W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi? 6 sposobów!

author avatar
Maciej Mućk
Komentarze:  0

Czy Ty też w swoim domu lub mieszkaniu ciągle irytujesz się, że w salonie masz perfekcyjny internet, a w sypialni przypomina on czasy początków internetu? Przygotowałem dla Ciebie kilka skutecznych porad, które pomogą ci zwiększyć zasięg Wi-Fi. Niektóre z nich zaskoczą Cię swoją prostotą! W efekcie prędko wzmocnisz zasięg swojej domowej sieci Wi-Fi.

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w domu lub mieszkaniu? Poradnik ze skutecznymi sposobami

Spis treści:

  1. Zmień umiejscowienie routera

  Jeżeli schowałeś swój router Wi-Fi w szafie, pod schodami, w komórce albo w innym miejscu, do którego nie dochodzi słońce, to jak najszybciej go wyciągnij. Router powinien stać tam, gdzie sygnał emitowany przez jego anteny napotka jak najmniej przeszkód.

  Najlepiej, gdyby znajdował się na podwyższeniu w centralnym miejscu mieszkania lub domu. Doskonale zdaję sobie jednak sprawę, że nie jest to takie proste. Każdy z nas instaluje router tam, gdzie jest dojście do zasilania i kabla, którym dostarczony jest do niego internet.

  Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi - miejsce na router

  To, czy postawisz urządzenie na widoku, czy schowasz je za łóżkiem, w pełni zależy od Ciebie i tego, jak na tę kwestię patrzysz. Nie każdy lubi codziennie oglądać router zaraz obok telewizora i w pełni to rozumiem.

  Co w takim razie możesz zrobić? Przejdźmy do kolejnych porad odnośnie zwiększenia sygnału Wi-Fi, aby to ustalić!

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  2. Wyreguluj anteny

  Każdy router ma antenę lub zestaw kilku anten. Jedne mają ją schowaną w obudowie, inne wystają jak czułki na zewnątrz urządzenia. Każda z nich rozsyła sygnał dookólnie w kierunku prostopadłym do swojego ustawienia.

  Jeśli masz w mieszkaniu jedną kondygnację, to wystarczy podnieść antenę (lub dwie, cztery czy sześć, w zależności od routera) w taki sposób, aby stała prostopadle do podłoża.

  Co jeżeli mieszkasz w piętrowym domu lub dwukondygnacyjnym mieszkaniu i zależy Ci na sygnale Wi-Fi na parterze i na piętrze? W takim wypadku warto jedną (lub połowę dostępnych anten) ustawić równolegle do podłoża. W ten sposób sygnał będzie też emitowany w górę i w dół.

  Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi - sposób ustawienia anten routera

  Często spotkasz się z opinią, że warto wymienić standardowe anteny, które były dołączone do routera na lepsze i droższe. Niestety problem stanowi tendencja azjatyckich producentów (włączając w to polskich sprzedawców) do przesadnego podkreślania mocy i wydajności takich produktów.

  W sklepach oraz serwisach ogłoszeniowych niejednokrotnie pojawiają się atrakcyjne cenowo anteny. Teoretycznie mają przynieść Ci wzrost mocy o 10 czy 20 dBi. Zazwyczaj okazuje się, że to jedynie tanie plastikowe wyroby z Chin, których efektywność bywa niska. Mało tego, niekiedy nawet prowadzi do pogorszenia zasięgu sieci po ich zastosowaniu.

  Rozważ zakup anteny, jeżeli twój router posiada miejsce na dodatkową sztukę. Osobiście nie polecam jednak zamiany anten producenta na anteny niewiadomego pochodzenia. Stawiaj na markowe egzemplarze.

  3. Częstotliwość 2.4 GHz czy 5 GHz?

  Wi-Fi to fale radiowe, które pracują na określonych częstotliwościach. Standardowo routery i urządzenia odbiorcze, czyli np. twój smartfon, laptop czy inteligentna żarówka, korzystają z częstotliwości 2.4 GHz lub 5 GHz.

  Nowość, która coraz częściej pojawia się w specyfikacjach routerów, to Wi-Fi 6, czyli częstotliwość 6 GHz. Częstotliwość 2.4 GHz pozwala uzyskać prędkości od 6 do 150Mb/s, a maksymalnie do 600Mb/s, oferując przy tym spore pokrycie swoim zasięgiem. Każda kolejna częstotliwość i jej standard zwiększa jej prędkość kosztem pokrycia i zasięgu.

  Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi - główne cechy i różnice częstotliwości 2.4 GHz i 5 GHz

  Skoro to już wiemy, teraz praktyka, czyli dwie złote rady:

  • Jeżeli Twoim problemem jest zasięg sieci, spróbuj korzystać z sieci 2.4 GHz.
  • Jeśli z kolei prędkość nie daje rady, a na zasięg nie narzekasz, to przełącz się na sieć 5 GHz.

  Obecnie dostępne urządzenia emitują te dwie sieci, więc nie powinieneś mieć problemu z połączeniem się do nich. Hasło do jednej i drugiej sieci jest takie samo 🙂

  Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi - specyfika częstotliwości Wi-Fi

  Może się jednak zdarzyć, że Twój router skonfigurowano w taki sposób, że nie widzisz dwóch sieci, a tylko jedną. Oznacza to, że router tworzy dwie sieci, ale agreguje je do jednej nazwy sieci (SSID). Wtedy sam decyduje, z którą częstotliwością łączy się urządzenie.

  Druga opcja to praca routera w trybie Auto. Najpewniej oznacza pracę na 2.4 GHz. W takim wypadku warto zmienić to ustawienie, a jak to zrobić, dowiesz się w następnej poradzie.

  4. Zostań administratorem swojego urządzenia

  Jest spora szansa, że Twoje Wi-Fi zacznie działać dużo lepiej po wykonaniu powyższych czynności. Jest też szansa i również raczej spora, że będziesz musiał się zalogować do panelu administracyjnego swojego urządzenia. Po co? Aby wprowadzić tam kilka zmian.

  Nie jest to nic strasznego. Będzie od Ciebie wymagać spojrzenia na tabliczkę znamionową swojego urządzenia. Obstawiam, że znajduje się pod spodem urządzenia i ma formę naklejki. Znajdziesz tam adres IP swojego routera oraz login i hasło do panelu administracyjnego.

  Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi - dane do dostępu do admina routera

  Adres IP wpisz w pasku adresu przeglądarki. Po wciśnięciu klawisza enter Twoim oczom powinno ukazać się okienko, w którym wpiszesz login i hasło.

  Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi - logowanie do panelu administratora routera

  Teraz odszukaj sekcję odnoszącą się do ustawień Wi-Fi (najczęściej podpisana jako „Wireless”).

  Sprawdź, jakie sieci propaguje twój router (2.4 GHz, 2.4 GHz i 5 GHz – jedna sieć z dwoma częstotliwościami). Następnie odszukaj zakładkę/element interfejsu odpowiedzialny za „Pasmo” (z ang. „Channel Width”) i sprawdź, czy włączony jest tryb 20/40 MHz (dla 2.4 GHz) oraz 20/40/80 MHz (dla 5 GHz).

  Kolejna zakładka to „Kanał” (z ang. „Channel”), gdzie zmienisz kanał, na którym pracuje Twoja sieć. Tutaj możesz testować kanały losowo i dowolnie je zmieniać. Ewentualnie skorzystać z aplikacji. Sprawdzi kanały za Ciebie jak np. darmowa Wifi Analyzer ze sklepu Microsoft Store bądź z Google Play Store.

  Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi - sposób z trybem auto

  Pamiętaj jednak, że obciążenie kanałów może różnić się w zależności od pory dnia i nocy, więc testy zajmują trochę czasu.

  Istotną rolę odgrywa odpowiednie dostrojenie parametrów kanału. Po co? By Twoja sieć działała na najmniej obciążonym paśmie. Po zmianie tych ustawień konieczne jest zatwierdzenie nowych parametrów i sprawdzenie, jak wpłynęło to na wydajność sieci Wi-Fi.

  5. Zakup extendera, repeatera czy może mesh?

  Czasami mimo posiadania wysokiej jakości routera, optymalnego rozmieszczenia oraz najlepszych ustawień nie uda Ci się uzyskać zasięgu we wszystkich miejscach. W takich sytuacjach pozostaje nabycie urządzenia wzmacniającego sygnał. Pomoże Ci zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej w obszarach dotychczas niedostępnych.

  Ale jakie urządzenie sieciowe wybrać i czym one się różnią? Na rynku znajdziesz kilka rodzajów urządzeń, a każde z nich sprawdza się lepiej w innej sytuacji.

  Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi - opcje na dodatkowe urządzenie wzmacniające Wi-Fi

  Prześledźmy je:

  • Repeater, czyli wzmacniacz sygnału Wi-Fi, „powtarza” sygnał sieci bezprzewodowej. Takie urządzenie podłączysz do gniazdka elektrycznego w miejscu, gdzie zasięg sieci jest nie mniejszy niż 50%. Sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach lub domach.
  • Extender, czyli wzmacniacz zasięgu Wi-Fi, ma za zadanie „ściągnąć” sygnał z Twojego routera (przewodowo lub bezprzewodowo), by następnie wbudowanymi antenami rozprowadzić sieć dalej, ale już pod swoją nazwą (SSID). Tworzy nową sieć, zyskując wszystkie tego zalety i wady. Sprawdzi się w średnich mieszkaniach i domach.
  • Mesh to jedno z najnowszych rozwiązań. Wykorzystuje wiele zalet swoich starszych odpowiedników. Urządzenia Mesh tworzą sieć o strukturze wzajemnego wsparcia celem tworzenia wydajnej sieci Wi-Fi, która obejmuje jak największy obszar. Istnieją jednak dwie istotne wady tej technologii: koszt i kompatybilność. Zakup routera zgodnego z tym standardem oraz inwestycja w urządzenia do rozsiewania sieci mogą kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zapewnia on największe pokrycie, które ogranicza się do ilości posiadanych przez Ciebie urządzeń.

  6. Może to jednak dostawca lub odbiorca zawodzi?

  Rozważ jeszcze jedną kwestię. Otóż słaby zasięg Wi-Fi nie musi być winą aspektów związanych z samym routerem. Kluczowy jest tu przecież dostawca internetu. Jeżeli obserwujesz spadek zasięgu raz na jakiś czas, skontaktuj się z dostawcą. Możliwe, że doszło do jakiejś awarii.

  Gdy problem jest ciągły, może to twój laptop, komputer czy telefon ma kłopoty z odbiorem Wi-Fi? Najprościej będzie sprawdzić telefon; czy na pewno łączy się z siecią 5 GHz i czy nic go dodatkowo nie obciąża (jak np. pobierające się aplikacje). Możliwe, ale to raczej rzadkość, że masz uszkodzoną antenę Wi-Fi w telefonie.

  Weryfikacja problemów z komputerami także nie powinna sprawić Ci problemu, a w przypadku starszych laptopów warto zaopatrzyć się w nową kartę sieciową. Obecnie produkowane modele są wielkości odbiornika do myszki i nie przeszkadzają w użytkowaniu urządzenia. Ich koszt jest też dużo mniejszy niż wspomnianych wcześniej wzmacniaczy.

  Podsumowanie

  Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w domu lub mieszkaniu? Rozważ zmianę lokacji routera (aby sygnał efektywnie się rozchodził) i wyreguluj jego anteny. Przetestuj działanie Wi-Fi na pasmach 2.4 GHz i 5 GHz. Sprawdź, jakie opcje widnieją w panelu administratora. Ostatecznie zakup urządzenie do wzmacniania Wi-Fi.

  Kierując się wskazówkami z poradnika, prędko wzmocnisz swoją domową sieć Wi-Fi!

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments