W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Mikrofon do Nagrywania Ranking 2024

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  8 marca 2024
Komentarze:  1

Najlepszy mikrofon do nagrywania perfekcyjnie uwieczni Twój głos. Nie usłyszysz szmerów i zakłóceń. Tworząc mój niezależny ranking, postawiłem na wysoką jakość i zróżnicowanie. Znajdziesz tu zarówno tani, jak i profesjonalny mikrofon. Wyróżnione modele nadają się do nagrywania wokalu, podcastów, dubbingu czy vlogów na YouTube. Sprawdzą się dla miłośnika śpiewu, youtubera, streamera, jak i gracza. Poznaj subiektywne opinie i recenzje, aby wybrać dobry mikrofon do komputera!

Mikrofon do nagrywania - Ranking, opinie, jaki wybrać?

Ranking mikrofonów do nagrywania 2024 - TOP 7

Shure SM7B

Najlepszy mikrofon do nagrywania, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, to Shure SM7B. Masz przed sobą profesjonalny mikrofon studyjny do tworzenia muzyki. Zapewni Ci ciepłe brzmienie bez szumów. Twój głos stanie się klarowny. Tak samo wszelkie instrumenty, w tym gitara. Ten kardioidalny mikrofon do nagrywania wokalu wyposażono w system antywstrząsowy.

Temu urządzeniu nie straszne zakłócenia elektromagnetyczne czy szum innego sprzętu studyjnego. Wytnie z nagrań to, co trzeba. Rzecz jasna tak doskonały model sprawdza się do różnych zastosowań. To topowy mikrofon dla lektora czy youtubera. Zapewni Ci naturalną reprodukcję nowy, więc Twoje nagrywki zachwycą innych. Ponadto to bardzo wytrzymały produkt na długie lata.

Jaki mikrofon do nagrywania piosenek, dubbingu lub do streamowania? Shure SM7B, który da Ci największe możliwości! Wymaga jednak przedwzmacniacza ze złączem XLR. Taka już cena za studyjną jakość. Całość kosztuje swoje, ale warto, gdy nie idziesz na kompromisy.

Ocena produktu: 9.89/10

RODE NT-USB

Wybierając RODE NT-USB, zyskujesz pewność, że Twój widz lub rozmówca dobrze Cię usłyszy. Wyeksponujesz pełnię swojego głosu, nie martwiąc się o zakłócenia i szumy. Uniwersalne zastosowanie sprawia, że to dobry mikrofon do nagrywania dla początkujących, jak i profesjonalistów. Zaoferuje Ci możliwość odsłuchu w czasie rzeczywistym (złącze 3,5 mm) oraz łatwe podłączenie przez USB.

Jasna i szczegółowa barwa głosu oznacza, że to biurkowy mikrofon do podcastów. Wyposażono go w stojak z pop-filtrem, choć osobiście polecam dokupienie ramienia mikrofonowego. Z wysięgnikiem uzyskasz jeszcze lepszej efekty. Przy okazji zamienisz RODE NT-USB w mikrofon do nagrywania muzyki. Testując ten pojemnościowy mikrofon, zauważyłem, że nie łapie szumów i nie zbiera otoczenia.

Najlepsza rekomendacja dla RODE NT-USB? No cóż, sam go kupiłem, to jeden z moich mikrofonów. Wykorzystuję go głównie do tworzenia filmików na YouTube, ale też rozmów z innymi. Jeżeli szukasz profesjonalnego modelu na USB, a nie XLR, nie zastanawiaj się i zamów go.

Ocena produktu: 9.71/10

Blue Yeti X

Blue Yeti X, czyli wysokiej jakości pojemnościowy mikrofon do nagrywania głosu. Zbiera wiele pozytywnych opinii od youtuberów, a szczególnie vlogerów i graczy, w tym streamerów z Twitcha. Bardzo precyzyjnie rejestruje głos, a za sprawą diod LED od razu pokaże Ci ustawiony poziom głośności. Szybkie spojrzenie i wiesz, czy masz dobrze wyregulowaną głośność. Proste, ale praktyczne udogodnienie.

Co istotne, to uniwersalny sprzęt do nagrywek z trybem 24-bit/48 kHz. Zagwarantuje Ci nagrywanie w 4 różnych charakterystykach kierunkowości. Efekt? Nadaje się do streamingu, rozmów konferencyjnych, wywiadów i nagrań stereo. W prosty sposób dostosujesz jego tryb pracy do danej sytuacji. Do tego działa na USB, elegancko się prezentuje i nie zajmuje dużo miejsca na biurku.

Nie wyobrażam sobie rankingu najlepszych mikrofonów bez Blue Yeti X. W mojej opinii wypada lepiej od wielu 2 razy droższych modeli. Certyfikuje go nawet Discord. Najbardziej polecam go youtuberom i graczom. Świetny mikrofon do streamowania.

Ocena produktu: 9.61/10

HyperX Quadcast S

HyperX Quadcast S wygląda na typowo gamingowy mikrofon do komputera. W praktyce idzie dużo dalej. Nawet przy wyższej głośności nie zbierze zniekształceń z Twojego otoczenia. Zredukuje je, aby na pierwszym planie zawsze stał Twój wyraźny głos. Gwarancja płynnej transmisji sygnału audio, która zadowoli zarówno Ciebie, jak i Twoich fanów, jeśli tworzysz kreatywny kontent.

Zwróć uwagę, że to podświetlany mikrofon RGB. W oprogramowaniu ustawisz pożądane efekty świetlne. Niby bajer, lecz ma znaczenie dla youtuberów, którzy pokazują w kadrze swój mikrofon. HyperX Quadcast S chwali się certyfikatami od Discord i TeamSpeak. Rzeczywiście wybornie działa w komunikatorach głosowych. Współpracuje też z konsolami. Na jego obudowie znajdziesz gniazdo słuchawkowe.

HyperX Quadcast S to nie tylko efektowny mikrofon pojemnościowy na USB. Jakość wykonania to najwyższa liga, a rejestracja głosu zachwyca klarownością. Przy tych wszystkich zaletach cena wcale nie przeraża. Wręcz przeciwnie: wypada korzystnie, gdy masz wyższe wymagania.

Ocena produktu: 9.54/10

Rode NT-USB Mini

Mały mikrofon biurkowy z interfejsem USB-C. Łatwo podłączysz Rode NT-USB Mini do kompa, jak i ulokujesz w swoim otoczeniu. Jego wbudowany pop-filtr w zupełności wystarczy na początek. To dobry mikrofon do nagrywania głosu, który nie zbiera otoczenia. Odwzoruje Twój głos w klarownej wersji. Nie musisz długimi godzinami usuwać w programie szumów z nagrywek, bo ich nie usłyszysz.

Ten niewielki sprzęt da Ci szerokie zastosowanie. Okaże się nie za drogim mikrofonem dla lektora, streamera lub vlogera. Znajdziesz na nim wyjście słuchawkowe z regulacją głośności. Efekt? Odsłuch w czasie rzeczywistym, co pewnie wiele razy zaoszczędzi Twój czas. Niepozorny uchwyt da Ci wiele możliwości na ustawienie mikrofonu, nawet do góry nogami. Magnetyczna podstawa zwiększa stabilność.

Jaki mikrofon do nagrywania zajmuje jak najmniej miejsca, lecz nie kosztem precyzji w rejestrowaniu głosu? Przed oczami od razu staje mi Rode NT-USB Mini. Opcjonalnie sprawdzi się też w parze ze statywem radiowego typu (zresztą RODE ma takie w swojej ofercie).

Ocena produktu: 9.41/10

MOZOS MKIT-900PRO

MOZOS MKIT-900PRO to tani mikrofon do nagrywania z regulowanym statywem w zestawie. Kardioidalna kierunkowość zbiera dźwięk z przodu, niwelując szumy z otoczenia. Uzyskasz znakomite wygłuszenie niechcianych dźwięków z tła. Jednocześnie to czuły mikrofon, więc możesz mówić bardzo cicho, a on i tak wyraźnie wyłapie Twój głos. Na wyposażeniu znajdziesz pop-filtr.

To stosunkowo ciężki mikrofon, co stanowi plus. Zachowuje stabilność podczas nagrywek, czym jeszcze bardziej eliminuje szumy. Producent sugeruje zastosowanie w nagrywaniu wokalu i piosenek. Nieco przesadza, aczkolwiek to ogólnie dobry mikrofon na początek. Sugeruję jednak wykorzystywanie go na YouTube, serwisach streamingowych i do podcastów lub dubbingu.

Mój ranking mikrofonów do nagrywania nie bazuje na popularności, lecz MOZOS MKIT-900PRO rewelacyjnie się sprzedaje. Trudno się dziwić. To taniutki, a bogato wyposażony mikrofon do komputera lub domowego studia. Wiernie przekaże Twój głos, nie irytując zniekształceniami.

Ocena produktu: 9.37/10

Superlux E205U

Najtańszy-najlepszy mikrofon do nagrywania? Dla wielu osób jak najbardziej, co potwierdza ogrom pozytywnych opinii użytkowników. Ten mikrofon do streamowania i nagrywek świetnie rejestruje głos, pozbywając się zniekształceń z tła. Superlux E205U bezproblemowo współpracuje z komputerem, nie potrzebując oprogramowania. Montaż także nie sprawi Ci żadnych problemów.

Superlux E205U nie wymaga przedwzmacniacza. To pojemnościowy mikrofon z interfejsem USB. Nie zabrakło złącza słuchawkowego, więc na bieżąco sprawdzisz, jak sprzęt uwiecznia Twój głos. To porządny mikrofon do nagrań lektorskich. Sprawdzi się też na biurku yourubera, nie generując szumów bądź przesterów podczas nagrywania. Niektórym służy nawet do nagrywania śpiewu oraz instrumentów!

Oczekujesz czystego dźwięku, lecz nie masz ogromnej kasy na mikrofon? W takim wypadku poważnie rozważ Superlux E205U. Doskonale znam produkty audio tej marki i nigdy żaden mnie nie zawiódł. Sam nie wiem, jak ten mikrofon może być tak tani, patrząc, ile korzyści oferuje.

Ocena produktu: 9.26/10

Jaki mikrofon do nagrywania wybrać?

Mikrofon to sprzęt przeznaczony m.in. dla osób tworzących muzykę w domowym studiu. To niezbędne urządzenie również dla ludzi zajmujących się np. streamowaniem, podcastami czy nagraniami lektorskimi.

Po zapoznaniu się z rankingiem wiesz już, jakie mikrofony są godne uwagi. Przygotowałem dla Ciebie coś jeszcze. Chodzi o zbiór wskazówek, które ułatwią Ci wybranie właściwego sprzętu. Poznaj je, a dostosujesz mikrofon do oczekiwań i zastosowania.

Rodzaj mikrofonu

Zanim przejdę do bardziej szczegółowych porad, przybliżę Ci najważniejsze rodzaje mikrofonów. To istotna wiedza, która na pewno Ci się przyda.

Najbardziej popularny podział wyróżnia mikrofony:

  • Dynamiczne – ich konstrukcja składa się z membrany z cewką i magnesu. Nie wymagają zasilania, zapewniają szersze pasmo przenoszenia oraz radiowe brzmienie głosu. Wadę stanowi mniejsza czułość. Poza tym w taki sam sposób reagują na różne częstotliwości.
  • Pojemnościowe – są zbudowane z ruchomej membrany i nieruchomej płyty. To droższe modele. Precyzyjnie zbierają odgłosy z otoczenia i zapewniają wyższą czułość. Ich kolejny atut to większa dynamika rejestrowanego dźwięku. Wiedz, że te mikrofony wymagają zasilania, zwykle podpina się je przez USB lub złącze XLR.

Jeżeli nagrywasz w domu lub studiu, lepsze efekty zapewni Ci pojemnościowy mikrofon. Usłyszysz klarowniejszy i bogatszy w detale głos. Mikrofony dynamiczne przeważnie wykorzystywane są na scenie. Wpływa na to m.in. większa odporność na warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne.

Charakterystyka kierunkowości

Inaczej to czułość mikrofonu na dźwięki, które docierają do niego pod różnym kątem lub z różnych kierunków. Najczęściej spotkasz kardioidalną charakterystykę. Oznacza wyższą wrażliwość na fale akustyczne docierające z przodu, a mniejszą na te dobiegające z tyłu.

Taki sprzęt dokładnie izoluje dźwięk od szumu otoczenia. Dodatkowo podnosi odporność akustyczną. Bardzo korzystny wybór dla lektora, youtubera czy osoby nagrywającej śpiew.

Zwróć jednak uwagę, że niektóre mikrofony pozwalają na zmianę charakterystyki kierunkowości.

Wtedy z kardioidalnej przechodzą na:

  • Dookólną – daje jednakową czułość na sygnały docierające ze wszystkich kierunków. Takie mikrofony brzmią najbardziej naturalnie i sprawdzają się m.in. do rejestrowania chóru.
  • Stereo – odbiera dźwięki od lewej do prawej strony, co tworzy prawdziwy obraz stereo.
  • Dwukierunkową – wykazuje największą czułość na dźwięki z przodu i z tyłu. Jednocześnie taki mikrofon pozostaje niewrażliwy na fale akustyczne padające z boków.

Dobry mikrofon do nagrywania powinien dać Ci taką swobodę wyboru. Oczywiście sporo zależy od Twoich wymagań. Gdy nagrywasz filmiki, siedząc przy biurku i komputerze, wyjściowa kierunkowość kardioidalna zapewne Ci wystarczy.

Jaki mikrofon do nagrywania wokalu i instrumentów?

Dobry mikrofon do tzw. homerecordingu powinien przede wszystkim oferować odpowiednią charakterystykę kierunkową. Od tego zależy, z jakich części przestrzeni Twojego studia zbierze fale dźwiękowe.

Najbardziej uniwersalne, także do nagrywania muzyki, są mikrofony kardioidalne. Zbierają dźwięki tylko z wybranego kierunku i ograniczają szumy. Głównie takie wykorzystuje się do rejestrowania śpiewu i instrumentów, ale dużo zależy od sytuacji.

Jeśli masz problem z wyborem jednej charakterystyki kierunkowości, spójrz na mikrofony oferujące kilka do wyboru.

Weź też pod uwagę inne cechy, gdy szukasz mikrofonu do wokalu:

  • Redukcja szumów – nie uświadczysz niepożądanych zakłóceń. Ponadto mikrofon lepiej zbierze ciche dźwięki, w tym szept.
  • Wielkość membrany – do nagrywania wokalu sprawdzają się modele wielkomembranowe (z membraną o średnicy 1″ lub większą) i średniomembranowe. Wyróżnia je wysoka czułość i ciepłe brzmienie. Mało-membranowiec wygenerowałby wysoki poziom szumów własnych i uwypuklanie wybuchowych głosek.
  • Czułość – im większa, tym bardziej precyzyjny sprzęt. Bez trudu zarejestruje ciche dźwięki, co świadczy o lepszej wrażliwości na fale dźwiękowe. Dobry wybór stanowi mikrofon z regulowaną czułością. Sprawdzisz kilka różnych ustawień i przekonasz się, które będzie najlepsze.
  • Zakres częstotliwości – optymalny zakres pasma wokalu średnio zaczyna się od wartości 100 – 150 Hz. Poniżej znajduje się charakterystyczne 'pykanie’ powstające przez wybuchowe głoski. Na szczęście możesz je dodatkowo zniwelować poprzez użycie dodatków: pop-filtra, gąbki czy zwykłej pończochy.
  • Złącze XLR – jeżeli na serio podchodzisz to tworzenia coverów lub własnych piosenek, pomyśl o złączu XLR. Co za tym idzie, dojdzie Ci też zakup przedwzmacniacza. Tanio nie będzie, lecz uzyskasz najlepsze efekty. Interfejs XLR potęguje możliwości w każdym zastosowaniu.

Jaki mikrofon do nagrywania dla youtubera i streamera?

Jeśli zajmujesz się prowadzeniem kanału na YouTube lub streamowaniem, potrzebujesz mikrofonu, który nie zbiera dźwięków z całego otoczenia. Model kardioidalny także w tym wypadku okaże się trafnym wyborem. Dlatego też ten typ dominuje w moim rankingu mikrofonów do nagrywania.

Weź pod uwagę to, w jaki sposób nagrywasz. Siedzisz przy biurku lub stoliku? Znajdź mikrofon ze statywem w zestawie. Możliwość ustawienia sprzętu pod odpowiednim kątem i w dogodnym miejscu odgrywa ważną rolę.

Pozostałe kwestie, o których nie możesz zapomnieć, to:

  • Łączność – polecam mikrofony przewodowe, bo zapobiegają opóźnieniom i gwarantują bezstratny transfer danych. Nie martw się, z łatwością znajdziesz sprzęt z dostatecznie długim kablem oraz na USB.
  • Wyposażenie – podczas rejestrowania dźwięku przyda Ci się statyw, ale nie tylko. Istotną rolę odgrywa antywstrząsowy koszyk i pop-filtr. Eliminują ryzyko, że na nagraniach będą słyszalne szumy i inne hałasy, np. stukanie w klawiaturę.
  • Funkcje – nigdy nie wiesz, co wydarzy się podczas nagrywania kolejnego vloga czy streamowania. Zwróć uwagę, czy mikrofon wyposażono w przydatne funkcje, w tym wyciszenie. Wciskasz jeden przycisk i na moment wyłączasz rejestrowanie dźwięku. Inne ciekawe opcje to np. podłączenie słuchawek czy regulacja poziomu głośności.
  • Magnetyczna podstawka – lub jakieś antypoślizgowe elementy. Im lżejszy i mniejszy mikrofon, tym ważniejsza to cecha. Nie dojdzie do przypadkowego, zbyt łatwego przemieszczenia sprzętu.
  • Wymiary i wygląd – jeżeli nagrywasz siebie lub np. wywiady, mikrofon może znaleźć się w kadrze. Chcesz jak najbardziej go ukryć? Postaw na jak najmniejszy egzemplarz. Jeśli nie przeszkadza Ci jego obecność na filmiku, rzuć okiem na to, jak ogólnie się prezentuje. Spotkasz już nawet mikrofony z podświetleniem RGB.

Jaki mikrofon do nagrywania podcastów, wywiadów i nagrań lektorskich?

Nagrywasz podcasty, dubbing itp. tylko w domu? Twoje oczekiwania spełni pojemnościowy mikrofon kardioidalny. Nieco inaczej to wygląda, gdy rejestrujesz dźwięki też w innych miejscach. W takiej sytuacji sprawdzi się sprzęt z kilkoma charakterystykami kierunkowości do wyboru.

Ponownie ważną rolę odgrywa sposób montażu. Zastanów się, jakie ustawienie sprzętu najbardziej Ci odpowiada. Niezależnie od tego, co nagrywasz, przyda Ci się pop-filtr lub zwykła gąbka. Wyeliminujesz ryzyko wybuchów szumów powstających podczas wypowiadania 'b’, 'p’ i podobnych głosek.

W praktyce najlepszy mikrofon do podcastów czy dla lektora powinien mieć podobną charakterystykę do tego dla youtubera. Chodzi bowiem o precyzyjną rejestrację głosu raczej w spokojniejszych warunkach. Zresztą często oba te zastosowania wiążą się ze sobą, bo podcasty czy filmiki z lektorem trafiają na YouTube.

Czy łączność mikrofonu ma znaczenie?

Pod względem łączności wyróżnia się mikrofony przewodowe i bezprzewodowe. Wiele osób sądzi, że te drugie są wygodniejsze w użytkowaniu. Czy rzeczywiście? Nie do końca.

Sprzęt przewodowy podpinasz do odpowiedniego złącza za pomocą kabla. Nie musi to ograniczać swobody ruchów, jeśli przewód jest odpowiednio długi. Przewodowy mikrofon zazwyczaj podłączysz do portu USB komputera stacjonarnego czy laptopa.

Czasami masz też możliwość wykorzystania kabla XLR. To bardziej profesjonalny interfejs. Wykazuje odporność na elektryczne zakłócenia. Żeby podłączyć mikrofon XLR do komputera, potrzebujesz urządzenia pełniącego funkcję zasilania. Sprawdzi się np. przedwzmacniacz bądź mikser audio.

Sprzęt bezprzewodowy działa inaczej. W komplecie otrzymasz nadajnik na baterie i odbiornik zbierający odgłosy do mikrofonu. Niektóre modele bezprzewodowe są połączone ze słuchawkami. Nadają się do prowadzenia rozmów online. Nie oferuję jednak takiej czystości głosu na nagraniach jak profesjonalne mikrofony na kabel.

Jakie złącza są przydatne?

Przede wszystkim port USB służący do podłączenia do komputera. Większość polecanych mikrofonów wykorzystuje technologię plug-and-play, więc nie musisz instalować żadnych sterowników. Podłączasz sprzęt i od razu go używasz, nie tracąc czasu. Najczęściej producenci stosują zwykły port USB lub typu C.

Przydaje się również gniazdo minijack 3,5 mm, czyli słuchawkowe. Docenisz je, jeśli chcesz w czasie rzeczywistym odsłuchiwać to, co rejestruje mikrofon. Gdy pojawi się jakiś szum, szybko na to zareagujesz. Przykładowo powtórzysz daną kwestię w nagraniu lektorskim, zamiast dogrywać ją później.

Znów także wspomnę o złączu XLR. Wiesz już, że cechuje studyjne mikrofony wyższej klasy. Poprawia klarowność i detale. Wymaga jednak przedwzmacniacza, a nie są to tanie cacka. Dlatego też doceniam mikrofony zarówno na XLR, jak i USB. Wtedy możesz z czasem przejść na lepszy interfejs. Nie ma ich jednak wiele na rynku.

Konstrukcja mikrofonu

Mikrofony do nagrywania mocuje się zazwyczaj na statywie. Może on być sztywny lub regulowany. W drugim wypadku dostosowanie ustawienia sprzętu do indywidualnych potrzeb nie sprawi Ci problemu. Znajdziesz też mikrofony na małej podstawce, a także na krótkim pałąku.

Konstrukcja ma znaczenie, bo wpływa na komfort użytkowania. Jeśli zamierzasz często nagrywać, ciągłe pochylanie się do mikrofonu szybko uznasz za irytujące. To może skutecznie zniechęcić do dalszej działalności podcastowej czy innej. Dobrze się zastanów, jakie ustawienie mikrofonu najbardziej Ci odpowiada.

Tak naprawdę od razu warto sobie dobrać wysięgnik w postaci ramienia mikrofonowego. Wtedy wygoda podczas nagrywek przejdzie na dużo wyższy poziom. Zapewne uzyskasz lepsze efekty w bardziej komfortowej pozycji przed mikrofonem.

Ile kosztuje mikrofon do nagrywania?

Mikrofon do nagrywania może kosztować mniej niż 100 zł, jak i ponad 2000 zł. Najdroższe są typowo studyjne, profesjonalne modele na złącze XLR. Tańsze sprzęty pojemnościowe na USB kosztują 100 – 800 zł. Wraz ze wzrostem ceny w górę idzie zwykle jakość wykonania i precyzja w przechwytywaniu głosu bez szumów.

Jakiej marki mikrofon do nagrywania?

Najlepszy producent mikrofonów do domowego studia to Shure. Produkuje wysokiej jakości sprzęty ze złączem XLR, jak i te na USB. Oprócz niego świetne produkty znajdziesz w ofercie RODE. Streamujący gracze często wybierają mikrofony Blue i HyperX. W niższych cenach zwróć uwagę na MOZOS oraz Superlux.

Już ta krótka analiza pokazuje duże zróżnicowanie w tej kategorii. Wiąże się to z obecnością wielu firm. Pamiętaj, że regularnie aktualizuję mój ranking mikrofonów do nagrywania. Wtedy sprawdzam też oferty m.in.: Audio-Technica, Razer, Elgato, SPC Gear i Novox. Póki co wyżej oceniam jednak modele wcześniej wspomnianych marek.

Podsumowanie

Wybierając mikrofon z mojego zestawienia, uzyskasz pewność, że Twój głos będzie jak najlepiej uwieczniony. Przedstawiłem Ci najlepsze modele do nagrywania np. piosenek, vlogów na YT, podcastów oraz wielu innych materiałów.

Teraz nie musisz pytać o mikrofon na forum czy szukać innych artykułów. Pamiętaj, że moja klasyfikacja jest niezależna i aktualizowana.

Dobry mikrofon sprawdzi się także do zajęć online bądź pracy zdalnej, w której często zdarzają się wideokonferencje. Twój rozmówca dokładnie Cię usłyszy. A żeby Cię jeszcze zobaczył w wysokiej jakości, sprawdź ranking kamer internetowych.

Oceń publikację
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
1 rok temu

Super! Dzięki Tobie znalazłam wymarzony mikrofon. Mam już odpowiedni sprzęt więc zabieram się do nagrywania!