W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ranking krajalnic do chleba i wędlin 2024

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 marca 2024
Komentarze:  0

Najlepsza krajalnica domowa powinna prędko radzić sobie z różnorodną żywnością, zwłaszcza z chlebem, serem czy szynką. Musi też być bezpieczna w użytkowaniu oraz trwała. Aby wybrać raz, a dobrze, skorzystaj z mojego niezależnego i aktualizowanego rankingu krajalnic do domu. Przedstawia aktualnie topowe krajalnice w różnych cenach. W zestawieniu nie zabrakło także opinii oraz dodatkowych porad zakupowych.

Najlepsza krajalnica do chleba i wędlin - ranking, opinie, jaką kupić?

Ranking krajalnic 2024 - TOP 7

Graef Master M90

Najlepsza krajalnica do domu, która wygrywa w rankingu, to Graef Master M90. To cicha i energooszczędna maszynka. Ekspresowo pokroisz nią chleb, twarde wędliny, wielki kawał sera czy długie warzywa. Żywność nie przesuwa się podczas obróbki dzięki specjalnej prowadnicy. Popychacz zagwarantuje Ci pokrojenie całego produktu, więc nie zmarnujesz go.

Bez trudu dopasujesz grubość plasterków. Zakres regulacji wynosi 0 – 20 mm. Zauważ, że Graef Master M90 to metalowa krajalnica z podstawą z hartowanego szkła. Jej noże tnące wyprodukowano ze stali nierdzewnej. W efekcie masz przed sobą prestiżowo wykonaną maszynkę do krojenia chleba bądź szynki. Zakup na długie lata. Jej silnik pobiera tylko 170 W, gwarantując stabilną i płynną pracę.

Graef Master M90 to Ferrari na rynku domowych krajalnic. Zresztą sprawdza się też jako profesjonalna maszynka gastronomiczna. Jeżeli masz bardzo wysokie wymagania, spory budżet i często kroisz twarde produkty, zamów ten sprzęt.

Ocena produktu: 9.8/10

Graef Vivo V22 Twin

Graef Vivo V22 Twin, czyli automatyczna krajalnica z 2 nożami (gładki i ząbkowany). Jeden z nich wykorzystasz do klasycznego krojenia, z kolei drugi przyda Ci się do cięcia twardych i dużych kawałków. To ciekawa propozycja, dzięki której szybko uporasz się np. z selerem. Grubość składników wyregulujesz wedle życzenia za pomocą pokrętła. Do dyspozycji masz zakres od 0 do 20 mm.

To dobra krajalnica elektryczna, która wyróżnia się dużą praktycznością. Sprawdza się do częstego krojenia wędlin, serów, pieczywa, ale także warzyw. Za jej pomocą przygotujesz szybki i smaczny posiłek, który dodatkowo zachwyci estetycznym wyglądem. Urządzenie nie sprawia kłopotów w obsłudze, a do tego jest łatwe do utrzymania w czystości. To wielofunkcyjny sprzęt do Twojej kuchni.

Graef Vivo V22 Twin należy do wysokiego segmentu cenowego, lecz ma to swoje uzasadnienie. Mówimy o stalowej krajalnicy domowej, która sprosta każdemu zadaniu. Tym bardziej wybierz ją, gdy oczekujesz od razu 2 różnych noży w zestawie.

Ocena produktu: 9.78/10

Graef SKS 110 (11000)

Z Graef SKS 110 (11000) szybko zapomnisz o ręcznym krojeniu, nie tracąc na to więcej czasu i sił. To uniwersalna krajalnica do szynki parmeńskiej, kiełbasy, sera, kapusty, pomidorów czy rzecz jasna pieczywa. 17-centymetrowa tarcza ma falistą krawędź tnącą, gładko tworząc równe plasterki. Wyregulujesz im grubość w zakresie 0 – 20 mm, co wyróżnia najlepsze krajalnice tej marki.

Znam kilka osób, które od lat z niej korzystają. W mojej ocenie to wręcz niezawodna krajalnica o wysokiej precyzji pracy. Nic sobie nie robi z długo dojrzewającej szynki lub bardzo twardego sera. Ponadto nie zajmuje dużo miejsca na blacie. Jak na swoje możliwości oraz jakość wykonania to stosunkowo mała krajalnica do domu. Na plus zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem.

Ranking krajalnic do chleba i wędlin musiał uwzględnić Graef SKS 110 (11000). To jeden z najbardziej opłacalnych modeli w tej kategorii. Zapewni Ci niezwykłą dokładność pracy, nie kosztując aż tyle co flagowe maszynki tego uznanego producenta.

Ocena produktu: 9.64/10

Gorenje R 706 A

Gorenje R 706 A, a więc niedroga i łatwa w obsłudze krajalnica do domowego użytku. Ma obudowę z aluminium, a noże ze stali szlachetnej. Dokładnie i szybko pokroisz nią chleb, boczek bądź przeróżne owoce i warzywa. W komplecie znajdziesz specjalną tackę, na którą bezpośrednio po krojeniu trafią plastry żywności. Nie potrzebujesz osobnego pojemnika i nie kładziesz jedzenia na blacie.

Samodzielnie zdecydujesz o wielkości plastrów bądź kromek. Regulacja grubości cięcia kończy się na 15 mm, a zmienisz ją poręcznym pokrętłem. Nie potrzebujesz dużego doświadczenia, aby prawidłowo i bezpiecznie korzystać z tej maszynki. W dodatku to odpowiednio ciężka, a więc stabilna krajalnica. Trudno przypadkowo ją przesunąć. Do zakupu przekonuje przy okazji cicha praca.

Atrakcyjna cenowo maszynka do krojenia chleba, również tego świeżego? Na myśl od razu przychodzi mi Gorenje R 706 A. Nie dziwię się, że wybiera ją tak wiele osób, a liczba pozytywnych ocen zachwyca. W dobrej cenie nabędziesz solidny, precyzyjny sprzęt.

Ocena produktu: 9.56/10

Eldom KR400 SNIP

Eldom KR400 SNIP oferuje zadziwiająco dużo korzyści w swojej cenie. To metalowa krajalnica z 2 dużymi tarczami (19 cm średnicy). Jedną w okamgnieniu przerobisz bochenek chleba na równe kromki, a drugą sprawnie pokroisz np. wędliny, warzywa, owoce bądź ser. Osłona na palce i antypoślizgowe nóżki zagwarantują Ci bezpieczną pracę z tą dobrą maszynką do krojenia.

Regulacja grubości obróbki mieści się w zakresie 0 – 15 mm. Moc szczytowa dochodzi do 150 W, co w zupełności wystarcza do płynnej pracy bez spadków wydajności. Praktyczny dociskasz pozwoli Ci pokroić mniejsze kawałki żywności bez marnowania produktów. Wiedz jednak, że czas ciągłej pracy dochodzi do 10 minut, wymagając później 30 minut przerwy. To jednak zrozumiałe w tej cenie.

Eldom KR400 SNIP stanowi bardzo dobry wybór do krojenia chleba bądź wędlin. Nie jest tak super wykonana i cichutka jak kilka razy droższe modele z rankingu, ale pokonuje wiele podobnych cenowo, a nawet nieco droższych urządzeń domowych do krojenia.

Ocena produktu: 9.44/10

MPM MKR-04M

MPM MKR-04M to jedna z najtańszych krajalnic domowych, które mają sens. W tak niskiej cenie bardzo trudno stworzyć porządny i precyzyjny model. W mojej subiektywnej opinii produkt MPM spełnia te założenia. Jasne, znajdą się tu plastikowe elementy, lecz nie zabrakło również stali nierdzewnej. Pokrywa rzecz jasna tarczę krojącą o średnicy 19 cm.

Zwróć uwagę, że to składana krajalnica do chleba i wędlin. Co to dla Ciebie oznacza? Zdemontujesz nie tylko tarczę tnącą, ale i prowadnice oraz podajnik dociskowy. Finalnie dużo szybciej i dokładniej wyczyścisz ten sprzęt po krojeniu żywności. Tym ważniejsza cecha, gdy zamierzasz często obrabiać miękkie warzywa lub owoce. Ta tania maszynka oszczędzi wiele Twojego czasu!

Rozglądasz się za dobrą domową krajalnicą o szerokim zastosowaniu? Masz przy tym raczej mniejszy niż większy budżet? Świetnie się składa, gdyż maszynka MPM MKR-04M nie powinna Cię rozczarować. Przejawia uniwersalne zastosowanie.

Ocena produktu: 9.37/10

Clatronic MA 3585

Precyzyjna krajalnica do suchych, twardych, jak i wilgotnych oraz miękkich produktów spożywczych. Clatronic MA 3585 pobiera 150 W mocy, krojąc w zakresie 0 – 15 mm. Sprzęt w dużej części wykonano z metalu, co zbiera pozytywne opinie. To w końcu taniutkie urządzenie do krojenia pieczywa bądź mięsa. Szynę na resztki wyposażono w osłonę palców, więc pewnie ich nie stracisz.

Urządzenie wymaga jednak dość częstego smarowania prowadnicy. Inaczej nie będzie aż tak płynnie działać. Poziom głośności też mógłby być niższy, a czas ciągłej pracy za to dłuższy. Na to wszystko da się jednak przymknąć oko, ponieważ producent nie woła kosmicznej kwoty za swój produkt. Wręcz przeciwnie – jak na tak zadowalającą precyzję pracy to wręcz hit cenowy!

Najlepsze krajalnice domowe do chleba i wędlin nie zawsze dużo kosztują. Potwierdza to Clatronic MA 3585. Jeżeli chcesz lub musisz jak najbardziej zaoszczędzić na zakupie maszynki tego typu, rozważ ten model. Mnie przekonał do wyróżnienia.

Ocena produktu: 9.19/10

Jaką krajalnicę wybrać?

Odwiedzasz ranking krajalnic, aby znaleźć dla siebie odpowiedni sprzęt. To bardzo dobry sposób, zwłaszcza dla osób, które są pewne oczekiwań wobec maszynki do krojenia.

Dla mniej zdecydowanych przygotowałem krótki poradnik. Zawarłem w nim najistotniejsze kwestie dotyczące zakupu domowej krajalnicy do chleba i wędlin. To wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie Ci wybrać sprzęt spełniający swoje oczekiwania.

Przeczytaj do końca moje sugestie, a jestem przekonany, że nie pożałujesz swojej decyzji!

Rodzaje krajalnic

Zanim zdecydujesz się na konkretną markę i model, najpierw zastanów się, jakiego rodzaju krajalnicy potrzebujesz. Dostrzeżesz tu 2 główne podziały. Prześledźmy je wspólnie.

Podział ze względu na sposób umiejscowienia:

  1. Krajalnice wolnostojące – cieszą się dużą popularnością. Uniwersalne, więc nadają się do różnego rodzaju produktów, od pieczywa aż po owoce. Takie urządzenie z racji nie za dużych gabarytów swobodnie ustawisz na blacie lub schowasz do szafki. Łatwo je także przeniesiesz z miejsca na miejsce.
  2. Krajalnice do zabudowy – zdecydowanie rzadziej spotykane. Nadają się do montażu w meblach kuchennych. Dobrym pomysłem na ich zabudowę będzie szafka lub szuflada. Decydując się na taką krajalnicę, oszczędzisz miejsce na blacie.

Podział ze względu na sposób działania:

  1. Krajalnice elektryczne – doskonale sprawdzają się do szybkiego i precyzyjnego krojenia. Najbardziej zaoszczędzą Twój czas. Niemniej wymagają trochę wprawy, jeśli chodzi o ich obsługę. Krojąc pieczywo lub inny produkt spożywczy, trzeba zachować szczególną ostrożność wobec obracającego się noża.
  2. Krajalnice manualne – inaczej na korbkę. To już rzadziej spotykane modele, ale kiedyś były chętnie wybierane. Wykorzystywano je głównie do krojenia pieczywa i wędlin. Cięcie plastrów w przypadku modeli manualnych trwa zdecydowanie dłużej.

Jak widzisz po moim zestawieniu, najbardziej polecam Ci wolnostojące krajalnice elektryczne. Wydajne, energooszczędne i w pewnym stopniu jednak mobilne, bo możesz przenieść tego typu sprzęt. Do tego jest ich dużo na rynku, co da Ci pole manewru co do wyboru.

Materiał i jakość wykonania

Sprawa wygląda prosto: im więcej stali nierdzewnej, tym lepiej. Tarcze z nożami obowiązkowo muszą być stalowe. Obudowa też powinna taka być. Wtedy zagwarantuje Ci najlepszą stabilność oraz trwałość na lata.

W niższych segmentach cenowych spotkasz domowe krajalnice z aluminiowymi obudowami. Nie tak pewne rozwiązanie, lecz w przystępnej cenie ma sens. Najniżej klasyfikuję maszynki z tworzyw sztucznych, czyli po prostu plastikowe. Nie nadają się raczej do częstego i długiego krojenia twardych składników.

W miarę możliwości finansowych celuj w krajalnicę ze stalową obudową. Kupisz wtedy raz, a dobrze, nie martwiąc się odkształceniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Moc

W tej kategorii nie ma wielkiego znaczenia. Moc znamionowa, czyli ta, która widnieje w specyfikacjach, osiąga zwykle 150 – 180 W. Pamiętaj jednak, że moc stała może być kilka razy niższa niż ta szczytowa.

W każdym razie w moim rankingu krajalnic spotkasz maszynki, które pobierają odpowiednią dawkę energii. W efekcie nie notują nagłych spowolnień podczas krojenia.

Czas ciągłej pracy

Określa czas nieprzerwanego korzystania z krajalnicy bez ryzyka przegrzania. Tanie modele mogą zwykle pracować do ok. 10 minut, wymagając po tym np. 30 minut przerwy przed kolejnym cyklem krojenia. Bardziej profesjonalne modele przekraczają 30, a nawet 60 minut ciągłej pracy.

Warto zatem rzucić okiem na ten aspekt. Producenci czasem podają czas ciągłej pracy w opisach czy specyfikacjach, a tym bardziej w instrukcjach obsługi.

Rodzaj ostrza

Rodzaj ostrza ściśle wiąże się z jego zastosowaniem. Wiesz już, że tarcza powinna być stalowa, natomiast dużą rolę odgrywa wykończenie noży.

Spotkasz tu 2 główne rodzaje:

  • Gładkie ostrze – klasyczne, bardzo uniwersalne rozwiązanie. Nadaje się do wędlin, warzyw czy owoców.
  • Faliste/ząbkowane ostrze – najlepszy rodzaj do krojenia świeżego chleba. Też niesie za sobą całkiem szerokie zastosowanie, mogąc obrabiać twarde produkty spożywcze.

W mojej opinii najlepiej wybrać model, który oferuje obie te tarcze – lub dokupić sobie drugą sztukę. Wiedz przy tym, że gdy maszynka do krojenia ma solidną budowę oraz silnik, to z każdym z tych rodzajów obrobi przeróżną żywność. Niemniej czasem i tak dobrze mieć pod ręką 2 sztuki o odmiennym typie noża.

Sposób uruchamiania krojenia

Krajalnice, jakie znajdziesz na rynku, oferują pracę stałą lub pulsacyjną. Na czym polega różnica? Pierwsza opcja przeznaczona jest dla bardziej wprawionych użytkowników. Takie urządzenia uruchamiasz tylko raz. W trakcie krojenia nie przytrzymujesz palcem przycisku, skupiasz się wyłącznie na produkcie spożywczym.

Krajalnice, które uruchamiasz na żądanie, podejmują pracę wyłącznie wtedy, kiedy wyrazisz na to zgodę. Trzymając w jednej ręce wybrany składnik spożywczy, drugą musisz mieć cały czas na przycisku.

Modele z pracą pulsacyjną są zdecydowanie bezpieczniejsze dla początkujących użytkowników. Jednocześnie nie oferują tak dużej szybkości krojenia jak urządzenia z trybem pracy stałej.

Dobrym wyborem będzie zakup krajalnicy działającej zarówno na stałe, jak i na żądanie. Przygodę z tego rodzaju sprzętem zacznij od krojenia plastrów w sposób pulsacyjny. Dopiero kiedy nabierzesz większej wprawy w obsłudze, przejdź do trybu stałego.

Regulacja grubości krojenia

Kolejna ważna kwestia, dlatego koniecznie zwróć uwagę, jaką regulację grubości zapewnia dana krajalnica do domu. Regulacja grubości krojenia wiąże się bezpośrednio z możliwościami urządzenia.

Im większa skala, tym dokładniej dobierzesz rozmiar krojonego plastra do swoich preferencji. Ukroisz taki plaster szynki, sera, mięsa lub nawet pomidora, na jaki masz ochotę. To samo dotyczy kromek chleba.

Producenci oferują najczęściej zakres do 15 lub 20 mm, z czego ta druga wartość daje wyraźnie szersze możliwości. Dodam, że grubość ustawisz w płynny sposób i za pomocą pokrętła na obudowie.

Dodatkowe wyposażenie

Zdarza się, że w komplecie z urządzeniem dostaniesz dodatkowe akcesoria. Producenci do zestawu najczęściej dołączają dociskacz. To element pomocny przy krojeniu całych kawałków wędliny lub sera. Wykorzystasz cały produkt, nie marnując ani grama.

Jeśli lubisz przyrządzanie posiłków w komfortowych i w miarę możliwości czystych warunkach, zadbaj, żeby krajalnica oferowała specjalną tackę. To na nią powędrują pokrojone przysmaki.

Nie musisz więc podkładać pod krajalnicę dodatkowego naczynia albo pozwolić, żeby szynka spadała na blat. Tacka to także dobry sposób na utrzymanie czystości w kuchni podczas robienia kanapki, sałatki lub innego dania.

Zabezpieczenia

Bezpieczeństwo użytkowania tego rodzaju maszynek to zasadnicza kwestia. Zadbaj, żeby Twój sprzęt wyposażono w elementy oraz inne blokady chroniące Twoje dłonie przed skaleczeniem lub poważniejszymi urazami. Producenci najlepszych krajalnic do domu najczęściej stosują specjalne osłonki na palce.

Nie bez znaczenia jest również obecność nóżek antypoślizgowych. Zapewniają urządzeniu pełną stabilność oraz ochronę przed ślizganiem się po powierzchni. Z kolei Tobie zagwarantują wygodne i przede wszystkim bezpieczne krojenie.

W większości krajalnic spotkasz ponadto blokadę przed niekontrolowanym uruchomieniem. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku dzieci. Przyrządzając posiłek, nie obawiasz się o ich bezpieczeństwo, bo sprzęt i tak nie rozpocznie pracy bez Twojej zgody.

Ile kosztuje krajalnica?

Ceny krajalnic są bardzo zróżnicowane, rozpoczynając się od 200 – 300 zł, a kończąc nawet na 2000 zł. Jeżeli oczekujesz wysokiej wytrzymałości i precyzji, celuj w zakres 700 – 1700 zł. Budżetowe krajalnice domowe do mniej wymagających zadań i okazjonalnego użytku kosztują z kolei 250 – 400 zł.

Jakiej firmy krajalnica domowa?

Najlepszy producent krajalnic to zdecydowanie Graef. Produkuje najtrwalsze i najprecyzyjniejsze krajalnice do domu i nie tylko. Jego oferta wypełnia wysoki i średni segment cenowy. Dysponując niższym budżetem, zwróć uwagę na marki Gorenje, Eldom, MPM oraz Clatronic. Znajdziesz u nich tanie i dobre krajalnice.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jakie domowe krajalnice do chleba, wędlin i innych produktów są najlepsze. Nie musisz o to pytać na forum bądź czytać innych blogów. Jeżeli pragniesz podzielić się własną opinią o krajalnicy lub o coś dopytać, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Pamiętaj, że na portalu znajdziesz również inne polecane sprzęty do kuchennych prac.

Do precyzyjnej obróbki służą dobre elektryczne szatkownice. Chcąc jak najszybciej zmielić mięso, przyda Ci się najlepsza maszynka do mielenia mięsa. Szukając następnych urządzeń do konkretnego typu żywności, zwróć uwagę na ranking maszynek do makaronu.

Poszukujesz wielofunkcyjnych maszyn kuchennych? Tu także się coś znajdzie!

Najlepsze blendery ręczne często zawierają tyle akcesoriów w zestawie, że potrafią zastąpić kilka innych urządzeń. Jeszcze dalej idą profesjonalne roboty kuchenne, wśród których największą popularnością cieszą się najlepsze roboty planetarne.

Oceń publikację
[Głosy: 4 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments