Przepis na chleb domowy pieczony w piekarniku to w gruncie rzeczy prosta sprawa. Z drugiej strony, da Ci to sporo satysfakcji, a przede wszystkich świeże i chrupiące pieczywo. Dowiedz się zatem, jak piec domowy chleb w piekarniku na bazie podanych przeze mnie przepisów!
Najprostszy przepis na chleb z piekarnika
Potrzebne składniki:
- 500 g mąki pszennej bądź orkiszowej.
- 25 g drożdży świeżych (lub 7 g drożdży instant).
- 500 ml ciepłej wody.
- 1 łyżeczka cukru.
- 2 łyżki oleju (lub oliwy).
- 1,5 łyżeczki soli.
- Garść ulubionych ziaren (opcjonalnie).
W jednej misce wymieszaj starannie mąkę z solą. Do drugiej wkrusz drożdże, dodaj wodę i cukier. Wymieszaj, aby drożdże całkowicie się rozpuściły. Odczekaj chwilę, aby zaczęły pracować, wsyp mąkę z solą, dolej olej. Całość zagnieć w mikserze z hakami, możesz też użyć drewnianej łyżki.
Jeżeli korzystasz z drożdży instant, nie musisz ich mieszać z wodą i cukrem. Najpierw połącz je z mąką, a następnie z pozostałymi składnikami. Na koniec wsyp ziarna.
Uzyskane ciasto będzie rzadkie. Pozostaw je w misce (w ciepłym miejscu) na 30 – 60 minut, pamiętaj o przykryciu jej ściereczką. Następnie przełóż ciasto do podłużnej foremki wysmarowanej odrobiną oleju i podsypanej mąką. Najlepiej sprawdzi się keksówka do 30 cm.
Piecz chleb w piekarniku przez ok. 60 minut. Optymalna temperatura to 190 st. C (grzałka góra-dół, bez termoobiegu). Wypieczone ciasto wyjmij z formy i odstaw na kratkę.
Ranking piekarników parowych – zwycięzca
Domowy chleb z piekarnika pszenno-żytni
Potrzebne składniki:
- 200 g mąki pszennej.
- 200 g mąki żytniej.
- 1,5 łyżeczki soli.
- 1 łyżeczka cukru.
- 10 g świeżych drożdży.
- 200 ml ciepłej wody.
- 1 – 2 łyżki oleju lub oliwy.
Przelej wodę do miski, dodaj drożdże, cukier i wymieszaj całość. Odstaw na kilka minut. Dodaj mąki oraz wszystkie pozostałe składniki poza olejem. Jeśli chcesz, możesz urozmaicić smak chleba, wrzucając ziarna słonecznika lub inne, które lubisz.
Wyrabiaj ciasto przez ok. 10 minut, najlepiej ręcznie. Odstaw w ciepłe miejsce, najlepiej na kilka godzin. Dzięki temu chleb zwiększy swoją objętość. Wyrośnięte ciasto wyrób jeszcze raz przez kilka minut, dodając olej. Przełóż je do foremki lub naczynia, pamiętaj o podsypaniu spodu mąką.
Piecz chleb ok. 60 minut w piekarniku nagrzanym do 190 – 200 st. C, grzałka góra-dół. Przed włożeniem do komory możesz posypać wierzch ziarnami.
Chleb pełnoziarnisty na drożdżach
Potrzebne składniki:
- Ok. 360 – 400 g pełnoziarnistej mąki pszennej.
- 20 g świeżych drożdży.
- Ok. 330 ml ciepłej wody + 2 – 3 łyżki.
- 1,5 – 2 łyżeczki soli.
- 1 łyżeczka cukru lub miodu.
- Ziarna słonecznika lub inne ulubione (opcjonalnie).
Dodaj do szklanki 3 łyżki ciepłej wody, drożdże i cukier, wymieszaj całość. Po kilku minutach wlej do miski z mąką i solą. Zmieszaj starannie składniki za pomocą drewnianej łyżki, ciasto będzie rzadkie.
Przykryj miskę ściereczką, odstaw w ciepłe miejsce na przynajmniej 30 – 40 minut. Wyrośnięte ciasto przełóż do keksówki ok. 26 – 30 cm. Pamiętaj, aby spód posmarować olejem i podsypać mąką, ewentualnie wyłożyć papierem do pieczenia. Wierzch ciasta możesz udekorować ziarnami. Odstaw na kilka minut.
Chleb piecz w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni przez 10 minut. Następnie zmniejsz temperaturę do 200 stopni, piecz dalej przez ok. 30 minut, grzałka góra-dół. Jeśli chcesz skorzystać z termoobiegu, ustaw nieco niższą temperaturę.
Domowy chleb żytni z piekarnika na zakwasie
Potrzebne składniki:
- 600 g mąki żytniej.
- 150 g aktywnego zakwasu (kupionego lub przygotowanego samodzielnie).
- 500 ml ciepłej wody.
- 1,5 łyżeczki soli.
Do miski wsyp mąkę i sól, wymieszaj. Dodaj wodę, zakwas i krótko wyrób ciasto, tak aby składniki połączyły się ze sobą. Przełóż całość do keksówki (24 – 26 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Odstaw chleb w ciepłe miejsce, najlepiej na kilka godzin.
Zwilż wierzch ciasta wodą i wstaw foremkę do piekarnika rozgrzanego do 210 stopni. Piecz przez ok. 40 – 45 minut. Gotowy chleb wyjmij z keksówki i odstaw na kratkę.
Przeczytaj też: Jak odświeżyć chleb i bułki?
Domowy chleb pszenny z piekarnika na zakwasie
Potrzebne składniki:
- 400 g mąki pszennej.
- 1,5 – 2 łyżeczki soli.
- 300 ml ciepłej wody.
- 180 – 200 g aktywnego zakwasu.
W misce wymieszaj mąkę z solą. Dodaj wodę, zakwas i połącz wszystko, aby uzyskać jednolite ciasto. Przykryj miskę ściereczką i odstaw na przynajmniej 30 – 60 minut. Za pomocą drewnianej łyżki przełóż ciasto do keksówki (22 – 24 cm) wyłożonej papierem do pieczenia.
Przykryj formę i odstaw w ciepłe miejsce, najlepiej na kilka godzin. Wstaw chleb do piekarnika rozgrzanego do 210 stopni. Piecz ok. 50 – 60 minut.
Chleb w jajku z piekarnika
Potrzebne składniki:
- Kilka kromek upieczonego wcześniej chleba.
- 1 – 2 jajka.
- Ulubione przyprawy.
Wbij jajka do naczynia i wymieszaj z przyprawami. Zanurz kromki chleba i przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz w 180 stopniach przez kilka minut. Pamiętaj, aby przypiec obie strony, więc nie zapomnij o obróceniu kromek. Podaj zaraz po wyjęciu z piekarnika, z dowolnymi dodatkami.
Chleb z serem z piekarnika
Potrzebne składniki:
- Bochenek wcześniej upieczonego chleba.
- Kilka plastrów żółtego sera.
- Sól, pieprz, ewentualnie inne przyprawy do smaku.
- 100 g masła.
- Posiekana pietruszka.
- 1 – 2 ząbki czosnku.
Za pomocą ostrego noża natnij chleb, aby powstała kratka. Pokrój drobno ser i odstaw. Do miski dodaj pietruszkę, przeciśnięty przez praskę czosnek i masło (najlepiej w temperaturze pokojowej). Dopraw całość przyprawami, starannie wymieszaj.
W nacięciach w chlebie umieść masło wymieszane z pozostałymi składnikami, a potem żółty ser. Przełóż bochenek na blachę, wstaw do piekarnika rozgrzanego do ok. 180 stopni, bez termoobiegu. Piecz 10-15 minut, aż ser się rozpuści.
Jak upiec chleb w piekarniku – praktyczne wskazówki
- Musisz przede wszystkim pamiętać o tym, aby porządnie rozgrzać piekarnik. Od tego zależy, czy wyjmiesz dobrze wypieczony bochenek. Zawsze stosuj się do podawanych w przepisach wartości i zalecanego trybu grzania.
- Formę do pieczenia wyłóż papierem lub posmaruj tłuszczem i podsyp mąką. Masz wtedy pewność, że łatwo wyjmiesz upieczony chleb. Staraj się unikać szklanych naczynek, ponieważ ciasto mocno do nich przywiera.
- Jeśli zależy Ci na chrupiącej skórce, wystudź bochenek na kratce. Nie zostawiaj go w foremce, gdyż wtedy nie odparuje.
- Wypróbuj pieczenie z naczyniem wypełnionym wodą w komorze piekarnika. Alternatywne rozwiązania to spryskanie drzwi lub samego ciasta. W ten sposób powstanie para wodna. Utrzymasz optymalny poziom wilgoci we wnętrzu urządzenia, co również pozytywnie wpłynie na skórkę. Ten trik może zastąpić po prostu najlepszy piekarnik parowy. To sprzęt dostosowany do takich zadań.
- Zwracaj uwagę na typ mąki. Wśród pszennych najlepiej sprawdzają się te od 450 do 750. Zawierają odpowiednio dużo glutenu, w efekcie ciasto dobrze się wyrabia. Bez przeszkód możesz wykorzystywać również mąki wyższego typu, np. 1000. Niemniej wtedy musisz dłużej wyrabiać chleb i często zwiększyć ilość drożdży bądź innego spulchniacza.
- Gdy pieczesz na blaszce, zostaw ją w komorze na czas rozgrzewania piekarnika. Chleb ułóż na ciepłej powierzchni.
- Aby skórka ładniej się prezentowała, możesz ją ponacinać ostrym nożem. Pamiętaj tylko, żeby robić to na dobrze wyrośniętym cieście.