W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Wentylator Kolumnowy Opinie, Ranking 2024

author avatar
Łukasz Proszek
Aktualizacja:  28 kwietnia 2024
Komentarze:  2

Jaki wentylator kolumnowy szybko sprawi Ci ulgę w najgorętsze dni lata? Właśnie tego dowiesz się, czytając mój niezależny ranking z subiektywnymi opiniami! Dzięki temu wybierzesz solidny sprzęt na letni czas.

Najlepszy wentylator kolumnowy - opinie, ranking, jaki wybrać?

W aktualizowanym rankingu wyróżniłem wyłącznie mocne, wydajne wentylatory kolumnowe. Przy okazji pragnąłem, aby były przy tym jak najcichsze.

Oprócz oscylacji wiele najlepszych wiatraków wieżowych zapewni Ci inne funkcje. Niektóre mają jonizator (usuwa bakterie z powietrza), a inne tryb nocny/cichy, a to tylko kilka z wielu udogodnień.

Zobacz zestawienie, przeczytaj opinie i odpocznij wreszcie od upierdliwego gorąca!

Ranking wentylatorów kolumnowych 2024 - TOP 11

Tefal Eclipse QF5030

Tefal Eclipse QF5030

Tefal Eclipse QF5030, czyli najlepszy wentylator kolumnowy do mieszkania, biura bądź gabinetu. To innowacyjne urządzenie 2w1 łączy wentylator z oczyszczaczem. Eliminuje z powietrza do 99,95% zanieczyszczeń, w tym kurz, sierść, pył czy alergeny. Test wentylatorów kolumnowych pokazuje także, że to jeden z najwydajniejszych modeli.

Stanowi bardzo dobry wybór do sypialni lub pokoju dziecka, gdyż oferuje tryb cichy (tylko 32 db!). Zagwarantuje Ci spokojny sen, nie hałasując, a skutecznie eliminując uporczywy upał. Ten godny polecenia wiatrak kolumnowy z filtrami powietrza możesz także zaprogramować. Wyłączy się o wskazanej godzinie za sprawą timera.

Ocena produktu: 9.85/10

Stadler Form Peter

Stadler Form Peter

Cichy wentylator kolumnowy z oscylacją, pilotem i timerem. Jeden z najmocniejszych na rynku (60 W), dzięki czemu rozprowadza intensywny strumień chłodnego powietrza. Dzięki funkcji bryzy symuluje orzeźwiający wiatr, sprawiając tym większą ulgę. To w mojej opinii bardzo dobry wentylator kolumnowy do mieszkania w bloku.

Ten domowy wiatrak słupkowy sprawdza się także w biurze. Oferuje 3 prędkości nawiewu, więc dostosujesz jego wydajność oraz głośność pracy do swoich potrzeb. Na plus zmywalny filtr, który zatrzymuje bakterie i alergeny, nie wypuszczając ich do pomieszczenia. Filtr łatwo umyjesz pod bieżącą wodą. Zwiększa to przy okazji niezawodność sprzętu.

Ocena produktu: 9.77/10

HB TF1101BRC

HB TF1101BRC

W mojej ocenie bardzo efektowny wentylator kolumnowy z jonizacją. W pewnym stopniu, choć nie jakimś wielkim, oczyszcza powietrze. Obstawiam, że możesz to docenić, gdy cierpisz na alergię. Poza tym to szalenie skuteczny wiatrak wieżowy o dużej mocy (65 W). Odznacza się wydajnością na poziomie 500 m3/h, co rzadko się zdarza.

Wreszcie odpoczniesz od upałów, ciesząc oko tym minimalistycznym sprzętem. Coś do większej sypialni, pokoju, a nawet salonu. I powalczy z letnim zaduchem, i udekoruje pomieszczenie. Fajne połączenie, prawda? W dodatku mówimy o porządnym wentylatorze kolumnowym z regulacją prędkości nawiewu oraz oscylacją. Masz władzę nad jego pracą.

Ocena produktu: 9.67/10

Honeywell HYF500E

Honeywell HYF500E

Nie za wysoki (80,6 cm), ale skutecznie pracujący wiatrak słupkowy. Oprócz standardowego trybu zapewnia także Turbo oraz oscylację. Dmucha schłodzonym powietrzem na lewo i prawo. Dostosujesz styl jego pracy do pomieszczenia oraz własnych preferencji. Prędko rozprowadzi zimne powietrze, sprawiając Ci ulgę, gdy za oknem żar leje się z nieba.

Górny wiatrak tego wieżowego wentylatora działa w pionie. Zyskujesz pewność, że chłód dociera w każdy kąt pomieszczenia. Nie musisz ustawiać sprzętu bardzo blisko swojego stanowiska, aby ochłodzić się w upalny dzień. Jak widzisz, w pełni zasłużone miejsce w rankingu wentylatorów kolumnowych.

Ocena produktu: 9.55/10

Sencor SFN 5040BL

Sencor SFN 5040BL

Bardzo mocny wentylator kolumnowy na upały. Skrywa w sobie 3 spore wiatraki z 3 prędkościami do wyboru dla każdego z nich (plus aż 7 ustawień pracy silnika!). Bez trudu dopasujesz wydajność do swoich wymagań, aby jak najszybciej odczuć ulgę. Funkcja automatycznego obrotu (oscylacja) pomoże na nieco większym metrażu. Chłód wszędzie dotrze.

Zwróć uwagę, że to nietuzinkowo wyglądający wentylator kolumnowy z pilotem. Dosyć, że ochłodzi, to jeszcze ozdobi każde wnętrze. Zaoferuje Ci również dodatkowe tryby: naturalny (ze zmienną prędkością pracy) oraz nocny. Dokładając do tego fakt, że to przy okazji cichy wentylator kolumnowy, musiałem wyróżnić go w klasyfikacji.

Ocena produktu: 9.42/10

Honeywell HYF290E4

Honeywell HYF290E4

Smukły wentylator kolumnowy z oscylacją. Równomiernie wydmuchuje schłodzone powietrze, aby poprawić Twoje samopoczucie. To przy okazji energooszczędny sprzęt; nie potrzebuje bardzo wysokiej mocy, aby wydajnie działać. Do tego zapewnia aż 8 prędkości nawiewu! Pomocne, gdy zależy Ci również na wyborze poziomu głośności pracy.

Nie wiesz, jaki wentylator kolumnowy wybrać do sypialni? Honeywell HYF290E4 stanowi dobrą odpowiedź. Ma tryb nocny, który redukuje generowany hałas. Dzięki 8-godzinnemu timerowi łatwo ustawisz czas automatycznego wyłączenia. Spokojnie zaśniesz przy pracującym urządzeniu, nie przejmując się, że zakłóci Twój wypoczynek.

Ocena produktu: 9.35/10

SilverCrest STV 50 F1

SilverCrest STV 50 F1

Tani, a wydajny wentylator kolumnowy z Lidla. Dobrze wykonany sprzęt, a w dodatku banalny w obsłudze. Na górnym panelu znajdziesz funkcję oscylacji, 3 poziomy nawiewu chłodnego powietrza czy timer (do 120 minut). Nie tracisz czasu na zbędne zabawy ze skomplikowanymi ustawieniami. Nie potrzebujesz w zasadzie nawet instrukcji, aby wszystko wiedzieć.

Moje porównanie wentylatorów kolumnowych wskazało, że to jeden z mocniejszych modeli na rynku (50 W). Przekłada się to na intensywną pracę, dzięki której odpoczniesz od upałów. Przewód zasilający osiąga 180 cm, więc bez problemu ustawisz urządzenie tam, gdzie chcesz. W dodatku to smukły i elegancki wentylator wieżowy dobrej jakości.

Ocena produktu: 9.25/10

Air Naturel FANT0003 Fantasy

Air Naturel FANT0003 Fantasy

Dobry wentylator kolumnowy, za pomocą którego prędko poczujesz przyjemny chłód. Do tego nie przejmujesz się hałasem, gdyż to stosunkowo cichy sprzęt, co potwierdza wiele opinii na jego temat. Zwłaszcza po włączeniu specjalnego trybu, który jeszcze bardziej redukuje hałas, nadal zapewniając zimne powietrze.

Jeżeli szukasz godnego polecenia wentylatora do nieco większego pokoju lub sypialni, przyda Ci się oscylacja. Sprzęt wydmuchuje chłód w różnych kierunkach, skutecznie walcząc ze skwarem. Ranking wentylatorów kolumnowych nie mógł się bez niego obejść, szczególnie że elegancko się prezentuje, pasując do różnego wystroju wnętrza.

Ocena produktu: 9.11/10

Honeywell HO-5500RE

Honeywell HO-5500RE

Dobrze wykonany wentylator kolumnowy. Prosty w obsłudze oraz z 3 różnymi trybami. Nie brakuje wśród nich opcji nocnej, dzięki czemu urządzenie sprawdzi się w sypialni. Honeywell HO-5500RE będzie skutecznie wiał chłodem, nie wkurzając generowanym hałasem. Idealne połączenie wśród polecanych wiatraków wieżowych.

Co ważne, nie jest to jakiś wielki wentylator. Nie zastanawiasz się długo, gdzie go ulokować. Sprawę ułatwia także odpowiednio długi przewód zasilający. W każdej chwili uruchomisz też oscylację, aby wysłać chłodne powietrze w różnych kierunkach. Szereg ważnych udogodnień, które skutecznie walczą z letnim upałem. Stąd lokata w klasyfikacji.

Ocena produktu: 9.07/10

Blaupunkt AFT601

Blaupunkt AFT601

Godny polecenia wentylator kolumnowy do różnych pomieszczeń. Nadaje się do sypialni, pokoju, biura, a także pokoju dziecka. W tym ostatnim przypadku korzysta ze specjalnego trybu. Z czasem coraz bardziej zmniejsza prędkość i hałas, a gdy dziecko już śpi, wyłącza się. Sprytne rozwiązanie, które nie będzie przeszkadzało maluchowi.

Blaupunkt AFT601 to jeden z niższych wiatraków słupkowych (96 cm), choć nie brakuje mu mocy (45 W). Wydajnie wieje przyjemnym, orzeźwiającym powietrzem. W zestawie znajdziesz pilot zdalnego sterowania, aby kontrolowanie pracy sprzętu zawsze było komfortowe. Zrobisz to, leżąc na kanapie bądź siedząc na fotelu. Pełna wygoda!

Ocena produktu: 8.97/10

Zelmer ZTW1500

Zelmer ZTW1500

Stosunkowo tani, a bardzo skuteczny wentylator wieżowy. Sprawdza się na mniejszym metrażu, bo nie potrzebuje zbyt wiele miejsca. W większych pomieszczeniach również daje radę za sprawą wysokiej wydajności chłodzenia kierunkowego. Jego tryb pracy oscylacyjnej skutkuje równomierną dystrybucją chłodu.

Timer umożliwi Ci z kolei zaprogramowanie czasu pracy urządzenia. Zelmer ZTW1500 może przykładowo chłodzić, gdy zasypiasz, aby po jakimś czasie samoczynnie się wyłączyć. Ten biały wentylator kolumnowy cechuje się również bezawaryjnością. Kupisz raz, a dobrze, nie musząc zmagać się z nieoczekiwanymi awariami sprzętu.

Ocena produktu: 8.89/10

Jaki wentylator kolumnowy wybrać?

Wahasz się, który wentylator kolumnowy spełni Twoje oczekiwania?

dodatkowo przygotowałem poradnik zakupowy, który rozwieje Twoje wątpliwości. Znajdziesz w nim wskazówki na temat wszystkich istotnych cech sprzętu.

Dowiedz się, co powinno zwrócić Twoją uwagę.

Moc i liczba wiatraków

Wyższa moc wentylatora to zwykle wyższa wydajność, czyli skuteczniejsze chłodzenie. Dlaczego tak? Mocniejszy sprzęt wytwarza większy strumień powietrza. Przynajmniej najczęściej się tak dzieje.

To sprawia też, że nie zawodzi w dużych pomieszczeniach. Do niewielkiego pokoju możesz wybrać słabszy wentylator, ale nie za słaby.

Najlepiej oceniam wentylatory kolumnowe, których moc obejmuje zakres 30 – 65 W. To optymalne wartości, żeby zapomnieć o upałach i szybko poczuć chłód.

Najmocniejsze wentylatory słupkowe dochodzą czasem nawet do 90 W. Mają wtedy zazwyczaj więcej niż 2 duże wiatraki, a to też ma znaczenie pod kątem wydajności. Im więcej wbudowanych wiatraków, tym lepiej. W końcu większa liczba elementów mieli gorące powietrze, rozprowadzając to chłodniejsze.

Regulacja prędkości pracy

Kolejna bardzo ważna kwestia. Nie zawsze równie intensywnie odczuwasz gorąco, prawda?

Regulacja prędkości pracy pozwoli Ci na ustawienie wentylatora tak, aby przyjemnie chłodził. Nie jest Ci przesadnie zimno ani gorąco.

Standardem jest 3-poziomowa regulacja prędkości. Czasami do wyboru masz więcej opcji, bo 6, 8 lub nawet 12 poziomów. Im szersza regulacja, tym precyzyjniej ustawisz wentylator. Da Ci to pewność, że sprzęt nie zawiedzie nawet w wyjątkowo upalne dni.

Tryby pracy

Wentylator ma chłodzić, to prawda. Zwykle robi to na kilka różnych sposobów, zależnie od włączonego trybu pracy.

Sprawdź, jakie opcje masz do wyboru.

Opisane przeze mnie wentylatory w rankingu w większości oferują trzy tryby pracy:

  • Normalny – klasyczny, stały i mocny podmuch powietrza.
  • Naturalny – imituje orzeźwiające podmuchy wiatru, jakie odczuwasz na zewnątrz. Często po prostu rotuje prędkością oraz kierunkiem pracy wiatraków, aby symulować naturalny efekt.
  • Nocny – specjalny tryb na czas snu. Podmuch jest delikatny, a głośność pracy zmniejszona do minimum.

Możesz też znaleźć sprzęty z innymi programami. Przykładem jest dziecięcy. Włączasz go, a moc chłodzenia stopniowo się zmniejsza. Po określonym czasie wentylator automatycznie się wyłącza.

Sterowanie

Zastanów się, jak chcesz sterować wentylatorem. Nie może być tak, że zmianę ustawień uznasz za kłopotliwą. Na obudowie powinien znajdować się czytelny panel z dobrze oznaczonymi przyciskami. Czasami jest on dotykowy.

Duże udogodnienie stanowi nowoczesny wyświetlacz LED na wentylatorze wieżowym. Odczytasz z niego aktualnie ustawioną prędkość pracy i tryb. Niekiedy wyświetlacz pokazuje też temperaturę otoczenia.

Nie zawsze podejście do wentylatora jest łatwe. Wyobraź sobie, że leżysz wygodnie na kanapie, ale sprzęt chłodzi za słabo lub zbyt mocno.

Co wtedy?

W takiej sytuacji docenisz pilot zdalnego sterowania. Jest niewielki, ale bardzo przydatny. Rzadko zdarza się, że pilota nie ma w komplecie, ale jest to możliwe. Upewnij się, że w razie potrzeby zmienisz ustawienia bez ruszania się z miejsca. Warto zwracać uwagę na tego typu szczegóły.

Funkcje

To, w jakie funkcje producent wyposażył wentylator słupkowy, wpływa na wygodę użytkowania.

Za najważniejsze uważam:

  • Timer – zaprogramujesz sprzęt, aby wyłączył się o określonej godzinie. Zwróć uwagę, ile wynosi maksimum, przeważnie to 3 – 12 godzin.
  • Jonizacja – wentylator wytwarza jony ujemne. Co to oznacza? Neutralizuje krążące w powietrzu zanieczyszczenia, w tym alergeny i kurz. Masz zapewniony korzystny mikroklimat.
  • Oscylacja – dzięki niej sprzęt obraca się na boki i rozprowadza chłodne powietrze po całym pomieszczeniu. Zwiększa to skuteczność obniżania temperatury. W razie potrzeby oscylację możesz wyłączyć. Najlepsze wentylatory kolumnowe czasem dmuchają powietrzem nie tylko na boki, ale i w pionie, czyli w górę i w dół.

Niektóre funkcje potrafią zaskakiwać. Przykład?

Wbudowany głośnik Bluetooth. To dowód, że wentylator przyda Ci się nie tylko do chłodzenia domu czy mieszkania.

Sparuj sprzęt ze smartfonem i słuchaj muzyki podczas relaksowania się przy zimnym podmuchu.

Inne rozwiązanie stanowi hybryda 2w1, a mianowicie wentylator kolumnowy z funkcją oczyszczania powietrza. Niewiele jest takich sprzętów, kosztują swoje, ale od razu usuwają zanieczyszczenia z powietrza.

Poziom generowanego hałasu

Nie ma się co oszukiwać, żaden wentylator kolumnowy nie jest bezgłośny. Na szczęście nie oznacza to, że sprzęt będzie Ci przeszkadzać.

Zwróć uwagę na poziom generowanego hałasu. Im niższa wartość, tym lepiej.

Polecam wentylatory wytwarzające nie więcej niż 60 dB. Takie też trafiły do rankingu.

Pamiętaj, że hałaśliwość urządzenia zależy od ustawionej prędkości i trybu pracy. Niektóre topowe wentylatory wieżowe schodzą poniżej 40, a nawet 35 dB na trybie cichym. Rewelacyjny rezultat.

Wymiary i design

Zacznę od wymiarów. Standardowy wentylator kolumnowy jest wysoki i wąski, dlatego nie zajmuje dużo miejsca. To dobry wybór zwłaszcza do niewielkich pomieszczeń.

Zwykle sprzęty mierzą do 120 cm wysokości. Niektóre są nieco niższe i liczą 70 – 90 cm. Wentylator prawdopodobnie ustawisz w dobrze widocznym miejscu. Jeśli go czymś zasłonisz, efektywność chłodzenia spadnie.

Czy wieżowy wentylator źle wpłynie na wystrój wnętrza? Niekoniecznie!

Ze względu na konstrukcję wentylatory kolumnowe wyglądają nowocześnie i elegancko. Standardowo obudowa jest biała lub czarna. Dopasowanie sprzętu do pomieszczenia nie sprawi Ci problemu.

Udogodnienia konstrukcyjne

Czy znajdziesz je w wentylatorze? Jak najbardziej!

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest specjalnie zaprojektowana, stabilna podstawa. To zabezpieczenie przed przewróceniem sprzętu i uszkodzeniem go.

Jeżeli nie lubisz porozrzucanych wszędzie pilotów, docenisz schowek w obudowie wentylatora. Czasem do dyspozycji masz dwa, drugi do nawinięcia przewodu. Po co? Zwiększy to wygodę przechowywania wentylatora poza sezonem, gdy go nie używasz.

Wentylator kolumnowy - Ceny

To, ile wydać na wentylator kolumnowy, zależy głównie od Twoich wymagań.

Załóżmy, że podchodzisz do tego bez kompromisów: chcesz wybrać najlepszy wentylator kolumnowy. Ma być bardzo wydajny, cichy, z oscylacją, jonizatorem, pilotem, wieloma prędkościami nawiewu, trybem nocnym i czymś jeszcze, np. imitowaniem bryzy.

Wtedy musisz przygotować 400 – 700 zł, bo tyle kosztują topowe wentylatory wieżowe. Sprawdzają się w większych pomieszczeniach, dając ogromny komfort w upalne dni. Ceny modeli 2w1 z oczyszczaniem przekraczają z kolei nawet 1000 zł.

Jeżeli nie potrzebujesz bardzo wysokiej mocy i aż tylu funkcji, to znajdziesz dobry sprzęt do 300 – 400 zł.

Najprostsze, ale w miarę skuteczne wiatraki słupkowe to np. te z Lidla. One kosztują czasem do 200, a nawet 100 zł, choć nie mają szans z kilka razy droższymi sprzętami.

Osobiście uważam, że warto celować przynajmniej w średnią półkę, a więc wentylator pionowy za 300 lub 400 zł (a najlepiej do 500 zł). To sprzęt na lata, którego nie musisz ustawiać bardzo blisko siebie, aby prędko docierał do Ciebie kojący chłód. Jeżeli gorące powietrze bardzo daje Ci w kość, to przemyśl jednak większą inwestycję.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jaki wentylator kolumnowy kupić. Nie musisz o to pytać na forum czy czytać innych blogów.

Wiatrak wieżowy to w mojej ocenie jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na skuteczną walkę z upałami. Stanowi smukły sprzęt, który dobrze wygląda i skutecznie działa. Owszem, wieje chłodnym powietrzem, działa kierunkowo, lecz i tak sprawia dużą ulgę, nie wymagając skomplikowanego montażu.

Jeżeli pragniesz podzielić się własną opinią bądź chcesz o coś dopytać, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Na portalu znajdziesz także bardziej klasyczne wiatraki, a więc najlepsze wentylatory stojące.

Masz większy budżet i oczekujesz jak najlepszych efektów chłodzenia? Zobacz zatem ranking przenośnych klimatyzatorów. Kosztują swoje, ale szczycą się bardzo wysoką wydajnością, która nie da szans letnim upałom.

Oceń publikację
[Głosy: 2 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
9 miesięcy temu

jak na tle tych wentylatorow wyglada xiaomi smart tower fan ? mial pan moze stycznosc ?
pozdrawiam