W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ranking kosiarek elektrycznych 2024 | Opinie

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  24 kwietnia 2024
Komentarze:  0

Najlepsza kosiarka elektryczna to nadal bardzo wydajny sprzęt do koszenia trawnika. W dodatku taki, który nie wytwarza spalin i nie waży zbyt dużo. Skutecznie pomoże Ci wypielęgnować ogród. Mój aktualizowany, niezależny ranking kosiarek na prąd zaprezentuje Ci topowe maszyny. Wyróżniłem mocne kosiarki elektryczne na małe, jak i duże trawniki. W efekcie prędko wybierzesz coś dla siebie!

Ranking kosiarek elektrycznych - jaka najlepsza?

Ranking kosiarek elektrycznych 2024 - TOP 7

Makita ELM4621

Makita ELM4621

Najlepsza kosiarka elektryczna, która zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, to Makita ELM4621. Przetrwa u Ciebie wiele sezonów, gdyż ma silnik indukcyjny oraz stalowy korpus. Co więcej, to profesjonalna kosiarka elektryczna z napędem (3,6 km/h). Nie musisz jej znacznie pchać, więc nie stracisz na to sił. Skoszenie nawet 10 arów trawnika pójdzie Ci ekspresowo i bez dużego wysiłku.

To mocny sprzęt (1800 W) o szerokości koszenia 46 cm. Ścinki trafią do pojemnego kosza 60 l (ze wskaźnikiem napełnienia). Kolejne cechy, które potwierdzają, że masz przed sobą kosiarkę do dużych powierzchni. Przytniesz trawę nawet bardzo blisko ścian (w odległości 1,5 cm). Nie zabrakło opcji mulczowania, przechowywania w pionie czy 8-stopniowej regulacji wysokości cięcia.

Makita ELM4621 to precyzyjna, trwała i szeroka kosiarka elektryczna z silnikiem indukcyjnym. Waży swoje przez lepsze wykonanie, ale jeździ bez mocniejszego popychania. Wybierz ją, gdy szukasz wygodnej w użytku maszyny do szybkiego koszenia większego trawnika.

Ocena produktu: 9.83/10

Parkside PRM 1800 B2

Parkside PRM 1800 B2

Porządna kosiarka na prąd o mocy 1800 W z szerokością cięcia do 44 cm. Otrzymasz ją wraz z 55-litrowym koszem. Precyzyjnie wykosisz obrzeża ogródka za sprawą obustronnego, bocznego ogranicznika. Parkside PRM 1800 B2 to solidna kosiarka elektryczna z Lidla z regulacją wysokości cięcia w zakresie 20 – 70 mm. W podstawie zauważysz szerokie kółka, które nie zniszczą Twojego trawnika.

W prosty sposób przechowasz urządzenie, ponieważ producent zadbał o składaną konstrukcję. Kosz na trawę wyposażono we wskaźnik napełnienia. Nie zastanawiasz się, kiedy go opróżnić. Prędko wysypiesz z niego trawę z uwagi na dobrze wyprofilowany uchwyt. To mocna kosiarka na prąd polecana do ogrodu, jak i na działkę. Wygodnie przewieziesz ją na miejsce i bez problemu obsłużysz.

Jaka kosiarka elektryczna ma świetne parametry, a nie kosztuje fortuny? Właśnie Parkside PRM 1800 B2 z Lidla. Efektownie wygląda i jeszcze lepiej działa. Nie waży przy tym za dużo, dobrze sprawdzając się podczas koszenia nieco większych ogrodów.

Ocena produktu: 9.71/10

Makita ELM4120

Makita ELM4120

Makita ELM4120, czyli dobra kosiarka elektryczna do ogrodu o powierzchni 600 m2. Komfortowo poprowadzisz sprzęt, trzymając za miękki uchwyt. Zdecydujesz o trybie pracy. Do wyboru masz cięcie trawy z koszem lub bez oraz zbieranie liści. Wysokość koszenia wyregulujesz w 7-stopniowej skali, między 20 a 75 mm. Szerokość koszenia wynosi 41 cm, radząc sobie z gęstszym trawnikiem.

Za pomocą Makita ELM4120 skrócisz trawę blisko ścian bądź ogrodzenia. To godna polecenia kosiarka elektryczna do trudno dostępnych miejsc. Wykoszenie trawnika pomiędzy rabatkami lub przy płocie to dla niej żaden problem. Czyszczenie kosiarki nie sprawi Ci trudności. Ustawisz ją pionowo i zrobisz, co konieczne. Komfort użytkowania zapewnia również łatwy montaż i demontaż kosza 45 l.

Ranking kosiarek elektrycznych byłyby do niczego bez Makita ELM4120. Stanowi dobry wybór nawet na nierówny teren. Do tego sprawdza się jako elektryczna kosiarka do wysokiej trawy. Za szereg swoich zalet zdobywa setki pozytywnych opinii użytkowników.

Ocena produktu: 9.68/10

NAC LE18-42-PI-G

NAC LE18-42-PI-G

NAC LE18-42-PI-G to indukcyjna kosiarka elektryczna do trawy. Jej bezszczotkowy silnik wykazuje niezawodność, nie przegrzewając się podczas dłuższej pracy. Praktycznie nie dotyczy go zużycie mechaniczne, więc nie martwisz się usterkami. Sprzęt momentalnie skraca trawę. Odpowiadają za to ostre noże. Duże koła podołają natomiast wybojom, więc to ogrodowa kosiarka na nierówny teren.

Szerokość robocza wynosi 42 cm. Regulacja wysokości cięcia zawiera się w przedziale 25 – 75 mm z 5 stopniami. NAC LE18-42-PI-G skutecznie powalczy z wyższą trawą, nie strzępiąc jej. To elektryczna kosiarka z koszem siatkowym 50 l, lecz może też pracować bez niego. Użyźnisz wtedy glebę, nawożąc ją ścinkami. Jeżeli marzy Ci się piękna, zielona murawa koło domu, to tutaj możliwe.

Rozglądasz się za bezawaryjną kosiarką elektryczną z mulczowaniem? Zależy Ci, aby nie była ekstremalnie głośna czy zbyt ciężka? Test kosiarek elektrycznych pokazuje, że NAC LE18-42-PI-G to produkt godny uwagi. Nie kosztuje dużo jak na swoje możliwości.

Ocena produktu: 9.57/10

Ryobi RLM18E40H

Ryobi RLM18E40H

Dobry wybór do ogrodów o powierzchni maksymalnie 600 m2. Docenisz Ryobi RLM18E40H za mocny silnik 1800 W, składany uchwyt oraz funkcję rozdrabniania uciętych źdźbeł. Wysokość koszenia wyregulujesz centralnie w zakresie 20 – 70 mm. Samodzielnie zmienisz też położenie rączki, dopasowując ją do swojego wzrostu. Tym samym zachowasz wygodniejszą pozycję.

W zestawie otrzymasz składany kosz na trawę o pojemności 50 l. Bez wysiłku go zdemontujesz, opróżnisz, a potem zamontujesz z powrotem. Ta kosiarka elektryczna z ostrymi nożami została przystosowana do długotrwałej pracy. Wyłącznik termiczny gwarantuje ochronę silnika przed przegrzaniem. Kosisz tak długo, jak to konieczne. Precyzyjnie przytniesz także trawę rosnącą przy ścianie czy płocie.

Ryobi RLM18E40H to lekka kosiarka elektryczna na duży trawnik. Do tego w całkiem przystępnej cenie. Ciekawe połączenie, prawda? Dlatego też ekipa najlepszych kosiarek elektrycznych musiała się poszerzyć o to urządzenie. Przy okazji łatwo przechowasz ten sprzęt.

Ocena produktu: 9.46/10

NAC LE18-40-PB-S

NAC LE18-40-PB-S

Niedroga kosiarka elektryczna do małego trawnika. Mimo to NAC LE18-40-PB-S nie dławi się przy gęstszej bądź dłuższej trawie. Zetnie też różne chwasty. Zasługa mocnego silnika 1800 W oraz solidnego systemu tnącego. Szerokość cięcia to 40 cm, co skróci czas potrzebny na dokładne skoszenie ogrodu. Producent ustalił maksymalny obszar pracy na poziomie 500 m2 i to jak najbardziej prawda.

Siatkowy kosz tekstylny mieści 30 l, a wysokość robocza osiąga 25 – 75 mm (ustawisz ją centralną regulacją z 5-stopniową skalą). Ta zwinna kosiarka waży zaledwie 10 kg. Nie potrzeba siły Hulka, aby bezproblemowo manewrować tak lekką maszyną. Docenisz to szczególnie wtedy, gdy masz na działce spadki terenu. Ponadto oprócz wyrzutu ścinek do kosza masz do wyboru wyrzut tylny.

Jaka kosiarka elektryczna do małego ogrodu? NAC LE18-40-PB-S stanowi dobrą opcję z rankingu, zwłaszcza gdy masz niewielki budżet. Możliwości tego modelu idą zresztą dużo dalej, ponieważ na luzie nadaje się na 400 – 500 m2, a to już nie taki mały teren.

Ocena produktu: 9.36/10

Ryobi RLM13E33S

Ryobi RLM13E33S

Ryobi RLM13E33S to kosiarka elektryczna do 500 zł, z której zadowoleni będą posiadacze mniejszych trawników. Nasadzenia w ogrodzie nie zmienią tu dużo. Ta zgrabna maszyna skraca trawę na szerokości 33 cm, mogąc dokładnie kosić przy samej krawędzi. Dostaniesz się nią w trudniej dostępne miejsca i zakamarki, nie musząc tam używać np. nożyc grodowych, co byłoby mniej wygodne.

Kosz na trawę oferuje 35 l pojemności. Wystarczająca wartość jak na małą kosiarkę na prąd. Jednocześnie wpływa na niższą wagę całego urządzenia (jedynie 9 kg). Liczne opinie potwierdzają, że Ryobi RLM13E33S radzi sobie nawet z mokrą trawą. Do tego może być nieco wyższa, regulacja wysokości cięcia to 20 – 60 mm. Wisienkę na torcie stanowi funkcja mulczowania.

Ryobi RLM13E33S to dobra i tania kosiarka elektryczna bez kosza lub z koszem – jak wolisz. Owszem, głównie na mniejszy trawnik (najlepiej tak do 200 – 300 m2), lecz i tak wiele osób szuka właśnie takiego sprzętu. Jeżeli należysz do tego grona, nie ma co się zastanawiać.

Ocena produktu: 9.23/10

Jaką kosiarkę elektryczną wybrać?

Czym charakteryzują się najlepsze kosiarki elektryczne? Jakie parametry musisz zweryfikować, żeby kupić niezawodny sprzęt?

Pomogę Ci w znalezieniu odpowiedzi na te i podobne pytania. Wszystko, co odgrywa ważną rolę przy zakupie, zebrałem w jednym miejscu.

Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o kosiarkach elektrycznych!

Moc

Od tego parametru zależy przeznaczenie sprzętu. Pewnie domyślasz się, że im mocniejszy silnik, tym większa może być powierzchnia do skoszenia. Wyższa moc oznacza też zwykle lepsze radzenie sobie z gęstszą, dłuższą, a nawet wilgotną trawą. Warto więc sprawdzić ten parametr.

Ile zatem powinien wynosić? Jeżeli zastanawiasz się, jaką kosiarkę elektryczną wybrać do dużego ogrodu, raczej nie schodź poniżej 1600 W mocy. Dobrym wyborem na pewno okaże się 1800 W. Mając mniejszy trawnik, np. na 200 – 400 m2, powinno wystarczyć Ci 1300 W mocy.

Rodzaj silnika

Równie ważna sprawa. Do wyboru masz silniki indukcyjne (bezszczotkowe) oraz komutatorowe (szczotkowe). Te pierwsze są ogólnie cichsze, a przede wszystkim żywotniejsze. Nie mają szczotek, a to element podlegający mechanicznemu zużyciu. Indukcyjne kosiarki wyróżnia przy okazji lepsze chłodzenie.

Co z tego wynika? Im większy masz trawnik, tym bardziej skieruj swoją uwagę na dobrą kosiarkę elektryczną z silnikiem indukcyjnym. Te z układami szczotkowymi mają jednak sens. To nie tylko jakieś bardzo tanie i proste maszyny. Niemniej wyjściowo brak szczotek niesie za sobą nieco więcej zalet.

Szerokość koszenia

Kolejny parametr, który najlepiej dobrać pod specyfikę własnego ogrodu. Szerokość robocza osiągająca lub przekraczająca 40 cm to coś dla posiadaczy większych trawników. Na mniejszy ogród wystarczy z kolei 30 – 35 cm. Sprawdź przy okazji, czy sprzęt kosi przy krawędziach, ścianie oraz ogrodzeniu.

Znaczenie mają także nasadzenia roślin i elementy dekoracyjne. Musisz wiedzieć przed zakupem, czy dany sprzęt wjedzie tam, gdzie tego oczekujesz. Inaczej pozostanie Ci użycie podkaszarki lub nożyc, a to bardziej męczące. Mój ranking kosiarek elektrycznych pokazuje modele o zróżnicowanej szerokości roboczej.

Wysokość cięcia

Dobór wysokości cięcia to już łatwiejsza sprawa, bo nie ma tu ogromnych różnic. Minimalna wartość to najczęściej 20 lub 25 mm, a ta maksymalna 70 bądź 75 mm (ewentualnie 60 mm w przypadku mniejszych kosiarek na prąd).

Druga sprawa, że wysokość koszenia – w porównaniu do szerokości – dasz radę dość dokładnie ustawić. Posłuży Ci do tego regulacja. Korzystnie, gdy zawiera 5 lub więcej poziomów. Ma to szczególne znaczenie na mniej równym terenie.

Napęd

Wyróżnia wyłącznie najdroższe z najlepszych kosiarek elektrycznych. Napęd sprawia, że kosiarka staje się samobieżna, gdyż porusza się do przodu bez pchania. Jak się pewnie domyślasz, w bardzo dużym stopniu ułatwia koszenie, nie wymagając wielkiego wkładu sił.

Co więcej, taki sprzęt może być wtedy cięższy, a więc i lepiej wykonany, bo np. ze stalowym korpusem. Dużo korzyści, ale też wyższe ceny. W dodatku napęd stanowi jeszcze rzadkość w tym typie kosiarek.

Im więcej zakamarków, spadków terenu, przejść i zakrętów na Twojej działce, tym bardziej potrzebujesz napędu. Tak samo, gdy szukasz maszyny na większy trawnik i chcesz zaoszczędzić jak najwięcej sił oraz czasu podczas skracania trawy.

Korpus

Kosiarki elektryczne mają w zdecydowanej większości korpusy wykonane z tworzyw sztucznych. Nie dopadnie ich rdza. Do tego skutecznie obniżają wagę całego sprzętu. Z drugiej strony, kamyki czy gałęzie trafiające pod ostrza mogą spowodować uszkodzenia.

Unikniesz tego, gdy wybierzesz kosiarkę ze stalowym korpusem. Jak już wiesz z poprzedniego punktu, zwiększa ciężar maszyny. Taki materiał wykonania powinien iść w parze z obecnością napędu. W efekcie stalowe korpusu stanowią rzadkość wśród przewodowych kosiarek elektrycznych.

Kosz na trawę

Jeżeli zwrócisz uwagę na moc, przeznaczenie czy szerokość cięcia kosiarki, to zapewne z automatu dopasujesz także pojemność jej kosza. Mimo to zawsze można osobno to przeanalizować. Im pojemniejszy kosz, tym rzadziej musisz go opróżniać, lecz kosiarka staje się cięższa.

Na mniejszy trawnik 200 – 400 m2 pewnie wystarczy Ci 30 – 35 l pojemności. Powyżej 500 m2 lepszym wyborem okaże się wartość osiągająca lub przekraczająca 45 l. Druga sprawa to materiał wykonania. Przez brak powszechności napędów kosze muszą być lekkie. Dlatego producenci stosują zwykle materiałowe kosze.

Wielkość kół

Dobra kosiarka elektryczna powinna radzić sobie na mniej równym terenie. Odpowiadają za to m.in. odpowiednio duże koła. Płynnie przejadą po wybojach, nie wywołując nadmiernego oporu. Jednocześnie koła nie mogą niszczyć trawy i pozostawiać na niej bardziej widocznych śladów (choć wpływa też na to waga kosiarki).

Głośność pracy

Niestety nie ma tu cudów. Wydajne kosiarki elektryczne muszą być zazwyczaj głośne. Producentom trudno jakkolwiek stłumić generowany hałas. Mimo to możesz rzucić okiem na deklarowany poziom głośności.

Dodatkowe udogodnienia

Przeglądając mój ranking kosiarek elektrycznych, łatwo zauważysz, że wiele modeli oferuje coś ekstra.

Prześledźmy zatem wspólnie najważniejsze z dodatkowych udogodnień:

  • Funkcja mulczowania – w tym trybie kosiarka mieli źdźbła i następnie rozrzuca je na trawniku. To naturalny nawóz, a jednocześnie ochrona trawy przed wypaleniem przez mocne słońce. Ponadto nie opróżniasz kosza, bo go nie trzeba. Najlepiej, gdy przystawka lub klin do mulczowania jest od razu w zestawie.
  • Wyrzut boczny i tylny – te nazwy wszystko mówią. Ścinki wylatują bokiem lub tyłem, a Ty jeździsz z kosiarką bez kosza.
  • Regulowany uchwyt – za jego pomocą przyjmiesz wygodniejszą pozycję podczas koszenia. Dopasujesz długość, a czasem i nachylenie uchwytu do swojej postury.
  • Składany uchwyt – kosiarka elektryczna zajmie wtedy mniej miejsca podczas przechowywania.
  • Ustawianie w pionie – jeszcze bardziej ułatwi trzymanie kosiarki np. w garażu. W dodatku łatwiej wyczyścisz jej spód (w tym ostrza), gdy uznasz, że przyszedł na to czas.
  • Blokada ostrzy – momentalnie zablokujesz działanie sprzętu. Kiedy Ci się to przyda? Na przykład po najechaniu na coś, co nie powinno znaleźć się pod kosiarką (chociażby większy kamień czy gałąź).
  • Wskaźnik napełnienia kosza – nie stracisz czasu na otwieranie pokrywy, by sprawdzić, czy trzeba już wysypać skoszoną trawę.

Ile kosztuje kosiarka elektryczna?

Ceny dobrych kosiarek elektrycznych mieszczą się zwykle w zakresie 400 – 1800 zł. Droższe kosiarki na prąd to zazwyczaj te większe, lepiej wykonane i z silnikami indukcyjnymi, a nawet napędem. To właśnie te cechy najbardziej wpływają na to, ile kosztuje kosiarka elektryczna.

Jakiej firmy kosiarka elektryczna?

Najlepsi producenci kosiarek elektrycznych to Makita, Parkside z Lidla, NAC i Ryobi. Szczególnie ta pierwsza marka słynie z najtrwalszych kosiarek tego typu na duże trawniki. W wyższych cenach wyróżnia je obecność napędu. W średnim segmencie producent nadal stosuje natomiast silniki bezszczotkowe.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jaka kosiarka elektryczna o dużej mocy najszybciej i najprecyzyjniej skosi Twój trawnik. Zaprezentowałem Ci świetną ekipę urządzeń tego typu, w dodatku z różnych segmentów cenowych. Nie musisz pytać o najlepszą kosiarkę na prąd na forum czy grupach.

Jeżeli masz dodatkowe pytanie lub własną opinię, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Obawiasz się ograniczenia w postaci kabla? Znajdzie się pewne rozwiązanie. Stanowi je dobra kosiarka akumulatorowa. W porównaniu do tradycyjnego modelu elektrycznego korzysta z akumulatora, zapewniając ogromną mobilność (gdyż nie potrzebuje przewodu).

Jeszcze inny rodzaj zasilania, o ile można to tak tu nazwać, niosą za sobą sprzęty, które pokazuje ranking kosiarek spalinowych. Tradycyjne, ale wciąż popularne i praktyczne podejście do tematu koszenia trawy.

Większe możliwości, a przy okazji szerszą wielofunkcyjność oferują najlepsze traktorki ogrodowe. Coś na duży trawnik na kilkadziesiąt arów. I nie tylko na trawnik, ale i na podjazd, bo niektóre modele oferują opcjonalny pług do odśnieżania.

W ogóle nie zamierzasz tracić czasu i sił na koszenie? Znam na to pewien sposób, choć… nie taki tani. Chodzi o ranking robotów koszących. To autonomiczne sprzęty, które pracują samodzielnie, od razu mulczując, co także stanowi duży plus.

Nie zapomnij przy okazji o swoim żywopłocie, tujach czy innych roślinach. Najlepsze elektryczne nożyce do żywopłotu staną się wtedy obowiązkowym narzędziem ogrodowym.

Przydać może Ci się też dobra wypalarka i opalarka do chwastów. Nie kosztuje wiele, a stanowi świetny oręż do walki z mchem, trawą w kostce czy właśnie chwastami.

Oceń publikację
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments