W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Tabletka pomaga zmywarce w skutecznym myciu naczyń… o ile dobrze się rozpuści. Jeżeli tak nie jest w Twoim sprzęcie i szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki, to jesteś w dobrym miejscu. Zaglądając poniżej, poznasz wszystkie przyczyny i rozwiązania!

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Uszkodzona grzałka

  Zastanawiasz się, dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki? Jeśli nie jest to nowy sprzęt, być może doszło do uszkodzenia grzałki.

  Wtedy tabletka nie ma prawa się rozpuścić, bo naczynia są myte w zimnej wodzie.

  • Rozwiązanie: Wymontuj grzałkę ze zmywarki i sprawdź, czy to ona jest problemem. Odłącz sprzęt od prądu, zdejmij tylną blachę i odepnij przewód masowy, jeśli jest do niej podłączony. Odkręć śruby przy grzałce, zdejmij opaskę uciskową i wyciągnij grzałkę, zdejmując ją z króćca pompy. Zanim to zrobisz, dla bezpieczeństwa zrób zdjęcie, aby widzieć, jak są podłączone przewody. Jeśli element jest skorodowany lub wyraźnie przepalony, wymień go. Podłącz kable do nowej grzałki, dopasuj odpowiednio opaskę zaciskową. Załóż grzałkę na króciec pompy myjącej, przykręć ją śrubami, zaciśnij opaskę i zamontuj tylną blachę obudowy.
  • Rozwiązanie 2: Jeżeli wymiana grzałki nie pomogła, problemem prawdopodobnie jest jej przekaźnik umieszczony na module sterującym. Najlepiej poproś o pomoc fachowca, gdyż pozbycie się tej usterki bywa wymagającym zadaniem. Czasami konieczna jest wymiana całego modułu.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Za niskie ciśnienie wody

  Kiedy wypływająca z sieci wodociągowej woda ma za niskie ciśnienie, zmywarka nie rozpuszcza tabletki. Wodny strumień jest na to po prostu za słaby. Pamiętaj, że w tej kwestii sporo zależy też od Twojej instalacji i sposobu jej podłączenia.

  Za minimum producenci zmywarek uznają 0,5 bara, a maksimum 10 barów. Optymalne ciśnienie wody to ok. 2 barów.

  • Rozwiązanie: Przyjrzyj się swojej instalacji wodnej. Widzisz dużo dodatkowych rurek, przejść i kolanek? Postaraj się zmodyfikować instalację, tak aby droga do źródła wody była możliwie najkrótsza.
  • Rozwiązanie 2: Jeśli instalacja wygląda w porządku, skup się na sitkach na dopływie. Być może zdążyły się zapchać kamieniem i to obniża ciśnienie wody. Starannie oczyść sitka.

  Zapchane ramię spryskujące

  Czy regularnie kontrolujesz stan ramion spryskujących? Jeżeli nie, zapewne jedno z nich powoduje, że tabletka nie rozpuszcza się w zmywarce.

  Jak to się dzieje?

  Gdy ramię się zapcha, nie leci z niego woda, a wtedy środek do mycia naczyń nie może zadziałać.

  • Rozwiązanie: Wyczyść ramiona w zmywarce. Wyjmij je, odhaczając zatrzaski i starannie wyszoruj np. za pomocą szczoteczki do zębów z twardszym włosiem. Jeśli widzisz kamień, spryskaj elementy środkiem odkamieniającym i zostaw na kilka minut. Dobrze sprawdzi się też roztwór z sody i octu. Na koniec przetrzyj ramiona ściereczką i zamontuj je.
  • Dodatkowa porada: Nie dopuść do ponownego zapchania się ramion. Raz na miesiąc włącz zmywarkę bez wsadu, używając specjalnego płynu czyszczącego. Więcej sposób na konserwację sprzętu znajdziesz z kolei tutaj: Jak wyczyścić zmywarkę?
  • Dodatkowa porada 2: Problem z zapchanym system natryskowym wywołuje czasem… problem ze zbyt niskim ciśnieniem wody. Chodzi więc o poprzednią przyczynę tego, dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki. Dlatego też polecam sprawdzić ciśnienie wody, aby nie zapchać ramion spryskujących.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Zbyt twarda woda

  Masz zmywarkę z regulatorem twardości wody? W takim razie sprawdź, czy jest ustawiona w prawidłowy sposób.

  Zbyt twarda woda uniemożliwia całkowite rozpuszczenie detergentów do mycia naczyń. Na poziom twardości nie masz bezpośredniego wpływu, ale możesz za to inaczej ustawić zmywarkę, tak aby podczas mycia dochodziło do większego zmiękczenia wody.

  • Rozwiązanie: Zmień ustawienia dotyczące twardości wody w zmywarce. Zazwyczaj wymaga to wejścia w menu poprzez wciśnięcie określonych przycisków, np. Delayed Start (czyli opóźniony start) i P+. Zwiększ poziom twardości.
  • Dodatkowa porada: Jeżeli problem ze zbyt twardą wodą jest dla Twojej zmywarki wyjątkowo kłopotliwy, pomyśl o rozwiązaniu go. Jak? Na przykład za sprawą montażu filtra zmiękczającego przed wlotem zmywarki.

  Niesprawne otwieranie klapki z dozownikiem detergentów

  Czasami zmywarka nie rozpuszcza tabletki z dość błahych powodów, jak niesprawne otwieranie klapki dozownika.

  To niewielki problem, ale powoduje, że mycie naczyń nie jest efektywne. Klapka z tabletką powinna otworzyć się zaraz po pobraniu wody. Problemy pojawiają się, gdy w tej okolicy nagromadzi się kamień lub resztki jedzenia.

  • Rozwiązanie: Starannie przeczyść dozownik detergentów, usuwając wszystkie zabrudzenia. Szczególną uwagę zwróć na okolice siłownika, który odpowiada za podniesienie klapki.
  • Dodatkowa porada: Dla pewności starannie osusz komorę, do której wkładasz tabletkę. Gdy jest wilgotna, detergent się do niej przykleja i nie rozpuszcza. Przy okazji zwróć uwagę, gdzie trzymasz środki do zmywania. Musi to być suche miejsce, zapobiegające ich zawilgoceniu.

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Przeterminowane środki do zmywania

  Wiedz, że każdy detergent ma swój termin ważności. Dotyczy to też tabletek do zmywarek. Jeśli się przeterminują, tracą swoje właściwości.

  • Rozwiązanie: Znajdź opakowanie tabletek i sprawdź, do kiedy trzeba je zużyć. Jeśli wskazana przez producenta data już minęła, musisz kupić nowy detergent.
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj, że tabletki tracą właściwości także na skutek nieodpowiedniego przechowywania. Trzymaj je w zacienionym miejscu, np. szufladzie czy innym schowku. Nie kładź na parapecie, gdyż na tabletki mogą wtedy padać promienie słoneczne.

  Zły program (za krótki lub ze zbyt małą temperaturą)

  Zastanów się, jakie programy zmywania naczyń ustawiasz najczęściej. To ma bardzo duże znaczenie w kwestii efektywnego rozpuszczania detergentów.

  Szybkie programy (trwające tylko do 20 – 30 minut) i te wykorzystujące niską temperaturę nie sprawdzają się przy tabletkach. Taki detergent po prostu nie ma kiedy się rozpuścić.

  • Rozwiązanie: Jeżeli zamierzasz użyć do zmywania tabletki, nastaw dłuższy program. Zwróć szczególną uwagę na temperaturę, powinna wynosić minimum 40 – 45 stopni Celsjusza.

  Nadmiar detergentów

  To, jakich konkretnie detergentów używasz do zmywania, ma wpływ na intensywność ich rozpuszczania. Czasami tabletka zostaje w dozowniku, bo niepotrzebnie dodajesz też inne środki.

  Nadmiar detergentów nie da Ci efektu lepiej umytych naczyń. Rezultat będzie zupełnie inny, bo preparaty nie rozpuszczą się całkowicie.

  • Rozwiązanie: Uważniej nastawiaj zmywarkę. Korzystasz z tabletek 3w1? W takim razie zrezygnuj z dodawania nabłyszczacza. Składnik ten jest już w dobrej tabletce do zmywarki 3w1.

  Źle załadowana zmywarka

  Czy wiesz, że na skuteczność działania tabletki wpływa sposób ułożenia naczyń? Jeżeli źle je rozłożysz, zablokują spryskiwacze. Brak dostatecznej ilości wody uniemożliwi rozpuszczenie detergentu.

  • Rozwiązanie: Starannie układaj naczynia w zmywarce i pilnuj, aby jej nie przeładować. Cięższe garnki ustawiaj na dole, a na górze umieść kubki, szklanki, rondelki itp. Uważaj, aby nie przekraczać maksymalnej ilości kompletów. Nie upychaj nic na siłę. Wszystkie porady na ten temat znajdziesz tutaj: Jak układać naczynia w zmywarce?

  Podsumowanie

  Zmywarka nie rozpuszcza tabletki najczęściej przez: uszkodzoną grzałkę, za niskie ciśnienie wody, za twardą wodę, niesprawną klapkę dozownika, zabrudzone ramię spryskujące, nadmiar detergentów lub naczyń, program o krótkim czasie bądź niskiej temperaturze.

  Czasem zdarza się także, że tabletka po prostu się przeterminuje i utraci swoje właściwości.

  Jak widzisz, wiele potencjalnych przyczyn wynika z nieprawidłowego korzystania ze sprzętu. Druga sprawa, że to właśnie takie przypadki są najłatwiejsze do rozwiązania. Wystarczy zmienić nawyki podczas używania zmywarki, a tabletka szybko się rozpuści.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 11 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments