W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ekspres do kawy przelewowy Ranking 2024

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 marca 2024
Komentarze:  0

Najlepsze ekspresy przelewowe to proste i skuteczne urządzenia robiące czarną, aromatyczną kawę. Niektóre z nich zaoferują Ci młynek, termos czy programator czasowy (czyli timer). Jakie ekspresy przelewowe są teraz na topie? Na co zwrócić uwagę, aby dobrze wybrać? Mój subiektywny i niezależny ranking z opiniami oraz poradami zakupowymi udzieli Ci na to odpowiedzi! W efekcie nabędziesz porządny sprzęt do parzenia pobudzającej kawy.

Najlepszy ekspres przelewowy - ranking, opinie, jaki wybrać?

Ranking ekspresów przelewowych 2024 - TOP 7

Melitta EPOS 1024-02

Pierwsze miejsce w rankingu ekspresów przelewowych zajmuje Melitta EPOS 1024-02. Wyróżnia się obrotową dyszą, imitując ręczne parzenie kawy przez baristę. Zyskasz esencjonalną, pobudzającą kawę. Zauważ, że to profesjonalny ekspres przelewowy z młynkiem ceramicznym. Nie stracisz pieniędzy na zakup osobnego młynka. Swobodnie wyregulujesz grubość mielenia ziaren.

Ustawisz także ilość filiżanek, czyli pojemność parzonej kawy, jak i jej intensywność (3 poziomy). Możesz tu nieźle poeksperymentować! Bogaty aromat napoju wspomaga proces wstępnego zaparzania (czyli pre-infuzja). To kolejny wyróżnik. Tak samo jak nowoczesna, świetnie spasowana budowa z panelem dotykowym. Pozytywną opinię dopełnia pojemny i wyjmowany zbiornik na wodę.

Nasz redakcyjny test jasno wykazał, że Melitta EPOS 1024-02 to najlepszy ekspres przelewowy. Zachwyci Cię funkcjami oraz wykonaniem. Nie sprawi też większych trudności w czyszczeniu. Jeżeli pragniesz mieć jak największą kontrolę nad parzeniem kawy, wybierz ten sprzęt.

Ocena produktu: 9.87/10

Krups KM832810

Krups KM832810, czyli łatwy do czyszczenia ekspres przelewowy z timerem. Przygotuje Ci kawę o wybranej godzinie, np. rano przed pracą bądź szkołą. Zaoszczędzisz cenny czas. Napar da Ci zastrzyk energii, ciesząc kubki smakowe swoją intensywnością bez nadmiernej kwasowości. To dobry ekspres przelewowy z młynkiem żarnowym. Zapewni Ci 3 grubości mielenia, różnicując smak kawy.

Zbiornik na wodę mieści 1,25 l cieczy, choć szkoda, że nie da się go wyjąć. Inne elementy już łatwo zdemontujesz. Czyszczenie nie pochłonie za dużo Twoich sił, a nie zabrakło programu do odkamieniania. Sprzęt świetnie wykonano, m.in. ze szczotkowanej stali nierdzewnej. To również ekspres przelewowy z funkcją termosu. Do 30 minut utrzyma temperaturę kawy w szklanym dzbanku.

Postaw na Krups KM832810, gdy oczekujesz szybkiego parzenia mocnej czarnej kawy i wbudowanego młynka żarnowego. Jak na swoje możliwości cena tego urządzenia to wręcz okazja zakupowa. Zwłaszcza że masz przed sobą ekspres przelewowy z programatorem czasowym.

Ocena produktu: 9.72/10

Philips HD7900/50

Nie wyobrażam sobie rankingu ekspresów przelewowych bez Philips HD7900/50. Stożkowy młynek żarnowy z regulacją to dopiero początek jego zalet. Mówimy o zaparzaczu przelewowym z ustawianiem godziny (timerem). Może Cię obudzić aromatyczną kawą. Nie rozcieńcza jej nadmiernie i eliminuje kwaskowy posmak. Ekstrakcję wspomaga stały filtr. Nie musisz go wymieniać w porównaniu do papierowych.

Zwróć uwagę na odłączany i podwójny pojemnik na ziarna. Zaparzysz kawę, mieląc 2 gatunki, albo zdecydujesz, której tym razem się napić. W zaledwie 11 minut zaparzysz pełny dzbanek (czyli jakieś 10 filiżanek). To również ekspres przelewowy z regulacją mocy w 3 poziomach. Gdy tego zechcesz, utrzymasz ciepło dzbanka z kawą… i to do aż 5 godzin! Obsługa to banał, bo panel jasno opisano.

Lubisz intensywny aromat kawy i pragniesz poczuć się jak w kawiarni? Philips HD7900/50 umożliwi Ci to! Ten domowy ekspres przepływowy nie ma słabych stron. Parzy pyszne i mocne kawy, dając w wielu kwestiach wybór. Ponadto łatwo go wyczyścisz, jak i uzupełnisz w nim wodę.

Ocena produktu: 9.6/10

Melitta AromaFresh II 1030-05

Nowoczesny ekspres przelewowy Melitta AromaFresh II 1030-05 da Ci aż 11 stopni grubości mielenia. Ziarna rozdrabnia ceramicznym młynkiem, by finalnie zaserwować Ci pyszną, esencjonalną kawę o bogatym aromacie. Dostaniesz tu także możliwość zaparzenia już zmielonej mieszanki. Ochrona przed kapaniem uchroni blat przed plamami, a wszystkie informacje zobaczysz na wyświetlaczu.

To ważny element tego polecanego ekspresu przepływowego do domu. Nie zabrakło bowiem minutnika, jak i regulacji intensywności smaku naparu. Przy tych wszystkich udogodnieniach Melitta AromaFresh II 1030-05 pozostaje kompaktowym ekspresem dzbankowym. Nie musisz rezerwować dla tego urządzenia ogromu przestrzeni. Spodoba Ci się też banalne czyszczenie, które oszczędzi Twój czas.

Melitta AromaFresh II 1030-05 to jeden z najlepszych-najtańszych ekspresów przelewowych z młynkiem i timerem. Potrafi również utrzymywać temperaturę zaparzonej kawy (do 60 minut). Opiniowany produkt celująco zdał nasz redakcyjny test. Nie mogło go tu zabraknąć.

Ocena produktu: 9.58/10

Bosch TKA8A683

Dobrej jakości ekspres przelewowy z termosem. Jego stalowy dzbanek termiczny utrzymuje wysoką temperaturę kawy pełnej aromatu. Nie musisz wypijać jej od razu, a to ważne, gdyż mówimy o pojemnym sprzęcie. Do tego nowoczesnym. Bosch TKA8A683 automatycznie dobiera czas parzenia. Kawa zawsze dobrze smakuje, dając Ci solidną dawkę energii. Całość wspomaga timer z funkcją pamięci.

To bezproblemowy w obsłudze, mocny ekspres przelewowy do kawy. Nie naczekasz się długo na zaparzenie całego dzbanka. Dobra opcja nie tylko do domowego użytku, ale i do biura bądź jakiegoś lokalu. Co istotne, urządzenie automatycznie wyłączy się po procesie parzenia naparu. Dla Ciebie oznacza to mniej klikania oraz niższe zużycie energii elektrycznej. Ucieszy Cię też cicha praca.

Niezawodny ekspres przelewowy z metalowym dzbankiem termicznym to Twój zakupowy cel? Zamów zatem Bosch TKA8A683. Od lat zdobywa wiele pozytywnych opinii, czemu w ogóle się nie dziwię. To jeden z najlepiej wykonanych sprzętów z tej kategorii.

Ocena produktu: 9.49/10

Philips HD7546/20

Philips HD7546/20, a więc bardzo popularny i niedrogi ekspres przelewowy z dzbankiem termicznym. Wspomniany element wykonano ze stali nierdzewnej. Nie zmienia głębokiego smaku gorącej kawy. Pobudzisz się do działania, delektując aromatycznym napojem. Dobrze widoczny wskaźnik poziomu wody sprawi, że nigdy nie zapomnisz jej dolać do tego godnego polecania ekspresu.

Podoba mi się, że to szybki i cichy ekspres przelewowy. Ważna sprawa, gdy pijesz kawę wczesnym rankiem, a inni domownicy jeszcze śpią. Nie obudzisz ich. Nie bój się też o kapanie z urządzenia, unikniesz takich problemów. To zgrabny, nie za ciężki i nie za duży model. Schludne ulokowanie go na blacie ułatwi Ci schowek na kabel. Sprzęt wyróżnia się porządną i praktyczną budową.

Co tu więcej dodawać? Philips HD7546/20 musiał wpaść do rankingu ekspresów przelewowych. W przystępnej cenie dostaniesz solidny sprzęt na lata. Zaparzenie w nim mocnej kawy, która długo pozostanie gorąca, to łatwizna. W dodatku tak minimalistyczny ekspres to dobry pomysł na prezent.

Ocena produktu: 9.35/10

First Austria 5459-4

Najlepsze ekspresy przelewowe nie muszą kosztować fortuny. Udowodni Ci to First Austria 5459-4. Owszem, nie pochodzi od super znanej marki, ale co z tego? To wręcz bezgłośny ekspres przelewowy z programatorem czasowym. Dyskretnie zaparzy Ci aromatyczną kawę o wcześniej ustawionej godzinie. Zajmuje mało miejsca w kuchni, a wygląda przy tym na kilka razy droższy sprzęt.

Funkcja opóźnionego startu to nie jedyne udogodnienie. First Austria 5459-4 potrafi utrzymać ciepłotę napoju do 45 minut po zaparzeniu. Niewielki ekran pełni jednocześnie funkcję zegara. Producent zastosował również nylonowy filtr wielokrotnego użytku. Nie wygeneruje Ci dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, więc oszczędzisz kasę. Pełny dzbanek wystarczy na aż 12 filiżanek.

Jaki ekspres przelewowy jest tani i dobry? Z pewnością First Austria 5459-4 bijący rekordy popularności. Bardzo dobrze, że wiele osób nie patrzy jedynie na logo producenta. Ten model poprawnie wykonano, a w praktyce cicho i szybko stworzy dla Ciebie pyszną kawę.

Ocena produktu: 9.26/10

Jaki ekspres przelewowy wybrać?

Polecane ekspresy przelewowe wyglądają na proste urządzenia. Mają przecież parzyć czarną kawę do dzbanka. Niby nic skomplikowanego, lecz praktyka pokazuje, że może je wiele różnić.

Dlatego warto poznać główne cechy i parametry. W efekcie dokonasz jeszcze lepszej decyzji, wiedząc, jaki ekspres przelewowy warto nabyć. Pomoże Ci w tym poniższa część poradnikowa.

Młynek

Masa osób od razu poszukuje ekspresu przelewowego z młynkiem. Trudno się temu dziwić, bo użyjesz wtedy kawy ziarnistej, nie wydając pieniędzy na osobne urządzenie do mielenia jej. Licz się przy tym, że proces mielenia nie będzie bezgłośny.

Na początku zdecyduj więc, czy potrzebujesz tego elementu w urządzeniu. Jeżeli tak, weź pod uwagę jego rodzaj. Podział obejmuje stalowe i ceramiczne młynki. Te pierwsze są teoretycznie wytrzymalsze. Niemniej akurat w tej kategorii nie mają tak dużej przewagi.

Dlaczego? Ponieważ modele z ceramicznymi młynkami dają często opcję bardzo łatwej wymiany żaren. Druga sprawa, że w warunkach domowych trudno będzie je szybko wyrobić. Ponadto ceramiczne młynki bywają cichsze.

Oprócz rodzaju spójrz na regulację grubości mielenia. Im więcej poziomów, tym bardziej zróżnicujesz smak i intensywność kawy, mogąc eksperymentować na wiele sposobów. Znajdziesz ekspresy z 5-stopniową, jak i ponad 10-stopniową regulacją.

Dla pewności sprawdź też, czy do filtra ekspresu z młynkiem da się od razu wsypać już zmieloną kawę. Ta cecha zawsze dodatkowo poszerza zastosowanie.

Dzbanek

Co do dzbanka, liczą się głównie 2 jego cechy: materiał wykonania oraz pojemność. Najpowszechniejsze są szklane dzbanki, ale spotkasz też te stalowe. Zazwyczaj odznaczają się podwójnymi ściankami, na dłużej zachowując ciepło napoju. Pojemność wystarcza zwykle na jednorazowe zaparzenie 8 – 12 filiżanek.

Z praktycznych aspektów docenisz ergonomiczny, poręczny uchwyt, a także dzióbek, który precyzyjnie rozlewa kawę do szklanek bądź kubków. Tego typu cechy trudno jednak ocenić przed stycznością ze sprzętem.

Filtr

Producenci najlepszych ekspresów przelewowych stosują 2 rodzaje filtrów: wymienne (np. papierowe umieszczane w specjalnym pojemniku na filtr) lub stałe, inaczej wielorazowe (np. nylonowe z siateczką).

Oba mają swoje zalety. Wymienne upraszczają obsługę bo nie przejmujesz się czyszczeniem filtru – po prostu wyrzucasz go. Nie generuje to większych kosztów dodatkowych. Filtr stały tym bardziej tego nie zrobi, lecz trzeba go czasem wyczyścić. A że takie systemy mają siateczkę, nie musi to być takie szybkie.

Osobiście wolę papierowe filtry. Owszem, musisz je wymieniać po każdej kawie, ale za to oszczędzą Twój czas, bo ich nie czyścisz. Druga sprawa, że ryzyko przepuszczania drobnych fusów praktycznie nie istnieje w tym rodzaju.

Pojemnik na wodę

Nie chodzi tu wcale tylko o jego pojemność. Spora część dobrych ekspresów przepływowych robi tyle kawy, ile wlejesz im wody do pojemnika. Dla mnie istotniejszy jest sposób uzupełniania cieczy. Najlepiej, gdy pojemnik łatwo wyjmiesz. Inaczej istnieje ryzyko przypadkowego zalania sprzętu.

Moc

Nie ma co się dłużej przyglądać temu parametrowi. Dlaczego? Ponieważ większość ekspresów przelewowych operuje na podobnym zakresie mocy. To ogólnie szybkie maszyny do parzenia czarnej kawy. Nie naczekasz się na nią długo. Wcześniej omówione cechy są dużo ważniejsze. Niemniej wypadało mi tu wspomnieć o mocy.

Najważniejsze funkcje

Ranking ekspresów przelewowych pokazał Ci, że te sprzęty potrafią być funkcjonalne.

Prześledźmy wspólnie najważniejsze dodatkowe udogodnienia:

  • Obrotowa dysza – równomiernie nawilża kawę. Imituje ręczne zalewanie stosowane przez profesjonalnych baristów. Wyróżnia nieliczne modele. Finalnie może wykrzesać jeszcze więcej bogatego aromatu ze zmielonych ziaren.
  • Programator czasowy – inaczej timer lub funkcja opóźnionego startu. Ustawisz godzinę, o której ekspres się włączy i zrobi kawę do dzbanka. Nie czekasz na gotową kawę, tylko delektujesz się nią zaraz po wejściu do kuchni. Przydatne o poranku. Ekspres przelewowy z programatorem czasowym to już wręcz podstawa.
  • Utrzymywanie ciepła – opiera się na podgrzewaniu dzbanka. Jeśli zaparzysz większą ilość kawy, którą chcesz wypić później, funkcja utrzymywania temperatury utrzyma ją nawet do kilku godzin (zależnie od modelu). Wtedy mówi się o ekspresach przelewowych z termosem, bowiem tak mniej więcej działa ta funkcja.
  • Regulacja mocy kawy – każdy ma inne preferencje, gdy chodzi o smak i moc kawy. W znalezieniu idealnej opcji pomoże Ci regulacja intensywności. Zazwyczaj obejmuje 3 poziomy (łagodny, średni, mocny).
  • Dwukomorowy pojemnik na ziarna – da Ci możliwość naprzemiennego używania 2 różnych kaw, a nawet wymieszania ich ze sobą podczas mielenia.
  • Automatyczne odkamienianie – czyszczenie wszystkich elementów ekspresu przelewowego bywa uciążliwe. Dlatego też producenci coraz częściej stosują opcję automatycznego odkamieniania po danej liczbie cykli parzenia. Sprzęt powinien Cię przy okazji poinformować o takiej konieczności.
  • Drip stop – funkcja, która zapobiega kapaniu gorącej kawy z ekspresu po wyjęciu dzbanka z urządzenia. Zachowasz porządek na blacie.
  • Automatyczne wyłączanie – prosty mechanizm. Wyłącza ekspres, gdy nie jest używany od określonego czasu (np. od kilku minut, co czasem da się ustawić). Sprzyja oszczędzaniu energii elektrycznej.
  • Funkcja zegara – ekspres pokazuje na swoim ekranie aktualną godzinę.

Zauważ, że niektóre z powyższych udogodnień wiążą się z obecnością wyświetlacza czy różnych wskaźników. Im bardziej funkcjonalny ekspres przelewowy, tym dokładniej przyjrzyj się jego panelowi oraz wyświetlaczowi. Muszą zapewnić Ci intuicyjną obsługę.

Wymiary i wygląd

Ekspresy przelewowe są raczej mniejsze niż większe. Przynajmniej porównując je np. z automatycznymi lub niektórymi kolbowymi. Nie zaszkodzi jednak, jeżeli rzucisz okiem na wymiary. Musisz w końcu zmieścić takie urządzenie tam, gdzie chcesz, prawda?

Nie zapomnij przy tym o zapewnieniu sobie swobodnego dostępu do ekspresu. Chodzi głównie o jego zbiornik na wodę, pojemnik na ziarna (jeżeli jest), panel sterowania oraz część z filtrem. Jednocześnie zwróć uwagę na długość przewodu zasilającego. W niektórych modelach da się go częściowo ukryć w schowku, a to atut.

Co z wyglądem zewnętrznym? To już drugorzędna sprawa, do tego zależna od Twojego gustu i kuchennej aranżacji. Przeważają dość proste modele, w których dominuje czerń. Niektórzy producenci wypuszczają białe lub kolorowe egzemplarze. Natkniesz się także na ekspresy przelewowe w stylu retro.

Oceniając design, od razu przyjrzyj się użytym materiałom. Obudowy niektórych ekspresów pokrywa szczotkowana stal, co i dobrze wygląda, i gwarantuje trwałość. Stalowe elementy w ogóle stanowią plus tam, gdzie coś może się wyrobić.

Ile kosztuje ekspres przelewowy?

Ceny najlepszych ekspresów przelewowych z młynkiem i timerem przekraczają 800, a nawet 1000 zł. Zaoferują Ci za to topowy sposób ekstrakcji oraz wiele funkcji bądź regulacji. Jeżeli szukasz prostszego ekspresu dzbankowego bez młynka i innych bajerów, dostaniesz porządny model za 150 – 400 zł.

Jakiej firmy ekspres przelewowy?

Najlepsi producenci ekspresów przelewowych to Melitta, Krups, Philips i Bosch. Często oferują profesjonalne modele z młynkiem i timerem. W dodatku to mało awaryjne, dobrze wykonane urządzenia. W niższym segmencie cenowym zwróć też uwagę na First Austria, gdy szukasz taniego i dobrego ekspresu przelewowego.

Podsumowanie

Mocna kawa z rana potrafi czynić cuda, prawda? Dlatego też wiele osób lubiących ten aromatyczny napój wybiera ekspresy przelewowe. Teraz już wiesz, które są godne zakupu, wykorzystując potencjał najlepszej kawy w ziarnach. W końcu nie brakuje tu modeli z młynkiem.

Pamiętaj, że moje zestawienie jest aktualizowane, więc zawsze masz pewność, że widzisz aktualnie najlepsze ekspresy przelewowe.

Jeżeli chcesz o coś dopytać lub podzielić się własną opinią o ekspresie przelewowym, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Jeszcze prostszym i zazwyczaj tańszym sprzętem do parzenia czarnej kawy są elektryczne kawiarki. Mają swoje zalety, choć ustępują ekspresom przelewowym pod względem wydajności czy funkcjonalności.

Niemniej możesz zajrzeć do ich klasyfikacji, być może taki sprzęt także Ci się przyda w połączeniu z kawą mieloną. A gdy samodzielnie chcesz ją uzyskać z ziaren, zobacz ranking elektrycznych młynków do kawy.

Wracając do bardziej zautomatyzowanych urządzeń, tanią opcję stanowią dobre ekspresy na kapsułki. Dużo szersze możliwości (ale i wyższe ceny) mają najlepsze ekspresy kolbowe do domu.

Prym pod względem automatyki działania stanowią natomiast dobre ekspresy ciśnieniowe do kawy z rankingu. Czasem jedno kliknięcie wystarczy, aby uruchomić parzenie ulubionej kawy, również tej mlecznej.

Z tej grupy wyłoniłem też liderów do pewnych granic cenowych. Warto chociażby wiedzieć, jaki ekspres do 3000 zł kupić. Nadal za drogo? Spokojnie, najlepsze ekspresy domowe do 2000 zł również potrafią zachwycić.

Odrębną grupę stanowią nawet urządzenia do tworzenia mlecznej pianki. Chodzi o najlepsze spieniacze do mleka. Niewielkim kosztem zyskasz możliwość robienia gęstej warstwy mlecznej na swojej kawie.

Oceń publikację
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments