W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ranking pralek 2023 | Jaka pralka jest najlepsza?

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 grudnia 2023
Komentarze:  120

Ranking pralek przedstawi Ci najlepsze urządzenia pod względem niezawodności, przydatnych funkcji oraz skuteczności usuwania plam i innych zabrudzeń. Podzieliłem zestawienie na kilka osobnych klasyfikacji z polecanymi pralkami w różnych cenach.

Najlepsza pralka - ranking, opinie, jaką wybrać?

Zakup dobrej pralki powinien być dostosowany pod Twoje wymagania, potrzeby i budżet. Dlatego też stworzyłem aż 5 osobnych zestawień urządzeń piorących. To jedyny taki materiał w sieci.

Znajdziesz w nim najmniej awaryjne, najbardziej wytrzymałe pralki!

Pamiętaj, że mój ranking pralek jest niezależny, subiektywny i regularnie go aktualizuję.

Nie musisz czytać innych blogów czy pytać na forum, aby szybko sprawdzić, jaka pralka jest teraz najlepsza.

Ranking pralek 2023 – TOP 23

Jaka najlepsza pralka premium 2023?

WWI860 WCS to najlepsza, bo najtrwalsza pralka z luksusowej serii Miele. Wyprodukowana z solidnych materiałów, pracująca na bardzo żywotnym silniku inwerterowym. A do tego z rozbieralnym systemem piorącym. Jednocześnie to najcichsza pralka automatyczna, nie pobierająca też dużo prądu (najwyższa klasa A). Radzi sobie z 9 kg prania, spełniając wymagania dużych rodzin.

Zachwyca funkcjonalnością. Dzięki automatyce wagowej pracuje jeszcze oszczędniej i szybciej. Odplamia mocno zabrudzone ubrania, daje opcję dorzucenia ich po starcie cyklu oraz automatycznie dozuje detergenty. Ma multum programów specjalnych (nawet do pościeli z pierzem) oraz funkcję redukującą zagniecenia. Czegóż chcieć więcej? To top pralka premium.

Ocena produktu: 9.84/10

Niezawodna i cicha pralka 10 kg z 1600 obrotów na minutę. Pod koniec każdego cyklu wpuszcza do bębna parę wodną. Tym samym usuwa z odzienia zarazki oraz nieprzyjemne zapachy. Przy okazji ułatwia późniejsze prasowanie, ponieważ zobaczysz na odzieży mniej zagnieceń. To również jeden z najlepszych modeli pod kątem ochrony koloru.

Ta dobra pralka zbiera pozytywne opinie u fachowców. Oferuje UltraWash, czyli w praktyce wydajny program prania codziennego (poniżej godziny). Co ważne, działa w jedynie 30 stopniach, wcale nie ujmując nic z wydajności usuwania plam. Sprzęt przekonuje też niskim poborem energii (klasa A) oraz wysoką kulturą pracy (nie tylko ciche, ale i stabilne działanie).

Ocena produktu: 9.69/10

Wytrzymała pralka z topowym silnikiem inwerterowym. Także za jego sprawą zalicza się do jednych z najcichszych automatów do prania. Przy niskiej głośności wypierze stertę ubrudzonych ubrań różnego rodzaju. Trudno znaleźć lepiej piorący sprzęt. Intensive Plus potęguje możliwości, usuwając każdy rodzaj brudu z ciuchów (i przy pełnym załadunku 10 kg).

Bardzo cenię i dobrze oceniam system autodozowania. i-DOS, bo tak się tu zwie, wymaga jedynie pełnego napełnienia, aby do 20 cykli zarządzać poborem środków piorących. Nie ma ryzyka, że wlejesz czy wsypiesz za dużo detergentu, narażając odzienie na utratę miękkości czy plamy. To inteligentna pralka nowej generacji, która ułatwi Ci życie.

Ocena produktu: 9.68/10

Terminator na rynku super pralek. Sprzęt nie do zdarcia, wykonany z najwytrzymalszych materiałów (o czym świadczy także całkowita waga). Pralka polecana przez serwisantów i fachowców. Szybko i dokładnie pierze, nadając się do bardzo częstej eksploatacji. Zwłaszcza że oferuje klasę A, więc pobiera wyjątkowo mało energii elektrycznej.

Jak przystało na prestiżową pralkę, sama dozuje detergenty. Nie głowisz się, jaka ilość będzie najlepsza. Kolejny atut stanowi funkcja dokładania prania w trakcie trwania cyklu. A głośność pracy? Topowa! 68 dB podczas wirowania i 48 dB w czasie prania. Trzeba się naszukać, aby znaleźć podobne parametry… zresztą to właśnie profesjonalne pralki Miele są najcichsze.

Ocena produktu: 9.59/10

Jaka pralka do 3000 zł?

Prawdziwy fenomen na tym rynku. Mowa o pralce ładownej na… 12 kg! A najlepsze jest to, że wcale nie zajmuje dużo miejsca (60 cm głębokości) i nie pobiera dużo prądu (klasa A, 54 kWh na 100 cykli). Oszczędzisz na rachunkach, mogąc w jednym cyklu wyprać całą górę brudnych ubrań. Dzięki temu również specjalne programy obsługują pokaźny wsad.

Co więcej, nie łatwo spotkać pralkę, która cicho pracuje podczas wirowania (zaledwie 69 dB). Zastosowany napęd nie ma paska, skutkuje ekonomią i kulturą pracy, ale też bezawaryjnością całego układu. Producent pomyślał nawet o oświetleniu wewnętrznym bębna. Dostajesz także mnóstwo programów oraz funkcję pary. Zdecydowany lider rankingu pralek do 3000 zł!

Ocena produktu: 9.82/10

Jaka pralka jest najbardziej wytrzymała? W mojej ocenie LG F4WV710S1E stanowi jedną z najlepszych odpowiedzi, zwłaszcza do 3000 zł. Wymienne łożyska, bezpośredni napęd bezpaskowy, solidny silnik inwerterowy i pozytywne opinie serwisantów co do sprzętu LG – to wszystko stanowi na to dowody. Kupujesz raz, a dobrze, nie rozmyślając, kiedy pralka padnie.

No i skorzystasz przy tym z najnowocześniejszych technologii prania. Specjalne ruchy piorące chronią odzież. TurboWash radzi sobie z plamami już w 39 minut. Po starcie cyklu dostajesz możliwość dorzucenia ciuchów do bębna, a Wi-Fi idealnie zgrywa się z aplikacją (i to świetną, rzeczywiście użyteczną). Zakup tej pojemnej pralki z inwerterem to teraz znakomity wybór.

Ocena produktu: 9.77/10

Rewelacyjna pralka z bezpośrednim napędem. Nie ma paska, a więc kilku potencjalnych awarii, które mogą go dotyczyć. Mieści aż 10 kg wsadu i nie zużywa dużo prądu (a wręcz oszczędza go, bo klasa to A). Dzięki parze wodnej usprawni Ci późniejsze prasowanie. Dodatek parowy stanowi też samodzielny cykl odświeżania. Masz kilka możliwości użycia tej technologii.

Ten dobry automat do prania ma duży otwór wsadowy oraz łatwy w opanowaniu panel. Na każdym kroku ułatwi Ci obsługę – zarówno elektroniczną, jak i w przypadku załadunku bądź rozładunku bębna. Urządzenie świetnie się prezentuje i stanowi zakup na długie lata. Bez wątpienia jedna z topowych pralek do 3000 zł, którą warto kupić.

Ocena produktu: 9.61/10

Wysokiej jakości pralka z funkcją pary. Usuwa zabrudzenia, zarazki i jeszcze wygładza odzież. Nawet przy wysokiej prędkości wirowania nie przejmujesz się wymiętoloną odzieżą. Spędzisz mniej czasu przy desce do prasowania. Sprzęt pracuje cicho, a także szybko w porównaniu do innych pralek. Oferuje dodatkowo krótkie pranie (14-minutowe).

Najlepsze pralki LG wyróżniają się wyjątkową dbałością o jakość odzieży. Czuwa nad tym specjalna faktura bębna, a przede wszystkim specjalne ruchy piorące. Twoje ubrania zachowają fason i miękkość. A że programów jest dużo, odpowiednio zadbasz o wszystkie swoje rzeczy, ciesząc się wydajną, ekonomiczną pralką z silnikiem inwerterowym.

Ocena produktu: 9.54/10

Pralka polecana nie tylko przeze mnie, ale i przez fachowców, a więc głównie serwisantów. Dlaczego? Bo praktycznie się nie psuje, jest bardzo trwała. Ma solidne komponenty, w tym nowoczesny silnik inwerterowy. Nie brakuje jej przydatnych funkcji. Mówimy o pralce z możliwością dokładania prania (start/pauza) oraz skrócenia czasu cyklu (do 65%).

To pojemna pralka 9 kg dla dużych rodzin. Poradzi sobie z każdym zabrudzeniem dzięki funkcji odplamiania uporczywych plam. W dodatku to jedna z najcichszych pralek na całym rynku. Generuje tylko 71 dB w czasie wirowania. Wyjątkowo mało, w czym zasługa silnika oraz izolacji obudowy. Ta druga cecha tłumi też wibracje, sprzęt stabilnie spoczywa w miejscu.

Ocena produktu: 9.43/10

Jaka pralka do 2000 zł?

Funkcjonalna pralka 9 kg z inwerterem, która radzi sobie z każdymi zabrudzeniami. Zapewnia funkcję aktywnej piany. Dzięki niej dochodzi do wstępnego namaczania ubrań pianą, aby pozbyć się z nich np. plam po winie. Pranie bąbelkowe gwarantuje z kolei dobre efekty w niskich temperaturach. Automatyczne przepłukiwanie szuflad hamuje natomiast rozwój bakterii w nich.

W dodatku Samsung WW90TA046AT to cicha i oszczędna pralka nowej generacji. Ma klasę A, a podczas wirowania osiąga tylko 72 dB. Nie wkurzy Cię wzrostem rachunków ani hałasem. Mało zalet? To łap jeszcze skuteczną funkcją pary wodnej, która rozluźnia włókna tkanin, usuwając przy okazji alergeny. W tej cenie tyle korzyści musiało zaowocować pozytywną opinią.

Ocena produktu: 9.8/10

Rozsądnie wyceniona, a niezawodna pralka LG. Efektywnie chroni odzież przed jakimkolwiek uszczerbkiem. W jaki sposób? Zmiennymi ruchami piorącymi. Wykorzystuje różne kombinacje, aby dobrze prać, ale też delikatnie traktować odzienie. Pomagają w tym opływowe zbieraki w bębnie. Ograniczają jednocześnie ilość zmechaceń na tkaninach.

To godna polecenia pralka parowa o wysokiej energooszczędności (klasa B). Cicho pierze i mieści maksymalnie 9 kg prania. Biorąc to wszystko pod uwagę, stanowi trafny zakup dla dużej rodziny (4-osobowej lub jeszcze większej). Nie przejmujesz się wzrostem rachunków, hałasem czy brakiem miejsca w bębnie. Do tego dostajesz długą listę programów prania.

Ocena produktu: 9.73/10

Jedna z najlepszych pralek dla alergików. Amica DAWCB914BiS wspomaga cykl prania dodatkiem pary. Zyskasz pewność wyeliminowania roztoczy ze swoich ciuchów. Nie namęczysz się przy tym z konserwacją bębna, gdyż zadba o to program autoczyszczenia. Istotne, gdyż to pojemna pralka 9 kg z możliwością dołożenia prania w trakcie cyklu.

Trafiła do rankingu pralek do 2000 zł także za ekonomiczne działanie. Pracuje w najwyższej klasie A. Wypranie sterty ciuchów nie będzie Cię za dużo kosztować. Zwróć uwagę na nowoczesny panel sterowania. To automat do prania z wyświetlaczem, na którym ujrzysz najważniejsze informacje. Poznawanie użytecznych programów i funkcji to czysta przyjemność!

Ocena produktu: 9.69/10

Wysokiej jakości ciemna pralka w niestandardowym kolorze. Ale nie trafiła do klasyfikacji modeli do 2000 zł przez barwę. Dzięki najwyższej klasie A zachwyci Cię swoją energooszczędnością. To kolejny model wtłaczający do bębna parę wodną, aby wygładzać ciuchy. Wyróżnia się z kolei wieloma szybkimi programami (nawet tym trwającym zaledwie 14 minut).

To funkcjonalna pralka automatyczna z aplikacją mobilną. Sprawdzisz w niej postępy prania, zdalnie sterujesz urządzeniem lub przegjrzysz przydatne wskazówki. Jak to bywa z modelami Candy, otwór załadunkowy znalazł się dość wysoko. Jaka z tego korzyść? Mniej schylania się. Dzięki 8 kg ładowności sprzęt nadaje się dla dużych rodzin. Zdecydowanie godny zakupu automat.

Ocena produktu: 9.51/10

Żywotna pralka wolnostojąca 8 kg, której rozwiązania technologicznie zdobywają pozytywne opinie serwisantów. Korzysta z bezpośredniego napędu. Nie ma paska, nie ma problemów z nim. Do tego pracuje szalenie energooszczędnie. Jej klasa A nie narazi Cię na niepotrzebne wydawanie kasy na rachunki. To przy tym bardzo cicha pralka. Nie przekracza nawet 70 dB podczas wirowania!

Wyróżnia się kilkoma rzadziej spotykanymi cechami. Za pomocą mikropary niweluje przykry zapach oraz zwalcza alergeny i zagniecenia. 20-minutowe odświeżanie być może wiele razy zastąpi u Ciebie pełny cykl prania. Nie przejmujesz się problemem z pleśnią w tej pralce. Producent pokrył uszczelki oraz szuflady antybakteryjną powłoką. Zachwyca też długa lista programów.

Ocena produktu: 9.43/10

Polecana pralka 8 kg z pakietem technologii, które chronią odzież przed utratą fasonu czy miękkości. Automatyka działania sama dobiera parametry, aby nie marnować prądu i nie prać zbyt długo ubrań. Dobrze wypada sposób równomiernego rozprowadzania detergentu. Nie zostawi plam na ciuchach, a za to skutecznie spierze nieczystości.

Usuwanie brudu z tkanin przebiega efektywnie także na programie UltraWash. To po prostu cykl prania codziennego, który trwa 59 minut. Nie zabrakło programu antyalergicznego, który w dodatku wykorzystuje parę wodną, aby jeszcze lepiej dezynfekować części garderoby. Dokładając do tego wysoką energooszczędność, a niski poziom hałasu, pralka godna polecenia.

Ocena produktu: 9.39/10

Jaka pralka do 1500 zł?

Rewelacyjna pralka dla dużej rodziny. Dlaczego? Jest ekstremalnie oszczędna (klasa A!), ładowna (9 kg), odpowiednio cicha i przystępna cenowo. W atrakcyjnej kwocie dostajesz sprzęt, który wieloma cechami zbliża się praktycznie do segmentu premium. Prędko usunie plamy z góry Twoich ciuchów, ciągnąć przy tym mało prądu i wody.

Pralka wygląda dość klasycznie, ale w praktyce jest nowoczesna. Funkcja parowa zapewnia higieniczne pranie i mniej pomarszczeń na odzieży. Aplikacja mobilna da Ci kolejne możliwości, np. zdalną obsługę i kontrolę nad cyklem. Wysoko umieszczony otwór wsadowy ułatwia załadunek lub rozładunek bębna. Zdecydowany lider rankingu pralek do 1500 zł!

Ocena produktu: 9.81/10

Nowoczesna pralka z funkcją Pupil. Podkręca skuteczność fazy płukania, aby precyzyjnie usunąć z ubrań nie tylko resztki detergentu, ale i sierść zwierzaków. To dobry wybór dla alergików również za sprawą SteamPower Pro. Ta technologia parowa nie niszczy włókien delikatniejszych tkanin, a zabija spoczywające na nich roztocza. Oznacza pełną higienę.

Ta polecana pralka z silnikiem inwerterowy pracuje bardzo ekonomicznie. Aby dokładnie wyprać do 8 kg ubrań, nie potrzebuje zbyt wiele energii (klasa B). Dodatek parowy dba z kolei o wygładzanie odzienia. Lista programów długa i bogata w wiele zróżnicowanych opcji. To kolejny solidny automat do prania dla rodzin z wieloma domownikami (w tym ze zwierzakami).

Ocena produktu: 9.73/10

Wytrzymała pralka 8 kg z samymi praktycznymi udogodnieniami. Da Ci chociażby możliwość dołożenia prania po starcie programu, redukcję zagnieceń na odzieży czy skrócenie czasu cyklu do aż 65 procent. Jest gotowa na każdą ewentualność, a do tego banalnie prosta w obsłudze, zresztą jak praktycznie każda dobra pralka Bosch.

Producent przyłożył się do ochrony ciemnych kolorów. Obejmuje to również jeansy, więc Twoje ulubione ciuchy nie wyblakną. Nie stracą też fasonu i ogólnej jakości włókien. To automatyczne urządzenie do prania nie wydłuża cyklu, jeśli nie musi. Dokładnie wykorzystuje środki piorące i nie wymaga bardzo wysokich temperatur, aby usuwać plamy.

Ocena produktu: 9.66/10

Cicha pralka automatyczna, która nadaje się nawet do kuchni otwartej na salon. Nie denerwuje hałasem, skutecznie przy tym piorąc odzienie. Nie zużywa też dużo prądu, nawet przy pełnym załadunku (czyli 8 kg). To pralka z szerokim otworem załadunkowym, bez problemu umieścisz w niej rzeczy w większych rozmiarach (w tym pościel, ręczniki itp.).

Uznaję ją za trwały automat pralniczy na lata, m.in. za sprawą wymiennych łożysk. Nie zabrakło wysokiej jakości silnika inwerterowego. Również on wpływa na ciche pranie oraz zachwycającą energooszczędność. Programy obejmują i różne opcje do bawełny, i przyspieszone cykle bądź specjalne programy, np. wydajny cykl antyalergiczny.

Ocena produktu: 9.57/10

Ładowna (9 kg), oszczędna pralka (klasa B) dla rodzin. Do tego z funkcją pary, która eliminuje z ubrań drobnoustroje oraz zagięcia. Co ważne, faza parowa stanowi tu nie tylko dodatek do głównego cyklu, ale i osobną opcję do odświeżania odzienia. Ciekawe rozwiązanie, jeżeli niekoniecznie chcesz coś wyprać, a np. jedynie usunąć nieprzyjemny zapach.

Pralka precyzyjnie pokazuje na wyświetlaczu, ile czasu pozostało do końca prania. Łatwo się nią steruje za pomocą jasno opisanego pokrętła oraz wyświetlacza elektronicznego. Zresztą… sprzęt sam potrafi się idealnie nastawić. Jak? Za sprawą wykrywania stopnia zabrudzenia. Wtedy niczym się nie przejmujesz, a jedynie czekasz na znakomite efekty prania.

Ocena produktu: 9.47/10

Jaka pralka do 1000 zł?

Praktyczna, prosta, ale wydajna pralka do 1000 zł. Zdobywa wiele pozytywnych opinii od rodzin 2+1, a nie tylko par czy singli. Nie przesadza z poborem wody czy energii (klasa D). W mojej opinii wygrywa ranking najtańszych pralek. I to głównie za sprawą skuteczności działania. Radzi sobie z uporczywymi nieczystościami na odzieży różnego rodzaju.

Wygląda niepozornie, ale nie brakuje jej funkcjonalności. Zaskakuje współpracą z aplikacją mobilną. Podrzuci Ci w niej porady odnośnie skutecznego prania oraz umożliwi zdalne sterowanie czy diagnostykę. Ponadto pozwala na dorzucanie prania. Jak widzisz, Candy Smart CS4 1061DE/1-S stanowi pewny wybór w budżetowym segmencie.

Ocena produktu: 9.91/10

Jedna z najcichszych-najtańszych pralek na rynku. O ile wirowanie sięga poziomu 78 dB, tak normalne pranie to już tylko 51 dB. Świetny wynik, większość cyklu nikogo nie wkurzy hałasem. Zadowala skuteczność odplamiania. Whirlpool FFL 6038 B PL nie musi prać przez pół dnia, aby usunąć z dzianiny upierdliwe zabrudzenia różnego rodzaju.

Dzięki długiej liście programów wypierzesz także wełnę, delikatne materiały czy ubranka dziecięce. Skuteczność podnosi dodatek w postaci pary wodnej. Przydałaby się za to większa ładowność przy 58 cm głębokości. Wynosi 6 kg, szkoda, że nie ciut więcej. Mimo to i tak polecam tę niedrogą pralkę ładowaną od przodu. Osiąga wyższy poziom, niż wskazuje cena.

Ocena produktu: 9.75/10

Dobrej jakości pralka w dobrej cenie. Bardzo wygodna w obsłudze dzięki czytelnemu panelowi sterowania. W mojej opinii stanowi wręcz bezawaryjną pralkę. Nie ma zbyt wielu bajerów, więc nie ma się w niej co zepsuć. W dodatku oferuje rozbieralny system piorący. Łatwo wymienisz jej łożyska czy grzałkę, co cenię w polecanych automatach Amica.

Podczas porównania najtańszych pralek Amica TWAC610DL przekonała mnie wieloma programami. Lista obejmuje chociażby: wełnę, jeansy, kolorowe ubrania, pranie ręczne, antyalergiczny oraz szybkie cykle. Wygląda to nieźle. Pralka jest zgrabna, ale z drugiej strony nie za lekka. Pracuje stabilnie, nie przemieszczając się podczas wirowania.

Ocena produktu: 9.69/10

Pralki Premium (Opinie)

Co tu dużo mówić – ta część to ranking najmniej awaryjnych pralek. Do tego najnowocześniejszych. Ale głównie dla niezawodności warto się nimi zainteresować.

Owszem, ceny są wysokie, ale chyba lepiej kupić pralkę na dekadę, niż wymieniać ją co 2 lata, prawda? Zapraszam zatem do opinii o polecanych pralkach z najwyższej ligi.

Pralka Miele WWI860 WCS

Pralka automatyczna Miele WWI860 WCS


Sprawdź ceny Miele WWI860 WCS

MediaExpert
EURO
OleOle
MediaMarkt


Miele WWI860 WCS mieści 9 kg, pracuje cichutko (tylko 68/47 dB), zużywa bardzo mało energii, a pierze szybko i perfekcyjnie. Programów jest multum, w tym do puchu/pierza, poduszek, firanek czy wełny. To zdecydowanie topowa pralka i zasłużony lider rankingu. Nie ma tu kompromisów.

Kupując ten sprzęt, nie martwisz się o energooszczędność (klasa to A), pojemność czy uniwersalność programów. Wszystkie te cechy stoją na najwyższym poziomie.

Sprzęt wykazuje słynną niezawodność pralek Miele – wymienne łożyska, przeciwwaga z szarego żeliwa, najwyższa jakość wykonania każdego elementu. To trwała pralka na bardzo długie lata!

Nie brakuje jej funkcjonalności. I to bardzo użytecznych. Pralka sama dozuje detergent, aby dobierać idealną ilość środka piorącego. Nie marnuje go i nie naraża tkanin na niewystarczające wypłukanie (a więc ryzyko plam czy alergii skórnych).

Podoba mi się opcja usuwania konkretnego rodzaju plam. Dotyczy tych najbardziej uporczywych, dzięki czemu niejako wskazujesz urządzeniu, co ma wyczyścić. Cykl staje się jeszcze skuteczniejszy, a temu sprzętowi nie straszne są plamy po winie czy tłustych substancjach.

Na pokładzie znalazła się oczywiście automatyka wagowa. Potęguje energooszczędność, ważąc wsad i dopasowując do niego parametry prania. Po starcie istnieje też możliwość dorzucenia ubrań do bębna. A on swoją drogą ma unikalną fakturę, która nie mechaci ciuchów.

Mało? No to wiedz jeszcze, że nie zabrakło opcji wygładzania ubrań czy skracania czasu cyklu. Pełny pakiet najprzydatniejszych udogodnień znanych ze sprzętów piorących premium.

Pralka kompletna i dla najbardziej wymagających. W mojej ocenie to najopłacalniejszy model z najlepszych pralek Miele.

Te jeszcze droższe wyglądają w praktyce podobnie – ich przewagą jest program do butów sportowych czy w pełni dotykowe sterowanie. Ja bym za to akurat nie dopłacał (szczególnie kilku tysięcy…), dlatego też WWI860 WCS jest aktualnie liderem w moim rankingu pralek.

Pralka Electrolux EW9F161BP

Pralka Electrolux EW9F161BP


Sprawdź ceny Electrolux EW9F161BP

MediaExpert
EURO
OleOle
MediaMarkt
Neonet


Pojemna pralka 10 kg z całą paletą flagowych technologii Electrolux. To przede wszystkim rasowa pralka parowa. Wykorzystuje parę w każdym cyklu, wpuszczając ją do bębna w końcowej fazie. Redukuje pogniecenia, ułatwiając późniejsze prasowanie. Jednocześnie potęguje dezynfekcję tkanin.

Para towarzyszy też osobnym cyklom, np. do kaszmiru lub odświeżania (świetna alternatywa dla prania czy wietrzenia). Dokładając do tego programy wełna/jedwab oraz delikatne, to skuteczna pralka, która nie niszczy ubrań. Jakiekolwiek ryzyko skurczenia czy uszkodzenia tkaniny jest minimalne.

Trzymasz w szafie sporo barwnych ciuchów? Tym lepiej, ponieważ ich intensywną barwę utrzyma system ColourCare. Nic nie wyblaknie. Automatyka wagowa zadba z kolei o oszczędność wody i prądu (przy okazji plus za najwyższą klasę A).

Ta cicha i dobra pralka z dużym wsadem przekonuje rewelacyjnym programem prania codziennego. Przynajmniej jak na moje oko spełnia właśnie tę funkcję. Chodzi o UltraCare, które efektywnie usuwa brud z odzienia w mniej niż godzinę. I to jeszcze w 30 stopniach, a więc niskiej, bezpiecznej dla tkanin temperaturze.

Jakość wykonania Electrolux EW9F161BP przekonuje każdego. Duży panel sterowania skrywa i klasyczne pokrętło, i nowocześniejszy wyświetlacz. Zyskasz pełną kontrolę nad procesem prania. Automat pralniczy dla starszej osoby, a może dla miłośnika nowinek technologicznych? Sprzęt spełnia oba założenia!

Electrolux EW9F161BP należy do elitarnego grona najcichszych pralek inwerterowych. Podczas normalnego prania nie dobija nawet do 50 dB (osiąga 47 dB). Dosyć, że ubrania odzyskają nieskazitelną czystość i ładny zapach, to jeszcze urządzenie nie będzie Cię denerwować hałasem.

Do zakupu przekonuje także aspekt bezawaryjności. Ta pralka mimo rozbudowanych funkcji powinna wytrzymać wiele lat intensywnej pracy. Ma szereg zabezpieczeń i wysoką jakość wykonania, o której już wspominałem. W mojej ocenie sprzęt piorący godny swojej ceny.

Pralka Bosch WAX32EH0BY

Pralka Bosch WAX32EH0BY


Sprawdź ceny Bosch WAX32EH0BY

MediaExpert
MediaMarkt
Neonet


Bosch WAX32EH0BY to jedna z najlepszych pralek Bosch dla dużych rodzin. 10 kg ładowności, cicha praca (72/47 dB), pewny silnik, a przede wszystkim ogromna funkcjonalność.

Sprzęt sam dozuje detergent (system i-DOS; do 20 cykli po napełnieniu), oferuje automatykę wagową, skracanie czasu prania na żądanie, jak również umożliwia dołożenie lub wyjęcie prania w trakcie cyklu. Na każdym kroku usprawnia cykl, dzięki czemu nie stracisz na nic czasu czy sił.

Wysoka skuteczność prania zapewnia nieskazitelnie czyste ubrania – bezpośredni natrysk wody z fazą prania rotacyjnego daje świetne efekty niezależnie od zapełnienia bębna. Realnie wykorzystasz sporą ładowność tej sprawdzonej pralki wysokiej klasy. Nie istnieje ona jedynie na papierze.

W dodatku możliwości podnosi Intensive Plus. To chyba najlepsza znana mi opcja intensywnego prania. Działa nawet w przypadku pełnego bębna i ekstremalnie zabrudzonych ubrań. Nieważne, jak upaprzesz ciuchy – ta polecana pralka najwyższej jakości przywróci im czystość.

Przydatne rzeczy niesie za sobą aplikacja – zdalne sterowanie i diagnostykę, a nawet zarządzanie poborem energii ze źródeł fotowoltaicznych. Szukając automatu do nowoczesnego domu, postaw właśnie na Bosch WAX32EH0BY.

To również dobrze oceniana pralka z wieloma programami, co potwierdzają opinie użytkowników. Włączysz chociażby: koszule/bluzki, tkaniny funkcyjne (czyli sportowe), AntyAlergię (dokładnie usunie roztacza i wszelkie pyłki), delikatne czy jeans/ciemne kolory.

Trudno mi dostrzec tu słabe strony, stąd obecność tej porządnej pralki w zestawieniu modeli premium. Osobiście nigdy nie zawiodłem się na sprzęcie piorącym Bosch. Nabywając tak luksusowy model, ciężko czymkolwiek się rozczarować. Bezkompromisowy wybór.

Pralka Miele WWG660 WCS

Pralka automatyczna Miele WWG660 WCS


Sprawdź ceny Miele WWG660 WCS

MediaExpert
EURO
OleOle
MediaMarkt


Miele WWG660 WCS przejawia sporo cech dużo droższych pralek Miele. Podobieństwo stanowi oczywiście najwyższa jakość wykonania. Po takim zakupie nie boisz się o to, że pralka rozsypie się tuż po gwarancji (lub jeszcze wcześniej).

Serwisanci oceniają, że dekada eksploatacji dla sprzętu z tej serii nie jest wcale większym wyzwaniem. Wewnętrzne testy pralek Miele nastawione są na zapewnienie co najmniej 20 lat użytkowania. To najbardziej wytrzymałe pralki na rynku, a testy konsumenckie także to potwierdzają.

System piorący rozbieralny, więc wiele części łatwo wymienisz, gdy zajdzie taka potrzeba (a nie stanie się tak prędko). Zawsze doceniam pralki z rozbieralnym bębnem. Wielu znanych producentów odpuszcza to udogodnienie dla użytkowników, lecz nie Miele.

Urządzenie waży wsad, aby zmniejszyć Twoje rachunki za prąd i wodę, oszczędzając też czas. Samo dozuje detergent – i to w taki sposób, że perfekcyjnie wnika w tkaniny. Kolejna oszczędność, ponieważ pralka doskonale wie, ile płynu wpuścić do bębna, aby dobrze wyprać odzież.

A wypierzesz jej sporo, bo maksymalnie 9 kg. Zdalna kontrola jest możliwa za sprawą aplikacji od Miele, a funkcja AddLoad daje opcję dołożenia prania po starcie programu.

W dodatku to w pewnym sensie pralka z funkcją prasowania (zresztą producent używa tego określenia). Redukuje zagniecenia nawet o połowę. Największy wpływ ma np. na koszule czy sukienki, a więc popularne części garderoby.

Wiadomo, tanio nie jest, ale uważam, że Miele WWG660 WCS nie kosztuje jeszcze kosmicznie dużo jak na taką trwałość. Zapewnia wiele udogodnień z dużo droższych urządzeń piorących Miele. Zasłużone miejsce w rankingu luksusowych pralek.

Pralki do 3000 zł (Opinie)

Przed Tobą najlepsze pralki z kolejnego segmentu cenowego. 3000 zł – bardzo solidny budżet, w którym dostaniesz nietuzinkowy sprzęt piorący. W mgnieniu oka usunie nawet najtrudniejsze zabrudzenia.

Przygotowałem dla Ciebie kilka starannie wyselekcjonowanych propozycji zakupowych. Muszę przyznać, że niektóre parametry zaskakują!

Pralka Haier I-PRO 7 HW120-B14979

Pralka automatyczna Haier I-PRO 7 HW120-B14979


Sprawdź ceny Haier I-PRO 7 HW120-B14979

MediaExpert
EURO

OleOle
MediaMarkt


Haier I-PRO 7 HW120-B14979 to świetnie prezentująca się pralka wolnostojąca, która zdumiewa pojemnością (i nie tylko). Radzi sobie z maksymalnie 12 kg prania!

Mając ogrom brudnych ubrań do odświeżenia, nie musisz rozbijać wyprania ich na 2 cykle; trudno czegoś nie zmieścić w takim sprzęcie piorącym. To idealna pralka z dużym bębnem i do sporej ilości prania.

Co więcej, wcale nie odbija się to na gabarytach czy ekonomii pracy. 60 cm głębokości, zaledwie 54 kWh na 100 cykli (klasa A) oraz 56 l zużycia wody na cykl – jak na wyliczenia oparte na 12 kg ładowności to nic! Bardzo oszczędna i nie za wielka pralka automatyczna. Nie obawiasz się nagłego wzrostu rachunków.

Kolejnym atutem jest wręcz rekordowo cicha praca podczas wirowania. Osiąga 69 dB. Druga sprawa, że głośność normalnego prania (54 dB) mogłaby być nieco korzystniejsza za tę kwotę. W ogólnym rozrachunku nie jest to jednak zbyt hałaśliwy sprzęt, obudowa dobrze izoluje głośność pracy.

Niezawodność? Bardzo dobrze wypada bezpaskowy silnik z bezpośrednim napędem. To on w dużej mierze odpowiada za kulturę pracy i świetną energooszczędność,. Przy okazji zapewni Ci bezawaryjną pracę przez wiele długich lat (producent daje na niego 15 lat gwarancji!).

Programów prania jest łącznie 14, a wiele osób ucieszy zaawansowana funkcja pary. Wykorzystasz ją np. do szybkiego wygładzenia ubrań, aby nie stracić dużo czasu przy desce do prasowania. Para dezynfekuje też odzienie, usuwając zarazki i brzydkie zapachy. W tej pralce działa wybornie!

Co jeszcze? Podświetlany bęben z wyjątkowo delikatną dla ubrań powierzchnią, łatwe sterowanie oraz rozbudowana automatyka wagowa (jeszcze większa energooszczędność i szybsze pranie).

Haier I-PRO 7 HW120-B14979 to zdecydowanie najlepszy wybór wśród pralek do 3000 zł. Już samą ładownością zawstydza wiele droższych urządzeń pralniczych. Dodaje do tego nadzwyczajną funkcjonalność oraz świetne wykonanie.

Pralka LG F4WV710S1E

Pralka automatyczna LG F4WV710S1E


Sprawdź ceny LG F4WV710S1E

EURO

OleOle
MediaMarkt


Wyjątkowo pojemna pralka 10,5 kg. Spełni potrzeby dużych rodzin, prędko piorąc stosy ciuchów. Potrzebuje do tego mało energii, ma najwyższą klasę A. 100 cykli pełnego wsadu kosztuje tu ok. 40 zł. Pobór wody także korzystny, to oszczędny sprzęt.

A do tego nowoczesny! Pralka nie ma paska (czyli elementu, który może się zepsuć), a bezpośredni napęd, a to same korzyści. Jakie? Chociażby w kwestii trwałości. Układając ranking niezawodności pralek, nie mogłem jej pominąć. Należy do grupy najwytrzymalszych automatów piorących.

Zaawansowana konstrukcja sprzętu skutkuje także technologią AI DD. Co to takiego? Analiza wagi i miękkości wsadu oraz automatyczny dobór ruchów piorących. Rotacja bębna wykorzystuje przeróżne kombinacje, aby chronić odzienie, a jednocześnie usuwać uporczywy brud.

To, czym wyróżniają się najlepsze pralki LG, to często TurboWash. Chodzi o szybki (bo 39-minutowy) program o wysokiej skuteczności. Dobra opcja, gdy masz nieco mniejszy załadunek do wyprania i Ci się spieszy. To zupełnie nowa generacja programu codziennego.

A para wodna? Oczywiście na pokładzie. Wykorzystasz ją, aby kompleksowo odświeżyć odzienie, usuwając z niego niewidoczne zarazki. Przy okazji przeznaczysz mniej czasu na późniejsze prasowanie. Wyjmiesz z bębna czyściutką, a do tego mniej wymiętoloną odzież.

Drzwiczki ze szkła hartowanego odsłaniają duży otwór wsadowy. Bez komplikacji umieścisz ubranie w pojemnym bębnie lub wyjmiesz z niego czyste, świeże odzienie.

Długo mógłbym jeszcze opisywać kolejne udogodnienia w tej pralce, więc przedstawię Ci je w skrócie: możliwość dołożenia prania w czasie trwania cyklu, specjalna aplikacja mobilna (to pralka z Wi-Fi), opóźnienie startu, szeroki zakres temperatury wody do wyboru czy samoczyszczenie bębna.

No cóż, długo się nie zastanawiałem, wyróżniając LG F4WV710S1E jako jedną z topowych pralek. Teraz już wiesz, czym sobie na to zasłużyła.

Pralka Whirlpool W8 W046WR PL

Pralka automatyczna Whirlpool W8 W046WR PL


Sprawdź ceny Whirlpool W8 W046WR PL

MediaExpert
Electro


Porównanie pralek do 3000 zł jasno pokazało mi, że Whirlpool W8 W046WR PL to atrakcyjna propozycja zakupowa. Mowa o pojemnej pralce 10 kg z bezpośrednim napędem. Nie ma paska, który czasem lubi się zsuwać lub pękać. Odpada Ci jedna potencjalna awaria.

To zresztą nie wszystko. Napęd bezpaskowy redukuje głośność pracy oraz wibracje. Sprzęt nie wkurzy Cię hałasem i nie będzie tańczył po Twojej łazience (choć oczywiście warto go prawidłowo wypoziomować).

Skuteczność usuwania brudu najwyższa, zresztą w tej cenie i w tym zestawieniu nie mogło być inaczej. W okamgnieniu pozbędziesz się z ciuchów tłustych plam po jedzeniu czy zabrudzeń po winie, kawie bądź innym produkcie.

I nie wydasz na tę efektywność pracy dużo pieniędzy. Whirlpool W8 W046WR PL to energooszczędna i wodooszczędna pralka z klasą A. Coś dla osób, które nie przepadają za zwiększającymi się rachunkami za media. Eksploatacja sprzętu nie narazi Cię na straty.

Furorę robi funkcja pary, gdyż działa na aż 3 różne sposoby. Wyjściowo pojawia się pod koniec cyklu, aby usuwać bakterie i wygładzać odzienie. Służy także jako samodzielny cykl odświeżania. Dobra alternatywa dla wietrzenia czy po prostu prania materiału. Usuniesz z niego przykry zapach i drobnoustroje.

A ta trzecia opcja parowa? Chodzi o sytuacje, w których z jakiejś przyczyny nie możesz od razu wyjąć prania z bębna. Wtedy pralka stosuje delikatne ruchy bębna i podmuchy pary wodnej, aby utrzymać świeżość dzięki cyrkulacji. Przydatne, prawda?

Ta wysokiej jakości pralka automatyczna potrafi prać w zimnej wodzie i oferuje sporo programów (nawet do kołder, poduszek czy wełny). Mogłaby być jedynie płytsza, bo głębokość osiąga 64,3 cm. Taka jednak cena za świetną izolację połączoną z ładownym bębnem. Jeżeli masz miejsce na ten sprzęt, nie zawiedzie Cię.

Pralka LG F2WV9S8P2E

Pralka LG F2WV9S8P2E


Sprawdź ceny LG F2WV9S8P2E

EURO

OleOle
MediaMarkt


LG F2WV9S8P2E to energooszczędna i nowoczesna pralka parowa 8,5 kg. Co ważne, para wodna stanowi osobną opcję do wyboru. Załączając ją, ujrzysz na swoim odzieniu mniej zagnieceń. Przy okazji zdezynfekujesz materiał i to porządnie (dodatek parowy w modelach LG zabija 99,9% alergenów).

Kolejne udogodnienie stanowi automatyczne ważenie wsadu, a nawet analiza miękkości tkanin. Po co takie cuda? Aby praca tej polecanej pralki stała się jeszcze efektywniejsza. Dobierze wtedy ruchy piorące. Pranie pójdzie szybciej, nie zużyje niepotrzebnie energii oraz wody, a plamy i tak znikną.

Zauważ, że to praktyczna pralka z praniem ręcznym. Wybawi Cię od manualnego usuwania plam z delikatniejszych ciuchów. We wspomnianym programie obniża i temperaturę wody, i prędkość obrotową. Włókna nie zniszczą się i dalej będą miękkie oraz przyjemne w dotyku.

Z programów specjalnych nie zabrakło opcji antyalergicznej z parą, odzieży sportowej czy delikatnych tkanin. Dobrze wypada 14-minutowy cykl. Owszem, nadaje się do lekkich zabrudzeń, ale z drugiej strony szybko przywróci czystość czemuś, co pragniesz prędko ubrać.

Nie stracisz także za dużo czasu na usuwanie brudu z bębna sprzętu. To samoczyszcząca się pralka wysokiej jakości. Kilka kliknięć, a w zasadzie sama o siebie zadba.

LG F2WV9S8P2E to znakomita pralka dla dużych rodzin, a także osób, które chcą jak najlepiej zadbać o swoją odzież. Przy okazji oszczędza na prądzie (klasa A) oraz wodzie i powinna przetrwać wiele lat wzmożonej eksploatacji.

Pralka Siemens WM14URHSPL

Pralka Siemens WM14URHSPL


Sprawdź ceny Siemens WM14URHSPL

MediaExpert
Electro


Siemens WM14URHSPL pracuje ekstremalnie cicho (71 dB w czasie wirowania), mieści mnóstwo prania (9 kg) i oszczędza energię (najwyższa klasa A; zaledwie 46 kWh na 100 cykli). A to dopiero początek korzyści z zakupu tego urządzenia pralniczego!

Sprzęt samodzielnie określa potrzebną ilość wody na podstawie załadunku. Nie zmarnuje jej i dobrze dopierze odzienie. Szczególnie że zapewnia system stainRemoval. Pod tą nazwą kryje się po prostu bardzo skuteczne odplamianie uporczywych zabrudzeń.

Przyda Ci się, gdy ubranie złapie plamy np. z wina, trawy czy czegoś tłustego (masło, a nawet olej). Ta efektywna pralka automatyczna poradzi sobie z takimi nieczystościami. Zlikwiduje je nie tylko z koszul, sukienek czy spodni, ale i z grubszych okryć wierzchnich.

Szukasz solidnej pralki z dużym wyborem programów? Siemens WM14URHSPL spełnia to założenie, oferując m.in.: jeans/ciemne kolory, delikatne, wełnę/pranie ręczne, odzież sportową czy przyspieszone cykle (na 15 lub 30 minut).

Z ciekawszych opcji dodatkowych dostrzegłem mniej zagnieceń. Co więcej, to funkcjonalna pralka z możliwością skrócenia czasu prania (zależnie od programu aż do 65%!) oraz sposobnością dołożenia lub wyjęcia ciuchów po starcie cyklu.

Silnik jest niezwykle trwały, wyróżnia go wysoka kultura pracy (mało hałasu i wibracji). Stanowi pewny wybór w tym segmencie cenowym. W końcu im droższa pralka, tym bardziej pragnie się tego, aby służyła przez wiele długich lat, prawda? I tutaj tak właśnie będzie.

Jeżeli szukasz trwałej, łatwej w obsłudze pralki, która zawsze idealnie dopierze Twoje ciuchy, to sprzęt Siemens dobrze się sprawdzi.

Pralki do 2000 zł (Opinie)

Wybór pralek do 2000 zł jest bardzo szeroki, dlatego warto wspomóc się poniższymi opiniami.

W budżecie 1500 – 2000 zł stosunkowo łatwo kupić dobrą pralkę na lata. Problem w tym, że tak samo łatwo jest dokonać złego wyboru i przepłacić.

Rynek cały czas się zmienia, pojawiają się coraz to nowocześniejsze konstrukcje. Chcesz być po tej dobrej stronie? Jeżeli tak, to sprawdź kolejne polecane pralki.

Pralka Samsung WW90TA046AT

Pralka automatyczna Samsung WW90TA046AT


Sprawdź ceny Samsung WW90TA046AT

MediaExpert
Electro


Samsung WW90TA046AT to energooszczędna pralka 9 kg nowej generacji z klasą A, czyli obecnie najwyższą. Zużywa wyjątkowo mało energii, tylko 49 kWh na 100 cykli. Nie wpłynie to znacząco na wysokość Twoich rachunków. Ba, nawet je obniży, jeżeli wymieniasz starszą pralkę.

Najważniejsze, że sprzęt dobrze pierze (również w niskich temperaturach dzięki praniu bąbelkowemu Eco Bubble). Skuteczność prania potęguje program z funkcją pary. Dba o stan odzieży, usuwając z ciuchów nie tylko plamy, ale też zarazki. Nie trafią na Twoją skórę.

Masz ekstremalnie upaprane rzeczy? Również żaden problem! Aktywna piana eliminuje zabrudzenia z wina, makijażu, trawy, krwi czy wielu innych trudnych do usunięcia substancji. Namacza odzienie przed właściwą fazą prania, przez co radzi sobie z większymi plamami.

Z dodatkowych programów: delikatne, autoczyszczenie bębna, pościel, wełna czy osobne odświeżanie parowe. Szukasz dobrze piorącej pralki z krótkim programem prania? Tutaj go znajdziesz. Trwa zaledwie kwadrans, przywracając czystość kilku rzeczom, które chcesz ekspresowo wyprać.

Co ciekawe, szuflady na detergent same się przepłukują. Nie stracisz czasu na czyszczenie ich. Jednocześnie nie narazisz pralki na rozwój pleśni wewnątrz. W szufladach nie pozostaną bowiem resztki detergentów.

Silnik inwerterowy zapewnia bardzo cichą pracę (jedynie 72 dB przy wirowaniu), a producent dorzuca na niego 10 lat gwarancji. Ogólnie biorąc, widzę progres, jeśli chodzi o aspekt trwałości. Nowsze pralki Samsung prezentują się w tym dobrze na tle rynku.

Mając 2000 zł, zakup tej automatycznej pralki wolnostojącej stanowi teraz świetny interes!

Pralka LG F4WV309S6E

Pralka automatyczna LG F4WV309S6E


Sprawdź ceny LG F4WV309S6E

EURO
OleOle


Innowacyjna pralka ładowana od przodu ze zmiennymi ruchami bębna. Na czym to polega? Sprzęt wykrywa załadunek, a nawet miękkość tkanin, aby dopasować kombinację ruchów, np. rolowanie, kołysanie czy upuszczanie.

Po co takie cuda? W wielu celach. Głównie żeby jak najlepiej chronić materiały, a przy okazji zagwarantować precyzyjne, równomiernie odplamianie. LG wykorzystuje tę technologię już jakiś czas i zdobywa ona świetne opinie. Ja również uważam, że robi różnicę na plus.

Swoje dokładają także faktura bębna oraz trwałe, stalowe zbieraki z opływowym kształtem. Nie ma praktycznie szans, aby zaciągnęły tkaninę. Nie obawiasz się, że stracisz swoje ulubione części garderoby, nawet gdy są wyjątkowo delikatne.

Do tego to polecana pralka z funkcją pary. Prędko usuwa alergeny i lepiej wygładza dzianinę. Zauważ, że zużywa przy tym malutko prądu (wysoka klasa B) i nie hałasuje (73/54 dB). Wiruje z maksymalną prędkością do 1400 obrotów na minutę. No i jeszcze mieści 9 kg wsadu, sprawdzając się w większych domostwach.

W mojej subiektywnej opinii trzeba ją docenić za coś jeszcze: niezawodność. Pralki LG z bezpośrednim napędem i wymiennymi łożyskami bardzo rzadko się psują. Nawet elektronika nie jest tu podatna na usterki. To jedne z najmniej awaryjnych pralek na rynku.

Pralka Amica DAWCB914BiS

Pralka automatyczna Amica DAWCB914BiS


Sprawdź ceny Amica DAWCB914BiS

MediaExpert
EURO

OleOle


Z pralką Amica DAWCB914BiS szybko doprowadzisz swoje ciuchy do pełnej czystości. Co więcej, zapewnisz im pełną higienę dzięki funkcji pary, aby usuwać wszelkie bakterie. Para dodatkowo rozluźnia włókna, przez co spędzisz mniej czasu z żelazkiem w ręku. Zagnieceń nie będzie dużo.

Producent w swojej najnowszej generacji pralek odpuścił tym razem światło UV. Mimo to uważam, że sterylizacja odzienia nadal stoi na bardzo wysokim poziomie. To jak najbardziej skuteczna pralka dla alergików oraz do prania dziecięcych ubranek.

Urządzenie odznacza się wysoką kulturą pracy. Nie jest zbyt głośne i stabilnie spoczywa w łazience czy domowej pralni. Radzi sobie z ładownością na poziomie 9 kg. Imponujące, szczególnie że głębokość całej konstrukcji osiąga mniej niż 60 cm.

To, co Amica zrobiła z panelem sterowania, to mistrzostwo. Jest duży, nowoczesny, ale bardzo czytelny i z pokrętłem na środku. Pokaże Ci sporo przydatnych informacji, np. stopień zużycia energii i wody dla danego programu.

Cieszą teoretycznie mniej znaczące, lecz często bardzo użyteczne opcje. Za pomocą pauzy zatrzymasz cykl, np. aby dorzucić zapomnianą część garderoby. Szczegółowa regulacja temperatury da Ci z kolei możliwość stworzenie własnych ustawień cyklu.

Pralka oferuje mnóstwo programów, nawet ten do usuwania sierści z pranej odzieży (Pupil; podkręca efektywność fazy płukania). Dobrze chroni kolor ciemnych rzeczy, oferuje wybór poziomu zabrudzenia odzieży i sama pobiera płynne detergenty, dobierając ich ilość do załadunku.

A czy ta pralka będzie zakupem na długie lata? Śmiem twierdzić, że tak. Zarówno łożyska, jak i grzałka są wymienne. Złota rączka nie będzie potrzebowała pomocy, aby samodzielnie wymienić te części. Ich awaria nie oznacza więc wyrzucenia pralki na złom.

Teraz już wiesz, dlaczego ująłem to urządzenie w rankingu pralek do 2000 zł. Zachwyca parametrami, funkcjami czy sensorowym sterowaniem. Dziwię się, że nie kosztuje jeszcze więcej.

Pralka Candy RO 1484DWMCRE/1-S

Pralka automatyczna Candy RO 1484DWMCRE/1-S


Sprawdź ceny Candy RO 1484DWMCRE/1-S

EURO
OleOle


Modele Candy są często niezauważane przez osoby przeszukujące porównywarki pralek. A to błąd. Niektóre urządzenia tej marki są topowe w swoich cenach, oferując zdumiewające parametry oraz funkcje. Opiniowane Candy RO 1484DWMCRE/1-S to potwierdza.

Przede wszystkim mowa o jednej z najoszczędniejszych pralek 8 kg. Ma najwyższą klasę A, pobierając na 100 cykli tylko 47 kWh. Nawet piorąc codziennie pełny wsad, nie przerazisz się wzrostem opłat za prąd.

Zadowala także głośność normalnej fazy cyklu prania, która osiąga 51 dB. Nie zagłuszy Ci rozmowy czy nie przeszkodzi podczas relaksowania się w pomieszczeniu obok.

Ta wysokiej jakości pralka należy do serii RapidO. Co to znaczy? Ma pakiet szybkich programów: 14′, 29′, 30′, 39′, 44′, 59′. Chcąc oszczędzić czas, energię i wodę, bez problemu dobierzesz któryś z krótkich programów do wsadu oraz stopnia zabrudzenia.

Do zakupu przekonuje wydajna funkcja pary wodnej. Odkaża odzież, poprawiając także jej stan pod względem ilości zagnieceń.

Zapewne wpadła Ci w oko kolorystyka urządzenia. No cóż, o ile jestem dobry w ocenianiu pralek, tak nie w interpretacji niektórych barw. Na papierze zastosowany kolor to antracyt, czyli po prostu bardzo głęboka szarość, choć mi najbardziej przypomina ciemny grafit.

Niemniej to niestandardowa barwa. Jeżeli szukasz tego typu pralki, to masz swojego faworyta. W dodatku wyszukana stylistyka wcale nie wpływa tu bardzo na cenę. Pozostaje przystępna, zwłaszcza pamiętając o tylu ważnych zaletach.

Pralka Haier I-Pro 3 HW80-B14939-S

Pralka automatyczna Haier I-Pro 3 HW80-B14939-S


Sprawdź ceny Haier I-Pro 3 HW80-B14939-S

MediaExpert
EURO

OleOle


Pralki Haier są zwykle polecane przez fachowców. Taki sprzęt jak Haier I-Pro 3 HW80-B14939-S tym bardziej uzyska w przyszłości pozytywne opinie serwisantów. Skąd ta pewność? Ma trwały (i przy okazji cholernie cichy!) silnik z 15-letnią gwarancją.

Do tego Haier raczej nie stosuje niepotrzebnych bajerów; nie gromadzi w urządzeniach nadmiaru elektroniki. Moje własne testy pralek pokazują, że ich automaty do prania są praktyczne, a czasem wręcz niezniszczalne. Zwłaszcza że producent stosuje bezpośrednie napędy bez paska. W mojej ocenie duża korzyść.

Taka praktyczność nie przekreśla tu jednak funkcjonalności. Technologia antybakteryjna ABT chroni uszczelki oraz szuflady przed rozwojem pleśni. Automatyka wagowa ogranicza zużycie wody oraz prądu. Wspomaga rewelacyjną klasę A. Producent mocno zbił przy tym głośność wirowania, która wynosi zaledwie 67 dB (przy 54 dB podczas fazy prania).

Wiele osób pozytywnie ocenia fakt, że to łatwa w obsłudze pralka z możliwością dołożenia prania. Nie ma dodatkowych drzwiczek w oknie, ale w niczym to nie przeszkadza. Zatrzymujesz cykl i możesz dorzucić dowolny ciuch, po czym wznawiasz program. Proste!

To, co mi się zazwyczaj niezmiernie podoba w topowych pralkach Haier, to długa lista programów. Obejmuje ważne, bo przydatne opcje. W tym modelu ciekawsze programy specjalne to m.in: bardzo szybki na 15 minut, do koszul, do ubranek dziecięcych, antyalergiczny oraz odświeżanie odzieży za pomocą mikropary.

Bardzo dobrze znam także zastosowane sterowanie. Muszę stwierdzić, że jest banalne, to dobra pralka dla seniora, a nie tylko osoby lubiącej nowinki technologiczne. Poręczne pokrętło, czytelny wyświetlacz, dodatkowe przyciski – nie ma tu zbyt wielu zagadek.

Jeśli marzy Ci się niezawodna, prosta w obsłudze, ale funkcjonalna pralka 1400 obrotów, Haier I-Pro 3 HW80-B14939-S spełni Twoje wymagania!

Pralka Electrolux EW8F328SP PerfectCare

Pralka automatyczna Electrolux EW8F328SP PerfectCare


Sprawdź ceny Electrolux EW8F328SP PerfectCare

MediaExpert
EURO
OleOle
MediaMarkt

Neonet


Electrolux EW8F328SP PerfectCare to pojemna (8 kg ładowności), łatwa w obsłudze i energooszczędna pralka wolnostojąca ładowana od przodu.

Przejawia wiele topowych technologii Electrolux. System SensiCare dostosowuje parametry prania do wsadu (to pralka z automatyką wagową). Dzięki temu cykl nie trwa zbyt długo. Oszczędzisz czas, pieniądze i nie narazisz swoich ubrań na zniszczenie.

UltraCare zajmuje się natomiast detergentem. Chodzi o proces jego rozpuszczania. Następuje przed wpuszczeniem do bębna. Gwarantuje to równomierne i precyzyjne pranie bez ryzyka pojawienia się plam po detergencie. Środek piorący dokładnie wnika we włókna, nie zostając w nadmiernej ilości na tekstyliach.

Producent zadbał o efektywny, ale jednocześnie szybki cykl. UltraWash radzi sobie z zabrudzeniami już w 59 minut. Inne opcje obejmują m.in.: jedwab, delikatne tkaniny, denim, odzież zewnętrzną czy ekspresowe pranie w 14 minut.

Jest także program antyalergiczny, który korzysta z pary wodnej. Skutecznie odkaża włókna ubrań, usuwając z nich zarazki. Noszone odzienie nie wywoła więc alergii skórnych czy innego dyskomfortu.

Dodając do tego cichą pracę urządzenia, nie za głęboką konstrukcję w stosunku do ładowności (55 cm), masz przed sobą znakomity sprzęt piorący w dobrej cenie.

Pralki do 1500 zł (Opinie)

Budżet wynoszący 1000 – 1500 zł bywa zdradliwy dla kupujących. Dlaczego? To kwota, za którą jak najbardziej da się zakupić wytrzymałą pralkę z dużą ładownością na lata. Na rynku jest jednak multum różnych pralek, a niektóre z nich nie są już zbyt opłacalne.

Osoby, które porównują pralki za pomocą popularnych porównywarek cenowych, często patrzą wyłącznie na opinie internautów, a konkretniej na ich liczbę czy średnią ocen.

W taki właśnie sposób trafiają na dość leciwe konstrukcje, a te najnowsze zupełnie pomijają. Warto jednak być na czasie, bo inne standardy były na tym rynku 5 lat temu, a inne są teraz.

Jaką pralkę do 1500 zł kupić? Zadanie nie było wcale łatwe, ale wyłowiłem dla Ciebie kilka perełek.

Pralka Candy RO 1496DWMCE/1-S

Pralka automatyczna Candy RO 1496DWMCE/1-S


Sprawdź ceny Candy RO 1496DWMCE/1-S

MediaExpert
Electro


Candy RO 1496DWMCE/1-S to najlepsza pralka za ok. 1500 zł. Dlaczego? Ponieważ trudno znaleźć drugi tak energooszczędny, cichy i funkcjonalny sprzęt. Urządzenie wygląda niepozornie, ale kryje w sobie topowe parametry oraz przydatne funkcje, które ułatwiają skuteczne pranie odzieży.

Jeżeli szukasz oszczędnej pralki np. dla 4-osobowej rodziny, to uraduje Cię najwyższa z możliwych klas, czyli A. Skutkuje poborem zaledwie 49 kWh na 100 cykli prania (to jakieś 37 groszy za jeden pełny cykl). Co ważne, ta pralka jest pojemna, mieści 9 kg, więc nadaje się dla dużej rodziny.

Bardzo cicho pracuje podczas normalnej fazy prania, generując 51 dB. Nie poczujesz potrzeby, aby znacznie oddalić ją od pokoju czy salonu, nie męczy hałasem.

Ciekawą cechą konstrukcyjną polecanych pralek Candy jest ulokowanie otworu wsadowego. Zauważ, że spoczywa dość wysoko. Nie musisz się tak bardzo schylać, aby komfortowo umieścić odzienie w bębnie (lub też wyjąć z niego ubrania).

Candy RO 1496DWMCE/1-S rewelacyjnie pierze. Tworzy z wody i detergentu roztwór, aby wpuścić go do bębna pod wysokim ciśnieniem. Efekt? Skuteczne pranie w niskich temperaturach i praktycznie brak ryzyka białych bądź szarych plam po środku piorącym. Dokładnie się rozpuszcza, wnikając w materiał.

To nie koniec zalet. Mowa bowiem o pralce parowej. Nie stracisz tak dużo czasu na prasowanie; ciuchy będą mniej pogniecione. W dodatku to pralka z krótkim czasem prania (masz zresztą do wyboru aż 9 przyspieszonych cykli!).

Sprzęt wygląda raczej klasycznie, nie sprawia problemów z obsługą, ale i tak oferuje pewną nowinkę. Chodzi o aplikację mobilną. Umożliwia np. zdalne sterowanie czy udostępnia wskazówki odnośnie prania oraz sterowania sprzętem.

Jak widzisz, wszystko się tu zgadza, a mówimy przecież o stosunkowo taniej pralce. Bije wszystkie inne modele w tej cenie. Obstawiam, że wkrótce stanie się dużo popularniejsza wśród kupujących, mogąc szybko znikać z elektromarketów.

Pralka Amica DAWSG814BiS

Pralka automatyczna Amica DAWSG814BiS


Sprawdź ceny Amica DAWSG814BiS

MediaExpert
EURO

OleOle


Ekonomiczna pralka 8 kg nowej generacji. Oszczędza prąd, wodę, a wydajnie odplamia odzież. Do tego zaoferuje Ci wiele dodatkowych udogodnień, które zaraz Ci przedstawię.

Mimo zmiany klas energetycznych ta pralka wpisuje się w wysoką klasę B, zużywając na 100 cykli jedynie 55 kWh. To niewielki wydatek na utrzymanie sprzętu, nie boisz się o wzrost rachunków za prąd.

Duża w tym zasługa nowoczesnego silnika inwerterowego. Przy okazji zapewnia szybkie usuwanie uporczywych zabrudzeń z odzienia. Wyjmiesz z bębna czyściutkie i pachnące rzeczy.

Co więcej, pralka Amica DAWSG814BiS korzysta z dodatku parowego (SteamPower Pro). Ułatwia późniejsze prasowanie i zabija szkodliwe drobnoustroje. To skuteczna redukcja zagnieceń, nawet przy szybszym wirowaniu (a dochodzi tu ono do 1400 obrotów na minutę).

Funkcja Pupil zwiększa z kolei efektywność płukań, pozbywając się sierści zwierząt z ubrań, ręczników czy koców. Zyskasz zresztą masę programów do dyspozycji, np. antyalergiczny, pranie ręczne czy opcje do wełny, kurtek/poduszek i odzieży sportowej. Cieszy przy tym program autoczyszczenia, który usuwa z bębna pleśń bądź alergeny.

Spodobały mi się przy tym pewne dodatkowe opcje. Za pomocą pauzy zatrzymasz cykl. Gdy zdarzy się jakaś awaria prądu w Twojej okolicy, ta funkcjonalna pralka automatyczna zapamięta ustawienia. Po prostu wznowi cykl, gdy energia powróci, nie marnując Twojego czasu i nerwów.

Do tego wszystkiego sterowanie zachwyca. Duży, nowoczesny wyświetlacz, czytelne ikony i klasyczne pokrętło. Znakomite połączenie, szybko opanujesz obsługę tej polecanej pralki.

Na koniec dodam, że to pralka z wymiennymi łożyskami i wieloma zabezpieczeniami. Powinna wytrzymać wiele lat intensywnego użytkowania. Kończy to pozytywną opinię o niej.

Pralka Bosch WAN2428KPL

Pralka automatyczna Bosch WAN2428KPL


Sprawdź ceny Bosch WAN2428KPL

Neonet


Mało awaryjna pralka 8 kg ładowana od frontu marki Bosch. Ma trwały silnik inwerterowy z 10-letnią gwarancją. Sprzęt nastawiony na długą i intensywną eksploatację oraz pranie różnorodnych tkanin, w tym wielu ubrań wyjściowych.

Na uwagę zasługuje oszczędność prądu, a przede wszystkim wody. Nie wykonując prania przy pełnym załadunku, urządzenie to rozpoznaje i wykorzystuje tyle wody, ile potrzeba, aby usunąć zabrudzenia. Nie zmarnujesz jej, co pozytywnie wpływa na ekonomię oraz ekologię.

To godna polecenia pralka z funkcją dokładania prania. Nie ma dodatkowych drzwiczek na oknie, ale za to funkcję Start/Pauza. Po rozpoczęciu cyklu bez problemu zatrzymasz program, aby dorzucić zapomniany ciuch.

Z dodatkowych funkcji podoba mi się także SpeedPerfect, czyli przyspieszanie cyklu aż do 65 procent. Przydatne, gdy z jakiegoś powodu pragniesz jak najszybciej wyjąć z bębna czyste i pachnące ubrania. Pamiętaj jednak, że tego typu dodatki do cyklu zwiększają prądożernośc.

Z programów dostajesz wszystkie najpopularniejsze opcje, m.in. jeansy, cykl antyalergiczny, wełnę, pranie nocne (ze zmniejszonym poziomem hałasu), delikatne, jedwab czy szybkie programy dla mniejszego wsadu.

Sposób działanie tej pralki chroni ciemne kolory przed wyblaknięciem (dotyczy to także jeansów). Jeżeli w Twojej garderobie dominują czarne bądź granatowe ubrania, docenisz to. Tak samo jak funkcję zmniejszającą zagniecenia. Prasowanie nie będzie tak czasochłonne.

Co tu więcej dodawać, to funkcjonalna i solidna pralka automatyczna w dobrej cenie.

Pralka Sharp ES-HFH814AWC-PL

Pralka automatyczna Sharp ES-HFH814AWC-PL


Sprawdź ceny Sharp ES-HFH814AWC-PL

EURO
OleOle


Nowoczesna pralka z dużym otworem wsadowym. Dosyć, że świetnie się prezentuje, to jeszcze ułatwia obsługę – również za sprawą dobrze opisanego panelu sterowania z wyświetlaczem.

Sharp stosuje solidne systemy automatyki wagowej. Dzięki niej urządzenie w zasadzie wie, co pierze. Dobiera to tego parametry cyklu, nie marnując energii elektrycznej i Twojego czasu.

Do zakupu przekonuje fakt, że to cicha pralka. Generuje tylko 74 dB podczas wirowania i 50 dB podczas normalnego prania. W tej cenie (a także znacznie większej) to znakomity rezultat. Trudno się denerwować hałasem podczas pracy sprzętu, to jeden z najcichszych modeli.

W Twojej szafie przeważają bawełniane rzeczy? Dobrze się składa, ponieważ Sharp ES-HFH814AWC-PL zaoferuje Ci wiele cykli do nich. Są zróżnicowane pod względem temperatury prania lub dają opcję wstępnego namaczania (odpowiednie do bardzo brudnych tekstyliów z bawełny czy lnu).

Spodoba Ci się także wyjątkowo skuteczny program antyalergiczny. Oznacza wydajne usuwanie zarazków z tkanin, więc mniejsze ryzyko alergii skórnych. Lista programów jest ogólnie długa i raczej niczego Ci w niej nie zabraknie.

Pralki Sharp należą do grona urządzeń z wymiennymi łożyskami i rozbieralnym systemem piorącym. To zawsze nieco zwiększa żywotność. A że to dobrej jakości pralka 8 kg w dobrej cenie, warto ją rozważyć.

Pralka Whirlpool FFB 9258 SV PL

Pralka Whirlpool FFB 9258 SV PL


Sprawdź ceny Whirlpool FFB 9258 SV PL

MediaExpert
Komputronik


Rasowa pralka parowa do 1500 zł? W tych czasach to już żaden problem! Whirlpool FFB 9258 SV PL wpuszcza do bębna parę i w trakcie cyklu prania, i zupełnie bez niego. Ta druga opcja jest dobra do odświeżania odzieży, która słabiej znosi pranie.

To, co zrobiło na mnie wrażenie, to połączenie ładowności oraz energooszczędności. Mówimy o urządzeniu piorącym dla dużych rodzin, gdyż radzi sobie z 9 kg prania. Z drugiej strony, pobiera 57 kWh na 100 cykli. Świetny wynik przy tak pojemnym bębnie. Nie zastanawiasz się długo, czy rachunki drastycznie wzrosną, bo tak nie będzie.

Życie ułatwi Ci również program prania codziennego: 3,5 kg załadunku, 40°C i 60 minut to gwarancja dobrych efektów w krótkim czasie. Whirlpool przyzwyczaił mnie już do wydajnych opcji tego typu, a 3,5-kilogramowy wsad to wcale nie tak mało. Dobra opcja np. dla singla czy pary.

A co z innymi programami? Jest w czym wybierać: kołdry i poduszki, wełna, odzież delikatna, sportowa, a także wszelkie kombinacje z temperaturą prania. Na ekranie ujrzysz z kolei czas pozostały do końca każdego cyklu. Pralka z wyświetlaczem czasu prania to dla wielu must have.

Znalazłem tylko jedną rysę na całokształcie. Chodzi o głośność wirowania osiągającą 79 dB. Mogłoby być nieco ciszej. Oprócz tego to genialna pralka za rozsądne pieniądze. Zasłużyła na miejsce w klasyfikacji.

Pralki do 1000 zł (Opinie)

Najlepsze pralki do 1000 zł, czyli właściwie jakie? Wystarczą dla większych rodzin? Upiorą wszystko dokładnie? Nie zepsują się od razu po okresie gwarancyjnym lub wcześniej? Im cena pralki automatycznej niższa, tym więcej rodzi się co do niej obaw.

Okazuje się, że w tej cenie nabędziesz solidny sprzęt, który podoła podstawowym wymaganiom. Nie ma może topowych technologii i funkcji, ale jest w stanie dobrze spełnić nadrzędne zadanie, czyli skutecznie wyprać ciuchy, nie niszcząc materiału.

Czas więc na najtańsze polecane pralki ładowane od frontu do 1000 zł.

Pralka Candy Smart CS4 1061DE/1-S

Pralka Candy Smart CS4 1061DE/1-S


Sprawdź ceny Candy Smart CS4 1061DE/1-S

MediaExpert
Neonet
Vobis


Candy Smart CS4 1061DE/1-S to niedroga pralka automatyczna, która zadziwia w swojej cenie kilkoma cechami. Przede wszystkim to pralka Wi-Fi z aplikacją, co nie zdarza się często w niskim segmencie cenowym. Sprawdzisz w niej statystyki, uzyskasz cenne porady czy ustawisz cykl z poziomu smartfona.

Urządzenie zużywa dość mało wody, a za to szybko pierze. Na jakich programach? Oprócz podstawowych (Eco, Bawełna, Syntetyki) nie zabrakło prania wstępnego, prania ręcznego, opcji do wełny, jeansów, odzieży dziecięcej czy delikatnej. To również pralka z szybkimi programami (14, 30, 59 minut).

Jak widać, masz w czym wybierać. Spokojnie dostosujesz parametry prania do swojego odzienia, nie bojąc się o narażenie jakości ubrań. Będą nieskazitelnie czyste, utrzymując swój rozmiar oraz fason.

W ogólnym rozrachunku to prosta w obsłudze pralka 6 kg. Wszystko ustawisz za pomocą poręcznego pokrętła umieszczonego po prawej stronie.

Wolisz, aby to pralka dobrała parametry cyklu? Zrobi to za sprawą automatyki wagowej. Kolejna cecha wyróżniająca to ekstremalnie tanie urządzenie piorące.

Sprzęt waży swój wsad, aby na tej podstawie ustalić czas prania, ilość wody czy prędkość wirowania (maksymalnie 1000 obrotów na minutę). Ty za to oszczędzisz czas i pieniądze, ponieważ automat pracuje ekonomiczniej (a i tak ma wysoką klasę D).

Pralka Whirlpool FFL 6038 B PL

Pralka automatyczna Whirlpool FFL 6038 B PL


Sprawdź ceny Whirlpool FFL 6038 B PL

MediaExpert
EURO
OleOle
Neonet


Whirlpool FFL 6038 B PL to pewna pralka jak na tę cenę. Masywna, dobrze wykonana, wyglądająca pod tym względem na dużo droższą.

Silnik pracuje zadziwiająco cicho (51 dB) podczas zwykłego prania i nie generuje nadmiernych wibracji. Sprzęt nie tańczy po łazience i nie irytuje głośnością. Wpływa to korzystnie także na ogólną niezawodność (nie naraża bębna na uszkodzenia mechaniczne).

Okno załadunkowe szerokie, więc wkładanie i wyjmowanie prania pójdzie Ci gładko. Nie stracisz na to dużo sił czy czasu. Do tego urządzenie pierze szybko i efektywnie, deklasując wielu konkurentów z niskiego segmentu cenowego. Nie musisz długo czekać, aż pranie się skończy (nawet przy maksymalnej ładowności 6 kg).

Z funkcjami jest dobrze. Pralkę przystosowano do prania delikatnych ubrań, dbając o ich fason i jakość. Zapewnia świeżość dzięki delikatnemu działaniu pary. Nie jest to rasowa faza parowa, ale i tak się przydaje.

Z programów m.in.: szybkie pranie (30 minut), wełna, ubranka dziecięce, jak i skuteczny program prania codziennego (3,5 kg rzeczy z tkanin bawełnianych i syntetycznych w 40°C, które trwa zaledwie godzinę).

Widać, że to jedna z najlepszych tanich pralek, która jak najbardziej zasłużyła na miejsce w rankingu. Pamiętaj jednak, że jest dość głęboka w stosunku do ładowności (58 cm przy 6 kg), lecz to cena za lepszą trwałość i inne zalety, które wymieniłem.

Pralka Amica TWAC610DL

Pralka Amica TWAC610DL


Sprawdź ceny Amica TWAC610DL

Neonet
Empik


Amica TWAC610DL to tania i dobra pralka automatyczna. Ma duży wyświetlacz elektroniczny. Ułatwi Ci wybór programu i ogólną obsługę. Mieści w swoim bębnie 6 kg prania. Pierze szybko i skutecznie, nie zostawiając plam na odzieniu.

Co więcej, to niedroga pralka automatyczna z czujnikiem poziomu wody. AutoSensor dobierze ilość wody do załadunku (wagi i rodzaju ciuchów), nie marnując ani kropli oraz nie obniżając wydajności odplamiania.

Głośność i energooszczędność w normie dla tanich pralek do 1000 zł. Maksymalna prędkość wirowania dobija do 1000 obrotów na minutę, co także przypomina, że mowa o budżetowej pralce wolnostojącej.

Przekonuje za to aż 15 programów prania. Pod tym względem ten przystępny cenowo sprzęt piorący wypada jak wiele droższych modeli. Bez trudu znajdziesz opcję najlepiej dostosowaną do tego, co pragniesz wyczyścić z plam. A gdy wolisz ręczne ustawienia, zmienisz temperaturę czy prędkość wirowania.

W mojej ocenie to również trwała, a tania pralka automatyczna. Nie ma zbędnych bajerów, a za to wymienne części (łożyska, grzałkę). Upraszczają ewentualne naprawy, które okażą się tanie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, uznałem, że Amica TWAC610DL zasługuje na wyróżnienie. Przekonuje do zakupu niezłą jakością wykonania oraz wieloma użytecznymi programami.

Najlepsi producenci pralek – Kogo wybrać?

Jakiej firmy pralkę kupić? Czy takie pytanie w ogóle ma sens?

Według mnie jednoznaczna odpowiedź praktycznie nie istnieje, ponieważ dużo zależy od budżetu czy wymagań. Co da na przykład odpowiedź, że Miele jest najlepsze, jeżeli ktoś szuka taniej pralki do 1000 – 1500 zł?

Oczywiście rozumiem zaufanie do producentów sprzętu AGD – np. gdy masz fajny sprzęt od pewnej marki i szukasz innego urządzenia również od niej. Rozumiem także potrzebę wyboru kilku różnych urządzeń od jednej firmy. Osobiście wolę jednak przeanalizować każdy sprzęt z osobna i sugeruję wybór pod własne potrzeby.

Mimo tej opinii i tak postanowiłem zrobić przegląd ofert moich ulubionych producentów pralek. Nie zabraknie subiektywnych opinii i pewnych werdyktów, więc mocno wierzę, że taka forma pozwoli Ci wybrać odpowiednią markę swojej nowej pralki (jeżeli już koniecznie chcesz się sugerować głównie producentem).

 • Pralki Miele – ekstraklasa na rynku urządzeń piorących! Rozbieralne systemy piorące (łatwiejsze naprawy), świetna automatyka wagowa, części najwyższej jakości, sprzęt przechodzący rygorystyczne testy wytrzymałościowe – pralki Miele są dla wielu osób najlepsze, bo najdłużej posłużą. Ja również tak uważam. Z takimi urządzeniami spokojnie można stworzyć ranking niezawodności pralek. A ciekawych funkcji i długich list programów także im nie brakuje! Wady? Jak się pewnie domyślasz, wysokie ceny – za taką jakość trzeba słono zapłacić. Mimo to gdy nie uznajesz kompromisów i chcesz kupić pralkę na długie lata, postaw właśnie na Miele. Co ciekawe, druga najważniejsza fabryka tego producenta znajduje się… u nas, w Polsce, a dokładniej w Ksawerowie (niedaleko Łodzi).
 • Pralki LG – Miele okazało się za drogie, ale wciąż zależy Ci na wytrzymałej i nowoczesnej pralce? Zainteresuj się zatem ofertą LG. Ciekawym rozwiązaniem jest napęd bezpośredni (Direct Drive), który poprawia trwałość, jak i efektywność prania (różne kombinacje ruchów bębna). Duży plus za wymiennie łożyska, bo nie są tak częste na rynku pralek ładowanych od przodu. Pralki LG okazują się zazwyczaj bardzo nowoczesne, a niejednokrotnie są to rasowe pralki parowe. Ładnie minimalizują zagniecenia. Ciekawie wypada też aplikacja mobilna, dzięki której ściągniesz nowe programy prania do swojej pralki. Jakieś minusy? Takich ogólnych nie widzę, ale niektóre pralki tego producenta są bardzo lekkie. Co z tego? Ano to, że mogą nadmiernie wibrować. Radzę sprawdzić ten parametr, szczególnie gdy nie masz idealnie równej posadzki w miejscu, w którym ma stać nowe urządzenie piorące.
 • Pralki Bosch – trudno ocenić ofertę tego producenta, ponieważ… jest ogromna! Ale w zdecydowanej większości to świetne i rozsądnie wycenione pralki. Solidne, łatwe w obsłudze, wytrzymałe oraz odpowiednio nowoczesne. Bosch także lubi się wyróżniać na rynku pralek. Jak? Na przykład odpuszczając typową fazę parową na rzecz aktywnego tlenu. Efekt jest jednak podobny: mniej zagnieceń na odzieży i lepsza dezynfekcja. Lubię także skracanie czasu prania lub oszczędzanie energii oraz system automatycznego dozowania detergentu.

Pralki Miele, LG i Bosch są według mnie najlepsze

 • Pralki SiemensSiemens należy do tej samej grupy co Bosch, więc dzieli z nim wiele podobnych (lub takich samych) udogodnień. Z drugiej strony jego oferta jest mniejsza i trudno w niej znaleźć pralki z rozbieralnymi systemami piorącymi (Bosch ma kilka swoich serii, które da się łatwiej naprawiać). Mimo to pralki Siemens to często wysoka liga, jeżeli chodzi o wykonanie, efektywność prania i dodatkowe funkcje.
 • Pralki Electrolux – kolejne świetne pralki. Electrolux wyjątkowo dba o jakość pranych tkanin w jego urządzeniach. Zaawansowana automatyka wagowa wsparta czujnikami, programy i fazy parowe – to tylko niektóre ze skuteczniejszych rozwiązań. Do tego Electrolux oferuje urządzenia zróżnicowane cenowo i gabarytowo (jeżeli chodzi o głębokość). Do pełni szczęścia zabrakło mi wymiennych łożysk.
 • Pralki AEG – należą do tej samej grupy co Electrolux, więc siłą rzeczy dzielą sporo podobnych rozwiązań technologicznych. Mają pewne silniki inwerterowe i masę ciekawych funkcjonalności. W porównaniu do Electrolux jest ich jednak zdecydowanie mniej i należą raczej do droższych niż tańszych pralek – przynajmniej w większości. Podobna historia jak z duetem Bosch i Siemens.
 • Pralki Haier – w ostatnim czasie ta firma bardzo zyskała w moich oczach, jeżeli chodzi o duże AGD. Często nie są to tanie urządzenia, ale za to z topowymi rozwiązaniami. I bardzo wysoką jakością wykonania, co trzeba docenić. Haier stosuje bezpośrednie napędy. Pralki tej marki bez trudu wytrzymują większy załadunek (nawet 12 kg!). Stanowią zwykle świetny wybór dla rodzin.
 • Pralki Samsung – wyróżniają się niejednokrotnie bardzo ciekawym designem. Oprócz tego są wypakowane nowoczesnymi funkcjami. Pranie parowe, dodatkowe drzwiczki do dokładania ubrań w trakcie cyklu, specjalne ruchy bębna, aplikacja mobilna, autodozowanie i masa innych udogodnień, które wyróżniają najlepsze pralki automatyczne. Może nie wszystkie modele tego producenta są bez skazy, ale da się znaleźć takie, które okażą się udaną inwestycją.
 • Pralki Amica – w ostatnim czasie ich oferta przeszła rewolucję! To już nie tylko budżetowe urządzenia, ale i jedne z najnowocześniejszych. Droższe modele oferują futurystyczne panele sterowania, masę funkcji oraz programów. Co istotne, większość udogodnień jest bardzo praktycznych. W moich oczach pralki Amica są jednymi z wygranych, jeżeli chodzi o najnowsze zmiany na tym rynku.
 • Pralki Whirlpool – dzielnie walczą, nawet wśród tych bardziej prestiżowych pralek. Droższe modele zapewniają masę usprawnień, dzięki którym wyjmiesz z bębna czyściutkie i pachnące ciuchy. Przy każdej aktualizacji rankingu zwracam uwagę na ofertę tego producenta. Podobnie jak LH czy Haier również Whirlpool podąża w stronę bezpośrednich napędów bez paska, co bardzo doceniam.
 • Pralki Grundig – mało ich, ale na papierze prezentują się zazwyczaj świetnie w stosunku do cen (które nie są wcale jakieś niskie). Bardzo dobre parametry, choć jakość wykonania nie może się równać np. z Miele.
 • Pralki Gorenje – w mojej ocenie bardzo niedocenianie, choć producent mocno przykłada się do jakości (np. stosując podwójne łożyska). Pod względem designu, parametrów, programów prania czy funkcji wyglądają dobrze, więc warto na nie zwrócić uwagę.
 • Pralki Sharp – potrafią zaskoczyć, np. wybitną energooszczędnością czy jakimś innym parametrem, który osiąga wręcz rekordowe wartości. Pralki tego producenta są niezwykle zróżnicowane, o czym świadczą chociażby ich ceny. Co za tym idzie: trzeba trochę uważać, bo zdarzają się i świetne modele, i troszkę wybrakowane w porównaniu do pralek innych firm.
 • Pralki Candy – jeden z producentów, który poczynił ogromny progres. Jakimś magicznym sposobem nawet dość tanie pralki Candy potrafią oferować najwyższą klasę A. Są wyjątkowo energooszczędne, dobrze piorąc ubrania. Wyróżniają się wyżej umieszczonym otworem wsadowym, który ułatwia obsługę. Sprzęt niedoceniany, a zazwyczaj bardzo dobry.
 • Pralki BEKOBEKO przeplata solidne propozycje z nieco bardziej awaryjnymi. Mimo to w niższych segmentach cenowych bywa dobrym wyborem.
 • Pralki Indesitbardzo tanie pralki, które wciąż jakoś trzymają się na rynku. Osoby z niewielkim budżetem powinny na nie rzucić okiem.

W mojej ocenie najlepsze pralki produkuje Miele, LG, Bosch oraz Siemens. Duży progres poczyniły Amica, Haier oraz Candy. Swoje dokładają także takie firmy, jak Electrolux, Samsung czy Whirlpool. W ofertach tych producentów znajdziesz sporo świetnych automatów do prania.

A jak pokazał mój przegląd, również w ofercie wielu innych firm możesz znaleźć idealną pralkę. Dlatego też określ swoje potrzeby i dobierz według nich odpowiednie parametry, technologie, funkcje i programy. Wtedy znaczenie producenta przejdzie na drugi lub nawet trzeci plan, a Ty rozsądnie wybierzesz swoją nową pralkę.

Albo jeszcze prościej – zasugeruj się moim rankingiem! Wtedy wystarczy, że określisz swój budżet i według niego wybierzesz coś z klasyfikacji polecanych pralek automatycznych.

Pytania i odpowiedzi

W tym miejscu w łatwy sposób uzupełnisz swoją wiedzę o pralkach, aby szybko wybrać jak najlepszy model.

Kliknij na pytanie, które Cię zainteresowało, żeby poznać odpowiedź!

Co sprawia, że jedna pralka kosztuje 1000 zł, a inna kilka razy więcej? Wiele osób się nad tym zastanawia, a wartościowych odpowiedzi praktycznie nie ma.

Postanowiłem to zmienić!

Zacznijmy od tego, że najtańsze pralki mają często silniki komutatorowe (czyli ze szczotkami). To dużo gorsze rozwiązanie od silników inwerterowych. Te drugie są cichsze (szczególnie podczas normalnego prania), trwalsze i bardziej energooszczędne.

Największa różnica tkwi w funkcjonalności. Im droższa pralka, tym większa szansa, że wyposażono ją w najlepsze technologie. Jest to np. automatyka wagowa, dzięki której sprzęt waży wsad, bierze pod uwagę rodzaj odzieży oraz poziom zabrudzenia i sam ustala parametry prania. Czasem potrafi dostosować ruchy bębna do miękkości tkanin.

Przydatne jest także autodozowanie (wlewasz większą ilość płynu, a pralka sama go idealnie dawkuje przez kilkadziesiąt cykli).

Co jeszcze? Dużo osób interesuje się dobrymi pralkami parowymi. Funkcja pary dezynfekuje odzież oraz rozluźnia włókna tkaniny (łatwiejsze usuwanie trudniejszych plam i mniej zagnieceń). Może być osobną opcją, jak również dodatkiem do cyklu. Jedno jest pewne – zazwyczaj podnosi cenę.

Dokładanie/wyjmowanie ciuchów w trakcie prania, zmiękczanie wody, dodatkowe zabezpieczenia, a nawet Wi-Fi, NFC, dedykowana aplikacja czy sztuczna inteligencja – jest pełno funkcji, a im ich więcej, tym cena jest wyższa.

Z funkcjami ściśle wiążą się programy prania. Wyraźnie różnią tanie i drogie pralki. Chodzi o ich listę, czas cyklu, obsługiwany załadunek oraz oczywiście skuteczność usuwania plam i dbałość o materiał.

Pewne progi ładowności wpływają na cenę. Pralki równe lub przewyższające 9 kg są najczęściej dość drogie.

Na końcu zostaje aspekt niezawodności pralki. Producenci, którzy słyną z takich urządzeń (np. Miele), mocno się cenią. Najbardziej wytrzymałe pralki muszą swoje kosztować.

Siłą rzeczy kilka ważnych parametrów może się różnić w zależności od ceny. Chodzi o zużycie energii, wody, generowany hałas, klasę wirowania czy stosunek głębokości do ładowności pralki.

Jak widzisz, łatwo przepłacić za coś, co wcale nie będzie Ci potrzebne. Z drugiej strony, o kilku udogodnieniach i technologiach warto dowiedzieć się więcej, bo mogą Ci się przydać. Przejdźmy zatem do kolejnych pytań. Jeszcze bardziej zwiększą Twoją wiedzę o najlepszych pralkach automatycznych.

 • Jednym z powszechnych błędów jest napalanie się na imponujący design pralki. Chodzi o ciemne i wielkie okno, niestandardowy kolor czy udziwniony panel sterowania (np. w pełni dotykowy ekran zamiast przycisków i pokrętła). Często kryje się za tym trudniejsze sterowanie (więcej przejść między opcjami, ewentualne problemy z czułością i precyzją). Wygląd pralki powinien mieć niski priorytet, bo takie urządzenie ma być praktyczne, a nie przepiękne (choć dobrze, jeżeli jest i takie, i takie).
 • Idąc tym tokiem myślenia, przemyśl, czy potrzebujesz różnych bajerów, np. w postaci sterowania smartfonem. Mając 2 drogie pralki – jedną z aplikacją, a drugą bez – warto szukać innych różnic między nimi. Producenci trochę siłą zmuszają nas do korzystania z apek w połączeniu z pralkami (np. obiecując w ten sposób dodatkowe programy prania). Ludzie na to idą, a potem się wkurzają, że nie mogą sparować pralki ze smartfonem lub że im takie sterowanie w ogóle nie pasuje.
 • Funkcje i programy prania – większość kupujących ocenia je powierzchownie. A to przecież jedna z najważniejszych kwestii! I funkcje, i programy muszą Ci wystarczyć, być wybrane pod Twoje wymagania, a nie na oślep. Poczytaj o nich, sprawdź w instrukcji elektronicznej, jaki wsad i stopień zabrudzenia obsługują, sporządź własną listę niezbędnych udogodnień oraz opcji prania. A te technologie i bajery, które Cię nie przekonują, po prostu omiń. Nie warto iść drogą, że im tego więcej, tym lepiej. Wtopisz tylko kasę.
 • Wiele osób jest przywiązanych do danego producenta. No bo przecież skoro pralka firmy X działała 10 lat, to ta nowsza musi być jeszcze lepsza! Otóż nie, a przynajmniej nie pod kątem niezawodności. Teraz pralki nie są tak długowieczne. Mają więcej elektroniki, podzespołów i bajerów. Psują się częściej, a w dodatku są zupełnie inne niż kiedyś. Warto na moment się odkochać z danego producenta i spojrzeć na ofertę jego konkurencji. Być może zupełnie zmienisz swój pierwotny zamysł i kupisz coś lepiej dobranego pod swoje potrzeby.
 • Kupujesz sprzęt, opierając się na ocenie z porównywarki pralek czy liczbie opinii? To błąd, bo nie wszystkie recenzje oraz oceny są niezależne. Druga sprawa, że najpopularniejsze nie znaczy najlepsze, a trzecia, że w ten sposób ominiesz nowe modele, które nie mają jeszcze ocen. Nie rób więc tego.

Jeżeli podejdziesz do sprawy rozsądnie, przeznaczysz troszkę czasu na poszukiwania idealnego sprzętu, to ominiesz te zakupowe pułapki.

A jesteś w dobrym miejscu. Masz przed sobą ranking pralek z wielu segmentów cenowych, a do tego obszerne opinie. Taka baza wiedzy Ci wystarczy, aby wybrać optymalne urządzenie do prania.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Prześledźmy więc wspólne aspekty, od których to zależy, aby wyciągnąć wnioski.

 1. Najważniejsze są Twoje wymagania co do funkcji i programów. To one w dużej mierze determinują maksymalny budżet.
 2. Duże znaczenie ma częstotliwość prania. Im częściej pierzesz, tym pewne cechy pralki mają większe znaczenie. Chodzi głównie o niezawodność, bezawaryjną pracę, a o to trudniej w przypadku tanich pralek.
 3. Duże rodziny mogą szukać bardzo pojemnych modeli, a już wcześniej sugerowałem, że większe ładowności zwiększają cenę urządzenia.

Wnioski?

Proszę bardzo:

 • Jeżeli z pralki nie korzystasz co chwilę, nie musi być wielka czy nadzwyczajnie funkcjonalna, to nawet 1000 – 1500 zł może Ci wystarczyć. Ważne, aby wybrać model z silnikiem inwerterowym. Znam jednak osoby z jeszcze tańszymi pralkami, gdzie takich silników nie ma. Wiele z nich jest zadowolonych, jednak nie mają wielkich wymagań co do pralki i piorą raczej rzadziej niż częściej.
 • 1500 – 1800 zł pozwoli Ci zakupić całkiem uniwersalny sprzęt. W wielu modelach z tego segmentu pojawiają się już lepsze udogodnienia i kuszące funkcje.
 • 1800 – 2500 zł to zdecydowanie jeden z najciekawszych segmentów cenowych. Natkniesz się na dobre pralki parowe i wiele modeli na długie lata. Nie zawodzi w nich funkcjonalność, programy prania oraz unowocześnione konstrukcje – wybór jest szeroki i taki budżet da Ci komfort w wyborze nowoczesnej pralki.
 • 2500 – 3000 zł jest sporym budżetem, więc wymagania idą jeszcze dalej. Oprócz topowych funkcji, technologii i masy programów pralka powinna świetnie się prezentować, będąc znakomicie wykonaną. Pojawiają się także urządzenia wybitne pod kątem jakiejś cechy czy parametru. Jest to chociażby olbrzymia ładowność czy ekstremalna energooszczędność.
 • A powyżej 3000 – 4000 zł? Czasem tak duży wydatek ma sens, ale wtedy na pierwszym miejscu postaw niezawodność. Chodzi o wybór jak najwytrzymalszej pralki na długie lata, więc najlepiej z rozbieralnym systemem piorącym. A wszystkie wcześniej wspomniane cechy powinny być topowe. Zero kompromisów przy tak dużej kwocie na nową pralkę.

Odpowiedź sama ciśnie się na usta: gdy stara pralka się zepsuje!

Rzeczywiście – to jeden z głównych powodów, przez który internauci trafiają do mojego rankingu pralek.

Drugim takim powodem jest przeprowadzka, np. do dopiero wybudowanego domu lub nowiutkiego mieszkania. Ludzie chcą wtedy nabyć cały zestaw sprzętu dużego AGD i stawiają na nowoczesne rozwiązania.

Wymianę pralki determinuje pojawienie się nowego członka rodziny, czyli bobasa. Nie chodzi nawet o to, że przybywa prania i ładowność musi być większa. Większe znaczenie ma tu obecność dobrego programu do ubranek dziecięcych.

Takie ciuszki nie mogą stracić swojej miękkości, a z drugiej strony nie powinno na nich być żadnych bakterii i alergenów. W wielu pralkach brakuje naprawdę skutecznego programu do ubranek.

Ale czy tylko w powyższych sytuacjach warto wymienić swoją pralkę?

Według mnie nie.

Jeżeli Twój obecny sprzęt nie ma funkcji i programów, które by Ci się przydały, nie dopiera dobrze ubrań, głośno pracuje oraz nadmiernie wibruje, to nie męcz się z nim! Nie trzeba wydawać fortuny, aby zażegnać te problemy.

A jeżeli chodzi o korzystny czas na zakup pralki w trakcie roku, to kiedy właściwie wypada? Ogólnie biorąc, przez cały rok warto wypatrywać promocji. Bo nie chodzi wyłącznie o Black Friday. Elektromarkety często podnoszą przed nim ceny niektórych urządzeń.

Kluczowe jest namierzenie kilku urządzeń, które wstępnie Ci pasują. Następnie monitoruj ich ceny – oczywiście, o ile nie spieszy Ci się z zakupem. Może akurat któryś z nich mocno zejdzie z ceny i zaoszczędzisz pieniądze?

To pokazuje też, że dobrze mieć pełną kontrolę nad zakupem i wyborem nowej pralki. Jeżeli nie zrobisz tego na ostatnią chwilę, to więcej czasu przeznaczysz na rozsądne poszukiwania. Gorzej, jeśli Twoja pralka nieoczekiwanie się zepsuje. Wtedy trzeba będzie na szybko kupić coś nowego. W obu przypadkach mój ranking z pewnością Ci pomoże!

Podsumowanie i pytania czytelników

Teraz nie musisz pytać na forum czy grupach o to, która pralka jest najlepsza. Przedstawiłem Ci kompletny ranking z opiniami i recenzjami, a w dodatku regularnie go aktualizuję.

Pamiętaj, że zestawienia na PROrankingach są niezależne. To ważne zwłaszcza w przypadku pralek, bo w magiczny sposób klasyfikacje z innych portali często zaczynają w tym samym czasie promować te same, zupełnie nowe na rynku pralki. To na pewno przypadek 🙂

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz się podzielić własną opinią, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Wiedz także, że na moim portalu znajdziesz podobne zestawienia.

Masz mało miejsca na nowy sprzęt piorący? Koniecznie poznaj ranking pralek SLIM do 45 cm głębokości. Oszczędzają przestrzeń i dobrze piorą.

W Twoją aranżację lepiej wpisuje się wąski sprzęt? Wtedy zobacz najlepsze pralki ładowane od góry. Są wąskie i niosą za sobą sporo korzyści.

Potrzebujesz także czegoś do automatycznego suszenia? Prym wiodą w tym najlepsze suszarki do prania. Szybko i skutecznie radzą sobie ze sporym załadunkiem, do tego pasują do wielu pralek z rankingu (razem z łącznikiem stworzysz wieżę pralniczą).

Alternatywę dla nich (jak i dla pralek) stanowią pralko-suszarki z pompą ciepła. Jest ich mało, ale dorównują skutecznością osobnym sprzętom. Jeśli okażą się za drogie, to spójrz jeszcze na klasyczne pralko-suszarki. A gdy obie te grupy zajmują z kolei za dużo miejsca jak na Twój metraż, skieruj swoją uwagę na małe pralko-suszarki slim. Płytkie, a dobre.

Przy okazji sprawdź, jaki proszek do prania wybrać. Jakość używanego detergentu jest równie ważna w kwestii usuwania plam. Gdy zależy Ci na wyjątkowo ładnym zapachu odzieży, zobacz też ranking kapsułek do prania.

Oceń publikację
[Głosy: 37 Średnia: 4.4]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
120 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
1 miesiąc temu

A co jeśli chodzi o AMICA WA2C814BKISVOD? Nie ma jej w rankingu do 2000 zł? Czy jest w jakiś sposób wadliwa czy na podobnym poziomie co AMICA DAWCB914BiS pomijając niższą klasę energetyczną i mniejszą pojemność (8 kg) ?

Piotr
1 miesiąc temu

a dlaczego jednak ta DAWCB914BiS ?

Jacek
4 miesięcy temu

Moja pralka Bosch (do zabudowy) wysoka seria 6, po 3.5 roku użytkowania nadaje się na elektrosmieci. Nigdy, przenigdy więcej urządzeń Boscha…

Łukasz
8 miesięcy temu

Mam pytanie, co o tym myślisz o Candy Smart Inverter CS 1410TXME/1-S?

Ciekawi mnie silnik. Lepiej brać to? Pralka Candy RO 1496DWMCE/1-S

Pralka dla 2 osób, więc szału nie trzeba, ale wolałbym aby, w miarę możliwości w tej cenie, była mało awaryjna.

Łukasz
8 miesięcy temu
Reply to  Łukasz

Dzięki za odpowiedź. Ciężko z modelem polecanym przez ciebie jeśli chodzi o dostępność w tej cenie. Jest za to dość tanio Candy RO 1494DWMCE/1-S. (4 zamiast 6 w czwartej cyfrze). Porównałem modele na stronie producenta, i różnica jest chyba tylko w jednej rzeczy — szóstka ma lepsze funkcje/programy. Myślę, że się zdecyduję na ten model.

Jola
9 miesięcy temu

Czesc! Dziekuje za konkretny ranking pralek. Czy masz taki ranking dla pralek do zabudowy?
Mozesz cos polecic?

Irka
10 miesięcy temu

Dziękuję bardzo za rzetelny ranking. Czy mogę prosić o podpowiedź, jaką pralkę Pan poleca dla dwóch osób. Pralka powinna mieć niewielkie wymiary np 40/60 lub 45/60 i powinna być ładowana z przodu. Wsad ok 4 lub 5 kg chyba wystarczy. Ponadto cena do 2000. Dziękuję!

Damian
10 miesięcy temu

Cześć,

Planuję zakup pralki LG F4WV508S2E. Ma chyba wszystko na czym mi zależy(Ekonomiczna, poj 8-9kg, funkcje parowe, opcja dołożenia ubrań w trakcie prania). Czy możesz polecić ta pralkę? Budżet 2-2,5K.

Magda
10 miesięcy temu

Dzień dobry.
Przy poszukiwaniu pralki poczatkowo stawiałam tylko na automatyczne dozowanie i pare i za namową sprzedawcy wybrałam whirlpool w7w945wbpl ale nowinki techniczne bardzo człowieka kuszą i chciałabym aby pralka miała także smarta (pralka do 3 tyś). Połaczenie tych trzech funkcji znalazłam w Elektrolux sensi care 600 EW6F439bspa (model na 8kg oraz 9kg wsadu). Czy poleca pan ten model . Czy jednak zostac przy whirlpool?

Magda
10 miesięcy temu

Literówka się wkradła ew6f349bspa

Sławek
11 miesięcy temu

Dzień dobry,
Od kilku dni analizuje Pana rankingi, jestem na finiszu dobierania wszystkich sprzętów na nowe mieszkanie. Zdecydowałem się na pralkę Haier I-PRO 7 HW120-B14979, naturalnym wyborem suszarki był więc model HAIER I-Pro 5 HD90-A2959-S – jednak zauważyłem, że suszarka jest o 4 cm wyższa od pralki. Mają stać obok siebie, więc wyglądałoby to nie fajnie. Czy może Pan zaproponować urządzenie “zastępcze”, tj. o tej samej wysokości?

Z góry dziękuję.

Paweł
1 rok temu

Dziękuję za bardzo przydatne artykuły i rankingi!

Rozważam zakup pralki Miele (nr 1 rankingu). Który model suszarki z rankingu topowych suszarek poleca Pan do kompletu? Jedyne wymagania jakie mam są takie, że suszarka ma nie niszczyć ubrań i być łatwa w obsłudze. Myślałem o Bosch WTX87EH0PL lub LG RC90V9AV4Q bo są w jakimś stopniu “samoczyszczące”, ale Samsung DV90T8240SH też zbiera tu i ówdzie wysokie noty. Co Pan by poradził?

Jaki łącznik użyć aby postawić na pralce Miele? Ten od producenta pralki, czy od producenta suszarki, czy może jakiś uniwersalny?

Mam też pytanie dot. rankingu suszarek. Są tam dwie suszarki LG: RC90V9AV4Q (miejsce 3) i RC80U2AV4D (miejsce 7). Ta druga ma program “do szafy” i na pierwszy rzut oka niewiele różni się od pierwszej. W czym RC90V9AV4Q jest lepsza?

Paweł
1 rok temu

Suszarka Miele do pralki Miele to byłby optymalny wybór, ale cena zbyt wysoka. Dlatego myślę o suszarkach z Twojego rankingu suszarek (zadałem tam pytanie jak ma się Bosch na 1 miejscu do podobnej suszarki Siemensa, która jest aktualnie tańsza 1500 zł).

Paweł
1 rok temu

Z suszarek Miele model TWD 260 WP ma czujnik wilgotności i cenę zbliżoną do Bosch WTX87EH0PL, więc mogę ją wziąć pod uwagę. Z tego co widzę jest dużo głośniejsza (66 dB vs. 59 dB!), ale czy ma przynajmniej równie dobre najważniejsze programy suszenia i pozwala na łatwe czyszczenie jak wspomniany Bosch i LG RC90V9AV4Q?

Dorian
1 rok temu

Witam mam pytanie czy jest jakaś pralka amica dla niewidomego czyli z klasycznymi klawiszami .

Robert
1 rok temu

Obejrzałem “z grubsza” recenzje tych pralek, i z pozycji serwisanta AGD mogę powiedzieć tylko jedno: nowinki technologiczne to fajna sprawa, ale zanim bym kupił jedna z tych pralek, to poczekał bym ze dwa lub trzy lata, czy oby ktos nie zacznie zgłaszać “ale” odnosnie wybranego przeze mnie modelu. Prezentowane w artykule pralki z pewnością są testowane w fabryce odnośnie funkcjonalności, ale niestety tylko w warunkach fabrycznych. A potem klient kupuje taki sprzet, i tak na prawde jest on dosłownie dopiero teraz testowany w przysłowiowym “praniu”.

Pozdrawiam.

Patryk
1 rok temu

Cześć

Która pralkę wybrać i dlaczego ?
Amica WA2S612BKiSVD
Amica EWA2S714BKiSV
Amica WA2S814BKiSVOD

Poza pojemnością 6-8 kg i cena nie widzę różnic 🙁

Patryk
1 rok temu

Witam,
Poproszę o poradę, która pralka najlepsza i dlaczego? Poza ceną i ładownością -6 kg mi już wystarczy kompletnie nie rozumiem skąd różnica 500 zł i która wybrać?
– Pralka wolnostojąca Amica WA2S814BKiSVOD
– Pralka wolnostojąca Amica EWA2S714BKiSV
– Pralka wolnostojąca Amica WA2S612BKiSVD

Łukasz
1 rok temu

Co polecisz z pralek do 50 cm szerokości i 6, 7 kilo zaladunku ( czyli ladowana od góry), mam teraz starego bosch ładowana od góry szerokość 40 cm , znalazłem w euro agd pralkę LG ladowana od przodu 51 cm szerokości wejdźie mi na centymetry tylko nie ma żadnej opinii o tym , na stronie lg tez jej nie mogłem znaleźć.

krzysztof
1 rok temu

Zostałem zmuszony do wymiany pralki. Czy jest możliwość polecenia czegoś co warto kupić ? Mam 60cm szerokosci do brodzika a z tego co czytalem to pralka nie powinna byc na styk bo wibracje. Dotychczas mialem pralke ladowana od gory ale zaszla koniecznosc wymiany i dla malzonki wchodzi w gre tylko pralka ladowana frontem

Ograniczenia:
– max powiedzmy ze 58cm szerokosci (chociaz jesli jest szansa jeszcze węziej to dobrze)
– koniecznie ladowana od frontu
– koniecznie biala
– koniecznie biale drzwi
– 6-7kg wkladu

jest w ogóle coś co jest w stanie spełnić te wymagania. przeglądam te rożne strony w kółko i mętlik w głowie to jedyne co uzyskuję

pozdrawiam

Karolina
1 rok temu

Witam. Potrzebuje na szybko pralki, w granicach ok 2000 zł. Czy model Beko PWUV7646XME, będzie dobrym wyborem? Czy lepiej szukać z innych firm?

Tadeusz
1 rok temu

Dzień dobry, wśród propozycji jednego ze sklepów zauważyłem pralkę AMICA AWBI714BLCB. Pralka w dobrej cenie i z dobrą klasa energetyczną (sprzęt do zabudowy. Proszę o opinię czy warto ją kupić? Może lepiej zrezygnować z pralki do zabudowy i kupić pralkę BOSCH?

Michał
1 rok temu

Cześć, mam pytanie odnośnie pralki: Bosch WAN2428KPL. W Twoim opisie jest informacja: “Ma trwały silnik inwerterowy z 10-letnią gwarancją”. Po czym wchodzę na stronę NeoNet gdzie można ją kupić i w specyfikacji widzę: Silnik inwerterowy: NIE. Kto się pomylił? Bo już chciałem się na nią zdecydować 🙂 Tak w ogóle – dzięki za bardzo dobrze przygotowany portal!

Michał
1 rok temu

Dziękuję za odpowiedź 🙂 Jesteś fascynatem jak widzę 😉 zatem powiedz mi proszę czym się kierowałeś gdy podałeś akurat ten model pralki Bosch? Wrzuciłem sobie filtry na Bosch seria 4 WAN, 8 kg wsad, obrotów 1200 i wyskoczyło mi 17 pralek. Czasami nie jestem w stanie znaleźć przynajmniej jednego parametru, którym się różnią – za wyjątkiem ceny oczywiście 😉 Potrzebuję właśnie taką – silnik inwerterowy (cicha praca), łożyska wymienialne, 8 kg, ładowana od przodu, max 1200 obrotów. Jaką z wersji Bosch’a byś wybrał? Oczywiście cena też gra rolę. Max 1500 zł. Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Michał
1 rok temu
Reply to  Michał

Np. porównuję Bosch Serie4 WAN2428KPL vs Bosch Serie4 WAN2418KPL – różnią się ceną o 200 zł a znalazłem 1 różnicę – blokadę rodzicielską (i to w dodatku w tej tańszej!!!), zatem skąd taka różnica w cenie???

lena
1 rok temu

Witam 🙂

któryś raz już przeglądam ranking pralek i ciężko mi się zdecydować. Myślałam o przedziale do 3tys.
Do tej pory rozważałam Pralka Haier (miejsce w rankingu 1) oraz Pralka Siemens (miejsce w rankingu 5). Ale czytam, że polecasz również LG (miejsce w rankingu 2).
Z tych 3 pralek, którą byś sugerował 🙂

lena
1 rok temu

Dziękuję za odp. A mogę jeszcze Cię zapytać o pralkę Haier ale model Pralka HAIER I-Pro 7 HW90-B14979 9 kg 1400 obr
Ona jest na 9 kg a w zestawieniu polecałeś na 12kg. Czy to będzie również dobry wybór?

Dodatkowo jaką suszarkę dokładnie do tego modelu być polecił?

Łukasz
2 lat temu

Dzień Dobry,
Poszukuję pralki z wsadem 10 kg w góre. Widełki cenowe 2000-3000 zł. Do modelu z firmy Haier jakoś nie jestem przekonany. Jak to wygląda z serwisem u nich? Możecie polecić jakiś mode LG albo Samsung?

Łukasz
2 lat temu

Wszystko ładnie, pięknie z tym LG ale nie ma dostępnego tego modelu nigdzie. Coś innego od LG czy Samsunga godne uwagi? Przydałby się ranking pralek z wsadem powyżej 10 kg, z dedykacją dla dużych rodzin. Taka mała sugestia 😉

Edyta
2 lat temu

Samsung WF806U4SAWQ EccoBubble- zerwany bęben po 7 latach pracy w warunkach domowych (bez forsowania). Serwis – brak części u serwisanta, na North oczekiwanie kilak tygodni cena ok 600 zł.

Barbara
2 lat temu

Jaką pralkę wybrać dla seniorki?

Ewelina
1 rok temu

dzień dobry, mnie również interesuje Pralka dla mamy.
Ma starą Amicę.
Ważna prosta obsługa i krótkie Programy.
Wirówka conajmnuej 1200 Obrotów
Stabilnie stoją.

Monika
2 lat temu

Wybierałam kilka miesięcy i nie mogłam się zdecydować. W końcu biorąc za i przeciw wybrałam Electrolux z serii perfect care. Jak dla mnie super i jestem zadowolona.

Grzegorz
2 lat temu

Witam,
Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy 4 modelami za 3999 zł:
SAMSUNG WW90T954ASH/S6
LG F6WV910PS2E
ELECTROLUX EW9F149SP
MIELE WWD120 WCS
Najbardziej skłaniam się do Samsunga z powodu podwójnego bębna i największej ilości pozytywnych komentarzy w sklepach internetowych. Czy to będzie najlepszy wybór ?

Anna
2 lat temu

Pralka SAMSUNG WW90T954ASH 9kg 1400 obr A QuickDrive

Czy ten model pralki jest godny uwagi, bardzo mi spodobały się funkcje i wyglad tez jest spoko.
Z tej samej serii chciałabym zakupić suszarkę.

Anna
2 lat temu

Jaki model w takim razie jest godna uwagi, zestaw z suszarką

Marta
2 lat temu

Może zrobić mniejszy ranking pralek z silnikami inwerterowymi? Z rankingu pralek ładowanych od góry wybraliśmy jedną, właśnie z silnikiem inwerterowym i jest świetna. Chyba tylko jedną czy dwie zauważyłam w tym rankingu gdzie jasno było zaznaczone, że ma taki silnik.

Aleksandra
2 lat temu

Brakuje mi w tym rankingu podzialu na mniejsze pralki. Czesto jestesmy ograniczeni gabarytami ze wzgledu na male lazienki. Szukam dobrej pralki o najmniejszej glebokosci

Darek
2 lat temu

Bardzo dobre zestawienie. Co myślisz o Boschu WAVH8E90PL. Zależy mi na pralce 9kg, ponieważ mam suszarkę 9kg. Chociaż 10,5 kg pralka by się pewnie przydała, to obawiam się, że prędzej czy później pranie 10,5kg odbije się na suszarce. Czy warto również dopłacić względem polecanej do 3tys. Bosch WAVH8K90PL. Miele wymaga dedykowanych żeli, co zapewne podraża pranie, dodatkowo Miele WWI860 WCS jest 1500zł droższa

Darek
2 lat temu

Duża rodzina, to duża suszarka i pralka muszą być. Dlaczego uważasz, że lepiej mieć większą pralkę niż suszarkę? Wydaje mi się, że przy regularnym suszeniu całości prania w suszarce, to prędzej czy później suszarka wyzionie ducha z racji regularnego przeładowywania. Mam już suszarkę Boscha 9kg, ale nie zamierzam ich stawiać w słupku. Stoją pod skosem. Także to nie jest problem. Ogólnie sprzęty Boscha u mnie się dobrze sprawdzają. Są w miarę niezawodne. Mają dobry serwis. Stara pralka już wyzionęła ducha, dlatego szukam nowej. Do LG mam alergię od czasu, jak w półrocznej pralce moneta 5zł wybiła dziurę w plastikowym bębnie zewnętrznym. Oczywiście serwis ocenił, że to uszkodzenie mechaniczne nie podlegające gwarancji. Ze względu na koszty naprawy (bęben, zalana elektronika) pralka tylko na złom się nadawała. Miele nigdy nie miałem. System Twin Dose Miele wymaga żeli od Miele, a te są co najmniej 2x droższe od innych żeli w przeliczeniu na… Czytaj więcej »

Asik
2 lat temu

Polecam pralkę LG F2WN4S7SO. Pralka spełnia wszystkie moje oczekiwania. Jest mała a zarazem pojemna. Bez problemu dopiera każdą plamę

Joanna
2 lat temu

Cześć, świetny blog. Mam pytanie odnośnie pralek ładowanych od góry. Czy którąś byś polecił? Fajnie jak by miała możliwość prania w 90st i miała duży bęben nie mówię o ładowności a pojemności. Ładowność co najmniej 6kg

Joanna
2 lat temu

Przejrzałam jeszcze raz blog. Niestety nie znalazłam ani jednej pralki ładowanej z góry, wszystkie recenzje i opisy dotyczą pralek ładowanych z boku. Niestety takiej pralki nie mogę kupić.

Joanna
2 lat temu

Dziękuję 🙂 Lista utwierdziła mnie, że dobrze wybrałam.
Pozdrawiam

Malwina
2 lat temu

Dzień dobry. Czy istnieje jakiś następca LG Vivace F4WV910P2A ponieważ aktualnie brak dostępności w sklepach?

Aleksandra
2 lat temu

Proszę o poradę którą pralkę wybrac. whirlpool ffb 8248 bv pl czy może bosch wan 2428 kpl ? Skreślać Whirpoola przez to że nie ma wymienianych łożysk?

Ewa
2 lat temu

proszę o opinię na temat pralek pod zabudowę w kuchni w ciągu szafek. A więc musi być, cicha bardzo stabilna przy wirowaniu i nieawaryjna. No i oczywiście skuteczna w praniu. czyli dobrze dopierać, Funkcja pary bardzo użyteczna.

Michalina
2 lat temu

Proszę o podpowiedź: pralka do 45 cm głębokości, solidna, ekonomiczna, z szybkimi programami.

Jakub
2 lat temu

Cześć, dzięki za jak zawsze świetny materiał!

Mam następujące pytanie – planuję zakup pralki i suszarki i montaż ich w typowym układzie wieży – czy kombinacja pralki LG Vivace F4WN409S1 z suszarką Samsung DV90T5240AE to dobry pomysł? O same produkty jestem spokojny, bardziej zastanawia mnie kompatybilność pod kątem montażu i doboru odpowiedniego łącznika… masz może jakąś radę w lub zdanie w tym temacie?

Pierwotny zamysł to zakup suszarki LG RC90V9AV2Q ale niestety jest zbyt głęboka by zmieścić się w przeznaczonej na nią przestrzeni, stąd poszukiwania alternatywy…

Jakub
2 lat temu
Reply to  Jakub

Hej, pytanie chyba nieaktualne, bo… wróciłem właśnie z MM gdzie w.w. suszarka LG była na ekspozycji, notabene dokładnie obok Samsunga. Ku mojemu zdumieniu gabarytowo prezentowały się identycznie. Miarka potwierdziła moje przypuszczenia – zamierzona głębokość blatu w LG to 60cm! Z wystającym bębnem ok 63cm. W specyfikacji producenta musi być błąd, powielany potem przez wszystkich dystrybutorów… tak więc w rankingu suszarek możesz usunąć jedyną wadę LG RC90 czyli jej niestandardowo dużą głębokość.

Marek
3 lat temu

witam,
proszę o pomoc w wyborze z 3 modeli:
Miele WWD120 ; Bosch Serie 8 WAV28M90PL ; LG Vivace F4WV710P1
parametry i cena bardzo zbliżone, czym sie kierować przy wyborze?

Piotr
3 lat temu

Witam proszę o opinie na temat pominiętej firmy HAIER i TOSHIBA.Osobiście kupiłem Haier hw70bp1439.Może Pana recenzje pomogą innym.Drugą pralke mam ponad 20 Lat jest to Miele kupiona jako używana miała być na chwile,a śmiga nadal.Nowego Miele jednak bym juz nie kupił widziałem sporo ich na warsztacie w Niemczech.Od marki premium oczekiwał bym tego co oferowali kiedyś.Ich era doskonałości skończyła się jak Mercedesa.

kanika
3 lat temu

Też robiłam sobie takie zestawienia jak wybierałam pralkę. My wybraliśmy electroluxa i jestem zadowolona. Wzięłam sobie najmocniejszy model serii Perfect Care i gdybym miała jeszcze raz wybierać wybrałabym dokładnie to samo.

Joanna
3 lat temu

Witam, proszę o polecenie najlepszej jakościowo i możliwie bezawaryjnej pralki o głębokości do 47 cm dla 3-osobowej rodziny. Zależy mi na tym, by miała m. in. program parowy i opcję samego wirowania ( z tego co widzę wiele pralek ma tylko płukanie razem z wirowaniem)

MICHAL
3 lat temu

Cześć,

Super te Twoje rankingi!

Byłem zdecydowany na pralkę Siemens WM12W790PL i suszrkę Siemens WM12W690PL, oba z serii IQ700. Jednak zastanawiam się ciągle czy nie lepsze będzie połączenie LG ze względu na programy parowe, tylko do modeli konkretnych nie wybałem.

Jaki zestaw bardziej polecasz?

MICHAL
3 lat temu

Sprawdze koniecznie 🙂 Na plus siemensa jest mozliwosc prania “chemicznego”. Ta ich opcja aktywnego tlenu to chyba marketing, bo domyslam sie, ze po prostu przedmuchuja beben. No, bo jak aktywuja ten tlen 🙂

Monika
3 lat temu

Electrolux jest niezły ze swoją serią Perfect care. Jeśli coś miałabym polecić to własnie te ich modele.

Grzegorz
3 lat temu

Witam , proszę o opinię w temacie: pralka LG F4J6QYoW w cenie 1400 pln. Jakie ma pan zdanie jako fachowiec ? nie mogę wyszukać w żadnej specyfikacji % wilgotności po wirowaniu / o ile dobrze się wyraziłem / z
Z góry bardzo dziękuję za opinię i pozdrawiam Grzegorz.

Jola
3 lat temu

Witam serdecznie. Mam pytanie: Czy silnik inwerterowy w pralce jest lepszym wyborem? I jak ma się on do wytrzymałości pralki i jej łożysk? Rozglądam się za pralką, ale polecane przez Pana bosche do 1500zł nie są dostępne w popularnych marketach.

Jola
3 lat temu

Dziękuję za odpowiedź. Szkoda, że ma go niewiele firm w średnim segmencie. Pozdrawiam

Marcin
3 lat temu

Świetny artykuł, ale nie do końca rozumiem jak działają te programy automatycznego dozowania detergentów w pralkach, np. ten Pro Dose w Grundigu GWN59673C, którego to zakup po przeczytaniu tego rankingu rozważam. Opcja jednorazowego uzupełnienia detergentu (choć producent w tym wypadku też niejasno odnosi się do tego czy ta funkcja dotyczy tylko płynu do prania, czy może też proszku) brzmi niby super, ale co jeśli uzupełnię go na te 20 prań płynem/proszkiem do koloru a potem jednak po 5 praniach koloru chciałbym wyprać białe? Wtedy chyba lipa 🙂 więc to chyba brzmi dużo lepiej w praktyce niż sprawdza się w teorii

Marcin
3 lat temu

Tak właśnie myślałem, aczkolwiek miałem nadzieję że albo producent coś sugeruje (niestety nic nie znalazłem w instrukcji), albo ludzie sobie z tym w jakiś oczywisty sposób radzą i po prostu na niego nie wpadłem 🙂 chyba stanie na tym Grundigu. Dzięki i pozdrawiam, świetna robota!

Agata
3 lat temu

Świetnie, ze trafiłam na pański artykuł. Okazało się, ze mamy w domu alergika na grzyby z rodziny alternaria i pomimo, ze dookoła ściany czyste to jednak zarodniki czają się wszędzie. Moim podstawowym elementem w kwestii poszukiwań nowej pralki był program antyalergiczny oraz funkcja pary. Ponieważ mój budżet to max 1500 zł zawęzilam poszukiwania i w oko wpadła mi pralka BEKO MWTV8634XCW. Nie znalazłam jej w pańskim rankingu, a chciałabym poznać opinie na jej temat, bo oprócz niej rozważam także pralki wymienione przez pana. Dziękuje i pozdrawiam, Agata.

Piotrek S.
3 lat temu

Cześć, super ranking!
Czy mógłbyś się wypowiedzieć na temat LG F4WN409S0 oraz LG F4J5VY3W?
Szukamy pralki do 2000 zł (dla rodziny 2+1), najchętniej z 1400 obr. bo często mamy mało czasu na czekanie aż wyschnie, a suszarka nie wchodzi jeszcze w grę. Rozmiar pralki i głośność nie ma znaczenia, bo będzie stała w pralni. Zależy nam na wygodzie obsługi i ekonomiczności 🙂

Piotrek
4 lat temu

Dziwne te zestawienie . Widzę że są pralki, które nie mają wymiennych łożysk np Electrolux EW6F448BUP PerfectCare. Serio warto kupić taki model w tej cenie, to jest 1400 zł?

Mariusz
4 lat temu

Cześć Łukasz. Co sądzisz o pralce Indesit EWD 61083 W PL ?

Mariusz
4 lat temu

Ale zauważ Łukasz, że w/w pralka posiada silnik indukcyjny, co w tym zakresie cenowym jest niespotykane, 5 programów poniżej 1h, w tym szybki 30 min. i codzienny 40 stopni – 45 min. Poziom hałasu prania 53 db i klasę energetyczną A+++ 🙂 Ma również opcję Extra Wash na uporczywe plamy oraz innowacyjny program Water Balance Plus zaprojektowany, aby zdecydowanie obniżyć zużycie wody, energii i czasu. Przy małym załadunku może on pomóc zaoszczędzić do 70% wody i 50% energii, będąc jednocześnie szybszym o 35%. Co Ty na to ?

Mariusz
4 lat temu

Jest jeszcze bliźniaczy model o pojemności 7 kg – Indesit EWD71053WPL, ale nigdzie nie mogę się doszukać jaki tam zapakowali silnik… W specyfikacji podają, że poziom hałasu przy praniu to 56 db, czyli o trzy decybele więcej niż w wersji 6 kg. Jeśli to też indukcja to przy identycznych wymiarach wersja 7kg byłaby hiciorem 🙂

Rafał
4 lat temu

Cześć! Czytałem, że w przypadku pralek Boscha ładowanych od góry, faktycznym producentem/wykonawcą jest Whirlpoor – czy to prawda?

Piotr
4 lat temu

Czy według Ciebie Bosch WAB20264PL Serie 2 VarioPerfect jest godny zakupu? Czy lepiej zrezygnować lub oddać ten model i wybrać inny. (Chyba za późno trafiłem na tę stronę)

Piotr
4 lat temu

Jeśli uda się anulować zamówienie (w euro rtv agd) to wymienię na Bosch WAN2406EPL Serie 4, a co Ty byś wybrał ?

Marta Bąkowska
4 lat temu

Z tą wilgotnością resztkową to nie miałam pojęcia, że tak to działa :O Bardzo fajny ranking i super poradnik, choć czytałam dopiero część, bo długie 😛