W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wybrać drukarkę do domu?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Na co zwrócić uwagę, wybierając drukarkę do domu? Okazuje się, że istnieje szereg parametrów oraz cech, które mają wpływ na satysfakcję z zakupu. Wszystkie z nich omówiłem tuż poniżej. Poznaj je, a postawisz na porządne i ekonomiczne urządzenie do drukowania i nie tylko.

Jak wybrać drukarkę? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:


  Po poznaniu porad zakupowych nie zapomnij dowiedzieć się, jaka drukarka do domu jest najlepsza. Od razu poznasz aktualnie topowe urządzenia z tej kategorii, mogąc dokonać trafnego wyboru.


  Technologia druku (jaki rodzaj drukarki?)

  Bardzo ważna kwestia. Musisz pamiętać, że dostępne w sklepach drukarki wykorzystują różne technologie. Najpopularniejsze są sprzęty:

  • Atramentowe (na kartridże z tuszem lub z tuszem wlewanym do pojemników).
  • Laserowe (czyli beztuszowe, ale za to z tonerem).

  Każda typ ma swoje zalety, ale i wady. Warto więc bliżej się im przyjrzeć.

  Atramentowa drukarka do domu

  Sprzęty atramentowe nanoszą nadruk na papier poprzez krople atramentu. Uwalniają się z dysz w głowicy drukującej. Ta przesuwa się w poziomie i w ten sposób powstają kolejne linie Twojego wydruku.

  Atramentowe drukarki do domu najczęściej wykorzystują cztery barwy atramentu. To cyjan, magenta, żółty i czarny, inaczej CMYK.

  Musisz uważać, bo im tańsze urządzenie, tym zwykle droższe w eksploatacji. Mowa tu o kartridżach. Na szczęście nie zawsze będzie to problem, zwłaszcza gdy zainwestujesz w nowoczesny sprzęt atramentowy.

  Coraz częściej producenci wprowadzają do oferty drukarki do domu z opcją dolewania brakującego tuszu. Po boku obudowy zauważysz kilka pojemniczków. Gdy staną się puste, musisz je jedynie napełnić.

  Zestaw buteleczek najczęściej dostajesz w komplecie. Nierzadko wystarczy na 2 – 3 lata użytkowania, a to duży plus. Dobra drukarka z tanimi tuszami zawsze stanowi opłacalną inwestycję.

  Taka nowoczesna atramentowa drukarka zapewnia komfortową eksploatację. Oferuje wysoką jakość wydruku, szczególnie w kolorze. Niemniej musisz pamiętać, aby drukować regularnie, tak zachowasz efektywność działania (tusz może zaschnąć przy dłuższej bezczynności drukarki).

  Laserowa drukarka do domu

  Laserowe urządzenia działają szybciej i dlatego uznaje się je za bardziej wydajne. To dobry wybór zwłaszcza dla osób planujących drukować duże ilości dokumentów tekstowych. Do zdjęć czy grafik nieco lepiej nadają się sprzęty atramentowe.

  Pod względem działania taka drukarka przypomina kserokopiarkę. Toner ma postać proszku, a jego cząsteczki w czasie drukowania są nanoszone na papier. Następnie bęben je wprasowuje, cały obraz powstaje warstwowo.

  Wśród laserowych modeli znajdziesz monochromatyczne, a także kolorowe. Zastanów się więc, jakiego sprzętu potrzebujesz. Oba typy pokaże Ci ranking drukarek laserowych.

  Poza szybką pracą tego typu urządzenia zapewniają również ekonomiczny wydruk i mniejsze ryzyko awarii. Ponadto nie musisz pamiętać o tym, aby drukować systematycznie.

  Niemniej laserowe drukarki do domu są większe, co bywa problemem w niewielkich wnętrzach. Trudniej też znaleźć porządne urządzenie tego typu w niższym segmencie cenowym.

  Ranking drukarek do domu – zwycięzca

  Epson EcoTank L4260

  Skaner i kopiarka

  Kiedy przeanalizujesz drukarki do domu dostępne na rynku, dojdziesz do wniosku, że większość to urządzenia wielofunkcyjne. Oferują nie tylko drukowanie, ale też skanowanie i kopiowanie dokumentów.

  Nie musisz inwestować w taki sprzęt, ale wiedz, że się przydaje. W razie konieczności bez problemu coś zeskanujesz i prześlesz dalej, choćby wniosek o urlop dla szefa czy jakąś umowę.

  Kopiarka również okazuje się praktyczna. Łatwo stworzysz kopię dokumentów i to bez potrzeby wychodzenia z domu. Urządzenie wielofunkcyjne to niemal konieczność, kiedy masz w domu biuro. Bez takiego sprzętu ani rusz, o czym szybko się przekonasz.

  W mojej ocenie obecność skanera i kopiarki wcale nie dokłada już dużo do końcowej ceny. Dlatego też sugeruję Ci inwestycję w tego typu sprzęt.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Rozdzielczość druku

  Zastanawiając się, jak wybrać drukarkę, nie zapominaj o tym istotnym parametrze. Od tego zależy jakość wydrukowanych dokumentów.

  Zapewne domyślasz się, że im wyższa rozdzielczość druku, tym lepiej. Masz rację. Wiedz, że w przypadku sprzętów atramentowych maksimum to nawet 9600 x 2400 dpi. Do tekstu wystarczająca będzie 600 x 600 dpi, ale do obrazów powinno to być przynajmniej 1200 x 1200 dpi.

  Przy drukarkach laserowych wygląda to inaczej. Maksimum wynosi 2400 x 600 dpi. Niemniej uzyskasz dobrej jakości druk tekstowy podobnie jak przy sprzętach atramentowych, czyli na poziomie 600 x 600 dpi. Nie będziesz narzekać na złą czytelność.

  Szybkość druku

  Kolejna kwestia, którą musisz sprawdzić. Wpływa na to, w jakim czasie zlecony druk będzie gotowy.

  Już wiesz, że pod tym względem lepiej wypadają urządzenia laserowe. Potrafią pracować z prędkością ok. 30 stron na minutę (w trybie monochromatycznym). Tym samym sprawdzają się zarówno w domach, jak i małych biurach.

  Drukarki atramentowe pracują wolniej. Standardowo ich maksimum to kilkanaście stron na minutę. Czy to problem? Niekoniecznie, jeśli nie drukujesz obszernych dokumentów. Zawsze musisz wziąć pod uwagę to, w jakim celu kupujesz sprzęt i do czego najczęściej zamierzasz go wykorzystywać.

  Miesięczne obciążenie

  Na tej podstawie przekonasz się, czy kupujesz drukarkę, która podoła ilości drukowanych dokumentów. Miesięczne obciążenie pokazuje, jak dużo stron w ciągu miesiąca wydrukujesz bez obaw o awarię urządzenia.

  Gdy ma to być drukarka do domu, wystarczy taka z obciążeniem do 2000 – 5000 stron miesięcznie. Dla porównania, do średnich firm kupowane są sprzęty drukujące do 10 000, a do dużych do 100 000 stron miesięcznie.

  Podajnik i odbiornik papieru

  Elementy, o których wiele osób zapomina. Ty staraj się o nich pamiętać, ponieważ w dużej mierze od nich zależy komfort użytkowania.

  Podajnik papieru to część, w której umieszczasz czyste arkusze przeznaczone do drukowania. Im mniejszy, tym częściej musisz go uzupełniać, co bywa irytujące (chyba że niewiele drukujesz i nie robi Ci to ogromnej różnicy).

  Najlepiej, jeśli podajnik pomieści ok. 100 arkuszy papieru lub więcej. Wtedy dokładasz kartki tylko co pewien czas, nawet przy regularnym używaniu urządzenia.

  Z kolei w odbiorniku pojawiają się zadrukowane arkusze. Średnio mieści 30 – 100 kartek papieru.

  Łączność

  Dawniej drukarki wymagały podłączenia do komputera za pośrednictwem kabla. Obecnie także możesz to zrobić, ale są też wygodniejsze opcje.

  Większość sprzętów oferuje wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth. Tym samym bez problemu połączysz je bezprzewodowo nie tylko z komputerem stacjonarnym, ale i laptopem czy urządzeniami mobilnymi.

  Przyznasz, że to bardzo wygodne. Ograniczasz liczbę kabli, a wszystko drukujesz po kilku kliknięciach.

  Oczywiście Wi-Fi i Bluetooth są przydatne, ale tradycyjne złącza także. Mowa tu o zwykłym porcie USB, wejściu Ethernet i czytniku kart pamięci. Nie każdy sprzęt je oferuje. Jeżeli Ci na nich zależy, uważnie czytaj opisy producentów.

  Pozostając w temacie łączności, Bluetooth i Wi-Fi to tylko część opcji bezprzewodowych. Drukarki do domu wykorzystują też inne technologie. Wszystko po to, aby umożliwić Ci drukowanie bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Sprzęty mogą gwarantować także moduł:

  • NFC – pozwala na drukowanie zbliżeniowe.
  • AirPrint – opcja od Apple, drukujesz prosto z urządzeń z systemem Mac OS, jak również iPhone’a czy iPada.
  • Pictbridge – drukujesz bezpośrednio z aparatu fotograficznego bądź telefonu.

  Obsługa drukarki do domu

  Standardowo do obsługi swojej domowej drukarki wykorzystasz wyświetlacz z przyciskami. Zapewnia go większość urządzeń tego typu. Jeśli guziki są dobrze opisane, nie będziesz mieć z tym problemów.

  Niemniej wiedz, że to tylko jedna z możliwości. Druga to korzystanie ze sprzętu za pomocą specjalnego oprogramowania producenta. Instalujesz je na swoim komputerze, a niekiedy nawet na telefonie (w formie aplikacji mobilnej).

  Klikasz, co chcesz zrobić, i czekasz, aż drukarka wykona Twoje polecenie. To bardzo wygodne. Czasami bez tego się nie obejdzie, gdyż tak jak wspomniałem, nie wszystkie urządzenia oferują wbudowany wyświetlacz.

  Niekiedy masz też do dyspozycji osobno aplikację na smartfona. W niej nie tylko wydajesz drukarce polecenia, ale też np. kontrolujesz poziom atramentu. Dodatkowo edytujesz dokumenty i zdjęcia czy zmienisz parametry wydruku.

  Dodatkowe funkcje

  Bywa ich sporo, więc zacznę od jednej z najważniejszych. Mowa oczywiście o druku dwustronnym, określanym mianem duplexu. Dzięki niemu sprzęt automatycznie zadrukuje obie strony kartki. Zużyjesz mniej papieru i stajesz się bardziej eko.

  Inne ciekawe funkcje to głównie:

  • ADF – automatyczny podajnik dokumentów, zapewnia łatwe kopiowanie i skanowanie, bo nie musisz ręcznie obracać i zmieniać kartek.
  • Skanowanie do chmury – masz nieograniczony dostęp do swoich dokumentów, które są przechowywane w chmurze.
  • Zabezpieczenia – drukarki do domu niektórych firm gwarantują bezpieczeństwo Twoich danych. Zmniejszają ryzyko ataków osób z zewnątrz, łatają luki i usprawniają aktualizację oprogramowania.
  • Kilka podajników – arkusze papieru możesz układać w kilku podajnikach, a to usprawnia drukowanie.
  • Drukowanie na płytach CD i DVD – przyda Ci się, gdy archiwizujesz dane na tego typu nośnikach.

  Podsumowanie

  Jak wybrać drukarkę do domu? Zwróć uwagę na szybkość i rozdzielczość druku. Im wyższe wartości, tym lepiej. Postaw na urządzenie wielofunkcyjne ze skanerem i kopiarką. Obstawiam, że przydadzą Ci się druk dwustronny, wyświetlacz oraz Wi-Fi dla bezprzewodowej pracy.

  Miej przy tym z tyłu głowy, że wiele parametrów oraz cech podlega subiektywnej ocenie. To chociażby pojemność podajnika papieru, miesięczne obciążenie, a nawet sam rodzaju sprzętu.

  Po takiej dawce wiesz już jednak, co i jak, więc lepiej dostosujesz domową drukarkę do wymagań.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments