prądu (to stały punkt wielu napraw) i wyjęcia elektrozaworu ze zmywarki (znajduje się na końcu węża zasilającego). Następnie odłącz go od systemu rur i węża. Kolejnym krokiem jest podłączenie elektrozaworu do prądu. Jeżeli usłyszysz dźwięk, to oznacza, że elektrozawór działa prawidłowo. W przeciwnym wypadku uległ on awarii. Zanim stwierdzisz awarię, zajmij się oczyszczeniem elementu. Do tego niezbędny będzie specjalny detergent do kamienia. Jeśli elektrozawór nadal nie działa, udaj się do sklepu i zakup nowy.
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj, aby od czasu do czasu sprawdzać stan elektrozaworu. Regularnym czyszczeniem zmniejszysz szansę wystąpienia awarii. 

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Niesprawny czujnik twardości wody

  Wsypałeś sól do pojemnika, a nadal na panelu wyświetla się komunikat o braku soli w zasobniku? To może oznaczać problem z pracą czujnika twardości wody. Zmywarki Bosch, Siemens czy Samsung mają czujnik twardości wody, który działa dzięki wykorzystaniu nowoczesnej elektroniki.

  Jego zadaniem jest kontrola twardości wody i regulacja użycia soli. Sama sól odpowiada za zmiękczenie wody. Czujnik ma za zadanie odprowadzić sól do wody w takiej ilości, jaka jest potrzebna. Gdy będzie on niesprawny, sól pozostanie w zasobniku.

  • Rozwiązanie: Zdejmij pokrywę, aby zlokalizować pompę obiegową. W jej okolicy powinien znajdować się czujnik. Po jego wykryciu zobacz, w jakim jest stanie. Spróbuj go wyczyścić z zabrudzeń i sprawdzić, czy działa. Jeżeli nie przyniesie to efektów, należy wymień go na nowy.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Niedrożność kanałów

  Częstą przyczyną braku pobierania soli przez zmywarkę jest niedrożność kanałów. Co może spowodować niedrożność kanałów? 

  Główną przyczyną jest brak utrzymania zmywarki w dobrym stanie. Sól przepływająca przez kanały osadza się w nich w postaci kryształów, co powoduje zmniejszenie drożności kanału aż do jego całkowitego zatkania – a to z kolei sprawia, że sól nie jest pobierana z dozownika.

  • Rozwiązanie: W razie wystąpienia niedrożności kanałów warto nabyć sprężynę hydrauliczną. Dzięki niej udrożnisz zatkany odpływ. Możesz też skorzystać z preparatów do udrożniania kanałów dostępnych na rynku. Jeśli w domu masz sodę czy ocet, możesz z nich zrobić roztwór z wodą. Nie udrożni on całkowicie kanału, ale na pewno pomoże w zniwelowaniu problemu.
  • Dodatkowa porada: Aby nie mieć problemu w przyszłości, dowiedz się, jak i czym czyścić zmywarkę. Lepiej zapobiegać awariom niż je ciągle rozwiązywać.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Nieprawidłowe ustawienie twardości wody w zmywarce

  Zmywarka pobiera część soli z dozownika? W takiej sytuacji winne jest ustawienie poziomu twardości wody w zmywarce.

  Zmywarki różnych firm, jak BEKO, AEG czy Samsung, dają Ci możliwość ustawienia poziomu twardości wody; zaawansowane modele mają też czujniki. Zmian ustawień dokonasz za pomocą panelu sterowania poprzez znalezienie opcji “ustawienie poziomu twardości wody”.

  • Rozwiązanie: Znajdź instrukcję obsługi zmywarki i postępując zgodnie z wytycznymi (w każdym modelu wykonuje się inną sekwencję kroków), zmniejsz poziom twardości wody i wsyp sól do dozownika (znajduje się pod dolnym koszem). Jeśli po wykonaniu tej czynności sól nadal pozostanie w dozowniku, wykonaj ponownie czynność, aż znajdziesz optymalne ustawienie poziomu twardości wody, które pozwoli na pobranie całości soli wsypanej do dozownika.
  • Dodatkowa porada: Co do korelacji twardość wody – ilość wsypywanej soli, zasada jest dość prosta. Im twardsza woda, tym więcej w niej minerałów (magnez, wapń itd.). Oznacza to, że sprzęt wymaga większą dawkę soli, by prawidłowo pracować.
  • Dodatkowa porada 2: Jeżeli masz nową zmywarkę, przeczytaj ten materiał: Pierwsze uruchomienie zmywarki – Co trzeba wiedzieć? Dzięki temu nie popełnisz żadnego błędu.

  Nieprawidłowe miejsce na sól lub jej brak

  Czasem zdarza się tak, że zmywarka pobiera sól, ale jest jej za mało… albo została umieszczona w złym miejscu. Wtedy siłą rzeczy nie zostanie wykorzystana podczas automatycznego mycia naczyń.

  Podsumowanie

  Zmywarka nie pobiera soli najczęściej przez: ekstremalnie zabrudzony lub niesprawny elektrozawór zasobnika soli, wadliwy czujnik twardości wody, niedrożne kanały wodne zmywarki bądź nieprawidłowe ustawienie twardości wody w panelu urządzenia zmywającego.

  Z większością tych usterek poradzisz sobie samodzielnie, choć niektóre wymagają demontażu poszczególnych części.

  Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  3 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Jolanta
  9 miesięcy temu

  mam taki problem , mam zmywarkę Ariston, i nie wyświetla ona braku soli i nie daje znaku o braku nabłyszczacza.

  sylwek
  2 lat temu

  zmywarka Whirppol nie pobiera plynu nabłyszczajacego i nie pobiera soli jaka przyczyna ?