Oczyszczacz Powietrza Ranking 2022 | Opinie

Czyste powietrze w domu lub mieszkaniu znacząco poprawia samopoczucie, a długofalowo także zdrowie. Jeżeli jednak pełno w nim smogu, wirusów, bakterii, roztoczy, kurzu i alergenów, musisz coś z tym zrobić. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest dobry oczyszczacz powietrza. Wszystkie topowe modele uwzględnia mój niezależny ranking.

Najlepszy oczyszczacz powietrza - ranking, opinie, porównanie

Oczyszczacz powietrza przydaje się w szczególności alergikom, ale i każdemu, kto chce usunąć z powietrza roztocza, cząsteczki kurzu, alergeny i inne zanieczyszczenia.

Sęk w tym, aby nabyć urządzenie, które jak najlepiej filtruje powietrze, jest tanie w utrzymaniu, funkcjonalne oraz proste w obsłudze. Właśnie takie produkty pokaże Ci mój aktualizowany ranking.

Dzięki temu szybko postawisz na dobry sprzęt do oczyszczania powietrza!

Ranking oczyszczaczy powietrza 2022 – TOP 12

Miejsce 1

Philips AC3858/50

Godny polecenia oczyszczacz powietrza do domu zamieszkiwanego przez alergika i każdego, kto chce oddychać czystym powietrzem. Skutecznie usuwa nie tylko smog, wirusy, bakterie oraz kurz, ale najmniejsze i najgroźniejsze cząsteczki (jak pisze producent, nawet 100 razy mniejsze niż usuwają standardowe filtry HEPA). Sprzęt pozwoli Ci oddychać czystym powietrzem, zapomnisz o kaszlu i innych nieprzyjemnych dolegliwościach. Według wielu to najlepszy oczyszczacz powietrza, na co wpływa zarówno efektywność działania, jak i łatwa obsługa.

Urządzenie oferuje dotykowy panel kontrolny i kilka trybów pracy do wyboru. Na ekranie sprawdzisz stan filtrów i dowiesz się, czy wymagają wymiany. Nie musisz się martwić, że oczyszczacz negatywnie wpłynie na wystrój pomieszczenia. Uniwersalny design sprawia, że z łatwością dopasujesz go do swojego salonu czy każdego innego pokoju. Atutem jest też jego efektywność energetyczna, ponieważ w trybie nocnym za 8 h pracy zapłacisz tylko 2 grosze.

Miejsce 2

Sharp FP-J60EUW

Inteligentny sprzęt, który cechuje prosty, ale estetyczny design. To oczyszczacz powietrza z jonizatorem, który zatrzymuje 99,7 procent zanieczyszczeń. Dodatkowo neutralizuje jony dodatnie i zapewnia korzystny mikroklimat w domu. Urządzenie ułatwi Ci pozbycie się nawet nieprzyjemnych zapachów, więc jest bardzo praktyczne. Oferuje timer do 12 godzin, w razie potrzeby go zaprogramujesz.

To dobry oczyszczacz powietrza do pokoju o większym metrażu, do 48 metrów kwadratowych. Do wyboru masz 3 prędkości pracy, więc działanie dopasujesz do swoich potrzeb. Sprzęt wyróżnia się 4-stopniowym systemem filtracji. Wymiana wkładów wyłapujących zanieczyszczenia czy jonizatora nie sprawi Ci żadnych trudności.

Miejsce 3

Philips AC3055/50

Nowocześnie wyglądający oczyszczacz powietrza z filtrem NanoProtect HEPA. Skutecznie wyłapuje najdrobniejsze zanieczyszczenia. Z pewnością nie będzie Ci przeszkadzać, ponieważ w trybie nocnym poziom generowanego hałasu to tylko 15 dB(A). Sprzęt gwarantuje 3-stopniowy system filtracji, zatrzymujący smog, wirusy i bakterie, alergeny, w tym roztocza. Ponadto neutralizuje nieprzyjemne zapachy, więc powietrze w Twoim domu jest czyste i świeże.

Do wyboru masz 3 tryby pracy: automatyczny, turbo i nocny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć urządzenie na noc, nikomu nie będzie przeszkadzać. To cichy i dobry oczyszczacz powietrza do salonu czy sypialni, także dziecięcej. Bez trudu ustawisz go za sprawą czytelnego wyświetlacza. Sprawdzisz na nim też stężenie zanieczyszczeń.

Miejsce 4

Vestfrost VP-A1S70WH

Sprzęt, którego nie mógł nie uwzględnić ranking oczyszczaczy powietrza. 5-stopniowy system filtracji bardzo skutecznie wyłapuje różne zanieczyszczenia, w tym zarodniki pleśni, roztocza, wirusy i bakterie. Urządzenie wyposażono dodatkowo w jonizator i lampę UV-C LED, co zwiększa skuteczność jego pracy. To profesjonalny oczyszczacz powietrza z atestem PZH i systemem inteligentnych czujników.

Urządzenie oferuje 3 tryby pracy. Panel sterowania jest intuicyjny, dlatego obsługa nie wyda Ci się kłopotliwa. Ten oczyszczacz powietrza do mieszkania ustawisz również za pomocą swojego smartfona. Pozwalają na to wbudowany moduł Wi-Fi i specjalna aplikacja. Jakby tego było mało, sprzęt bardzo cicho pracuje i daje Ci do dyspozycji blokadę rodzicielską.

Miejsce 5

Philips AC2959/53

Niezawodny oczyszczacz powietrza, który wyposażono w nowoczesny filtr NanoProtect HEPA. Skutecznie usuwa smog, wirusy, bakterie, kurz, sierść zwierząt i szkodliwe gazy. Ze względu na nowoczesny design szybko dopasujesz sprzęt do wystroju pomieszczenia. Niezależnie od tego, gdzie go postawisz, nikomu nie będzie przeszkadzać. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca i nie jest hałaśliwe.

Producent zadbał też o to, aby było energooszczędne (pobór mocy w trybie cichym to tylko 2 grosze/8 h). Oczyszczacz obsługujesz za pomocą dotykowego wyświetlacza. Widzisz na nim m.in. stan zużycia filtra, stężenie zanieczyszczeń i aktualną jakość powietrza. Dostępne są 4 tryby pracy: automatyczny, delikatny, nocny i turbo. Ponadto sprzęt umożliwia Ci zdalne sterowanie przy użyciu aplikacji Clean Home+.

Miejsce 6

Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Urządzenie z białą obudową, które dobrze pasuje do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Filtr HEPA H13 usuwa do 99,7 procent zanieczyszczeń, takich jak alergeny, kurz, wirusy i bakterie. To oczyszczacz powietrza również na dym papierosowy, formaldehydy czy smog. Obsługujesz go za pomocą intuicyjnego wyświetlacza OLED lub aplikacji na smartfonie. Do wyboru masz 3 tryby pracy.

Jak pokazał test oczyszczaczy powietrza, urządzenie nie generuje dużego hałasu. Nie musisz się martwić, że będzie przeszkadzać Tobie lub pozostałym domownikom, także w nocy. Sprzęt sprawdza się w pomieszczeniach o większym metrażu, nawet do 77 metrów kwadratowych. Cechuje go efektywne działanie, elegancki wygląd i łatwa wymiana filtra.

Miejsce 7

Samsung AX60R5080WD

Oczyszczacz powietrza przeciw alergenom i kurzowi, który wyłapie niemal wszystkie zanieczyszczenia w Twoim domu. Skuteczność działania zawdzięcza 3-stopniowemu systemowi filtracji, w skład którego wchodzą wkład wstępny, dezodoryzujący i HEPA. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca w pokoju i nie hałasuje zbyt mocno. Jego konserwacja nie sprawi Ci problemu; czyszczenie i wymiana filtrów są bardzo proste.

Sprzętem sterujesz za pomocą panelu na obudowie lub smartfona, zależnie od swoich potrzeb. Dzięki blokadzie rodzicielskiej masz pewność, że dzieci nie zmienią samodzielnie ustawień. Do dyspozycji dostajesz również praktyczny timer. To odpowiedni oczyszczacz powietrza dla palaczy, gdyż neutralizuje nieprzyjemny zapach dymu papierosowego.

Miejsce 8

Sharp KC-D40EUW

Bardzo dobry oczyszczacz powietrza przeciw kurzowi i innym zanieczyszczeniom podrażniającym drogi oddechowe. Skutecznie wychwytuje wirusy, bakterie, różne alergeny i pył zawieszony. Sprzęt wyposażono w intuicyjny panel sterowania z wyświetlaczem, szybko ustawisz właściwy tryb pracy (masz ich 7 do wyboru). Są w nim 4 filtry, w tym jeden pochłaniający brzydkie zapachy.

To oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i jonizacją. Na wyświetlaczu na bieżąco sprawdzasz poziom wilgotności i czystości powietrza, wszystko masz pod kontrolą. W razie potrzeby włączysz blokadę rodzicielską lub zaprogramujesz sprzęt, aby wyłączył się o określonej godzinie. Nowoczesna technologia Plasmacluster gwarantuje korzystny mikroklimat.

Miejsce 9

Sharp FP-J40EUW

Sprzęt, który cechuje bardzo cicha praca, dlatego dobrze sprawdzi się w sypialni Twojej lub dziecka. Samodzielnie ustawiasz odpowiedni tryb pracy, dostępny jest m.in. auto i nocny. Ten elektryczny oczyszczacz powietrza wyłapuje zarówno kurz, jak i wirusy, bakterie, pyłki, a nawet zarodniki pleśni. Dodatkowo wytwarza jony ujemne i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Urządzenie oferuje 4-stopniowy system filtracji.

To oczyszczacz powietrza dla alergików i osób wrażliwych. Cechuje go energooszczędność, solidność i łatwa obsługa. Producent wyposażył sprzęt w przydatne udogodnienia, jak np.: timer, wskaźnik wymiany filtra, blokada rodzicielska czy funkcja Autorestart. Urządzenie ładnie się prezentuje i nie zajmuje dużo miejsca w pokoju.

Miejsce 10

Viomi Smart Air Purifier Pro

Ranking oczyszczaczy powietrza musiał uwzględnić ten sprzęt. Sprawdzi się w małych, jak i większych pomieszczeniach, do 60 metrów kwadratowych. 4-stopniowa filtracja skutecznie neutralizuje bakterie, wirusy, roztocza, pleśń i inne alergeny; dobrze radzi sobie też z pyłem zawieszonym. Urządzenie przystosowano do użytku nie tylko w dzień, ale i w nocy, nie generuje dużego hałasu.

Łatwa obsługa to jedna z największych zalet oczyszczacza. Dotykowy panel i czytelny wyświetlacz sprawiają, że bez problemu dostosujesz intensywność filtracji powietrza do własnych potrzeb. Wiedz, że sprzęt oferuje lampę UV, która zwabia, a później neutralizuje uciążliwe insekty, takie jak komary. To użyteczny sprzęt pozwalający na zdalne sterowanie aplikacją.

Miejsce 11

Xiaomi Mi Air Purifier 3H

Mały oczyszczacz powietrza, który działa bez zarzutu. Oczyści Twój dom z kurzu, sierści zwierząt, pyłków, wirusów czy pleśni. Urządzenie oferuje 2 tryby pracy, czyli automatyczny i nocny. Sterujesz nim na różne sposoby, poprzez dotykowy wyświetlacz OLED, aplikację na smartfonie lub asystenta głosowego. Sprzęt wyposażono w czujniki jakości powietrza, temperatury i wilgotności.

Oczyszczacz nadaje się do wnętrz o powierzchni do 45 metrów kwadratowych. Jego działanie opiera się na 3-stopniowym systemie filtracji. W jego skład wchodzą wkład z węglem aktywnym, PET i HEPA. Urządzenie ładnie się prezentuje, dzięki białej obudowie łatwo dopasujesz go do pomieszczenia, niezależnie od wystroju. Co istotne, ma kompaktowe wymiary.

Miejsce 12

SilverCrest SLR 30 A1

Tani oczyszczacz powietrza z systemem 3-stopniowej filtracji i generatorem jonów ujemnych. Nie tylko wyłapuje zanieczyszczenia, ale też poprawia mikroklimat w domu. Za pomocą kolorowego wskaźnika LED sprzęt pokazuje Ci jakość powietrza. Wyposażono go także we wskaźnik wymiany filtra, dlatego wszystko masz pod kontrolą. Nie zastanawiasz się, kiedy trzeba założyć nowy wkład, to bardzo wygodne.

Urządzenie oferuje 4 tryby pracy i timer do 8 godzin. To dobry oczyszczacz powietrza nie tylko dla alergików, ale i wszystkich innych osób, którym przeszkadza kurz czy inne zanieczyszczenia. Jest niewielki i elegancki, stanie się dodatkową ozdobą wnętrza. Do obsługi sprzętu służy panel dotykowy, więc na pewno sobie poradzisz.

Oczyszczacz Philips AC3858/50

Oczyszczacz powietrza Philips AC3858/50

Philips AC3858/50 to najlepszy oczyszczacz powietrza ze wszystkich, jakie obecnie znajdziesz w sklepach. Zapewnia skuteczną eliminację różnych zanieczyszczeń, nie tylko kurzu, ale też wirusów, bakterii czy pyłu zawieszonego. Jedną z zalet sprzętu jest łatwa obsługa. Chcesz poznać szczegóły? Znajdziesz je w mojej opinii.


Kliknij i kup Philips AC3858/50

Philips
EURO
MediaMarkt


Gwarancja czystego powietrza w domu

Sprzęt skutecznie oczyści powietrze w Twoim domu z niemal wszystkich zanieczyszczeń, do 99,7 procent. Odpowiada za to 3-stopniowy system filtracji.

W obudowie znajdziesz 3 wkłady, a mianowicie wstępny, NanoProtect HEPA i aktywny węgiel. Wychwytują one alergeny, sierść zwierząt, a nawet zarodniki pleśni i grzybów. To odpowiedni oczyszczacz powietrza na alergię i podobne problemy. W łatwy sposób polepszysz swoje samopoczucie.

Na dodatek sprzęt neutralizuje szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy. Wychwytuje nawet lotne związki organiczne, a więc działa bardzo efektywnie.

Dowolnie zmieniaj tryb

Philips AC3858/50 oferuje Ci trzy różne tryby pracy. Swobodnie dopasowujesz ten właściwy, w zależności od potrzeb i sytuacji.

Do wyboru masz tryb automatyczny, a także turbo (ultra wydajny) i nocny. Ten ostatni wyłącza wszystkie światła i obniża poziom generowanego hałasu. Śpisz spokojnie, a urządzenie non stop oczyszcza powietrze.

Z tego względu sprzęt dobrze nadaje się nie tylko do salonu, ale i Twojej sypialni czy pokoju dziecka. Ustawiasz go tam, gdzie potrzeba.

Bezproblemowa obsługa

Nawet jeśli to Twój pierwszy oczyszczacz powietrza, na pewno szybko opanujesz jego obsługę. Wszystko ustawiasz przy użyciu dużego wyświetlacza dotykowego. Zmieniasz tam tryb, sterujesz oświetleniem, a nawet sprawdzasz stan filtra.

Philips AC3858/50 pokazuje Ci na bieżąco jakość powietrza. Na wyświetlaczu widzisz wskaźnik cząsteczek smogu, szkodliwych gazów i alergenów. Jeśli chcesz, do obsługi sprzętu wykorzystasz też swój smartfon, wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację.

To właściwy oczyszczacz powietrza dla astmatyka, alergika i wszystkich wrażliwych osób.

Oczyszczacz Sharp FP-J60EUW

Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60EUW

Domowy oczyszczacz powietrza Sharp FP-J60EUW jest polecany do pomieszczeń o powierzchni do 48 metrów kwadratowych. Ze względu na 7 trybów pracy sposób jego działania precyzyjnie dostosujesz do swoich potrzeb. Za pomocą tego sprzętu pozbędziesz się alergenów, pyłków, wirusów i bakterii.


Kliknij i kup Sharp FP-J60EUW

EURO


Nie tylko oczyszczacz

Sharp FP-J60EUW to nie tylko oczyszczacz, ale też jonizator powietrza. Producent wyposażył go w technologię Plasmacluster, w efekcie czego wytwarza jony. Sprzęt neutralizuje krążące w powietrzu szkodliwe substancje i tworzy w domu przyjazny mikroklimat. Prędko odczujesz zmianę na plus.

Urządzenie wyposażono w 3 filtry, czyli wstępny, węglowy i HEPA. Takie połączenie gwarantuje eliminację nawet bardzo drobnych cząsteczek. Masz pewność, że pyłki nie trafią do Twoich płuc.

Niezawodna praca o każdej porze

Z oczyszczacza korzystasz, jak chcesz. Włącz program automatyczny lub wybrany manualny i ciesz się czystym powietrzem przez całą dobę.

Sharp FP-J60EUW oferuje nawet tryb nocny bezszelestny. Obniża maksymalnie głośność pracy, ale nie wpływa negatywnie na skuteczność oczyszczania.

Urządzenie sprawdzi się w Twojej sypialni. Jeśli pojawi się taka konieczność, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić go w pokoju malucha. Dźwięki wydawane przez oczyszczacz nie zakłócą snu domowników.

Praktyczność w każdym calu

Ten oczyszczacz powietrza z jonizacją wyróżnia się estetycznym designem. Z uwagi na białą obudowę szybko dopasujesz go do mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza. Sprzęt nie stworzy z nimi mocnego kontrastu.

Na bieżąco monitorujesz jakość powietrza w domu, ale i stan filtrów. Dobrze wiesz, kiedy trzeba je wymienić, nad niczym się nie zastanawiasz.

Jak pokazuje test oczyszczaczy powietrza, Sharp FP-J60EUW uznaje się za praktyczny także za sprawą blokady rodzicielskiej. Włącz ją, aby mieć pewność, że dzieci same nie zmienią ustawień. Znaczenie w kwestii użyteczności ma też timer.

Oczyszczacz Philips AC3055/50

Oczyszczacz powietrza Philips AC3055/50

Oczyszczacz powietrza na roztocza i pyłki Philips AC3055/50 to sprzęt, który bez trudu obsłużysz. Zrobisz to za pomocą czytelnego, dotykowego wyświetlacza lub swojego smartfona, po zainstalowaniu aplikacji. Urządzenie docenisz zarówno za efektywną pracę, jak i komfort użytkowania.


Kliknij i kup Philips AC3055/50

Philips
MediaExpert


Skuteczny oczyszczacz do małych i dużych pomieszczeń

Ranking oczyszczaczy powietrza nie mógł pominąć Philips AC3055/50. To sprzęt odpowiedni do małych, ale też większych pomieszczeń, o powierzchni do 62 metrów kwadratowych.

W zależności od potrzeb ustawiasz tryb automatyczny, turbo lub nocny. Samodzielnie decydujesz, jak szybko oczyszczacz usuwa krążące w powietrzu zanieczyszczenia.

Urządzenie sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu w domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby co pewien czas go przestawić, np. z salonu do sypialni lub korytarza.

Innowacyjna technologia Philips Dual Scan

Cechą wyróżniającą oczyszczacz jest specjalna technologia producenta Philips, czyli Dual Scan. Sprzęt wyposażono w dwa precyzyjne sensory, które wykrywają i neutralizują zanieczyszczenia. To daje Ci pewność, że oddychasz czystym powietrzem.

Zauważ, że czujniki wykonują pomiar nawet 1000 razy w ciągu jednej sekundy! Są na tyle precyzyjne, że wyłapują cząsteczki kilkaset razy mniejsze od smogu.

Wewnątrz urządzenia znajdziesz zintegrowany filtr 3w1 (wstępny, HEPA i węglowy). Philips AC3055/50 usuwa kurz, roztocza, wirusy, bakterie, alergeny, sierść zwierząt, zarodniki pleśni, a nawet lotne związki organiczne. Zapomnisz o uciążliwych objawach alergii.

Udogodnienia, których potrzebujesz

Producent nie zapomniał o funkcjach poprawiających komfort użytkowania. Oczyszczacz powietrza oferuje Ci m.in. wskaźnik zużycia filtra. Dobrze wiesz, kiedy należy go wymienić, aby sprzęt wciąż działał wydajnie.

Urządzenie wyposażono w oświetlenie. W razie potrzeby łatwo je wyłączysz, jeśli zacznie Ci przeszkadzać. Wystarczy kilka kliknięć na wyświetlaczu.

Do tego dochodzi też funkcja automatycznego wyłączania i wskaźnik jakości powietrza.

Oczyszczacz Vestfrost VP-A1S70WH

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

Vestfrost VP-A1S70WH to urządzenie z filtrem wstępnym, HEPA i węglowym. Dobrze radzi sobie z eliminowaniem cząsteczek kurzu, bakterii, alergenów, wirusów i smogu. To ciekawa propozycja do domu, jak również do biura czy szkoły. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej.


Kliknij i kup Vestfrost VP-A1S70WH

MediaExpert
Electro


Oczyszczacz z jonizatorem

Sprzęt oczyści powietrze w Twoim domu, a przy okazji wyeliminuje groźne drobnoustroje osiadające na meblach i innych przedmiotach. To możliwe za sprawą jonizatora plazmowego.

Vestfrost VP-A1S70WH daje gwarancję, że Twój dom jest czysty, a tym samym bezpieczny. Szybko zauważysz, że objawy alergii staną się łagodniejsze lub nawet całkowicie ustąpią. Wszystko dzięki temu, że nic nie będzie podrażniać Twoich dróg oddechowych.

Niespotykane rozwiązania

Ten oczyszczacz powietrza przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom nowinek technologicznych. Wykorzystuje rozwiązania, które są bardzo rzadko spotykane.

Przykład stanowią czujniki światła, kurzu i lotnych związków organicznych. W trybie automatycznym pobierają dane z otoczenia i na tej podstawie sterują efektywnością oczyszczania powietrza.

Urządzenie obsłużysz wygodnie za pomocą smartfona, bo wyposażono je w moduł Wi-Fi. Vestfrost VP-A1S70WH to słuszny wybór, jeśli zastanawiasz się, jaki oczyszczacz powietrza wybrać.

W pełni komfortowe użytkowanie

Sprzęt nie jest duży, dlatego nie będzie przeszkadzać Tobie ani innym domownikom. Nie musisz wyłączać go na noc, wystarczy, że uaktywnisz tryb sleep.

Jeśli masz małe dzieci, na pewno docenisz blokadę rodzicielską. Włącz ją, a wtedy maluchy nie zmienią ustawień i nie zepsują przypadkowo urządzenia.

Vestfrost VP-A1S70WH oferuje ponadto timer, a nawet wskaźnik wymiany filtra i jakości powietrza. Jest na tyle wydajny, że efektywnie działa w pomieszczeniach o powierzchni do 80 metrów kwadratowych.

Oczyszczacz Philips AC2959/53

Oczyszczacz powietrza Philips AC2959/53

Sprzęt Philips AC2959/53 jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni 45 metrów kwadratowych (maksymalnie). Oferuje Ci 4 tryby pracy do wyboru, w tym turbo i nocny. Decydujesz, z jaką intensywnością urządzenie oczyszcza powietrze w Twoim domu. To bardzo praktyczny oczyszczacz, o czym przekonasz się z mojej opinii.


Kliknij i kup Philips AC2959/53

Philips
MediaExpert
Electro


Dobrze zaprojektowana konstrukcja

To, co wyróżnia Philips AC2959/53, to spiralna, 360-stopniowa konstrukcja wlotu powietrza. Oczyszczacz pochłania zanieczyszczenia niemal ze wszystkich stron i kieruje je na 3-warstwowy filtr HEPA.

Sprzęt wychwytuje zarówno kurz i alergeny, jak również włosy, sierść zwierząt, bakterie, wirusy czy smog. Dodatkowo pochłania brzydkie zapachy, bo wyposażono go we wkład węglowy.

Powietrze w Twoim domu jest czyste, a do tego świeże. Nie przejmujesz się alergiami, w dodatku nie zastanawiasz się, kiedy wymienić filtr. Poinformuje Cię o tym praktyczny wskaźnik.

Obsługa na dwa sposoby

Do zmiany ustawień oczyszczacza służy dotykowy wyświetlacz, ale nie jest to jedyny sposób obsługi. Jeśli chcesz, sterujesz urządzeniem także za pomocą smartfona.

Wystarczy, że zainstalujesz aplikację Clean Home+ i podłączysz do niej swój oczyszczacz. Daje Ci to dostęp do wielu funkcji, jak np. sprawdzanie poziomu zanieczyszczeń, zmiana prędkości wentylatora oraz sterowanie oświetleniem.

W aplikacji znajdziesz przydatne wskazówki, jak zmniejszyć ryzyko namnażania się alergenów w domu. Masz również dostęp do wszystkich ważnych informacji dotyczących Philips AC2959/53.

3 etapy filtracji

Praca oczyszczacza powietrza bazuje na 3-stopniowej filtracji. Najpierw zatrzymywane są największe cząsteczki, przykładowo sierść zwierząt. Następnie sprzęt poddaje filtracji wirusy, cząstki smogu, roztocza, pyłki roślinne i zarodniki pleśni.

Końcowy etap to usuwanie szkodliwych gazów, takich jak lotne związki organiczne. Jeśli ustawisz tryb automatyczny, oczyszczacz dostosuje intensywność pracy do aktualnej jakości powietrza. Poprzez tryb turbo maksymalnie przyspieszysz jego pracę.

Działanie urządzenia bez trudu dostosujesz do własnych potrzeb i stanu powietrza w domu. To bardzo dobry oczyszczacz powietrza nie tylko dla alergików. Nadaje się dla wszystkich osób chcących wyeliminować groźne zanieczyszczenia.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Żeby znaleźć właściwy sprzęt dostosowany do własnych potrzeb, warto zrobić porównanie oczyszczaczy powietrza. Do tego potrzebujesz wiedzy na temat parametrów i innych ważnych kwestii.

Nie masz pewności, co wziąć pod uwagę podczas poszukiwań idealnego sprzętu? Bez obaw! W tej części znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki.

Wydajność oczyszczania powietrza

To m.in. po tym parametrze szybko rozpoznasz najlepsze oczyszczacze powietrza. Wyraża się go w metrach sześciennych na godzinę. Przyjmuje się, że wydajność powinna być minimum 3 razy wyższa od objętości pomieszczenia, w którym stanie sprzęt.

Jak to obliczyć?

Przypuśćmy, że szukasz sprzętu do pomieszczenia o powierzchni 25 metrów kwadratowych i wysokości 3 m. Jego objętość to 75 metrów sześciennych (25 x 3). Wynika z tego, że minimalna wydajność oczyszczacza powinna wynosić 225 metrów sześciennych na godzinę.

Oczywiście obliczenia dotyczą jednego pomieszczenia. Jeśli planujesz co pewien czas przenieść urządzenie do innych pokoi, dobierz wydajność tak, aby wszędzie działało wystarczająco skutecznie.

Gdy masz problemy z określeniem optymalnej wydajności, sprawdź opis sprzętu przygotowany przez producenta. Dowiesz się, do jak dużych pomieszczeń pasuje dane urządzenie.

Sposób filtracji

Wpływa na efektywność pracy oczyszczacza. Najlepiej oceniam modele z przynajmniej 3-stopniową filtracją. Taki sposób działania daje Ci pewność, że sprzęt pochłania nie tylko duże, ale i bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń.

Udział w pierwszym etapie filtracji bierze wkład wstępny. Zatrzymuje największe cząstki, czyli sierść zwierząt, włosy, kurz itp. Drugi w kolejności jest filtr HEPA, który odpowiada za zatrzymywanie bakterii, wirusów, zarodników pleśni i grzybów, roztoczy, smogu oraz pyłków roślin.

Trzeci etap to przeważnie działanie wkładu węglowego. Neutralizuje lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy.

Wiedz, że niektórzy producenci oferują oczyszczacze z bardziej rozbudowanym procesem filtracji, np. 5-stopniowym. Najważniejsze jest to, aby sprzęt działał skutecznie i wychwytywał cząsteczki, które utrudniają swobodne oddychanie. To istotne zwłaszcza w przypadku alergików.

Trwałość filtrów

Już wiesz, że w oczyszczaczu znajdziesz kilka różnych filtrów. Musisz pamiętać, że nie są wieczne. Wkłady należy regularnie czyścić, inaczej wydajność sprzętu się zmniejszy.

Filtr wstępny zwykle myje się pod bieżącą wodą, nie jest wymienny. HEPA czy węglowy przeważnie wystarczy odkurzyć, ok. 1 – 2 razy w miesiącu, a po upływie określonego czasu wymienić.

Producenci oczyszczaczy powietrza podają, jak trwałe są filtry. Najczęściej to 3 – 5 lat, czasami nieco mniej. Na szczęście nie musisz zapisywać w kalendarzu, kiedy kupić nowe wkłady. Większość oczyszczaczy oferuje praktyczny wskaźnik wymiany filtra.

Tryby pracy

Zazwyczaj masz ich kilka do wyboru. Podstawą jest tryb automatyczny, którego intensywność oczyszczania zmienia się w zależności od aktualnej jakości powietrza w domu. Kontrolują to wbudowane czujniki.

Urządzenia znanych marek zapewniają również tryb turbo, czyli bardzo intensywne oczyszczanie, a także nocny. Przydaje się, kiedy chcesz, żeby oczyszczacz pracował podczas Twojego snu. Po włączeniu programu nocnego hałas generowany przez sprzęt obniża się do najniższej wartości, a światła na obudowie gasną.

Zdarza się, że trybów pracy jest więcej, dochodzi np. delikatny czy specjalny program dla alergików. Jeżeli wahasz się, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, weź pod uwagę tryby, na jakich najbardziej Ci zależy.

Obsługa

Bardzo ważne jest to, żeby sterowanie urządzeniem nie sprawiało Ci żadnych trudności. Ryzyko, że sobie z tym nie poradzisz, jest niewielkie, bo niemal każdy oczyszczacz oferuje dotykowy ekran. To na nim swobodnie zmieniasz tryb pracy, włączasz i wyłączasz oświetlenie, a nawet sprawdzasz stan powietrza.

Nowoczesne sprzęty z modułem Wi-Fi dają też możliwość obsługi przy użyciu smartfona. Musisz tylko zainstalować wskazaną przez producenta aplikację i podłączyć do niej swój oczyszczacz.

Wówczas swobodnie zmieniasz ustawienia, nawet jeśli nie ma Cię w domu. Masz pełną kontrolę nad urządzeniem i jego pracą.

Poziom generowanego hałasu

Ze względu na to, że oczyszczacz będzie pracować minimum kilka godzin dziennie, nie może być zbyt hałaśliwy. Inaczej szybko zacznie przeszkadzać nie tylko Tobie, ale i pozostałym domownikom.

Co oznacza zbyt hałaśliwy? Według mnie oczyszczacz powietrza nie powinien pracować głośniej niż 50 – 60 dB. Pamiętaj przy tym, że po ustawieniu trybu turbo sprzęt nie będzie cichy, bo musi intensywniej filtrować powietrze.

W trybie nocnym hałas generowany przez urządzenie przeważnie obniża się do ok. 14 – 20 dB. Śpisz spokojnie, a oczyszczacz efektywnie pracuje.

Wymiary i waga

Wybierz taki sprzęt, który w żaden sposób nie będzie Ci przeszkadzać. Nie może zajmować dużo miejsca i utrudniać swobodnego przechadzania się po pokoju.

Zwróć też uwagę na to, jak ciężki jest oczyszczacz powietrza, jeśli planujesz przenosić go z miejsca na miejsce. Ta kwestia jest mniej istotna, jeżeli wybierasz urządzenie do jednego, ściśle określonego pomieszczenia w domu.

Dostępne na rynku oczyszczacze są na tyle zróżnicowane pod względem wymiarów i wagi, że na pewno znajdziesz dla siebie dobry model.

Dodatkowe funkcje

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji dodatkowych jest jonizacja. Oczyszczacz generuje jony ujemne, które neutralizują te dodatnie, a przy okazji przenoszone przez nie zanieczyszczenia. Dzięki temu kurz, bakterie i inne cząsteczki nie osiadają na meblach, firankach i podobnych przedmiotach.

Jonizacja tworzy w domu przyjazny mikroklimat, pozytywnie wpływa na samopoczucie i minimalizuje objawy alergii.

Godne polecenia są też oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania. Taki sprzęt docenisz zwłaszcza zimą, gdy przez wiele godzin dziennie musisz korzystać z ogrzewania. Zapomnisz o nadmiernie przesuszonym powietrzu i związanych z tym problemach. Mowa tu m.in. o suchej skórze, kaszlu, drapaniu w gardle i trudnościach z oddychaniem.

Oczyszczacz powietrza może być wyposażony również w:

  • Lampę UV-C.
  • Timer.
  • Blokadę rodzicielską.
  • Wskaźnik zanieczyszczenia powietrza.
  • Funkcję ozonowania.

Oczywiście nie wszystkie innowacje są potrzebne każdemu. Zastanów się, jakich opcji potrzebujesz, a które są według Ciebie zbędne lub mało istotne.

Design

Celowo umieszczam tę kwestię na końcu. Nie jest najważniejsza, ale jednocześnie warto ją uwzględnić.

Oczyszczacz powietrza prawdopodobnie ustawisz na widoku, więc nie warto wybierać pierwszego z brzegu modelu, który prezentuje się mało atrakcyjnie.

Sprzęty, które spotkasz w sklepach, zwykle są białe lub czarne, a ich design minimalistyczny. Dzięki temu dobrze prezentują się w różnych wnętrzach, zarówno tych nowoczesnych, jak i klasycznych.

Nikt nie zabrania Ci kupna oczyszczacza, który zwyczajnie Ci się podoba. Pamiętaj jednocześnie, że wygląd to nie wszystko, bo nie od niego zależy skuteczność filtracji powietrza.

Oczyszczacz powietrza – Ceny

Jak dowodzi test oczyszczaczy powietrza, tego typu sprzęty stają się coraz bardziej popularne. Wynika to m.in. z tego, że zaczęliśmy zwracać większą uwagę na to, czym oddychamy.

Zastanów się, dlaczego jeszcze nie masz własnego urządzenia. Czy ma na to wpływ strach przed nadwyrężeniem domowego budżetu?

Jeśli tak, koniecznie sprawdź poniższe informacje. Wiedz, że oczyszczacze powietrza są dostępne w kilku przedziałach cenowych, więc na pewno znajdziesz dla siebie dobry model.

Najtańsze sprzęty to te w cenie 250 – 600 zł. Są niewielkie, ale oczywiście wychwytują zanieczyszczenia krążące w powietrzu, w tym cząsteczki smogu, wirusy czy bakterie. W większości są ponadto estetyczne, oferują timer i kilka trybów pracy.

W czym więc tkwi haczyk? Tanie oczyszczacze są przeznaczone do mniejszych pomieszczeń. Rzadko pozwalają na obsługę smartfonem czy sprawdzanie na bieżąco jakości powietrza. Jeśli bardzo zależy Ci na takich funkcjach, musisz zainwestować w droższy sprzęt.

Droższy, czyli kosztujący ok. 600 – 1500 zł. W tym budżecie znajdziesz już modele najbardziej renomowanych marek wyposażone w praktyczne udogodnienia. Urządzenia te nie generują dużego hałasu, wyglądają nowocześnie i są energooszczędne. Wiele z nich nie tylko oczyszcza, ale też nawilża powietrze lub wzbogaca je o jony ujemne.

Mój ranking oczyszczaczy powietrza uwzględnia też sprzęty, za które zapłacisz 2000 zł lub znacznie więcej. Można powiedzieć, że to modele klasy premium. Neutralizują niemal 100 procent alergenów, usuwają brzydkie zapachy, są też wyposażone w jonizator i moduł Wi-Fi.

Oferują wiele funkcji, których być może nawet się nie spodziewasz. To np. kilka wskaźników jakości powietrza, które swobodnie przełączasz, więcej niż standardowe 3 tryby pracy i blokada rodzicielska. Ze względu na dużą wydajność to dobre oczyszczacze do większych wnętrz, nawet o powierzchni przekraczającej 60 – 70 metrów kwadratowych.

Aby nie przepłacić, przemyśl dokładnie, czego oczekujesz od sprzętu. Być może dojdziesz do wniosku, że droższy model jest kuszący, ale nie do końca odpowiedni, bo z niektórych funkcji i tak nie skorzystasz.

Najlepsze marki oczyszczaczy powietrza

Przygotowałem dla Ciebie także spis najbardziej znanych producentów oczyszczaczy powietrza. Jest ich kilku, a jeden z popularniejszych to Philips.

Marka wprowadziła na rynek bardzo nowoczesne sprzęty z praktycznymi funkcjami jak jonizacja i sterowanie smartfonem. Wyróżniającą je cechą jest też zastosowanie filtra NanoProtect HEPA. Nie bez znaczenia jest wysoka wydajność, nawet ponad 600 metrów sześciennych na godzinę.

Równie często polecane oczyszczacze powietrza to te marki Sharp. W jej ofercie znajdziesz zarówno droższe, jak i tańsze modele. Są solidne, estetyczne, a przy tym skuteczne. Dobrze nadają się dla alergików ze względu na neutralizowanie pyłków, sierści zwierząt i kurzu.

Inni godni uwagi producenci to Samsung i Xiaomi. Zapewne kojarzysz ich za sprawą smartfonów i innych urządzeń używanych na co dzień. Oczyszczacze powietrza są łatwe w obsłudze i często dostępne w atrakcyjnych cenach.

W tym miejscu należy też wspomnieć o marce Viomi, która współpracuje z Xiaomi. Proponuje funkcjonalne sprzęty z kilkustopniową filtracją, niektóre są wyposażone nawet w lampę UV.

To oczywiście nie koniec. Warto sprawdzić też oczyszczacze powietrza marek: Vestfrost, LIFAair, Silvercrest, Stadler Form, Electrolux, Dyson, Winix czy Ravanson. Są solidne i cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących.

Podsumowanie

Polecane oczyszczacze powietrza z rankingu bardzo szybko usuwają szkodliwe alergeny, ale też nieprzyjemne zapachy, np. dym papierosowy. Teraz nie musisz pytać o taki sprzęt na forum bądź czytać innych blogów, bo wiesz, na który oczyszczacz postawić.

Taki sprzęt przydaje się przez cały rok, szczególnie gdy cierpisz na alergię lub po prostu żyjesz w większym mieście. W lecie sporo pyłków, w zimie smog, a problemem praktycznie w każdym domostwie jest zbierający się kurz.

Po co to wdychać? Porządny oczyszczacz elektryczny usunie wszelkie zanieczyszczenia. Uchroni przed nimi Ciebie i Twoich najbliższych.

Jak się okazało, niektóre urządzenia wpływają także na kontrolę wilgotności. Na moim portalu znajdziesz jednak osobne urządzenia do tego zadania.

Nadmiar wilgoci redukują profesjonalne osuszacze powietrza. Nie pozwolą na rozwój pleśni czy pojawienie się grzyba w mieszkaniu lub domu.

Powietrze jest zbyt suche, przez co odczuwasz dyskomfort? Wtedy zobacz wydajne nawilżacze powietrza. Szybko zwiększają poziom wilgotności i oferują przydatne funkcje dodatkowe.

Oceń publikację
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments