W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Stacje pogodowe Ranking 2024 | Opinie

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  24 kwietnia 2024
Komentarze:  0

Najlepiej ocenianie stacje pogodowe zebrane w jednym rankingu ułatwią Ci wybór. Szybko kupisz stację meteo dokonującą wielu dokładnych pomiarów. Zestawienie jest niezależne, aktualizowane i z subiektywnymi opiniami. Zapraszam!

Najlepiej oceniane stacje pogodowe - ranking, opinie, jaką wybrać?

Dobra stacja pogodowa do domu lub mieszkania powinna być precyzyjna i oferować wiele pomiarów: termometr, higrometr, barometr, ale też wiatromierz czy deszczomierz, gdy tego wymagasz.

Najlepiej oceniane modele zapewnią Ci nawet pomiar jakości powietrza, poziomu hałasu czy promieniowania UV.

Jak znaleźć dla siebie najlepszy sprzęt wśród mnóstwa dostępnych? Zobacz mój niezależny ranking z opiniami!

Najlepiej oceniane stacje pogodowe 2024 - Ranking TOP 9

Netatmo Weather Station NWS01

Netatmo Weather Station NWS01 to najnowocześniejsza stacja pogody z aplikacją mobilną. Jest wręcz nieomylna, jeżeli chodzi o pomiary temperatury, wilgotności i ciśnienia. Co więcej, bada też jakość powietrza (stężenie CO2). Dzięki temu dowiesz się, kiedy wypada przewietrzyć pomieszczenie, aby polepszyć swoje samopoczucie.

To najlepsza stacja pogodowa Wi-Fi z czujnikami. Interfejs i funkcje w aplikacji zachwycają, to w praktyce dużo wygodniejsze niż korzystanie jedynie z wyświetlacza. Szczególnie że dostajesz tu też czujnik zewnętrzny, a więc i więcej zbieranych danych. Obserwując analizy na smartfonie czy tablecie, wszystko łatwo posegregujesz i odczytasz.

Ocena produktu: 9.82/10
Technisat IMETEO X6

Jedna z moich ulubionych stacji meteo. Zdobyła uznanie za multisensor w swoim zewnętrznym czujniku. Zmierzy dla Ciebie temperaturę, wilgotność, ciśnienie, prędkość wiatru oraz wysokość upadów. A to i tak nie wszystko! Oszacuje trend pogody, podrzucając prognozę na kolejne 12 godzin. Czyni to z wyjątkową precyzją, a dane odczytasz z kolorowego ekranu.

W efekcie to duża stacja pogodowa do ogrodu i nie tylko. Przyda Ci się, gdy jesteś meteopatą lub coś uprawiasz. Jednostka centralna także ma swoje czujniki, kontrolując warunki wewnątrz. Wracając do zewnętrznego czujnika, wyposażono go w panel solarny. Podczas dobrej pogody sam się naładuje, a w innym wypadku przełączy na zasilanie bateryjnie.

Ocena produktu: 9.78/10
Sencor SWS 9700

Najlepsze stacje pogodowe muszą być wielofunkcyjne, a produkt Sencor taki właśnie jest. Zapewni Ci czujnik 5w1. Temperatura, wilgotność czy zmiany ciśnienia to nie wszystko, co potrafi mierzyć. Mowa bowiem o ogrodowej stacji pogodowej z wiatromierzem. Analizuje prędkość i kierunek wiatru. Baza wyróżnia się natomiast czytelnością oraz swobodą ulokowania.

To bezprzewodowa stacja pogody na ścianę lub na biurko – jak wolisz. Sam wyświetlacz jest duży, bo 5,8-calowy. Zobaczysz pod nim fizyczne przyciski, np. do regulacji intensywności podświetlenia. Z obsługą powinny sobie poradzić nawet starsze osoby, prędko uzyskując pożądane informacje. Bez wątpienia godna polecenia stacja pogodowa z barometrem.

Ocena produktu: 9.67/10

Technisat IMETEO X1

Technisat IMETEO X1

Jedna z najdokładniejszych stacji pogodowych, w dodatku tania. Technisat IMETEO X1 ma niewielki margines błędu, a oprócz temperatury precyzyjnie mierzy wilgotność, ciśnienie, a także pokazuje fazy księżyca. Świetny sprzęt dla osób, które są wrażliwe na nagłe zmiany pogodowe. Nie zabrakło pokazywania czasu oraz aktualnej daty.

Producent przyłożył się nawet do bezprzewodowego czujnika. Oprócz tego, że jest precyzyjny, ma niewielki ekran. Od razu dostarcza niezbędne dane. Za obecnością w rankingu stacji meteo przemawiają także przydatne alarmy: oblodzeniowy oraz wysokiej temperatury. Zawsze wiesz, co w najbliższym czasie przyniesie pogoda.

Ocena produktu: 9.52/10

NASA WSP1700 (SB6706)

NASA WSP1700 (SB6706)

Minimalistycznie wyglądająca stacja pogodowa oficjalnie licencjonowana przez NASA. Mierzy temperaturę oraz wilgotność powietrza. Czyni to także zewnątrz, gdyż w zestawie znajdziesz aż 3 bezprzewodowe czujniki. Wszelkie dane odczytasz z podświetlanego ekranu urządzenia. Jednostka centralna korzysta z zasilania sieciowego.

Zauważ, że to nowoczesna stacja meteo z radiem oraz głośnikiem. W tym drugim wypadku muzykę prześlesz bezprzewodowo, za pośrednictwem Bluetooth. Jasne, nie jest to rasowy sprzęt audio, gra dość przeciętnie, lecz i tak wyróżnia się wspomnianymi funkcjami. Podrzuci Ci pomocne informacje pogodowe, a w chwili relaksu i odpoczynku odtworzy ulubione utwory bądź stacje.

Ocena produktu: 9.45/10

GoGEN ME3236

GoGEN ME3236

Bardzo czuła stacja pogody z szerokim zakresem pomiaru temperatury oraz wilgotności powietrza. GoGEN ME3236 stanowi dobry wybór dla meteopatów, ponieważ nie brakuje tu dokładnego monitorowania ciśnienia atmosferycznego. Pozytywne opinie pochodzą także od seniorów, którzy zachwalają czytelny, kolorowy wyświetlacz łatwy w obsłudze.

A skoro o ekranie mowa: precyzyjnie wyregulujesz jego jasność, aby zawsze prędko odczytać pomiary. Na plus swoboda odnośnie zasilania, a więc i umiejscowienia stacji meteo. Działa ona przewodowo, ale i w oparciu na bateriach AAA. Zdecydujesz się więc na korzystniejszą dla siebie opcję. To stacja pogody na baterie albo z zasilaczem.

Ocena produktu: 9.31/10

Meteo SP79

Meteo SP79

Niedroga stacja pogodowa z projektorem. Wyświetla w ten sposób czas i mierzoną temperaturę. Producent dołożył w zestawie bezprzewodowy czujnik zewnętrzny o zasięgu do 60 metrów. W razie potrzeby możesz dokupić 2 kolejne, gdyż ta tania stacja meteo z wyświetlaczem obsługuje jednocześnie do 3 czujników, tworząc rozbudowany zestaw.

Do umieszczenia sprzętu w rankingu stacji pogodowych przekonała mnie też wysoka precyzja pomiarów, szczególnie w tak niskiej cenie. Urządzenie jest do tego kompaktowe, lecz dobrze wykonane i odpowiednio czytelne. Dobrej jakości stacja pogodowa z pomiarem wilgotności. Szukając czegoś w przystępnej cenie, zwróć na nią uwagę.

Ocena produktu: 9.24/10

HAMA Color Edge 136294

HAMA Color Edge 136294

Polecana stacja pogody z termometrem, higrometrem i barometrem. W zestawie znajdziesz czujnik zewnętrzny, który zwiększa precyzyjność zbieranych danych. Skorzystasz także z podwójnego budzika, jak i sprawdzisz fazy księżyca oraz prognozę pogody. Zegar tego urządzenia pomiarowego automatycznie się synchronizuje.

Ta tania i dobrze oceniana stacja pogodowa nie zajmuje dużo miejsca, nadaje się na mniejszy metraż. Łatwo ulokujesz ją w swoim domu lub mieszkaniu. Mimo to nie zabrakło odpowiednio dużych, czytelnie opisanych przycisków pod kolorowym wyświetlaczem. Szybko opanujesz obsługę urządzenia. Bardzo funkcjonalny sprzęt w atrakcyjnej cenie.

Ocena produktu: 9.18/10

AURIOL z Lidla

AURIOL z Lidla

Najlepsza-najtańsza stacja pogodowa do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego. Nadaje się do mieszkania, domu bądź biura. Dokładnie mierzy temperaturę oraz wilgotność powietrza. Ma zegar, budzik i datownik, co sprawia, że z powodzeniem zastąpi kilka prostszych urządzeń. Na plus duży wyświetlacz. Bez problemu odczytasz pomiary.

Ta tania stacja meteo z Lidla oferuje 100-metrowy zasięg względem swojego czujnika. AURIOL wyświetla informację o ciśnieniu, jak i ostrzeżenie przed mrozem. Mało tego, wskazuje nawet zalecaną pogodę do grillowania. Niby bajer, lecz wyróżnia ten niedrogi model do 100 zł. Bazę z wyświetlaczem swobodnie ustawisz lub zamontujesz na ścianie, jak Ci wygodniej.

Ocena produktu: 9.08/10

Najlepsze stacje pogody - Ranking 2024

Stacja pogodowa Netatmo Weather Station NWS01

Stacja pogody Netatmo Weather Station NWS01

Netatmo Weather Station NWS01, czyli profesjonalna stacja pogodowa dokonująca wielu dokładnych pomiarów. Składa się z kilku czujników: modułu wewnętrznego i zewnętrznego. Jej budowa i skład zestawu różnią się od innych stacji meteo. W poniższej opinii poznasz więcej ważnych cech tego produktu.


Sprawdź ceny Netatmo Weather Station NWS01

MediaExpert
EURO
OleOle

Vobis
Empik
Electro
X-kom


Wysoka dokładność pomiarów

Netatmo mierzy temperaturę w szerokim zakresie, dodatkowo zapewniając niewielki margines błędu. To zaledwie 0,3°C. Co ważne, ten próg jest ściśle przestrzegany. Wiele tańszych stacji również oferuje taką dokładność, ale niestety tylko na papierze. W tym wypadku zyskasz pewność, że funkcja termometru działa bez zarzutu.

Podobnie jak higrometr, czyli pomiar wilgotności powietrza. Dużą zaletę stanowi pełny zakres, a więc od 0 do 100%. Margines błędu to zaledwie 3%. Znów rzadziej spotykany, a świetny wynik. Zawsze dokładnie wiesz, czy wilgotność w Twoim domostwie mieści się w normie. Dzięki temu szybciej zareagujesz na niekorzystne zmiany.

Co ważne, ta dokładna stacja meteorologiczna do domu zadowala częstotliwością pomiarów. Dokonuje ich co 5 minut. Efekt? Cały czas widzisz aktualne dane. Nie ma tu mowy o opóźnieniach, co doskwiera wielu mniej zaawansowanym modelom.

Dodatkowe pomiary, również jakości powietrza

Jak przystało na domową stację pogodową wysokiej jakości, zagwarantuje Ci dodatkowe pomiary. Nie zabrakło oczywiście monitorowania ciśnienia atmosferycznego. Wielu osobom podoba się z kolei to, że Netatmo Weather Station NWS01 to stacja pogody z pomiarem jakości powietrza.

Na czym polega wspomniana funkcja?

Ta inteligentna stacja pogody mierzy stężenie CO2. Mówi ono sporo o zanieczyszczeniach, które wdychasz, będąc w domu. W aplikacji mobilnej sprawdzisz aktualny stan powietrza (trzy poziomy: bardzo dobre, średnie oraz ostrzeżenie).

Dokładnie dowiesz się, kiedy wypada przewietrzyć pokój, salon czy sypialnię, aby polepszyć swoje samopoczucie (i zadbać o resztę domowników). Ba, być może pod wpływem takich danych zdecydujesz się na zakup oczyszczacza, dbając o swoje zdrowie. Iście unikalna funkcja na tle konkurentów.

Oprócz tego stacja monitoruje poziom hałasu i rzecz jasna pełni funkcję Twojej osobistej pogodynki. Nie zaskoczy Cię ulewa, burza czy zbyt niska temperatura. Bez problemu zaplanujesz wycieczkę i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Stacja pogody Wi-Fi z aplikacją

Netatmo Weather Station NWS01 to top stacja pogodowa z czujnikami. Składa się z wewnętrznego i zewnętrznego modułu. Ma także aplikację mobilną oraz obsługuje Wi-Fi, więc działa bezprzewodowo (zasilanie bateryjne).

Co ciekawe, nie ma tu głównej bazy z wyświetlaczem. Czy to minus? Dla mnie nie. Dlaczego? Ponieważ producent zapewnia bardzo rozbudowane funkcje w aplikacji. To ona pełni rolę centrum dowodzenia i monitoringu warunków panujących w domu i poza nim.

Takiego bogactwa funkcji oraz zbieranych danych nie dałoby się zmieścić na małym ekranie bazy stacji (a tym bardziej czujnika). Wygodniej obsługiwać podgląd z poziomu smartfona, a najlepiej tabletu.

Dostaniesz powiadomienia w czasie rzeczywistym (np. o zbyt niskiej jakości powietrza w domu), przejrzysz historię zmian, jak i sprawdzisz, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. A to tylko proste przykłady. Możliwości jest dużo więcej! Trudno znaleźć drugą tak funkcjonalną stację.

W obsłudze pomaga czytelny interfejs graficzny. Bardzo mi się spodobał podczas analizy topowych modeli. Opiera się głównie na przejrzystych wykresach i prostych powiadomieniach. Szybko nauczysz się nawigacji po dostępnych opcjach.

Biorąc pod uwagę niezwykle dokładne czujniki, nowoczesną aplikację mobilną i szeroki zakres wielu różnych pomiarów, Netatmo Weather Station NWS01 to aktualnie najlepsza stacja pogody. Wybierz ją, gdy zależy Ci na wielu precyzyjnych pomiarach oraz nowoczesnych rozwiązaniach.

Stacja pogodowa Technisat IMETEO X6

Stacja pogodowa Technisat IMETEO X6

Wielofunkcyjna stacja pogodowa Technisat IMETEO X6 nie kosztuje fortuny, choć sporo Ci zaoferuje. Pozwoli Ci kompleksowo śledzić warunki atmosferyczne, dokonując dokładnych pomiarów. Szybko się dowiesz, czy najbliższe dni są dobrym okresem na wypad na działkę lub dłuższą wycieczkę. A to dopiero początek listy funkcji tego sprzętu. Poznaj ich więcej!


Sprawdź ceny Technisat IMETEO X6

MediaExpert
EURO
OleOle


Precyzyjny czujnik z multisensorem

Dla wielu osób Technisat IMETEO X6 to topowa stacja pogody z czujnikiem zewnętrznym. Wszystko za sprawą jego wszechstronności. Szybki rzut oka wystarczy, aby zauważyć, że sprzęt posiada narzędzie do pomiaru prędkości wiatru. Analizuje też wysokość opadów, temperaturę, wilgotność i ciśnienie.

Co ważne, jednostka centralna z ekranem nie służy wyłącznie do odczytu informacji. Producent również w niej umieścił kilka sensorów. Nie musząc rozkładać zbyt wielu czujek, momentalnie sprawdzisz klimat wewnątrz i na zewnątrz. W efekcie to dobra stacja do mieszkania, jak i do ogrodu czy dla rolnika.

Technisat IMETEO X6 podaje przy tym trend pogody, analizując ciśnienie barometryczne. Po prawie 2 tygodniach dokładność prognozy sięga nawet 75 procent. Nic dziwnego, że wiele osób uznaje to urządzenie za stację meteo dla wędkarzy. Bez względu na swoje hobby aura Cię nie zaskoczy.

Lubisz samodzielnie przeglądać dane pogodowe? Ten produkt znów Cię miło zaskoczy. Za sprawą wbudowanej pamięci zapisuje minimalną oraz maksymalną wartość temperatury i wilgotności. Kolejne pomocne statystyki.

Mnogość opcji zasilania

Najlepsze stacje meteorologiczne do domu dokonują wielu pomiarów, oczywista sprawa. To już bardzo unowocześniony sprzęt, ale… musi być jakoś zasilany. Pod tym względem Technisat IMETEO X6 bardzo się wyróżnia, dając Ci kilka opcji i to bardzo korzystnych, bo wygodnych.

Zacznijmy od wielofunkcyjnego czujnika zewnętrznego. Producent zawarł w nim panel słoneczny. Tak, to w praktyce solarny sprzęt. Jeżeli okoliczności pogodowe temu sprzyjają, czujnik z tego skorzysta, czerpiąc energię z promieni słonecznych. Co w innym wypadku? Sam się przełączy na zasilanie bateryjne (3 ogniwa AA).

Baza stacji również da Ci 2 opcje: albo kabel (to stacja meteo na USB), czyli stały dostęp do prądu, albo 2 baterie AA (prędko się nie wyczerpią). Oznacza to nic innego jak swobodne ulokowanie sprzętu. Gdy tego zechcesz, uczynisz z niego w pełni przenośną stację pogody.

Duży, podświetlany i kolorowy ekran

Zwróć uwagę, że płaska jednostka centralna zapewnia duży, bo aż 7,5-calowy wyświetlacz LCD z podświetleniem. W praktyce przypomina bardzo smukły tablet. Nie mogło być inaczej, ponieważ sprzęt analizuje sporo danych. Najważniejsze, że podrzuci Ci je w czytelnej formie.

Dostaniesz pełen podgląd sytuacji atmosferycznej. Ta stacja meteo z higrometrem i pomiarem wiatru dysponuje 100-metrowym zasięgiem względem czujnika na zewnątrz. Zagwarantuje Ci także prostsze narzędzia: zegar (z automatyczną aktualizacją godziny), budzik z funkcją drzemki i datownik.

Nie zabrakło nawet alarmu oblodzeniowego. Zakresy kluczowych pomiarów również się zgadzają: -40 – 70 stopni Celsjusza, 20 – 95 procent wilgotności. Jeżeli nie wiesz, jaka stacja pogody jest bezbłędna, postaw na Technisat. Dokładność temperatury to 1,5 stopnia Celsjusza, a wilgotności 6 procent.

Dodam, że porównanie stacji meteo wykazuje, że w praktyce jest zazwyczaj lepiej. Tak samo przy prognozowaniu pogody. To niezwykle funkcjonalny, praktyczny i precyzyjny sprzęt. W stosunku do swoich możliwości nie kosztuje wcale dużo, czym zasłużył na obecność w zestawieniu.

Stacja pogodowa Sencor SWS 9700

Stacja pogodowa Sencor SWS9700

Jaką stację pogodową wybrać? Jak najprecyzyjniejszą i z licznymi pomiarami. To założenie dobrze spełnia Sencor SWS 9700. Producent dumnie nazywa ją profesjonalnym urządzeniem pomiarowym. Co w niej wyjątkowego? Dlaczego znalazła się w moim rankingu? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć!


Sprawdź ceny Sencor SWS 9700

MediaExpert
EURO
OleOle


Stacja meteo z czujnikiem 5w1

Sencor SWS 9700 ma tylko jeden czujnik… ale za to jaki! Pełni aż 5 funkcji: mierzy kierunek i prędkość wiatru, temperaturę, wilgotność oraz opady atmosferyczne.

Przez funkcję wiatromierza najlepiej umieścić go na dachu domu. Producent przygotował czujnik na tę okoliczność. Jest trwały, nie za duży i ze sporym zasięgiem (nawet do 150 m na otwartej przestrzeni, co stanowi rzadko spotykany rezultat).

Dodając do tego funkcje stacji, cały zestaw dostarczy Ci wielu lokalnych danych pogodowych. Dzięki nim zaplanujesz aktywność na najbliższe dni. Przykładowo unikniesz dłuższej wycieczki bądź wypadu na działkę, gdy ryzyko burzy bądź ulewy będzie zbyt wysokie.

Przeanalizujesz także zmiany ciśnienia i ich wpływ na Twoje samopoczucie. To szczególnie ważne dla meteopatów. Jeżeli chodzi o funkcję termometru, ten zewnętrzny zapewnia zakres od -40°C do 80°C. Bardzo szeroka skala na tle konkurentów. A że dokładność wszystkich pomiarów nie zawodzi, masz przed sobą świetny sprzęt.

Duży i czytelny wyświetlacz

Zacznijmy od tego, że samą stację dowolnie ulokujesz. Możesz ją postawić na stole, biurku lub zawiesić na ścianie (tak, to ścienna stacja pogodowa). Dostęp do danych zawsze będzie wygodny, ponieważ to Ty ustalisz miejsce ich odczytywania.

Druga sprawa, że wyświetlacz ma 5,8-cala. Jest więc duży, a do tego kolorowy i podświetlany (w 3 poziomach). Układ informacji zaprojektowano w rozsądny sposób. Przyciski funkcyjne pod ekranem ułatwiają obsługę. W efekcie to dobra stacja pogodowa dla seniora… i każdego, kto oczekuje czytelnego wyświetlacza bez zagadek.

Nie ma tu może pięknych ikonek 3D, ale prostsze oznaczenia często są praktyczniejsze. Do tego analiza opadów oraz zmian ciśnienia ukazuje się w formie wykresów kolumnowych. Nie trzeba instrukcji, aby od razu zrozumieć, czego dotyczą poszczególne dane z tej dokładnej stacji pogodowej.

Stacja z alarmem pogodowym

Wspominałem Ci już o możliwości lepszego zaplanowania czasu na zewnątrz. Warto jeszcze wrócić do tego na moment. Stacja nie skazuje Cię bowiem wyłącznie na samodzielny odczyt danych. Potrafi automatycznie je zinterpretować.

Bez trudu uaktywnisz alerty pogodowe. Co więcej, dotyczą szerokiego spektrum informacji: nie tylko temperatury oraz wilgotności, ale też prędkości wiatru oraz opadów. Dodam, że 2 pierwsze dane, a więc absolutne podstawy, dotyczą także użytku wewnętrznego. Sprawdzisz warunki, w jakich mieszkasz.

Do tego wszystkiego wkracza ostrzeżenie przed gołoledzią. Czyż nie o to chodzi w polecanych stacjach pogodowych do domu lub ogrodu? Mają nie tylko analizować, ale też raportować, a gdy zajdzie taka potrzeba, nawet ostrzegać. Ten sprzęt to robi i to przy wysokiej dokładności. Masz aurę pod kontrolą.

Jaką stację pogody wybrać?

Najlepsze stacje pogodowe muszą być przede wszystkim precyzyjne i funkcjonalne.

Wybór tego sprzętu jest w wielu kwestiach sprawą indywidualną. Zależy od tego, jakich pomiarów oraz funkcji oczekujesz.

W tej części ułatwię Ci ustalenie tego, na co zwrócić uwagę, kupując dobrą stację pogody.

Podstawowe cechy stacji pogodowych

Jakie są cechy najlepszych stacji pogodowych? Infografika

 • Zakres temperatury wewnątrz i zewnątrz – ta pierwsza wartość zazwyczaj wynosi od 0°C do 50°C, co w zupełności wystarcza. Druga powinna rozpoczynać się od dość solidnych mrozów. Dobrym wynikiem jest rozpiętość od -40°C do 70°C. Wyklucz z kolei modele, których czujniki nie mierzą temperatury poniżej -10°C. To za mały zakres jak na nasze warunki zimowe i strefę klimatyczną.
 • Zakres wilgotności powietrza – ma mniejsze znaczenie niż powyższy parametr, ale warto rzucić na niego okiem. Wiele modeli dokonuje pomiarów od 20% do 95% wilgotności. Znajdą się jednak dokładne stacje pogodowe oferujące pełny zakres.
 • Błąd pomiaru – każdy szuka bezbłędnej stacji pogodowej, ale pewien margines zawsze jest. Ważne, aby był jak najmniejszy. Przykładowo: 0,3°C dla temperatury oraz 3% dla wilgotności powietrza. Wtedy masz do czynienia z bardzo precyzyjnym narzędziem pomiarowym. Mój test stacji pogodowych uwzględnia dokładny sprzęt.
 • Liczba czujnikównie tak łatwo znaleźć stację pogody z 3 czujnikami. Te tańsze mają zazwyczaj jedną sztukę. Kilka czujników pomiarowych pozwoli Ci monitorować warunki w różnych pomieszczeniach (w przypadku wewnętrznych sensorów), jak i wokół domu (w przypadku zewnętrznych czujników). Zazwyczaj pozostaje jednak możliwość dokupienia ich do stacji.
 • Łączność i zasilanie – prym wiodą bezprzewodowe stacje pogodowe. To duża swoboda, bo czujnik nie ma kabla (działa na baterie i wykorzystuje sygnał radiowy; bywają też czujniki z solarami). Sprawdź wtedy zasięg działania (nie powinien schodzić poniżej 30 metrów; niektóre czujniki oferują nawet 150 metrów zasięgu). A co ze stacją? Najlepiej, aby dawała Ci wybór: albo zasilanie sieciowe, albo bateryjne. Wtedy umieścisz ją, gdziekolwiek zechcesz.
 • Wyświetlaczodpowiednio duży, podświetlany (z regulacją jasności) i najlepiej kolorowy. Wtedy odczyt danych będzie dla Ciebie komfortowy. Ekran ma duże znaczenie, gdy szukasz stacji pogodowej dla seniora. Dużą rolę odgrywa też rozmieszczenie danych pomiarowych, a także rodzaj piktogramów/ikonek. Niektóre profesjonalne stacje pogody mają wyłącznie czujniki. Wszystkie informacje znajdują się w aplikacji mobilnej. Nie jest to złe rozwiązanie, choć głównie dla osób bardziej obytych z technologią.
 • Sposób montażu – praktyczne stacje pogody dadzą Ci wybór: podpórka, aby postawić sprzęt na stole, blacie czy biurku, oraz możliwość montażu na ścianie.

Pomiary stacji pogodowych

Jakich pomiarów dokonują polecane stacje pogody? Infografika

 • Termometrmierzy temperaturę w domu, jak i poza nim (za sprawą czujników zewnętrznych). Poza domem czujnik nie może być narażony na nasłonecznienie. Powinien też znajdować się 2 metry nad ziemią. Wtedy pomiary będą najdokładniejsze. Miły dodatek stanowi zawsze podawanie temperatury odczuwalnej. Stacja zestawia wtedy temperaturę z wilgotnością i wiatrem.
 • Higrometrmierzy wilgotność powietrza (również zewnątrz, za sprawą czujnika). Bada więc mikroklimat, w którym żyjesz. Ważne narzędzie dla osób z dolegliwościami układu oddechowego (zbyt suche powietrze podrażnia błony śluzowe, a zbyt wilgotne utrudnia oddychanie).
 • Barometranalizuje ciśnienie atmosferyczne (podawane w hektopaskalach) oraz jego trend i przewidywane zmiany (zależnie od stacji meteo). To istotne dla meteopatów, czyli osób wrażliwych na zmiany pogody.
 • Deszczomierzmierzy ilość opadów atmosferycznych. Niektóre stacje uwzględniają sam deszcz, inne również śnieg. Przydatne narzędzie dla ogrodników bądź rolników.
 • Wiatromierz (anemometr)mierzy prędkość i kierunek wiatru. W tym wypadku czujnik najlepiej zamontować wysoko, np. na dachu. Nie może być czymś zasłonięty. Narzędzie raczej dla entuzjastów pogodowych analiz.
 • Pomiar jakości powietrza (stężenia CO2) – najczęściej idzie w parze z inteligentnymi powiadomieniami. Gdy stężenie CO2 jest zbyt wysokie, stacja puszcza sygnał, aby przewietrzyć pokój bądź sypialnię. Dzięki temu narzędziu szybko dowiesz się, czy potrzebujesz oczyszczacza powietrza.
 • Pomiar poziomu hałasu – mniej użyteczna funkcja od poprzednich, bo czasem trudno wpłynąć na poziom hałasu, który nas otacza. Ma więc rolę czysto informacyjną.
 • Promieniowanie UV – promienie słoneczne są potrzebne każdemu człowiekowi, ale podczas letnich upałów dają w kość. Chodzi szczególnie o osoby o jaśniejszej karnacji, najmłodszych, jak i seniorów. Stacja z miernikiem promieniowania UV pokazuje kilka poziomów zagrożenia, np. małe, średnie, wysokie. Nie zapomnisz wtedy o nakryciu głowy bądź zabezpieczeniu skóry kremem.
 • Fazy księżyca – wiele osób twierdzi, że fazy księżyca wpływają na samopoczucie. Dla mnie jest to mniej istotne narzędzie, choć niektórzy go wymagają.

Dodatkowe funkcje stacji pogodowych

Dodatkowe funkcje najlepszych stacji pogody - Infografika

 • Prognoza pogody – czyli funkcja pogodynki. Poinformuje Cię o nadchodzącym zachmurzeniu, deszczu, nawałnicy, sztormie, śniegu czy uciążliwym upale. Lepiej zaplanujesz aktywność na najbliższe dni, np. wycieczkę, pobyt na działce, żeglugę itp. Ta funkcja ściąga dane z internetu (stacja pogody z Wi-Fi) albo odbiera sygnał HGB. Drugi sposób jest lepszy, lecz dotyczy tylko kilku większych miast w Polsce. Prognoza pogody ze stacji meteo dotyczy zwykle od 12 do 24 najbliższych godzin.
 • Pamięć pomiarów – czyli zapis danych historycznych. Coś dla osób lubiących analizę warunków atmosferycznych, ale też dla ogrodników czy rolników.
 • Datownik/kalendarz – obecny praktycznie w każdej stacji meteo.
 • Zegar – jak wyżej. Do tego powinien sam zmieniać czas z letniego na zimowy i odwrotnie (funkcja synchronizacji). Pozytywne opinie zbiera także funkcja pokazywanie godzin wschodów i zachodów słońca.
 • Budzik – najlepiej z podwójnym alarmem. Wtedy Twoja druga połówka wstająca o innej godzinie skorzysta z dodatkowego alarmu. Przyda się też funkcja drzemki.
 • Radiostacja pogodowa z radiem? A może nawet z głośnikiem Bluetooth? Możliwe, choć nie tak często spotykane. Pamiętaj też, że głośniki w tego typu sprzętach nie są górnolotne.
 • Projektor – stacja pogody z projektorem rzuca dane np. na ścianę. Dla mnie to raczej bajer, choć niektóre osoby poszukują tej funkcji.
 • Alarmy – rozszerzają zastosowanie i przydatność sprzętu. Ostrzegają np. przed: oblodzeniem (szronem), mrozem czy nadchodzącym skwarem (wskaźnik gorąca). Funkcjonalne modele wskazują nawet zagrożenie pleśnią w danym pomieszczeniu.

Stacja pogody - Ceny

Ile wydać na porządną stację pogodową? To zależy od Twoich wymagań. Nowoczesne, najdokładniejsze modele kosztują nawet ok. 1000 zł. Wyróżniają się znikomym marginesem błędu, przez co są wręcz nieomylne. Często nie oferują bazy z ekranem, a za to aplikację mobilną, gdyż prezentują wiele danych w różnej formie.

Wielofunkcyjne stacje meteo z dodatkowymi pomiarami (np. wiatru i opadów) kosztują najczęściej 350 – 600 zł. Ich czujnik zewnętrzny to akcesorium all-in-one. Posiada już wiatromierz, a czasem nawet panel solarny, przez co sam sobie zapewnia energię. Swoboda co do zasilania, również samej stacji, także wpływa na cenę.

Jeżeli interesuje Cię bardzo prosta stacja pogody do temperatury i wilgotności oraz z jednym czujnikiem na zewnątrz, wydasz już do 100 – 150 zł. Nie oczekuj jednak bardzo wysokiej precyzji. Margines błędu staje się większy. W dół idą za to możliwości ekranu, który nie musi być w tej cenie kolorowy bądź podświetlany.

Niemniej nawet tak tanie urządzenia często mają sens. Zapewnią Ci podstawowe pomiary oraz analizy. Dobry wybór, gdy nie wiesz do końca, czy tego typu sprzęt jest Ci potrzebny. Po co wtedy wydawać wielką kasę? Lepiej zacząć od czegoś niedrogiego i mało skomplikowanego.

Jakiej firmy stacja pogody?

Osobiście uważam, że najlepsze stacje pogodowe tworzy marka Netamo. Już na pierwszy rzut oka wyróżniają się w tej kategorii. Nie uświadczysz tu bowiem standardowej bazy z ekranem. Dane zaprezentuje Ci zaawansowana aplikacja mobilna. Najważniejsze, że to najlepiej oceniane, bo najprecyzyjniejsze stacje meteo.

Wszystkie zakresy pomiarów oraz marginesy błędu są wręcz niedoścignione dla innych producentów. Z drugiej strony, przyjdzie Ci za to więcej zapłacić.

Szukasz ogrodowej stacji pogodowej z wiatromierzem i pomiarem opadów? Wtedy zwróć uwagę na oferty marek Technisat, Sencor oraz Meteo. Często zapewniają wielofunkcyjne czujniki zewnętrzne. Nie brakuje w nich kolorowych, podświetlanych ekranów. Firma Meteo produkuje także nieco prostsze i tańsze modele.

A skoro o cenach znów mowa, chcąc zaoszczędzić, zwróć uwagę na produkty GoGEN, HAMA, Alecto, Hyundai, a nawet AURIOL z Lidla. Zapewniają odpowiednio precyzyjne pomiary temperatury oraz wilgotności. Nie zawodzą pod względem obsługi czy wyświetlaczy. Proste, praktyczne i przy tym niedrogie.

Do grona polecanych producentów trafia także… NASA. I ta nazwa nie jest przypadkowa. Rzeczywiście mówimy o stacjach licencjonowanych przez NASA. Co ciekawe, bywają jednak trochę… bajeranckie. Przyciągają uwagę elegancką stylistyką, radiem, a nawet funkcją głośnika. Niemniej też godne uwagi, bo wcale nie takie drogie.

Podsumowanie

Po takiej dawce wiedzy wiesz już, jaka stacja pogody do domu będzie dla Ciebie najlepsza! Nie musisz pytać o to na forum czy czytać innych poradników oraz zestawień. Topowe modele przekazują wiele pomocnych danych. Lepiej zaplanujesz wolny czas lub ogrodowe prace.

Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu sprzęt przydał się do prowadzenia własnych upraw. Dokładny wgląd w prognozę oraz aktualne dane atmosferyczne sprawdza się w różnych sytuacjach.

Jeżeli pragniesz podzielić się własną opinię opinią o stacji meteo lub masz do mnie dodatkowe pytanie, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Jak się okazało, podstawowe pomiary zawsze dotyczą temperatury oraz wilgotności powietrza. Sęk w tym, że stacje to sprzęty pomiarowe. Niejednokrotnie pokazują użytkownikom, że warto coś zrobić, aby zmienić komfort życia w domu czy mieszkaniu na lepszy.

Jeżeli chodzi o zbyt wysoką temperaturę, przyda się najlepszy klimatyzator przenośny. Wtedy skwar za oknem nie będzie miał wpływu na Twoje samopoczucie, gdy odpoczywasz w swoim lokum. Mało tego, zdarzają się wielofunkcyjne urządzenia z funkcją grzania. Przydają się późną jesienią czy nawet zimą.

Przechodząc do wilgotności powietrza, wyniki poza normą mogą znacząco Ci zaszkodzić. Wtedy, zależnie od sytuacji, poznaj ranking nawilżaczy powietrza oraz ranking osuszaczy powietrza. Takimi urządzeniami prędko okiełznasz poziom wilgotności.

Niektóre z topowych stacji meteo w pewnym stopniu badają także czystość tego, co wdychasz, chodząc po swoim mieszkaniu. Bardzo ważna kwestia, więc przemyśl przy okazji, czy nie potrzebny Ci jest najlepszy oczyszczacz powietrza.

Oceń publikację
[Głosy: 15 Średnia: 4.3]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments