W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Rower elektryczny – Na co zwrócić uwagę?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

To, jak wybrać rower elektryczny, jest tym ważniejsze, że mówimy o drogich jednośladach. Koniecznie musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Przeczytaj mój poradnik, a tak się stanie. W efekcie lepiej wydasz swoje pieniądze na rower z elektrycznym napędem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru elektrycznego?

Spis treści:


    Po poznaniu wskazówek zakupowych dowiedz się od razu, jaki rower elektryczny jest najlepszy. W niezależnej i aktualizowanej klasyfikacji wyróżniłem grupę topowych modeli na różne trasy.


    Typ roweru

    Podobnie jak w przypadku klasycznych jednośladów, tak i wśród tych elektrycznych znajdziesz kilka rodzajów. Zastanów się, dlaczego kupujesz nowy rower. Na tej podstawie będzie Ci łatwiej dokonać wyboru.

    Na rynku zauważysz elektryczne rowery:

    • Miejskie – dobre do codziennych dojazdów do pracy i na zakupy. Sprawdzają się też na weekendowe wycieczki w obrębie miasta.
    • Składane – po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Cieszą się popularnością wśród osób mieszkających w bloku.
    • Trekkingowe – odpowiednie do poruszania się po trudniejszym terenie. Zwykle wyróżniają się bogatym wyposażeniem.
    • Górskie – przystosowane do jazdy w warunkach ekstremalnych. To wytrzymałe jednoślady ze wzmocnioną konstrukcją.

    Pamiętaj, żeby ten aspekt uwzględnić już na samym początku. Dobrze dopasowany rower elektryczny to gwarancja przyjemności z jazdy za każdym razem, kiedy na niego wsiądziesz.

    Rzecz jasna nic nie wyklucza szerszego zastosowania. Ten sam rower elektryczny może podołać i na miejskich, i na leśnych trasach. Decydują o tym kolejne aspekty, które omówiłem w poradniku zakupowym.

    Ranking rowerów elektrycznych – zwycięzca

    LOMBARDO Brennero U21

    Silnik

    W większości jednośladów elektrycznych producenci stosują silnik montowany centralnie. Innymi słowy, jest umieszczony w miejscu suportu i korby.

    Dzięki temu jednostka napędowa pracuje bez zarzutu. Ponadto szybko zauważysz, że poruszanie się rowerem elektrycznym jest równie łatwe, co tym klasycznym. Wynika to z dobrego rozłożenia masy.

    Niemniej są też pojazdy wyposażone w silnik w przedniej bądź tylnej piaście. Mimo że działają równie dobrze, ich środek ciężkości jest przesunięty. To może utrudniać swobodne manewrowanie. Niekiedy zauważysz też kłopoty z zachowaniem równowagi, szczególnie w deszczowe dni.

    Moc silnika to maksymalnie 250 W. Tę kwestię regulują obowiązujące w naszym kraju przepisy. Oczywiście pojazdy sprowadzone z innych krajów, szczególnie ze wschodu, mogą mieć mocniejszą jednostkę.

    Wiedz, że bez specjalnej blokady zgodnie z normami Unii Europejskiej nie mogą być prawnie klasyfikowane jako rowery.

    Akumulator

    Najpopularniejsze są baterie litowo-jonowe. Cechuje je wydajność, a także niewielki rozmiar (choć ważą sporo). Jeśli chodzi o ten aspekt, szczególną uwagę zwracaj zawsze na pojemność.

    Producenci wyrażają ją w Wh lub Ah, czyli watogodzinach bądź amperogodzinach. Najbardziej pojemne modele to te 500 – 620 Wh, 13 – 14 Ah.

    Tutaj im więcej, tym lepiej. Pojemna bateria zapewnia duży zasięg, a więc sporo przejechanych kilometrów bez potrzeby intensywnego pedałowania.

    Zawsze sprawdzaj też, gdzie znajduje się akumulator. Zazwyczaj zauważysz go w okolicy dolnej rury, zwłaszcza jeśli są to jednoślady do jazdy w terenie. Miejskie rowery elektryczne często są wyposażone w baterię zamontowaną w miejscu bagażnika.

    Maksymalny zasięg

    Ten punkt łączy się z poprzednim, czyli pojemnością baterii. Maksymalny zasięg podpowie Ci, jak długą trasę pokonasz bez nadmiernego wysiłku.

    Standard to 70 – 80 km. Miej jednocześnie na uwadze, że przy mniej pojemnej baterii będzie to ok. 40 – 50 km. Jeżeli akumulator jest wydajniejszy, maksymalny zasięg zwiększa się nawet do 120 km.

    Wyposażenie

    Niektórzy zupełnie lekceważą kwestię wyposażenia. To błąd. W dużej mierze od tego zależy komfort jazdy, więc dokładnie sprawdzaj, co oferują konkretne jednoślady.

    Na co zwrócić uwagę? Do podstawowych elementów zaliczają się:

    • Błotniki.
    • Bagażnik.
    • Podpórka.
    • Oświetlenie.

    Zauważ, że nie każdy rower elektryczny jest w nie wyposażony. Oczywiście w razie potrzeby dokupisz je osobno. Niemniej to dodatkowy wydatek. Jeśli więc zależy Ci na konkretnych elementach wyposażenia, najlepiej poszukać jednośladu, który ma je w zestawie.

    Osprzęt

    Osprzęt decyduje zarówno o Twojej wygodzie, jak i wydajności jazdy. Jedną z priorytetowych kwestii są przerzutki. Powinny być wysokiej jakości, tylko wtedy zmieniasz biegi płynnie i precyzyjnie.

    Jeśli planujesz zakup roweru przeznaczonego do jazdy w wymagającym, górzystym terenie, postaw na większą liczbę przerzutek. Wtedy łatwo dopasujesz wszystko do nachylenia terenu.

    Do osprzętu większość zalicza także sztycę. Musi być wykonana z solidnego materiału. Jeśli planujesz częste przejażdżki w trudniejszym terenie, postaw na sztycę amortyzowaną. Pochłonie nadmiar wstrząsów i drgań.

    To zapobiega odczuwaniu dyskomfortu. Nie narzekasz przy tym na szybkie zmęczenie rąk.

    Rozmiar kół i ramy

    Podobnie jak w klasycznym rowerze, tak i tu są to ważne aspekty. Elektryczne jednoślady zwykle są osadzone na kołach w rozmiarze 26 – 29 cali.

    Pamiętaj, aby pod tym kątem dobrać pojazd do jego zastosowania i swojego wzrostu. Jeżeli ma to być miejski rower elektryczny, w zupełności wystarczą Ci 26- lub 28-calowe koła. Pozwolą na łatwe pokonywanie krawężników i niewielkich podjazdów.

    W terenie lepiej sprawdzają się koła 29 cali. Mają większy kontakt z podłożem, więc bez problemu zachowasz stabilność. Docenisz je również na stromych górkach, szybko je pokonasz.

    Co do ramy, od jej doboru zależy, czy przyjmiesz wygodną pozycję w czasie jazdy. Staraj się ją dopasować w taki sposób, aby odległość między górną rurą a krokiem była nie mniejsza niż 10 – 15 cm. Jednocześnie musisz dosięgać palcami do ziemi, kiedy siedzisz na siodełku.

    Standardowe rozmiary ramy w elektrycznych rowerach trekkingowych to 18 – 23 cale, a miejskich 16 – 20 cali. Dla pojazdów górskich przedział to 16 – 22 cale.

    Hamulce

    Rower elektryczny waży więcej niż ten tradycyjny i poruszasz się na nim z większą prędkością. Z tego względu dobór hamulców nie powinien być przypadkowy.

    Pamiętaj, że od nich zależy Twoje bezpieczeństwo (a często też innych uczestników ruchu drogowego).

    W mieście bez zarzutu sprawdzają się hamulce V-brake. Musisz przy tym zachować ostrożność w deszczowe dni. W złych warunkach pogodowych takie hamulce tracą na skuteczności. To samo dotyczy sytuacji, gdy zabrudzą się błotem.

    Jak wybrać rower elektryczny do ekstremalnej jazdy? Znajdź taki z hamulcami hydraulicznymi. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nawet podczas jazdy na mokrej nawierzchni masz gwarancję szybkiego zatrzymania się.

    Komputer pokładowy

    Komputer pokładowy to bardzo przydatny sprzęt. Niewielki, ale drzemie w nim duży potencjał. Z nim kontrolujesz najważniejsze parametry, czyli m.in. przebyty dystans i poziom naładowania akumulatora.

    Koniecznie zadbaj, aby komputer oferował czytelny wyświetlacz. Inaczej sprawdzanie danych nie będzie w pełni komfortowe. Upewnij się również, czy jego obsługa jest wygodna.

    Wymiary komputera to kolejna kwestia. Nie powinien przeszkadzać w trakcie jazdy i ograniczać widoczności.

    Tryby pracy

    Najczęściej do dyspozycji masz trzy tryby pracy:

    • Low.
    • Medium.
    • High.

    To oczywiście zależy od producenta. Niektóre marki oferują własne propozycje. Od dostępnych trybów pracy zależy, jak wiele mocy wykorzystasz i jak szybko rozładuje się bateria. Tym samym dopasujesz sposób jazdy do ukształtowania terenu.

    Tryby zmienisz za pomocą komputera pokładowego. Dopilnuj, aby przełącznik był umiejscowiony w wygodnym dla Ciebie miejscu. Wtedy każda przejażdżka stanie się czystą przyjemnością!

    Podsumowanie

    Na co zwrócić uwagę, wybierając rower elektryczny? Przede wszystkim na: zastosowanie, ulokowanie silnika (polecam centralne), pojemny i żywotny akumulator, wyposażenie, osprzęt, rozmiar kół i ramy, hamulce (polecam hydrauliczne), obecność komputera rowerowego oraz tryby pracy.

    Analizując każdą z tych kwestii, wybierzesz porządny rower elektryczny na lata. Co więcej, dopasujesz jego możliwości oraz konstrukcję do własnych preferencji i sylwetki. Finalnie uzyskasz pełną satysfakcję z zakupu!

    Oceń publikację
    [Głosy: 1 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments