Jaką kamerę sportową wybrać?
Kamery sportowe zawierają szereg parametrów, funkcji, regulacji, trybów itp. Aby się w tym wszystkim połapać, przeczytaj poniższą część. To pełnoprawny poradnik zakupowy. Po poznaniu go podejmiesz jeszcze lepszą decyzję, wiedząc, czego oczekiwać od swojej nowej kamerki akcji.
Rozdzielczość
Aktualnie powszechne są kamery sportowe 4K. To jakość uwzględniająca dużo więcej pikseli niż 2K, nie wspominając o Full HD. Jakby tego było mało, topowe modele potrafią przekraczać 5K. Olśniewająca jakość gwarantująca multum detali na nagraniach. W efekcie zachwyci Cię szczegółowość obrazu.
Z drugiej strony, istotne, aby mieć przy tym szeroki wybór dostępnych rozdzielczości. Te wyższe nie każdemu są potrzebne. Zajmują ogrom miejsca na karcie pamięci. Do tego czasem trudniej je edytować na komputerze, gdyż wymaga to mocnych podzespołów. Dochodzi do tego większe obciążenie akumulatora, czyli krótszy czas pracy.
Niemniej zawsze lepiej, gdy dana kamerka oferuje jak najwyższą rozdzielczość. Dobrze to świadczy o jej optyce, dając Ci szersze pole manewru co do jakości materiałów. Trudno się zatem dziwić, że na czele klasyfikacji stoją zwykle urządzenia sięgające zenitu w tym parametrze.
Liczba klatek na sekundę
Nic Ci po wysokiej rozdzielczości, jeśli nie ujrzysz przy niej odpowiedniej płynności. Na tę cechę wpływa właśnie liczba klatek na sekundę (FPS). Zasada jest tu prosta: im więcej, tym teoretycznie lepiej. Za minimum przyjmij 30 klatek na sekundę, lecz korzystniej gdy wartość ta osiąga 60 klatek.
Pamiętaj o zależności między rozdzielczością a płynnością. Przykładowo znajdą się kamerki oferujące 60 klatek w 2K, ale już 30 klatek przy 4K. Ogólnie nie ma w tym nic złego, nie są to jakieś przekłamania. Chodzi mi o to, aby sprawdzić przed zakupem tabelki przedstawiające stosunek klatkażu do jakości wideo.
Kąt widzenia
Obstawiam, że kamera sportowa będzie Ci służyć przede wszystkim do rejestrowania swojej aktywności fizycznej. To np. nurkowanie, sporty drużynowe, bieganie, jazda na rowerze, motocyklu bądź desce snowboardowej. Zapewne nie chcesz przeoczyć niczego istotnego, prawda?
Zadbaj o dostatecznie szerokie pole widzenia, aby móc ująć w kadrze wszystko, co dla Ciebie ważne. Obecnie sprzęty zapewniają kąt widzenia przekraczający 150 stopni (często to 170 stopni). Zyskasz pewność, że nagrasz to, co chcesz (w końcu w czasie filmowania raczej nie myślisz o dokładnym kadrowaniu).
Na rynku trafisz nawet na kamery sferyczne, czyli z kątem widzenia wynoszącym 360 stopni. Uważaj tylko, aby w trakcie użytkowania sprzętu nie okazało się, że daje efekt rybiego oka. Wtedy linie przy bokach kadru zakrzywiają się, co nie zawsze wygląda dobrze.
Na szczęście producenci starają się temu zapobiec. Wyposażają swoje kamery w różne technologie i funkcje utrzymujące linię horyzontu prosto, bez żadnych zakrzywień. Przeważnie masz też do dyspozycji opcję naprawy tej kwestii poprzez edycję wideo.
Stabilizacja obrazu
Stabilizacja minimalizuje drgania i wstrząsy obrazu, przez co filmy przyjemniej się ogląda. Nie wszystkie kamery sportowe zapewniają tę opcję, ale te droższe zazwyczaj tak. Tym samym nie musisz już korzystać z takich akcesoriów jak gimbal.
Zoom
Czyli opcja przybliżenia/powiększenia obrazu. Nie odgrywa tak istotnej roli jak poprzednie aspekty, jednakże niektórzy oczekują tej funkcji. Zoom może być optyczny lub cyfrowy. Lepsze efekty da Ci ten pierwszy. Dlaczego? Ponieważ nie uświadczysz tu znacznej utraty jakości.
Druga sprawa to skala powiększania obrazu. Jeżeli przy zoomie widnieje np. x2, to dwukrotnie przybliżysz obraz. Niektóre dobre kamery sportowe idą z tym dużo dalej, oferując x4, a nawet x8. Znajdą się i takie, które w ogóle nie zapewniają tej funkcjonalności. Jeśli Ci na niej zależy, sprawdź obecność, rodzaj i skalę.
Tryby nagrywania
Sporo mówią o zastosowaniu i praktyczności kamery sportowej. Umożliwią Ci stworzenie ciekawszych ujęć oraz dodawanie różnych efektów.
Najpopularniejsze tryby to:
- Slow motion – możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie. Podobnie jak w przypadku zoomu, sprawdź przy okazji skalę. Niektóre kamerki pozwalają nawet na ośmiokrotne spowolnienie.
- Timelapse – możliwość tworzenia filmów poklatkowych. Ciekawa opcja np. dla miłośników przyrody. Krótki filmik pokaże w przyspieszonym tempie choćby kilkugodzinną zmianę na nocnym niebie.
- HDR – tryb znany głównie z telewizorów, lecz pojawia się też w kompaktowych kamerkach. W ogólnym rozrachunku poprawia odwzorowanie kolorów, odpowiednio nasycając barwy. Przydaje się również podczas nagrywania pod wodą.
- Bullet time – taki matrixowy efekt spowalniający lub zatrzymujący czas.
- Nagrywanie w pętli – czyli automatyczne nadpisywanie starych nagrań nowymi. Nie martwisz się o nagły brak wolnego miejsca na karcie pamięci.
- Automatyczne utrzymywanie horyzontu – kamera automatycznie wykrywa horyzont i go utrzymuje. Ty za to nagrywasz ze sprzętem ustawionym w dowolnej pozycji.
- Transmisja na żywo – a więc nadawanie na żywo swoich wyczynów.
Czas pracy
Tak naprawdę trudno jednoznacznie ocenić tę kwestię. Wiadomo, że najkorzystniej, gdy sprzęt pracuje dobre kilka godzin przy wysokiej rozdzielczości. Druga sprawa, że zależy to też właśnie od jakości nagrań czy włączonych trybów. Dlatego czasem tanie kamerki potrafią dłużej działać po naładowaniu niż te topowe.
W każdym razie sprawdź czas pracy i to najlepiej ten dotyczący nie tylko niskiej czy średniej rozdzielczości. Musisz samodzielnie ocenić, czy Ci to wystarczy, bo Ty najlepiej wiesz, co i jak długo zamierzasz nagrywać. Możesz przy okazji rzucić okiem na szybkość ładowania, gdyż są modele z ekspresowym uzupełnianiem stanu baterii.
Łączność
Większość dobrych kamer sportowych zapewnia Wi-Fi i Bluetooth. Zwracałem uwagę na ich obecność, tworząc ranking. To duże ułatwienie, ponieważ zyskasz nowe możliwości. Przede wszystkim sparujesz kamerę ze smartfonem, żeby szybko przerzucić na niego pliki i np. podzielić się nimi w mediach społecznościowych.
Druga opcja to domowa sieć i przesłanie plików do chmury. Bez przewodowego połączenia wyślesz, co chcesz, na swój komputer. Niektórzy producenci oferują przy tym aplikacje lub bardziej zaawansowane oprogramowania. Pozwoli Ci to na edycję wideo. Mało opcji? No to wiedz, że Wi-Fi może się też wiązać z transmisją na żywo.
Rzadziej spotykany moduł łączności bezprzewodowej stanowi GPS. Przyda Ci się, gdy zamierzasz na filmach umieszczać np. naklejki z danymi o lokalizacji, prędkości poruszania się bądź wysokości. Niestety włączony GPS dużo szybciej rozładuje kamerkę.
Przechodząc do bardziej standardowej łączności, podstawę stanowi USB-C. Podłączysz kamerę chociażby do urządzenia mogącego przechować pliki bądź wyświetlić nagrania na większym ekranie. Ponadto ten popularny interfejs umożliwi Ci naładowanie kamerki (również w terenie, bo powerbankiem).
Wymiary i waga
Przeglądając polecane kamery sportowe, dojdziesz do wniosku, że nie są to duże sprzęty. Wiele urządzeń mieści się w dłoni. Dobry wybór jeśli szukasz czegoś do przymocowania do kasku. Tak mały model nie będzie Ci wadził podczas uprawnia sportu i aktywności.
Waga też nie należy do najwyższych. Znajdziesz na rynku marki, które dodatkowo specjalnie dobierają materiały wykonania obudowy. Po co? Aby ich kamery sportowe były jeszcze lżejsze. Rzecz jasna gabaryty i ciężar podlegają mocno subiektywnej ocenie, jednakże takie kamerki są zwykle kompaktowe.
Wytrzymałość
Porządna kamera akcji musi sporo przetrwać. Fundament stanowi odporność na wodę, pył, kurz, błoto itp. Zazwyczaj określa to stosowna norma, którą warto bliżej poznać przed zakupem. Przykładowo IPX8 oznacza pełną wodoszczelność. Taki sprzęt bez obaw zanurzysz w wodzie, mogąc z nim nurkować.
Norma to jednak nie wszystko. Liczą się również praktyczne rozwiązania. Osobiście doceniam możliwość łatwej i samodzielnej wymiany obiektywu. Z czasem może przecież złapać jakieś zarysowania. Bez możliwości wymiany pojawi się problem, prawda?
Kolejna sprawa to tolerowana temperatura, która nie wywoła awarii i nie obniży jakości wideo. Producenci zwykle podają w specyfikacjach cały zakres. Spójrz na niego, gdy zamierzasz np. nagrywać sporty zimowe lub przeciwnie: bawić się na słonecznej plaży w ciepłym kraju.
Dodatkowe udogodnienia
To temat rzeka, bo producenci prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach. Wszystko po to, aby zachęcić do zakupu swoich urządzeń.
Jak pokazuje test kamer sportowych, do najpopularniejszych udogodnień dodatkowych należą:
- Dwa ekrany LCD – czasami jeden ekran LCD to za mało. Dodatkowy ułatwi obsługę, pozwalając też np. na podglądanie obrazu na żywo. Jeżeli ekrany są dotykowe, powinny zachowywać responsywność, szybko reagując na dotyk.
- Dwa obiektywy – nagrywasz jednocześnie siebie i to, co dzieje się przed Tobą. To funkcja przeznaczona głównie dla vlogerów. Obecność 2 obiektywów nierzadko pozwala też na sferyczne filmowanie w 360 stopniach.
- Hydrofobowa osłona – sprawia, że krople wody dużo szybciej znikają z obiektywu.
- System diod LED – zapewnia oświetlenie. Wykorzystasz to udogodnienie nie tylko po zapadnięciu zmroku, ale i podczas filmowania pod wodą.
- Czujnik temperatury barwowej – współgra z działaniem przysłony, zwiększając jakość nagrań przy gorszym oświetleniu.
- Sterowanie głosem – nie używasz nawet rąk, aby obsłużyć kamerę, bo odczyta konkretne komendy głosowe.
- Redukcja szumu – jeżeli nie chcesz dodawać do filmu podkładu muzycznego, bardzo się przyda.
- Laserowe pozycjonowanie – wskaże Ci miejsce, które znajduje się w nagrywanym kadrze. To rozwiązanie przydaje się głównie w kamerach akcji dla policjantów.
Akcesoria
Jeśli nie wiesz, jaka kamera sportowa będzie dla Ciebie dobra, sprawdź, jak dużo akcesoriów z nią otrzymasz. Standard to kabel do ładowania, ściereczka do czyszczenia i różne elementy montażowe. Chodzi o mocowania i uchwyty, np. na kask.
Jeszcze milsze dodatki stanowią: wymienny akumulator, wodoodporna obudowa (do zanurzania się na większą głębokość), selfie stick czy etui. Zastanów się, na jakich akcesoriach najbardziej Ci zależy. Wybierając kamerę sportową, która ma je w komplecie, nie musisz inwestować w nie osobno.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, za pomocą jakich kamer sportowych nagrasz swoje wyczyny w najlepszej jakości. Nie brakuje w nich dobrej stabilizacji, użytecznych trybów czy wysokiej rozdzielczości wideo. Po takiej dawce wiedzy nie musisz już pytać na forum czy grupach o najlepsze kamery sportowe.
Jeżeli chcesz o coś dopytać lub wyrazić swoje zdanie na temat jakiejś kamery sportowej, sekcja komentarzy jest Twoja.
Top kamery sportowe miewają szerokie zastosowanie. Czasem z powodzeniem zastępują nieco podobne sprzęty. Niemniej znajdą się inne kategorie, które wiodą prym w konkretnym zadaniu. Mowa chociażby o rejestratorach trasy dla kierowców. Zawiera je ranking kamer samochodowych.
Będąc w terenie, nie zapomnij o dodatkowym magazynie energii. Wtedy zyskasz pewność, że nagrasz wystarczająco długi materiał. Zresztą zawsze warto posiadać dobry powerbank. Co więcej, znajdą się modele ładowane słońcem, co potwierdza ranking powerbanków solarnych.
Bywa też tak, że kamerki sportowe uzupełniają bardziej zaawansowane sprzęty. Przykład stanowią najlepsze drony. Te droższe mają już coś do nagrywania na swoim pokładzie, ale nie stanowi to standardu w tej kategorii.
Często przeprowadzasz wideorozmowy przy PC? Wtedy dobrze mieć pod ręką najlepszą kamerę internetową do komputera.