W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka nie suszy – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Twoja zmywarka nie dosusza lub w ogóle nie suszy naczyń? Przygotowałem dla Ciebie poradnik z przyczynami tego problemu. Szybko dowiesz się, jak go zażegnać!

Zmywarka nie suszy - Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Niesprawny lub uszkodzony wentylator

  Wentylator jest odpowiedzialny za rozprowadzenie ciepłego powietrza w zmywarce. W praktyce to on osusza naczynia. Jeżeli jakaś część lub całość tego elementu nie działa, to suszenie jest przerywane.

  Ciepłe powietrze nie jest rozprowadzane prawidłowo, co skutkuje mokrymi bądź niewysuszonymi prawidłowo naczyniami.

  • Rozwiązanie: Wyjmij i wyczyść wentylator z zanieczyszczeń. Żeby to zrobić, odkręć boki zmywarki, sprężyny i drzwi, a następnie tunel powietrzny. Do zdemontowania wylotu tunelu potrzebujesz specjalnego klucza. Zachowaj przy tym ostrożność, aby nie zniszczyć żadnego elementu. Wyczyszczony wentylator włóż z powrotem, zamontuj wszystkie części i włącz standardowy program suszenia. Jeżeli powyższe rozwiązanie nie przyniosło żadnego skutku, to oznacza, że wentylator wymaga wymiany (a przyczynę stanowi zapewne zepsuty silnik wentylatora).

  Masz dość awarii swojej starej zmywarki i szukasz nowej? Sprawdź moje zestawienia:


  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Spalona grzałka lub uszkodzony system grzewczy

  System grzewczy w zmywarce uległ uszkodzeniu, jeżeli naczynia po wykonaniu całego cyklu mycia i suszenia są mokre, zimne oraz niedomyte.

  System grzewczy jest czynnikiem kluczowym w procesie suszenia. Naczynia suszone w nieodpowiedniej temperaturze nie są dostatecznie suche po wyjęciu ze zmywarki.

  • Rozwiązanie: Dokonaj oceny stanu systemu grzewczego poprzez zmierzenie przejścia i oporności elementów. Jeśli doszło do przerwania obwodu, zauważysz brak przejścia. Następnie przejdź do wymiany wadliwej części bądź skontaktuj się z serwisem naprawczym firm specjalizujących się w produkcji, sprzedaży i dystrybucji części AGD, takich jak: Bosch, Whirlpool, Electrolux, Amica czy Beko.

  Jeżeli sam dokonujesz wymiany grzałki (jak i podobnych napraw), pamiętaj zawsze o odłączeniu zmywarki od źródła zasilania w celu podjęcia kolejnych kroków.

  Następnie ściągnij tylną blachę ze zmywarki. Grzałka lub grzałko-pompa umiejscowiona jest przeważnie na środku bądź w dole zmywarki.

  Zdemontuj opaskę uciskową, która znajduje się na wężu łączącym grzałkę z pompą i zdecydowanym ruchem wyciągnij starą grzałkę oraz zamontuj nową.

  Zatkany odpływ

  Jedną z przyczyn wadliwego suszenia może być zatkany odpływ.

  W trakcie użytkowania sprzętu w odpływie zmywarki gromadzą się zanieczyszczenia wymagające natychmiastowego usunięcia w celu prawidłowego funkcjonowania zmywarki.

  • Rozwiązanie: Sprawdź drożność odpływu oraz usuń wszelkie zanieczyszczenia. Czyszczenie odpływu wykonasz samodzielnie, bez potrzeby wzywania specjalisty. W większości przypadków silne środki chemiczne i specjalne detergenty służące do odblokowywania rur powinny zdać egzamin. Jeżeli tradycyjne metody zawiodą, skontaktuj się z przedstawicielem serwisu naprawczego producenta zmywarek.
  • Dodatkowa porada: Samodzielne przywracanie drożności odpływu często wymaga zrestartowania zmywarki. To prosta czynność, wymaga przytrzymania specjalnego przycisku lub kombinacji kilku. Dokładniej opisałem to w artykule o tym, jak zrobić reset zmywarki.
  • Dodatkowa porada 2: Nie dopuszczaj ponownie do tego typu sytuacji. Dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić zmywarkę, a sporo potencjalnych awarii nie wydarzy się już.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Uszkodzony elektrozawór

  Zmywarka wypompowuje wodę w końcowej fazie zmywania lub nie pobiera wody (mimo że wszystko wydaje się funkcjonować prawidłowo)? A może z niewyjaśnionej przyczyny nie chce rozpocząć cyklu mycia? Prawdopodobnie doszło do zawieszenia lub uszkodzenia elektrozaworu.

  Elektrozawór jest kluczowym elementem każdej zmywarki. To dzięki niemu zmywarka pobiera wymaganą ilość wody w odpowiednim momencie. Podczas usterki może przykładowo spuścić wodę do z płaszcza wodnego do komory. Wtedy zmywarka nie wysuszy dobrze naczyń, będą zbyt mokre.

  • Rozwiązanie: Jeżeli dokonujesz wymiany uszkodzonej części sam, pamiętaj w pierwszej kolejności o odłączeniu zmywarki od źródła zasilania. Znajdź elektrozawór i odłącz kabel łączący go z silnikiem. Odczep dwa gumowe przewody łączące go z zasobnikiem, a następnie wyjmij uszkodzony elektrozawór, zastępując go nowym, przyłączając z powrotem w taki sam sposób wszystkie przewody.
  • Rozwiązanie 2: Inna opcja to wymiana elektrozaworu przez jeden z serwisów AGD, takich jak: Bosch, Whirlpool, Electrolux, Amica czy Beko (zależnie od posiadanej zmywarki).

  Gromadzenie się wody we wnękach między naczyniami a sztućcami

  Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, gdy nie wiemy, dlaczego zmywarka nie suszy prawidłowo, a jedną z najprostszych przyczyn tego problemu jest przeładowanie zmywarki.

  Gdy w zmywarce znajduje się zbyt dużo naczyń, woda z detergentem nie ma wystarczająco miejsca, aby prawidłowo wyczyścić znajdujące się w niej naczynia.

  Bardzo podobnie sytuacja wygląda z procesem suszenia. Ciepłe powietrze nie ma odpowiednio dużo miejsca w komorach zmywarki na swobodny przepływ, dlatego naczynia nie są wysuszone według Twoich standardów.

  • Rozwiązanie: Układaj naczynia w zmywarce tak, aby były między nimi odpowiednie odstępy. Nie zapychaj zmywarki po brzegi brudnymi talerzami i kubkami, bo zaburzysz cyrkulację powietrza w komorze. Jakość suszenia powinna się znacznie poprawić. Dużo dokładniej opisałem to w poradniku: Jak układać naczynia w zmywarce? Jak załadować zmywarkę?

  Brak lub za mała ilość płynu nabłyszczającego

  Wielokrotnie problemy z suszeniem naczyń w zmywarce mają swoje źródło w niedostatecznym użyciu środka nabłyszczającego. Nie tylko wpływa on na jakość mycia zmywarki. Pozostawia naczynia po suszeniu błyszczące, a także wspomaga proces usuwania z nich wilgoci.

  Bez niego zmywarka może nie suszyć naczyń.

  • Rozwiązanie: Regularnie sprawdzaj poziom płynu nabłyszczającego w pojemniku. Zawsze miej pewność, że jego ilość jest wystarczająca. Sposób użycia oraz wymaganą ilość na jedno mycie znajdziesz na odwrocie opakowania każdego płynu nabłyszczającego. Nie ignoruj tych informacji, bo często właśnie to jest przyczyną niedosuszonych naczyń.
  • Dodatkowa porada: Osobiście polecam detergent do mycia z solą i nabłyszczaczem. To wygodne rozwiązanie, któremu nie brak skuteczności. Tego typu kapsułki przedstawia mój ranking tabletek do zmywarki.

  Nieodpowiedni dobór środka czyszczącego

  Obecnie na polskim rynku działa kilka firm zajmujących się produkcją, sprzedażą oraz dystrybucją sprzętu i części AGD. Każda produkuje urządzenia i elementy w inny sposób, przy użyciu odmiennych technologii.

  Upewnij się, że jesteś odpowiednio poinformowany, jak dbać o swoją zmywarkę tuż po jej zakupie oraz przez lata użytkowania. Nie każdy środek czyszczący będzie odpowiedni do wszystkich zmywarek. Takie firmy jak: Bosch, Whirlpool, Amica czy Beko mogą w instrukcjach obsługi swojego sprzętu podawać szczegółowe wytyczne dotyczące zalecanych detergentów.

  • Rozwiązanie: Wiele firm zaleca używanie środków markowych, a nie ekologicznych z prostej przyczyny: te drugie mogą nie być dostatecznie silne w obecnie stosowanych technologiach mycia i suszenia. Sięgaj po detergenty zalecane przez producenta.

  Zły wybór programu mycia

  Nierzadko problemy z prawidłowym suszeniem w zmywarce znajdują swoją przyczynę w złym doborze programu mycia i suszenia.

  Zanim skorzystasz z usług specjalisty, sprawdź, czy program, na jaki ustawiłeś mycie i suszenie, jest wystarczająco wydajny.

  • Rozwiązanie: Odpowiednio dostosuj program mycia i suszenia do ilości naczyń poukładanych w komorach w zmywarce. Upewnij się, że nie będzie potrzebne włączenie dodatkowych programów bądź funkcji. A jeśli jakaś dodatkowa funkcja jednak się przyda, to może nią być coś typu suszenie ekstra.

  Proces suszenia nie zakończył się

  Wśród problemów z suszeniem w zmywarkach jest też chwilowe zawieszenie systemu w panelu sterowania bądź tymczasowe zwarcie, które spowodowało natychmiastowe zatrzymanie cyklu mycia i suszenia. 

  Cykl nie dobiegł końca, w związku z tym proces suszenia również się nie zakończył.

  Z różnych przyczyn ustawiony program mycia w zmywarce zatrzymuje się chwilowo lub całkowicie. W większości przypadków wymaga to szybkiego zrestartowania bądź uruchomienia programu na nowo.

  • Rozwiązanie: Przypomnij sobie, w jaki sposób Twoja zmywarka sygnalizuje zakończenie całego cyklu mycia wraz z suszeniem. Upewnij się, że cały proces mycia dobiegł końca. Odczekaj jeszcze kilka minut lub oblicz, czy upłynęło odpowiednio dużo czasu od momentu włączenia zmywarki, i dopiero wtedy ją otwórz.

  Resztki detergentu do mycia ręcznego

  To rzadziej spotykana przyczyna, ale kto wie, może dotyczy Twojego przypadku. Wiele osób wstępnie myje naczynia ręcznie, np. z większych resztek, a później umieszcza je w zmywarce.

  Jeżeli jednak talerze, garnki, patelnie czy miski nie będą wcześniej dobrze opłukane, nie dosuszą się. Dlaczego? Ponieważ pozostałości środka do mycia ręcznego wytworzą sporo piany w komorze zmywającej. W efekcie wyjmiesz zbyt mokre naczynia ze zmywarki.

  • Rozwiązanie: Jeżeli wstępnie myjesz naczynia ręcznie przed automatycznym zmywaniem, zawsze dokładnie je opłukuj.

  Podsumowanie

  Dlaczego zmywarka nie suszy naczyń? Często przez awarię wentylatora, grzałki, elektrozaworu lub elektroniki zarządzającej pracą zmywarki. Innymi powodami są: brak konserwacji (zatkany odpływ) bądź nieprawidłowe użytkowanie (np. przeładowanie, zły program lub ilość detergentu).

  Pamiętaj, że dodatkową pomoc zawsze uzyskasz na mojej grupie – Porady RTV/AGD.

  Przeczytaj też inne poradniki dotyczące problemów ze zmywarką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Krzysztof
  1 rok temu

  Bardzo dobrze zrobiony, pomocny poradnik.