W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Najlepszy tablet graficzny Ranking 2024

author avatar
Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 czerwca 2024
Komentarze:  0

Dobry tablet graficzny ma ogromne zastosowanie. Przyrząd do prostych szkiców oraz notatek? Żaden problem. A może narzędzie do tworzenia ambitnej sztuki? Także możliwe. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni model. Prędko pomoże Ci w tym mój aktualizowany, niezależny ranking tabletów graficznych.

Najlepszy tablet graficzny ranking - jaki wybrać?

Ranking tabletów graficznych 2024 - TOP 5

Huion Kamvas Pro 16

Huion Kamvas Pro 16

Najlepszy tablet graficzny to Huion Kamvas Pro 16. Zwycięzca rankingu zaoferuje Ci przekątną wynoszącą 15,6 cala. Zyskasz sporą powierzchnię roboczą na swoje szkice i rysunki. Bezprzewodowe piórko wykrywa imponujące 8192 stopnie nacisku. Dla Ciebie oznacza to tyle, że praktycznie nie poczujesz odstępu między powierzchnią szkła a końcówką rysika. Zawsze zachowasz oczekiwaną precyzję.

Laminowania matryca nie wymaga dodatkowej folii ochronnej. Zauważ, że jest typu IPS. Zagwarantuje Cię piękne, żywe kolory oraz wysoką jasność. Pokrywa 120% skali sRGB i odznacza się rozdzielczością Full HD. Na tym profesjonalnym tablecie graficznym ujrzysz ostry, szczegółowy obraz podczas tworzenia nowych projektów. Swoje ulubione skróty lub narzędzia przypiszesz do 6 programowalnych przycisków.

Na rynku znajdziesz dużo droższe modele, również od tej samej marki. Niemniej w mojej ocenie Huion Kamvas Pro 16 podoła wysokim wymaganiom. Ma duży, ultra czuły na pióro ekran generujący naturalne, dobrze nasycone barwy. W niczym Cię nie ograniczy!

Ocena produktu: 9.91/10

Wacom One 13

Wacom One 13

Wytrzymały tablet graficzny kompatybilny z Androidem, Mac OS czy Windowsem. Nadaje się do zastosowania edukacyjnego, biznesowego oraz kreatywnego. Powierzchnia jego 13,3-calowego ekranu imituje papier, przez co prędko przyzwyczaisz się do obsługi sprzętu. Ten dobry tablet graficzny wykorzystasz w różnych warunkach. Wyświetlacz zawiera warstwę zapobiegającą odbijaniu się światła.

W zestawie z Wacom One 13 znajdziesz praktyczną podstawę zapewniającą stabilność. Ustawisz ją pod kątem do 19 stopni. Obszar roboczy osiągający 294 x 166 mm da Ci duże pole do popisu, jeżeli chodzi o rysowanie bądź szkicowanie. Rozdzielczość Full HD również satysfakcjonuje, szczególnie w tej cenie. Ponadto mówimy o wydajnym, bo szybko działającym tablecie graficznym. Nie notuje opóźnień.

Wacom One 13 to mistrz opłacalności. Zamów go, gdy liczysz na komfortowe, dokładne działanie, lecz nie masz na to góry kasy. To również propozycja dla osób, którym zależy na powłoce antyodblaskowej. Szeroka kompatybilność z różnymi urządzeniami dodatkowo zachęca do zakupu.

Ocena produktu: 9.74/10

Huion Kamvas 13

Huion Kamvas 13

Huion Kamvas 13, a więc tablet graficzny z laminowaną matrycą IPS w jakości Full HD. Wszechstronny model dla początkujących, jak i profesjonalistów czy hobbystów. Zachwyci Cię obrazem pełnym detali oraz tętniącymi życiem kolorami. Wrażliwe na nacisk pióro (wykrywa 8192 poziomów) da Ci sporą frajdę podczas rysowania. Ekran z powłoką ochronną nie zarysuje się i powalczy z refleksami świetlnymi.

13,3-calowa przekątna stanowi w mojej ocenie uniwersalną wielkość. Co ciekawe, Huion Kamvas 13 to niezawodny tablet graficzny z aż 8 programowalnymi przyciskami. Ustawisz pod nimi najczęściej wykorzystywane narzędzia oraz funkcje, przyspieszając tworzenie swoich dzieł. Kolejna kluczowa zaleta to responsywność. Korzystając z pióra, nie uświadczysz lagów.

Huion Kamvas 13 to wręcz wybitny tablet graficzny dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z jednej strony oferuje prostą obsługę, a z drugiej zaawansowane możliwości techniczne. Taka mieszanka atutów musiała zaowocować miejscem wśród najlepszych tabletów graficznych!

Ocena produktu: 9.61/10

XP-Pen Deco 01 V2

XP-Pen Deco 01 V2

Smukły i lekki tablet graficzny, na który nie potrzebujesz zbyt dużo miejsca. XP-Pen Deco 01 V2 z regulacją jasności pozwoli Ci tworzyć w różnych warunkach. 8192 poziomy czułości na nacisk gwarantują należytą precyzję. Dokładnie naniesiesz adnotacje, wykonasz szkice, rysunki, notatki lub zedytujesz zdjęcia. A to tylko proste przykłady zastosowania tego taniego tabletu graficznego.

XP-Pen Deco 01 V2 podłączysz do przeróżnych urządzeń. Pomaga w tym kompatybilność z systemami Windows, Android, Linux, Mac OS. Do tego dochodzi bezproblemowa współpraca z programami graficznymi typu Photoshop. Konfigurowalne przyciski funkcyjne obsłużą dowolne skróty, co usprawnia pracę z tym sprzętem. Bogaty zestaw obejmuje m.in. rękawiczkę czy 10 wkładów do rysika.

Prosty tablet graficzny w dobrej cenie to Twój zakupowy cel? W takim razie poważnie rozważ XP-Pen Deco 01 V2. Ideał na początek przygody z cyfrowym rysowaniem. Ranking tabletów graficznych musiał ująć ten udany produkt. Nie dziwię się, że zbiera ogrom pozytywnych recenzji.

Ocena produktu: 9.58/10

Xiaomi Mi LCD Writing Tablet

Xiaomi Mi LCD Writing Tablet

Dobry tablet graficzny do nauki i notatek. Ekran o przekątnej 13,5 cala nie emituje szkodliwego dla oczu, niebieskiego światła. Ze sprzętu mogą więc bez przeszkód korzystać dzieci. Producent zadbał też o to, aby Xiaomi Mi LCD Writing Tablet nie przyciągał kurzu. W zestawie znajdziesz bardzo lekki i poręczny rysik. Nie powoduje zmęczenia dłoni nawet przy wielogodzinnej pracy.

Xiaomi Mi LCD Writing Tablet świetnie uzupełnia zestawienie topowych tabletów graficznych. Ten model zabierzesz ze sobą wszędzie z uwagi na smukłą i wytrzymałą obudowę. Sprzęt zasila bateria, jej wymiana nie sprawi Ci kłopotu. Do dyspozycji masz takie udogodnienia jak blokada przed utratą ważnych danych. Tablet wykorzystasz na wiele sposobów, przyda Ci się w pracy, jak i w domu.

Poszukujesz czegoś na start dla siebie lub swojego dziecka? Pragniesz wydać jak najmniej na tablet graficzny do notatek lub edukacji? Xiaomi Mi LCD Writing Tablet jest zatem dla Ciebie. Skutecznie zastąpi używanie tradycyjnego papieru i kosztuje wręcz grosze jak na swoje możliwości.

Ocena produktu: 9.47/10

Jaki tablet graficzny wybrać?

Przyznasz, że dostępne w sklepach tablety graficzne są mocno zróżnicowane. Jeśli po zapoznaniu się z rankingiem wahasz się, który sprzęt spełni wszystkie Twoje oczekiwania, bez obaw.

Przygotowałem poradnik z wyróżnionymi cechami, na które musisz zwrócić uwagę. Stosując się do moich wskazówek, bez wątpienia dokonasz słusznego wyboru!

Rodzaj

W sklepach zauważysz 2 podstawowe typy takich urządzeń.

Do wyboru masz tablet graficzny:

  1. Klasyczny – określany mianem wskazującego. Rozpoznasz go po budowie, na którą składa się panel roboczy (wygląda jak podkładka) i rysik. Wymaga podłączenia do komputera, laptopa, smartfona lub innego urządzenia mobilnego, bo to na nim zobaczysz efekty swojej pracy.
  2. Ekranowy – sprzęt wyposażony w ekran, po którym bezpośrednio rysujesz. Nie musisz go podłączać do innego urządzenia, choć zrobisz to, jeśli potrzebujesz. W tym wypadku odniesiesz wrażenie, że piszesz po zwykłej kartce papieru. Bardziej zaawansowane modele oferują własne oprogramowanie.

Rzecz jasna drugi typ jest dużo droższy, lecz da Ci większą wygodę. Skorzystasz z wysokiej klasy wyświetlacza, nie musząc kierować wzroku na osobny monitor czy ekran. Jeżeli oczekujesz profesjonalnego modelu do skomplikowanych rysunków, to propozycja dla Ciebie.

Jeśli jednak szukasz czegoś prostego na start lub do – mówiąc kolokwialnie – bazgrolenia, tańszy model pewnie Ci wystarczy. W pierwszej kolejności pomyśl więc, jakie masz oczekiwania co do tabletu graficznego.

Rozmiar

Pewnie się domyślasz, że wielkość tabletu graficznego odgrywa ważną rolę. Od tego zależy, czy praca z nim będzie dostatecznie komfortowa. Rozmiar modeli klasycznych przeważnie określa się literkami: S, M i L (podobnie jak ubrań, które masz w szafie).

W przypadku tabletów z ekranem szukaj informacji dotyczących jego przekątnej. Jednocześnie sprawdź stosunek przekątnej do oferowanej rozdzielczości. Najlepiej, gdy przy 13 – 16 calach osiąga Full HD lub jeszcze lepiej (czyli 2K bądź 4K, aczkolwiek większości i tak wystarczy FHD).

Trudno jednoznacznie określić, jak duży powinien być sprzęt. Jeżeli najbardziej zależy Ci na mobilności, wybierz mniejsze urządzenie. Wówczas podróżowanie z nim nie będzie niekomfortowe. Stawiając na swobodę tworzenia projektów, lepszym wyborem okaże się z kolei większy tablet graficzny z własnym ekranem.

Matryca

Ma największe znaczenie w ekranowych tabletach graficznych. Wspominałem Ci już o rozmiarze i rozdzielczości, ale to nie wszystko. Osobiście najbardziej preferuję matryce IPS. Mają największy sens w tabletach do rysowania. Dlaczego? Ponieważ są jasne i oferują żywą kolorystykę. Do tego wiernie oddają barwy.

Pracując z tabletem przy intensywniejszym oświetleniu zewnętrznym, wybierz model z matową matrycą i powłoką antyrefleksyjną. Przyda się także fabryczna folia ochronna. Zabezpieczy ekran przed zarysowaniami. Tworząc i aktualizując ranking tabletów graficznych, przypisuję plusy za wspomniane cechy.

Rysik

Rysik, inaczej piórko, to akcesorium, za pomocą którego obsłużysz swój tablet graficzny. Często znajduje się w zestawie. Niemniej pamiętaj, że każde piórko jest inne. Aby umożliwiło Ci wygodne, swobodne tworzenie projektów, musi spełniać kilka cech.

Należą do nich:

  • Poziomy nacisku – im wyższa liczba, tym lepsza czułość. Zapewnia to dobre odwzorowanie siły, z jaką naciskasz piórko, a tym samym większą precyzję. Najlepsze tablety graficzne zapewniają mniej więcej 8192 poziomy nacisku.
  • Wysokość odczytu – inaczej odległość, z jakiej sprzęt odczytuje piórko. Standard to 9 – 10 mm.
  • Rozpoznawanie pochylenia – ważne choćby podczas cieniowania.
  • Zasilanie – zazwyczaj pojawiają się bezbateryjne piórka, których w ogóle nie trzeba ładować. Komfortowa opcja.

Programowalne przyciski

Dla wielu osób, również dla mnie, obowiązkowa cecha dobrego tabletu graficznego. Zaprogramujesz przyciski, ustawiając im najczęściej wykorzystywane skróty, narzędzia oraz funkcje. Zyskasz szybki dostęp do tego, co jest Ci potrzebne w precyzyjnym rysowaniu. Liczba takich przycisków to nierzadko 6 lub 8.

Kompatybilność

Polecane tablety graficzne to te, które zapewniają kompatybilność z systemem Windows, jak i Mac OS. Współpracują nawet z komputerami Linux i najpopularniejszym systemem urządzeń mobilnych, czyli Androidem. Oceniając kompatybilność, warto też zbadać obsługę programów graficznych typu Photoshop.

Akcesoria

Podstawę stanowi rysik, ale to nie wszystko, na co możesz się natknąć. Popularne dodatki to podstawka, ściereczka do czyszczenia i zapasowe wkłady do pióra. Poza tym doceń obecność rękawiczki. Zmniejsza tarcie między dłonią a tabletem i zapobiega naciskaniu palcami, których nie używasz.

Ile kosztuje tablet graficzny?

Tablety graficzne kosztują zarówno 100 zł (lub jeszcze mniej), jak i ponad 2000 zł. Wszystko opiera się na ich możliwościach. Najdroższe są profesjonalne modele z większymi, kolorowymi ekranami typu IPS o wysokiej rozdzielczości.

Jakiej firmy tablet graficzny?

Najlepsi producenci tabletów graficznych to Huion oraz Wacom. W mojej ocenie najwięcej godnych polecenia urządzeń ma ta pierwsza firma. W każdym razie obie produkują zarówno prostsze, jak i unowocześnione sprzęty dla wymagających. Warto też zwrócić uwagę na oferty firm XP-Pen oraz Xiaomi.

Podsumowanie

Po takiej lekturze znasz już najlepsze tablety graficzne na rynku. Nie musisz pytać o tego typu sprzęt na forum czy grupach. W zestawieniu pojawiło się wiele znakomitych sprzętów. Co ważne, przy okazji zadbałem o zróżnicowanie cenowe, aby każdy wybrał coś dla siebie. W efekcie rozbudzisz w sobie kreatywność.

W razie chęci wyrażenia swojej opinii lub zadania pytania zapraszam do sekcji komentarzy.

Jeżeli szukasz głównie modelu do notatek czy pracy, sprawdź również ranking tabletów standardowego typu. Wiele z nich świetnie współpracuje z różnymi apkami biznesowymi, edytorskimi i nie tylko.

Szukasz urządzenia dla swojej pociechy? Jeżeli dopiero uczy się rysować, wystarczy zapewne dobry tablet dla dziecka, na który ściągniesz prostsze aplikacje do rysunków.

Oceń publikację
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments