W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak podwiesić mikrofalówkę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Podwieszenie mikrofalówki w swojej kuchni to sprytny sposób na oszczędzenie przestrzeni i łatwy dostęp do sprzętu. Dowiedz się, czego potrzebujesz i jak dokładnie podwiesić mikrofalę!

Jak podwiesić mikrofalówkę?

Spis treści:

  Jak przygotować się do podwieszenia mikrofalówki?

  Montaż kuchenki mikrofalowej na ścianie nie jest kłopotliwym zadaniem. Wymaga jedynie właściwego przygotowania. Pamiętaj o tym, jeśli zależy Ci na bezpiecznym i poprawnym podwieszeniu sprzętu.

  Kluczowymi elementami przy tego rodzaju montażu są specjalne uchwyty (wsporniki). Znajdziesz je na Allegro, dokładnie pod tym linkiem.

  Wsporniki dostaniesz także w niektórych elektromarketach, a nawet sklepach budowlanych.

  Uchwyty przypominają nieco te służące do podwieszania telewizora. Różnią się długością szyn oraz większymi możliwościami, jeśli chodzi o ciężar urządzenia. Wsporniki do mikrofalówek są pod tym względem zdecydowanie masywniejsze, ponieważ bez problemu udźwigną nawet do 70 kg.

  Dlatego tak ważne jest, żeby wybrać wsporniki przeznaczone specjalnie do podwieszenia mikrofali, a nie innego AGD. Zwróć również uwagę na ich długość. Powinna być dopasowana do Twojego urządzenia.

  Przystępując do montażu, zadbaj o dobór odpowiednich narzędzi. W tym przypadku przydadzą się:

  • Wiertarka.
  • Specjalne łączniki (znajdziesz je w zestawie ze wspornikami).
  • Wkręty.
  •  Elementy montażowe np. kołki lub śruby kotwiące.
  • Młotek (alternatywna dla wiertarki).

  Potrzebny będzie Ci również ołówek, metr oraz folia malarska. Przyda się do zabezpieczenia podłoża. Planując umiejscowienie kuchenki mikrofalowej w rogu, niezbędny okaże się także zakup przystosowanej do tego półki.

  Ranking mikrofalówek wolnostojących – zwycięzca

  LG MH6535GIS

  Warunki dotyczące podwieszania mikrofalówki

  Na podwieszenie mikrofali najczęściej decydują się osoby dysponujące niewielką przestrzenią w kuchni. To dobry sposób na ukrycie mikrofalówki w kuchni.

  Ulokowanie kuchenki w innym miejscu wiąże się mimo wszystko z dostosowaniem się do pewnych wytycznych. Oznacza to, że nie umieścisz jej tam, gdzie Ci się podoba. Musisz pamiętać o kilku zasadach.

  1. Najważniejsze to wybór miejsca na podwieszenie mikrofali. Musi być trwałe i stabilne. Z tego powodu pomysł na ulokowanie mikrofalówki na ścianie z karton-gipsu nie do końca się sprawdzi. Potrzeba zdecydowanie mocniejszego miejsca do mocowania. Najlepiej nadaje się do tego ściana murowana, która nie zawali się pod wpływem ciężaru urządzenia.
  2. Wybieraj jedynie nowe i solidne uchwyty przeznaczone do kuchenek mikrofalowych. Sprawdzą się tu elementy stalowe gwarantujące trwałość i bezpieczeństwo.
  3. Z jakiegoś powodu nie chcesz montować mikrofalówki na przeznaczonych do tego celu wspornikach? Nic straconego! Zaopatrz się w dodatkową półkę nadającą się do montowania na uchwytach. Dobierz ją do koloru mebli kuchennych, a stworzysz spójną całość.
  4. Umieść kuchenkę w bezpiecznym i wygodnym miejscu. Najlepiej na wysokości oczu lub nieco wyżej, ale tak, żeby nie trzeba było wspinać się po jedzenie na palcach. Taki montaż zapewni Ci także większe bezpieczeństwo, zwłaszcza kiedy masz w domu dzieci. Zadbaj również o łatwy dostęp do mikrofalówki. Nie umieszczaj jej zatem w ciasnej przestrzeni ani obok kuchenki gazowej lub blisko zlewu. Unikanie takich miejsc zagwarantuje Ci całkowite bezpieczeństwo.
  5. Jeśli chcesz stworzyć spójną i estetyczną kuchnię, zamontuj mikrofalówkę z rankingu bezpośrednio pod górnymi meblami. Dobrym rozwiązaniem będzie także półka pod blatem.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Jak podwiesić mikrofalówkę? Instrukcja krok po kroku

  Montaż mikrofalówki na ścianie nie powinien sprawić Ci problemów. Do wykonania tej czynności nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy.

  Żeby ułatwić całe zadanie, przygotowałem dla Ciebie prostą instrukcję. Przestrzegając poniższych kroków, nie tylko szybko uporasz się z montażem, ale co najważniejsze, przeprowadzisz go prawidłowo.

  1. Zabezpiecz podłoże, rozkładając folię malarską.
  2. Wybierz miejsce, gdzie zamontujesz urządzenie. Następnie zmierz długość i szerokość kuchenki. Wszystkie parametry przenieś na ścianę za pomocą ołówka, zaznaczając 4 krzyżyki. To nic innego jak miejsca narożników mikrofalówki.
  3. Zgodnie z wcześniejszymi oznaczeniami wywierć w ścianie 4 otwory. Użyj do tego odpowiedniego wiertła. Jego rozmiar zależy od rodzaju używanych śrub. W przypadku elementów kotwiących wybierz wiertło o takiej samej wielkości. Gdy używasz tzw. kołków motylkowych, sięgnij po takie o rozmiar mniejsze. Mimo wszystko pamiętaj, że to śruby kotwiące zapewnią lepszą stabilność urządzenia oraz niezawodność, jeśli chodzi o przeprowadzenie montażu.
  4. W powstałe otwory włóż kołki i przykręć śruby. Następnie przejdź do zamocowania wsporników.
  5. Konieczne jest odpowiednie przytwierdzenie mikrofali do wsporników. Niekiedy uchwyty wyposażone są w specjalną taśmę samoprzylepną, do której przykleja się dno kuchenki. Żeby to zrobić prawidłowo, na początku usuń z metalowych elementów folię ochronną i dopiero później przytwierdź do nich swój sprzęt.
  6. Na samym końcu zamontuj pozostałe kotwy i sprawdź stabilność mikrofalówki. Jeśli konstrukcja jest nieruchoma, to znak, że udało Ci się prawidłowo podwiesić mikrofalówkę.

  Przeczytaj też: Jak ustawić zegar w mikrofalówce?

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments