W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ranking grzejników olejowych 2024 | Opinie

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 marca 2024
Komentarze:  17

Ranking elektrycznych grzejników olejowych szybko pokaże Ci najlepsze produkty z tej kategorii. Wybierzesz dobrze, poznasz najważniejsze cechy tych urządzeń, a do tego nie przepłacisz.

Grzejnik olejowy - ranking, opinie, jaki wybrać?

Najlepsze grzejniki olejowe to przede wszystkim poprawa komfortu termicznego, gdy tego oczekujesz. To sprzęt o prostym działaniu i zastosowaniu.

W odpowiednich warunkach może samodzielnie ogrzewać dane pomieszczenie.

Jeżeli chcesz kupić dobry grzejnik olejowy, to sprawdź moje zestawienie z opiniami.

Ranking grzejników olejowych 2024 - TOP 7

HB OFR2901T

HB OFR2901T to najlepszy grzejnik olejowy, ponieważ stanowi jeden z najwydajniejszych ogrzewaczy tego typu. Wyjściowo dobija mocą do 2500 W, lecz wyróżnia się dodatkowym termowentylatorem. Razem z nim osiąga 2900 W. Top grzejnik na olej do dużych powierzchni, nawet 30 m2. W dodatku oddaje ciepło aż 11 żeberkami. W praktyce grzeje długo po wyłączeniu.

Ten wysokiej jakości grzejnik olejowy do mieszkania automatycznie się wyłącza, gdy wykryje przewrócenie. Z drugiej strony, trudno jakkolwiek go uszkodzić czy powalić, mówimy o masywnym i trwałym grzejniku domowym. Do dyspozycji dostajesz 3-stopniową regulację oraz tryb Turbo. To rzecz jasna model z termostatem. Zasłużył na pierwsze miejsce w rankingu.

Ocena produktu: 9.91/10

Camry CR 7814

Aż 13-żeberkowy, czyli bardzo wydajny grzejnik olejowy z pilotem i wyświetlaczem. Sterujesz nim z dowolnego miejsca w pokoju. Sprzęt spokojnie sobie poradzi w pomieszczeniach do 20 m2. Mocą dochodzi do 2500 W, zapewniając regulację w 3 stopniach. Jak na moje oko jeden z najładniejszych sprzętów tego typu. Nadaje się do domów i biur.

To przy tym energooszczędny grzejnik na olej z termostatem. Korzystając z Camry CR 7814, ustalisz dokładną temperaturę, którą pragniesz osiągnąć (w zakresie 15 – 35°C). Dobry olejowy grzejnik z czujnikiem temperatury realnie zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Gdy wykryje osiągniętą wartość, nie grzeje niepotrzebnie, a Ty oszczędzasz na rachunkach.

Ocena produktu: 9.72/10

Ravanson OH-11

Dobrze oceniany grzejnik żeberkowy z płynną regulacją temperatury. Test grzejników na olej pokazuje, że stanowi bardzo opłacalny, pewny wybór. Jak na ten rodzaj przenośnych ogrzewaczy sprzęt nie nagrzewa się zbyt długo, za to po wyłączeniu przez pewien czas nadal ogrzewa pomieszczenie. Za sprawą mocy 2000 W to efektywny grzejnik wolnostojący do pokoju 20 m2.

Nie jest to może najpiękniejszy model, bo wygląda po prostu standardowo, ale za to stabilnie działa. W zasadzie nie ma co się w nim zepsuć, to niezawodny grzejnik olejowy do sypialni, salonu, pokoju czy innego pomieszczenia. Ma lampki sygnalizujące stan pracy czy schowek na przewód. Podstawowe, lecz przydatne udogodnienia.

Ocena produktu: 9.64/10

Camry CR 7813

Bez Camry CR 7813 ranking grzejników olejowych byłby niekompletny. Przede wszystkim to skuteczny poziomy grzejnik olejowy do domu. Korzysta z 11 żeberek oraz maksymalnie 2000 W mocy. Inteligentnie steruje temperaturą w zakresie 15 – 35°C. W efekcie mówimy o ekonomicznym ogrzewaczu na olej. Wszelkie dane czytelnie pokazuje wyświetlacz LED.

Do zakupu przekonuje także pilot zdalnego sterowania. Taki dodatek zawsze podnosi komfort obsługi, zwłaszcza w połączeniu z wyświetlaczem. Moc grzania ustawisz z kolei w 3 poziomach: 1000, 1500 lub 2000 W. Długość przewodu zasilającego osiąga prawie 1,5 m, a producent nie zapomniał o schowku na kabel. Kółka ułatwią Ci przenoszenie sprzętu do innego pokoju.

Ocena produktu: 9.56/10

HB OFR2003

Wytrzymały grzejnik olejowy z termostatem. Klasyczny wygląd, stabilne działanie, brak usterek i przystępna cena – właśnie te cechy sprawiają, że to jeden z najlepszych grzejników na olej. Dla wielu osób już okazał się wybawieniem w jesienno-zimowym okresie. Pod względem mocy nie ustępuje droższym modelom, osiągając 2000 W z 3-poziomową regulacją.

Ten porządny grzejnik pokojowy ma 9 żeberek, którymi równomiernie rozprowadza ciepło po całym pomieszczeniu. Ochrona przed przegrzaniem zagwarantuje Ci pełne bezpieczeństwo. Podobnie jak technologia TIP OVER. Oznacza po prostu wykrywanie upadku urządzenia. W takiej sytuacji sprzęt automatycznie się wyłącza. Polecam ten model na metraż do 18 m2.

Ocena produktu: 9.4/10

OLIMPIA SPLENDID Caldorad Humi 9

Cichy grzejnik olejowy z nawilżaczem. Tak, jednocześnie ogrzewa i nawilża pomieszczenie. W efekcie nie odczuwasz zbyt suchego klimatu, który czasem tak doskwiera w okresie grzewczym. Oczywiście funkcja nawilżania nie równa się z osobnym sprzętem do tego, ale jednak stanowi pewien atut. No i bardzo mocną cechę wyróżniającą, to wręcz unikat na rynku.

Nie zawodzi moc, której wynik to 2000 W. OLIMPIA SPLENDID Caldorad Humi 9 to odpowiednio wydajny grzejnik dobrej jakości. Oddaje ciepło do otoczenia za pomocą 9 masywnych żeber. Wygląda klasycznie, ale i elegancko. Nie musisz się wstydzić takiego sprzętu. Najważniejsze jednak, że skutecznie spełnia swoje główne zadanie, poprawiając komfort cieplny.

Ocena produktu: 9.33/10

Mill AB-H1000DN

Mini grzejnik olejowy bez żeberek. Bardziej przypomina kompaktowy termowentylator, ale działa jednak na olej, czym wykazuje wysoką skuteczność ogrzewania. Używając go, prędko poprawisz swój komfort cieplny, nie odczuwając chłodu. Ze względu na małą, specyficzną konstrukcję moc dobija do 1000 W. To sprzęt raczej na niewielki metraż, najlepiej do 10 – 13 m2.

Teraz myślisz, że nie warto go kupić, zwłaszcza że kosztuje swoje? Nic bardziej mylnego! Mill AB-H1000DN nagrzewa się zdecydowanie szybciej niż standardowe grzejniki żeberkowe (nawet o 25%). Do tego wykrywa nagły spadek temperatury, np. gdy wietrzysz pomieszczenie (wtedy sam się wyłącza). Przekonuje też nowoczesnym wyświetlaczem.

Ocena produktu: 9.25/10

Jaki grzejnik olejowy wybrać?

Czym najbardziej się kierowałem, wybierając grzejniki do zestawienia?

  • Wydajność grzania – najważniejsza sprawa. Dużo da się wywnioskować z wartości mocy (oraz tego, czy jest poprawnie utrzymywana na wysokim poziomie) oraz ilości żeber, ale to nie wszystko. Wyżej stawiałem grzejniki z opatentowanymi elementami budowy, które zresztą nie zawsze są tradycyjnymi żebrami grzejnymi. Do tego liczyła się praca termostatu, całkowity zakres temperatur i przy okazji kultura pracy. Dobry grzejnik olejowy nie powinien być głośny w trakcie działania. Z mocą są z kolei związane poszczególne stopnie regulacji. Dzięki nim bardzo wydajny grzejnik będzie odpowiedni również do mniejszych pomieszczeń i obiektów. Zostawiłem jednak margines na tanie modele, aby osoby pragnące ogrzać wyłącznie niewielkie pokoje miały niedrogie alternatywy.
  • Niezawodność – olejowe grzejniki żeberkowe, przynajmniej te markowe, nie są urządzeniami bardzo narażonymi na awarie i usterki. Z drugiej strony, jedynie długie testy grzejników olejowych są w stanie wyjawić miarodajne informacje o ich trwałości. Znając wiele modeli, a także rozwiązania poszczególnych producentów z tego rynku, byłem w stanie to ocenić. Pomogło mi to w ułożeniu rankingu oraz sporządzeniu opinii. Do tego doszła analiza zastosowanych zabezpieczeń.
  • Sterowanie – miało zdecydowanie mniejszy priorytet od 2 powyższych cech. Dlaczego? Bo wielu osobom w zupełności wystarczy manualne sterowanie oparte na pokrętłach. Szybko i bez komplikacji, choć za sterowaniem elektronicznym i obecnością wyświetlacza często idą bardziej rozbudowane funkcje. A obecność pilota zdalnego sterowania to jeszcze wyższy komfort.
  • Funkcje dodatkowe – czyli te oprócz regulacji mocy/temperatury. Chodzi o timer, jakieś funkcje nadmuchu, pokazywanie na wyświetlaczu temperatury otoczenia. Podobna historia do sterowania – dawałem małego plusa za obecność funkcji wyglądających na przydatne, ale to kwestia gustu i wymagań, czy komuś się przydadzą.
  • Design – dla mnie sprawa drugorzędna, ale zdaję sobie sprawę, że wielu osobom zależy na zakupie estetycznie wyglądającego grzejnika. W moim rankingu bez trudu znajdziesz takie urządzenia. Nie zabrakło przy okazji zróżnicowania pod kątem kolorystyki.

Pytania i odpowiedzi

Zazwyczaj im większa moc, tym lepszy jest grzejnik olejowy. Dlaczego? Ponieważ szybciej nagrzewa olej i zaczyna efektywnie ogrzewać pomieszczenie.

Co do ilości żeber – również im więcej, tym lepiej. W grzejniku jest więcej oleju, większa powierzchnia oddaje ciepło do swojego otoczenia, więc grzejnik poradzi sobie na większym metrażu.

Bardzo ważna jest korelacja mocy z ilością żeber. Jak to powinno wyglądać? Małym grzejnikom olejowym, np. na 7 żeber, wystarczy 1500 W mocy. Przy 9 żebrach 2000 W jak najbardziej da radę. 10 i 11 żeber – tutaj zalecam 2200 – 2300 W. Wielkie grzejniki z 13 żebrami powinny wykorzystywać 2500 W mocy, aby stosunkowo szybko podgrzać olej i ogrzać pomieszczenie.

Pamiętaj jednak, że podawana przez producentów moc nie zawsze odpowiada rzeczywistości. W praktyce grzejniki osiągają ją skokowo, a przez większość czasu wykorzystują wartość o kilkaset watów mniejszą. Dlatego też czasem lepiej wybrać nieco droższy i markowy sprzęt, aby mieć pewność, że nie działa dużo mniej wydajnie, niż deklarował jego producent.

Na rynku grzejników pojawiają się również pewne innowacje. Niektóre bardziej kompaktowe modele mają inny kształt ogniw grzejnych, nie są to typowe żeberka. Dzięki temu sprzęt wygląda estetycznie, nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a może się pochwalić równie dobrą sprawnością ogrzewania.

Każde 100 W mocy odpowiada 1 m² przy założeniu, że grzejnik olejowy jest jedynym źródłem ciepła, a temperatura otoczenia jest naprawdę niska.

Do niewielkiego pokoju o metrażu wynoszącym ok. 10 m² powinien wystarczyć Ci nieduży grzejnik o mocy 1500 W. Jeżeli chcesz używać grzejnika na większym metrażu, np. 20 – 30 m², to musisz nabyć duży i mocny sprzęt, np. o mocy 2500 W.

Czasem warto jednak zainwestować w mocniejszy model, bo nigdy nie wiadomo, czy kiedyś nie będzie potrzebny w większym pomieszczeniu. Jest zresztą regulacja mocy, więc bez większych problemów dostosujesz wydajność mocnego grzejnika do mniejszego metrażu.

Olejaki mają prostą budowę i jedno nadrzędne zadanie. Ale żyjemy w czasach, w których nawet najprostszy sprzęt staje się coraz bardziej funkcjonalny.

  • Największy priorytet wśród funkcji ogrzewacza na olej ma zdecydowanie dobry termostat z szeroką regulacją. Dzięki niemu grzejnik dąży do osiągnięcia wybranej temperatury, a następnie się wyłącza i nie grzeje przez określony czas. Dzięki temu Tobie jest ciepło, a urządzenie nie pobiera niepotrzebnie energii. Jest także mniej narażone na przegrzanie.
  • Drugą godną uwagi funkcją jest regulacja mocy grzania. Nie zawsze jest tak zimno, aby bardzo mocny grzejnik pracował na pełnych obrotach. Jak widzisz po moim rankingu, standardem i tak są tu 3 poziomy, więc nie musisz się długo zastanawiać, ile Ci tego potrzeba w nowym grzejniku na olej.
  • Nieco kontrowersyjna jest funkcja nadmuchu ciepłego powietrza. Opiera się na dodatkowym wentylatorze. W praktyce nie zmienia zbyt wiele. Przydaje się głównie wtedy, gdy znajdujesz się stosunkowo blisko grzejnika, a nadmuch jest skierowany w Twoim kierunku. Szybciej poczujesz ciepło.
  • Prostym, ale zarazem praktycznym udogodnieniem jest schowek do zwijania kabla lub chociażby prosty uchwyt, aby móc go na nim powiesić. Przewód zasilający czasem bywa długi, a nie może się uszkodzić.
  • Reszta rzeczy nie jest już tak kluczowa. Nowoczesne grzejniki olejowe często oferują timer. Oznacza to możliwość zaprogramowania czasu pracy urządzenia, choć spore grono osób obejdzie się bez tego.
  • Producenci chcą nas przekonać do zakupu wymyślnymi wyświetlaczami LCD. Ale czy w grzejniku jest to potrzebne? Czy dwa proste pokrętła (termostat + regulacja mocy) są takim złym rozwiązaniem? Jedyny plus wyświetlacza, że może pokazywać niektóre informacje, np. dokładną temperaturę otoczenia.

jakie funkcje grzejników olejowych są ważne

Najlepsze grzejniki o wysokiej mocy i sprawności cieplnej wydają się być sprzętem do samodzielnego źródła ogrzewania. Nie bez przyczyny sporo osób nazywa je w uproszczeniu kaloryferami olejowymi.

Nie będzie to jednak tanie rozwiązanie. Dlatego też grzejniki służą bardziej do wspomagania systemu centralnego ogrzewania. Uzupełniają go, aby w okresie jesienno-zimowym nie było Ci zbyt zimno.

Sprawdzają się też w miejscach, które nie mają ogromnego metrażu i tradycyjnego systemu grzewczego. Chodzi głównie o domki letniskowe, garaże, warsztaty niedaleko domu. Wystarczy dostęp do gniazdka elektrycznego, aby ocieplić wnętrze takiego obiektu.

W obudowie grzejnika, która ma kształt żeber, znajduje się olej oraz elektryczne grzałki. Olej jest podgrzewany i w efekcie ogrzewa swoje otoczenie. Pełni rolę nośnika energii cieplnej.

Można więc śmiało stwierdzić, że grzejnik olejowy akumuluje ciepło (właśnie za sprawą oleju). Minus taki, że wymaga to trochę czasu na nagrzanie (zależnie od mocy i ilości żeber), a plus, że po wyłączeniu ciepło przez pewien czas nadal będzie oddawane do pomieszczenia.

Grzejniki olejowe nie sprawiają problemów z konserwacją. Zazwyczaj w zasadzie jej nie potrzebują, bo oleju nie trzeba wymieniać przez cały okres żywotności grzejnika.

Grzejniki, które mają 11, 13 lub nawet więcej żeber, siłą rzeczy zajmują sporo miejsca. Z drugiej strony, wiele osób potrzebuje takich ogrzewaczy do domku letniskowego, garażu i innych miejsc, które mają niewielki metraż. Uważaj więc na spełnienie wymogów dotyczących pustej przestrzeni wokół grzejnika olejowego.

A ile trzeba jej zostawić? Zazwyczaj od 30 do 50 cm z każdej strony. Wtedy będzie i bezpiecznie, i wydajnie (lepsza cyrkulacja ciepłego powietrza).

Szczegółowe informacje na ten temat powinny być zawarte w instrukcji obsługi. Zazwyczaj znajdziesz ją już przed zakupem (w formie elektronicznej) – na stronie producenta danego grzejnika. Mądrze będzie do niej zajrzeć, od razu poznasz wszystkie wymagania dotyczące ustawienia grzejnika.

Zwróć uwagę na podłoże. Grzejnik olejowy powinien stać na twardej i równej powierzchni. Odpadają miękkie dywany z długim włosiem. Pamiętaj o wiszących dekoracjach, czyli głównie zasłonach i firankach. Nic nie może dotykać obudowy grzejnika podczas jego pracy, zresztą to podchodzi pod wymóg odnośnie wolnej przestrzeni wokół.

Jak to zwykle bywa, producenci odradzają używania przedłużacza. W grę wchodzi więc uziemione gniazdko elektryczne.

Podsumowanie

Wybór najlepszego grzejnika olejowego nie powinien być dla Ciebie teraz trudny. Pokazałem Ci polecane modele, a listę będę na bieżąco aktualizował. Wytłumaczyłem też, na co zwracać uwagę i jak dobrać sprzęt do metrażu, jak i przeanalizowałem sytuację na rynku producentów.

W razie dodatkowych pytań służę pomocą w sekcji komentarzy.

Pamiętaj, że godnym rywalem sprzętu olejowego są najlepsze grzejniki elektryczne, nazywane też konwektorami. Szybko się zagrzewają i również najczęściej oferują termostat.

Na PROrankingach znajdziesz także farelki, czyli termowentylatory. Mają dużo mniejsze możliwości w kwestii ogrzewania, gdyż robią to tylko kierunkowo, ale są za to małe i bardzo mobilne.

Oceń publikację
[Głosy: 19 Średnia: 4.5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
17 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
6 miesięcy temu

Grzejnik elektryczny Yoer Inferno 2500 W
Czy ogrzeje kuchnie bez kaloryfera. Mieszkanie na 1 piętrze z 2 Ok 50 m2 2pokoje i łazienka ogrzewana a korytarz z kuchnią bez kaloryfera czy poradzi sobie ten grzejnik czy wybrać cos innego. Z góry dziękuję

Ewa
6 miesięcy temu

HB OFR2901T prorankingi.pl czy ten model będzie lepszy
No i tańszy w utrzymaniu i oplatach ?

Ewa
6 miesięcy temu

A też grzeje efekt komina. Ogrzewa chłodniejsze powietrze

Jolanta
1 rok temu

Witam, ja mam pytanie czy taki grzejnik olejowy sprawdzi się w starym drewnianym domu przy starej instalacji elektrycznej, czy nie obciąży za bardzo. Mam pokój 30 m2 i piec kaflowy ale węgiel taki drogi, ze nie daje rady.

Magda
1 rok temu

A co Pan sądzi o starego typu grzejnikach olejowych np. BEWAG ? Mają one zasadność w dzisiejszych czasach?

Tomek
1 rok temu

Co Pan sądzi o grzejnikach Ravanson OH07, OH09, OH11, bo tylko one są do kupienia z tych, które Pan poleca, tylko że jak czytam recenzje klientów na allegro to dużo osób ma zastrzeżenia do nich. Brać do dogrzania pokoju 12 m2 zimą?

marek
1 rok temu

w polsce nie ma już grzejników olejowych , skandal

Daniel
1 rok temu

Numer 1 nie ma wsprzedarzy halo jakąś aktualizacja

Karolina
1 rok temu

Witam, a czy wie Pan z czego to wynika? Patrzyłam na różne marki – głównie te, które Pan poleca i dosłownie nic nie jest dostępne, nigdzie.