W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Najlepsza kamera sportowa Ranking 2024

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  26 kwietnia 2024
Komentarze:  0

Ranking kamer sportowych pokaże Ci profesjonalne kamerki 4K, jak i tanie, a dobre modele. Wybierając coś z zestawienia, nagrasz spektakularne filmiki! Uwiecznisz jazdę na rowerze, motocyklu bądź wodne wyczyny, w tym nurkowanie. Jeżeli uwielbiasz ekstremalne sporty, koniecznie zajrzyj poniżej!

Najlepsza kamera sportowa - ranking, opinie

Ranking kamer sportowych 2024 - TOP 10

GoPro Hero 11 Black

GoPro Hero 11 Black, czyli najlepsza kamera sportowa. Oferuje wydajny sensor poszerzający pole widzenia. Nagrywaj i wykorzystuj swoją kreatywność, aby zaskoczyć wszystkich oryginalnymi nagraniami. Ta wodoszczelna kamera sportowa oferuje 2 tryby pracy: dzienny i nocny. Nie musisz być fachowcem, aby tworzyć profesjonalne filmy. Nie tracisz czasu na samodzielne dostosowywanie ustawień.

Za pomocą sprzętu filmujesz nawet w rozdzielczości 5.1K. Uchwycisz każdy szczegół. Dzięki funkcji Horizon Lock zyskujesz stabilne, proste nagrania, nie musisz korzystać z dodatkowych akcesoriów. Ta mała kamera sportowa sprawdzi się też jako model internetowy. Gwarantuje praktyczność, wykorzystasz ją w różnych sytuacjach. Do tego zasila ją pojemny, wymienny akumulator.

Ocena produktu: 9.81/10
DJI Osmo Action 3 Adventure Combo

Urządzenie, które nie ulegnie awarii przez kontakt z wilgocią. To wodoszczelna kamera sportowa 4K. Zabezpieczono ją też przed działaniem niskiej temperatury, bez obaw wykorzystasz ją w ekstremalnych warunkach. Łatwo zamontujesz sprzęt na selfie sticku bądź innym mocowaniu. Dodatkowe udogodnienie to funkcja HorizonBalancing poprawiająca pochylenie w poziomie. Nie narzekasz, że filmy są niestabilne.

Do dyspozycji masz dwa dotykowe ekrany, co stanowi duży wyróżnik. Komfort użytkowania poprawia też menu w języku polskim. Ta szerokokątna kamera sportowa wysokiej jakości nie waży dużo. Zabierzesz ją ze sobą wszędzie. Bez problemu przypniesz sprzęt do kasku czy ubrania. W zestawie otrzymujesz sporo akcesoriów, m.in. 3 akumulatory z etui i wysięgnik teleskopowy.

Ocena produktu: 9.74/10
GoPro Hero 10 Black (CHDHX-101-RW)

Profesjonalna kamera sportowa, której maksymalna rozdzielczość to 5.3K. Z tyłu znajdziesz duży ekran oferujący funkcję powiększania dotykiem. To wygodna w obsłudze kamerka z Wi-Fi i Bluetooth. Zasila ją pojemny akumulator, którego nie musisz zbyt często ładować. Nie martwisz się zatem, że urządzenie rozładuje się w najmniej oczekiwanym momencie.

Ranking kamer sportowych nie mógł się obejść bez tej propozycji. Ten niewielki sprzęt zapewni Ci dużo możliwości. Nagrywasz filmy i robisz zdjęcia, także nocą. Na pewno docenisz trwałą, wodoszczelną i wstrząsoodporną obudowę. Producent zadbał o sprytne rozwiązania. Przykład to automatyczne przesyłanie materiałów do chmury w czasie ładowania. Nic przypadkowo Ci nie zginie.

Ocena produktu: 9.61/10
Insta360 One X2

Wytrzymała kamera sportowa, która robi dobre zdjęcia. Producent wyposażył ten polecany sprzęt w pełną stabilizację i funkcję rejestrowania obrazu w 360 stopniach. Uzyskasz idealnie dopracowane i kreatywne ujęcia. Urządzenie z powodzeniem wykorzystasz również do vlogowania i to o dowolnej porze. W razie potrzeby skorzystasz z trybu nocnego.

Cechą wyróżniającą kamerę sportową jest okrągły ekran dotykowy. Gwarantuje intuicyjną obsługę. Samodzielnie wybierasz rozdzielczość między 3K a 5.7K. Nowoczesność sprzętu potwierdza wbudowane Wi-Fi oraz sterowanie głosem. Bez problemu schowasz tę mini kamerę sportową do kieszeni. Poza akumulatorem w komplecie dostajesz etui i ściereczkę do czyszczenia.

Ocena produktu: 9.58/10
DJI Action 2 Dual-Screen Combo

Dobra kamera sportowa pod wodę. Zanurzysz się z nią nawet do 10 metrów, bez obaw o jakiekolwiek awarie. Dodatkowo obiektyw i wyświetlacz z hartowanego szkła Gorilla Glass wykazują odporność na zarysowania. To bardzo solidny sprzęt z obudową z lekkiego, a wytrzymałego aluminium. Zmieści się w dłoni, dlatego podróżowanie z nim to czysta przyjemność.

To trwała kamera sportowa na kask i nie tylko. Przypniesz ją też bez trudu np. do ubrania lub gimbala. Wiedz, że nagrania pozytywnie zaskoczą Cię zarówno dobrą jakością obrazu, jak i dźwięku. Odpowiada za to złożony z 4 mikrofonów system Matrix Stereo. Razem z urządzeniem dostajesz kilka akcesoriów. To m.in. zawieszka na szyję, uchwyt magnetyczny i kabel do ładowania.

Ocena produktu: 9.42/10

GoPro Hero 9 Black (CHDHX-901-RW)

GoPro Hero 9 Black (CHDHX-901-RW)

Polecana kamera sportowa dla biegaczy, nurków czy motocyklistów. Oferuje różne tryby stabilizacji obrazu, funkcję automatycznego utrzymywania horyzontu i tryb nagrywania w jakości 5K. Sprzęt przyda Ci się również do robienia zdjęć. Nie musisz korzystać z gimbala, aby fotografie były wyraźne i nieporuszone. Urządzenie obsługujesz za pomocą kolorowego, dotykowego ekranu LCD.

Dużą zaletą tej małej kamery sportowej jest solidność. Zanurzysz się z nią na głębokość do 10 metrów. W dodatku została starannie zabezpieczona przed kurzem i podobnymi czynnikami. Masz pewność, że nic jej się nie stanie, bez względu na to, gdzie nagrywasz. Zwróć uwagę także na akumulator o pojemności 1720 mAh. Nie przejmujesz się niespodziewanym rozładowaniem.

Ocena produktu: 9.33/10

SJCAM SJ8 Pro

SJCAM SJ8 Pro

Dobrej jakości kamera sportowa dla początkujących. Sprawdzi się też w przypadku bardziej zaawansowanych osób, pozwalając na rozwijanie swoich umiejętności. Urządzenie zapewnia bardzo szeroki, bo aż 170-stopniowy kąt widzenia. Wszystko za sprawą 7 szklanych soczewek. Tym samym zmieścisz w kadrze to, na czym Ci zależy. Jeśli chcesz, sprzętem sterujesz zdalnie przy użyciu aplikacji.

Menu w języku polskim daje Ci pewność co do nieskomplikowanej obsługi. Nie martw się o jakość obrazu. Do dyspozycji masz stabilizację, cyfrowy zoom (x8) i nowoczesne funkcje redukujące szumy. Kamerę obsługujesz za pomocą dotykowego ekranu. Jego czułość można porównać do ekranu smartfona, więc nie obawiaj się o komfort. Urządzenie wykorzystasz też do robienia zdjęć.

Ocena produktu: 9.27/10

LAMAX W9.1

LAMAX W9.1

Sprzęt, dzięki któremu nagrywasz filmy w jakości 4K. Technologie, w jakie go wyposażono, zapewniają podkreślenie detali oraz głębokie, rzeczywiste kolory. To porządna kamera sportowa z dwoma ekranami LCD. Masz pełną kontrolę nad tym, co nagrywasz, więc nic Cię negatywnie nie zaskoczy. Obudowa jest wodoodporna i zabezpieczona przed uszkodzeniami.

Dla wielu to bezawaryjna kamera sportowa. W komplecie dostajesz sporo praktycznych akcesoriów: uchwyt na kask, stalową linkę oraz mini statyw. Sprzęt wykorzystasz w różnych sytuacjach. Nagrasz filmy, które pozostaną stabilne nawet podczas intensywnego ruchu. Przy okazji pobawisz się różnymi trybami pracy, takimi jak rejestrowanie obrazu w zwolnionym tempie.

Ocena produktu: 9.14/10

SJCAM SJ6 Legend

SJCAM SJ6 Legend

Tania kamera sportowa Wi-Fi oferująca stabilizację obrazu i wodoszczelność do 30 metrów. Wyposażono ją również w regulowany, szeroki kąt widzenia. Za jej pomocą bezproblemowo nagrasz wszystko, co tylko zechcesz. Sprzęt łatwo obsłużysz poprzez duży, dotykowy ekran. Ranking kamer sportowych byłby niekompletny bez tego opłacalnego modelu.

Nie musisz się martwić, że akumulator nagle się rozładuje. Producent zadbał, aby był pojemny i wytrzymały. Dopilnował też, żeby w zestawie znalazły się przydatne dodatki. Otrzymujesz m.in. różne mocowania i adaptery, aby nagrywanie było w pełni komfortowe, niezależnie od sytuacji. To kamera sportowa z zoomem cyfrowym (x4). Obsługujesz ją wygodnie za pomocą aplikacji na smartfonie.

Ocena produktu: 9.09/10

SJCAM SJ4000

SJCAM SJ4000

Kamera sportowa do 500 zł dla mniej wymagających użytkowników. Z uwagi na stabilizację obrazu nie ryzykujesz, że nagrania okażą się niewyraźne. Zabierzesz ją ze sobą wszędzie, nawet w kieszeni spodni. To urządzenie o kompaktowych wymiarach, które dodatkowo wyróżnia się minimalistycznym designem. Nie wypadnie Ci przypadkowo z dłoni, bo obudowę po bokach pokryto gumą.

To użyteczny sprzęt. Wykorzystasz go także do rozmów przez internet czy nawet jako wideorejestrator w aucie. Podobnie jak inne polecane kamery sportowe zawiera różne akcesoria dołączone do kompletu. Znajdziesz mocowania i adaptery, wodoodporną obudowę i ściereczkę do czyszczenia. Z tą kamerą nagrasz filmiki w jakości Full HD i wygodnie zrobisz zdjęcia.

Ocena produktu: 8.9/10

Najlepsze kamery sportowe - Ranking 2024

Kamera sportowa GoPro Hero 11 Black

Kamera sportowa GoPro Hero 11 Black

Topowa kamera sportowa GoPro Hero 11 Black nagrywa nawet w jakości 5.1K i robi bardzo dobrej jakości zdjęcia. Zarejestrujesz nią bardzo płynne ujęcia, również za sprawą innowacyjnej stabilizacji HyperSmooth. To polecany sprzęt m.in. dla motocyklistów, narciarzy i nurków. Zdecydowany lider rankingu!



Nie tylko dla profesjonalistów

O GoPro Hero 11 Black mówi się, że to najlepsza kamera sportowa dla wymagających użytkowników i profesjonalistów. To prawda, świadczą o tym parametry, a potwierdzenie stanowią testy konsumenckie. Mowa nie tylko o wysokiej rozdzielczości, ale też o 155-stopniowym kącie widzenia i 3 wbudowanych mikrofonach.

Niemniej wiedz, że to solidna kamera sportowa odpowiednia też dla mniej doświadczonych osób. Skorzystaj z trybu łatwego, aby poczuć się jak zawodowiec. Sprzęt dostosuje najważniejsze ustawienia za Ciebie, żeby zapewnić jak najlepsze rezultaty.

Nie przejmujesz się ekspozycją i podobnymi sprawami. Mimo to uzyskujesz świetnej jakości nagrania, na których wszystko doskonale widać. Zauważysz też, że ujęcia nie są niewyraźne i poruszone, nawet w intensywnym ruchu. Hero 11 Black to top kamera sportowa z dobrą stabilizacją.

Ciekawe udogodnienia

Producent zadbał, aby sprzęt wyróżniał się innowacyjnymi udogodnieniami poprawiającymi komfort użytkowania. Do dyspozycji masz choćby funkcję Horizon Lock. Gdy ją włączysz, utrzymasz horyzont na nagraniach, nawet przy obrocie 360 stopni. Obraz masz zawsze idealnie prosty i to bez Twoich starań.

Ponieważ to kamera sportowa z GPS, zapisuje lokalizację i trasę. Docenisz tę opcję, jeśli uprawiasz sporty ekstremalne. Dostajesz wówczas takie szczegóły jak przebyty dystans i prędkość poruszania się.

Do tego dochodzą specjalne efekty nocne. Wykorzystasz urządzenie nie tylko w dzień, ale i po zapadnięciu zmroku. Nagrasz np. wędrówkę gwiazd po niebie albo efekty świetlne, które tworzą poruszające się po drodze auta. Uwierz, dobrze mieć pod ręką kamerę sportową z trybem nocnym.

Solidność przede wszystkim

Użytkownicy doceniają GoPro Hero 11 Black za wytrzymałość. To wysokiej jakości kamera, z którą niczym się nie przejmujesz. Jest wodoodporna, czyli nie ulegnie awarii na skutek kontaktu z wilgocią.

Z tym urządzeniem nagrywasz filmy w każdych warunkach. Wyposażono je w akumulator Enduro poprawiający wydajność na mrozie. Używasz kamery w dowolnych warunkach, nie martwiąc się o jej działanie.

Sprzęt docenisz też za poręczność i możliwość szybkiego zamocowania do kasku czy uchwytu. W efekcie to polecana kamera sportowa na motocykl i nie tylko.

Kamera sportowa DJI Osmo Action 3 Adventure Combo

Kamera sportowa DJI Osmo Action 3 Adventure Combo

DJI Osmo Action 3 Adventure Combo to urządzenie wyposażone w dwa kolorowe, dotykowe wyświetlacze. Zapewniają łatwą obsługę i stałą kontrolę tego, co nagrywasz. Oprócz tego sprzęt oferuje jakość 4K, stabilizację obrazu i wodoodporność do 16 m. Czy warto go kupić?



Nagrywaj jak zawodowiec

Ta mała kamera sportowa jest niepozorna. Zdziwisz się, jak dużo potrafi. Za pomocą nowoczesnych technologii nagrasz filmy niczym zawodowiec.

Rozdzielczość 4K i szerokie pole widzenia (155 stopni) to dopiero początek. Sprzęt oferuje czujnik temperatury barwowej, który automatycznie dobiera parametry obrazu. Otrzymujesz właściwą, naturalną kolorystykę i to bez względu na warunki świetlne, w jakich nagrywasz.

Szukasz kamery sportowej 60 FPS? A co powiesz na nagrywanie 4K przy… 120 klatkach na sekundę?! Szalony wynik, lecz ta dobrze oceniana kamerka go osiąga. Nagrania wręcz kinowej jakości zachwycą Cię płynnością. Nie ma tu mowy o smużeniu czy opóźnieniach.

Z DJI Osmo Action 3 Adventure Combo sprawdzisz się w akcji. Zanurzysz się z nim głęboko w wodzie, zaszalejesz w mroźny dzień i popiszesz w trudnym terenie. Urządzenie jest odporne na zarysowania, a nawet upadki z wysokości do 1,5 m. Dla wielu osób sprawdza się też jako podwodna kamera sportowa.

Mocny akumulator

Akumulator to ważna kwestia w przypadku czołowych kamer sportowych. Akurat tutaj nie musisz się o niego martwić. Po naładowaniu spokojnie nagrywasz przez kilkadziesiąt minut w najwyższej rozdzielczości.

DJI Osmo Action 3 Adventure Combo zadziała niezawodnie w niskiej temperaturze, do -20 stopni. W razie potrzeby szybko podładujesz urządzenie. Skorzystaj ze specjalnej funkcji, aby w ciągu 18 minut dobić do 80 procent akumulatora.

Dopracowany system montażu

Mój ranking kamer sportowych prezentuje różne sprzęty, ale nie każdy zapewnia tak dopracowany system montażu. Doceniło go wiele osób. Ten sprzęt wykorzystuje magnetyczne szybkozłączki.

Bez wysiłku zamontujesz go na kasku czy wysięgniku teleskopowym. Używasz kamery, jak chcesz, i wygodnie nagrywasz. Raz może to być kamera sportowa na głowę, a innym razem zamontowana na rowerze.

Pod tym względem sprzęt dopracowano znacznie lepiej niż jego poprzednika, a więc poprzednią generację. Pamiętaj, że ustawisz go nie tylko w trybie poziomym, ale i pionowym. W drugim przypadku potrzebujesz specjalnej ramki, niemniej używanie jej nie sprawia żadnych problemów.

Kamera sportowa GoPro Hero 10 Black (CHDHX-101-RW)

Kamera sportowa GoPro Hero 10 Black (CHDHX-101-RW)

Niezawodna kamera sportowa ze stabilizacją obraz GoPro Hero 10 Black (CHDHX-101-RW) zapewnia intuicyjną obsługę. Wykorzystujesz do tego duży, dotykowy wyświetlacz LCD. Jej dodatkowe atuty to kompaktowe wymiary i solidna obudowa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego urządzenia, zajrzyj do opinii.



Nagrywanie, fotografowanie i znacznie więcej

Zastanawiasz się, jaką kamerę sportową kupić, aby była wystarczająco praktyczna? GoPro Hero 10 Black (CHDHX-101-RW) zwróci Twoją uwagę. Sprawdza się nie tylko do nagrywania podczas uprawiania sportów.

Z tym sprzętem swobodnie vlogujesz i prowadzisz transmisje internetowe. Zapewnisz swoim widzom dobrej jakości obraz i zero problemów z oglądaniem. Mało tego, wykorzystasz go także do fotografowania.

Urządzeniem zrobisz sobie selfie w każdej, nawet najbardziej szalonej sytuacji. Dotykowe elementy sterujące zapewniają szybką reakcję. Wszystkie pliki wygodnie przenosisz na kilka sposobów, a więc przez aplikację lub USB, jak Ci wygodniej.

Postępy technologiczne

Posiadacze tej kamery sportowej na rower czy pod wodę chwalą ją za postępy technologiczne. W porównaniu do starszej generacji modelu wypada lepiej pod kątem sposobu działania i komfortu użytkowania.

GoPro Hero 10 Black (CHDHX-101-RW) ułatwia ustawienie najlepszej stabilizacji obrazu. Wszystko dzięki HyperSmooth 4.0. Problem drgających nagrań to już nie Twój problem. Właśnie po to inwestuje się w tak dobre kamery sportowe o profesjonalnej specyfice.

Nie martw się, że przypadkowo coś przegapisz, np. robiąc zdjęcia. Z funkcją LiveBurst na 1,5 sekundy przed i po naciśnięciu migawki włącza się nagrywanie. W razie potrzeby skorzystasz też z opcji czasowego lub zaplanowanego nagrywania. Funkcji znajdziesz tu multum. Najważniejsze, że to nie bajery, a praktyczne udogodnienia.

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Producent wyposażył sprzęt w różne profile ustawień, np. kinowy, standardowy czy aktywność. Jeśli chcesz, stworzysz też własny, dopasowując ustawienia do nagrywanej sytuacji.

Nie tracisz cennego czasu na dobieranie parametrów. W razie potrzeby skorzystasz z naklejek z GPS, aby informować o swojej pozycji, prędkości poruszania się bądź wysokości. Kamera dokonuje precyzyjnych pomiarów swoimi sensorami.

Poza tym tę kamerę sportową łatwo przypniesz do kasku lub wybranego akcesorium. Wymiana mocowania to banał za sprawą zintegrowanych słupków montażowych.

Kamera sportowa Insta360 One X2

Kamera sportowa Insta360 One X2

Insta360 One X2, czyli godna polecenia kamera sportowa z dobrą stabilizacją, pozwoli Ci również na swobodne robienie zdjęć. To wodoodporne urządzenie z Wi-Fi i Bluetooth, które oferuje szeroki kąt widzenia 360 stopni. Ta nowa wersja sferycznego sprzętu Insta360 ma kilka innych atutów, o których trzeba powiedzieć. Opisuję je poniżej.



Kompaktowe wydanie, ogrom możliwości

To mała i sferyczna kamera sportowa, ale niech Cię to nie zwiedzie. Gwarantuje bardzo dużo możliwości, które wykorzystasz, nawet jeśli jesteś osobą początkującą.

Użyjesz sprzętu jako standardowej kamery z jednym obiektywem. Nagrasz w 360 stopniach, w nocy lub dowolnie ją obrócisz, a Horizon Lock i tak automatycznie wypoziomuje filmy.

Ponadto łatwo stworzysz nagrania jak za pomocą drona. Producent zastosował innowacyjną technologię niewidzialnego selfie sticka. Żadne akcesoria nie będą psuły kadru. Urządzenie nadaje się też do vlogowania, ma szerokie zastosowanie.

Komfort użytkowania

Użytkownicy mówią, że to dobra kamera sportowa, gdyż zapewnia łatwą obsługę, niemal intuicyjną. Jest niewielka, dlatego zabierzesz ją ze sobą wszędzie. Żeby zanurzyć się z nią w wodzie, nie musisz stosować dodatkowej obudowy, to duży plus.

W razie potrzeby sprzętem sterujesz za pomocą telefonu. Poza tym to za jego pośrednictwem edytujesz nagrania, wystarczy Ci specjalna aplikacja. Poczujesz się jak profesjonalista i zobaczysz, że to świetna zabawa.

Nie musisz zastanawiać się nad kadrem czy martwić o kolory. W aplikacji poprawisz wszystko, na czym Ci zależy. Wiedz, że nie tylko jakość obrazu jest dobra. Dźwięk też okazuje się bez zarzutu, co potwierdzają niezależne testy.

Nagrywaj zawsze i wszędzie

Insta360 One X2 to wierny przyjaciel w podróży i nie tylko. Wykorzystuje sztuczną inteligencję, dzięki której przekonasz się, że nagrywanie to nic skomplikowanego.

Specjalny tryb AquaVision poprawi kolory pod powierzchnią wody. HDR zapewni naturalne oświetlenie, a z funkcją Follow Cam śledzisz nagrywany obiekt, aby zawsze był w centrum kadru.

Z kolei vlogerzy docenią możliwość nagrywania za pomocą dwóch obiektywów jednocześnie. Filmujesz siebie, ale też to, co znajduje się przed Tobą. A to wszystko za pomocą kompaktowej kamerki!

Kamera sportowa DJI Action 2 Dual-Screen Combo

Kamera sportowa DJI Action 2 Dual-Screen Combo

Wytrzymała kamera sportowa DJI Action 2 Dual-Screen Combo zapewni Ci dobrej jakości zdjęcia oraz filmy z dźwiękiem na wysokim poziomie. Nie waży dużo, obudowę wykonano z aluminium. Ponadto nagrywa w jakości 4K, a obsługujesz ją przez dotykowy wyświetlacz. Sprawdź, czy będzie to dla Ciebie najlepszy wybór.



Gwarancja solidności

Producent dopilnował, żeby urządzenie było bardzo solidne. Stąd aluminiowa obudowa, która nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Wyświetlacz i obiektyw powstały z hartowanego szkła Gorilla Glass. Nie martwisz się, że przypadkowo je zarysujesz. Ta kamera sportowa jest też wodoodporna i pyłoszczelna.

Swobodnie zanurzaj się z nią na głębokość do 10 metrów. Nic jej się nie stanie, a Ty zyskasz ciekawe ujęcia pod powierzchnią wody. W razie konieczności dokup specjalną obudowę dodatkową, aby móc nurkować do 60 metrów.

Aplikacja DJI Mimo

Po zakupie sprzętu zainstaluj na swoim smartfonie aplikację DJI Mimo. Pomoże Ci w szybkim edytowaniu i udostępnianiu nagranego materiału. Wielu osobom z powodzeniem zastępuje bardziej klasyczne oprogramowanie zewnętrzne na komputer.

Film dopracujesz samodzielnie lub zostawisz to edytorowi AI. Sztuczna inteligencja dobierze najlepsze fragmenty, dopasuje muzykę i przejścia. Ciekawe, prawda?

Akcesoria w komplecie

Pamiętaj, że to praktyczna kamera sportowa z akcesoriami. Co prawda nie znajdziesz ich bardzo dużo, ale otrzymujesz od producenta to, co niezbędne na początek.

W komplecie znajdziesz m.in. zawieszkę na szyję. Umieść na niej sprzęt, aby mieć obie ręce wolne w czasie nagrywania. Na pewno przyda Ci się też uchwyt magnetyczny z przegubem kulowym. Dodatkowy plus to mocowanie, dzięki któremu łatwo przyczepisz inne niezbędne akcesoria. Producent nie zapomniał oczywiście o kablu do ładowania.

DJI Action 2 Dual-Screen Combo to propozycja przemyślana pod wieloma względami. Ranking kamer sportowych musiał ją uwzględnić. Docenisz urządzenie za jakość wykonania, ostre jak brzytwa filmy i wyraźny dźwięk.

Jaką kamerę sportową wybrać?

Potrzebujesz czegoś więcej, aby mieć pewność, że kupujesz właściwy sprzęt? Dobrze się składa.

Poniżej znajdziesz mnóstwo wskazówek zakupowych. Na ich podstawie dobierzesz urządzenie spełniające wszystkie Twoje oczekiwania i potrzeby.

Najlepsza kamera sportowa jest w zasięgu ręki, jeśli wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę.

Rozdzielczość i liczba klatek na sekundę

Bardzo ważne parametry, które warto sprawdzić już na samym początku. Jeszcze kilka lat temu na rynku królowały sprzęty oferujące rozdzielczość Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Niemniej teraz technologie poszły do przodu.

Nawet analizując ranking kamer sportowych, zobaczysz, że taka rozdzielczość to nic zaskakującego. Nowoczesne kamery sportowe dają Ci możliwość nagrywania w jakości 4K czy nawet 5K.

Z lepszą rozdzielczością uchwycisz na nagraniach więcej szczegółów. Przyznaj też, że takie filmy lepiej się ogląda.

Nie zapomnij o sprawdzeniu klatek na sekundę, czyli FPS. Od tego w dużej mierze zależy płynność wideo.

Minimum to 30 klatek na sekundę, ale jeśli masz możliwość, wybierz sprzęt oferujący 60 klatek na sekundę. Zwróć przy tym uwagę, że ten parametr jest połączony z rozdzielczością.

Bardzo często wyższy FPS to mniejsza rozdzielczość. Porównuj więc kamery sportowe pod tym względem.

Kąt widzenia

Jak sama nazwa wskazuje, kamera sportowa będzie Ci służyć przede wszystkim do rejestrowania swojej aktywności fizycznej, np. biegania czy jazdy na motocyklu bądź snowboardzie. Zapewne nie chcesz przeoczyć niczego istotnego, prawda?

Zadbaj o dostatecznie szerokie pole widzenia, aby móc ująć w kadrze wszystko, co dla Ciebie ważne. Obecnie sprzęty zapewniają kąt widzenia przekraczający 150 stopni. Masz pewność, że nagrasz to, co chcesz (w końcu w czasie filmowania raczej nie myślisz o dokładnym kadrowaniu).

Na rynku trafisz nawet na kamery sferyczne, czyli z kątem widzenia wynoszącym 360 stopni.

Uważaj tylko, aby w trakcie użytkowania sprzętu nie okazało się, że daje efekt rybiego oka. Wtedy linie przy bokach kadru zakrzywiają się, co nie zawsze wygląda dobrze. Na szczęście producenci starają się temu zapobiec.

Wyposażają swoje kamery w różne technologie i funkcje utrzymujące linię horyzontu prosto, bez żadnych zakrzywień. Przeważnie masz też do dyspozycji opcję naprawy tej kwestii poprzez edycję wideo.

Stabilizacja obrazu

Dla wielu funkcja obowiązkowa. Stabilizacja minimalizuje drgania i wstrząsy obrazu, dzięki czemu filmy przyjemniej się ogląda. To bardzo przydatne.

Nie wszystkie kamery sportowe zapewniają tę opcję, ale te droższe zazwyczaj tak. Tym samym nie musisz już korzystać z takich akcesoriów jak gimbal.

Stabilizacja obrazu będzie ułatwieniem, również dla początkujących.

Zoom

Sporo użytkowników nie zwraca dużej uwagi na zoom. Nie odgrywa tak istotnej roli jak rozdzielczość, płynność bądź kąt widzenia. Niemniej jeśli chcesz mieć możliwość przybliżania, przyjrzyj się temu.

Zoom może być optyczny lub cyfrowy. Ten pierwszy polega na powiększeniu obrazu cyfrowego utrwalonego na matrycy przez samą kamerę. To gorszej jakości opcja, ponieważ zbliżenie nie prezentuje się tak dobrze jak zwykły kadr bez powiększenia.

Za to zoom optyczny dotyczy obiektywu. Jeśli widzisz w parametrach np. x4, oznacza to, że możesz zwiększyć ogniskową do 4 razy. Nie masz tu utraty jakości, zwyczajnie nagrywany przez Ciebie obiekt pojawia się bliżej.

Jeśli musisz mieć kamerę sportową z zoomem, wybierz tę ze zbliżeniem optycznym. Jednocześnie pamiętaj, że prawdopodobnie będzie droższa.

Akumulator

Sprawa, której nie należy pomijać. Najlepsze kamery sportowe są zasilane przez pojemne akumulatory. Nie martwisz się, że sprzęt rozładuje się nagle, przez co stracisz świetny materiał.

Co to znaczy pojemny? Coraz częściej urządzenia oferują ogniwo ponad 1700 mAh. Jak przekonują producenci, to powinno wystarczyć nawet na 2 – 3 godziny ciągłego filmowania.

Niemniej zwróć uwagę, że sporo zależy od rozdzielczości nagrywania. Im wyższa, tym więcej energii traci sprzęt. Znaczenie ma też np. temperatura otoczenia. Mróz to większe wyzwanie dla akumulatora, więc rozładuje się szybciej.

Mimo to akumulator o większej pojemności to lepszy wybór. Kamera sportowa popracuje dłużej, a więc nieco rzadziej ją ładujesz.

Łączność

Analizując ofertę sklepów i różnych marek, zauważysz, że większość dobrych kamer sportowych zapewnia Wi-Fi i Bluetooth. To duże ułatwienie. Dzięki takiej łączności zyskujesz więcej możliwości.

Swoją kamerę sportową bezprzewodowo połączysz np. z telewizorem, aby obejrzeć nagranie. Sparujesz ją też łatwo ze smartfonem, żeby np. za jego pośrednictwem nią sterować.

Oczywiście producenci nie zapominają o zwykłym gnieździe USB. Wykorzystasz je do podłączenia urządzenia do ładowania.

Co więcej, nowoczesne kamery zapewniają moduł GPS. Nie znajdziesz go we wszystkich modelach, bo też nie każdy go potrzebuje.

GPS przyda Ci się, jeśli chcesz na filmach umieszczać np. naklejki z danymi o lokalizacji, prędkości poruszania się bądź wysokości. Za sprawą zgromadzonych danych łatwiej będzie Ci wrócić do tego samego miejsca, aby przygotować kolejne nagranie.

Wymiary i waga

Przeglądając polecane kamery sportowe, dojdziesz do wniosku, że nie są to duże sprzęty. Wiele urządzeń mieści się w dłoni. To dobry wybór, zwłaszcza jeśli szukasz czegoś do przymocowania do kasku.

Wówczas kamera nie będzie Ci przeszkadzać podczas uprawiania sportu. Są też trochę większe sprzęty, ale mimo wszystko nie będą tak duże jak standardowe urządzenia do nagrywania.

Waga też nie należy do najwyższych. Znajdziesz na rynku marki, które dodatkowo specjalnie dobierają materiały wykonania obudowy, aby kamery sportowe były jeszcze lżejsze. Przeciętna waga to kilkaset gramów. Musisz przyznać, że to niewiele.

Wytrzymałość

Z uwagi na zastosowanie kamery sportowe są mocno narażone na uszkodzenia i wstrząsy. Dlatego producenci muszą dbać o ich zabezpieczenie przed awariami.

Większość dostępnych na rynku modeli zapewnia wodoodporność i to bez potrzeby stosowania dodatkowej obudowy. Zwróć jedynie uwagę, że każdy sprzęt można zanurzyć na inną głębokość. Czasami jest to maksymalnie 10 metrów, a niekiedy znacznie więcej, np. 60 metrów. Wtedy mowa już o kamerze sportowej do nurkowania.

Pod tym względem dobierz urządzenie do swoich potrzeb.

Zadbaj również o to, aby obudowa była pyłoszczelna. To da Ci pewność, że do środka nie przedostanie się kurz czy inne zanieczyszczenia.

Najlepiej, jeśli kamera sportowa będzie też dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie martwisz się o jej szybkie zniszczenie w wyniku intensywnego użytkowania.

Dostępne funkcje

Często to temat rzeka, bo producenci prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach. Wszystko po to, aby zachęcić do zakupu swoich urządzeń.

Jak pokazuje test kamer sportowych, do najpopularniejszych funkcji należą:

  • Timelapse – możliwość tworzenia filmów poklatkowych. Ciekawa opcja np. dla miłośników przyrody, ale w sporcie też się przydaje.
  • Transmisja na żywo – sporo sprzętów oferuje funkcję streamowania, a więc nadawania na żywo w mediach społecznościowych.
  • Sterowanie głosem – nie używasz nawet rąk, aby obsługiwać kamerę, duże ułatwienie.
  • Slow motion – możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie, co wygląda efektownie.
  • Poprawa kolorów – to np. HDR. Niektóre urządzenia zapewniają nawet specjalne opcje poprawiające kolorystykę podczas nagrywania pod powierzchnią wody.
  • Nagrywanie w pętli – automatyczne nadpisywanie starych nagrań nowymi. Dzięki temu nie martwisz się o nagły brak wolnego miejsca na karcie pamięci.
  • Dwa ekrany LCD – czasami jeden ekran LCD to za mało. Dodatkowy ułatwia obsługę, pozwala też np. na podglądanie obrazu na żywo.
  • Dwa obiektywy – nagrywasz jednocześnie siebie i to, co dzieje się przed Tobą. To funkcja przeznaczona głównie dla vlogerów. Obecność 2 obiektywów nierzadko pozwala też na filmowanie 360 stopni.
  • Dioda LED – zapewnia oświetlenie. Diodę wykorzystasz nie tylko po zapadnięciu zmroku, ale i podczas filmowania pod wodą.
  • Redukcja szumu – jeżeli nie chcesz dodawać do filmu podkładu muzycznego, bardzo się przyda.
  • Automatyczne utrzymywanie horyzontu – kamera automatycznie wykrywa horyzont i go utrzymuje. Ty za to nagrywasz ze sprzętem ustawionym w dowolnej pozycji.

Akcesoria

Jeśli nie wiesz, jaka kamera sportowa będzie dla Ciebie dobra, sprawdź, jak dużo akcesoriów z nią otrzymujesz. To pomocne, zwłaszcza gdy sprzęty oferują podobne parametry i funkcje.

Standard to kabel do ładowania, ściereczka do czyszczenia i różne elementy montażowe. To mocowania i uchwyty, np. na kask.

Są marki, które do urządzenia dołączają dodatkowo wymienne akumulatory, wodoodporną obudowę (do zanurzania się na większą głębokość) czy etui.

Zastanów się, na jakich akcesoriach najbardziej Ci zależy. Wybierając kamerę sportową, która ma je w komplecie, nie musisz inwestować w nie osobno.

Kamera sportowa - Ceny

W momencie wahania, jaką kamerę sportową wybrać, niemal na pewno porównasz sprzęty pod kątem ceny. Czy to pomoże? W pewnym sensie tak.

W przypadku takich urządzeń cena będzie wskazówką na temat ich funkcjonalności i jakości. To droższe modele oferują bardziej zaawansowane rozwiązania.

Za kamerę sportową zapłacisz minimum 200 zł. Górną granicę trudniej określić, bo czasami przekracza 2000 zł, a nawet 3000 zł.

Duża rozbieżność, prawda?

Najtańsze sprzęty, czyli te w cenie 200 – 500 zł, to propozycja dla mało wymagających. Najczęściej nagrywasz w jakości Full HD, co osobom początkującym powinno wystarczyć.

Niemniej nawet w takim budżecie dostaniesz kamerę sportową z Wi-Fi, szerokim kątem widzenia i kompletem akcesoriów. Nie masz się co martwić również o obsługę, choć akumulator często nie zachwyca pojemnością.

Gdy potrzebujesz czegoś więcej, zwiększ kwotę do 700 – 1500 zł. Dostaniesz bardziej nowoczesne urządzenie. Porównanie kamer sportowych z tych dwóch półek cenowych nie kłamie. Droższe modele to wyższa rozdzielczość i więcej przydatnych funkcji.

Miej na uwadze, że w najtańszych sprzętach często nie ma np. stabilizacji obrazu, a tu już tak. Dostajesz też mocniejszy akumulator, solidniejszą obudowę, a nawet nagrywanie w 5K.

W takim razie czy warto inwestować w jeszcze droższe kamery sportowe, za ponad 2000 – 3000 zł? Warto, jeśli masz doświadczenie i zależy Ci na czymś naprawdę porządnym. To urządzenia godne profesjonalistów.

Gwarantują np. nagrywanie 360 stopni, GPS, różne efekty przydatne nocą czy lepsze mikrofony. Zwykle są też lepiej przystosowane do pracy w trudniejszych warunkach, np. w mroźne dni. Ukłon w stronę miłośników sportów zimowych.

Im większe masz wymagania, tym więcej wydasz na zakup kamery sportowej. Staraj się nie oszczędzać nadmiernie na zakupie, bo okaże się, że sprzęt nie spełnia Twoich oczekiwań.

Pomyśl, na jakich aspektach najbardziej Ci zależy. Następnie sprawdź, które urządzenia je oferują. Wtedy przekonasz się, ile mniej więcej będzie Cię to kosztować.

Jakiej firmy kamerę sportową kupić?

Kamera sportowa to sprzęt, który warto kupić od sprawdzonej marki. Staraj się unikać przesadnie tanich urządzeń od nieznanych producentów. Unikniesz rozczarowania ich jakością.

Nie do końca wiesz, na czyją ofertę się zdecydować? Test kamer sportowych jasno pokazuje, że największym zainteresowaniem cieszą się modele od GoPro.

To amerykańska marka, która w tym segmencie rynku dominuje już od dłuższego czasu. Użytkownicy doceniają jej sprzęty za wiele aspektów, w tym funkcjonalność, solidność, zastosowane technologie czy nawet obsługę. Jeśli marzy Ci się profesjonalne urządzenie do nagrywania, GoPro na pewno przypadnie Ci do gustu.

Bardzo dobre oceny zbiera również DJI, czyli chińska firma technologiczna. Niech Cię nie zwiedzie jej pochodzenie, to renomowany producent. Ma w ofercie zarówno kamery sportowe, jak i np. drony.

Sprzęty DJI nadają się dla profesjonalistów i mniej doświadczonych osób. Oferują sporo ciekawych opcji, choćby automatyczne dobieranie kolorystyki podczas nagrywania. Ponieważ to kamery z wyższej półki cenowej, zapewniają lepszą rozdzielczość.

Urządzenia o dobrych parametrach to też te od marki Insta360. Stworzyła kamerę 360, dzięki której możliwe stało się dzielenie z innymi wyjątkowymi przeżyciami w social mediach. Jak się pewnie domyślasz, sprzęty cieszą się popularnością zwłaszcza wśród influencerów, vlogerów i innych osób aktywnych w social mediach.

Kolejny godny uwagi producent kamer sportowych to SJCAM. Skupia się na projektowaniu urządzeń wszechstronnych, gwarantujących praktyczność. Stąd w zestawie znajdziesz zawsze sporo akcesoriów.

Jednocześnie SJCAM to kamery sportowe w przystępnych cenach. Choć nie są tak profesjonalne jak najdroższe modele, pozwalają na tworzenie oryginalnych, kreatywnych nagrań.

Skoro mowa o niższych cenach, nie można zapomnieć o marce Lamax. Produkuje nie tylko kamery sportowe, ale też wideorejestratory do samochodów. Stawia na użyteczność, solidność i nowoczesność. Bardzo prawdopodobne, że będziesz mieć do dyspozycji różne tryby pracy (w tym slow motion) czy dwa ekrany LCD.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, za pomocą jakich kamer sportowych nagrasz swoje wyczyny w najlepszej jakości. Nie brakuje w nich dobrej stabilizacji, użytecznych trybów czy wysokiej rozdzielczości wideo. Po takiej dawce wiedzy nie musisz już pytać na forum czy grupach o najlepsze kamery sportowe.

Pamiętaj, że moje zestawienie jest niezależne, subiektywne (ale poparte głęboką analizą i opiniami użytkowników) oraz aktualizowane.

Jeżeli chcesz o coś dopytać lub wyrazić swoje zdanie na temat jakiejś kamery sportowej, sekcja komentarzy jest Twoja.

Top kamery sportowe miewają szerokie zastosowanie. Czasem z powodzeniem zastępują nieco podobne sprzęty. Niemniej znajdą się inne kategorie, które wiodą prym w konkretnym zadaniu. Mowa chociażby o rejestratorach trasy dla kierowców. Znajdziesz je w rankingu kamer samochodowych.

Bywa też tak, że kamerki tego typu uzupełniają bardziej zaawansowane sprzęty. Przykład stanowią najlepsze drony. Te droższe mają już coś do nagrywania na swoim pokładzie, ale nie stanowi to standardu w tej kategorii.

Często przeprowadzasz wideorozmowy przy PC? Wtedy dobrze mieć pod ręką najlepszą kamerę internetową do komputera.

Oceń publikację
[Głosy: 2 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments