W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki dekoder do telewizji naziemnej? Ranking 2024

author avatar
Łukasz Proszek
Aktualizacja:  2 grudnia 2024
Komentarze:  26

Jaki dekoder wybrać, aby bezproblemowo odbierać cyfrową telewizję naziemną w nowych standardach? Koniecznie z DVB-T2 oraz kodekiem HEVC (H.265). Tylko takie tunery TV znajdziesz w moim aktualizowanym, niezależnym rankingu!

Najlepszy dekoder DVB-T2 - ranking, opinie, jaki wybrać?

Ranking dekoderów DVB-T2 HEVC 2024 - TOP 5

Strong SRT 8208

Strong SRT 8208

Najlepszy dekoder do odbioru telewizji naziemnej to Strong SRT 8208. Lider rankingu nie kosztuje fortuny, a wyróżnia się obsługą aktywnej anteny, przyjaznym interfejsem czy funkcją nagrywania na zewnętrzny dysk. Gdy tego zechcesz, zatrzymasz lub cofniesz nadawaną transmisję (funkcja TimeShift). Wbudowany przewodnik EPG pokaże Ci informacje o programach do 7 nadchodzących dni.

Temu smukłemu dekoderowi DVB-T2 z HEVC/H.265 nie brakuje czułości. Gdy tylko sygnał na to pozwala, bez problemu odbierzesz na nim wszystkie możliwe stacje telewizyjne. To solidny tuner do telewizji naziemnej z portem USB. Podłączając pendrive’a, łatwo odtworzysz zapisane na nim pliki, np. zdjęcia, filmiki czy muzykę. Zyskasz dodatkowe zastosowanie. Sprzęt zajmuje przy tym mało miejsca.

Zastanawiasz się, jaki niewielki dekoder DVB-T2 do telewizji naziemnej szybko wykryje i zapisze Twoje ulubione stacje? W takim razie zamów Strong SRT 8208. Od razu opanujesz obsługę tego modelu, w czym pomoże Ci dobrze opisany, poręczny pilot.

Ocena produktu: 9.94/10

Ferguson Ariva T75

Ferguson Ariva T75

Ferguson Ariva T75 odznacza się przede wszystkim pilotem Bluetooth. Nie musisz dokładnie celować nim w tuner, aby ten przyjął Twoje żądanie. Zrobisz to w dużo wygodniejszy sposób, nie tracąc czasu i nerwów. Ten dobry dekoder DVB-T2 obsługuje najnowszy standard kodowania obrazu i dźwięku. Ekspresowo znajdzie dla Ciebie stacje telewizji naziemnej, po czym nie pogorszy obrazu.

Urządzenie obsługuje teletekst, napisy ekranowe czy możliwość nagrywania treści. Zaoferuje Ci niezbędne złącza, w tym port USB. Obecność HDMI CEC sprawia, że tym samym pilotem włączysz i wyłączysz telewizor. Wystarczy dokupić odpowiedni kabel HDMI z tą technologią. Oglądanie telewizji (również kablowej) sprawi Ci jeszcze więcej przyjemności. To elegancki sprzęt, który da się zamontować na ścianie.

Jako że osobiście nie mam zastrzeżeń do czułości głowicy Ferguson Ariva T75, jak najbardziej polecam ten nowoczesny dekoder. Pilot na Bluetooth czy obsługa HDMI CEC podnoszą komfort użytkowania. Konfiguracja i późniejsza obsługa też przypadną Ci go gustu.

Ocena produktu: 9.71/10

WIWA H.265 MAXX

WIWA H.265 MAXX

Porządny dekoder DVB-T2 HEVC, który oferuje kilka praktycznych funkcji. Używając WIWA H.265 MAXX, do dyspozycji dostaniesz wbudowany odtwarzacz muzyki, filmów w jakości do Full HD oraz zdjęć. Sprzęt wyposażono w PVR Ready. Nagrasz programy na zewnętrzny dysk USB. Z łatwością obsłużysz to urządzenie, na co wpływa czytelne menu w języku polskim. Nie pogubisz się.

Co ważne, tuner nie notuje nieoczekiwanych zakłóceń i nie zawiesza się. Nie będzie działał Ci na nerwy, a za to zaserwuje stacje telewizyjne w dobrej jakości. Metalowa obudowa wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Na przednim panelu sprawdzisz aktualną godzinę. Teoretycznie to tuner z dostępem do Internetu. Możesz na nim odpalić np. YouTube, choć akurat to zastosowanie działa powolnie.

Mimo pewnej dozy marketingu z działaniem przez Wi-Fi to ogólnie bezproblemowy, odpowiednio czuły dekoder w rozsądnej cenie. Jego ergonomiczny pilot z wszystkimi najistotniejszymi przyciskami i funkcjami również może się podobać.

Ocena produktu: 9.63/10

New Digital T2 265 HD SENIOR

New Digital T2 265 HD SENIOR

New Digital T2 265 HD SENIOR, czyli dekoder DVB-T2 z HEVC oraz 2 pilotami. Ten dodatkowy ma mniej przycisków (tylko te kluczowe, bo najczęściej używane), ale za to jest wyraźnie większy. Co za tym idzie, stanowi idealny kontroler dla seniorów ze słabszym wzrokiem. O ile nie ma tu nadmiaru funkcji (brakuje chociażby nagrywania czy pauzy), tak producent ujął złącza pod starsze, jak i nowsze telewizory.

New Digital T2 265 HD SENIOR perfekcyjnie łapie wszystkie możliwe programy. Przekazując ich obraz, nie zdegraduje jakości i nie zafunduje Ci jakichś dziwnych zakłóceń. W razie potrzeby według uznania ponumerujesz poszczególne stacje telewizyjne. Wstępna konfiguracja nie zajmuje dużo czasu oraz nie wymaga jakiejś tajemnej wiedzy czy umiejętności. Przekonuje też przystępna cena.

Jaki dekoder do telewizji naziemnej wybrać dla starszej osoby? New Digital T2 265 HD SENIOR z pewnością się sprawdzi! To mały, maksymalnie uproszczony tuner z dodatkowym pilotem dla seniorów. To urządzenie musiało trafić do mojego rankingu.

Ocena produktu: 9.51/10

WIWA H.265 MINI

WIWA H.265 MINI

Nie masz praktycznie w ogóle miejsca na dodatkowy tuner do TV? Żaden problem, postaw na ten solidny mini dekoder DVB-T2! Podłączysz go z tyłu telewizora, ustawisz dyskretny odbiornik na podczerwień i to tyle. Co ciekawe, WIWA H.265 MINI i tak zapewni Ci port USB, mogąc odtwarzać zapisane na nim pliki, jak i nagrywać seriale bądź filmy. Wcale nie ustępuje funkcjami większym modelom.

Zwłaszcza że dekoduje Full HD, pracuje jako przeglądarka zdjęć i filmów oraz odtwarza pliki muzyczne. Radzi sobie nawet z antenami Wi-Fi, uzyskując w ten sposób dostęp do Internetu (choć w tym zastosowaniu nie zadziała już tak super szybko). Pilot nie wymaga idealnego nakierowania na czujnik, więc nie martwisz się wieloma nieodczytanymi kliknięciami. Odbiór przez HEVC działa jak marzenie.

Oceniając WIWA H.265 MINI, można powiedzieć, że niczego ważnego tu nie brakuje. Dlatego też to w mojej opinii jedna z najlepszych opcji na malutki, podłączany z tyłu dekoder. Pragnąc zaoszczędzić miejsce, poważnie rozważ ten filigranowy sprzęt.

Ocena produktu: 9.43/10

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?

Dekodery do telewizji naziemnej to w gruncie rzeczy proste sprzęty. Niemniej czasem różni je kilka kwestii. Rozsądnie zrobisz, poznając wszystkie najważniejsze cechy tych urządzeń. Opisałem je dla Ciebie tuż poniżej, w części poradnikowej.

Czułość głowicy

Jaki dekoder do telewizji naziemnej nabyć? Przede wszystkim wystarczająco czuły na odbiór stacji telewizyjnych. Musi odebrać to, co jest dostępne w Twojej lokalizacji. Kluczowa kwestia, którą niestety trudno sprawdzić przed zakupem. Generalnie głowice tunerów są mniej czułe niż te wbudowane w telewizory.

Niemniej moje zestawienie prezentuje sprzęty, który bezproblemowo wyszukują i prawidłowo odbierają programy. Prędko złapiesz TVP, jak i Polsat czy TVN. Dobry model powinien radzić sobie w parze zarówno z anteną zewnętrzną, jak i z wewnętrzną.

Obsługiwane standardy

Najważniejszą rolę odgrywają DVB-T2 oraz kodek H.265/HEVC (to jeden z najnowszych standardów kompresji wideo). Dekoder oferujący te standardy zachowa wysoką jakość obrazu, radząc sobie z obsługą HD, jak i Full HD. Dodatkowo prawidłowo prześle dźwięk.

Złącza

Przede wszystkim determinują to, w jaki sposób podłączysz tuner do odbiornika.

Podstawowe złącza to:

  • SCART (EURO) – umożliwia przesyłanie analogowych sygnałów audio i wideo. To złącze cechuje starsze telewizory.
  • Component Video– inaczej analogowe złącze video. Służy do przesyłania obrazu w jakości HD.
  • HDMI – odpowiada za przesyłanie sygnału cyfrowego w wysokiej jakości. Dlatego też stanowi podstawowy sposób podłączenia dekodera do telewizora.

Oprócz powyższych znajdą się też interfejsy niosące za sobą dodatkowe możliwości.

Poznaj je:

  • Jack 3,5 mm – w razie potrzeby podepniesz słuchawki do tunera.
  • Port USB – wykorzystasz go do podłączenia zewnętrznego nośnika, np. pendrive’a lub dysku przenośnego. Tym samym zyskasz opcję przeglądania na większym ekranie różnego rodzaju plików, w tym własnych zdjęć i filmików. W parze z funkcją nagrywania uwiecznisz np. lecący w telewizji film czy serial.
  • RJ-45 (LAN) – za jego pomocą podłączysz tuner do Internetu, np. aby skorzystać z popularnych aplikacji online (Netflix, YouTube itp.) lub przeglądarki internetowej.

Pilot

Tworząc i aktualizując ranking dekoderów DVB-T2 HEVC, nie mogłem pominąć kwestii pilota. Ty również zwróć na niego baczną uwagę, gdyż decyduje o komforcie obsługi. Ważną rolę odgrywają jego przyciski. Muszą być dobrze opisane i nie za małe, zwłaszcza gdy z tunera ma korzystać starsza osoba.

Łączność między pilotem a dekoderem stanowi zwykle podczerwień. Wymaga nakierowania kontrolera w stronę urządzenia, a konkretniej jego diod IR. Inna opcja to pilot Bluetooth. Ma dużo lepszy zasięg i nie trzeba nim specjalnie celować. Z drugiej strony, pojawia się dużo rzadziej i zazwyczaj podnosi cenę dekodera.

Co z jakością wykonania? Szału raczej nie ma. Trudno tu o jakieś prestiżowe wykonanie pilotów oparte na szczotkowanej stali. To zazwyczaj proste, plastikowe kontrolery. Istotne, aby nie dochodziło zbyt łatwo do uszkodzeń mechanicznych bądź starcia oznaczeń przycisków.

Wiedz, że zdarzają się tunery z 2 pilotami. W takim wypadku ten dodatkowy jest wyraźnie większy oraz z ograniczoną liczbą klawiszy. Jak się pewnie domyślasz, to opcja dostosowana pod starsze osoby, zwłaszcza te z gorszym wzrokiem.

EPG

EPG, czyli cyfrowy przewodnik po programach. Przeczytasz na ekranie telewizora informacje dotyczące emisji programów, często z tygodniowym wyprzedzeniem. Ocena czytelności i układu EPG to mocno subiektywna kwestia. Nie są to jakieś piękne i wyszukane widoki, ale zwykle pozostają praktyczne.

Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Dobre dekodery do telewizji naziemnej starają się do siebie przekonać również pewnymi dodatkami.

Prześledźmy je wspólnie, gdyż niektóre z nich pewnie Ci się przydadzą:

  • Obsługa napisów – bez przeszkód obejrzysz filmy i seriale z napisami.
  • HDMI CEC – super sprawa, bo jednym pilotem włączysz i wyłączysz zarówno dekoder, jak i telewizor. Potrzebny będzie też do tego kabel HDMI z CEC, który należy dokupić.
  • TimeShift – w dowolnym momencie zatrzymasz emitowany na żywo program, wznowisz, a nawet przewiniesz.
  • Nagrywanie – wspominałem o tym w części ze złączami. Dekoder da Ci możliwość nagrania danego programu. Musisz jedynie podłączyć do niego nośnik danych, np. odpowiednio pojemny pendrive bądź dysk zewnętrzny.
  • Podłączenie do Internetu – o tym też już było w poradniku. Tuner otworzy przed Tobą dostęp choćby do YouTube. Musisz jednak wiedzieć, że szybkość obsługiwania internetowych aplikacji przez dekodery bywa… powolna. Nie oczekuj zbyt wiele w tej kwestii.
  • Blokada rodzicielska – wprowadzisz specjalny kod i ograniczysz dzieciom dostęp do telewizji.
  • Programowalne przyciski – chodzi o dodatkowe przyciski na pilocie, pod które przypiszesz konkretne funkcje.

Wielkość i wygląd zewnętrzny

Podstawa to znalezienie miejsca na dekoder. Nie może Ci przeszkadzać czy zasłaniać części ekranu telewizora. Na szczęście tunery DVB-T2 to zazwyczaj kompaktowe skrzyneczki. Większość wygląda elegancko, jednak takie sprzęty nie powinny za bardzo rzucać się w oczy.

Niektóre zawierają wyświetlacze pokazujące np. numer wybranego programu. Natkniesz się również na mini dekodery podłączane z tyłu telewizora. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca, odbierając polecenia z pilota osobną czujką na podczerwień. Najlepsza opcja, gdy prawie że nie masz miejsca na tuner.

Ile kosztuje dekoder do telewizji naziemnej?

Ceny dobrych dekoderów DVB-T2 z HEVC wynoszą zwykle 100 – 150 zł. Nie jest to zatem bardziej zróżnicowana cenowo kategoria. Na kwotę może wpływać jakość wykonania, jak i obecność niektórych funkcji dodatkowych, np. możliwości nagrywania.

Jakiej firmy dekoder do telewizji naziemnej?

Najlepsi producenci dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej to Strong, Ferguson, WIWA oraz New Digital. To marki specjalizujące się w tego typu sprzętach. Ich produkty wyróżniają się odpowiednią czułością, prostą konfiguracją i obsługą, a często też użytecznymi funkcjami.

Podsumowanie i pytania czytelników

Dobry dekoder DVB-T2 to najlepsze rozwiązanie, gdy Twój telewizor nie obiera telewizji naziemnej po wejściu nowych standardów. Owszem, stanowi dodatkowy wydatek, ale nie tak duży jak nowy odbiornik. Teraz już wiesz, jakie modele wziąć pod uwagę. Nie musisz pytać o dekoder DVB-T2 na forum bądź czytać innych blogów.

W rankingu zaprezentowałem Ci nowoczesne i funkcjonalne tunery do odbioru telewizji. W pełni dostosowane do DVB-T2, a za sprawą HEVC niezawodnie przesyłają zarówno obraz, jak i dźwięk. W dodatku nie obniżają jakości cyfrowych treści.

Masz własną opinię o dekoderze z DVB-T2 lub chcesz zadać mi pytanie? Skorzystaj zatem z sekcji komentarzy.

Jeżeli natomiast zamierzać zmienić swój odbiornik, zobacz małe i tanie telewizory 32 cale z DVB-T2. Wiele osób posiadających starsze urządzenia poszukuje właśnie tego typu przekątnej. Rozważ także nieco większy TV, czyli dobry telewizor 43 cale.

Mieszkasz w bloku (lub daleko od większego miasta) i masz problem z anteną zewnętrzną? Na to też jest rozwiązanie. Wystarczy, że sprawdzisz ranking najlepszych anten pokojowych. Taki sprzęt rozwiąże kłopoty z obiorem programów telewizyjnych.

Oceń publikację
[Głosy: 82 Średnia: 4.1]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
26 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek
6 miesięcy temu

Dzień dobrychcialem zamówić dekoder bo mój nie odbiera kanaów TVN 4 5 8 pus 1, 2 nie
znam przyczyny

Rafał
7 miesięcy temu

Polecam również dekodery Deko

Rafał
7 miesięcy temu
Reply to  Rafał

Nie polecam Skymastera i Tesla dla seniorów. W rodzinie były te dekodery i były awaryjne.

Rafał
7 miesięcy temu

Z pozycją 2 i 3 nie zgadzam się. Posiadałem Skymaster i jest to awaryjny model. Wpierw siadł wyświetlacz później zaczą gubić programy. Technisat też lepszych opinii w internecie nie posiada. Obecnie posiadam Stronga z 6 pozycji i jestem zadowolony. Posiada bardzo czułą matrycę.

Last edited 7 miesięcy temu by Rafał
Rafał
7 miesięcy temu

Rozumiem. Są to tanie urządzenia, więc jest też duża losowość w jakości wykonania. Ja trafiłem na awaryjny model tego producenta. Pilot dla mnie też jest wadą bo jest tanio wykonany. Do małych wad Stronga zaliczyć mogę konieczność aktualizacji oprogramowania bo jest błąd w oprogramowaniu. Brak paska postępu w programach. Brak klawiszy programowanych na pilocie. Błędy w tłumaczeniu ale to już drobnostka. Gdyby nie te wady dla mnie był by nr 1 ale to zapewne subiektywna opinia.

Józef
1 rok temu

Kupilem w Amazonie dekoder deko2 mini i dzialał pół dnia

Mateusz
1 rok temu

Przyjemny, skrócony test, lecz dla mnie lepszy byłby taki, którego nigdzie jeszcze nie znalazłem: tabela z kilkunastoma urządzeniami z możliwością zaznaczania poszczególnych opcji tunera. Na pierwszym miejscu jest Ferguson, ale mi nie jest potrzebny tuner kablowy, więc nie chcę za niego płacić. Co innego podwójny tuner dvb-t2 z możliwością nagrywania dwóch programów jednocześnie… Zupełnie nie używam teletekstu, ale dwa gniazda usb może by się przydały… Pozdrawiam.

Piotr
1 rok temu

Witam,
jaki mini dekoder (chowany za telewizorem) byłby godny polecenia?

Janina
2 lat temu

Mam mały telewizor SHARP -kupiłam dekoder /po miesiącu przestał działać pilot ,zestaw był odesłany ,ponownie problemy musze oddac —chcę kupić ponownie dekoder by był odpowiedni –prosze mi wskazać jaki mam kupić ?/

Zbigniew
2 lat temu

Tak… Skymaster z tego rankingu to lipa. Kiepsko działa a pilot rozpadł się po pół roku. Przestawały działać kolejne przyciski a w końcu pozostał tylko jeden. Nigdy więcej go nie kupię . Ciekawy jestem na podstawie czego Pan sporządził ten ranking. Pozdrawiam

Robert
2 lat temu

Co ma mieć dekoder, aby oglądać na ekranie TV np. YouTube wyświetlany przez telefon Huawei Y6 SCL-L21 (tylko wyjście USB). Czy włączenie w telefonie „Pkt.udost. Wi-Fi” będzie skutkowało odbiorem przez dekoder? Czy równocześnie będzie pobierał Wi-Fi komputer, jako drugie urządzenie? Czy można ten telefon połączyć z jakimś dekoderem może lepiej przez kabel?

Krystyna
2 lat temu

Czy do telewizora Samsung led 55″ UE55H6400 XXH 3D musze kupic dekoder DVB-T2/HEVC?
Jezeli tak to czy model Ferguson Ariva T75 bedzie odpowiedni?

Edmund
2 lat temu

Czy do telewizora marki PHILIPS model 32PHT4503/12 muszę dokupić dekoder DVB-T2/HEVC ?