W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Stacje pogodowe Ranking 2024 | Opinie

author avatar
Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 listopada 2024
Komentarze:  0

Najlepiej ocenianie stacje pogodowe zebrane w jednym rankingu ułatwią Ci sprawę. Prędko i trafnie wybierzesz stację meteo dokonującą wielu dokładnych pomiarów. Zestawienie jest niezależne, aktualizowane i z subiektywnymi opiniami. Nic więcej nie potrzebujesz, aby wiedzieć, co opłaca się teraz nabyć z tej kategorii!

Najlepiej oceniane stacje pogodowe - ranking, opinie, jaką wybrać?

Najlepiej oceniane stacje pogodowe 2024 - Ranking TOP 5

Netatmo Weather Station NWS01

Netatmo Weather Station NWS01

Najlepsza stacja pogodowa to Netatmo Weather Station NWS01. Zwycięzca rankingu zaoferuje Ci podgląd pomiarów w czytelnej aplikacji mobilnej. Prędko ją opanujesz. Ta profesjonalna stacja meteo jest wręcz nieomylna, jeżeli chodzi o sprawdzanie temperatury, wilgotności i ciśnienia. Co więcej, zbada też jakość powietrza (stężenie CO2). Dowiesz się, kiedy przewietrzyć pomieszczenie, aby lepiej się w nim poczuć.

Wracając do aplikacji, natkniesz się w niej nawet na temperaturę z różnych zakątków świata. Dostaniesz także dostęp do historii pomiarów, więc masz pod ręką pełną analizę aury. Dane przedstawione w formie wykresów ułatwią Ci odczyt oraz śledzenie zmian. Co ważne, oprogramowanie nic nie kosztuje i regularnie przechodzi aktualizacje. W mojej ocenie przebija standardowe bazy z ekranem.

Interesuje Cię nowoczesna stacja pogodowa Wi-Fi z czujnikami? Preferujesz rozbudowaną, a łatwą w obsłudze apkę niż osobny wyświetlacz z pomiarami? W takim razie zamów Netatmo Weather Station NWS01, a nie zawiedziesz się! Zwłaszcza że to super dokładne urządzenie pomiarowe.

Ocena produktu: 9.98/10

Sencor SWS 9300

Sencor SWS 9300

Sencor SWS 9300, czyli domowa stacja meteorologiczna z zewnętrznym czujnikiem 5w1. Temperatura, wilgotność czy zmiany ciśnienia to nie wszystko, co potrafi mierzyć. Mowa bowiem o ogrodowej stacji pogodowej z wiatromierzem. Przeanalizujesz prędkość i kierunek wiatru. Urządzenie zaserwuje Ci również prognozę pogody. Pozwoli Ci lepiej zaplanować najbliższe dni, np. pod kątem prac w ogrodzie.

Obstawiam, że do gustu przypadnie Ci 5,4-calowy wyświetlacz jednostki głównej. Wystarczająca przekątna, aby z jednego widoku łatwo odczytać wyniki. Szczególnie że to kolorowy ekran z wysoką rozdzielczością. Nie musisz wytężać wzroku, a sama baza nie zajmie dużo miejsca. Umieścisz ją na stole lub zamontujesz na ścianie, jak wolisz. Istotne, że zyskasz miarodajne pomiary, a także pogodowe alerty.

Oczekując wielofunkcyjności, musisz zwrócić uwagę na Sencor SWS 9300. To bardzo dobra stacja meteo z dużym zasięgiem oraz wieloma danymi. Sprawdzi się u seniora, ogrodnika, rolnika, wędkarza i każdego, kto pragnie na bieżąco śledzić zmiany związane z pogodą.

Ocena produktu: 9.72/10

TechniSat IMETEO X6

TechniSat IMETEO X6

Jedna z moich ulubionych stacji meteo. Zdobyła uznanie za multisensor w swoim zewnętrznym czujniku. TechniSat IMETEO X6 zmierzy dla Ciebie temperaturę, wilgotność, ciśnienie, prędkość wiatru oraz wysokość opadów. A to i tak nie wszystko! Oszacuje trend pogody, podrzucając prognozę na kolejne 12 godzin. Czyni to z wyjątkową precyzją, a dane ujrzysz na kolorowym wyświetlaczu bazy.

TechniSat IMETEO X6 przyda Ci się, gdy jesteś meteopatą lub coś uprawiasz w przydomowym ogródko. Jednostka centralna także ma swoje czujniki, kontrolując warunki wewnątrz. Wracając do zewnętrznego czujnika, wyposażono go w panel solarny. Podczas dobrej pogody sam się naładuje, a w innym wypadku przełączy na zasilanie bateryjne. Zadowala przy tym dużym zasięgiem działania.

Ta polecana stacja pogodowa przekonuje znakomitym stosunkiem ceny do jakości. Mimo wielofunkcyjności nie kosztuje wiele. To również rozsądny wybór dla osób, które oczekują dużej stacji meteo, jeżeli chodzi o jej wyświetlacz. Ten osiąga aż 7,5 cala, upraszczając odczyt.

Ocena produktu: 9.69/10

Meteo SP79

Meteo SP79

Niedroga stacja pogodowa z projektorem. Meteo SP79 wyświetla w ten sposób czas i mierzoną temperaturę. Producent dołożył w zestawie bezprzewodowy czujnik zewnętrzny o zasięgu do 60 metrów. W razie potrzeby dokupisz 2 kolejne, gdyż ta tania stacja meteo z wyświetlaczem obsługuje jednocześnie do 3 czujników. Gdy tego zechcesz, rozbudujesz zestaw, mogąc monitorować warunki w kilku miejscach.

Do umieszczenia sprzętu w rankingu stacji pogodowych przekonała mnie też wysoka precyzja pomiarów, szczególnie w tak niskiej cenie. Zdobędziesz dostęp do miarodajnych wyników. Urządzenie jest do tego kompaktowe, lecz wciąż dobrze wykonane i odpowiednio czytelne. Bez wątpienia wysokiej jakości stacja pogodowa z pomiarem wilgotności czy temperatury (i jeszcze funkcją budzika).

Szukając czegoś w przystępnej cenie, zwróć uwagę na Meteo SP79. Tak samo gdy interesuje Cię stacja meteo z wbudowanym projektorem, co wciąż nie zdarza się tak często w tej kategorii. Aż dziw bierze, że producent za to wszystko nie zawołał wyraźnie wyższej kwoty.

Ocena produktu: 9.52/10

Hama Premium 18638

Hama Premium 18638

Dobra stacja pogodowa z termometrem, higrometrem, barometrem oraz alarmem mrozowym. W zestawie z Hama Premium 18638 znajdziesz kompaktowy czujnik zewnętrzny, który zwiększa dokładność zbieranych danych. Skorzystasz także z budzika, jak i sprawdzisz fazy księżyca oraz prognozę pogody. Zegar tego urządzenia pomiarowego automatycznie się synchronizuje, zawsze pokazując prawidłową godzinę.

Ta domowa stacja pogodowa nie zajmuje dużo miejsca, nadaje się na mniejszy metraż. Łatwo ulokujesz ją w swoim domu lub mieszkaniu. Mimo to nie zabrakło kolorowego wyświetlacza. Szybko opanujesz obsługę urządzenia. Co ciekawe, sprzęt wyróżnia się funkcją powerbanku. Za pomocą interfejsu USB podłączysz do stacji chociażby smartfona, aby uzupełnić stan naładowania jego akumulatora.

Jaka prosta stacja pogodowa w atrakcyjnej cenie jest godna uwagi? W mojej opinii jak najbardziej Hama Premium 18638. Z jednej strony mało skomplikowany, a z drugiej funkcjonalny model z najważniejszymi pomiarami oraz czytelnym ekranem. Trudno się tu do czegoś przyczepić.

Ocena produktu: 9.45/10

Jaką stację pogody wybrać?

Wybór stacji meteo pozostaje w kilku kwestiach sprawą indywidualną. Zależy chociażby od tego, jakich pomiarów oraz funkcji oczekujesz. Niemniej znajdą się też bardziej uniwersalne parametry i cechy. Obie grupy przedstawię Ci poniżej, w części poradnikowej. W efekcie dokonasz jeszcze rozsądniejszej decyzji!

Dokonywane pomiary

Na początku warto ustalić, jakich pomiarów oczekujesz. Gdy to zrobisz, wybór stanie się łatwiejszy.

Prześledźmy wspólnie dostępne w tej kategorii opcje:

  • Termometr – mierzy temperaturę w domu, jak i poza nim (za sprawą czujników zewnętrznych). Poza domem czujnik nie może być narażony na nasłonecznienie. Powinien też znajdować się 2 metry nad ziemią. Wtedy pomiary będą najdokładniejsze. Miły dodatek stanowi podawanie temperatury odczuwalnej.
  • Higrometr – mierzy wilgotność powietrza (również zewnątrz, za sprawą czujnika). Zbada mikroklimat, w którym żyjesz. Ważne narzędzie dla osób z dolegliwościami układu oddechowego (zbyt suche powietrze podrażnia błony śluzowe, a zbyt wilgotne utrudnia oddychanie).
  • Barometr – analizuje ciśnienie atmosferyczne (podawane w hektopaskalach) oraz jego trend i przewidywane zmiany (zależnie od stacji meteo). To istotne dla meteopatów, czyli osób wrażliwych na zmiany pogody.
  • Deszczomierz – mierzy ilość opadów atmosferycznych. Niektóre stacje uwzględniają sam deszcz, inne również śnieg. Przydatne narzędzie dla ogrodników bądź rolników.
  • Wiatromierz (anemometr) – mierzy prędkość i kierunek wiatru. W tym wypadku czujnik najlepiej zamontować wysoko, np. na dachu. Nie może być czymś zasłonięty. Narzędzie raczej dla entuzjastów pogodowych analiz.
  • Pomiar jakości powietrza (stężenia CO2) – najczęściej idzie w parze z inteligentnymi powiadomieniami. Gdy stężenie CO2 jest zbyt wysokie, stacja puszcza sygnał, aby przewietrzyć pokój bądź sypialnię. Do tego dowiesz się, czy potrzebujesz oczyszczacza powietrza.
  • Pomiar poziomu hałasu – mniej użyteczna funkcja od poprzednich, bo czasem trudno wpłynąć na poziom hałasu, który nas otacza. Pełni więc rolę czysto informacyjną.
  • Promieniowanie UV – promienie słoneczne są potrzebne każdemu człowiekowi, ale podczas letnich upałów dają w kość. Chodzi szczególnie o osoby o jaśniejszej karnacji, najmłodszych, jak i seniorów. Stacja z miernikiem promieniowania UV pokaże kilka poziomów zagrożenia, np. małe, średnie, wysokie.
  • Fazy księżyca – wiele osób twierdzi, że fazy księżyca wpływają na samopoczucie. Dla mnie to mniej istotne narzędzie, choć niektórzy go wymagają.

Zakres temperatury oraz wilgotności

Oceniając zakres temperatury, rzuć okiem na pomiar wewnętrzny, ale i zewnętrzny. Ten pierwszy wynosi zazwyczaj od 0°C do 50°C. Drugi powinien rozpoczynać się od solidnych mrozów. Dobry wynik stanowi rozpiętość od -40°C do 70°C. Co z wilgotnością? Wiele modeli dokonuje pomiarów od 20% do 95%.

Margines błędu pomiarowego

Każdy szuka bezbłędnej stacji pogodowej, ale pewien margines zawsze jest. Ważne, aby był jak najmniejszy. Przykładowo: 0,3°C dla temperatury oraz 3% dla wilgotności powietrza. Wtedy masz do czynienia z bardzo precyzyjnym narzędziem pomiarowym. Mój ranking stacji pogodowych uwzględnia dokładny sprzęt.

Liczba czujników

Indywidualna kwestia, czy potrzebujesz jednego czujnika, czy kilku. Większa liczba pozwoli Ci monitorować warunki w różnych pomieszczeniach (w przypadku wewnętrznych sensorów), jak i wokół domu (w przypadku zewnętrznych czujników). Pozostaje też opcja dokupienia sensorów w razie chęci powiększenia zestawu.

Łączność i zasilanie

Prym wiodą bezprzewodowe stacje pogodowe. Duża swoboda, ponieważ czujnik nie ma kabla (działa na baterie i wykorzystuje sygnał radiowy; zdarzają się też czujniki z solarami). Sprawdź wtedy zasięg działania. Nie powinien schodzić poniżej 30 metrów (niektóre czujniki oferują nawet 150 metrów zasięgu).

A stacja? Najlepiej, aby dawała Ci wybór: albo zasilanie sieciowe, albo bateryjne. W takim wypadku umieścisz ją, gdziekolwiek zechcesz.

Wyświetlacz (lub aplikacja)

Jaki powinien być wyświetlacz jednostki centralnej stacji pogodowej? Odpowiednio duży, podświetlany (z regulacją jasności) i najlepiej kolorowy. Taka mieszanka cech da Ci komfortowy odczyt danych. Ekran ma duże znaczenie, gdy szukasz stacji pogodowej dla seniora.

Zauważ, że niektóre profesjonalne stacje meteo mają wyłącznie czujniki. Wszystkie informacje znajdują się w aplikacji mobilnej. Lepsze czy gorsze rozwiązanie od osobnej bazy? To zależy. Apka siłą rzeczy może zmieścić więcej danych, widoków, wykresów itp., co stanowi jej przewagę.

Dodatkowe udogodnienia

  • Prognoza pogody – czyli funkcja pogodynki. Poinformuje Cię o nadchodzącym zachmurzeniu, deszczu, nawałnicy, sztormie, śniegu czy uciążliwym upale. Funkcja ściąga dane z internetu (stacja pogody z Wi-Fi) albo odbiera sygnał HGB. Drugi sposób jest lepszy, lecz dotyczy tylko kilku większych miast w Polsce.
  • Pamięć pomiarów – czyli zapis danych historycznych. Coś dla osób lubiących analizę warunków atmosferycznych, ale też dla ogrodników czy rolników.
  • Datownik/kalendarz – obecny już praktycznie w każdej stacji meteo.
  • Zegar – jak wyżej. Do tego powinien sam zmieniać czas z letniego na zimowy i odwrotnie (funkcja synchronizacji). Pozytywne opinie zbiera także funkcja pokazywanie godzin wschodów i zachodów słońca.
  • Budzik – najlepiej z podwójnym alarmem. Wtedy Twoja druga połówka wstająca o innej godzinie skorzysta z dodatkowego alarmu. Przyda się też funkcja drzemki.
  • Radio – stacja pogodowa z radiem? A może nawet z głośnikiem Bluetooth? Możliwe, choć nie tak często spotykane. Pamiętaj też, że głośniki w tego typu sprzętach nie są górnolotne.
  • Projektor – stacja pogody z projektorem rzuca dane np. na ścianę. Dla mnie to raczej bajer, choć niektóre osoby poszukują tej funkcji.
  • Alarmy – rozszerzają zastosowanie i przydatność sprzętu. Ostrzegają np. przed: oblodzeniem (szronem), mrozem czy nadchodzącym skwarem (wskaźnik gorąca). Funkcjonalne modele wskazują nawet zagrożenie pleśnią w danym pomieszczeniu.

Ile kosztuje stacja pogodowa?

Ceny dobrych stacji pogodowych mieszczą się zwykle w zakresie 130 – 900 zł. Najdroższe są te z własnymi aplikacjami zamiast jednostek centralnych/baz. Pomijając je, ceny to zwykle 130 – 450 zł. Im wyższa kwota, tym łatwiej w zestawie o wielofunkcyjny czujnik zewnętrzny z większą liczbą pomiarów (chociażby także wiatru).

Jakiej firmy stacja pogodowa?

Najlepsi producenci stacji pogodowych to Netatmo, Sencor, TechniSat, Meteo oraz Hama. Tworzą precyzyjne stacje meteo z wieloma pomiarami czy funkcjami dodatkowymi. Netatmo dodatkowo umożliwia dostęp do rozbudowanej aplikacji mobilnej.

Podsumowanie

Po takiej dawce wiedzy wiesz już, jaka stacja pogody do domu będzie dla Ciebie najlepsza! Nie musisz pytać o to na forum czy czytać innych poradników oraz zestawień. Topowe modele przekazują wiele pomocnych danych. Lepiej zaplanujesz wolny czas lub ogrodowe prace.

Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu sprzęt przydał się do prowadzenia własnych upraw. Dokładny wgląd w prognozę oraz aktualne dane atmosferyczne sprawdza się w różnych sytuacjach.

Jeżeli pragniesz podzielić się własną opinię opinią o stacji meteo lub masz do mnie dodatkowe pytanie, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Jak się okazało, podstawowe pomiary zawsze dotyczą temperatury oraz wilgotności powietrza. Sęk w tym, że stacje to sprzęty pomiarowe. Niejednokrotnie pokazują użytkownikom, że warto coś zrobić, aby zmienić komfort życia w domu czy mieszkaniu na lepszy.

Jeżeli chodzi o zbyt wysoką temperaturę, przyda się najlepszy klimatyzator przenośny. Wtedy skwar za oknem nie będzie miał wpływu na Twoje samopoczucie, gdy odpoczywasz w swoim lokum. Mało tego, zdarzają się wielofunkcyjne urządzenia z funkcją grzania. Przydają się późną jesienią czy nawet zimą.

Przechodząc do wilgotności powietrza, wyniki poza normą mogą znacząco Ci zaszkodzić. Wtedy, zależnie od sytuacji, poznaj ranking nawilżaczy powietrza lub ranking osuszaczy powietrza. Takimi urządzeniami prędko okiełznasz poziom wilgotności.

Niektóre z topowych stacji meteo w pewnym stopniu badają także czystość tego, co wdychasz. Bardzo ważna kwestia, więc przemyśl przy okazji, czy nie potrzebny Ci jest najlepszy oczyszczacz powietrza.

Oceń publikację
[Głosy: 15 Średnia: 4.3]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments