W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Czym się różnią? Która lepsza?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Lepiej postawić na zmywarkę do zabudowy, aby dopasować ją do linii meblowej, czy na wolnostojącą, żeby swobodnie ją ulokować? W podjęciu decyzji pomoże Ci mój poradnik. Poznasz różnice, podobieństwa, jak i przewagi obu rodzajów sprzętu do zmywania.

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Czym się różnią? Która lepsza?

Spis treści:

  Zmywarka wolnostojąca a do zabudowy – czym się różnią?

  Pierwszy krok to sprawdzenie, czym różni się zmywarka do zabudowy od wolnostojącej. Warto poznać też podobieństwa.

  To bardzo przydatne informacje. Pomogą Ci w dokonaniu wyboru.

  Podobieństwa

  • Główna funkcja obu urządzeń jest taka sama. Zmywarka wolnostojąca i ta do zabudowy służą do zmywania talerzy, garnków, kubków i innych naczyń. Ich zadaniem jest ułatwienie Ci wykonywania jednego z domowych obowiązków. Dzięki temu oszczędzasz czas, siły i nerwy. To także główna korzyść z poradnika o tym, czy warto kupić zmywarkę.
  • Jest też kwestia ekologii. Kiedy zmywasz naczynia ręcznie, zużywasz więcej wody. Dzieje się tak nawet w przypadku, gdy nie zapominasz o zakręceniu kranu. Mycie wszystkiego w zmywarce jest nawet 4-krotnie oszczędniejsze i bardziej ekologiczne.
  • Nie zapominaj o wygodzie. Brudne naczynia wkładasz do komory, dodajesz detergent, włączasz program i już. Ręczne mycie zajmuje więcej czasu. Nie mówiąc o regularnej wymianie gąbek, które są siedliskiem bakterii. Nie narzekasz ponadto na wysuszoną skórę dłoni.
  • Główne funkcje, programy zmywania, układ wnętrza, głośność pracy – różnice w tych ważnych cechach nie wynikają z typu urządzenia, a bardziej jego klasy. Wiele rzeczy wypada więc bardzo podobne w zmywarkach wolnostojących i do zabudowy.
  • Jeżeli szukasz wersji mini tego sprzętu, to wiedz, że są na rynku małe zmywarki kompaktowe nablatowe (wolnostojące) i do zabudowy.

  Różnice

  • Główna różnica to sposób montażu. Zmywarkę wolnostojącą wsuwasz między szafki, poziomujesz i podłączasz. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ustawić ją inaczej, z dala od mebli. Ze sprzętem do zabudowy jest więcej zabawy. Musisz pamiętać o sprawdzeniu frontu i wielkości wnęki.
  • Kolejna sprawa to rozmiar. Zmywarki do zabudowy są zwykle niższe i płytsze. Producenci dbają o to, aby zabudowany sprzęt nie wymagał podnoszenia blatu na dziwną wysokość. Mniejszy rozmiar to mniej miejsca na brudne naczynia w komorze, choć bardziej widać to w porównaniu modeli 45 cm z obu typów.
  • Od wyboru zmywarki zależy też, jaki efekt uzyskasz. Ta do zabudowy tworzy jeden ciąg z szafkami kuchennymi, bo ma ten sam front. Wolnostojący sprzęt również możesz umieścić między nimi, nawet przykryć od góry blatem. Problemem są odznaczające się drzwi zmywarki. Nie zamaskujesz ich, więc musisz znaleźć urządzenie pasujące do wystroju kuchni.
  • Modele wolnostojące mają panel na wierzchu. Zawsze widać ich front, więc inne rozwiązanie nie miałoby sensu. Zmywarki do kuchennej zabudowy w zdecydowanej większości mają zintegrowany panel sterowania, a więc znacznie mniejszy. Nie widać go, gdy sprzęt pracuje. Pomaga wtedy albo dioda rzucana na podłogę, albo wyświetlacz podłogowy (projekcja czasu pozostałego do końca cyklu, również rzucana na posadzkę przed zmywarką).

  Znasz już podstawowe podobieństwa i różnice między zmywarkami. Wiedz, że z opisanych powyżej kwestii wynika wiele innych. Wpływają na komfort użytkowania, szybkość i koszty zmywania, a nawet wygląd i czystość w kuchni.

  Podjęta przez Ciebie decyzja musi być dobrze przemyślana.

  Teraz poznaj informacje, które rozwieją wiele wątpliwości.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Zmywarka wolnostojąca i do zabudowy – analiza korzyści

  Koniecznie sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą zakup urządzenia wolnostojącego i do zabudowy. Niektóre mogą Cię zaskoczyć.

  Przewagi zmywarki wolnostojącej

  • Największą zaletę stanowi mobilność, szczególnie w przypadku najlepszych zmywarek 45 cm wolnostojących. Kupujesz sprzęt i ustawiasz go w dowolnym miejscu w kuchni. Najważniejsze jest to, aby możliwe było podłączenie go do prądu, wody i kanalizacji. Zależnie od potrzeb wsuwasz zmywarkę między szafki lub ustawiasz obok nich. Tylko nieliczne urządzenia nie pozwalają na demontaż blatu.
  • Decyzję o zakupie wolnostojącej zmywarki możesz podjąć w dowolnym momencie. Może być nawet spontaniczna. Inaczej to wygląda w przypadku sprzętu do zabudowy. O nim musisz pomyśleć już na etapie projektowania kuchni. Do takiej zmywarki trzeba dopasować rodzaj mebli i ich układ. Większa zmywarka wolnostojąca 60 cm z rankingu nie rodzi takich zagwozdek.
  • Usterek urządzeń nie da się uniknąć. Każdy może stać się ofiarą złośliwości rzeczy martwych. Dotyczy to też zmywarek. Co prawda awariom ulegają wszystkie sprzęty bez względu na typ, ale usuwanie ich w zabudowanym modelu nie jest łatwe. Zepsutą zmywarkę wolnostojącą po prostu odłączasz, wysuwasz, a nawet odwracasz na bok lub plecy. Potem pozbywasz się usterki, wymieniając część. Zabudowany sprzęt ogranicza Ci pole manewru i czasami nie unikniesz poproszenia o pomoc fachowców.
  • Zależy Ci na myciu dużej ilości naczyń naraz? Zmywarka wolnostojąca spełni Twoje oczekiwania. Taki sprzęt jest większy, bo producent wie, że nie trzeba chować go w ciągu szafek. Wolnostojące urządzenia są głębsze, często też wyższe. Ułatwia Ci to włożenie do komory naczyń o nietypowych kształtach.
  • Nie bez znaczenia jest łatwiejsza kontrola czasu do końca programu. Jasne, niektóre zmywarki do zabudowy też mają widoczny panel, ale nie jest to popularne rozwiązanie. Producenci bardziej stawiają tu na zintegrowany programator, bo w ciągu szafek wygląda estetyczniej. Jeśli często brakuje Ci cierpliwości, zmywarka wolnostojąca okaże się przyjaźniejsza w obsłudze. Wystarczy rzut oka na front, żeby skontrolować pracę sprzętu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przewagi zmywarki do zabudowy

  • Nie do podważenia jest argument o eleganckim wykończeniu kuchni. Zmywarka do zabudowy ma ten sam front, co pozostałe szafki. Przedni panel jest zamaskowany i uzyskujesz estetyczną całość. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy marzą Ci się meble na wymiar. Fachowiec zrobi je tak, żeby zmywarka idealnie pasowała. To oznacza brak problemu ze szczelinami.
  • Kiedy kupujesz sprzęt do zabudowy, nie zawracasz sobie głowy jego wyglądem. W końcu i tak go zabudujesz, więc jakie znaczenie ma design drzwi? To duże ułatwienie. Choć na rynku jest sporo nowoczesnych zmywarek wolnostojących, często trudno jest dobrać tę idealnie pasującą do wystroju.
  • Zmywarka wkomponowana w ciąg kuchennych szafek ułatwia sprzątanie. Nie martwisz się śladami palców na obudowie. Zabudowany sprzęt jest dobrze dopasowany do mebli, zwłaszcza tych robionych na wymiar. To eliminuje ryzyko osiadania kurzu i innych zanieczyszczeń w szparach. Nawet jeśli są małe, brudzą się błyskawicznie, więc po co się na to narażać?
  • Nie można nie wspomnieć o modułowych zmywarkach do zabudowy. Jest ich tylko kilka na rynku, ale nie zmienia to faktu, że są dostępne. To urządzenia przystosowane do montażu w wyspie i szafce wiszącej. Nie żartuję! Taką zmywarkę bez przeszkód zainstalujesz na wysokości rąk. Dzięki temu nie schylasz się podczas ładowania i opróżniania komory.

  Zobacz moje zestawienia modeli do zabudowy:


  Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy – ostateczny werdykt

  Nieprawdą jest, że zmywarka do zabudowy ma więcej funkcji. Ta wolnostojąca umożliwia Ci korzystanie z tych samych opcji, nawet zdalnego sterowania.

  Mimo to z pewnością dostrzegasz już podstawowe różnice między urządzeniami. Domyślam się, że Twoje wątpliwości co do zakupu właściwej zmywarki są znacznie mniejsze. Może już nawet w ogóle ich nie masz.

  Nawet jeśli nadal się wahasz, bez obaw.

  Na koniec przygotowałem kilka dodatkowych wskazówek.

  Wybierz zmywarkę wolnostojącą, jeśli:

  • Zależy Ci na mobilności. Możesz wypróbować kilka miejsc ustawienia zmywarki i wybrać to najlepsze.
  • Chcesz mieć na widoku programator z wyświetlaczem i w wygodny sposób kontrolować na bieżąco pracę urządzenia.
  • Wolisz uniknąć problematycznego i czasochłonnego montażu oraz demontażu, np. żeby samodzielnie usunąć usterkę.

  Wybierz zmywarkę do zabudowy, jeśli:

  • Ważny jest dla Ciebie elegancki wystrój kuchni i gładka, jednolita linia mebli.
  • Mniejsza o kilka centymetrów głębokość nie stanowi problemu, bo wiesz, że i tak wszystko zmieścisz w komorze.
  • Chcesz ułatwić sobie sprzątanie kuchni i nie przejmować się szczelinami między zmywarką a meblami.

  Zobacz też inny pojedynek: Zmywarka 45 czy 60 cm?

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments