Najlepsze grzejniki olejowe to przede wszystkim poprawa komfortu termicznego, gdy tego oczekujesz. To sprzęt o prostym działaniu i zastosowaniu. W odpowiednich warunkach może samodzielnie ogrzewać dane pomieszczenie.
Jeżeli chcesz kupić dobry grzejnik olejowy, to sprawdź tabelkę poniżej. Nie zabrakło także opinii o wyróżnionych produktach.
Najlepsze grzejniki olejowe
Mój ranking grzejników olejowych jest regularnie aktualizowany. Nie musisz szukać dalej, aby dowiedzieć się, które grzejniki są teraz najlepsze. Oto one!
Pytania i odpowiedzi
Poniżej zawarłem pytania z odpowiedziami, które nakierują Cię na zakup idealnego grzejnika olejowego pod własne wymagania. Kliknij na interesujące Cię pytanie, aby uzyskać konkretną odpowiedź.
Jaką moc i ile żeber powinien mieć dobry grzejnik olejowy?
Zazwyczaj im większa moc, tym lepszy jest grzejnik olejowy. Dlaczego? Ponieważ szybciej nagrzewa olej i zaczyna efektywnie ogrzewać pomieszczenie.
Co do ilości żeber – również im więcej, tym lepiej. W grzejniku jest więcej oleju, większa powierzchnia oddaje ciepło do swojego otoczenia, więc grzejnik poradzi sobie na większym metrażu.
Bardzo ważna jest korelacja mocy z ilością żeber. Jak to powinno wyglądać? Małym grzejnikom olejowym, np. na 7 żeber, wystarczy 1500 W mocy. Przy 9 żebrach 2000 W jak najbardziej da radę. 10 i 11 żeber – tutaj zalecam 2200-2300 W. Wielkie grzejniki z 13 żebrami powinny wykorzystywać 2500 W mocy, aby stosunkowo szybko podgrzać olej i ogrzewać pomieszczenie.
Pamiętaj jednak, że podawana przez producentów moc nie zawsze odpowiada rzeczywistości. W praktyce grzejniki osiągają ją skokowo, a przez większość czasu wykorzystują wartość o kilkaset watów mniejszą. Dlatego też czasem lepiej wybrać nieco droższy i markowy sprzęt, aby mieć pewność, że nie działa dużo mniej wydajnie, niż deklarował jego producent.
Na rynku grzejników pojawiają się również pewne innowacje. Popatrz teraz na aktualnego lidera rankingu. Ma inny kształt ogniw grzejnych, nie są to typowe żeberka. Dzięki temu wygląda estetycznie, nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a przede wszystkim może się pochwalić jeszcze lepszą sprawnością ogrzewania.
Jak dobrać grzejnik olejowy do metrażu?
Każde 100 W mocy odpowiada 1 m² przy założeniu, że grzejnik olejowy jest jedynym źródłem ciepła, a temperatura otoczenia jest naprawdę niska.
Do niewielkiego pokoju o metrażu wynoszącym ok. 10 m² powinien wystarczyć Ci nieduży grzejnik o mocy 1500 W. Jeżeli chcesz używać grzejnika na większym metrażu, np. 20-30 m², to musisz nabyć duży i mocny sprzęt, np. o mocy 2500 W.
Czasem warto jednak zainwestować w mocniejszy model, bo nigdy nie wiadomo, czy kiedyś nie będzie potrzebny w większym pomieszczeniu. Jest zresztą regulacja mocy, więc bez większych problemów dostosujesz wydajność mocnego grzejnika do mniejszego metrażu.
Jakie funkcje mają najlepsze grzejniki olejowe?
Olejaki mają prostą budowę i jedno nadrzędne zadanie. Ale żyjemy w czasach, w których nawet najprostszy sprzęt staje się coraz bardziej funkcjonalny.
- Największy priorytet wśród funkcji ogrzewacza na olej ma zdecydowanie dobry termostat z szeroką regulacją. Dzięki niemu grzejnik dąży do osiągnięcia wybranej temperatury, a następnie się wyłącza i nie grzeje przez określony czas. Dzięki temu Tobie jest ciepło, a urządzenie nie pobiera niepotrzebnie energii. Jest także mniej narażone na przegrzanie.
- Drugą godną uwagi funkcją jest regulacja mocy grzania. Nie zawsze jest tak zimno, aby bardzo mocny grzejnik pracował na pełnych obrotach. Jak widzisz po moim rankingu, standardem i tak są tu 3 poziomy, więc nie musisz się długo zastanawiać, ile Ci tego potrzeba w nowym grzejniku.
- Nieco kontrowersyjna jest funkcja nadmuchu ciepłego powietrza. Opiera się na dodatkowym wentylatorze. W praktyce nie zmienia zbyt wiele. Przydaje się głównie wtedy, gdy znajdujesz się stosunkowo blisko grzejnika, a nadmuch jest skierowany w Twoim kierunku. Szybciej poczujesz ciepło. Grzejniki olejowe z nadmuchem ciekawią wiele osób i znajdują się w moim rankingu.
- Prostym, ale zarazem praktycznym udogodnieniem jest schowek do zwijania kabla lub chociażby prosty uchwyt, aby móc go na nim powiesić. Przewód zasilający czasem bywa długi, a nie może się uszkodzić.
- Reszta rzeczy nie jest już tak kluczowa. Nowoczesne grzejniki olejowe często oferują timer. Oznacza to możliwość zaprogramowania czasu pracy urządzenia, choć spore grono osób obejdzie się bez tego.
- Producenci chcą nas przekonać do zakupu wymyślnymi wyświetlaczami LCD. Ale czy w grzejniku jest to potrzebne? Czy dwa proste pokrętła (termostat + regulacja mocy) są takim złym rozwiązaniem? Jedyny plus wyświetlacza, że może pokazywać niektóre informacje, np. dokładną temperaturę otoczenia.
Jakie jest zastosowanie grzejników olejowych?
Najlepsze grzejniki o wysokiej mocy i sprawności cieplnej wydają się być sprzętem do samodzielnego źródła ogrzewania. Nie bez przyczyny sporo osób nazywa je w uproszczeniu kaloryferami olejowymi.
Nie będzie to jednak tanie rozwiązanie. Dlatego też grzejniki służą bardziej do wspomagania systemu centralnego ogrzewania. Uzupełniają go, aby w okresie jesienno-zimowym nie było Ci zbyt zimno.
Sprawdzają się też w miejscach, które nie mają ogromnego metrażu i tradycyjnego systemu grzewczego. Chodzi głównie o domki letniskowe, garaże, warsztaty niedaleko domu. Wystarczy dostęp do gniazdka elektrycznego, aby ocieplić wnętrze takiego obiektu.
Co wpływa na cenę grzejnika olejowego? Ile na niego wydać?
Po tabelce z najlepszymi grzejnikami olejowymi widać, że tańsze modele nie zawsze odbiegają mocą od dużo droższych. Co więc wpływa na cenę urządzenia oprócz mocy i liczby żeber?
Duże znaczenie ma jakość wykonania, zastosowana elektronika, zabezpieczenia i ogólna niezawodność. Tego niestety nie da się tak łatwo wyczytać ze specyfikacji technicznych. Dlatego też warto skorzystać z mojego rankingu, bo przedstawia pewny sprzęt.
Na cenę wpływają wszystkie funkcjonalności, które wcześniej wymieniłem. Znaczenie ma także wygląd zewnętrzny. Niektórym na tym nie zależy, a inni chcą nabyć np. czarny i elegancki grzejnik olejowy.
Jeżeli szukasz kompaktowego grzejnika do małego pomieszczenia, to przygotuj ok. 150 zł. Jeżeli interesują Cię większe i dużo wydajniejsze grzejniki, to zakres cen zawiera się w 200-400 zł. Biorę tu pod uwagę dobrze wykonane i wiodące w swoich segmentach cenowych urządzenia.
Jak grzejnik olejowy generuje ciepło?
W obudowie grzejnika, która ma kształt żeber, znajduje się olej oraz elektryczne grzałki. Olej jest podgrzewany i w efekcie ogrzewa swoje otoczenie. Pełni rolę nośnika energii cieplnej.
Można więc śmiało stwierdzić, że grzejnik olejowy akumuluje ciepło (właśnie za sprawą oleju). Minus taki, że wymaga to trochę czasu na nagrzanie (zależnie od mocy i ilości żeber), a plus, że po wyłączeniu ciepło przez pewien czas nadal będzie oddawane do pomieszczenia.
Grzejniki olejowe nie sprawiają problemów z konserwacją. Zazwyczaj w zasadzie jej nie potrzebują, bo oleju nie trzeba wymieniać przez cały okres żywotności grzejnika.
Jak ustawić grzejnik olejowy?
Grzejniki, które mają 11, 13 lub nawet więcej żeber, siłą rzeczy zajmują sporo miejsca. Z drugiej strony wiele osób potrzebuje takich ogrzewaczy do domku letniskowego, garażu i innych miejsc, które mają niewielki metraż. Uważaj więc na spełnienie wymogów dotyczących pustej przestrzeni wokół grzejnika olejowego.
A ile trzeba jej zostawić? Zazwyczaj od 30 do 50 cm z każdej strony. Wtedy będzie i bezpiecznie, i wydajnie (lepsza cyrkulacja ciepłego powietrza). Szczegółowe informacje na ten temat powinny być zawarte w instrukcji obsługi. Zazwyczaj znajdziesz ją już przed zakupem (w formie elektronicznej) – na stronie producenta danego grzejnika. Mądrze będzie do niej zajrzeć, od razu poznasz wszystkie wymagania dotyczące ustawienia grzejnika.
Zwróć uwagę na podłoże. Grzejnik powinien stać na twardej i równej powierzchni. Odpadają miękkie dywany z długim włosiem. Pamiętaj o wiszących dekoracjach, czyli głównie zasłonach i firankach. Nic nie może dotykać obudowy grzejnika podczas jego pracy, zresztą to podchodzi pod wymóg odnośnie wolnej przestrzeni wokół.
Jak to zwykle bywa, producenci odradzają używania przedłużacza. W grę wchodzi więc uziemione gniazdko elektryczne.