Ranking farelek 2019

Ranking najlepszych termowentylatorów

Ranking farelek przedstawia wyłącznie najlepsze i najbardziej opłacalne termowentylatory na rynku. Jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć, jaką farelkę kupić, to jesteś w dobrym miejscu.

Mój ranking farelek nie przedstawia wyłącznie nudnych i przestarzałych termowentylatorów. Znajdą się też te minimalistyczne. Wśród polecanych farelek znajdziecie sporo ciekawych, a przede wszystkim wydajnych propozycji.

Pewnie większość z Was ma ogrzewanie centralne, ale różnie bywa z sezonem grzewczym, szczególnie w przypadku wspólnot mieszkaniowych. Czasem jest już naprawdę dość zimno w mieszkaniu, a grzejniki pozostają niewzruszone. Termowentylator jest pewną alternatywą, szczególnie do mniejszych pomieszczeń.

Farelka ma zresztą szersze zastosowanie. Położymy ją na biurku lub nawet pod nim, żeby gorące powietrze ogrzewało nasze stopy. Na różne sposoby można wykorzystać jej kierunkowe ogrzewanie. Zobaczmy więc, które farelki są aktualnie najlepsze.

Najlepsze farelki

ZdjęcieModelCenyMocPoziomy mocyPozycja
farelka stadler form annaStadler Form AnnaCeneo2000 W2Pionowa
farelka sencor sfh 9013Sencor SFH 9013Ceneo2500 W2Pionowa
farelka stadler form anna littleStadler Form Anna LittleCeneo1200 W2Pionowa
farelka unold classic red 86203Unold Classic Red 86203Ceneo2000 W4Pionowa

Jaka farelka do 100 zł?

ZdjęcieModelCenyMocPoziomy mocyPozycja
farelka optimum ok 9210Optimum OK-9210Ceneo2000 W2Pionowa
farelka camry cr 7706Camry CR 7706Ceneo2000 W2Pionowa, pozioma
farelka adler ad 77Adler AD 77Ceneo2000 W2Pionowa, pozioma
farelka esperanza ehh003 saharaEsperanza EHH003 SAHARACeneo2000 W2Pionowa
farelka ravanson fh105Ravanson FH105Ceneo2000 W2Pionowa
farelka esperanza ehh005 copacabanaEsperanza EHH005 COPACABANACeneo1500 W2Pionowa

Polecane termowentylatory wysokiej klasy

Trochę nawet mi głupio nazywać poniższe propozycje farelkami, gdyż jest to sprzęt dużo bardziej złożony. Postanowiłem bowiem podzielić część rankingową na dwie części. W pierwszej przedstawię Wam urządzenia dość kosztowne, ale bardzo wydajne, nowoczesne czy funkcjonalne. W drugiej odsłonie zobaczycie natomiast tanie i proste farelki do dogrzewania pomieszczeń.

Stadler Form Anna – Opinia, recenzja

farelka stadler form anna

Jeżeli nie znacie firmy, która odpowiada za stworzenie omawianego modelu, to już spieszę z krótkim opisikiem. Stadler Form specjalizuje się w domowym sprzęcie od powietrza – nawilżacze, oczyszczacze, osuszacze, aromatyzery, higrometry i tak dalej.

Sprzęt ten zazwyczaj ma swój unikalny design i bardzo dobrą jakość wykonania czy sprawność działania. To, co zawsze mi się rzucało w oczy w ofertach produktowych tej marki, to fakt, że nazywają swoje produkty… imionami. W przypadku termowentylatorów pojawia się Anna.

Stadler Form Anna to niezwykle wydajny sprzęt, który według zapewnień producenta poradzi sobie w pomieszczeniach o metrażu do 25 m2/63 m3, co w tej kategorii jest rewelacyjnym wynikiem. Nie trzeba się przy tym wstydzić wyglądu tego urządzenia. Mnie przypomina bardziej kolumnę głośnikową, i to całkiem stylową oraz minimalistyczną. Jak na mój gust, jest to pewnego rodzaju hybryda mobilnego grzejnika z termowentylatorem.

Maksymalna moc „Anki” wynosi 2000 W, więc raczej standard. Do wyboru mamy dwa poziomy mocy, a ten mniejszy wykorzystuje dokładnie 1200 W.

Jakieś bajery? W końcu trochę to cudeńko do ogrzewania kosztuje. Element grzejny PTC (ceramika z regulacją automatyczną) nie może się praktycznie przegrzać, a nawet jakby jakimś cudem tak się stało, to na posterunku czuwa wbudowany włącznik ochronny, który odcina zasilanie w razie poważniejszej awarii. Będzie więc i ciepło, i bardzo bezpiecznie, a to wcale nie koniec zalet.

Termowentylatory nie należą ogólnie do najcichszych urządzeń domowych. Tutaj poziom generowanego hałasu nie powinien przekraczać 43 dB, co jest godne kolejnej pochwały z mojej strony.

Z farelkami problem mają czasem alergicy, gdyż wciągają i wydmuchują one kurz czy inne zanieczyszczenia z powietrza. Stadler Form to marka, która kurzowi mówi zdecydowane: NIE. Nawet ten termowentylator ma odpowiednie zabezpieczenie/filtr, dzięki któremu ciepłe powietrze będzie czyste, a ewentualne czyszczenie urządzenia łatwe i przyjemne.

Ten kolumnowy sprzęt wydaje się dość duży w porównaniu do tanich farelek, ale nie ma z tym tragedii. 36,7 cm wysokości, 14,6 cm szerokości i 9,5 cm długości – tak prezentują się wymiary Anny. Całość została bardzo dobrze wykonana (podstawa jest aluminiowa) i wyróżnia się minimalistycznym designem. Dostępna kolorystyka to biel lub czerń.

Szkoda tylko, że cena jak na termowentylator jest bardzo wysoka, ale Stadler Form Anna z pewnością wybija się ponad nudne i słabo zaprojektowane farelki, które zalewają ten rynek.

Zalety +

 • Bardzo wysoka wydajność pracy
 • Nietuzinkowy i minimalistyczny design
 • Wysoka jakość wykonania
 • Cicha praca
 • Łatwa obsługa

Wady

 • Wysoka cena

Sencor SFH 9013 – Opinia, recenzja

farelka sencor sfh 9013

Na drugim miejscu mamy bardzo poważnego konkurenta dla lidera. Jest nim ceramiczny ogrzewacz Sencor SFH 9013, który również wyposażony został w elementy grzejne PTC. Niesie za sobą nawet kilka udogodnień. Sterować możemy nim za pomocą dotykowego panelu sterowania z niewielkim, ale czytelnym wyświetlaczem LCD. W zestawie jest też malutki pilot.

Moc termowentylatora osiąga aż 2500 W. Regulujemy ją dwustopniowo (pierwszy stopień korzysta z 1300 W mocy). Odbija się to na niezłej wydajności, a powierzchnia oddająca ciepło jest całkiem spora.

Design również nie zawodzi. Bardziej podobał mi się poprzednik, ale porównanie wyglądu obu najlepszych termowentylatorów może przynieść różne wyniki – po prostu kwestia gustu.

Dużo ważniejsze jest natomiast to, że powietrze też jest filtrowane, a więc i odpowiednio czyste. Osłonę wlotu powietrza łatwo zdemontujemy. Zintegrowany uchwyt pomaga natomiast w przenoszeniu tego sprzętu, choć i tak nie jest on jakimś wielkim ciężarem (3 kg). Pojawia się nawet kąt oscylacji wynoszący 80°.

To nie koniec zalet, gdyż chcę wspomnieć jeszcze o dwóch sprawach związanych z tym modelem. Konstrukcja jest dość wysoka i spoczywa na nóżce. Niektórzy z Was mogą więc obawiać się upadku urządzenia, a w efekcie nawet podpalenia domostwa. Strącić może go np. nasz pupil. Sencor pomyślał o takich sytuacjach i zaimplementował czujnik/wyłącznik wychyleniowy. Przewrócone urządzenie przestanie po prostu grzać.

Druga sprawa to Sleep timer, czyli automatyczny wyłącznik po określonym przez nas czasie. Przydatne, jeżeli termowentylator pracuje przez noc, ale chcemy też zaoszczędzić troszkę energii i po kilku godzinach go wyłączyć, a jednocześnie nie robić tego własnoręcznie. Maksymalny zakres czasowy obejmuje tutaj do 7,5 h w przód.

Jeszcze w zasadzie jedno. Oba czołowe modele wyposażone zostały w elektroniczny termostat, dzięki któremu ustawimy pożądaną temperaturę, która ma panować w naszym pomieszczeniu. Oczywiście, nie zawsze tak będzie, szczególnie w większych pokojach czy sypialniach, ale w tych mniejszych będziemy mieli pełną kontrolę nad komfortem cieplnym.

Sencor na pierwszy rzut oka wydaje się nawet lepszy od Stadler Form Anna. Producent nie chwali się jednak w specyfikacji poziomem generowanego hałasu – przynajmniej tej specyfikacji, która pojawia się w sklepach internetowych. Podejrzane, prawda? Gdyby ten parametr był dobry, to zapewne byłoby inaczej. Łatwo jednak dojść do informacji o generowanym hałasie, który osiąga 58 dB. Powinno być troszkę lepiej.

Tylko Stadler Form jasno informuje też o metrażu, do którego nadaje się dany model. Tu takiej informacji nie ma, choć biorąc pod uwagę moc, pomieszczenie powinno zostać bardzo szybko ogrzane – tylko o jakiej wielkości? Być może podobnej lub ciut mniejszej niż w przypadku pierwszej lokaty.

Zalety +

 • Bardzo wysoka wydajność pracy
 • Nowoczesny design
 • Wysoka jakość wykonania
 • Łatwa obsługa

Wady

 • Wysoka cena
 • Poziom generowanego hałasu mógłby być niższy

Stadler Form Anna Little – Opinia, recenzja

farelka stadler form anna little

Jeżeli chcecie nabyć nowoczesny termowentylator, ale nie macie prawie 400 zł, a ogrzewane pomieszczenie jest malutkie, to mam idealne rozwiązanie i atrakcyjną propozycję produktową. Jest nią Stadler Form Anna Little. Tak, dobrze myślicie – mniejsza wersja aktualnego lidera, a raczej liderki, jeżeli mamy trzymać się nadanych przez firmę imion.

Jeżeli chodzi o konstrukcję, to jest właściwie tak, jakby ktoś obciął droższą wersję. Kluczowe parametry poszły nieco w dół. Wielkość ogrzewanego pomieszczenia nie powinna przekraczać 15 m2/38 m3.

Moc z dwustopniową regulacją wynosi 700/1200 W. Głośność pracy maksymalnie osiąga 47 dB, co wciąż jest przyzwoitym wynikiem, który nie powinien nas irytować i drażnić. Nie zmienił się za to ceramiczny element grzejny PTC z termostatem.

Takie urządzenie ulokujemy chociażby pod biurkiem, żeby ogrzać zmarznięte stopy. Zastosowań może być dużo, a wydajność pracy, pomimo 1200 W, jest i tak dużo lepsza niż w budżetowych farelkach, które pozornie są mocniejsze.

Cena ok. 300 zł jest dość wygórowana, ale pamiętajmy o możliwościach czy jakości wykonania tego sprzętu. Zdecydowanie górna półka w omawianej kategorii.

Zalety +

 • Wysoka wydajność pracy
 • Nietuzinkowy i minimalistyczny design
 • Wysoka jakość wykonania
 • Cicha praca
 • Łatwa obsługa
 • Kompaktowe gabaryty

Wady

 • Cena mogłaby być niższa

Unold Classic Red 86203 – Opinia, recenzja

farelka unold classic red 86203

Teraz czas na bardzo oryginalne urządzenie elektroniczne do ogrzewania i dogrzewania pomieszczeń. Jest to niemiecki Unold Classic Red 86203, któremu bliżej do modeli z kolejnego rankingu niż do minimalistycznych kolumn grzejących ze ścisłej czołówki.

Biorąc pod uwagę pewne cechy tego sprzętu, zadecydowałem, że jednak umieszczę go w pierwszym rankingu polecanych termowentylatorów.

Unold Classic Red 86203 jest bowiem oscylacyjnym termowentylatorem (90°). Oczywiście, oscylację włączymy/wyłączymy w dowolnym momencie. Maksymalna moc osiąga tutaj 2000 W, ale ma aż czterostopniową regulację.

Termostat obecny – bezstopniowy, ale mechaniczny, więc regulujemy go pokrętłem. Wyróżnia się także design, gdyż mnie przypomina bardzo styl retro, co w tej kategorii jest dość śmiałym posunięciem.

Co z zabezpieczeniami? Przed przegrzaniem, a także przed wywróceniem dmuchawy. O jakość wykonania raczej nie trzeba się martwić, gdyż najważniejsze elementy wykonane zostały ze stali nierdzewnej.

Jeżeli szukacie oryginalnie wyglądającego termowentylatora obrotowego, ale niekoniecznie w minimalistycznym stylu, to będzie to dla Was atrakcyjna propozycja. Jeżeli w ogóle nie zależy Wam na designie tego typu sprzętu do dogrzewania, to odpuście.

Zalety +

 • Przyzwoita wydajność pracy
 • Łatwa obsługa
 • Wysoka jakość wykonania
 • Oscylacja, choć to bardziej bajer niż coś przydatniejszego
 • Interesujący design w stylu retro…

Wady

 • …który jednak nie każdemu może przypaść do gustu
 • Cena powinna być znacznie niższa, gdyż farelki za mniej niż 100 zł mają całkiem podobną wydajność

Wytwarzanie ciepła w dobrym stylu – tak można krótko podsumować pierwsze zestawienie najlepszych termowentylatorów.

Jeżeli jednak nie potrzebujecie tych wszystkich bajerów, a chcecie po prostu wydać jak najmniej i ominąć kompletną tandetę, to zapraszam do kolejnej klasyfikacji.

Polecane farelki do 100 zł

100 złotych z nagłówka to nawet mocno przesadzona kwota, gdyż uwzględnione w tej klasyfikacji modele nie powinny przekraczać 60 zł.

Stanowią więc bardzo mały wydatek i dobrą opcję na dogrzanie jakiegoś niewielkiego pomieszczenia. Mowa chociażby o łazience, w której podczas kąpieli nie chcemy zmarznąć (np. po wyjściu z wanny czy spod kabiny prysznicowej). Trzeba jednak uważać na takie zastosowanie i farelka musi koniecznie być oddalona od wanny czy kabiny prysznicowej, choć czasem wśród nich można spotkać produkty z lepszymi normami odporności. Jakie są więc te dobre i tanie farelki? Odpowiedź poniżej.

Optimum OK-9210 – Opinia, recenzja

farelka optimum ok 9210

Klasyfikacja tanich i dobrych farelek do 100 zł jest dość wyrównana. Prawda jest bowiem taka, że większość z tych modeli prezentuje podobną sprawność działania czy najistotniejsze parametry. Sporo jest także bardzo podobnych do siebie urządzeń. Optimum OK-9210 to sprzęt nieco bardziej unikalny.

Ta biało-czarna farelka Optimum OK-9210 już na pierwszy rzut oka robi całkiem niezłe wrażenie. Jej kluczowe parametry? Właściwie norma – 2000 W mocy i dwustopniowa regulacja, która rozpoczyna się od 1000 W.

Producent sprytnie ujął, że urządzenie oferuje nadmuch ciepły i gorący, zapewne mając na uwadze dwa dostępne stopnie wydajności ogrzewania. Równie dobrze każdy model może mieć taki dopisek, bo nie ma w tym rankingu farelki, która miałaby tylko jeden poziom mocy.

Na plus poziom hałasu poniżej 55 dB, więc nawet ciut mniej niż niektóre minimalistyczne termowentylatory, które kosztują przecież ponad 350 zł.

Co jeszcze jest tu interesującego i przemawiającego za zakupem? Wymienię chociażby płynną regulację temperatury, nadmuch zimnego powietrza czy zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Przekonuje mnie w tej farelce także solidna konstrukcja ze stopniem ochrony IP21. Co to oznacza? Urządzenie jest odpowiednio chronione przed spadającymi kroplami wody, co np. w łazience się przyda.

Sam design też nie zawodzi i mnie osobiście ten model wizualnie się podoba, ale przede wszystkim oferuje przyzwoitą sprawność i dobre wykonanie. Cena jak najbardziej adekwatna do możliwości.

Zalety +

 • Przyzwoita wydajność pracy
 • Łatwa obsługa
 • Wysoka jakość wykonania ze stopniem ochrony IP21
 • Stosunkowo cicha praca

Wady

 • W tej cenie brak większych mankamentów

Camry CR 7706 – Opinia, recenzja

farelka camry cr 7706

Bardzo niepozorna i tania farelka, czyli Camry CR 7706. Dostępne są różne wersje kolorystyczne tego modelu, ale barwa dotyczy siateczki, która zakrywa wentylator i grzałkę. Najważniejsze cechy tego sprzętu są bardzo podobne do głównych konkurentów – 1000/2000 W mocy, termostat, zimny nadmuch czy zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Niczym ten termowentylatorek właściwie się nie wyróżnia. Jest kompaktowy, nie powinien raczej szybko się zepsuć i wytwarza ciepło, które poprawi komfort cieplny w niewielkim pomieszczeniu.

Jak to zwykle bywa w tym segmencie cenowym, farelkę ustawimy zarówno pionowo, jak i poziomo. Niejednokrotnie oszczędzimy w ten sposób miejsce lub dostosujemy pozycję urządzenia dla zoptymalizowania komfortu cieplnego.

Jak przykładowo? Gdy urządzenie jest dość blisko ściany, to lepiej, żeby dmuchało na wprost. Jeżeli spoczywa w centralnym punkcie pomieszczenia, wydajniej zacznie oddawać ciepło “na leżąco”.

Wspomnę jednak, że obudowa tego modelu nie jest już tak solidnie wykonana i wytrzymała jak w przypadku farelek za 50 zł lub więcej, więc takie porównanie wyraźnie pokazuje, że lepiej jednak czasem dołożyć te 10-15 zł.

Jeżeli jednak uparliście się przy budżecie wynoszącym ok. 40 zł, to będzie to jeden z najlepszych wyborów.

Zalety +

 • Przyzwoita wydajność pracy
 • Łatwa obsługa

Wady

 • W tej cenie brak większych mankamentów

Adler AD 77 – Opinia, recenzja

farelka adler ad 77

Drobny sprzęt do domu firmy Adler cieszy się w różnych kategoriach sporą popularnością. Nie inaczej jest w tym przypadku, gdyż Adler AD 77 wciąż osiąga bardzo dobre wyniki sprzedażowe. Muszę jednak zauważyć, że na rynku dostępnych jest kilka produktów innych marek, które mają niemal identyczny design.

Nie chcę tu wygłaszać teorii spiskowych, ale uważam, że ta konstrukcja jest po prostu żywcem zaciągnięta z Chin i kilku producentów jedynie nalepia swoje logo na obudowę. Z drugiej strony, w przypadku tak taniego urządzenia jak farelka, nie możemy się temu dziwić.

Dobrze, ale jak ten model działa? Jak wypada w porównaniu do innych propozycji? Sama konstrukcja jest dość ciekawa, bo farelkę postawimy pionowo lub położymy poziomo. Moc jest oczywiście regulowana dwustopniowo (1000/2000 W).

Jest też zimny nadmuch, dzięki któremu producent dumnie nazywa swój produkt wielofunkcyjnym termowentylatorem. Co najmniej, jakby jeszcze odkurzał i robił nam kawę.

Termostat pokojowy obecny, ale nie działa jednak perfekcyjnie i sama regulacja ilości wytwarzanego ciepła nie jest zbyt intuicyjna. Można się troszkę przyczepić do poziomu generowanego hałasu.

Najważniejszy aspekt, czyli wydajność ogrzewania, działa raczej standardowo. Pomieszczenie do 15-20 m2 zostanie dogrzane o te kilka stopni Celsjusza. Czasem może to jednak robić nam dużą różnicę, np. gdy chcemy wykąpać małe dziecko, czy po prostu poprawić swoje samopoczucie, na które uczucie chłodu wpływa negatywnie.

Zalety +

 • Przyzwoita wydajność pracy
 • Łatwa obsługa

Wady

 • Trochę za głośny

Pozostałe polecane farelki do 100 zł

Pierwsza część rankingu farelek do 100 zł za nami, a kolejna właściwie nie wnosi nic nowego. Nie chcę więc powielać tych samych informacji i Was zanudzać. Następne propozycje opisałem w skróconej wersji:

 • Esperanza EHH003 SAHARA – absolutnie podstawowy i bardzo prosty termowentylator do małych pomieszczeń. Stadler Form w swoich produktach używa imion, a Esperanza – w przypadku farelek – rożnych, ciekawych miejsc ze świata, które kojarzą się z żarem. W tym przypadku jest to Sahara.
 • Ravanson FH105 – mobilny grzejnik elektryczny, który na rynku jest od wielu, wielu lat. Opinie o nim bywają skrajne. Czasem lubi się szybko zepsuć, czasem czuć od niego nieprzyjemny zapach plastiku podczas pracy – ogólnie mówiąc, bywa awaryjny i do niezawodności mu daleko. Jest jednak taniutki, a i tak lepszy od produktów “no name” z portali aukcyjnych. Jeżeli nie wymagacie sporo od farelki, używacie jej bardzo rzadko, to wtedy ten model może się sprawdzić.
 • Esperanza EHH005 COPACABANA – w nazewnictwie tym razem pojawia się nazwa pięknej, praktycznie zawsze zalanej słońcem plaży w Brazylii. Samo urządzenie bardziej przypomina przenośny głośnik niż farelkę. Działa w miarę sprawnie, ale dysponuje mocą na poziomie 1500 W. Ostatnia lokata za dość słaby stosunek ceny do jakości i możliwości.

To już koniec części zawierającej zestawienia dobrych termowentylatorów, które są godne uwagi. Dzięki takiemu sprzętowi zwiększycie temperaturę w niewielkim pomieszczeniu czy obiekcie. Tuż przed sezonem grzewczym może to być dobra alternatywa, szczególnie jak chcecie zapewnić odpowiednie ciepło w pokoiku swojej pociechy.

Czemu lepiej omijać najtańsze farelki?

Tworząc rankingi, często z ciekawości patrzę na portale aukcyjne, głównie Allegro. Po co? Żeby sprawdzić szybko, co ludzie kupują. Bynajmniej nie chcę na tej podstawie tworzyć zestawień. Broń Boże. Mówi mi to jednak sporo o tym, co kupują Polacy i dlaczego.

Analizując kategorię farelek, z przerażeniem zauważyłem, że najpopularniejsze są te do 30 zł. Są to w większości urządzenia “no name”, w przypadku których nie da się w zasadzie określić producenta. Ja wiem, że prawie wszyscy chcą wydać jak najmniej na to urządzenie, ale lepiej już dołożyć te 15-20 zł.

Farelki nieznanego pochodzenia są przede wszystkim strasznie awaryjne. Słyszałem o przypadku, w którym taka farelka prawie wywołała pożar! Jak do tego doszło? Wyobraźcie sobie, że pod wpływem gorącego powietrza zaczął topić się plastik z jej obudowy.

Oprócz awaryjności najtańsze termowentylatory śmierdzą plastikiem, są bardzo głośne i zazwyczaj słabo grzeją.

Jaki jest więc sposób na najlepszy-najtańszy sprzęt z tej kategorii? Rzut oka na ranking farelek do 100 zł. Proste. Zawarłem tam modele, które staną się dużo rozsądniejszym zakupem od podróbek z portali aukcyjnych, a wciąż wyróżniają się niską ceną.

Najlepsi producenci termowentylatorów

Różnie bywa z akapitami tego typu. Czasem bez trudu potrafię wskazać Wam czołowego producenta w danej kategorii, a czasem po prostu nie jest to możliwe.

Jak jest w tym przypadku? W termowentylatorach do 400 zł panuje Stadler Form, które przekonuje mnie dużą sprawnością pracy czy unikalnym designem, który idealnie wkomponuje się w nowoczesne wnętrza.

Co z tańszymi farelkami? W ich przypadku raczej żaden producent się nie wyróżnia. Szerszą ofertę ma chociażby Adler, ale sporo propozycji tej marki nie jest zbyt atrakcyjnych czy opłacalnych. Przy małym budżecie nie radzę Wam kierować się renomą producenta, a podejść do sprawy indywidualnie.

Poradniki o farelkach
Dowiedz się więcej!

Ranking farelek to jeszcze nie koniec. Przygotowałem kilka poradników, które idealnie uzupełniają ten temat. Rzuć na nie okiem i kliknij na ten, który Cię zainteresował.

Przed zakupem farelki:

Po zakupie farelki:

Podoba Ci się na PROrankingach? Jeżeli tak, to:

[Głosów:4    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o