W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Samsung UE50RU7472U – Opinia o telewizorze

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Samsung UE50RU7472U to telewizor 4K o przystępnej cenie i 50-calowej przekątnej. Oferuje system Smart TV, HDR10+ i sporo innych udogodnień. Dzięki mojej opinii sprawdzisz, czy warto go kupić.

Telewizor Samsung UE50RU7472U opinia, recenzja

Spis treści:

  Inne przekątne z tej serii:

  Samsung UE50RU7472U – cechy związane z obrazem

  Zacznijmy od najważniejszego, czyli jakości obrazu. Poniżej krok po kroku poznasz kluczowe parametry, technologie i cechy, które wpływają na generowany obraz.

  Jaką matrycę ma Samsung UE50RU7472U?

  Samsung UE50RU7472U pracuje w oparciu o matrycę LCD LED typu VA z krawędziowym podświetleniem Edge LED i częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie 60 Hz.

  Telewizor generuje obraz o maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 4K Ultra HD, czyli 3840 x 2160 px. Dzięki temu zobaczysz szczegółowy i ostry obraz, a nawet niższe rozdzielczości (np. Full HD) zostają skalowane, czyli zyskują na detalach i bardziej wyrazistych konturach. Na 50 calach robi to wrażenie.

  Dodam, że matryca nie jest w jakiś nowoczesny sposób podkręcona, ale w tej cenie zapewnia kilka mocnych atutów, które omówię dla Ciebie w następnych punktach recenzji.

  Czerń w Samsungu UE50RU7472U

  Samsung UE50RU7472U, jako że należy do telewizorów z matrycą VA, zapewnia odpowiednio głęboką czerń. W porównaniu do konkurentów na matrycach IPS jego natywny kontrast eliminuje problem ze zbyt szarą czernią, co jest sporym plusem.

  Wieczorne seanse filmowe z takim telewizorem powinny Cię usatysfakcjonować. Bo mimo lepszej (w tej cenie) czerni wciąż dostrzeżesz ciemniejsze i mniejsze elementy obrazu. Całość się nie zlewa, co czasem się zdarza w budżetowych telewizorach VA.

  Jasność i HDR w Samsungu UE50RU7472U

  Obie te cechy nie są mocną stroną Samsunga UE50RU7472U. Śmiem jednak twierdzić, że tak musiało być. Dlaczego? Bo praktycznie każdy telewizor w tej cenie nie jest w stanie zapewnić jasności, która wzmocni efekt HDR. Luminancja jest zazwyczaj za niska.

  I tutaj właśnie tak jest. Obecność HDR10+ i HLG (Hybrid Log-Gamma) to tylko puste obietnice, więc nie nastawiaj się drastyczny wzrost liczby detali i poziomów jasności przy jaśniejszych scenach, bo niestety tego nie uświadczysz.

  Jakość kolorów w Samsungu UE50RU7472U

  W tej cenie kolory są odpowiednio nasycone i żywe. Coś dla osób, które nie lubią zbyt bladych barw ukazujących się na ekranie telewizora.

  Sytuację dodatkowo poprawiają technologie wspomagające odwzorowanie barw i pokrycie szerokiej palety. Są to: Dynamic Crystal Color oraz Billion Colors. Do wyboru masz sporo trybów obrazu, które potrafią zróżnicować stopień natężenia kolorów. Bez problemu dopasujesz specyfikę obrazu pod swoje preferencje.

  Telewizor Samsung UE50RU7472U kolory

  W tym punkcie recenzji Samsunga UE50RU7472U wytknę mu kąty widzenia. Jako że pracuje na matrycy VA, pod kątem obraz traci wiele swoich walorów, a głównie chodzi właśnie o kolory. Ulegają degradacji, zmienia się też kontrastowość. Pamiętaj o tym, bo w tym przypadku lepiej oglądać telewizję na wprost ekranu. Może to być mało komfortowe przy seansach filmowych ze znajomymi.

  Podświetlenie w Samsungu UE50RU7472U

  Samsung UE50RU7472U korzysta z podświetlenie Edge LED, które teoretycznie jest gorszym rozwiązaniem od bezpośredniego Direct LED. Mimo wszystko nie powinieneś ujrzeć żadnych defektów, np. obszarów zbytnio przygaszonych lub w domieszką jakiejś barwy.

  Jedynie brzegi ekranu na jednolitych i jasnych odcieniach są ciemniejsze od centralnej części ekranu, ale tak naprawdę mało kto zauważy tę cechę przy codziennym oglądaniu telewizji lub usług VOD.

  W tym punkcie opinii o telewizorze Samsung UE50RU7472U jest jeszcze jedna istotna cecha. Sprzęt przy ciemniejszych scenach reguluje podświetlenie, a właściwie obniża je, aby spotęgować czerń. Ma to pewien sens, choć czasem sprawia, że całość robi się za bardzo przyciemniona.

  Czy Samsung UE50RU7472U nadaje się do sportu i gier?

  Tak, chociaż odświeżanie obrazu wynosi 60 Hz, a nie 120 Hz. A szkoda, bo jest tutaj fajny system upłynniania ruchu. Chodzi o upłynniacz Supreme UHD Dimming, który daje pewne opcje regulacji. W praktyce wyeliminujesz smużenie, co jest niesamowicie istotne podczas oglądania sportu, np. meczu piłkarskiego.

  Za gamingowym zastosowaniem przemawia ekstremalnie niski input lag (zarówno w Full HD, jak i 4K Ultra HD). Dzięki niemu bez opóźnień pograsz w różne gatunki gier, np. wyścigi, gry sportowe, ale też strzelanki.

  Wśród tańszych telewizorów opiniowany model stanowi dobry wybór, jeżeli zamierzasz podłączyć do telewizora konsolę do gier lub bardzo często oglądać wydarzenia sportowe.

  Jaki jest Smart TV i funkcje sieciowe w Samsungu UE50RU7472U?

  Samsung UE50RU7472U działa w oparciu o autorski system Tizen, co już na wstępie jest dużym plusem. Dlaczego? Bo to bardzo udany i lubiany system. Oferuje przede wszystkim atrakcyjny interfejs graficzny. Nawigowanie po platformie Smart TV jest przyjemne i satysfakcjonujące. Od razu rozpoznasz najważniejsze opcje i szybko nauczysz się tej komfortowej w obsłudze struktury.

  A to dopiero początek zalet. Tizen daje możliwość ustawienia wielu rzeczy pod własne preferencje. Spersonalizujesz skład i kolejność skrótów na głównej belce. Ustawisz na niej usługi i serwisy, które najczęściej odwiedzasz.

  Nie jest to może otwarty system jak Android, ale jego zasoby i tak zadowalają. Najważniejszymi usługami są Netflix oraz YouTube, ale tak naprawdę masz tego multum do wyboru. A obecna jest przy tym przeglądarka internetowa oraz market (pakiet Smart Hub) z dodatkowymi aplikacjami do ściągnięcia.

  Tizen jest systemem bardzo dobrze zoptymalizowanym. Wszystko chodzi płynnie, szybko, z odpowiednią responsywnością. Nie denerwujesz się lagami czy restartami. Oczywiście aplikacji i usług jest sporo, a to czasem od nich zależy szybkość włączania się czy nawigowania po zasobach. W każdym razie po stronie telewizora wszystko wypada dobrze w tym aspekcie.

  Oprócz samego Smart TV masz do dyspozycji łączność bezprzewodową, a konkretniej Bluetooth, Wi-Fi Direct, AirPlay 2, DLNA. Samsung UE50RU7472U bez problemu łączy się z wieloma urządzeniami zewnętrznymi, np. smartfonem. Pomaga w tym aplikacja SmartThing, dzięki której z jednego miejsca zarządzasz wszystkimi inteligentnymi urządzeniami.

  Co wynika z takiej funkcji? Na przykład bezprzewodowe udostępnianie cyfrowych treści. Na duży ekran telewizor prześlesz chociażby zdjęcia z imprezy czy filmik z wakacji. Opcji jest wiele, a smartfon może zastąpić także pilot. Inną opcją jest możliwość użycia klawiatury i myszki działających w oparciu o Bluetooth.

  A sterowanie telewizorem i np. soundbarem za pomocą jednego pilota? Możliwe, choć najpewniejsze w przypadku zakupu listwy audio właśnie od Samsunga. Wspomaga to funkcja Anynet+.

  Funkcje multimedialne w Samsungu UE50RU7472U

  Już powyższe funkcje sieciowe oraz platforma Smart TV powinny Cię zadowolić, ale to wcale nie koniec fajnych udogodnień, które musisz poznać przed zakupem.

  Samsung UE50RU7472U zapewnia odtwarzanie plików multimedialnych przez port USB (a raczej porty, bo ma dwie sztuki). Nagrywanie też jest możliwe, o ile pozwala na to dana stacja czy usługa VOD. Widok odtwarzacza plików, jak i źródeł obrazu jest bardzo dobrze zaprojektowany. Odpowiednio nowoczesny, łatwy w obsłudze i cieszący oko.

  Podobnie jest z cyfrowym przewodnikiem po programach (czyli EPG). Chodzi szybko i wygląda atrakcyjnie, choć to w zasadzie prosta funkcja. Nie zabrakło menu w języku polskim i telegazety.

  Być może spodoba Ci się także funkcja zwana TimeShift. Co to takiego? Możliwość zatrzymywania, wznawiania, a nawet cofania tego, co oglądasz. Trzeba jedynie załatwić zewnętrzny dysk i podłączyć go przez port USB. Dzięki temu nie przegapisz niczego, gdy nagle musisz odejść od ekranu.

  Nie zabrakło HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV). Chodzi o hybrydową telewizję, czyli dodatkowe informacje o programie, który właśnie oglądasz. Telewizor musi być podłączony do internetu.

  I funkcji sieciowych, i multimedialnych, i typowo telewizyjnych jest tu multum. Samsung jak zwykle się postarał i będziesz miał, czym się bawić w tym telewizorze. Najważniejsze, że sporo udogodnień niesie za sobą korzyści i rzeczywiście się przydaje.

  Jakość dźwięku w Samsungu UE50RU7472U

  Dźwięk jest bolączką Samsunga UE50RU7472U. Obstawiam, że sporo osób będzie chciało w przyszłości dokupić do niego soundbar. Wbudowane głośniki nie zapewniają lepszych wrażeń.

  Pomijając niską moc (2 x 10 W), ogólna jakość, szczególnie podczas słuchania muzyki czy niektórych efektów specjalnych, zawodzi. W teorii jest korektor dźwięku, funkcja regulacji poszczególnych tonów, Dialog Enhancement (bardziej słyszalne dialogi), ale brzmienie i tak jest zbyt sztuczne i mało efektowne. Kwestia wymagań, czy Tobie wystarczy, czy może będzie Cię drażnić.

  Z funkcji dotyczących dźwięku wyróżnię Samsung Multiroom Link. Dzięki niej udostępnisz muzykę pomiędzy urządzeniami połączonymi z domową siecią (przez Wi-Fi).

  Mankament stanowi z kolei brak wsparcia dla DTS Audio, co jest niestety częste w przypadku telewizorów Samsunga. To czasem problem, szczególnie gdy często podłączasz do telewizora nośnik danych (np. dysk zewnętrzny lub pendrive) z filmami lub serialami do odtworzenia.

  Jak wygląda Samsung UE50RU7472U?

  Samsung UE50RU7472U to elegancki telewizor w srebrnym kolorze, który spoczywa na centralnej podstawie (o szerokości 85 cm), co w tej cenie jest miłym akcentem. Obudowa jest bardzo szczupła, osiągając zaledwie 5,9 cm głębokości. Nie mogę się przyczepić do ramek wokół ekranu, ponieważ nie są zbyt grube i potęgują elegancką stylistykę.

  Telewizor Samsung UE50RU7472U stylistyka

  Całość została dobrze wykonana, choć nie z jakichś ambitniejszych materiałów. Mimo wszystko w tej cenie to bardzo stylowy Smart TV o korzystnych gabarytach. Dzięki temu skutecznie ozdobi Twój salon, robiąc wrażenie na gościach. I bez większych komplikacji zawiesisz go na ścianie (VESA 200×200 mm), gdy uznasz to rozwiązanie za lepsze.

  Nawet pilot zaczepia o dużo wyższy segment cenowy. Minimalistyczny, bardzo uproszczony, ale jednocześnie wygodny w użytkowaniu. Powinien przypaść Ci do gustu, nawet gdy do tej pory używałeś bardziej standardowych kontrolerów.

  Jakie złącza zapewnia Samsung UE50RU7472U?

  Zestaw złączy telewizora Samsung UE50RU7472U daje możliwość podłączenia wielu różnych urządzeń. Obejmuje 3 HDMI, 2 USB, Ethernet (jeżeli wolisz podłączyć telewizor do sieci przewodowo), wejście komponentowe, cyfrowe wyjście optyczne oraz złącze CI dla kart abonamentowych płatnej telewizji.

  Czy kupić telewizor Samsung UE50RU7472U?

  Tak, bo to bardzo dobry telewizor w atrakcyjnej cenie. Zapewni Ci głęboką czerń z funkcją wygaszania, upłynnianie ruchu, żywe kolory z szeroką paletą, znakomity system i platformę Smart TV, a także elegancki design i multum ciekawych funkcji.

  Samsung UE50RU7472U dzięki swoim atutom jest telewizorem uniwersalnym. Podoła Netflixowi 4K, graniu na konsoli czy oglądaniu różnego rodzaju filmów oraz seriali.

  Samsung UE50RU7472U plusy

  • Matryca VA, która zapewnia głębszą czerń (dodatkowo wspomagana lokalnym wygaszaniem)
  • Nasycone kolory o szerokiej palecie
  • Bardzo szczegółowy i ostry obraz Ultra HD 4K z technologią skalowania niższych rozdzielczości
  • Znakomity system i platforma Smart TV: duże zasoby usług, aplikacji i serwisów, wysoka płynność działania, nowoczesny interfejs graficzny
  • Masa funkcji sieciowych, multimedialnych i telewizyjnych
  • Upłynniacz ruchu, który eliminuje smużenie, pozwalając komfortowo oglądać sport oraz szybsze animacje
  • Zadziwiająco niski input lag, dzięki któremu Samsung UE50RU7472U można uznać za tani i gamingowy telewizor
  • Niska i korzystna cena względem możliwości telewizora
  • Smukła obudowa w srebrnym kolorze, dzięki której Samsung UE50RU7472U wygląda elegancko i minimalistycznie
  • Ergonomiczny i nowoczesny pilot w zestawie, który znany jest nawet z dość drogich QLED-ów Samsunga
  • Wszystkie najważniejsze złącza i wbudowane tunery

  Samsung UE50RU7472U minusy

  • Słabe kąty widzenia, które są ceną za matrycę VA i głębszą czerń
  • Zakres jasności nie pozwala wykorzystać potencjału technologii HDR, która w praktyce dużo nie zmienia
  • Brak wsparcia dla ścieżek dźwiękowych DTS Audio
  • Niska jakość dźwięku

  Samsung UE50RU7472U i najważniejsze dane techniczne

  • Ekran: 50 cali (przekątna na 125 cm) w formacie 16:9
  • Matryca: LCD LED typu VA z 60 Hz odświeżania obrazu i podświetleniem krawędziowym Edge LED
  • Rozdzielczość: 4K UHD, 3840 x 2160 z funkcją skalowania niższych rozdzielczości
  • Input lag: ok. 10-11 ms zarówno w Full HD, jak i Ultra HD
  • HDR: tak, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma)
  • Technologie obrazu: Contrast Enhancer, Supreme UHD Dimming, Dynamic Crystal Color, Billion Colors, UHD Processor
  • System Smart TV: tak, Samsung Tizen 5.0
  • Łączność bezprzewodowa i jej funkcje: Bluetooth, Wi-Fi Direct, AirPlay 2, DLNA, aplikacja SmartThings, możliwość użycia klawiatury i myszki (funkcje Smart), ConnectShare Movie, Anynet+, hybrydowa telewizja, Bleutooth Audio, Multiroom Link
  • Najważniejsze złącza: 3 HDMI, 2 USB, Ethernet, złącze CI, wejście komponentowe, cyfrowe wyjście optyczne
  • Wbudowane tunery: DVB-T2, DVB-S2, DVB-C, analogowy
  • Kolor: srebrny
  • Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.): 112,5 x 73,6 x 34,7 cm
  • Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.): 112,5 x 65 x 5,9 cm
  • Szerokość podstawy: 85 cm
  • Waga z podstawą / bez podstawy: 16,5 kg / 13,8 kg
  • Montaż na ścianie: tak, VESA 200×200 mm
  • Roczne zużycie energii: 126 kWh = 69,30 zł rocznie
  • Co w zestawie: podstawa, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna, pilot Smart Control TM1990A
  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments