Ranking grzejników olejowych 2020

Ranking najlepszych grzejników olejowych

Ranking elektrycznych grzejników olejowych szybko pokaże Ci najlepsze produkty z tej kategorii. Wybierzesz dobrze, poznasz najważniejsze cechy tych urządzeń, a do tego nie przepłacisz.

Najlepsze grzejniki olejowe

ZdjęcieModelCenyMocLiczba żeberRegulacja mocy
grzejnik olejowy Sencor SOH 8110WHSencor SOH 8110WHMediaExpert
Ceneo
2300 W103 poziomy, elektroniczna
grzejnik olejowy Sencor SOH 3213WHSencor SOH 3213WHMediaMarkt
MediaExpert
Ceneo
2500 W133 poziomy, manualna
grzejnik olejowy OPTI OS-1611OPTI OS-1611MediaExpert
Neonet
Ceneo
2500 W113 poziomy, manualna
grzejnik olejowy AEG RA 5589AEG RA 5589eMAG
MediaExpert
Ceneo
2200 W113 poziomy, elektroniczna
grzejnik olejowy AEG RA 5522AEG RA 5522eMAG
MediaExpert
Ceneo
2200 W113 poziomy, manualna
grzejnik olejowy Sencor SOH 6109BKSencor SOH 6109BKMediaExpert
Electro
Ceneo
2000 W93 poziomy, elektroniczna
grzejnik olejowy MPM MUG-17MPM MUG-17MediaMarkt
Neonet
Ceneo
2000 W93 poziomy, manualna
grzejnik olejowy Ravanson OH-11Ravanson OH-11MediaExpert
Neonet
Ceneo
2000 W113 poziomy, manualna
grzejnik olejowy OPTI OS 1609OPTI OS-1609MediaExpert
Neonet
Ceneo
2000 W93 poziomy, manualna
grzejnik olejowy Eldom HO70CEldom HO70CEURO
MediaExpert
Neonet
1500 W73 poziomy, manualna

Pytania i odpowiedzi

Jaką moc i ile żeber powinien mieć dobry grzejnik olejowy?

Zazwyczaj im większa moc, tym lepszy jest grzejnik olejowy. Dlaczego? Ponieważ szybciej nagrzewa olej i zaczyna efektywnie ogrzewać pomieszczenie.

Co do ilości żeber – również im więcej, tym lepiej. W grzejniku jest więcej oleju, większa powierzchnia oddaje ciepło do swojego otoczenia, więc grzejnik poradzi sobie na większym metrażu.

Bardzo ważna jest korelacja mocy z ilością żeber. Jak to powinno wyglądać? Małym grzejnikom olejowym, np. 7 żeber, wystarczy 1500 W mocy. Przy 9 żebrach 2000 W jak najbardziej da radę. 10 i 11 żeber – tutaj zalecam 2200-2300 W. Wielkie grzejniki z 13 żebrami powinny wykorzystywać 2500 W mocy, aby stosunkowo szybko podgrzać olej i ogrzewać pomieszczenie.

Pamiętaj jednak, że podawana przez producentów moc nie zawsze odpowiada rzeczywistości. W praktyce grzejniki osiągają ją skokowo, a przez większość czasu wykorzystują wartość o kilkaset watów mniejszą. Dlatego też czasem lepiej wybrać nieco droższy i markowy sprzęt, aby mieć pewność, że nie działa dużo mniej wydajnie, niż to deklarował jego producent.

Na rynku grzejników pojawiają się również pewne innowacje. Popatrz teraz na aktualnego lidera rankingu. Ma inny kształt ogniw grzejnych, nie są to typowe żeberka. Dzięki temu wygląda estetycznie, nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a przede wszystkim może się pochwalić jeszcze lepszą sprawnością ogrzewania.

Jak dobrać grzejnik olejowy do metrażu?

Każde 100 W mocy odpowiada 1 m² przy założeniu, że grzejnik olejowy jest jedynym źródłem ciepła, a temperatura otoczenia jest naprawdę niska.

Do niewielkiego pokoju o metrażu wynoszącym ok. 10 m² powinien wystarczyć Ci nieduży grzejnik o mocy 1500 W. Jeżeli chcesz używać grzejnika na większym metrażu, np. 20-30 m², to musisz nabyć duży i mocny sprzęt, np. o mocy 2500 W.

Czasem warto jednak zainwestować w mocniejszy model, bo nigdy nie wiadomo, czy kiedyś nie będzie potrzebny w większym pomieszczeniu. Jest zresztą regulacja mocy, więc bez większych problemów dostosujesz wydajność mocnego grzejnika do mniejszego metrażu.

Jakie funkcje mają najlepsze grzejniki olejowe?

Największy priorytet ma zdecydowanie dobry termostat z szeroką regulacją. Dzięki niemu grzejnik dąży do osiągnięcia wybranej temperatury, a następnie się wyłącza i nie grzeje przez określony czas. Dzięki temu Tobie jest ciepło, a urządzenie nie pobiera niepotrzebnie energii. Jest także mniej narażone na przegrzanie.

Drugą godną uwagi funkcją jest regulacja mocy grzania. Nie zawsze jest tak zimno, aby bardzo mocny grzejnik pracował na pełnych obrotach. Jak widzisz po moim rankingu, standardem i tak są tu 3 poziomy, więc nie musisz się długo zastanawiać, ile Ci tego potrzeba w nowym grzejniku.

Nieco kontrowersyjna jest funkcja nadmuchu ciepłego powietrza. Opiera się na dodatkowym wentylatorze. W praktyce nie zmienia zbyt wiele. Przydaje się głównie wtedy, gdy znajdujesz się stosunkowo blisko grzejnika, a nadmuch jest skierowany w Twoim kierunku.

Prostym, ale zarazem praktycznym udogodnieniem jest schowek do zwijania kabla lub chociażby prosty uchwyt, aby móc go na nim powiesić. Przewód zasilający czasem bywa długi, a nie może się uszkodzić.

Reszta rzeczy nie jest już tak kluczowa. Nowoczesne grzejniki olejowe często oferują timer. Oznacza to możliwość zaprogramowania czasu pracy urządzenia, choć spore grono osób obejdzie się bez tego.

Producenci chcą nas przekonać do zakupu wymyślnymi wyświetlaczami LCD. Ale czy w grzejniku jest to potrzebne? Czy dwa proste pokrętła (termostat + regulacja mocy) są takim złym rozwiązaniem? Jedyny plus wyświetlacza, że może pokazywać niektóre informacje, np. dokładną temperaturę otoczenia.

jakie funkcje grzejników olejowych są ważne

Jakie jest zastosowanie grzejników olejowych?

Najlepsze grzejniki o wysokiej mocy i sprawności cieplnej wydają się być sprzętem do samodzielnego źródła ogrzewania. Nie będzie to jednak tanie rozwiązanie. Dlatego też grzejniki służą bardziej do wspomagania systemu centralnego ogrzewania. Uzupełniają go, aby w okresie jesienno-zimowym nie było Ci zbyt zimno.

Sprawdzają się też w miejscach, które nie mają ogromnego metrażu i tradycyjnego systemu grzewczego. Chodzi głównie o domki letniskowe, garaże, warsztaty niedaleko domu. Wystarczy dostęp do gniazdka elektrycznego, aby ocieplić wnętrze takiego obiektu.

Co wpływa na cenę grzejnika olejowego? Ile na niego wydać?

Po tabelce z najlepszymi grzejnikami olejowymi widać, że tańsze modele nie zawsze odbiegają mocą od dużo droższych. Co więc wpływa na cenę urządzenia oprócz mocy i liczby żeber?

Duże znaczenie ma jakość wykonania, zastosowana elektronika, zabezpieczenia i ogólna niezawodność. Tego niestety nie da się tak łatwo wyczytać ze specyfikacji technicznych. Dlatego też warto skorzystać z mojego rankingu, bo przedstawia pewny sprzęt.

Na cenę wpływają wszystkie funkcjonalności, które wcześniej wymieniłem. Znaczenie ma także wygląd zewnętrzny. Niektórym na tym nie zależy, a inni chcą nabyć np. czarny i elegancki grzejnik olejowy.

Jeżeli szukasz kompaktowego grzejnika do małego pomieszczenia, to przygotuj ok. 150 zł. Jeżeli interesują Cię większe i dużo wydajniejsze grzejniki, to zakres cen zawiera się w 200-400 zł. Biorę tu pod uwagę dobrze wykonane i wiodące w swoich segmentach cenowych urządzenia.

Jak grzejnik olejowy generuje ciepło?

W obudowie grzejnika, która ma kształt żeber, znajduje się olej oraz elektryczne grzałki. Olej jest podgrzewany i w efekcie ogrzewa swoje otoczenie. Pełni rolę nośnika energii cieplnej.

Można więc śmiało stwierdzić, że grzejnik olejowy akumuluje ciepło (właśnie za sprawą oleju). Minus taki, że wymaga to trochę czasu na nagrzanie (zależnie od mocy i ilości żeber), a plus, że po wyłączeniu ciepło przez pewien czas nadal będzie oddawane do pomieszczenia.

Grzejniki olejowe nie sprawiają problemów z konserwacją. Zazwyczaj w zasadzie jej nie potrzebują, bo oleju nie trzeba wymieniać przez cały okres żywotności grzejnika.

Jak ustawić grzejnik olejowy?

Grzejniki, które mają 11, 13 lub nawet więcej żeber, siłą rzeczy zajmują sporo miejsca. Z drugiej strony wiele osób potrzebuje ich do domku letniskowego, garażu i innych miejsc, które mają niewielki metraż. Uważaj więc na spełnienie wymogów dotyczących pustej przestrzeni wokół grzejnika.

A ile trzeba jej zostawić? Zazwyczaj od 30 do 50 cm z każdej strony. Wtedy będzie i bezpiecznie, i wydajnie (lepsza cyrkulacja ciepłego powietrza). Szczegółowe informacje na ten temat powinny być zawarte w instrukcji obsługi. Zazwyczaj znajdziesz ją już przed zakupem (w formie elektronicznej) – na stronie producenta danego grzejnika. Mądrze będzie do niej zajrzeć, bo od razu poznasz wszystkie wymagania dotyczące ustawienia grzejnika.

Zwróć uwagę na podłoże. Grzejnik powinien stać na twardej i równej powierzchni. Odpadają miękkie dywany z długim włosiem. Pamiętaj o wiszących dekoracjach, czyli głównie zasłonach i firankach. Nic nie może dotykać obudowy grzejnika podczas jego pracy, zresztą to podchodzi pod wymóg odnośnie wolnej przestrzeni wokół.

Jak to zwykle bywa, producenci odradzają używania przedłużacza. W grę wchodzi więc uziemione gniazdko elektryczne.

Jakiej firmy
grzejnik olejowy?

Na rynku grzejników olejowych producent ma pewne znaczenie, choć podstawę wyboru stanowi dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb.

Z pewnością warto omijać tani i niepewny sprzęt no name, czyli nie wiadomo od kogo.

Jeżeli dysponujesz większym budżetem i szukasz mocnego oraz nowoczesnego grzejnika, to zwróć uwagę na modele firmy Sencor. Bardzo dobrze wykonane, z dobrymi parametrami, ale też mocno wycenione.

Sencora próbuje dogonić AEG, a alternatywą dla obu jest np. Ravanson lub MPM.

Jeżeli szukasz czegoś niekoniecznie ekstremalnie mocnego, ale z bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości, to spójrz na polecane grzejniki OPTI. Nie za drogie, a solidne i z przyzwoitymi specyfikacjami.

Podsumowanie

Wybór najlepszego grzejnika olejowego nie powinien być dla Ciebie teraz trudny. Pokazałem Ci polecane modele, a listę będę na bieżąco aktualizował. Wytłumaczyłem też, na co zwracać uwagę i jak dobrać sprzęt do metrażu, jak i przeanalizowałem sytuację na rynku producentów.

W razie dodatkowych pytań służę pomocą w sekcji komentarzy.

Rankingi, które mogą Cię zainteresować:

Koniecznie przeczytaj:

Podoba Ci się na PROrankingach? Jeżeli tak, to:

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o