W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Najlepsza kamera internetowa Ranking 2024

author avatar
Łukasz Proszek
Aktualizacja:  2 grudnia 2024
Komentarze:  4

Ranking kamer internetowych szybko pokaże Ci topowe modele. Znajdziesz tu zarówno najlepszą kamerkę do streamowania i dla youtubera, jak i sprzęt do wideokonferencji. Tworząc moje niezależne zestawienie, największą uwagę zwracałem na jakość obrazu, mikrofon, funkcje i oprogramowanie. W efekcie wyselekcjonowałem najnowocześniejsze kamerki komputerowe. Przeczytaj opinie i wybierz coś dla siebie!

Kamera internetowa - Test, ranking, opinie, jaka najlepsza?

Ranking kamer internetowych 2024 - TOP 7

Logitech BRIO 4K

Logitech BRIO 4K

Najlepsza kamera internetowa, która zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, to Logitech BRIO 4K. Jak widzisz po nazwie, zaoferuje Ci oszałamiającą jakość 4K. Podkreśli każdy detal obrazu. To top kamera komputerowa do streamowania, gdy zależy Ci na komforcie swojej widowni. Tak samo dobrze sprawdzi się w wideokonferencjach, jeżeli pragniesz profesjonalnie wypaść.

To kamera internetowa 60 FPS przy rozdzielczości Full HD. W 4K nadaje przy 30 FPS-ach, a to też wystarczająco. Ten, kto Cię ogląda, nie zobaczy spadków płynności. W oprogramowaniu zastąpisz czymś tło, wyregulujesz kolory i ostrość bądź ustawisz jeden z kilku trybów pola widzenia. Furorę robi też system 2 mikrofonów stereo. Rewelacyjnie przechwytuje głos, co kompletuje pozytywną opinię.

Marzy Ci się najlepsza kamera internetowa 4K? Oczekujesz przy tym wysokiej płynności oraz użytecznych funkcji? Nie znajdziesz zatem nic lepszego niż Logitech BRIO 4K. Jasne, kosztuje swoje, lecz to sprzęt jak najbardziej wart każdej złotówki.

Ocena produktu: 9.99/10

Elgato Facecam

Elgato Facecam

Profesjonalna kamera internetowa dla youtubera oraz do transmisji na żywo. Przekona Cię tym, co najważniejsze: jakością obrazu. Korzysta z zaawansowanej optyki oraz rozdzielczości Full HD w 60 FPS-ach. Poprawia np. kontrast, ostrość oraz naturalność barw. Nie generuje artefaktów. Zyskasz pewność, że nic negatywnie nie zaskoczy ani Ciebie, ani Twojej publiki.

W jej oprogramowaniu bez trudu wyregulujesz pole widzenia. Kadr obejmie dokładnie to, co chcesz, aby pokazał. Co ciekawe, w kamerze Elgato Facecam zastosowano pamięć Flash. Co z tego wynika? Wszelkie ustawienia zapiszesz bezpośrednio w niej. Przydatne, jeśli zamierzasz podłączać kamerkę do kilku różnych urządzeń, np. komputera stacjonarnego i laptopa.

Pytając, jaka kamera internetowa do transmisji online jest godna polecenia, odpowiadam, że Elgato Facecam. Na upartego może pracować non stop, ponieważ ma tak dobry system chłodzenia. Kluczowe, że zapewni Ci świetny obraz i dźwięk.

Ocena produktu: 9.71/10

Razer Kiyo Pro

Razer Kiyo Pro

Ranking kamer internetowych bez Razer Kiyo Pro? Ja sobie tego nie wyobrażam! To bardzo dobra kamerka do wideokonferencji, jak i streamingu lub nagrywania na YouTube. Automatycznie ustawia ostrość, więc nie obawiasz się niewyraźnego obrazu. Zresztą to model Full HD 60 FPS. Zrobisz transmisję bez żadnych zakłóceń i problemów. To samo dotyczy dźwięku za sprawą solidnego mikrofonu.

Sprzęt zamontujesz tak, jak Ci wygodnie: na monitorze, biurku lub statywie. Rasowa kamera internetowa do laptopa bądź PC. Spodoba Ci się też tryb HDR. Ożywi barwy i skoryguje niedoświetlone lub prześwietlone obszary. Redukuje nawet miganie neonów, a wielu streamerów ma takie elementy w tle. Zyskasz przy tym opcję zmiany pola widzenia (80°, 90° lub 103°), dostosowując kadr.

Razer Kiyo Pro sprawdzi się u każdego – zarówno gracza transmitującego swoje potyczki, jak i biznesmena przeprowadzającego ważne rozmowy online. Do tego zaoferuje Ci wiele manualnych ustawień, mogąc także automatycznie poprawić obraz.

Ocena produktu: 9.61/10

Logitech C922 Pro

Logitech C922 Pro

Porządna kamera do komputera 1080p (Full HD) z wbudowanym mikrofonem stereo. Za jej pomocą nagrasz szczegółowy obraz, jak i klarowny dźwięk. Logitech C922 Pro sprawdzi się nawet w niedostatecznie oświetlonym pomieszczeniu. Sprzęt automatycznie dostosowuje parametry (w tym ostrość), więc niczym się nie przejmujesz. Przyda Ci się do przesyłania strumieniowego i prowadzenia rozmów.

Twoją uwagę zwróci nowoczesna funkcja zastępowania tła. Zdecydujesz o wyglądzie kadru i swobodnie ustawisz swój motyw wizualny. Pole widzenia wynosi 78 stopni. To niewielka, ale dobrze oceniana kamera internetowa dla youtubera. Wygodnie rozstawisz ją we właściwym miejscu przy użyciu podstawki (znajdziesz ją w zestawie). Urządzenie podepniesz do komputera za pomocą USB.

Szukasz opłacalnej kamery internetowej z dobrym mikrofonem? Koniecznie rozważ Logitech C922 Pro. Prosta w obsłudze, a zarazem funkcjonalna. Ponadto gwarantująca nieprzekłamane Full HD w 30 klatkach na sekundę (i HD w 60 FPS-ach).

Ocena produktu: 9.55/10

Logitech C920 HD Pro

Logitech C920 HD Pro

Logitech C920 HD Pro dysponuje szklanym, 5-elementowym obiektywem. Otrzymasz w niej jakość Full HD z kompresją H.264. Efekt? Wysoka jakość obrazu. Funkcja automatycznego ustawiania ostrości da Ci pewność, że nie utracisz detali. To przy tym polecana kamera do komputera stacjonarnego, która nie obciąża go w większym stopniu. Istotne podczas transmisji online.

Po obu stronach kamery znalazły się mikrofony, które wychwycą Twój głos. Otrzymasz efekt stereo, co wypada bardziej profesjonalnie niż mono. Jak pokazał test kamer internetowych, Logitech C920 HD Pro cechuje praktyczność. To odpowiednia kamera internetowa do lekcji online, ale też wideokonferencji czy streamowania. Kompaktowe wymiary stanowią dodatkową zaletę.

Co tu więcej dodawać? Logitech C920 HD Pro to wciąż kamera internetowa z dobrą jakością obrazu i w rozsądnych pieniądzach. Łatwo ją zamontujesz i wyregulujesz. Zadowoli Cię to, co pokaże drugiej stronie. Do tego nie zawodzi pod względem przesyłania dźwięku.

Ocena produktu: 9.49/10

Creative Live! Cam Sync 1080p V2

Creative Live! Cam Sync 1080p V2

Creative Live! Cam Sync 1080p V2, czyli kamera internetowa z dobrym mikrofonem typu stereo. Przesyła i nagrywa obraz w jakości Full HD. Jak na swoją cenę nieźle radzi sobie przy gorszych warunkach oświetleniowych. Nada się do wieczornego streamingu czy rozmowy na Skype. W momencie, kiedy nie używasz sprzętu, zabezpieczysz obiektyw (i swoją prywatność) wbudowaną osłoną.

Tę niezawodną kamerkę do PC z rankingu obrócisz o 360 stopni w poziomie, a w pionie pochylisz w zakresie 30 stopni. Łatwo znajdziesz właściwy kadr do nagrywania. Bez wysiłku zamontujesz urządzenie na laptopie, monitorze lub statywie (w czym pomaga płytka montażowa). Po podłączeniu do komputera model marki Creative nie wymaga instalacji sterowników, od razu działając.

Polecane kamery internetowe Full HD muszą być wręcz bezproblemowe. Creative Live! Cam Sync 1080p V2 spełnia ten warunek. Wybierz ją, gdy nie masz ogromnego budżetu, lecz wciąż dość wysokie wymagania – również odnośnie mikrofonu.

Ocena produktu: 9.31/10

Tracer WEB007

Tracer WEB007

Tania i dobra kamera internetowa z mikrofonem? Przed oczami od razu staje mi Tracer WEB007! Obsługuje Full HD (przy 30 FPS-ach), nie rozczarowując szczegółowością lub płynnością obrazu. Ma szerokokątny obiektyw 120° oraz mikrofon redukujący szumy. Mimo śmiesznie niskiej ceny nie przekłamuje za bardzo kolorów. Działa na solidnej matrycy CMOS.

Nie zabrakło nawet czujnika światła. Owszem, nie sprawia cudów, gdy świeci się jedynie monitor, ale potrafi nieco skorygować obraz względem oświetlenia. Ponadto samo wykonanie urządzenia daje radę. To nie jest bubel, a poprawnie spasowany sprzęt, który sam z pewnością się nie rozleci. Montaż pójdzie Ci bezproblemowo (USB 2.0), a długość przewodu osiąga 1,8 m.

Sprawa wygląda prosto: jeżeli masz malutki budżet na kamerkę do komputera, ale nie chcesz kupić jakiegoś badziewia, postaw na Tracer WEB007. Miażdży jakością obrazu i dźwięku chociażby wbudowane kamerki laptopów. Jej zakup rzeczywiście ma sens.

Ocena produktu: 9.27/10

Jaką kamerę internetową wybrać?

Ranking kamer internetowych to nie wszystko, co dla Ciebie przygotowałem. Stworzyłem też listę najważniejszych parametrów i cech tych urządzeń. W efekcie dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru.

Rozdzielczość

Często to rozdzielczość decyduje o tym, jaka kamera internetowa okaże się najlepsza. Dlaczego? To proste: od tego zależy jakość obrazu. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej pikseli, a więc szczegółów na ekranie.

Wciąż dużą popularnością cieszą się kamerki internetowe Full HD. Wystarczająca rozdzielczość, żeby nikt nie narzekał na zbyt małą ilość detali. Niemniej niektórzy decydują się na nowoczesne kamery komputerowe 4K. Kosztowne, lecz zdumiewają bogactwem szczegółów.

Uważaj przy tym na podejrzanie tanie modele 4K. Często dokładają sztucznie wygenerowane piksele, więc w praktyce interpolują obraz. Pamiętaj, że liczy się natywna rozdzielczość.

W każdym razie Full HD nadal dobrze się sprawdza. Jeżeli urządzasz transmisje online lub chcesz jak najlepiej wypaść na rozmowach wideo, możesz się też zdecydować na urządzenie z 4K.

Klatki na sekundę

Kolejna ważna sprawa, którą musisz sprawdzić. Szczególnie gdy interesuje Cię dobra kamera internetowa do streamingu. Liczba rejestrowanych klatek na sekundę (czyli w skrócie FPS-ów) decyduje o płynności nagrań.

Norma to 30 FPS-ów. Zagwarantuje Ci płynny i naturalnie wyglądający obraz. Teoretycznie jeszcze lepiej wypada klatkaż na poziomie 60 FPS-ów, choć w praktyce nie widać aż tak dużej różnicy.

Zwróć przy tym uwagę na liczbę klatek na sekundę względem rozdzielczości. Zdarza się, że dana kamera internetowa nagrywa w 60 FPS-ach, ale tylko przy niższej rozdzielczości, np. HD, a przy Full HD liczba klatek zmniejsza się do 30. Warto to dokładnie sprawdzić.

Pole widzenia

Pod tym względem dopasuj kamerę internetową do przeznaczenia.

Zamierzasz wykorzystywać ją tylko do prowadzenia rozmów wideo lub nagrywania siebie w wąskim kadrze? W takim razie nie zawiedziesz się, kupując model z polem widzenia do 60 lub 80 stopni. Gdy chcesz rejestrować szerszy kadr, aby np. coś prezentować, wybierz sprzęt nagrywający w 90 stopniach.

Zawsze dobrą opcję stanowi kamera z możliwością zmiany pola widzenia. Zapewni Ci różne efekty, które dopasujesz do danej sytuacji.

Mikrofon

Analizując ranking kamer internetowych, przekonasz się, że to głównie urządzenia z wbudowanym mikrofonem. Obecnie obraz coraz częściej idzie w parze z dźwiękiem, a większość osób nie chce inwestować w 2 osobne sprzęty.

Oczywiście nie musisz wybierać takiego urządzenia, jeśli masz mikrofon w laptopie. Niemniej bardziej zaawansowana kamera internetowa przydaje się w nieoczekiwanych sytuacjach. Nigdy nie wiesz, czy nie pojawi się konieczność podłączenia jej np. do stacjonarnego komputera, który nie oferuje mikrofonu.

Zwróć uwagę, że do wyboru masz 2 opcje: stereo lub mono. Ta pierwsza korzysta z kilku mikrofonów po obu stronach. Zdecydowanie lepiej wychwytuje i przekazuje dźwięk.

Pamiętaj też, że nie każda kamera oferuje mikrofon z funkcją redukcji szumów, a ta często się przydaje. Da Ci pewność, że oglądające Cię osoby nie usłyszą zbędnych szmerów z otoczenia.

Komunikacja z komputerem

Najchętniej kupowane kamery internetowe to te na kabel USB. Większość wykorzystuje technologię Plug&Play. Co to oznacza? Wyjmujesz sprzęt z pudełka, podłączasz do właściwego portu i już – nie potrzebujesz sterowników. Starsze urządzenia wykorzystują komunikację USB 2.0, ale łatwo znajdziesz też kamerę ze standardem USB 3.0.

Ponadto natkniesz się na marki produkujące internetowe kamery bezprzewodowe, czyli z Wi-Fi lub Bluetooth, choć stanowią rzadkość. Bardzo mobilne, ale za to wolniejsze w działaniu i bardziej zawodne. Z tego względu powszechniejsze są modele USB.

Funkcje

Jedna z ciekawszych funkcji to zastępowanie tła. Jeżeli nie chcesz pokazywać innym swojego pokoju, samodzielnie ustawisz, co będzie widoczne w kadrze za Tobą. Neutralizację tła zrobisz na kilka różnych sposobów: poprzez rozmycie, zastąpienie lub całkowite usunięcie.

Kolejna godna uwagi funkcja to automatyczne ustawianie ostrości. Nie namęczysz się z samodzielną regulacją, co bywa bardzo irytujące. Skupisz się jedynie na nagrywaniu czy transmisji na żywo. Całą resztę zrobi za Ciebie urządzenie.

Niekiedy automatyczne ustawianie ostrości idzie w parze z innymi funkcjami poprawiającymi jakość obrazu. To np. HDR, czyli technologia dostosowująca jakość obrazu do oświetlenia.

Sprawdź, w co jeszcze producenci wyposażają kamery internetowe:

  • Funkcja aparatu fotograficznego.
  • Logowanie poprzez rozpoznawanie twarzy w Windows Hello.
  • Zapisywanie własnych ustawień we wbudowanej pamięci.
  • Funkcja śledzenia twarzy.
  • Automatyczne ustawienia korygujące obraz (nie tylko dotyczące ostrości).

Akcesoria

Podstawę stanowi kabel USB. Bez niego nic nie zdziałasz, ale niemal na pewno otrzymasz go w komplecie. Zwykle tego typu urządzenia są również wyposażone w praktyczną podstawkę bądź uniwersalny uchwyt do mocowania do różnych powierzchni. W zależności od modelu możesz dostać oba te akcesoria.

Jak dowodzi test kamer internetowych, na popularności wciąż zyskują kamerki, które mają specjalną osłonę prywatyzującą. To niewielki, ale użyteczny dodatek. Zasłonisz obiektyw w momencie, gdy nie używasz kamery. Tym samym zachowasz pełną kontrolę nad prywatnością.

Czasami w zestawie znajdziesz też np. futerał podróżny, uchwyt do statywu lub oprogramowanie ułatwiające dostosowanie pracy urządzenia do swoich potrzeb. To ostatnie idzie w parze z wieloma wcześniej wymienionymi funkcjami.

Ile kosztuje kamera internetowa?

Kamery internetowe kosztują zarówno poniżej 100 zł, jak i powyżej 1000 zł. Ta kategoria skrywa masę przeróżnych modeli. Często te najpopularniejsze mieszczą się w zakresie 300 – 500 zł. Wraz ze wzrostem ceny poprawie ulega zazwyczaj jakość oraz płynność obrazu, mikrofon czy dostępne funkcje.

Jakiej marki kamera internetowa?

Najlepszy producent kamer internetowych to zdecydowanie Logitech. Ma szeroką ofertę pełną kamerek z dobrym obrazem i mikrofonem. Produkuje nawet urządzenia z jakością 4K. Oprócz niego warto spojrzeć na komputerowe kamery od Elgato, Razer, Creative, a w bardzo niskim segmencie cenowym na te pochodzące od Tracer.

Podsumowanie

W wysokiej jakości kamerce internetowej PC największą rolę odgrywa rozdzielczość obrazu. Jak się okazało, topowe kamery oferują już nawet 4K. W niższym segmencie cenowym spokojnie dostaniesz z kolei Full HD, często przy 60 klatkach na sekundę.

Efekt? Płynny obraz świetnej jakości! Wystarczy, że wybierzesz coś z mojego rankingu, a po takiej lekturze nie musisz już pytać o polecaną kamerę internetową na forach czy grupach.

Jeżeli masz do mnie dodatkowe pytanie lub chcesz wyrazić własną opinię, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Czołowe urządzenia zapewnią Ci wbudowany mikrofon, ale np. dla streamerów lub youtuberów czasem to za mało. Co wtedy? Wystarczy dobrać do kamerki najlepszy mikrofon do nagrywania. Z takim duetem stworzysz materiały w zachwycającej jakości audio i wideo!

Dodam jeszcze, że w tym zastosowaniu sprawdzają się nawet niektóre sprzęty, które zaprezentuje Ci ranking kamer sportowych. Potrafią zastąpić model typowo internetowy, aczkolwiek lepsze egzemplarze z tej kategorii sporo kosztują.

Oceń publikację
[Głosy: 11 Średnia: 3.8]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Damian
4 miesięcy temu

Przydałby się ranking dotyczący kamer do monitoringu zewnętrznego, wewnętrznego oraz zestawów smarthome

Waldemar
6 miesięcy temu

Na pewno Logitech brio na pierwszym miejscu. Tą kamerę bije na głowę elgato. To po pierwsze po drugie podawaj wszędzie ile kl/s i w jakiej rozdzielczości.