W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wybrać hulajnogę elektryczną?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Teoretycznie hulajnogi elektryczne nie są bardziej skomplikowane. W praktyce nie tak łatwo dobrać pod siebie odpowiedni model. Uczynisz jednak duży krok w tym kierunku, czytając poniższy poradnik. Szybko, a dokładnie dowiesz się z niego, na co zwrócić uwagę, wybierając hulajnogę elektryczną.

Jak wybrać hulajnogę elektryczną? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:


  Po przeczytaniu poradnika zakupowego koniecznie zobacz ranking hulajnóg elektrycznych. Od razu poznasz topowe modele z najlepszymi opiniami.


  Moc

  Zwracaj uwagę na ten parametr, bo od niego sporo zależy. Jeśli chcesz, żeby Twoja hulajnoga zapewniała dobre przyspieszenie, minimum to 350 W.

  Wtedy na pewno sprawnie poradzisz sobie z podjazdem pod górę. Nie będziesz mieć także problemów np. z pokonywaniem krawężników czy żwawym przyspieszeniem.

  Tu zaznaczę, że na rynku są też pojazdy z mocniejszymi silnikami, np. 500 W bądź nawet 1000 W. Ponadto niektóre elektryczne hulajnogi są wyposażone w dwie jednostki, a nie tylko jedną. To znacząco zwiększa ich moc i efektywność działania.

  Możesz wówczas liczyć też na nieco większą prędkość maksymalną niż 20 km/h. Choć oczywiście taki limit obowiązuje według przepisów prawa, o czym warto wiedzieć.

  Zwróć uwagę, że nie zawsze silnik znajduje się w tym samym miejscu. Producenci umieszczają go z przodu bądź z tyłu. Które rozwiązanie będzie lepsze? Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź.

  Niemniej sporo osób chwali sobie pojazdy z jednostką umieszczoną z tyłu. Dzięki temu przód staje się lżejszy i można łatwiej podnieść koło, aby np. pokonać wyższy krawężnik. Takie rozwiązanie nierzadko pomaga też podczas jazdy pod górkę.

  Ranking hulajnóg elektrycznych – zwycięzca

  Techlife X8S

  Zasięg

  To kwestia wpływająca na to, jak wiele kilometrów pokonasz na jednym ładowaniu akumulatora. Im bardziej pojemna bateria, tym większy zasięg. Przeciętnie mieści się w zakresie 20 – 65 km.

  Pamiętaj, że to dane umowne. Sporo zależy od Twojej masy ciała, włączonego trybu jazdy (o tym nieco później) czy ukształtowania terenu. Ponadto nie zawsze ogromny zasięg okazuje się niezbędny. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy na hulajnodze planujesz dojeżdżać tylko kilka czy kilkanaście kilometrów dziennie.

  Istnieje też pewien sposób na zwiększenie zasięgu hulajnogi elektrycznej. To zakup dodatkowej baterii. Jeśli chcesz korzystać z takiej metody, koniecznie znajdź pojazd, który daje możliwość szybkiej wymiany akumulatora. Nie wszystkie sprzęty są do tego przystosowane.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Czas ładowania

  Większość producentów go podaje, dlatego łatwo wszystko zweryfikujesz i zdecydujesz, jak wybrać hulajnogę elektryczną.

  Spotkasz modele, które do osiągnięcia 100 procent potrzebują kilkunastu godzin. Niemniej znajdziesz również takie, w przypadku których wystarczy nawet 2 – 5 godzin.

  Tryby jazdy

  Najczęściej masz ich kilka do wyboru, 2 lub 3. Każdy z nich oferuje inną prędkość maksymalną, z którą będziesz się poruszać.

  Najwolniejszy tryb zwykle określa się mianem pieszego czy też eco. Tu górna granica prędkości to ok. 5 km/h. W przypadku drugiego trybu będzie to mniej więcej 15 km/h, a najszybszego 20 km/h.

  Koła i opony

  Na nich się poruszasz, więc domyślasz się, że są ważnym elementem w konstrukcji. Zacznij od tego, aby sprawdzić wielkość kół. Najlepiej jeśli będzie to 8 – 10,5 cala. Wówczas z łatwością pokonasz każdą przeszkodę na swojej drodze i zachowasz stabilność.

  Duże koła w hulajnodze elektrycznej to też bezproblemowe przejeżdżanie np. przez krawężniki. Jednocześnie pamiętaj o tym, że nie sama wielkość się liczy. Zawsze weryfikuj również typ zastosowanych opon.

  Zazwyczaj oferują konstrukcję pneumatyczną, a więc są wypełnione powietrzem. Masz tu do wyboru dwie opcje: dętkową i bezdętkową. Pierwsza zapewnia dobrą przyczepność i łagodzenie wstrząsów, ale nie jest odporna na przebicie.

  Opona bezdętkowa to świetny wybór na trudniejszy teren pełen nierówności. Nie złapiesz gumy, nie będziesz narzekać na brak amortyzacji.

  Niektórzy producenci stosują opony piankowe, pozbawione zarówno dętki, jak i powietrza. Są wypełnione specjalną pianką. Wiele osób wskazuje na ich ciężar i podatność na uszkodzenia, w dodatku ich wymiana nie należy do łatwych.

  Hamulce

  W niektórych hulajnogach elektrycznych masz do dyspozycji tylko jeden, a w innych dwa lub więcej. Wiedz, że w dużej mierze od tego zależy Twoje bezpieczeństwo, więc lepiej nie ograniczaj się do minimum.

  Dostępne rodzaje hamulców to:

  • Elektryczny – chyba najbardziej charakterystyczny dla takich pojazdów. Znajdziesz go w piaście. Mimo że standardowo działa bez zarzutu, warto mieć jeszcze jakiś hamulec w zanadrzu. Ten nie sprawdzi się, kiedy dojdzie do awarii elektroniki.
  • Nożny – pełni funkcję hamulca drugiego lub trzeciego dodatkowego, ale nie we wszystkich pojazdach go znajdziesz. Jak sama nazwa sugeruje, skorzystasz z niego za pomocą nogi. Aby to zrobić, przyciśnij błotnik do tylnego koła.
  • Tarczowy – klasyczne rozwiązanie, uruchomisz je poprzez naciśnięcie dłonią manetki przy kierownicy. Jeśli już zdecydujesz się na hulajnogę elektryczną z takim systemem, poszukaj modelu hydraulicznego zamiast mechanicznego.
  • Bębnowy – obsłużysz go za pomocą manetki przy kierownicy. To hamulec zintegrowany z piastą. Jego największa zaleta to dobra ochrona układu przed zabrudzeniami.

  Amortyzatory

  Nie są elementem obowiązkowym, ale bardzo się przydają. Docenisz je w szczególności podczas przejażdżek w terenie. Amortyzatory montuje się po to, żeby redukowały wstrząsy i drgania. Podwyższają więc komfort jazdy.

  Wbrew pozorom sprawdzają się również podczas poruszania się po mieście. W końcu nie zawsze jeździsz po idealnie równym chodniku, prawda?

  Jeśli nie chcesz narzekać na ból rąk spowodowany ciągłymi wstrząsami kierownicy, amortyzacja będzie dobrym wyborem. Niemniej zwykle wiąże się z kosztowniejszym wydatkiem, ale coś za coś.

  Materiał wykonania

  Nie ignoruj tego, z czego wykonano hulajnogę elektryczną. Najczęstszy wybór producentów to aluminium. Wpływa na to jego lekkość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre marki wykorzystują aluminium lotnicze, które jest jeszcze lepszej jakości.

  Solidność to ważna sprawa, zwłaszcza przy składanej konstrukcji (a na taką stawiają marki coraz częściej).

  Do tego oczywiście dochodzą elementy zrobione np. z gumy czy tworzywa sztucznego.

  Funkcjonalność

  Na funkcjonalność hulajnogi elektrycznej składa się wiele aspektów.

  Te najważniejsze to:

  • Komputer pokładowy z wyświetlaczem – zauważysz go przy kierownicy. Na wyświetlaczu zaobserwujesz najważniejsze parametry, takie jak włączony tryb jazdy, aktualna prędkość czy poziom naładowania baterii. Nie zawsze będzie obecny, zwłaszcza w tańszych i prostszych modelach.
  • Tempomatułatwi Ci poruszanie się ze stałą prędkością. Jego obecność to większy komfort przejażdżki, bo nie musisz cały czas trzymać dłoni na manetce.
  • Oświetlenie LED – z nim bezpiecznie poruszasz się po zmroku, ale i np. we mgle. Najlepiej, gdy światełko znajdzie się nie tylko z przodu, ale i z tyłu.
  • Kierunkowskazy – rzadkość, ale jaka przydatna. Przy użyciu kierunkowskazów zasygnalizujesz, jaki manewr planujesz wykonać, więc zmniejszasz ryzyko wypadku.
  • Łączność z telefonem – umożliwia to Bluetooth. Parujesz hulajnogę elektryczną ze smartfonem, na którym masz zainstalowaną aplikację wskazaną przez producenta. Tym samym zyskujesz łatwiejszy dostęp do ustawień pojazdu i różnych ciekawych funkcji.
  • Ładowanie smartfona – niektóre sprzęty oferują port USB, do którego podłączysz telefon. Naładujesz go w czasie jazdy, bardzo praktyczne rozwiązanie.

  Waga

  Szybko zauważysz, że pod tym względem hulajnogi elektryczne są mocno zróżnicowane. Niektóre ważą mniej niż 15 kg, a inne nawet ok. 30 kg. To zależy nie tylko od samego materiału wykonania, ale i wielkości kół czy samej elektroniki.

  Zastanów się, jak będziesz korzystać ze swojego sprzętu. Jeśli wiesz, że czeka Cię regularne wnoszenie go po schodach, lepiej postaw na coś lżejszego. Jednocześnie pamiętaj, że mocniejsze i ogólnie lepsze hulajnogi z wysokiej półki cenowej bywają siłą rzeczy cięższe.

  Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

  O tym decydują dwie kwestie, czyli regulacja wysokości kierownicy oraz szerokość podestu. Ta pierwsza nie zawsze jest spotykana, choć zwykle tak.

  Brak możliwości regulacji położenia kierownicy utrudnia jazdę w wygodnej pozycji. Dotyczy to zwłaszcza bardzo wysokich osób.

  Z kolei szeroki podest ułatwi Ci ustawienie dwóch stop obok siebie. Wbrew pozorom to ważne. Wtedy łatwiej Ci będzie zachować stabilność. Poza tym staniesz tak, jak chcesz, nie narażając się na nienaturalną pozycję i dyskomfort.

  Podsumowanie

  Jak wybrać hulajnogę elektryczną? Zwróć uwagę przede wszystkim na: moc (nie schodź poniżej 350 W), zasięg, czas ładowania, tryby jazdy, rodzaj hamulców, wielkość kół, obecność amortyzacji, wykonanie i wagę, funkcje dodatkowe oraz możliwości regulacji.

  Dopasowując te cechy i parametry hulajnogi elektrycznej do własnych potrzeb, dokonasz rozsądnej i pewnie trafionej decyzji zakupowej.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments