W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralka w kuchni – Jak ją ukryć?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Od lat trzymam swoją pralkę w kuchni i znam masę osób, które zrobiły tak samo. Pojawia się jednak kilka ważnych pytań. Jak ukryć pralkę w kuchni? Jakie idą za tym zalety, ale i wady? O czym pamiętać? Na wszystkie z nich odpowiem Ci w poniższym poradniku!

Pralka w kuchni – Jak ją ukryć? Zalety i wady

Spis treści:

  Czy pralka w kuchni to dobry pomysł?

  Dla wielu to opcja dość specyficzna, dla innych normalna. Czy jednak pralka w kuchni to obiektywnie dobry pomysł? Poruszałem już nieco temat najlepszego umiejscowienia pralki w jednym z moich wcześniejszych artykułów, a konkretniej: Pralka w kuchni czy w łazience? Gdzie lepiej ją postawić?

  Czasem nie ma po prostu innego wyjścia. W łazience brak miejsca, nie wspominając już o osobnej pralni, kiedy ledwie znajdziesz przestrzeni na szafę.

  Wiele osób umieszcza jednak pralkę w kuchni nie dlatego, że nie ma innej opcji. Bywa, że to rozwiązanie najzwyczajniej wygodne. Dzięki temu nie zapomnisz o wywieszeniu prania, a wszystkie sprzęty AGD masz w jednym miejscu.

  Zalety pralki w kuchni

  Nie jest tak, że pralka w kuchni to wyłącznie wynik trudności w aranżacji czy małego metrażu. To rozwiązanie z wieloma zaletami. Daje między innymi pole do popisu z planowaniem łazienki – np. umożliwia wstawienia wymarzonej wanny. Zyskasz tam w końcu więcej miejsca, prawda?

  Pralka w kuchni ułatwia też planowanie i przeprowadzanie prac domowych. Wszystko jest w jednym miejscu i pod ręką. W kuchni także znacznie częściej przebywasz niż w łazience, więc nie ma szans, że zapomnisz wstawić lub wyjąć pranie.

  Sprzęt piorący dość łatwo zaaranżujesz w takim pomieszczeniu jak kuchnia. Szeroki wybór modeli ułatwia dopasowanie designu do pozostałych urządzeń. Bez trudu dasz radę ją też zabudować w jednej z licznych szafek.

  Wady umieszczania pralki w kuchni

  Nie ukryję jednak kilku dość sporych wad pralki w kuchni. Przede wszystkim jest to miejsce, w którym zwykle potrzeba przestrzeni do przechowywania, a dodatkowy sprzęt ją zajmuje.

  Działająca pralka jest dość głośna i wibruje (choć mój ranking pralek pokazuje coraz to cichsze modele). Dodatkowo, jeśli masz aneks otwarty na salon, pracujący sprzęt skutecznie zaburzy Twój relaks. Zapomnij też o praniu, jeśli akurat masz gości.

  Jeżeli nie przywiążesz odpowiedniej wagi do designu pralki, taki sprzęt łatwo zaburzy Ci wygląd całej aranżacji. Co z koszem na pranie? Ten element wyposażenia raczej nie ma racji bytu w kuchni, więc gdzie składować brudne ubrania?

  Wadą umieszczenia pralki w kuchni jest też to, że w pomieszczeniu unosi się wiele różnych zapachów, a z blatu spadają kawałki jedzenia. Bywa, że, choć dopiero wyjęte z bębna, ubrania pachną np. czosnkiem lub pokryte są okruchami.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Jak rozsądnie ukryć pralkę w kuchni?

  Małe mieszkania mają to do siebie, że marzenia trzeba trochę ograniczyć i z wielu rzeczy zrezygnować. Pralka w kuchni bywa koniecznością, na szczęście jednak łatwo ją ukryjesz. Jest kilka sposobów, które okażą się przydatne na dowolnym metrażu.

  Jak ukryć pralkę w kuchni? Najprostszą i najpopularniejszą metodą jest zabudowanie sprzętu. Zamknięte drzwiczki skutecznie schowają każdą pralkę, co pozwoli utrzymać spójną aranżację.

  Inną opcją jest dopasowanie sprzętu do reszty wyposażenia AGD, żeby stworzyły spójną całość. Wtedy pralka nie rzuca się w oczy. To bywa trudne, szczególnie jeśli nie decydujesz się na urządzenia jednego producenta. Przeszkodą jest też nietypowy styl sprzętów kuchennych, np. retro.

  Pozostaje Ci jeszcze takie umieszczenie pralki, żeby nie była widoczna zaraz po wejściu do kuchni. W ten sposób przynajmniej częściowo uda Ci się ją ukryć przed wzrokiem gości.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Zabudowa pralki w kuchni – o czym pamiętać?

  Większość osób decyduje się na zabudowanie pralki, żeby ją skutecznie ukryć. Zalecam jednak pamiętać o kilku kwestiach.

  Przede wszystkim o tym, że to nie tylko sam sprzęt, ale też dodatkowe węże z wodą. Zabudowa pralki w kuchni oznacza, że potrzebujesz więcej miejsca w szafce, jeśli nie chcesz, żeby wystawała poza zabudowę kuchenną. Uwzględnij tę przestrzeń przy pomiarach i wyborze sprzętu. Dodaj po prostu ok. 5 – 6 cm.

  Unikaj umieszczania blatu kuchennego bezpośrednio na pralce. Zachowaj ok. 2 cm przerwy, żeby podczas prania i wirowania nie wibrowała też cała kuchnia.

  Pamiętaj, że pralka jest podłączona do prądu i czasem odłączenie jej z gniazdka będzie konieczne. Rozplanuj ustawienie sprzętu tak, żeby w takiej sytuacji nie wysuwać go z zabudowy.

  Nie zapominaj też o odpowiedniej wentylacji. Jak zamkniesz drzwi mebla podczas pracy urządzenia, zadbaj, żeby szafka miała przynajmniej jeden dodatkowy otwór. Wystarczy, że wykonasz go w podstawie.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments