W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ranking kosiarek akumulatorowych 2024 | Opinie

author avatar
Łukasz Proszek
Aktualizacja:  2 lipca 2024
Komentarze:  2

Najlepsza kosiarka akumulatorowa oznacza przede wszystkim pełną mobilność. Nie ograniczy Cię przewód zasilający. Wbrew pozorom polecane kosiarki na akumulator, przynajmniej te z mojego niezależnego rankingu, wciąż wyróżnia wysoka wydajność i precyzja. Zobacz zatem, jaka kosiarka bezprzewodowa jest najlepsza! Uwzględniłem wyłącznie mocne i trwałe modele. Wiele z nich sprawdzi się na dużym trawniku.

Ranking kosiarek akumulatorowych - Jaka najlepsza?

Ranking kosiarek akumulatorowych 2024 - TOP 7

Makita DLM432PT2

Makita DLM432PT2

Najlepsza kosiarka akumulatorowa, która wygrywa w rankingu, to Makita DLM432PT2. Zaoferuje Ci 13 poziomów wysokości koszenia w szerokim zakresie (20 – 75 mm). Zawsze dopasujesz ten parametr do swojego trawnika, uzyskując oczekiwany efekt. W zestawie znajdziesz 2 akumulatory 5 Ah, więc w jednym cyklu pracy skrócisz trawę na większej powierzchni. Ścinki wylądują w koszu 50 l.

To również profesjonalna kosiarka akumulatorowa z mulczowaniem (przystawkę do tego trzeba jednak dokupić). Wykorzystasz ją do rozdrabniania trawy i bezpośredniego nawożenia ogrodu. Mimo świetnych parametrów sprzęt pozostaje stosunkowo lekki. Praca z nim nie pochłonie zbyt dużo Twoich sił. Bez trudu wjedziesz w różne zakamarki tak zwinnym i odpornym na pył oraz wilgoć urządzeniem do koszenia.

Interesuje Cię mocna kosiarka akumulatorowa na duży trawnik? Oczekujesz porządnych akumulatorów w zestawie? Wybierz w takim razie Makita DLM432PT2, a nie pożałujesz tej decyzji! Zapewni Ci godzinę koszenia, łagodny rozruch i hamulec elektryczny.

Ocena produktu: 9.86/10

Karcher LMO 18-36 Battery Set 1.444-421.0

Karcher LMO 18-36 Battery Set 1.444-421.0

Karcher LMO 18-36, czyli stosunkowo cicha kosiarka bezprzewodowa do trawy. I to również tej wyższej, gdyż wysokość cięcia mieści się w zakresie 30 – 70 mm. Na wyposażenie trafił akumulator 5 Ah. Z tym sprzętem sprawnie pójdzie Ci koszenie krawędzi trawnika. Wbudowane grzebienie precyzyjnie zbierają źdźbła rosnące przy krawędziach. Ostre noże nie strzępią trawy.

Zwróć uwagę, że pojemny kosz 45 l ma wskaźnik napełnienia. Nie zastanawiasz się, kiedy go opróżnić. Zresztą w ogóle nie musisz używać kosza, ponieważ to ogrodowa kosiarka z funkcją mulczowania. Składany uchwyt ułatwi Ci przechowywanie sprzętu w okresie zimowym. Praktyczny dodatek stanowi też klucz bezpieczeństwa. Zapobiegnie przypadkowemu uruchomieniu, np. przez dzieci.

Kiedy nadal wahasz się, jaka kosiarka akumulatorowa przyda się w Twoim ogrodzie, to urządzenie będzie dobrą odpowiedzią. Nie tylko precyzyjnie przycina trawnik, ale i dba o jego naturalne nawożenie. Ponadto obejmuje spory obszar za sprawą 36 cm szerokości.

Ocena produktu: 9.74/10

4garden AM4422S

4garden AM4422S

Ta bezprzewodowa kosiarka z ostrymi nożami to znakomita alternatywa dla tradycyjnych urządzeń. Mój ranking musiał ją wyróżnić. Zagwarantuje Ci wysoką kulturę pracy (bo nie hałasuje nadmiernie) i niebywałe efekty. Zauważ, że 4garden AM4422S to szeroka kosiarka z koszem 50 l, która obejmuje 44 cm. Korzystna opcja na bardziej pokaźny trawnik. Jeżeli taki posiadasz, docenisz jej szerokość cięcia.

Wysokość koszenia również Cię nie zawiedzie, wynosząc 25 – 75 mm. Te wartości zawierają się w 6-stopniowej regulacji centralnej (czyli dla wszystkich kół). Zdjęcia produktu Ci tego nie zdradzą, ale w praktyce to lekka kosiarka na akumulator (którego nie zabrakło w zestawie). Waży poniżej 15 kg, na co po części wpływa materiałowy kosz. W efekcie jeżdżenie z nią zamieni obowiązek w przyjemność.

Pielęgnując swój ogród, nie stracisz za dużo czasu, bo 4garden AM4422S pracuje szybko, ale dokładnie. W połączeniu z łatwą obsługą stanowi świetny wybór do małego lub większego ogrodu. Szczególnie pamiętając o jej szerokości roboczej, która się tu wyróżnia.

Ocena produktu: 9.6/10

Stiga Collector 136e (291342068/ST2)

Stiga Collector 136e (291342068/ST2)

Dobrze oceniana kosiarka z akumulatorem i ładowarką. A w zasadzie z parą akumulatorów 2 Ah. Bezprzewodowe działanie Stiga Collector 136e oznacza wygodne koszenie bez emisji spalin. W trakcie pracy urządzenie nie wyda za głośnych dźwięków, dlatego nie odczujesz dyskomfortu nawet przy dłuższym koszeniu. Budowa potęguje przydatność, gdyż to leciutki i zwinny model.

Bez większego wysiłku zdemontujesz 35-litrowy kosz. Bezszczotkowy, dobrze chłodzony silnik sprosta długotrwałemu skracaniu trawy. Jeżeli nie wiesz, jaka kosiarka akumulatorowa da Ci wiele regulacji, Stiga spełni Twoje oczekiwania. Wysokość roboczą ustawisz w 6 poziomach (25 – 70 mm). Uchwyt dopasujesz z kolei do swojego wzrostu. Finalnie pielęgnacja trawnika prędko Ci pójdzie!

Stiga Collector 136e to jedna z moich ulubionych kosiarek akumulatorowych do małego trawnika. Przy szerokości roboczej 34 cm łatwo wjedziesz w wiele zakamarków. Dokupując do niej pojemniejsze akumulatory, okaże się też strzałem w dziesiątkę dla posiadaczy przestronniejszych ogrodów.

Ocena produktu: 9.59/10

Ryobi OLM1833B

Ryobi OLM1833B

Ryobi OLM1833B to niedroga kosiarka akumulatorowa do 1000 zł (lecz bez akumulatora w zestawie). Pomoże Ci dotrzeć w trudno dostępne miejsca oraz tam, gdzie nie było to możliwe ze względu na krótki przewód zasilający. To dobra kosiarka bez kabla zapewniająca swobodę ruchu. Szerokość robocza wynosi 33 cm, a pojemność kosza 35 l. Zakres regulacji wysokości cięcia osiąga 25 – 65 mm.

Rękojeść ustawisz tak, aby posługiwanie się urządzeniem było wygodne. Producent daje Ci 3 różne pozycje. Co za tym idzie, Ryobi OLM1833B spełni oczekiwania zarówno niskich, jak i wysokich użytkowników. Zdecydujesz również o sposobie wyrzutu skoszonej trawy. W zależności od preferencji resztki trafią do kosza lub zostaną poddane mulczowaniu (także jako tylny wyrzut).

Mała kosiarka akumulatorowa potrzebna na już? Nie chcesz dużo na nią wydać i wolisz samodzielnie wybrać akumulator? Wszystko wskazuje więc na to, że warto wybrać Ryobi OLM1833B. Test kosiarek akumulatorowych potwierdza wysoką jakość tego modelu.

Ocena produktu: 9.43/10

NAC LB18-33-B40-S

NAC LB18-33-B40-S

Tania kosiarka akumulatorowa z rankingu, a mimo to od razu z akumulatorem 4 Ah. NAC LB18-33-B40-S to jeden z najopłacalniejszych sprzętów z tej kategorii. Potrafi mielić trawę, wyrzucając ją bokiem lub tyłem. Wolisz kosz? Proszę bardzo, mieści 32 l, a wykonano go z materiału. Całe urządzenie waży zaledwie 9,6 kg! Ultra lekka kosiarka na mniejszy trawnik. Szerokość cięcia dobija do 33 cm.

Indukcyjny silnik skutkuje płynną pracą i skracaniem również nieco wyższej trawy (25 – 75 mm z 5-stopniową regulacją centralną). Tym sprzętem ekspresowo doprowadzisz swój ogród do porządku. Gęściej ułożone rośliny nie utrudnią Ci tego, gdyż to kompaktowa kosiarka na akumulator. Spokojnie wystarczy na 4, a może i 5 arów. Rzecz jasna zawsze możesz dokupić mocniejszą baterię.

Nie zamierzasz się długo zastanawiać, chcąc nabyć małą kosiarkę na mniejszy trawnik? Preferujesz obecność ogniwa na wyposażeniu, aby nie dumać, jakie dobrać do sprzętu? Wygląda zatem na to, że NAC LB18-33-B40-S wręcz stworzono dla Ciebie. Ponadto łatwo zmontujesz ten model.

Ocena produktu: 9.36/10

Dedra DED7199

Dedra DED7199

Niby budżetowa kosiarka akumulatorowa, a z drugiej strony porządnie wykonana. Wyposażono ją w ergonomiczny uchwyt pozwalający na trzymanie dłoni w swobodnej, naturalnej pozycji. Nie musisz się martwić o solidność korpusu, wykazuje odporność na uszkodzenia. Dedra DED7199 zaoferuje Ci przy tym nie tylko zbieranie źdźbeł trawy w koszu 35 l. Potrafi też mulczować.

Duże koła ułatwią Ci jazdę po nierównym terenie. Szerokość cięcia 37 cm wyróżnia się wśród tańszych kosiarek. Jednocześnie nie zawodzi 6-poziomowa regulacja wysokości cięcia w zakresie 25 – 75 mm. Masz mało miejsca na przechowywanie? W takim razie spodoba Ci się składany uchwyt oraz materiałowy kosz. Takie elementy oszczędzają przestrzeń, co potwierdzają opinie użytkowników.

Dedra DED7199 nic sobie nie robi z bardziej zapuszczonego ogrodu lub mniej równej nawierzchni. Zamów ten sprzęt, gdy masz ograniczony budżet, lecz nadal wysokie wymagania. Owszem, akumulator trzeba dobrać osobno, ale samo urządzenie świetnie się sprawdza.

Ocena produktu: 9.25/10

Jaką kosiarkę akumulatorową wybrać?

Czym wyróżniają się najlepsze kosiarki akumulatorowe? Znam kilka istotnych szczegółów, na które musisz zwrócić uwagę, chcąc kupić porządne urządzenie do koszenia.

Przygotowałem dla Ciebie krótki poradnik, w którym zebrałem najważniejsze parametry dotyczące tego rodzaju urządzeń.

Poznaj je, aby dokonać rozsądnego wyboru!

Rodzaj silnika

Silnik to serce każdej kosiarki, również tej akumulatorowej. To on decyduje np. o płynności pracy, generowanym hałasie czy podatności na przegrzewanie się. Spotkasz tu 2 główne typy, a mianowicie silniki bezszczotkowe (indukcyjne) oraz szczotkowe (komutatorowe).

Te pierwsze okazują się cichsze, ponieważ nie mają szczotek napędzających całą jednostkę (a za to kulki łożyskowe). Docenisz tego typu układy również za niezawodność, ponieważ – mówiąc kolokwialnie – trudniej zajechać taki silnik.

Niemniej kosiarki akumulatorowe ze szczotkami mają sens. Nie są to wyłącznie jakieś bardzo budżetowe urządzenia na krótszą trawę i mniejszy trawnik. Także mogą długo wytrzymać, ale z pewnością będą głośniejsze. W ogólnym rozrachunku silnik bezszczotkowy okazuje się zwykle korzystniejszą opcją.

Akumulator

Mówimy o sprzęcie bez silnika spalinowego, jak i bez przewodu zasilającego. Co za tym idzie, akumulator to szalenie ważny element. Na samym początku zdecyduj, czy szukasz kosiarki z akumulatorem w zestawie, czy wolisz samodzielnie dokupić ogniwo oraz ładowarkę.

Trudno powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze. To sprawa mocno indywidualna. Jeżeli masz duży ogród, np. powyżej 7 – 8 arów, to zapewne i tak dobierzesz pojemniejszą baterię lub zestaw kilku. Na mniejszy trawnik, chociażby poniżej 5 arów, zapewne wystarczy Ci bateria 4 Ah (lub 2 sztuki po 2 Ah).

Niektóre z najlepszych kosiarek akumulatorowych są bogato wyposażone. Mogą działać nawet przez godzinę za sprawą pary ogniw po 5 Ah. Rzecz jasna wpływa to na cenę takiego sprzętu, bo nie ma tu nic za darmo – jak to zwykle bywa. Warto więc rzucić okiem na skład wyposażenia oraz parametry ogniw, gdy trafiły do zestawu.

Szerokość koszenia

Mój ranking kosiarek akumulatorowych pokazał Ci, że robocza szerokość potrafi się tu znacząco różnić. Mniejsze urządzenia obejmują 30 – 34 cm, a te większe 38 cm, a nawet powyżej 40 cm. Jeżeli masz do skoszenia pokaźniejszą i raczej otwartą przestrzeń, skieruj swoją uwagę na te drugie, a oszczędzisz czas i siły.

Jeśli Twój ogród jest mały lub gęsto przyozdobiony różnymi roślinami, potrzebujesz raczej kompaktowej i zwinnej kosiarki. Wtedy niższa szerokość koszenia stanowi atut, a nie wadę, bo łatwo dotrzesz w różne zakamarki.

Oczywiście nie twierdzę, że szersze urządzenie nie poradzi sobie z trudniej dostępnymi miejscami. Chodzi o to, aby w ogóle wjechać nim tam, gdzie tego potrzebujesz, wygodnie przy tym manewrując. Pamiętaj, że dobrze skonstruowany układ tnący precyzyjnie skosi trawę przy krawędziach.

Miej też z tyłu głowy, że szerokości nie da się tu wyregulować. Wynika bowiem z konstrukcji ostrzy. W efekcie to kolejna cecha dobrych kosiarek na akumulator, którą najlepiej dobrać pod specyfikę ogrodu.

Wysokość cięcia

W tym wypadku sprawa wygląda zupełnie inaczej niż z szerokością. Zauważysz tu dużo mniejsze zróżnicowanie. Minimalna dostępna wysokość koszenia wynosi zazwyczaj 25 mm, a dużo rzadziej 20 lub 30 mm. Ta maksymalna dobija zwykle do 70 lub 75 mm, niekiedy do 65 mm.

Tak naprawdę nie ma co się dłużej zastanawiać nad tym parametrem. Jeżeli jednak kosisz bardziej nierówny teren, zwróć przy okazji uwagę na regulację wysokości cięcia. W mojej opinii najlepiej mieć do dyspozycji 5 poziomów lub więcej. Zdarzają się kosiarki akumulatorowe oferujące nawet powyżej 10 stopni, choć zwykle nie trzeba aż tylu.

Kosz na trawę

Kosza dotyczy kilka ważnych kwestii. Zacznijmy od najprostszej, czyli jego pojemności na ścięte źdźbła. Najczęściej idzie za szerokością koszenia. Szersze maszyny niejednokrotnie oferują pojemniejsze kosze mieszczące 45 – 50 l, a te węższe takie na ok. 35 l.

Rozsądnie dobierając szerokość roboczą do powierzchni ogrodu, zapewne od razu trafnie wybierzesz pojemność kosza. Prosta sprawa, prawda? System demontażu i montażu przebiega podobnie w kosiarkach różnego typu, więc nad tym także nie ma co się rozwodzić.

Ciekawsze rzeczy dotyczą wykonania kosza. O ile pokrywa w zasadzie musi być wykonana z tworzywa, tak obudowa kosza już nie. Powiem więcej, w tym rodzaju powinna być materiałowa. Dlaczego uważam, że stanowi lepsze rozwiązanie? Ponieważ obniża całkowitą wagę sprzętu.

Zauważ, że kosiarka akumulatorowa z napędem to właściwie oksymoron. Zostaje Ci napęd ręczny, czyli po prostu pchanie jej, co zabiera więcej sił. Dlatego też takie urządzenie powinno być jak najlżejsze, aby nie denerwowało Cię swoim ciężarem. Stąd powszechność materiałowych koszy.

Obudowa

W tym elemencie producenci też mają pewne ograniczenia, nie stosując tak często stalowych korpusów. Powód taki sam jak w przypadku kosza – chęć obniżenia wagi sprzętu. Ma to jednak swoje plusy. Obudowa z tworzyw nie ulegnie korozji. Z drugiej strony, będzie bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Tworząc ranking kosiarek akumulatorowych, wybierałem do niego trwałe urządzenia. Uważam, że wszystkie wyróżnione modele nie powinny Cię rozczarować swoimi obudowami – mimo że wykonuje się je zwykle z tworzyw sztucznych. Ponadto niektóre maszyny szczycą się odpornością na wilgoć i pył.

Wielkość kół

Ma największe znaczenie wtedy, gdy Twój trawnik nie ma równej powierzchni. Siłą rzeczy większe koła lepiej poradzą sobie na takiej nawierzchni, pokonując różne wzniesienia terenu. Korzystnie, jeżeli koła nie zostawiają przy tym wyraźniejszych śladów na skoszonej trawie, ale na to też wpływa całkowita waga.

Dodatkowe udogodnienia

Część poradnikową zakończymy sobie listą przydatnych rozwiązań, które spotkasz w polecanych kosiarkach akumulatorowych.

Poznaj je:

  • Funkcja mulczowania – sprawdza się na krótszej trawie, pokrywając ją ścinkami. Skutkuje kosiarką akumulatorową bez kosza. Od razu zagwarantujesz trawnikowy naturalny sposób nawożenia, bo sprzęt dokładnie ją rozdrobni. Niekiedy przystawkę do mulczowania trzeba dokupić, lecz często zestaw ją zawiera.
  • Wyrzut boczny i tylny – zazwyczaj idzie w parze z mulczowaniem. W pierwszym wypadku trawa za pomocą otworu przedostaje się na bok. W drugim trybie kosiarka wyrzuca ją do tyłu.
  • Regulowany uchwyt – lepiej dopasujesz jego położenie do swojego wzrostu. Koszenie nie spowoduje nadmiernego bólu rąk bądź pleców.
  • Składany uchwyt – ułatwi Ci przechowywanie kosiarki przez okres zimowy.
  • Klucz bezpieczeństwa – lub inna blokada przed przypadkowym uruchomieniem. Ważna sprawa, gdy masz dzieci lubiące majstrować przy różnych sprzętach.
  • Wskaźnik napełniania kosza – szybki rzut oka i widzisz, czy kosz należy już opróżnić, wyrzucając zebrane źdźbła np. na kompostownik. Proste i praktyczne udogodnienie.

Ile kosztuje kosiarka akumulatorowa?

Ceny dobrych kosiarek akumulatorowych mieszczą się zwykle w zakresie 600 – 2000 zł. Na kwotę w dużej mierze wpływa obecność akumulatorów w zestawie i ich pojemność. Droższe urządzenia są również częściej nieco większe, nadając się na pokaźniejsze trawniki.

Jakiej firmy kosiarka akumulatorowa?

Najlepsi producenci kosiarek akumulatorowych to Makita, Karcher, 4garden i Stiga, jeżeli chodzi o te droższe i większe. Szukając taniej kosiarki bez kabla do mniejszego ogrodu, zwróć uwagę na oferty firm Ryobi, NAC oraz Dedra. Produkują dobre i nie za drogie sprzęty.

Podsumowanie

Polecana kosiarka akumulatorowa potrafi sprostać i wysokiej trawie, i większej powierzchni. Wystarczy, że postawisz na solidny sprzęt, co ułatwi Ci mój ranking z poradnikiem. Poznając go, nie musisz już pytać o dobrą kosiarkę na akumulator na forum bądź grupach.

Pamiętaj, że moje zestawienie jest niezależne i subiektywne. W dodatku regularnie je aktualizuję, głównie tuż przed sezonem, gdy wiele osób szuka skutecznego sprzętu do swojego trawnika.

Dodatkowe pytanie? Własna opinia o jakiejś kosiarce bezprzewodowej? Jeżeli tak, zapraszam do sekcji komentarzy.

Zauważ, że na PROrankingach znajdziesz także inne urządzenia do koszenia trawy. Bezprzewodowe, a w dodatku autonomiczne są najlepsze roboty koszące. Wykonają robotę za Ciebie, choć kosztują swoje. Zresztą podobnie jak sprzęty, które prezentuje ranking traktorków ogrodowych.

Jeżeli wolisz zaoszczędzić i masz raczej mniejszy niż większy trawnik, zobacz ranking kosiarek elektrycznych, które pracują przewodowo. Nie oferują tak dużej mobilności, ale za to nie kosztują fortuny (no i nie musisz ich ładować).

Świetny stosunek wysokiej mocy, wielofunkcyjności i przystępnej ceny wyróżnia najlepsze kosiarki spalinowe. Odpowiednie do większych ogrodów, bo często z napędem, a więc oszczędzające siły.

Co jednak z węższymi obszarami wokół krzewów itp.? W tym zadaniu pomoże Ci dobra podkaszarka akumulatorowa. Podoła zarówno wysokiej trawie, jak i chwastom. A do samego żywopłotu czy drzewek polecam Ci sprzęt, który prezentuje ranking akumulatorowych nożyc do żywopłotu.

Masz większy problem np. z mchem na kostce brukowej? W takim wypadku poznaj ranking wypalarek do chwastów. Prędko pozbędziesz się niepożądanej roślinności.

Oceń publikację
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mariola
4 miesięcy temu

Proszę o polecenie jak najlepszej kosiarki akumulatorowej do małego ogrodu 200m . W zestawie akumulator . Najlepiej do 1000 zł cicha lekka dla kobiety