W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Wentylator Kolumnowy Opinie, Ranking 2024

author avatar
Łukasz Proszek
Aktualizacja:  3 października 2024
Komentarze:  0

Jaki wentylator kolumnowy szybko sprawi Ci ulgę w najgorętsze dni lata? Właśnie tego się dowiesz, poznając mój aktualizowany, niezależny ranking z subiektywnymi opiniami! W efekcie wybierzesz porządny, wystarczająco mocny sprzęt na letni czas.

Najlepszy wentylator kolumnowy - opinie, ranking, jaki wybrać?

Ranking wentylatorów kolumnowych 2024 - TOP 5

Philips CX5535/11

Philips CX5535/11

Najlepszy wentylator kolumnowy to Philips CX5535/11. Zwycięzca rankingu generuje mocny strumień chłodnego powietrza, przez co da Ci wytchnienie w czasie upałów. Oscylacja 60° równomiernie rozprowadzi powietrze po Twoim pomieszczeniu. Nie musisz się przytulać do tego wydajnego wentylatora pionowego. Tryb bryzy dodatkowo spotęguje poczucie orzeźwienia. W zestawie nie zabrakło pilota.

Zauważ, że to bardzo cichy wentylator podłogowy do sypialni, pokoju czy gabinetu. Generuje tylko 39 – 46 dB, zależnie od wybranej prędkości (3 opcje do wyboru, a dodatkowo tryb nocny). To smukły sprzęt, który nie zagraci Twojego otoczenia. Mierzy 105 cm i wyróżnia go elegancki design z trwałą obudową. Co więcej, może też działać jako dyfuzor z funkcją aromaterapii. Od razu roztoczy przyjemny zapach.

Jeżeli nie wiesz, jaki mocny wentylator kolumnowy wybrać, postaw na Philips CX5535/11. Owszem, kosztuje swoje, lecz łączy w sobie wydajny podmuch rześkiego powietrza z cichutką pracą. Ponadto zachwyci Cię wykonaniem oraz dodatkowymi funkcjami.

Ocena produktu: 9.82/10

Xiaomi Smart Tower Fan

Xiaomi Smart Tower Fan

Xiaomi Smart Tower Fan to istny fenomen. Oferuje 22 W mocy, czyli niewiele, a mimo to wystarczająco ochładza pomieszczenie. Producent zastosował w nim 10 turbin wiatrowych oraz 35 łopatek wentylatora. Efekt? Szybka ulga i brak problemu z za wysoką temperaturą w pokoju. Poziom głośności osiąga 34,6 – 59,2 dB, a w praktyce zapewne wystarczą Ci niższe, czyli i cichsze prędkości pracy.

To dobry wentylator kolumnowy z regulowaną oscylacją (do aż 150°). Co ciekawe, obsłużysz go za pomocą aplikacji na telefon, czyli w sposób zdalny i wygodny. Masz w domu małe dzieci? Ucieszą Cię zatem drobne kratki, w które nikt nie wsadzi palców. Chcąc oczyścić wirnik z kurzu, prędko zdemontujesz frontową osłonę. To przy tym wentylator z timerem, zatem zaprogramujesz jego pracę.

Interesuje Cię skuteczny, ale i energooszczędny wentylator wieżowy w białym kolorze? Preferujesz sterowanie z poziomu smartfona? W takim razie zamów Xiaomi Smart Tower Fan, a nie rozczarujesz się! Nie bez powodu to jeden z najlepiej ocenianych sprzętów z tej kategorii.

Ocena produktu: 9.77/10

Adler AD 7857

Adler AD 7857

Adler AD 7857 ma 96 cm wysokości, nie będąc zbyt nachalnie rzucającym się w oczy urządzeniem. Wbrew pozorom to jeden z najmocniejszych wentylatorów kolumnowych (50 W). Dmucha chłodnym powietrzem przy oscylacji do 50°. Źle znosząc nadmierne upały, ten stylowy i stabilny model pomoże Ci je przetrwać. Nowoczesny wyświetlacz LED da Ci łatwy podgląd na aktualne ustawienia.

Ustawisz jedną z 3 prędkości nawiewu, prędko znajdując złoty środek między wydajnością a głośnością działania. Zmienisz parametry z odległości, bo za pomocą poręcznego pilota zdalnego sterowania. Programator czasowy (1 – 12 h) umożliwi Ci zaplanowanie harmonogramu pracy. Ponadto ten polecany wentylator kolumnowy do mieszkania lub biura nie przerazi Cię nadmiernym hałasem.

Jak widzisz, najlepsze wentylatory kolumnowe nie muszą kosztować fortuny. Nie muszą być także bardzo wysokie, aby zapewniać przyjemny chłód. Obie te tezy znakomicie potwierdza opiniowany Adler AD 7857. Do tego zachęca do zakupu czytelnym wyświetlaczem.

Ocena produktu: 9.61/10

Yoer Verto TF01S

Yoer Verto TF01S

Efektownie wyglądający, a przede wszystkim skuteczny wentylator podłogowy z termometrem. Yoer Verto TF01S od razu pokaże Ci, jak duży upał panuje w Twoim pokoju lub sypialni. Co ważne, zaradzi temu, rozsyłając rześkie powietrze przy zasięgu do 10 m. Do tego swobodnie dopasujesz kierunek nawiewu. Przyda Ci się wtedy oscylacja do 90°, a nawet zmiana kąta nachylenia, co rzadko się zdarza.

Zmienisz też intensywność podmuchu (3 poziomy), a dokonasz tego również zdalnie (bo pilotem z zestawu). Jakby tego było mało, pojawiają się 4 tryby, w tym nocny oraz imitujący naturalny wiatr. 45 W mocy potrafi porządnie napędzić wiatraki, by ekspresowo sprawić Ci ulgę. Podświetlany wyświetlacz cieszy oko i wspomaga obsługę. Wiedz, że mówimy o wentylatorze z jonizacją, który powalczy także z bakteriami.

Funkcjonalny, a praktyczny – tak najkrócej mogę opisać Yoer Verto TF01S. Ten model musiał wpaść do rankingu wentylatorów kolumnowych. Da Ci multum opcji na dostosowanie działania do Twoich oczekiwań. A że wydajnie działa, polecam go z ręką na sercu.

Ocena produktu: 9.56/10

SilverCrest STV 50 F1

SilverCrest STV 50 F1

Dobry i tani wentylator kolumnowy z Lidla. SilverCrest STV 50 F1 korzysta z 50 W mocy, co skutkuje mocnym nawiewem. Nie natrudzisz się z obsługą. Na górnym panelu znajdziesz funkcję oscylacji (zasięg do 90°), 3 poziomy prędkości czy timer (do 2 h). Nie stracisz czasu na zbędne zabawy ze skomplikowanymi ustawieniami. Nie potrzebujesz w zasadzie nawet instrukcji, aby ustawić, co trzeba.

Przewód zasilający osiąga 1,8 m, więc bez problemu ustawisz urządzenie tam, gdzie chcesz. W dodatku to smukły i elegancki wentylator wieżowy dobrej jakości. Zwróć uwagę na jego kompaktową, lecz solidną konstrukcję. Wysokość osiągająca 76 cm nie zabierze Ci zbyt wiele przestrzeni. Rozsądny wybór do mniejszego pokoju lub gabinetu. Antypoślizgowe nóżki gwarantują z kolei stabilność.

Jaki wentylatory kolumnowy w niskiej cenie wybrać? SilverCrest STV 50 F1 z Lidla nie daje szans wielu konkurentom za podobną kwotę. Zaskakuje mocą, ale i spasowaniem oraz wysoką jakością użytych tworzyw. Kluczowe, że zapewni Ci odpoczynek od upałów.

Ocena produktu: 9.46/10

Jaki wentylator kolumnowy wybrać?

Wbrew pozorom topowe wentylatory kolumnowe to nie takie proste sprzęty. Sporo potrafi je różnić. Dlatego też stworzyłem część poradnikową. Poznając zawarte w niej informacje, dokonasz jeszcze lepszej decyzji!

Moc

Wyższa moc wentylatora to zwykle wyższa wydajność, czyli skuteczniejsze chłodzenie. Przynajmniej najczęściej tak się dzieje. To sprawia też, że dany model nie zawodzi w dużych pomieszczeniach. Do niewielkiego pokoju możesz wybrać słabszy wentylator, ale nie za słaby.

Najlepiej oceniam wentylatory kolumnowe, których moc obejmuje zakres 30 – 65 W. To optymalne wartości, żeby zapomnieć o upałach i szybko poczuć chłód. Zdarzają się jednak urządzenia poniżej 30 W, które równie dobrze generują rześkie powietrze. Czynią to za sprawą większej liczby turbin oraz łopatek.

Regulacja prędkości pracy

Kolejna bardzo ważna kwestia. Nie zawsze równie intensywnie odczuwasz gorąco, prawda? Regulacja prędkości pracy pozwoli Ci na ustawienie wentylatora tak, aby przyjemnie chłodził. Nie będzie Ci przesadnie zimno ani gorąco. Standard stanowi 3-poziomowa regulacja prędkości.

Tryby pracy

Wentylator ma chłodzić, to prawda. Zwykle robi to jednak na kilka różnych sposobów, zależnie od włączonego trybu pracy.

Sprawdź, jakie opcje mogą Ci się najbardziej przydać:

  • Normalny – klasyczny, stały i mocny podmuch powietrza.
  • Naturalny wiatr – imituje orzeźwiające podmuchy wiatru, jakie odczuwasz na zewnątrz. Nierzadko po prostu rotuje prędkością oraz kierunkiem pracy wiatraków, aby symulować naturalny efekt.
  • Bryza – działa podobnie do poprzedniego trybu. Generuje orzeźwiający podmuch.
  • Nocny – opiera się na różnych mechanizmach, zależnie od modelu. Jeden wentylator od razu zmniejsza na nim obroty, a więc i głośność, a drugi robi to stopniowo. Trybowi nocnemu może też towarzyszyć wyłączenie podświetlanych elementów, np. wyświetlacza lub diod.
  • Dziecięcy/do pokoju dziecka – to często to samo co opcja nocna, gdyż działa w taki sam lub bardzo podobny sposób.

Sterowanie

Nie może być tak, że zmianę ustawień uznasz za kłopotliwą. Obudowa (zwykle jej górna część) powinna zawierać panel z dobrze oznaczonymi przyciskami. Czasami jest on dotykowy. Duże udogodnienie stanowi nowoczesny wyświetlacz LED. Odczytasz z niego aktualnie ustawioną prędkość pracy czy tryb.

Oczekując jeszcze większego komfortu, zdecyduj się na urządzenie z pilotem, a nawet aplikacją mobilną na telefon (przez Wi-Fi). Aktualizując mój ranking wentylatorów kolumnowych, zawsze zwracam uwagę na alternatywne sposoby obsługi.

Oscylacja

Standard w najlepszych wentylatorach kolumnowych. Sprzęt obraca się na boki (a czasem też w górę i w dół) i rozprowadza chłodne powietrze po całym pomieszczeniu. Zwiększa to realną skuteczność. Istotną rolę odgrywa zasięg oscylacji. Najczęściej mieści się w zakresie 50 – 150°, zależnie od konkretnego wentylatora.

Timer

Razem z oscylacją to jedna z podstawowych, najczęściej spotykanych funkcji w tej kategorii. Za pomocą timera/czasomierza zaprogramujesz sprzęt, aby wyłączył się o określonej godzinie. Zwróć uwagę, ile wynosi maksimum. Czasem to 2 godziny, a w innym modelu np. 12 godzin.

Głośność

Nie ma się co oszukiwać, żaden wentylator kolumnowy nie jest bezgłośny. Na szczęście nie oznacza to, że sprzęt będzie Ci przeszkadzać. Wystarczy, że ocenisz jego poziom głośności. Osobiście najbardziej doceniam modele, które nie przekraczają 55 – 60 dB na najwyższym biegu. Korzystny rezultat.

Rzecz jasna duże znaczenie ma efektywność nawiewu. Nic Ci po cichości, gdy nie zadowoli Cię intensywność strumienia powietrza. Nabywając wystarczająco wydajny sprzęt, zapewne wystarczy Ci niższa prędkość pracy, z którą wiąże się cichsze działanie.

Konstrukcja

Wentylatory tego typu zazwyczaj przebijają 90 cm wysokości, choć znajdziesz i takie na mniej niż 80 cm. Najlepiej wymierz zaplanowane miejsce na sprzęt i dostosuj pod to jego gabaryty. Duży plus tego typu modeli stanowi wąska konstrukcja. W efekcie wentylatory-wieże nie wymagają ogromu przestrzeni.

Ocena stylistyki pozostaje natomiast kwestią indywidualną. Producenci raczej nie szaleją z krzykliwą kolorystyką bądź nietypowym kształtem. Bez problemu dopasujesz takie urządzenie do wystroju pomieszczenia. Dla pewności sprawdź długość kabla zasilającego, by wygodnie dosięgnąć nim do gniazdka.

Pozostaje też jakość wykonania. Najczęściej opiera się na solidnych, dobrze spasowanych tworzywach. Istotną rolę odgrywa podstawa. Powinna być wyraźnie szersza niż korpus, aby wentylator zachował stabilność. Na twardej powierzchni przydają się antypoślizgowe elementy zawarte od spodu.

Dodatkowe udogodnienia

Na koniec poradnika zbiór rzadziej spotykanych udogodnień, które mogą Cię przekonać do konkretnego modelu.

Prześledźmy je wspólnie:

  • Jonizacja – wytwarza jony ujemne. Co to oznacza? Wentylator zneutralizuje krążące w powietrzu zanieczyszczenia, w tym alergeny i kurz. Zapewni Ci korzystny mikroklimat.
  • Funkcja oczyszczania – idzie jeszcze dalej niż jonizacja, wciągając i filtrując szkodliwe drobiny. Nie zadziała jednak tak samo skutecznie jak osobny oczyszczacz powietrza. Niemniej w pewnym stopniu powalczy z drobnoustrojami.
  • Termometr – zobaczysz na wyświetlaczu wentylatora aktualną temperaturę panującą w pomieszczeniu.
  • Funkcja aromaterapii – potęguje wielofunkcyjność, gdyż sprzęt zadziała także niczym dyfuzor. Roztoczy przyjemną woń Twojego ulubionego olejku eterycznego.
  • Zmiana kąta nachylenia – jeszcze lepiej dostosujesz ułożenie wentylatora, a zatem kierunek podmuchu do miejsca, w którym się znajdujesz.
  • Schowek w obudowie – dobre miejsce na przechowywanie pilota zdalnego sterowania.

Ile kosztuje wentylator kolumnowy?

Ceny dobrych wentylatorów kolumnowych osiągają zazwyczaj zakres 150 – 600 zł. Najdroższe są zwykle te z dodatkowymi funkcjami, np. aromaterapią. Na kwotę wpływa też często ogólna wydajność, jakość wykonania oraz sposób sterowania.

Jakiej firmy wentylator kolumnowy?

Najlepsi producenci wentylatorów kolumnowych to Philips, Xiaomi, Adler, Yoer oraz SilverCrest z Lidla. Trudno rozczarować się ich produktami z tej kategorii. To skuteczne, praktyczne i funkcjonalne wentylatory wieżowe. Niejednokrotnie oferują ciekawe funkcje dodatkowe.

Pamiętaj, że regularnie aktualizuję mój ranking. Sprawdzam wtedy nowości m.in. od: Honeywell, Stadler Form, Sencor, Activejet, Air Naturel, Tefal, Blaupunkt, Zelmer czy HB. Póki co wyżej oceniam jednak wentylatory pochodzące od wcześniej wyróżnionych producentów.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jaki wentylator kolumnowy kupić. Nie musisz o to pytać na forum czy czytać innych blogów.

Wiatrak wieżowy to w mojej ocenie jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na skuteczną walkę z upałami. Stanowi smukły sprzęt, który dobrze wygląda i skutecznie działa. Owszem, wieje chłodnym powietrzem, działa kierunkowo, lecz i tak sprawia dużą ulgę, nie wymagając skomplikowanego montażu.

Jeżeli pragniesz podzielić się własną opinią bądź chcesz o coś dopytać, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Na portalu znajdziesz także bardziej klasyczne wiatraki, a więc najlepsze wentylatory stojące. Masz większy budżet i oczekujesz jak najlepszych efektów chłodzenia? Zobacz zatem ranking przenośnych klimatyzatorów. Kosztują swoje, lecz szczycą się bardzo wysoką wydajnością, która nie da szans letnim upałom.

Oceń publikację
[Głosy: 3 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments