Ranking grzejników olejowych 2022 | Opinie

Ranking elektrycznych grzejników olejowych szybko pokaże Ci najlepsze produkty z tej kategorii. Wybierzesz dobrze, poznasz najważniejsze cechy tych urządzeń, a do tego nie przepłacisz.

Grzejnik olejowy - ranking, opinie, jaki wybrać?

Najlepsze grzejniki olejowe to przede wszystkim poprawa komfortu termicznego, gdy tego oczekujesz. To sprzęt o prostym działaniu i zastosowaniu. W odpowiednich warunkach może samodzielnie ogrzewać dane pomieszczenie.

Jeżeli chcesz kupić dobry grzejnik olejowy, to sprawdź moje zestawienie z opiniami.

Ranking grzejników olejowych 2022 – TOP 7

Miejsce 1

Sencor SOH 8110WH

Cicho i wydajnie pracujący grzejnik olejowy z 10 ogniwami grzewczymi. Jego moc osiąga 2300 W, co pozwala na szybkie ogrzanie średniej wielkości pomieszczenia, np. sypialni. Bez problemu ustawisz daną temperaturę, aby zapewnić sobie komfort cieplny.

Mimo kilku ciekawych funkcji sprzęt pozostaje łatwy w obsłudze. Ma bardzo nowoczesny wyświetlacz LED, na którym pokazuje czytelne informacje. W zestawie nie zabrakło pilota. W mojej ocenie to aktualnie najlepszy grzejnik olejowy.

Miejsce 2

Sencor SOH 3213WH

Prawdziwy kombajn do szybkiego grzania na większym metrażu (nawet do 30 m2!). Efekt aż 13 żeber i mocy osiągającej 2500 W. Idealny wybór, gdy wymagasz jak największej wydajności, ale masz też dość miejsca na masywny grzejnik.

Manualne sterowanie oparte na 2 pokrętłach nikomu nie sprawi problemu. Szybko wyregulujesz stopień grzania, dobierając go do swoich preferencji. Urządzenia ma także odpowiednie zabezpieczenia i jest praktycznie bezawaryjne.

Miejsce 3

OPTI OS-1611

Nie wygląda szalenie nowocześnie, ale to grzejnik o najlepszym stosunku ceny do jakości! Jest tani na tle czołówki rankingu grzejników olejowych, a i tak oferuje moc na poziomie 2500 W. Szybko się nagrzewa i grzeje z odpowiednią wydajnością. Również nadaje się na spory metraż.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić, ale jednocześnie nabyć porządny grzejnik, to wybierz właśnie ten model. Za tak dobry grzejnik nie da się przepłacić przy jego aktualnej cenie.

Miejsce 4

Sencor SOH 6111BK

Imponująco wyglądający grzejnik olejowy z elektroniczną regulacją stopnia grzania. Szybko ogrzewa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt m2. Producent wyposażył go w 11 żeber i moc dochodzącą do 2300 W. Z takim urządzeniem pożegnasz chłód w sypialni czy pokoju.

Sprzęt pracuje energooszczędnie oraz cicho. Również dlatego należy do najlepszych grzejników olejowych, a opinie o nim są bardzo pozytywne.

Miejsce 5

Sencor SOH 6109BK

Stosunkowo kompaktowy, ale wydajny grzejnik olejowy z 9 żebrami. Łatwo znajdziesz dla niego miejsce, jak i przestawisz do innego pomieszczenia. Moc 2000 W regulujesz elektronicznie, odczytując informacje na czytelnym wyświetlaczu.

Z dodatkowych funkcji znalazły się: timer, blokada przed dziećmi oraz dostosowywanie intensywności grzania pod wybraną temperaturę.

Miejsce 6

OPTI OS-1609

Tani i dobry grzejnik olejowy. Sprawdza się na metrażu do ok. 15 m2. Oferuje 9 żeber i moc na poziomie 2000 W. Urządzenie jest niezawodne, co potwierdzają opinie jego posiadaczy.

Jak większość polecanych grzejników olejowych, zapewni Ci 3 stopnie mocy: 800/1200/2000 W. Szybko i łatwo dopasujesz wydajność sprzętu, aby uzyskać wymagany komfort cieplny.

Miejsce 7

Eldom HO70C

Stylowy i atrakcyjny cenowo grzejnik olejowy do mniejszych pomieszczeń. Bardzo kompaktowy, nie zabierze Ci dużo miejsca. Dzięki mocy 1500 W dość szybko się nagrzewa i oddaje ciepło do swojego otoczenia.

Ma system nawijania przewodu, dzięki czemu kabel nie będzie się plątał. Ze względu na wagę, wymiary i solidne kółka łatwo przestawisz go w inne miejsce.

Jaki grzejnik olejowy wybrać?

Czym najbardziej się kierowałem, wybierając grzejniki do zestawienia?

 • Wydajność grzania – najważniejsza sprawa. Dużo da się wywnioskować z wartości mocy (oraz tego, czy jest poprawnie utrzymywana na wysokim poziomie) oraz ilości żeber, ale to nie wszystko. Wyżej stawiałem grzejniki z opatentowanymi elementami budowy, które zresztą nie zawsze są tradycyjnymi żebrami grzejnymi. Do tego liczyła się praca termostatu, całkowity zakres temperatur i przy okazji kultura pracy. Dobry grzejnik olejowy nie powinien być głośny w trakcie działania. Z mocą są z kolei związane poszczególne stopnie regulacji. Dzięki nim bardzo wydajny grzejnik będzie odpowiedni również do mniejszych pomieszczeń i obiektów. Zostawiłem jednak margines na tanie modele, aby osoby pragnące ogrzać wyłącznie niewielkie pokoje miały niedrogie alternatywy.
 • Niezawodność – olejowe grzejniki żeberkowe, przynajmniej te markowe, nie są urządzeniami bardzo narażonymi na awarie i usterki. Z drugiej strony jedynie długie testy grzejników olejowych są w stanie wyjawić miarodajne informacje o ich trwałości. Znając wiele modeli, a także rozwiązania poszczególnych producentów z tego rynku, byłem w stanie to ocenić. Pomogło mi to w ułożeniu rankingu oraz sporządzeniu opinii. Do tego doszła analiza zastosowanych zabezpieczeń.
 • Sterowanie – miało zdecydowanie mniejszy priorytet od 2 powyższych cech. Dlaczego? Bo wielu osobom w zupełności wystarczy manualne sterowanie oparte na pokrętłach. Szybko i bez komplikacji, choć za sterowaniem elektronicznym i obecnością wyświetlacza często idą bardziej rozbudowane funkcje. A obecność pilota zdalnego sterowania to jeszcze wyższy komfort.
 • Funkcje dodatkowe – czyli te oprócz regulacji mocy/temperatury. Chodzi o timer, jakieś funkcje nadmuchu, pokazywanie na wyświetlaczu temperatury otoczenia. Podobna historia do sterowania – dawałem małego plusa za obecność funkcji wyglądających na przydatne, ale to kwestia gustu i wymagań, czy komuś się przydadzą.
 • Design – dla mnie sprawa drugorzędna, ale zdaję sobie sprawę, że wielu osobom zależy na zakupie estetycznie wyglądającego grzejnika. W moim rankingu bez trudu znajdziesz takie urządzenia. Nie zabrakło przy okazji zróżnicowana pod kątem kolorystyki.

Jakiej firmy grzejnik olejowy?

Na rynku grzejników olejowych producent ma pewne znaczenie, choć podstawę wyboru stanowi dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb.

Z pewnością warto omijać tani i niepewny sprzęt no name, czyli nie wiadomo od kogo.

Jeżeli dysponujesz większym budżetem i szukasz mocnego oraz nowoczesnego grzejnika, to zwróć uwagę na modele firmy Sencor. Bardzo dobrze wykonane, z dobrymi parametrami, ale też mocno wycenione.

Sencora próbuje dogonić AEG, a alternatywą dla obu jest np. Ravanson.

Jeżeli szukasz czegoś niekoniecznie ekstremalnie mocnego, ale z bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości, to spójrz na polecane grzejniki OPTI. Nie za drogie, a solidne i z przyzwoitymi specyfikacjami.

Pytania i odpowiedzi

Zazwyczaj im większa moc, tym lepszy jest grzejnik olejowy. Dlaczego? Ponieważ szybciej nagrzewa olej i zaczyna efektywnie ogrzewać pomieszczenie.

Co do ilości żeber – również im więcej, tym lepiej. W grzejniku jest więcej oleju, większa powierzchnia oddaje ciepło do swojego otoczenia, więc grzejnik poradzi sobie na większym metrażu.

Bardzo ważna jest korelacja mocy z ilością żeber. Jak to powinno wyglądać? Małym grzejnikom olejowym, np. na 7 żeber, wystarczy 1500 W mocy. Przy 9 żebrach 2000 W jak najbardziej da radę. 10 i 11 żeber – tutaj zalecam 2200-2300 W. Wielkie grzejniki z 13 żebrami powinny wykorzystywać 2500 W mocy, aby stosunkowo szybko podgrzać olej i ogrzewać pomieszczenie.

Pamiętaj jednak, że podawana przez producentów moc nie zawsze odpowiada rzeczywistości. W praktyce grzejniki osiągają ją skokowo, a przez większość czasu wykorzystują wartość o kilkaset watów mniejszą. Dlatego też czasem lepiej wybrać nieco droższy i markowy sprzęt, aby mieć pewność, że nie działa dużo mniej wydajnie, niż deklarował jego producent.

Na rynku grzejników pojawiają się również pewne innowacje. Popatrz teraz na aktualnego lidera rankingu. Ma inny kształt ogniw grzejnych, nie są to typowe żeberka. Dzięki temu wygląda estetycznie, nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a przede wszystkim może się pochwalić jeszcze lepszą sprawnością ogrzewania.

Każde 100 W mocy odpowiada 1 m² przy założeniu, że grzejnik olejowy jest jedynym źródłem ciepła, a temperatura otoczenia jest naprawdę niska.

Do niewielkiego pokoju o metrażu wynoszącym ok. 10 m² powinien wystarczyć Ci nieduży grzejnik o mocy 1500 W. Jeżeli chcesz używać grzejnika na większym metrażu, np. 20-30 m², to musisz nabyć duży i mocny sprzęt, np. o mocy 2500 W.

Czasem warto jednak zainwestować w mocniejszy model, bo nigdy nie wiadomo, czy kiedyś nie będzie potrzebny w większym pomieszczeniu. Jest zresztą regulacja mocy, więc bez większych problemów dostosujesz wydajność mocnego grzejnika do mniejszego metrażu.

Olejaki mają prostą budowę i jedno nadrzędne zadanie. Ale żyjemy w czasach, w których nawet najprostszy sprzęt staje się coraz bardziej funkcjonalny.

 • Największy priorytet wśród funkcji ogrzewacza na olej ma zdecydowanie dobry termostat z szeroką regulacją. Dzięki niemu grzejnik dąży do osiągnięcia wybranej temperatury, a następnie się wyłącza i nie grzeje przez określony czas. Dzięki temu Tobie jest ciepło, a urządzenie nie pobiera niepotrzebnie energii. Jest także mniej narażone na przegrzanie.
 • Drugą godną uwagi funkcją jest regulacja mocy grzania. Nie zawsze jest tak zimno, aby bardzo mocny grzejnik pracował na pełnych obrotach. Jak widzisz po moim rankingu, standardem i tak są tu 3 poziomy, więc nie musisz się długo zastanawiać, ile Ci tego potrzeba w nowym grzejniku.
 • Nieco kontrowersyjna jest funkcja nadmuchu ciepłego powietrza. Opiera się na dodatkowym wentylatorze. W praktyce nie zmienia zbyt wiele. Przydaje się głównie wtedy, gdy znajdujesz się stosunkowo blisko grzejnika, a nadmuch jest skierowany w Twoim kierunku. Szybciej poczujesz ciepło. Grzejniki olejowe z nadmuchem ciekawią wiele osób i znajdują się w moim rankingu.
 • Prostym, ale zarazem praktycznym udogodnieniem jest schowek do zwijania kabla lub chociażby prosty uchwyt, aby móc go na nim powiesić. Przewód zasilający czasem bywa długi, a nie może się uszkodzić.
 • Reszta rzeczy nie jest już tak kluczowa. Nowoczesne grzejniki olejowe często oferują timer. Oznacza to możliwość zaprogramowania czasu pracy urządzenia, choć spore grono osób obejdzie się bez tego.
 • Producenci chcą nas przekonać do zakupu wymyślnymi wyświetlaczami LCD. Ale czy w grzejniku jest to potrzebne? Czy dwa proste pokrętła (termostat + regulacja mocy) są takim złym rozwiązaniem? Jedyny plus wyświetlacza, że może pokazywać niektóre informacje, np. dokładną temperaturę otoczenia.

jakie funkcje grzejników olejowych są ważne

Najlepsze grzejniki o wysokiej mocy i sprawności cieplnej wydają się być sprzętem do samodzielnego źródła ogrzewania. Nie bez przyczyny sporo osób nazywa je w uproszczeniu kaloryferami olejowymi.

Nie będzie to jednak tanie rozwiązanie. Dlatego też grzejniki służą bardziej do wspomagania systemu centralnego ogrzewania. Uzupełniają go, aby w okresie jesienno-zimowym nie było Ci zbyt zimno.

Sprawdzają się też w miejscach, które nie mają ogromnego metrażu i tradycyjnego systemu grzewczego. Chodzi głównie o domki letniskowe, garaże, warsztaty niedaleko domu. Wystarczy dostęp do gniazdka elektrycznego, aby ocieplić wnętrze takiego obiektu.

Po rankingu widać, że tańsze modele nie zawsze odbiegają mocą od dużo droższych. Co więc wpływa na cenę urządzenia oprócz mocy i liczby żeber?

Duże znaczenie ma jakość wykonania, zastosowana elektronika, zabezpieczenia i ogólna niezawodność. Tego niestety nie da się tak łatwo wyczytać ze specyfikacji technicznych. Dlatego też warto skorzystać z mojego rankingu, bo przedstawia pewny sprzęt.

Na cenę wpływają wszystkie funkcjonalności, które wcześniej wymieniłem. Znaczenie ma także wygląd zewnętrzny. Niektórym na tym nie zależy, a inni chcą nabyć np. czarny i elegancki grzejnik olejowy.

Jeżeli szukasz kompaktowego grzejnika do małego pomieszczenia, to przygotuj ok. 150 zł. Jeżeli interesują Cię większe i dużo wydajniejsze grzejniki, to zakres cen zawiera się w 200-400 zł. Biorę tu pod uwagę dobrze wykonane i wiodące w swoich segmentach cenowych urządzenia.

W obudowie grzejnika, która ma kształt żeber, znajduje się olej oraz elektryczne grzałki. Olej jest podgrzewany i w efekcie ogrzewa swoje otoczenie. Pełni rolę nośnika energii cieplnej.

Można więc śmiało stwierdzić, że grzejnik olejowy akumuluje ciepło (właśnie za sprawą oleju). Minus taki, że wymaga to trochę czasu na nagrzanie (zależnie od mocy i ilości żeber), a plus, że po wyłączeniu ciepło przez pewien czas nadal będzie oddawane do pomieszczenia.

Grzejniki olejowe nie sprawiają problemów z konserwacją. Zazwyczaj w zasadzie jej nie potrzebują, bo oleju nie trzeba wymieniać przez cały okres żywotności grzejnika.

Grzejniki, które mają 11, 13 lub nawet więcej żeber, siłą rzeczy zajmują sporo miejsca. Z drugiej strony wiele osób potrzebuje takich ogrzewaczy do domku letniskowego, garażu i innych miejsc, które mają niewielki metraż. Uważaj więc na spełnienie wymogów dotyczących pustej przestrzeni wokół grzejnika olejowego.

A ile trzeba jej zostawić? Zazwyczaj od 30 do 50 cm z każdej strony. Wtedy będzie i bezpiecznie, i wydajnie (lepsza cyrkulacja ciepłego powietrza). Szczegółowe informacje na ten temat powinny być zawarte w instrukcji obsługi. Zazwyczaj znajdziesz ją już przed zakupem (w formie elektronicznej) – na stronie producenta danego grzejnika. Mądrze będzie do niej zajrzeć, od razu poznasz wszystkie wymagania dotyczące ustawienia grzejnika.

Zwróć uwagę na podłoże. Grzejnik powinien stać na twardej i równej powierzchni. Odpadają miękkie dywany z długim włosiem. Pamiętaj o wiszących dekoracjach, czyli głównie zasłonach i firankach. Nic nie może dotykać obudowy grzejnika podczas jego pracy, zresztą to podchodzi pod wymóg odnośnie wolnej przestrzeni wokół.

Jak to zwykle bywa, producenci odradzają używania przedłużacza. W grę wchodzi więc uziemione gniazdko elektryczne.

Podsumowanie

Wybór najlepszego grzejnika olejowego nie powinien być dla Ciebie teraz trudny. Pokazałem Ci polecane modele, a listę będę na bieżąco aktualizował. Wytłumaczyłem też, na co zwracać uwagę i jak dobrać sprzęt do metrażu, jak i przeanalizowałem sytuację na rynku producentów.

W razie dodatkowych pytań służę pomocą w sekcji komentarzy.

Pamiętaj, że godny rywalem sprzętu olejowego są najlepsze grzejniki elektryczne, nazywane też konwektorami. Szybko się zagrzewają i również najczęściej oferują termostat.

Na PROrankingach znajdziesz także farelki, czyli termowentylatory. Mają dużo mniejsze możliwości w kwestii ogrzewania, gdyż robią to tylko kierunkowo, ale są za to małe i bardzo mobilne.

Oceń publikację
[Głosy: 11 Średnia: 4.6]

Dodaj komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments