Nie wyobrażam sobie poranka bez kubka czarnej i gorącej kawy. Jeżeli masz tak samo, to zakup ekspresu do kawy na pewno przeszedł Ci kiedyś przez myśl. Na rynku dostępne są różne rodzaje jak ekspresy automatyczne, kolbowe czy kapsułkowe. Moim ulubionym jest jednak ekspres przelewowy. Pokażę Ci dziś model Melitta EPOS 1024-02. Od kilku tygodni umila mi poranki. Sprawdzę i ocenię jego budowę, obsługę, czyszczenie oraz oczywiście jakość parzonych kaw.
“Poproszę kawę z ekspresu przelewowego” – to zwrot, którego najczęściej używam w kawiarniach. To zdecydowanie mój ulubiony sposób parzenia kawy.
Za chwilę pokażę Ci, jak robi to ekspres Melitta EPOS 1024-02 i czy zasługuje, aby ranking ekspresów przelewowych przyjął ten model. Nie mogę jednak przejść obojętnie obok jego wyglądu. Zresztą prześledźmy go razem.
Sprawdź poniżej aktualne ceny Melitta EPOS 1024-02:
Wygląd i budowa
Czy wspomniałem Ci już, że Melitta EPOS 1024-02 to ekspres ze zintegrowany młynkiem? Może Ci się wydawać, że przez to ekspres jest duży, ale w końcu coś za coś. Jego wymiary wynoszą 357 x 311 x 359 mm i są one zbliżone do wymiarów klasycznego ekspresu automatycznego.
Całe urządzenie bardzo mocno kojarzy mi się ze stylem steampunkowym, a złote wykończenia dodatkowo to podkreślają. Jeśli złoto to nie Twój kolor, producent przygotował również wersję ze srebrnymi akcentami.
Po lewej stronie urządzenia znajdziesz młynek połączony z pojemnikiem na ziarna.
Producent podaje, że pełen pojemnik wystarcza na zaparzenie od 2 do 3 dzbanków kawy. Przekłada się to na 16 – 24 filiżanek gorącego napoju. Dobry wynik. Pod młynkiem znajduje się miejsce na podstawkę z filtrem.
Z prawej strony dzieje się jeszcze więcej. To tutaj znajdziesz całe serce ekspresu, czyli obrotowy dozownik do wody. Odpowiada za parzenie kawy.
Za dozownikiem znajduje się wyjmowany pojemnik na wodę.
Pod dozownikiem znajdziesz natomiast podgrzewaną podstawkę na dzbanek. Panel sterujący umiejscowiono w podstawie urządzenia.
Panel podzielono na dwie sekcje. Pierwsza odpowiada za ustawienia mielenia kawy. Ustawisz tutaj ilość filiżanek, które chcesz zaparzyć, oraz moc kawy w skali od 1 do 3.
Stopień zmielenia ziaren możesz wyregulować, korzystając z suwaka na młynku.
Druga sekcja odpowiada za parzenie kawy. Wybierzesz, czy parzenie odbędzie się z pre-infuzją czy bez. Opcja ta jest domyślnie włączona.
Sposób, w jaki Melitta zbudowała ekspres EPOS 1024-02, w mojej ocenie jest strzałem w dziesiątkę. Bardzo podoba mi się to, że mogę sprawdzić jakość mielenia, zanim zacznę parzyć kawę. Spory plus stanowi też wyjmowany pojemnik na wodę. Bardzo wygodne rozwiązanie.
Całość odznacza się trwałością oraz świetnym spasowaniem. Od razu widać i czuć, że to ekspres przelewowy z górnej półki. Zajmuje trochę miejsca, to fakt, ale zapewni Ci za to młynek, więc nie ponosisz dodatkowych kosztów.
Działanie oraz obsługa
Melitta EPOS 1024-02 wygląda wspaniale, to już wiesz. Ekspres jest bardzo intuicyjny i nawet bez zaglądania w instrukcję poradzisz sobie z jego obsługą. Dla mnie najciekawszym aspektem w całej procedurze parzenia kawy jest moment pre-infuzji.
Zacznijmy od początku. Parzenie kawy w ekspresie przelewowym wymaga od Ciebie podążania wyznaczoną ścieżką. Przygotowanie filtra, mielenie ziaren, parzenie i na końcu chwila oczekiwania, aż kawa spłynie do dzbanka.
W rezultacie otrzymasz powtarzalny efekt. Wprowadzanie zmian, jak np. grubość zmielonego ziarna czy inny stopień mocy kawy, zmieni smak naparu.
Po wciśnięciu przycisku “BREW” ekspres Melitta EPOS 1024-02 zaczyna swoją magiczną pracę. Większość ekspresów przelewowych wyrzuca wodę porcjami na kawę. W zależności od budowy prysznica woda rozprowadzana jest mniej lub bardziej dokładnie.
Melitta wprowadziła system, w którym obrotowa głowica delikatnie rozprowadza gorącą wodę na kawę poprzez swój kolisty ruch.
Ta technika ma na celu imitowanie ręcznego sposobu zalewania kawy stosowanego przez baristów. Kiedy przyjrzysz się głowicy od spodu, zauważysz 3 otwory.
Centralny otwór pracuje nieprzerwanie. Pozostałe dwa co jakiś czas wypuszczają strużki wody, które obmywają ścianki filtra i nawilżają kawę na brzegach.
Po kilku minutach takiej pracy kawa jest gotowa do spożycia. Jeśli zdarzy Ci się, że nie wypijesz całej kawy od razu, przez pewien czas napar będzie podgrzewany na podstawce. Przydatne, prawda?
Nie mogło się jednak obejść bez drobnych niedociągnięć. Żarna, które znajdują się w młynku i odpowiadają za mielenie ziaren, wykonano z ceramiki. Materiał ten jest nieco bardziej podatny na ścieranie niż np. stal.
Z czasem żarna zaczną się wycierać, a to wpłynie na jakość przemiału. Oczywiście w dużej mierze zależy to od tego, jak często będą one pracować. Jeśli będziesz korzystał z ekspresu w domu, to raczej nie masz się czym przejmować.
Żarna są elementem eksploatacyjnym. W razie potrzeby możesz je po prostu wymienić.
Melitta EPOS 1024-02 pozwoli Ci również zaparzyć kawę z wcześniej zmielonych ziaren. Wystarczy pominąć etap mielenia i wsypać zmieloną wcześniej kawę do pojemnika z filtrem.
Tym sposobem zaoszczędzisz sobie porannego hałasu, ponieważ młynek pracuje donośnie.
Praktyczne testy parzenia kawy
Sekcję testów zacznę od mielenia kawy. Wszak to początek naszej drogi do wyśmienitej kawy. Źle, czyli niedokładnie zmielone ziarna wpłyną na jakość naparu.
Uzupełniłem więc pojemnik na ziarna i zmieliłem je w kilku konfiguracjach stopnia zmielenia. W tym teście wybrana ilość filiżanek to 2. Pozwoliło mi to również określić dokładność mielenia. Wynik testu okazał się zadowalający.
Podczas zmiany stopnia mielenia nie zmienia się waga otrzymanego przemiału. Różnice mogą występować w sekcji dziesiętnej. Odchylenie w normie. Gołym okiem można zauważyć, że w próbkach pojawiają się większe części ziaren. Są to pojedyncze przypadki i z racji ich niewielkich ilości nie mają one negatywnego wpływu na jakość kawy.
Kolejnym krokiem podczas tego testu było zwiększenie poziomu intensywności. Z założenia ilość zmielonych ziaren powinna wzrastać wraz ze wzrostem tego wskaźnika. Im więcej kawy w pojemniku na filtr, nie zmieniając ilości użytej wody, tym intensywniejsza stanie się kawa. Zgodnie z założeniem ilość przemiału zwiększa się.
Dodam, że czas pre-infuzji nie jest zależny od ustawień. Proces ten zawsze trwa tyle samo. Świetnym dodatkiem byłaby możliwość kontroli tych ustawień.
Niemniej pamiętaj, że ekspresy przelewowe to w gruncie rzeczy prosty rodzaj sprzętu do parzenia kawy. To nie maszyny dla wybrednych baristów.
Kilka godzin zajęło mi dojście, jakie ustawienia pozwolą mi uzyskać moją ulubioną kawę. Kombinacji jest kilkanaście. 7 stopni zmielenia, 3 poziomy intensywności, 4 poziomy ilości wody.
Przecież nikt nie powiedział, że jeśli zmielisz ziarna na dwie filiżanki, to należy to zalać ilością wody wyliczoną również na dwie filiżanki.
Nie musisz też polegać na proporcjach firmy Melitta, jeżeli chodzi o ilość mielonych ziaren. Znając swoje ulubione proporcje, możesz odmierzyć wcześniej ilość ziaren i zmielić ich dokładną ilość.
Jak widzisz, mimo prostoty ekspresów przelewowych Melitta EPOS 1024-02 i tak zapewni Ci wiele kombinacji. Eksperymentując, w końcu znajdziesz swoje najlepsze ustawienia – tak też było w moim przypadku. Finalnie smak kawy zadowolił mnie głębią i mocno pobudził do działania!
Czyszczenie
Dobrym sposobem na wydłużenie życia ekspresu jest jego regularne czyszczenie. Resztki kawy potrafią się dostać praktycznie wszędzie.
Całość urządzenia wyczyścisz z zewnątrz lekko zwilżoną ściereczką. Podczas czyszczenia młynka pomocna będzie dołączona do urządzenia szczoteczka. Końcówka z twardym włosiem doskonale radzi sobie z czyszczeniem żaren. Druga, miękka strona szczotki pozwoli Ci pozbyć się kawowego pyłu.
Zanim przystąpisz do czyszczenia młynka, upewnij się, że opróżniłeś pojemnik na ziarna. Dodatkowo warto uruchomić mielenie w celu pozbycia się resztek ziaren z pomiędzy żaren.
Następnie odkręć pojemnik na ziarna, przekręcając go w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Teraz przestaw suwak stopnia mielenia kawy w pozycję Open i wyciągnij górne ziarno. Aby zakończyć czyszczenie, polecam użyć odkurzacza. Pozbędziesz się tak resztek pozostałych po szczotkowaniu z dolnego żarna.
W dołączonej do urządzenia instrukcji znajdziesz też informację, w jaki sposób odkamienić ekspres. Urządzenie sygnalizuje taką konieczność, podświetlając ekran “CALC” na czerwono. Znajduje się on po lewej stronie przycisku “BREW”. Jeśli lampka zapali się na czerwono, jak najszybciej odkamień swój ekspres.
Potrzebujesz do tego odpowiedniego detergentu. Sam proces polega na przygotowaniu roztworu i wlaniu go do pojemnika na wodę oraz uruchomieniu parzenia kawy. Pamiętaj, aby po odkamienianiu przepuścić kilka cykli parzenia z samą wodą. Oczyścisz w ten sposób mechanizm z resztek detergentu.
W ogólnym rozrachunku czyszczenie tego sprzętu nie jest kłopotliwe bądź czasochłonne. Kierując się poradami z instrukcji, prędko sobie z tym poradzisz.
Ostateczny werdykt
Ekspres przelewowy Melitta EPOS 1024-02 wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jest prosty w obsłudze oraz czyszczeniu. Większości zabrudzeń czy kurzu pozbędziesz się dołączoną do zestawu szczoteczką. Urządzenie poinformuje Cię również, jeśli potrzebne będzie odkamienianie.
Sprawdź poniżej aktualne ceny Melitta EPOS 1024-02:
Zdecydowanie wyróżnia się wyglądem i przyciąga uwagę gości, a przy tym wszystkim parzy wspaniała kawę. Jeśli szukasz prostego urządzenia do codziennego użytku, recenzowany ekspres okaże się dla Ciebie doskonałym wyborem.
Jestem pewien, że tak jak ja będziesz bardzo zadowolony podczas jego użytkowania!
Materiał reklamowy dla marki Melitta, ponieważ redakcja otrzymała zapłatę za wykonanie testu. Opinia o produkcie pozostaje niezależna, subiektywna i bez ingerencji osób trzecich.
Ocena Melitta EPOS 1024-02:
Odznaczenia Melitta EPOS 1024-02: