W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ranking grilli węglowych 2024 | Jaki najlepszy?

author avatar
Łukasz Proszek
Aktualizacja:  2 października 2024
Komentarze:  0

Porządny grill ogrodowy zapewni Ci komfort grillowania przy domu lub na działce. Wygodnie rozłożysz na nim żywność, nie czekając długo na koniec obróbki. Wystarczy, że dobrze wybierzesz. Pomoże Ci w tym mój aktualizowany, niezależny ranking grilli ogrodowych. Poniżej natkniesz się na najlepsze klasyczne grille w różnych cenach i wymiarach. Jestem pewien, że prędko znajdziesz coś dla siebie!

Ranking grilli węglowych - jaki grill węglowy najlepszy?

Ranking grilli węglowych 2024 - TOP 5

Lund 99917

Lund 99917

Najlepszy grill węglowy zajmujący pierwsze miejsce w rankingu to Lund 99917. Zyskasz z nim pełną kontrolę nad grillowaniem. Skorzystasz z termometru, regulacji wysokości paleniska, a nawet przesłon do zmiany cyrkulacji. Prędko i bez przypaleń przygotujesz burgery, steki, karkówkę, kiełbasę bądź coś wegetariańskiego. Masz sporo miejsca na przysmaki, bo konkretnie 78 × 42,5 cm.

Obstawiam, że wiele razy przydadzą Ci się składane półki boczne. Z mniejszych dodatków zauważysz otwieracz do butelek. Czyszczenie tego profesjonalnego grilla węglowego ułatwi Ci ocynkowany popielnik. Nad 3-częściowym rusztem z żeliwa znajduje się z kolei dodatkowa kratka podgrzewająca. Super miejsce np. na grzanki. Ponadto masz przed sobą solidny grill z grubej blachy.

Interesuje Cię duży grill węglowy na większe imprezy? W takim razie zamów Lund 99917. W mojej opinii jak najbardziej godny swojej ceny, bo skuteczny i trwały. Nie ma tendencji do korodowania czy odkształceń, a z jego obudowy nie schodzi farba. Stanowi zakup na lata!

Ocena produktu: 9.83/10

Landmann Barrel 11531

Landmann Barrel 11531

Landmann Barrel 11531 to bardzo dobry grill prostokątny do szaszłyków, różnego rodzaju mięsa czy warzyw. Należy do większych i masywniejszych modeli. Zapewni Ci powierzchnię grillowania o wymiarach 70 × 35 cm. Bez nerwów i kombinacji poukładasz na nim żywność. Wbudowany termometr ułatwi prawidłową obróbkę bez oznak surowości bądź nadmiernych przypaleń.

Mówimy też o węglowym grillu z popielnikiem, co uprości Ci konserwację. Producent zawarł dodatkowy ruszt górny. Posłuży do utrzymywania ciepła potraw lub opiekania bułek, delikatniejszych warzyw itp. 2 wywietrzniki dadzą Ci natomiast opcję kontrolowania temperatury wewnątrz (do 350°C). Do zakupu przekonuje również odpowiednio gruba blacha ze świetnym spasowaniem.

Landmann Barrel 11531 nada się jako porządny grill ogrodowy na liczniejsze garden party. Jedynie krata na węgiel mogłaby mieć mniejsze otwory (aby drobniejsze kawałki nie wlatywały do popielnika), lecz da się to załatwić (np. dodatkową siatką z metalu lub stosując brykiet).

Ocena produktu: 9.77/10

Weber Compact Kettle 1221004

Weber Compact Kettle 1221004

Okrągły grill węglowy o wysokiej jakości wykonania. Weber Compact Kettle 1221004 trudno jakkolwiek uszkodzić. Jego rączki wzmocniono włóknem szklanym, co dodatkowo ochroni Cię przed poparzeniem się. To zamykany grill z pokrywą, zatem bez trudu użyjesz grillowania pośredniego. W łatwy sposób przygotujesz bakłażana, cukinię, szaszłyki czy kiełbaski. A to tylko jedne z wielu przykładów.

Średnica stalowego rusztu osiąga 47 cm, zatem nie ograniczy Cię nadmiernie podczas spotkań w większym gronie. Nikt nie powinien zgłodnieć przy tym modelu. Zwróć uwagę na praktyczny popielnik. Nie zmarnujesz czasu i sił, czyszcząc sprzęt. Nawet kółka transportowe zwracają tu uwagę. Duże, precyzyjnie wykonane i praktyczne, bo ułatwiają zmianę lokacji tego przenośnego grilla na węgiel.

Weber Compact Kettle 1221004 to coś więcej niż prosty grill okrągły na działkę. Wytrzymałością swojej konstrukcji miażdży tańsze marketówki. Uważam, że warto na niego wydać pieniądze. Po zakupie masz z głowy zmienianie grilla co sezon lub dwa. O to też chodzi, prawda?

Ocena produktu: 9.69/10

Landmann Kepler 200 11140

Landmann Kepler 200 11140

Landmann Kepler 200 11140, czyli kulisty grill węglowy z termometrem czy tacką na popiół. Jeszcze niżej zobaczysz drucianą półkę dolną. Użyteczny dodatek. Umieścisz na niej podpałkę czy inne fanty przydatne podczas grillowania. To całkiem spory grill z okrągłym rusztem. Dobija do 56 cm średnicy, nie sprawiając kłopotu podczas obróbki większych porcji jedzenia. Nie zajmie to za dużo czasu.

Producent wykorzystał emaliowaną i lakierowaną blachę ze stali. Tego modelu nie powinna nawiedzać rdza. Nie tak łatwo go też przypadkowo uszkodzić. Przyjrzyj się uchwytowi. Po bokach zawarto na nim proste wieszaki na akcesoria (np. szczypce), więc unikniesz chaosu wokół grilla. Przesłony  wentylacyjne (w pokrywie i dnie miski paleniskowej) dadzą Ci regulację stopnia wysmażenia potraw.

Jaki grill węglowy z rankingu zagwarantuje Ci komfortowe grillowanie przekąsek dla wielu osób? Z pewnością Landmann Kepler 200 11140. Wyróżnia się praktycznymi rozwiązaniami oraz rewelacyjnym wykonaniem. Ponadto nie wymaga ogromu miejsca na tarasie czy działce.

Ocena produktu: 9.5/10

Grillmeister GRG 33 A1

Grillmeister GRG 33 A1

Grillmeister GRG 33 A1 to tani i dobry grill węglowy do 100 zł. Waży zaledwie 0,55 kg. Wyregulujesz jego ruszt, korzystając z 4 różnych wysokości. Dostosujesz intensywność grillowania do rodzaju żywności. Średnica powierzchni roboczej osiąga 33 cm, więc to stosunkowo mały grill węglowy do spotkań w mniejszym gronie. W zasadzie na tym mógłbym zakończyć opinię o Grillmeister GRG 33 A1.

Mówimy bowiem o super prostym grillu węglowym na trójnogu. Nie znajdziesz w nim nic intrygującego, nawet kółek (bo ma niewielki ciężar), dolnej półki bądź wieszaków na przybory. Żadnych dodatkowych mechanizmów i akcesoriów. Zwróć jednak uwagę na cenę, to przecież niedrogi grill węglowy z Lidla. Czy wypada oczekiwać cudów od tak budżetowego sprzętu? Już po zdjęciu widać, co potrafi.

Jeżeli szukasz czegoś prostego, małego i taniego, masz swojego lidera. Grillmeister GRG 33 A1 spełnia swoje nadrzędne zadanie. Ponadto wcale nie zawodzi wykonaniem. To stalowy model, który przewyższa trwałością badziewne marketówki za najniższe kwoty.

Ocena produktu: 9.46/10

Jaki grill węglowy wybrać?

Wydaje się, że grille węglowe są bardzo proste. Jakoś jednak ten ogrom producentów musi nas przekonać do swoich modeli. W efekcie grille na węgiel potrafią zadziwiać, co różnicuje ich główne cechy… a przy okazji utrudnia wybór.

Dlatego też postanowiłem, że oprócz rankingu top grilli węglowych przekażę Ci kilka istotnych porad. Prędko dowiesz się, na co zwrócić uwagę, co wspomoże podjęcie zakupowej decyzji. Lecimy!

Kształt i powierzchnia grillowania

Do wyboru masz grille węglowe prostokątne, owalne i okrągłe. Zazwyczaj najwięcej miejsca na grillowane przysmaki dają te pierwsze. Do tego trudno o martwe strefy przy prostokątnym układzie. Chodzi mi o to, że dokładnie zapełnisz taką powierzchnię jedzeniem.

Na okrągłym lub owalnym ruszcie jest to nieraz trudniejsze, zwłaszcza przy wielu szaszłykach czy kiełbaskach. Skrajnie ułożone jedzenie nie może być zbyt długie. Inaczej wyjdzie poza ruszt, co zaburzy równomierność obróbki.

Urządzając większe spotkania przy grillu, polecam Ci prostokątny model. W innym wypadku zapewne wystarczy Ci okrągły lub owalny. Do tego producenci czasem sugerują, na ile osób wystarczy powierzchnia grillowa. To jednak trudne do oszacowania. Skąd ktoś może wiedzieć, jakie przekąski zamierzasz grillować?

Jakość wykonania

Wiele grilli premium oferuje żeliwne, a nie stalowe ruszty. Żeliwo w praktyce wypada jeszcze trwalej. Jak najbardziej korzystny wybór, choć chromowana i ocynkowana stal nierdzewna także się sprawdza.

Co z resztą konstrukcji? Osobiście cenię grille z grubej blachy lakierowanej proszkowo. Im grubsza blacha, tym większa waga grilla, ale też lepsza wytrzymałość na różne odkształcenia. Najlepsze produkty powinny przecież przetrwać wiele sezonów, a nie rozpaść się po roku czy dwóch.

Ponadto istotna jest ogólna stabilność. Liczą się więc dobrze wykonane nóżki i kółka, a także wyważenie oraz ciężar całej konstrukcji. Co do dodatkowych elementów, raczej nie ma tu już zróżnicowania. Trudno przecież źle wykonać półki boczne, dolne bądź jakieś uchwyty.

Jeżeli mowa o większym grillu prostokątnym, możesz jeszcze rzucić okiem na miskę/komorę paleniskową. W porządniejszych grillach jest aluminizowana i perforowana. Dobrze gdy oferuje drzwiczki do bezpiecznego i łatwego dosypywanie węgla bądź innej podpałki.

Pokrywa

Czy zamykany grill węglowy z pokrywą to dobry wybór? Jak najbardziej! Nie bez powodu sporo takich modeli gości w moim rankingu. Co ważne, zamykane grille to nie tylko te prostokątne, ale i kuliste.

A co tak korzystnie wypada w tym rozwiązaniu? Pierwsza zaleta to ochrona przysmaków przed gorszymi warunkami pogodowymi. Druga to przyspieszona obróbka termiczna. Do tego często bardziej równomierna. Zamknięta pokrywa lepiej utrzyma ciepło i wzmocni żar.

Zauważ, że pokrywy często oferują przysłony wentylacyjne – ogólnie jakiś prosty mechanizm do kontroli nad cyrkulacją powietrza. Wpływa na lepsze kontrolowanie temperatury. Warto więc przejść teraz do tego zagadnienia.

Kontrola nad temperaturą

Fajna sprawa, gdy dobrze wyposażony grill węglowy zapewni Ci termometr na pokrywie oraz jakiś mechanizm regulacji temperatury. Rzecz jasna polega na mechanicznych elementach. Wspominałem Ci przed chwilą o regulatorze cyrkulacji, lecz to nie wszystko.

Lepsze modele prostokątne mogą dysponować regulacją wysokości paleniska. Co ważne, działa to na korbę. Kręcisz nią, a wysokość misy z węglem zmienia swoją odległość od rusztu. Banalna sprawa. Dodając do tego termometr, zyskasz niezłą władzę nad temperaturą.

Dodam, że nawet najprostszy grill powinien oferować kilka poziomów wysokości rusztu. Niemniej łatwiejsza dla użytkownika regulacja paleniska idzie w tym dużo dalej. Spory komfort, aczkolwiek wpływa na końcową cenę.

System odprowadzania popiołu

Jak dla mnie najlepszy grill węglowy musi Ci jakoś ułatwić wysypywanie popiołu. Stąd dużą popularnością cieszą się modele z wyjmowanym popielnikiem. Najkorzystniej wypadają w tym profesjonalne prostokątne grille ze specjalną szufladą na popiół.

Jeżeli tylko Twój budżet daje radę, wybierz z rankingu jakiś model z tym udogodnieniem. Nie pożałujesz, mogąc oszczędzić dużo czasu. Pomyśl, jak kłopotliwe bywa wysypywanie popiołu bez tego. Musisz chwycić i odwrócić cały grill. Po co to przeżywać, skoro znajdą się sprytniejsze rozwiązania?

Dodatkowe udogodnienia

Już z poprzednich części poradnika da się wyciągnąć wiele nie tak standardowych udogodnień. Sęk w tym, że to jeszcze nie wszystko, co oferują najlepsze grille tradycyjne na węgiel drzewny czy brykiet.

Poznaj kolejne opcje, które mogą Ci przypaść do gustu:

  • Drugi ruszt – zamienia sprzęt w dwupoziomowy grill. Da Ci możliwość nie tylko intensywnego grillowania, ale też podgrzewania lub podtrzymywania temperatury. Na wyżej położony ruszt odstawisz porcję czekającą na spóźnionego gościa lub kogoś, kogo ponownie najdzie apetyt. To również świetne miejsce na grillowanie czegoś mocno podatnego na szybkie spieczenie.
  • Akcesoria do żywności – dobrze, gdy w zestawie drzemią szczypce lub inne akcesoria do obracania oraz zdejmowania żywności z rusztu. Obsługa grzanek, steków, kiełbas czy warzyw stanie się z nimi wygodniejsza (a także bezpieczniejsza).
  • Półki/stoliki – jeżeli to Ty najczęściej stoisz przy grillu, pomyśl o swoim komforcie. Wybierz model z praktycznymi półeczkami. Zazwyczaj znajdują się z boku i są składane. Producenci wykonują je z metalu, czasem drewna. Zyskasz miejsce na odłożenie swojego piwka czy talerza z przekąską.
  • Wieszak/haki na akcesoria – zawsze przydatny dodatek. Nie głowisz się nad tym, gdzie umieścić szczypce bądź pogrzebacz do węgla. Zawiesisz je bezpośrednio na grillu, więc pozostaną pod ręką.
  • Otwieracz do butelek – czy muszę coś dodawać? Nie odchodząc od grilla, otworzysz kolejną butelkę piwka, aby ugasić pragnienie.
  • Wędzarnia – jeden sprzęt do grillowania i wędzenia?! Tak, to jak najbardziej możliwe. Jeżeli lubisz aromat i smak wędzonych potraw, to coś dla Ciebie. Siłą rzeczy pojawia się jednak dużo rzadziej i zwiększa cenę.
  • Pokrowiec – jak dobrze wiesz, nawet top grill węglowy nie posłuży Ci przez cały rok. Jakoś trzeba go zatem przechować. Pokrowiec dołożony do wyposażenia ułatwi Ci sprawę.

Jak widzisz, polecane grille węglowe stają się coraz bardziej rozbudowane. Wszystko po to, aby zagwarantować Ci jak największy komfort podczas grillowania. Teraz już wiesz, co wybrać i na co zwrócić uwagę!

Ile kosztuje grill węglowy?

Ceny grilli węglowych są bardzo zróżnicowane. Najprostsze modele otwarte kosztują poniżej 100 zł. Kuliste z pokrywą są droższe, osiągając nawet 500 – 700 zł. Podobnie wygląda to w większych grillach prostokątnych, których ceny wynoszą zwykle 400 – 1000 zł.

Jakiej marki grill węglowy?

Najlepsi producenci grilli węglowych to przede wszystkim Lund, Landmann i Webber. Tworzą porządne grille ogrodowe o różnych wymiarach. Zwłaszcza Landmann ma szeroką ofertą pełną prostokątnych, jak i okrągłych modeli. Dysponując niewielką kwotą do wydania, zwróć z kolei uwagę na Grillmeister z Lidla.

Podsumowanie

Po każdej aktualizacji rankingu aż mnie korci, aby zamienić mój grill na coś nowszego i jeszcze lepszego. Jako typowy mięsożerca uwielbiam grillowanie ze znajomymi czy rodziną. Dobry grill klasycznego typu dostarcza pyszne steki, burgery, soczyste schaby, ale i warzywa bądź ryby.

Nabywając ten ogrodowy sprzęt, nie masz większych ograniczeń co do menu. Otworzy się przed Tobą świat ciekawych potraw i przekąsek. Pamiętaj, że moje zestawienie jest niezależne. Jeżeli masz dodatkowe pytanie lub pragniesz się podzielić opinią o jakimś grillu węglowym, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Rozważasz inny rodzaj sprzętu do grillowania? Rozsądne podejście, gdyż warto przy okazji wiedzieć, jaki grill gazowy kupić. Wbrew pozorom one również tworzą aromatyczne potrawy i to nawet w zdrowszy sposób.

Tak lubisz grillowanie, że trudno Ci się z nim rozstać podczas zimniejszych pór roku? Znajdą się pewne rozwiązania! W mojej kuchni drzemie najlepszy grill elektryczny. Potrzebuje dostępu do energii, ale nadaje się za to do domowego użytku. Jeszcze prostsze rozwiązanie prezentuje ranking patelni grillowych.

Wracając do relaksu na zewnątrz, zadbaj także o swoje pociechy. Dobrze, aby miały co robić podczas gdy Ty grillujesz i konsumujesz. Łatwe, bo skuteczne rozwiązanie stanowi dobra trampolina ogrodowa. Zapewni mnóstwo frajdy najmłodszym i nie tylko.

A jeżeli masz czasem problem z rozpaleniem swojego grilla, zobacz najlepsze wypalarki do chwastów. Rzecz jasna ich główne zadanie jest inne niż pomoc przy grillu, lecz taką funkcję też zwykle pełnią.

Oceń publikację
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments