W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Wentylator stojący Ranking 2024 | Jaki kupić?

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  25 kwietnia 2024
Komentarze:  0

Dobry wentylator stojący z rankingu da Ci ulgę w najgorętsze dni lata. Wyróżniłem mocne, a często i funkcjonalne wentylatory. Dobrze sprawdzają się zarówno w domach, jak i w mieszkaniach w bloku. Zobacz, jaki wentylator stojący wybrać!

Najlepszy wentylator stojący - ranking, opinie, jaki kupić?

Domowe wentylatory stojące to z pozoru prosty sprzęt o prostym zadaniu.

Nawet ten rynek idzie jednak do przodu.

Wentylator z pilotem nikogo już nie dziwi, ale niektóre modele oferują nawet funkcję mgiełki, czyli chłodzenie i nawilżanie.

Poznaj zatem topowe wiatraki podłogowe do domu, przeglądając aktualizowany ranking!

Ranking wentylatorów stojących 2024 - TOP 10

Tefal Turbo Silence Extreme+ VF5870

Tefal Turbo Silence Extreme+ VF5870

Tefal VF5870 to najlepszy wentylator stojący na rynku. Jego moc osiąga 70 W, co oznacza, że działa skutecznie i szybko zapewni Ci przyjemny chłód. Oferuje 5-stopniową regulację prędkości, precyzyjnie go nastawisz. Zauważ, że to topowy wentylator stojący na pilota. Nie musisz wstawać z kanapy, aby go wyłączyć lub zmienić ustawienia. W dodatku do dyspozycji masz dwa tryby: natural i decrescendo.

Sprzęt nie generuje dużego hałasu. Nie będzie Ci przeszkadzać i swobodnie użyjesz go nawet w nocy. To wysokiej jakości wentylator stojący z automatyczną oscylacją. Rozprowadza chłodny strumień powietrza nawet do 120 stopni. Producent wyposażył ten szeroki wiatrak podłogowy w stabilną podstawę, dlatego nie kołysze się na boki. Ponadto nie wpływa negatywnie na wystrój wnętrza.

Ocena produktu: 9.89/10

SilverCrest SSVS 85 B2

SilverCrest SSVS 85 B2

Praktyczny wentylator stojący z funkcją mgiełki, jego moc wynosi 85 W. Nie dość, że wypuszcza chłodny strumień powietrza, to jeszcze go nawilża. Z mgiełki korzystasz nawet, gdy śmigła pozostają bez ruchu. To osobno działająca funkcja. Skuteczny wentylator z Lidla wyposażono w filtr antybakteryjny oczyszczający wodę. Napełnianie zbiornika nie sprawi Ci żadnego problemu, bo łatwo go wyjmiesz.

Sprzęt oferuje 3-stopniową regulację prędkości. Zapewnia oscylację do 86 stopni oraz timer do 7,5 godziny. To godny polecenia wentylator stojący do salonu. Stoi stabilnie na podłodze, nie zajmując przy tym dużo miejsca. Ponieważ zbiornik mieści 3 litry wody, nie musisz go za często napełniać. Do nawilżania wiatrak wykorzystuje technologię ultradźwiękową.

Ocena produktu: 9.76/10

Smartmi Fan 3

Smartmi Fan 3

Urządzenie o prostym designie, które łatwo dopasujesz do wystroju wnętrza. Sprawdzi się w salonie, ale też sypialni czy biurze. To biały wentylator stojący z aplikacją. Wbudowany moduł Wi-Fi pozwala na szybkie sparowanie go ze smartfonem. W razie potrzeby sprzęt obsłużysz też za pomocą pilota. Z uwagi na funkcjonalność ranking wentylatorów stojących nie mógł go pominąć.

Nie musisz się zastanawiać, gdzie postawić wiatrak, aby w pobliżu było gniazdko. To model bezprzewodowy. Oferuje funkcję jonizacji, a więc skutecznie oczyszcza powietrze. Wbudowany akumulator zapewnia do 20 godzin pracy. Ten domowy wentylator stojący jest dobrej jakości. Swobodnie wyregulujesz jego prędkość oraz ustawienie głowicy. Wykonano go z solidnego tworzywa ABS.

Ocena produktu: 9.64/10

Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro

Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro

Bardzo wytrzymały sprzęt, co potwierdził test wentylatorów stojących. Nie musisz podłączać go do gniazdka, gdyż producent wyposażył go w baterię. Tym samym ustawisz sprzęt w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby swobodnie przestawisz. Urządzenie obsłużysz poprzez aplikację, a to zwiększa komfort użytkowania. Ustawienia zmienisz nawet podczas przebywania w innym pomieszczeniu.

To cicho pracujący wentylator stojący do mieszkania, jak i biura. Biała obudowa prezentuje się estetycznie i pasuje do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Sprzęt zapewnia szeroki kąt nadmuchu, dlatego rozprowadza chłodne powietrze do wszystkich zakątków pokoju. Na dodatek do dyspozycji masz 4 poziomy mocy. To dobrze oceniany wiatrak stojący do pokoju.

Ocena produktu: 9.52/10

ProfiCare PC-VL 3069 LB

ProfiCare PC-VL 3069 LB

Sprzęt z szeroką podstawą, który nie kołysze się na boki. Zapewnia wydajną pracę nawet w najbardziej upalne dni. To mocny wentylator stojący z mgiełką, który nawilża powietrze za pomocą technologii ultradźwiękowej. 3-litrowy pojemnik na wodę bez wysiłku zdemontujesz, aby go napełnić. Urządzenie oferuje 3 prędkości pracy, więc unikniesz narzekania, że działa za słabo.

Ten bezawaryjny wentylator stojący z pilotem nie generuje dużego hałasu. Nie ogranicza wolnej przestrzeni, a jednocześnie skutecznie rozprowadza chłodny strumień powietrza po całym pomieszczeniu. Pamiętaj, że swobodnie wyregulujesz kąt nachylenia. Ponadto sprzęt oferuje dwa tryby pracy: nature i sleep. W razie potrzeby skorzystasz z timera, którego maksimum to 7,5 godziny.

Ocena produktu: 9.46/10

SilverCrest SV 60 B3

SilverCrest SV 60 B3

Dobry wentylator stojący z Lidla, którego moc wynosi 60 W. W zestawie otrzymujesz pilot, za pomocą którego wygodnie zmienisz ustawienia. Urządzenie oferuje 4 tryby nawiewu i 6 prędkości. Wyregulujesz też kąt nachylenia, więc sposób działania swobodnie dostosujesz do własnych potrzeb. Sprzęt wyposażono dodatkowo w timer do 8 godzin. W razie potrzeby nastawisz go, aby wyłączył się automatycznie.

To stabilny wentylator stojący do sypialni lub salonu, na co wpływa szeroka podstawa. Nie ma ryzyka, że się przypadkowo przewróci i ulegnie przez to awarii. Na panelu zauważysz wyświetlacz LED, z którego bez problemu odczytasz aktualne ustawienia. Urządzenie zabezpieczono kratką ochronną, dlatego sprawdzi się w domu zamieszkiwanym przez dzieci.

Ocena produktu: 9.3/10

Tefal Essential + Anti-mosquito VF4420

Tefal Essential + Anti-mosquito VF4420

Czarny wentylator obrotowy o dużej mocy 60 W. Wyregulujesz jego wysokość, maksimum to 1,45 m. Nie tylko ochładza pomieszczenie, ale też gwarantuje ochronę przed komarami. Wystarczy, że do zbiorniczka wlejesz preparat na insekty, urządzenie będzie go stopniowo rozpylać. Z tego powodu ranking wentylatorów stojących musiał uwzględnić tę propozycję. Rzadko spotykana, innowacyjna funkcja.

Nie będziesz narzekać, że sprzęt zakłóca Twój spokój, gdyż nie generuje dużego hałasu. Dotyczy to nawet ustawienia najwyższej prędkości pracy. Ten rotacyjny wentylator stojący z regulacją prędkości oferuje timer do 8 godzin. Rozprowadza chłodny strumień nawet do 120 stopni. Do obsługi urządzenia wykorzystasz czytelny panel, to nic skomplikowanego.

Ocena produktu: 9.24/10

HB FS-40RC

HB FS-40RC

Urządzenie o mocy 55 W w czarnym kolorze. Wyróżnia się kompaktowymi wymiarami i łatwą obsługą. Według wielu to niezawodny wentylator stojący, który oferuje 3-stopniową regulację prędkości. Wygodnie ustawisz jego wysokość i kąt nachylenia głowicy. Nie musisz przy tym używać dużej siły. Wiatrak ma system automatycznej oscylacji i timer do 10 godzin. Obsłużysz go za pomocą panelu lub dołączonego do zestawu pilota.

Ten pokojowy wentylator stojący estetycznie się prezentuje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić go w widocznym miejscu. Szeroka podstawa zapewnia mu stabilność. Podobnie jak inne polecane wentylatory stojące z rankingu sprzęt szybko gwarantuje przyjemne ochłodzenie. Znajduje zastosowanie w domu, jak i biurze.

Ocena produktu: 9.12/10

Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C

Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C

45-watowy sprzęt z 2-poziomową konstrukcją. Zależnie od potrzeb ustawisz go na podłodze lub biurku. W obu przypadkach nie będzie Ci przeszkadzać, za to zapewni przyjemny chłód. To wydajny wentylator stojący z wbudowanym modułem Wi-Fi. To oznacza, że sterujesz nim za pomocą aplikacji w smartfonie. Urządzenie nie waży za dużo, łatwo je przestawisz do innego pomieszczenia.

Wiatrak Xiaomi należy do bardzo cichych. Nie utrudni Ci pracy czy też relaksu w czasie wolnym. Oferuje funkcję oscylacji do 90 stopni, a także możliwość regulacji kąta nachylenia. Sprzęt na pewno docenisz też za elegancki design. Biała obudowa wygląda estetycznie i jest odporna na uszkodzenia. Ze względu na 7 łopatek wentylator skutecznie rozprowadza chłodny strumień.

Ocena produktu: 9.05/10

SilverCrest SSVF 45 B12

SilverCrest SSVF 45 B12

Godne uwagi urządzenie o mocy wynoszącej 45 W. Da Ci do dyspozycji 3 stopnie regulacji prędkości i funkcję oscylacji. To tani i cichy wentylator stojący z Lidla, którym sterujesz na dwa sposoby. Wykorzystasz do tego panel na nóżce lub pilot, który znajdziesz w zestawie. W obu przypadkach zmiana ustawień nie sprawi Ci problemu. Do wyboru masz 3 tryby, naturalny, normalny i sen.

Wiele osób uważa, że to bardzo dobry wentylator stojący. Producent wyposażył go w długi kabel, dlatego nie wymaga ustawienia tuż przy gniazdku. Ponadto urządzenie zapewnia timer do 7,5 godziny z regulacją co 30 minut. Dodatkowy atut stanowi regulacja wysokości w sporym zakresie. Bardzo szeroka podstawa skutecznie zabezpieczy sprzęt przed przewróceniem.

Ocena produktu: 8.95/10

Jaki wentylator stojący kupić?

Dla wielu tego typu sprzęt to niemal element obowiązkowy. Nie ma w tym nic dziwnego. Bez wydajnego wiatraka trudno przetrwać upały w domu czy biurze bez klimatyzacji. A co dopiero w mieszkaniu w bloku, zwłaszcza na wyższym piętrze.

Chcąc się upewnić, że dokonujesz dobrego wyboru, zrób porównanie wentylatorów stojących. Oczywiście do tego potrzebujesz wiedzy, na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę. Wszystkie opisałem w tej części.

Sprawdź moje wskazówki, aby kupić urządzenie w 100 procentach dostosowane do Twoich indywidualnych preferencji.

Moc

Na tej podstawie ocenisz, czy sprzęt zapewni Ci ochłodzenie. Parametr ten zwykle obejmuje zakres od 20 do 100 W.

Wiele osób sądzi, że dobry wiatrak powinien oferować przynajmniej 40 W. Nie do końca tak jest. Nieco słabsze urządzenia też będą skutecznie działać, zwłaszcza przy zwiększonej liczbie śmigieł (np. 6 – 7).

Niemniej im mocniejszy wentylator stojący, tym lepiej przystosowany do długotrwałej pracy. Z drugiej strony pamiętaj, że moc wpływa na głośność pracy, a także pobór prądu. Musisz więc znaleźć złoty środek, czyli wydajny sprzęt, który nie hałasuje i nie wpływa drastyczne na wysokość rachunków.

Śmigła

To bardzo ważny element budowy wiatraka. Najczęściej takie urządzenie jest wyposażone w 3, 5 lub 7 śmigieł.

Dlaczego warto sprawdzić ich liczbę? Od tego zależy, jak efektywnie sprzęt miesza powietrze, a tym samym zapewnia Ci ochłodzenie.

Średnica śmigieł powinna wynosić ok. 40 cm lub więcej. Wtedy wiatrak działa skutecznie.

Nie zapomnij też o jeszcze jednej sprawie. Mowa o osłonie śmigieł. Zabezpieczenie jest ważne, zwłaszcza gdy masz małe dziecko. Zapobiega włożeniu palców między kręcące się elementy. Docenią je też m.in. właściciele zwierząt domowych.

Regulacja przepływu powietrza

Zdarzają się dni, kiedy potrzebujesz tylko delikatnego podmuchu. Są też takie, gdy upał mocno daje się we znaki i taki zefir niemal nic nie daje.

Wybrany przez Ciebie sprzęt powinien oferować regulację przepływu powietrza. Dzięki temu sposób jego działania zawsze dopasujesz do własnych potrzeb.

Przeanalizuj szczegółowo mój ranking wentylatorów stojących. Przekonasz się wtedy, że regulacja ma różny zakres. Czasami do wyboru masz tylko 3 stopnie, a niekiedy nawet 5 – 6.

Decyzja należy do Ciebie, ale szersza regulacja pozwoli Ci przetrwać nawet najbardziej upalne dni, jak i mocno zbić hałas, gdy potrzebujesz jedynie delikatnego podmuchu.

Głośność pracy

Wentylatory, również te stojące, przeważnie pracują przez kilka godzin bez przerwy. Z tego względu zakup bardzo hałaśliwego urządzenia mija się z celem. Będzie Ci wciąż przeszkadzać podczas relaksu lub pracy.

Za optymalne maksimum uznaje się ok. 60 dB. Producenci coraz częściej starają się schodzić znacznie niżej też wartości. Wymyślają nowoczesne rozwiązania pozwalające na obniżanie poziomu generowanego hałasu.

Stąd w sklepach znajdziesz najcichsze wentylatory stojące, których głośność to nawet 35 – 40 dB. Bardzo dobry wynik, szczególnie gdy chcesz używać wiatraka w nocy.

Coraz częściej tego typu urządzenia oferują też specjalny tryb sleep. Włączasz go, a wtedy poziom hałasu się obniża i śpisz spokojnie.

Zasilanie

Standardowo wentylatory stojące wymagają podłączenia do prądu. Koniecznie sprawdź więc długość kabla. To da Ci pewność, że ustawisz sprzęt w wybranym wcześniej miejscu.

Krótki kabel bywa bardzo problematyczny. Nierzadko musisz zrobić drobne przemeblowanie, aby móc podłączyć urządzenie do gniazdka, żeby działało. Po co wszystko sobie komplikować?

Wiedz, że na popularności zyskują bezprzewodowe wiatraki podłogowe. Zasila je wbudowany akumulator, który po określonym czasie wystarczy podłączyć do ładowarki. Zazwyczaj czas pracy to ok. 20 godzin, zależnie od modelu.

To ciekawe rozwiązanie, jeśli nie chcesz, żeby ograniczał Cię przewód. Jeżeli nie przeszkadza Ci konieczność regularnego ładowania akumulatora, nie będziesz żałować.

Komfort użytkowania

Na to składa się kilka elementów. Pierwszy to sposób obsługi. Jeśli nie chcesz wstawać z kanapy, żeby zmienić ustawienia, znajdź domowy wiatrak z pilotem w komplecie. Wtedy łatwo go obsłużysz bez konieczności podchodzenia do niego.

Pilot wciąż stanowi popularne rozwiązanie, ale do wyboru masz jeszcze jedno, bardziej nowoczesne. Chodzi o obsługę zdalną za pomocą smartfona. Wentylatory stojące popularnych marek łączą się z siecią za pośrednictwem Wi-Fi. Pobierasz wskazaną przez producenta aplikację i swobodnie z niej korzystasz.

Druga kwestia to regulacja kąta nachylenia i wysokości. Zadbaj, aby sprzęt ją oferował. Wtedy bez problemu skierujesz strumień powietrza na siebie lub w inny, właściwy kierunek.

Funkcje

Podstawowa funkcja to timer. Swobodnie programujesz, po ilu godzinach urządzenie ma samo się wyłączyć. Wentylator stojący z programatorem czasowym to dobra opcja m.in. dla zapominalskich i zabieganych.

Zwróć też uwagę, czy wiatrak oferuje oscylację. Bez niej trudno będzie Ci schłodzić powietrze w całym pomieszczeniu. Włączenie tej funkcji sprawia, że wentylator obraca się do określonego kąta, np. 90 stopni. Dzięki temu chłodny strumień jest równomiernie rozprowadzany.

Inne ciekawe funkcje to:

  1. Nawilżanie – wyposażony w nie sprzęt rozpoznasz po zbiorniku na wodę w podstawie. Masz zapewniony nie tylko chłodzący powiew powietrza, ale i orzeźwiającą mgiełkę wodną. Druga sprawa, że potęguje to poczucie przyjemnego chłodu. Wentylatory stojące z chłodzeniem tego typu zyskują na popularności.
  2. Jonizacja – urządzenie generuje jony ujemne. Ułatwia neutralizację krążących w pomieszczeniu cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń. Wentylator stojący z jonizacją w pewnym stopniu oczyszcza więc powietrze.
  3. Rozpylanie zapachu – do specjalnego zbiorniczka wlewasz olejek zapachowy. Gdy śmigła się obracają, we wnętrzu rozprowadzany jest przyjemny aromat.
  4. Wyświetlacz – za jego sprawą dobrze widzisz, jakie są aktualne ustawienia wiatraka. Wygodnie sprawdzisz wszystkie parametry.
  5. Kilka trybów pracy – poza wspomnianym już programem sleep wentylator często oferuje też inne. Popularne tryby pracy to naturalny, a także intensywny. Dzięki nim sprzęt działa efektywnie w każdej sytuacji.
  6. Ochrona przed insektami – funkcja działa podobnie jak rozpylanie zapachu. Do małego zbiorniczka wlewasz środek odstraszający komary, muchy i inne owady. Wentylator pracuje i stopniowo go rozprowadza, nie przejmujesz się uciążliwymi insektami.

Solidność i stabilność

Jeżeli nie wiesz, jaki wentylator stojący okaże się trwały, sprawdź jego materiał wykonania. Wielu uważa, że najsolidniejsze są metalowe wiatraki pokojowe.

Wykazują odporność na uszkodzenia, w dodatku elegancko wyglądają przez dłuższy czas. Niemniej to nie oznacza, że plastikowe urządzenia są gorsze. Jeżeli zostały wyprodukowane z dobrego gatunkowo tworzywa, nie zniszczą się za szybko.

Koniecznie zwróć uwagę także na samą podstawę. Ma być mocna i w miarę duża. Wentylator stojący nie powinien chwiać się na boki. To zwiększa ryzyko, że niespodziewanie się przewróci, a wtedy nietrudno o awarię.

Design

Co prawda kwestia drugorzędna, ale nadal ważna. Przeważnie wiatrak stoi w widocznym miejscu, więc siłą rzeczy każdy zwraca na niego uwagę.

Producenci są tego świadomi, dlatego większość z nich oferuje estetyczne wentylatory stojące. Często do wyboru masz kilka wersji kolorystycznych. Najbardziej popularne są sprzęty białe i czarne.

To urządzenia, których dopasowanie do wystroju pomieszczenia nie stanowi problemu. Przeglądając oferty sklepów, zauważysz, że niektóre wiatraki cechuje bardzo minimalistyczny design, a inne są nieco odważniejsze.

Decyzja, który sprzęt wybierzesz, należy wyłącznie do Ciebie i zależy od Twojego gustu.

Wentylator stojący - Ceny

Zastanawiasz się, ile dokładnie musisz przeznaczyć na zakup nowego urządzenia?

Standardowo wentylator stojący to wydatek rzędu 100 – 500 zł.

Przyznasz, że zakres jest szeroki. Musisz dobrze się zastanowić, czego oczekujesz od sprzętu i na czym najbardziej Ci zależy. Wówczas łatwo podejmiesz decyzję, która półka cenowa Cię interesuje.

Najtańsze wentylatory stojące, a więc te w cenie 100 – 200 zł, oferują zwykle niższą moc i 3-stopniową regulację prędkości pracy. Prawdopodobnie nie otrzymasz takich funkcji jak nawilżanie czy jonizacja, nie w tym budżecie.

Niemniej niemal na pewno uda Ci się znaleźć sprzęt popularnej marki. Bardzo często w komplecie otrzymasz pilot do zdalnej obsługi. Ponadto nawet w tak niskiej cenie czasem dostępne są wentylatory z Wi-Fi, choć zwykle to pojedyncze przypadki.

Tego typu udogodnienia bardziej prawdopodobne są w wiatrakach domowych w cenie 300 – 500 zł. Bez problemu kupisz za tę kwotę elegancko wyglądający sprzęt z szerszą regulacją przepływu powietrza i kilkoma trybami pracy. Spodziewaj się też timera z bardzo długim czasem programowania i nowoczesnych funkcji.

Wiatrak ze średniej półki cenowej oferuje szeroką oscylację i zwykle obsługę za pomocą smartfona. Czym w takim razie wyróżniają się najdroższe modele, za ponad 500 zł?

To urządzenia renomowanych producentów, które wykorzystują rzadko spotykane rozwiązania. Główny przykład to zasilanie akumulatorowe. Jeśli szukasz bezprzewodowego wiatraka na akumulator, musisz w niego więcej zainwestować.

Co ciekawe, wyższa cena nie zawsze wiąże się z nieprzeciętną mocą. Ranking wentylatorów stojących udowadnia, że tańsze modele także dobrze wypadają pod tym względem (choć nie wszystkie są równie ciche).

Podsumowując, jeśli nie zależy Ci na innowacyjnych udogodnieniach, nie wydasz na sprzęt zbyt dużo. Co innego, jeżeli chcesz chłodzić, a jednocześnie nawilżać lub oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń.

To dlatego musisz wziąć pod uwagę swoje wymagania i potrzeby.

Podsumowanie

Gdy za oknem żar leje się z nieba, wydajny wentylator stojący stanowi jedno z najprostszych rozwiązań, dając chwilę wytchnienia od upałów. Teraz już wiesz, które wentylatory domowe są najlepsze. Nie musisz o nie pytać na forum bądź czytać innych blogów.

W razie chęci wyrażenia własnej opinii o wentylatorze stojącym zapraszam do sekcji komentarzy.

Pamiętaj również, że na portalu znajdziesz inne urządzenia o podobnym zadaniu. Dużą popularnością cieszą się modele, które prezentuje ranking wentylatorów kolumnowych. Także bywają bardzo funkcjonalne, a w dodatku minimalistyczne.

Samo mielenie powietrza śmigłami to dla Ciebie za mało? Szukasz czegoś najwydajniejszego? W takim razie zobacz najlepsze klimatyzatory przenośne. Mają czynnik chłodniczy i rurę, co daje szybkie oraz trwałe efekty.

Oceń publikację
[Głosy: 3 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments