W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wybrać kosiarkę spalinową?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wybór kosiarki spalinowej to trudna sprawa. Musisz poznać i zrozumieć kilka ważnych parametrów oraz cech. Dobrze zatem znaleźć całą wiedzę w jednym miejscu, prawda? Zebrałem ją w poniższym poradniku zakupowym. Szybko nakieruję Cię w nim na to, co jest naprawdę ważne w kosiarce spalinowej i na co zwrócić uwagę.

Jak wybrać kosiarkę spalinową? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:


  Po poznaniu porad zakupowych zobacz od razu ranking kosiarek spalinowych. Zawarłem w nim aktualizowaną listę topowych modeli wraz z subiektywnymi opiniami o nich.


  Moc kosiarki spalinowej

  To ona decyduje o przeznaczeniu kosiarki. Dlatego tak ważne jest, żeby moc dopasować do wielkości ogrodu lub działki. Nie zapominaj, że im mocniejszy silnik, tym sprzęt lepiej poradzi sobie z przycinaniem trawy na rozległym terenie.

  Do niewielkich powierzchni do 800 m2 dobrym wyborem będzie kosiarka spalinowa między 1,5 a 2,5 kW. Kiedy masz ogród o wielkości 1000 – 2000 m2, lepiej sprawdzi się model z silnikiem od 3 do 4,5 kW.

  W sklepach znajdziesz jeszcze wydajniejsze urządzenia o mocy powyżej 5 kW. Będą znakomitym wyborem do dużych trawników, gdzie powierzchnia przekracza 2000 m2.

  Najlepiej i najrozsądniej zrobisz, jeśli dopasujesz kosiarkę do wielkości trawnika. Unikniesz wówczas niepotrzebnego wydawania pieniędzy, a jednocześnie nie kupisz nieodpowiedniego dla siebie sprzętu.

  Ranking kosiarek spalinowych – zwycięzca

  Makita PLM4628N

  Z napędem czy bez?

  Jak najbardziej z napędem, ale tylko wtedy, kiedy masz do czynienia z płaskim i równym terenem. W innym wypadku szybko pożałujesz swojej decyzji i zbędnego wydatku.

  Prawdą jest, że kosiarki spalinowe wyposażone w napęd ułatwiają prowadzenie. Nie wkładasz całej energii w pchanie, dlatego przyjemniej Ci się pracuje. Mimo wszystko taki element wyposażenia podnosi znacząco wagę całego sprzętu. Manewrowanie po zakamarkach i przy zakrętach może sprawiać problem.

  Przed zakupem dobrze przeanalizuj opcję z napędem. Zdecyduj się na nią wyłącznie do koszenia mało wymagającego ogródka, gdzie nie ma wąskich przestrzeni i za wielu zakrętów.

  Sposób uruchamiania

  Producenci najczęściej oferują rozruch linkowy. To również jedna z tańszych opcji, na jaką możesz liczyć, jeśli chodzi o uruchomienie kosiarki spalinowej.

  Taki sposób rozruchu wydaje się banalny, ale jak się okazuje, nie dla wszystkich. Zdecydowane pociągnięcie linki wielu osobom przysparza kłopot, szczególnie kiedy trzeba zrobić to kilkukrotnie.

  Jeśli nie zamierzasz marnować czasu na odpalanie sprzętu i od razu chcesz przystąpić do koszenia, wybierz kosiarkę spalinową z rozrusznikiem elektrycznym. Wygodnie ją włączysz, wciskając jeden przycisk albo przekręcając lekko kluczyk.

  Szerokość i wysokość koszenia

  Pierwszy parametr podobnie jak moc powinien być dopasowany do powierzchni ogrodu. Im większa szerokość robocza, tym szerszy pas trawnika skosi kosiarka spalinowa. To z kolei oznacza dla Ciebie krótszy czas pracy oraz szybsze cieszenie się ładnym, zadbanym ogrodem.

  W sklepach zwykle znajdziesz sprzęty, których szerokość robocza wynosi między 30 a 55 cm. Niemniej nie oznacza to, że nie możesz liczyć na nic więcej. Producenci oferują i szersze urządzenia, powyżej 55 cm. Mowa tu głównie o kosiarkach spalinowych rotacyjnych przeznaczonych do rozległych powierzchni i koszenia wysokiej, bujnej trawy.

  Zauważ, że prawidłowy dobór urządzenia, a dokładnie jego szerokości, wpływa na komfort pracy. Do niewielkich trawników o powierzchni do 500 m2 wybierz kosiarkę spalinową o szerokości 30 – 40 cm.

  Jeśli zamierzasz regularnie kosić duży ogród powyżej 500 m2, postaw na sprzęt między 40 a 60 cm. Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę, szukając kosiarki spalinowej.

  Jeśli chodzi o wysokość cięcia, powinna być dopasowana do rodzaju i wielkości trawy. Ważny jest również efekt, jaki chcesz uzyskać. Kosiarki spalinowe oferują najczęściej regulację w zakresie od 20 do 75 mm.

  Zwróć tu uwagę na sposób zmiany ustawień. Producenci do dyspozycji dają 3 warianty: regulację centralną, osiową oraz indywidualną.

  Użytkownicy szczególnie chwalą sobie pierwszą i drugą opcję, ale najwygodniejsza mimo wszystko okazuje się metoda centralna. Pociągasz za specjalną dźwignię, która umożliwia zmianę położenia wszystkich kół jednocześnie.

  Dla wielu osób dobrym wyborem jest też regulacja osiowa. W jej przypadku wysokość kół tylnych jest niezależna od osi przedniej i odwrotnie.

  Kosz na trawę

  Nie tylko zwiększa komfort pracy, ale dba też o Twoją wygodę. Mając na wyposażeniu kosz, unikniesz konieczności grabienia i zbierania resztek z trawnika.

  Co najważniejsze, zbiornik po opróżnieniu ponownie nadaje się do użytku. Wystarczy, że raz na jakiś czas dokładnie go wyczyścisz lub umyjesz wężem ogrodowym.

  Częstotliwość opróżniania kosza zależy od pojemności. Zazwyczaj do dyspozycji masz 40 – 70 litrów. Dobierając wielkość kosza, uwzględnij powierzchnię, jaką zamierzasz kosić, ale też własne preferencje.

  Mniejsze kosze wymagają częstego opróżniania, co bywa kłopotliwe przy koszeniu dużych trawników. Z kolei te większe ważą swoje, a kiedy dołożysz do nich skoszoną trawę, to ciężar jeszcze bardziej wzrośnie.

  Wygoda prowadzenia

  O komforcie pracy w dużej mierze decyduje uchwyt, którym manewrujesz kosiarką. Nie może być za wysoko ani zbyt nisko, bo inaczej szybko zaczniesz narzekać na ból rąk i pleców.

  Najlepiej, kiedy urządzenie oferuje regulację rękojeści. Wówczas precyzyjnie dopasujesz wysokość uchwytu do wzrostu i unikniesz szybkiego zmęczenia.

  Kolejna rzecz to koła. Powinny być na tyle duże, by umożliwić swobodne prowadzenie kosiarki. Im większe, tym lepiej, bo poradzą sobie na nierównym terenie. Zwróć uwagę również na profil kół. Odpowiednie wykonanie uchroni trawnik przed zniszczeniem i nieestetycznymi śladami.

  Wygodę użytkowania kosiarki spalinowej zwiększa ponadto składany uchwyt. Ułatwia przenoszenie i swobodniejsze przechowywanie sprzętu w ograniczonej przestrzeni. Niektóre modele dają możliwość ustawienia w pionie, a wtedy zaoszczędzisz trochę więcej miejsca.

  Zwróć uwagę na poziom generowanego hałasu. Najlepiej, żeby kosiarka spalinowa nie pracowała przesadnie głośno. Z tego względu najrozsądniej zrobisz, kiedy wybierzesz sprzęt o mniejszej wartości niż 96 dB. Koszenie będzie wtedy mniej drażniące nie tylko dla Ciebie, ale i pozostałych domowników czy sąsiadów.

  Wykonanie

  Kosiarka spalinowa musi mieć solidną konstrukcję. Inaczej nie zapewni wieloletniej eksploatacji.

  Do wyboru masz obudowę wykonaną ze stali szlachetnej lub z tworzywa sztucznego. Przy czym pierwszy wariant spotkasz zwykle w urządzeniach z górnej półki cenowej.

  Cechuje je duża odporność na uszkodzenia, zarysowania, wgniecenia oraz korozję. Kosiarki spalinowe z metalowym korpusem lepiej też znoszą zmienne warunki atmosferyczne. To sprzęty zachowujące solidność na lata.

  Ze względu na zastosowany materiał cechuje je spory ciężar. Odczujesz go szczególnie przy przenoszeniu lub koszeniu wymagających, wąskich przestrzeni.

  Kosiarki spalinowe z plastikową obudową są zdecydowanie tańsze, ale też bardziej podatne na uszkodzenia. Niemniej nie oznacza to, że nie będą dobrym wyborem do pielęgnacji ogrodu.

  Decydując się na takie urządzenie, zwróć uwagę na jakość tworzywa. Jeśli będzie bez zarzutu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać właśnie taki model.

  Pamiętaj jedynie o zachowaniu ostrożności podczas korzystania z urządzenia. Tylko w ten sposób uchronisz je przed uszkodzeniami oraz zapewnisz sobie długą i bezawaryjną eksploatację.

  Pozostałe udogodnienia

  Nadal, nie masz pewności, jak wybrać kosiarkę spalinową, by nie pożałować swojej decyzji? Postaw na sprzęt z dodatkowymi funkcjami. Powinny ułatwić podjęcie decyzji, szczególnie że mowa tu o praktycznych udogodnieniach do każdego ogrodu.

  Do najważniejszych, a jednocześnie najczęściej spotykanych należy mulczowanie. Urządzenie rozdrabnia i pozostawia źdźbła na powierzchni trawnika, dbając o jego naturalne nawożenie. To skuteczny sposób na to, aby zachować ładny ogród na długo.

  Producenci oferują jeszcze wyrzut boczny i tylny. W każdym z nich pracujesz bez kosza, różnica polega jedynie na kierunku wyrzucania trawy. W pierwszym przypadku źdźbła wyrzucane są na bok, a w drugim pod nogi osoby koszącej.

  Nie wiem, jak dla Ciebie, ale dla mnie bardzo ważna jest możliwość czyszczenia obudowy pod bieżącą wodą. System mycia korpusu gwarantuje szybkie usuwanie zanieczyszczeń przy użyciu węża ogrodowego. Nie męczysz się i nie wybierasz ręcznie trawy, tylko cały brud zmywasz strumieniem.

  Kosiarka spalinowa to trochę kosztowna inwestycja, dlatego nie decyduj pochopnie. Wybierz urządzenie z takimi udogodnieniami, które będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Tylko dzięki temu nie wyrzucisz pieniędzy w błoto i nabędziesz praktyczny sprzęt do ogrodu.

  Podsumowanie

  Jak wybrać kosiarkę spalinową? Przede wszystkim dopasowując jej moc, obecność napędu, pojemność kosza oraz szerokość i wysokość cięcia do ogrodu – zgodnie z moimi wskazówkami z poradnika. Przyda się przy tym elektryczny rozrusznik czy mulczowanie.

  Tak naprawdę najważniejsze cechy i parametry kosiarki ze spalinowym silnikiem musisz dobrać pod swój trawnik. Tylko wtedy uzyskasz satysfakcję z wyboru. Najważniejsze, że wiesz już, na co zwrócić uwagę. Jasno to opisałem.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments