W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka pod piekarnikiem – Czy można?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zmywarka pod piekarnikiem to kusząca opcja, gdyż oszczędza miejsce w zabudowie kuchennej, a nieźle się prezentuje. Czy piekarnik może być jednak nad zmywarką? Wszystko na ten temat znajdziesz w moim poradniku!

Zmywarka pod piekarnikiem – Czy można?

Spis treści:

  Czy można umieszczać zmywarkę pod piekarnikiem?

  Zdania w tej kwestii są bardzo podzielone. Jedni uważają, iż zabezpieczenia, jakimi odznaczają się obecne sprzęty, są na tyle nowoczesne i elastyczne, że nie ma przeciwwskazań, aby zmywarkę montować bezpośrednio pod piekarnikiem.

  Z kolei druga strona uważa, że takie zastosowanie jest bardzo nierozsądne z racji wysokich temperatur w trakcie pracy obu sprzętów.

  Przekonaj się więc, czy zmywarka pod piekarnikiem jest rzeczywiście niewłaściwym rozwiązaniem.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Piekarnik w słupku, a pod nim zmywarka – czy to dobre rozwiązanie?

  Jeśli nie musisz, nie ustawiaj zmywarki pod piekarnikiem. Wysoka temperatura oraz para wydobywająca się w trakcie mycia naczyń wpływa niekorzystnie na połączone ze sobą szyby znajdujące się w drzwiach piekarnika.

  Takie dłuższe oddziaływanie może nie tylko przyczynić się do awarii otwierania, ale również całego sprzętu. Dodatkowo piekarnik w słupku nie będzie mógł w pełni efektywnie pracować.

  Jakie konsekwencje niesie za sobą zabudowa zmywarki pod piekarnikiem?

  Oprócz uszkodzeń zespolenia szyb zmywarka umieszczona nad piekarnikiem może powodować także inne spore problemy.

  1. Obu urządzeń nie wolno użytkować w tym samym czasie – bardzo niekomfortowe rozwiązanie, które marnuje Twój czas. Nie możesz jednocześnie upiec ciasta i pozmywać naczyń po wcześniejszym gotowaniu czy posiłku.
  2. Utrata gwarancji – w przypadku uszkodzeń lub usterki sprzętu producent może odmówić Ci bezpłatnej naprawy wynikającej z gwarancji. To, czy zmywarka może być pod piekarnikiem, dokładnie określone jest w zaleceniach lub instrukcji obsługi. Sprawdź to wcześniej, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych kłopotów. 
  3. Nieprawidłowe funkcjonowanie piekarnika – kiedy urządzenie nie jest przystosowane do pewnych zadań, wówczas pojawia się problem z jego prawidłowym działaniem. Dotyczy to nawet najlepszych piekarników do zabudowy. Twoja potrawa nie będzie miała najlepszych warunków do upieczenia, przez co straci swój smak oraz konsystencję. 
  4. Niekorzystny wpływ na obudowę piekarnika – pod wpływem pary piekarnik, a dokładniej jego drzwi, mogą się zacząć odkształcać lub odbarwiać. Zauważysz jednocześnie zmiany w kolorze obudowy.

  Ogólnie biorąc, to całkiem podobna sytuacja do ustawiania piekarnika obok lodówki. A jeszcze podobniejsza, gdy zmywarka ma być pod płytą indukcyjną.

  Zmywarka pod piekarnikiem – czy i kiedy można przyjąć takie rozwiązanie?

  Jak wiesz, od reguły zawsze są jakieś wyjątki. Dlatego to, czy piekarnik może być nad zmywarką, zależy od pewnych kwestii.

  Jedną z nich jest wielkość obu sprzętów. Jeśli są to kompaktowe urządzenia, producenci czasami pozwalają na takie rozwiązanie. Pamiętaj, że kiedy nie uda Ci się znaleźć informacji o takim wyjściu w przypadku konkretnych modeli urządzeń, robisz to na własną odpowiedzialność.

  Kolejna rzecz dotyczy częstotliwości używania obu sprzętów. Oczywiście cały czas mowa o tych, które nie mają tradycyjnych wymiarów. Odpadają więc np. najlepsze zmywarki do zabudowy 60 cm.

  Jeśli jesteś singlem i dysponujesz bardzo ograniczoną przestrzenią, a dodatkowo z obu sprzętów korzystasz sporadycznie, możesz wówczas pokusić się o ich niecodzienne rozmieszczenie.

  Producent, który pozwala na zabudowanie zmywarki pod piekarnikiem, to np. Candy. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich modeli, a jedynie konkretnych, takich jak kompaktowa zmywarka Candy Duo 609 X.

  Biorąc pod uwagę bardziej standardowe wymiary zmywarki, takie rozwiązanie niestety raczej odpada.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Porady dotyczące umieszczania piekarnika nad zmywarką

  Jeśli już decydujesz się na umieszczenie zmywarki pod piekarnikiem, to pamiętaj o kilku zasadach. Pozwoli Ci to na wygodne oraz w miarę bezpieczne użytkowanie obu sprzętów.

  1. Nie zapomnij o zachowaniu odpowiednich odległości między sprzętami – szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji obsługi lub na stronie producenta. Co nieco wspominałem także w poradniku dotyczącym montażu piekarnika.
  2. Nie korzystaj z obu urządzeń jednocześnie – dopiero kiedy zmywarka zakończy swoją pracę, uruchom piekarnik (i odwrotnie).
  3. Nie umieszczaj piekarnika bezpośrednio na zmywarce – potrzebne będzie do tego dodatkowe zabezpieczenie. W przypadku wystąpienia awarii zmywarki i jej naprawy, piekarnik zwyczajnie spadnie lub konieczny będzie jego demontaż.
  4. Nie decyduj się na dodatkowe urządzenia nad piekarnikiem – zainstalowanie np. mikrofalówki na dużej wysokości wiąże się z utrudnionym dostępem do niej.
  5. Zawsze zmywarkę umieszczaj niżej – pamiętaj, że to piekarnik ma być nad zmywarką, a nie odwrotnie. Tylko na takie rozwiązanie pozwalają wybrani producenci.

  Zobacz też: Piekarnik do zabudowy – Wymiary i pojemność

  Oceń publikację
  [Głosy: 26 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments