W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Wentylator stojący Ranking 2024 | Jaki kupić?

author avatar
Łukasz Proszek
Aktualizacja:  4 października 2024
Komentarze:  0

Dobry wentylator stojący z rankingu sprawi Ci ulgę w najgorętsze dni lata. W aktualizowanym i niezależnym zestawieniu wyróżniłem mocne, a często i funkcjonalne wentylatory. Dobrze sprawdzają się zarówno w domach, jak i w mieszkaniach w bloku. Zobacz, jaki wentylator stojący wybrać!

Najlepszy wentylator stojący - ranking, opinie, jaki kupić?

Ranking wentylatorów stojących 2024 - TOP 7

Xiaomi Smart Standing Fan 2 Pro

Xiaomi Smart Standing Fan 2 Pro

Najlepszy wentylator stojący to Xiaomi Smart Standing Fan 2 Pro. Zwróć uwagę, że składa się z 2 warstw łopatek, co rzadko się zdarza. Dla Ciebie oznacza to tyle, że jeszcze lepiej poczujesz orzeźwiający chłód. Oscylacja dobija do 140°, zatem sprzęt skutecznie rozprowadzi powietrze po nieco większym pomieszczeniu. To wszystko daje nawet 14 m efektywnego zasięgu pracy! Cecha godna lidera rankingu.

Tak samo jak opcja bezprzewodowego działania. Nie ograniczy Cię wtedy przewód zasilający. Łatwo postawisz urządzenie tam, gdzie chcesz. Do gustu przypadnie Ci nowoczesna aplikacja na telefon. Zdalnie zmienisz ustawienia, mogąc precyzyjnie dostosować prędkość i tryb nawiewu (do wyboru np. bryza). To również energooszczędny i cichy (28,1 – 56,3 dB) wentylator z opcją zmiany na niższy sprzęt nablatowy.

Trudno znaleźć drugi tak unowocześniony i wydajny model, stąd pierwsze miejsce. Najważniejsze, że da Ci odpocząć od uporczywego upału, sprawdzając się w różnych warunkach. A że nie hałasuje nadmiernie i jeszcze oferuje dostęp do nowoczesnej apki, to produkt kompletny.

Ocena produktu: 10/10

SilverCrest SV 60 B3

SilverCrest SV 60 B3

Dobry wentylator stojący z Lidla, którego moc wynosi 60 W, a to super wynik. Rześki podmuch pozwoli Ci zapomnieć o upale za oknem. Pilot z zestaw przyda Ci się do wygodnej regulacji pracy urządzenia. Skorzystasz z 4 trybów nawiewu oraz 6 prędkości. Wyregulujesz kąt nachylenia, więc swobodnie dostosujesz sposób działania wentylatora do własnych potrzeb. Nie zabrakło też timera do 8 godzin.

Masz przed sobą stabilny wentylator stojący do sypialni lub salonu, na co wpływa szeroka podstawa. Nie niesie za sobą większego ryzyka przewrócenia się. Na panelu zauważysz wyświetlacz LED, z którego bez problemu odczytasz aktualne ustawienia. Urządzenie zabezpieczono kratką ochronną z drobnymi otworami, dlatego sprawdzi się w domu zamieszkiwanym przez dzieci. Kąt oscylacji to 90°.

SilverCrest SV 60 B3 to jeden z najmocniejszych wentylatorów stojących do mieszkania, co od razu czuć w praktyce. Nie kosztuje przy tym fortuny, a wyróżnia go jeszcze porządne wykonanie oraz niezbędne regulacje. Zamawiając ten produkt, nie rozczarujesz się!

Ocena produktu: 9.71/10

Stadler Form Simon

Stadler Form Simon

Nietuzinkowy wentylator stojący premium. Stadler Form Simon to nie tylko urządzenie walczące z gorącem i zaduchem, ale i minimalistyczna ozdoba pomieszczenia. Zasługa materiałowej osłony w górnej części. Realny zasięg rozprowadzania nawiewu osiąga 10 m. W dużym zakresie zmienisz kąt nachylenia, a także skorzystasz z oscylacji. Powietrze będzie wiało dokładnie tam, gdzie tego oczekujesz.

Mimo wysokiej efektywności urządzenie pozostaje ciche… i to bardzo. Zakres głośności – zależnie od wybranego trybu i prędkości – mieści się w 25 – 52 dB. Niższe obroty skutkują wręcz bezgłośną pracą, a te wyższe nadal nie powinny Cię irytować. Komfort obsługi zwiększają pilot zdalnego sterowania oraz timer z ustawieniem do 8 godzin. Dodatkowy plus za opcję symulowania naturalnej bryzy.

Jeżeli Stadler Form Simon wpadł Ci w oko, nie zastanawiaj się i zamów sobie to cacko. Owszem, kosztuje swoje, lecz niebanalnie wygląda, znakomicie działając. Do tego cichutko dmucha powietrzem, sprawdzając się jako obrotowy wentylator do sypialni lub pokoju dziecka.

Ocena produktu: 9.69/10

Sencor SFN 2540WH

Sencor SFN 2540WH

Polecany wentylator stojący z automatyczną oscylacją do 90°. Sencor SFN 2540WH mieli powietrze 3 masywnymi śmigłami, dając aż 12 poziomów prędkości. Na najwyższym osiąga jedynie 55,3 dB, łącząc wysoką kulturę pracy z wydajnością. Z jednej strony nie rozproszy Cię hałas, a z drugiej poczujesz na skórze przyjemny, odprężający chłód. O to chodzi w top wentylatorach rotacyjnych!

Zauważ, że to dość niski wentylator stojący z rankingu (68,6 cm). Mimo to skutecznie radzi sobie w średniej wielkości pokojach (no i nie zabiera za dużo miejsca). Wyróżnik stanowi wbudowany termometr. Współpracuje z trybem Smart. Jak konkretnie? Im wyższa temperatura, tym łopatki szybciej się kręcą. Sprzęt sam dostosuje swoją wydajność do warunków. Oprócz tego pojawia się również tryb imitujący naturalny wiatr.

Przy Sencor SFN 2540WH nie musisz nic robić, aby poczuć ulgę w letnie dni. To zautomatyzowany model dla wymagających. Ponadto pracuje na cichym oraz energooszczędnym silniku BLDC. Po zakupie docenisz też elegancki design i świetnie spasowaną konstrukcję.

Ocena produktu: 9.52/10

Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C

Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C

7-łopatkowy wentylator stojący z efektywnym zasięgiem działania do 15 m. Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C zadowoli Cię mocnym strumieniem powietrza. Może pracować zarówno jako sprzęt podłogowy, jak i typowo biurkowy – Ty o tym zdecydujesz, łatwo modyfikując jego konstrukcję. W równie prosty sposób dostosujesz kąt nachylenia czaszy, by skierować chłód w konkretne miejsce.

Mówimy o dobrym wentylatorze stojącym z Wi-Fi. W efekcie zmienisz mu tryb lub prędkość z poziomu smartfona, nie musząc podchodzić do urządzenia. Maksymalna głośność to 63 dB. Nie za dużo, zresztą niższe obroty (niektóre z nich są praktycznie bezgłośne) nadal skutkują wydajną pracą. Poza tym to po prostu ładny, gdyż minimalistyczny i świetnie spasowany sprzęt. Do tego z funkcją naturalnego podmuchu.

Xiaomi znów pokazało, że wie, jak tworzyć jedne z najlepszych wentylatorów stojących. Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C przejawia wszystkie najważniejsze zalety. To wydajny, nie za głośny, stylowy i funkcjonalny egzemplarz do pokoju lub sypialni.

Ocena produktu: 9.43/10

Smartmi Fan 2S

Smartmi Fan 2S

Smartmi Fan 2S, czyli wentylator stojący z akumulatorem. Zapewni Ci opcję całkowicie bezprzewodowej pracy do 20 godzin (zależnie od prędkości i trybu). Nie patrząc na rozmieszczenie gniazdek, ulokujesz urządzenie w najlepszym dla siebie miejscu. Rzecz jasna ten model pracuje też standardowo. Swobodnie wyregulujesz kąt nachylenia, aby jeszcze bardziej poprawić efektywność nadmuchu.

Bezszczotkowy silnik DC czuwa nad cichym działaniem. Trudno nawet usłyszeć kilka pierwszych biegów (początkowy osiąga zaledwie 28,6 dB). Głowica składa się z 7 śmigieł, które intensywnie mielą gorące powietrze, zamieniając je na to rześkie. Smartmi Fan 2S należy do grupy unowocześnionych wentylatorów z aplikacją. Znajdziesz w niej wszystkie najważniejsze ustawienia oraz timer.

Ten biały wentylator to coś dla osób, które pragną nabyć jak najcichszy model, ale z potencjałem co do skuteczności. Podobnie jak inne polecane wentylatory stojące z zestawienia sprzęt szybko gwarantuje przyjemne ochłodzenie. Znajduje zastosowanie w domu, jak i biurze.

Ocena produktu: 9.33/10

MPM MWP-17

MPM MWP-17

Godny polecenia domowy wentylator stojący do 100 zł. MPM MWP-17 odznacza się teleskopową konstrukcją, zatem szybko zmienisz całkowitą wysokość (maksymalnie 123 cm). W każdej opcji sprzęt zachowa stabilność. Nie obawiasz się większego ryzyka przypadkowego przewrócenia wentylatora. Zakres obrotu wynosi 90°, a regulacja nawiewu obejmuje 3 poziomy prędkości obrotowej.

Urządzenie zadziwiająco skutecznie dmucha przyjemnym powietrzem. Głośność akceptowalna, więc dobre połączenie. Zabrakło natomiast pilota zdalnego sterowania, nie wspominając o aplikacji, lecz pamiętaj o przystępnej cenie. Nie można w niej mieć wszystkiego, prawda? Najistotniejsze, że momentalnie poczujesz ulgę po uruchomieniu tego stojącego wiatraka pokojowego.

Jaki tani wentylator stojący do mniejszego pomieszczenia? Na myśl od razu przychodzi mi MPM MWP-17. Może nie wygląda ultra luksusowo, bo to tani i prosty sprzęt, ale dobrze spełnia swoje nadrzędne zadanie. Powalczy z nadmiernym gorącem i zawiera niezbędne regulacje.

Ocena produktu: 9.2/10

Jaki wentylator stojący wybrać?

Wentylatory stojące to już nie takie proste sprzęty, mimo że ich zastosowanie jest klarowne. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Wyjaśnię Ci to w poniższej części, przez co dokonasz świadomej decyzji zakupowej.

Wydajność nawiewu

Najważniejsze sprawa. Rozglądasz się za wentylatorem po to, aby rzeczywiście poczuć przyjemne orzeźwienie, gdy za oknem żar leje się z nieba. Wiele osób zwraca uwagę wyłącznie na moc. Wiedz jednak, że model mający poniżej 30 W może być w praktyce efektywniejszy niż ten oferujący 50 W lub jeszcze więcej.

Duże znaczenie ma liczba łopatek/śmigieł. Natkniesz się na produkty korzystające nawet z 7. Pojawiają się też czasze z 2 rzędami łopatek. Taka specyfika poprawia rozprowadzanie chłodu. Od razu sprawdź informację o zasięgu działania. Najlepiej, gdy osiąga 10 – 15 m. Świadczy to o wysokim potencjale wentylatora.

Wracając do mocy, więcej od jej wartości powie Ci rodzaj silnika. Najbardziej docenisz układy typu BLDC. To bezszczotkowe silniki prądu stałego, które nie wymagają ogromnej dawki energii, aby intensywnie napędzać śmigła. W dodatku przez brak szczotek są dużo cichsze, więc same plusy.

Regulacja prędkości pracy

Zdarzają się dni, kiedy potrzebujesz tylko delikatnego podmuchu. Będą też takie, gdy upał mocno da się we znaki, a lekki zefir dużo tu nie zmieni. Dlatego przyda Ci się regulacja prędkości, która jednocześnie różnicuje również głośność wentylatora. Minimum powinny stanowić 3 poziomy do wyboru.

Sterowanie

Masz tu kilka opcji. Najprostsza z nich to panel na wentylatorze. Zazwyczaj dobrze opisany, lecz musisz podejść do urządzenia, aby np. zmienić prędkość. Większy komfort zapewni Ci zdalne sterowanie. Opiera się albo na pilocie, albo na aplikacji mobilnej (wentylator oferuje wtedy Wi-Fi).

Oscylacja

Ranking wentylatorów stojących obfituje w urządzenia z oscylacją. Po uaktywnieniu tej funkcji sprzęt zacznie obracać swoją czaszą na boki, rozprowadzając powietrze po pomieszczeniu. Jeżeli chodzi o zasięg oscylacji, minimum to najczęściej 90°. Niektóre modele oferują nawet 140°.

Głośność

Każdemu marzy się wydajny i cichy wentylator. Okazuje się, że to jak najbardziej możliwe. Najlepsze modele z tej kategorii nie przekraczają 30 dB na niższych biegach i 60 dB na najwyższym. Podane wartości są bardzo korzystne. Znajdziesz złoty środek między skutecznością a wysoką kulturą pracy.

Konstrukcja

Budowa wentylatorów stojących opiera się głównie na tworzywach sztucznych. Istotne, aby były trwałe oraz dobrze spasowane. Z regulacji na pierwszy plan wychodzi kąt nachylenia czaszy. Najczęściej nie ma z tym problemów – ustawisz ją w szerokim zakresie, kierując nawiew w konkretne miejsce.

Nieco rzadziej pojawia się regulacja wysokości. Jeden wentylator da Ci teleskopową budowę, a inny możliwość odjęcia części konstrukcji, by zamienić go w mniejszy model typowo biurkowy/nablatowy. Rzuć okiem na podstawę. Powinna być masywna, najlepiej z antypoślizgowymi elementami. Zapewni wtedy stabilność.

Weź pod uwagę zaplanowane miejsce na sprzęt i odległość od gniazdka. Na tej podstawie oszacuj, jak długi przewód zasilający powinien oferować wybrany wentylator stojący. Co do kolorystyki, producenci nie szaleją z nią. Najczęściej tworzą białe wiatraki, czasem dostępne też w czerni.

Mimo to stylistyka może być ciekawsza. Znajdą się marki stosujące bardziej podłużne głowice z łopatkami. Niektóre z nich pokrywają nawet materiałowymi osłonami. Dokłada to do ceny produktu, lecz taki egzemplarz stanie się od razu fajną ozdobą pomieszczenia.

Dodatkowe udogodnienia

Najnowocześniejsze wentylatory stojące do domu mogą Ci zaoferować ciekawe korzyści.

Poznaj te, które zbierają pozytywne opinie za użyteczność:

  • Dodatkowe tryby – w tej kategorii to głównie bryza/imitacja naturalnego wiatru. Wentylator sam rotuje wtedy swoją prędkością, generując rześki nawiew. Czasem pojawia się także tryb nocny, który wraz z upływem czasu zmniejsza intensywność, a więc i głośność działania.
  • Timer – przyda Ci się np. wieczorem, gdy zasypiasz przy pracującym wentylatorze, ale chcesz mu zaprogramować godzinę wyłączenia.
  • Opcja pracy bezprzewodowej – wentylator na akumulator? Tak, to już możliwe i obecne na rynku. W takim wypadku nie musisz korzystać z gniazdka elektrycznego, choć ograniczenie stanowi czas bezprzewodowej pracy. Oczywiście taki model nadal może pracować w standardowy sposób.
  • Czujnik temperatury – działa nie tylko informacyjnie. Potrafi współgrać z dodatkowym trybem automatycznym/inteligentnym. Im goręcej, tym wentylator szybciej pracuje, samodzielnie sterując swoją prędkością.
  • Jonizacja – generuje jony ujemne. Ułatwia neutralizację krążących w pomieszczeniu cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń. Wentylator stojący z jonizacją w pewnym stopniu oczyszcza powietrze, lecz rzecz jasna dużo słabiej niż osobny oczyszczacz.
  • Funkcja nawilżania/mgiełki – polega na obecności zbiornika na wodę. W pewnym stopniu podnosi poczucie przyjemnego chłodu.
  • Rozpylanie zapachu – do specjalnego zbiorniczka wlejesz olejek zapachowy, aby roztoczyć po pomieszczeniu jego woń.
  • Ochrona przed insektami – działa podobnie jak rozpylanie zapachu. Zamiast olejku użyjesz środka odstraszającego komary, muchy i inne owady. Wentylator pracuje i stopniowo go rozprowadza.

Ile kosztuje wentylator stojący?

Ceny wydajnych wentylatorów stojących mieszczą się w szerokim zakresie 90 – 850 zł, lecz zazwyczaj da się zakupić bardzo skuteczny sprzęt do 500 zł. Na kwotę w dużym stopniu wpływa nie tylko moc strumienia powietrza i realny zasięg, ale i dodatkowe funkcje, regulacje, obecność aplikacji bądź minimalistyczny design.

Jakiej firmy wentylator stojący?

Najlepsi producenci wentylatorów stojących to Xiaomi, SilverCrest z Lidla, Stadler Form, Sencor, Smartmi oraz MPM. Produkują efektywnie pracujące urządzenia, do tego często ze specjalnymi trybami (np. bryza/naturalny wiatr). Ponadto nie zawodzi ich stabilność, jakość wykonania oraz sposób sterowania.

Podsumowanie

Gdy za oknem żar leje się z nieba, wydajny wentylator stojący stanowi jedno z najprostszych rozwiązań, dając wytchnienie od upałów. Teraz już wiesz, które wentylatory domowe są najlepsze. Nie musisz o nie pytać na forum bądź czytać innych blogów.

W razie chęci wyrażenia własnej opinii o wentylatorze stojącym zapraszam do sekcji komentarzy.

Pamiętaj również, że na portalu znajdziesz inne urządzenia o podobnym zadaniu. Dużą popularnością cieszą się modele, które prezentuje ranking wentylatorów kolumnowych. Także bywają bardzo funkcjonalne, a w dodatku minimalistyczne.

Samo mielenie powietrza śmigłami to dla Ciebie za mało? Szukasz czegoś wydajniejszego? W takim razie zobacz najlepsze klimatyzatory przenośne. Mają czynnik chłodniczy i rurę, co daje szybkie oraz trwałe efekty.

Oceń publikację
[Głosy: 5 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments