Stron robiących rankingi jest pełno, ale – jako redaktor naczelny PROrankingów – uważam, że to na tej stronie znajdziesz najlepsze rankingi sprzętu elektronicznego (i nie tylko).
Oczywiście nie musisz mi ufać na słowo, w końcu oceniam własny serwis.
Pozwól więc, że uargumentuję tę tezę.
Stosunkowo często spotykam się z zarzutami, że zestawienia nie są niezależne, a sponsorowane.
Niestety, ale wiele osób uważa tak, patrząc na inne serwisy i z góry oceniając mój.
A prawda jest taka, że nie sprzedaję miejsc w rankingach. Zarabiam na afiliacjach, a więc prowizjach ze sprzedaży w sklepach i porównywarkach, które linkujemy na portalu – np. MediaExpert, EURO, Ceneo itp.
Tobie nie zmienia to ceny produktu, a nam pozwala zarobić.
Nikt z zewnątrz nie ma wpływu na selekcję produktów do klasyfikacji. Pozostaje ona bezstronna, oparta na dokładnych analizach – i to w wielu przypadkach prowadzonych od lat.
A że coraz więcej osób to docenia, daje pozytywny odzew co do udanych zakupów, nie musimy bawić się w sponsorowane treści. Zresztą od początku był to główny zamysł.
Chciałem zmienić branżę portali z rankingami, aby zadbać przede wszystkim o czytelników (sam będąc wkurzonym faktem, że inne portale nie są niezależne, a umiem to szybko poznać).
Najlepszą reklamą jest solidna praca. A my ją wykonujemy.
Wybór produktów do rankingu to nie jest łapanka czy kierowanie się popularnością. Na bieżąco śledzimy nowości na rynku, oceniamy je i podsuwamy Ci eksperckie rankingi.
Powiedzmy sobie też szczerze – rankingów w Internecie jest pełno, ale zdecydowana większość z nich jest beznadziejnej jakości.
Brak wartości merytorycznej, same tabelki z cenami, dane brane z porównywarek cenowych, które opierają się wyłącznie na popularności, treści pisane na siłę przez wynajętych ludzi, którzy nigdy nie mieli styczności z danym produktem, a nawet w ogóle z konkretną kategorią.
My mówimy takiemu podejściu zdecydowanie NIE.
Poruszamy kwestie, które nie zostały omówione nigdzie indziej. Piszemy o sprzęcie, na którym się znamy, bo naszą redakcję tworzą pasjonaci.
Przechodząc do konkretów:
Podsumowując tę część, niezmiernie szanujemy Twój czas, który poświęcasz na czytanie naszych treści, jak i pieniądze, które chcesz przecież jak najlepiej zainwestować.
Nie idziemy na ilość krótkich zestawień, a zamiast tego przy każdej kategorii, nawet takiej całkowicie niszowej, siedzimy całe dnie.
Wszystko po to, aby dostarczyć Ci dokładnie wyselekcjonowane produkty z przedstawieniem ich możliwości, a także rozbudowane przewodniki zakupowe, które poruszają absolutnie wszystkie możliwe zagadnienia dotyczące danej kategorii sprzętowej.
Przejrzyj kilka klasyfikacji, daj nam szansę, gdyż właśnie wtedy przekonasz się, jak pracujemy i jakie są tego efekty.
Jedyne, co nas ogranicza, to właściwie wyobraźnia. Kupujemy przecież masę rzeczy. Niektóre z nich są tanie, więc nie zwracamy większej uwagi co do optymalnego wyboru. Inne kosztują natomiast fortunę i pragniemy jak najlepiej zainwestować swoje pieniądze.
Cena nie jest jednak żadnym wyznacznikiem, szczególnie co do jakości serwowanych Ci materiałów.
Nieważnie, czy coś kosztuje średnio 20 zł, czy może 20000 zł – w każdym przypadku staramy się tworzyć wartościowe i eksperckie materiały.
Nie da się ukryć, że zdecydowania większość klasyfikacji dotyczy sprzętu elektronicznego, gdyż to właśnie w jego przypadku powstaje sporo zakupowych dylematów.
Misją naszej redakcji jest wytężona praca, aby drzewko kategorii jak najszybciej rozrastało się o kolejne gałęzie. Warto więc regularnie śledzić portal w poszukiwaniu najlepszego sprzętu dla siebie lub na prezent dla kogoś bliskiego.
Zdecydowanie chcemy połączyć w naszych materiałach dość luźny, mocno subiektywny styl z przekazaniem Ci wiedzy eksperckiej. Daleko nam do sztywnych opisów encyklopedycznych. Zestawienia to taka forma treści, która już w teorii powinna być subiektywna, choć jest jedno „ale”.
Chodzi konkretnie o patrzenie na produkty z różnych perspektyw. Ma to miejsce szczególnie w bardziej rozbudowanych klasyfikacjach, w których uwzględniamy sprzęt z wysokiej półki, a także ten budżetowy.
Staramy się zawsze precyzować grupy odbiorców takich materiałów, ich wymagania i oczekiwania. Następnie analizujemy, czy urządzenia z danego segmentu cenowego im podołają. Pozornie zaprzecza to subiektywnej charakterystyce zestawień, ale w praktyce jest możliwe efektywne połączenie jednego z drugim.
Ogólnie biorąc, zawsze dodajemy swoje 3 grosze, ale nie zapominamy, że każdy z nas jest innym człowiekiem, który do zakupu podchodzi z odmiennymi oczekiwaniami czy budżetem. Potrafimy stanąć z boku i przeanalizować różne potrzeby.
Kolejny problem całej masy stron internetowych, które starają się tworzyć zestawienia. Mając ich kilkadziesiąt, a nawet kilkaset, ciężko zapewniać regularne aktualizacje, prawda? Wymaga to wielkiego nakładu pracy, więc nie każdemu się chce.
Niszowe i dość wąskie kategorie często niosą za sobą mocną stagnację, ale te popularniejsze to właściwie ciągłe zmiany, na które eksperci powinni reagować w profesjonalnych materiałach. Nasi zdecydowanie reagują!
Staramy się systematycznie uaktualniać wszelkie informacje w prezentowanych Ci materiałach, żeby nigdy nie były przedawnione, bo jest to prawdziwa zmora tej branży.
Zadanie cholernie ciężkie i czasochłonne, ale inaczej prowadzenie takiego serwisu byłoby bez sensu.
Nie ufaj też samym datom, które ukazują się przy publikacjach na różnych serwisach. Większość portali używa autoaktualizacji, które wcale nie niosą za sobą zmian w treści czy tabelce z produktami, a mają Cię wyłącznie nabrać na to, że ranking powstał np. kilka dni temu (a w rzeczywistości potrafi mieć kilka lat i to bez jakichkolwiek aktualizacji).
Jeżeli masz jakiekolwiek dylematy zakupowe, to zachęcamy do kontaktu z nami. Służy do tego sekcja komentarzy pod konkretnym zestawieniem, jak i kontakt przez e-maila lub grupa na Facebooku (Porady RTV/AGD).
Postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie i jak najlepiej pomóc Ci w dokonaniu optymalnego wyboru. To wszystko oczywiście zupełnie bezpłatnie.