W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki grill gazowy najlepszy? Ranking 2024

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  24 kwietnia 2024
Komentarze:  0

Jaki grill gazowy kupić? Sam kiedyś stałem przed tym dylematem, przez co mocno wgłębiłem się w temat. Przeczytałem masę opinii, porównań i testów, a teraz prezentuję Ci własny ranking. Zaglądając do niego, poznasz najlepsze grille na gaz do ogrodu czy na taras. Zachwycą Cię stabilnością, wykonaniem, pojemnym rusztem i szybkim grillowaniem. Nie zabrakło także porad zakupowych, analizy cen oraz producentów. Nic więcej nie potrzebujesz do dokonania dobrej decyzji!

Jaki grill gazowy kupić? Ranking grilli na butle gazowe

Ranking grilli gazowych 2024 - TOP 7

Broil King Royal 320 Shadow

Broil King Royal 320 Shadow

Najlepszy grill gazowy z rankingu to Broil King Royal 320 Shadow. Producent ulepszył go względem poprzedniej wersji. Zastosował wyższą pokrywę i przede wszystkim dwutubowe palniki. Dla Ciebie oznacza to tyle, że szybko i równomiernie przygotujesz np. steki, szaszłyki, kiełbasę, warzywa, owoce morza itp. Ten profesjonalny grill gazowy z aromatyzerem zaserwuje Ci pyszne potrawy!

Ponadto to model z termometrem i termosondą. Zyskasz pełną kontrolę nad temperaturą przekąsek, więc ich nie schrzanisz. Solidny ruszt dwustronny o wymiarach 55 × 36,5 cm wykonano z żeliwa, nie zajedziesz go. Producent umieścił nad nim drugi, mniejszy ruszt. Utrzymasz na nim ciepło przekąsek lub przygotujesz bułki bądź grzanki. Ponadto masz przed sobą trwały grill z grubej blachy.

Masz wysokie wymagania i zastawiasz się, jaki grill gazowy kupić do 3000 zł? Osobiście nie widzę lepszej opcji niż Broil King Royal 320 Shadow. To lider pod względem wykonania oraz palników. Całość wzbogaca praktycznymi dodatkami oraz sporą powierzchnią grillowania.

Ocena produktu: 9.98/10

Yoer SteakMaster GG01S

Yoer SteakMaster GG01S

Potężny grill gazowy na większe biby w przydomowym ogrodzie lub na działce. Yoer SteakMaster GG01S wyróżnia się obszarem do grillowania. Wymiary tej strefy to aż 72 × 43 cm (rozbite na dwuczęściowy grill żeliwny). Jeszcze szybciej przygotujesz pokaźną wyżerkę dla siebie i swoich gości. Moc na poziomie 17,15 kW zadba o sprawną obróbkę. Nie naczekasz się długo na gotowe jedzenie.

W dolnej szafce spokojnie zmieścisz 11-kilogramową butlę. Za pomocą eleganckich pokręteł każdemu palnikowi (łącznie 5, w tym boczny na patelnię) ustawisz pożądaną temperaturę. W jednym cyklu pracy bez przypaleń obrobisz zróżnicowaną żywność. Ten dobry grill gazowy z rusztem żeliwnym wykonano z grubej blachy. Wygląda niczym terminator na tle wielu konkurentów.

Interesuję Cię duży grill gazowy z palnikiem bocznym? W takim razie bez zastanowienia zamów Yoer SteakMaster GG01S. Jeden z najlepiej wykonanych modeli, jakie znam. Do tego szalenie mocny i praktyczny. Od razu widać, że pochodzi od rodzimej marki, bo przecież Polak potrafi!

Ocena produktu: 9.72/10

Landmann Trendy 3.1 12251

Landmann Trendy 3.1 12251

Landmann Trendy 3.1 12251, czyli porządny grill gazowy z nierdzewki na taras czy do ogrodu. Na sporych rusztach (60 × 46 cm) rozłożysz pierś z kurczaka, grzanki z masłem czosnkowym, żeberka bądź inne przysmaki. Wszystko zmieścisz, nawet gdy chodzi o większą imprezę. Ten zamykany grill gazowy z żeliwnym rusztem ekspresowo przygotuje żywność. Na dwuściennej pokrywie zauważysz termometr.

Łączna moc palników osiąga 14 kW. Świetny wynik, zwłaszcza że ta wartość dotyczy łącznie 4 palników (każdy z 4-stopniową regulacją intensywności). Coś dla niecierpliwych… lub mocno wygłodniałych. Pozytywną opinię potęguje wyciągana misa tłuszczowa. W łatwy sposób pozbędziesz się resztek po zakończonym grillowaniu. Komora paleniskowa także bez zarzutu, gdyż odpowiednio trwała.

Ranking grilli gazowych musiał ująć Landmann Trendy 3.1 12251. Zadowoli Cię od samego początku, ponieważ nie namęczysz się z montażem. Następnie wiernie posłuży Ci przez wiele sezonów. Zwróć też uwagę na palnik boczny do gotowania oraz składaną półkę z drugiej strony.

Ocena produktu: 9.68/10

Broil King Gem 310

Broil King Gem 310

Broil King Gem 310 to masywny, a więc i stabilny grill gazowy o mocy 6,9 kW. Zadba o jak najlepszy smak i aromat Twoich potraw. Burger, stek, pstrąg czy sezamowy łosoś wybornie Ci zasmakują. Żeliwny ruszt gromadzi i odparowuje soki spływające z jedzenia. Współgra z nim aromatyzer, generując więcej pary ze skapującego tłuszczu. Zjesz smaczne dania, do tego dużo zdrowsze niż z klasycznego grilla.

Doceniam w tym modelu nie za wielką konstrukcję, lecz wystarczająco dużo miejsca na żywność. Ruszt ma wymiary 53 × 34 cm. Bez zabawy w tetrisa prędko rozłożysz na nim, co trzeba. Zauważ, że to dwupoziomowy grill gazowy dobrej jakości. Robiąc bułki lub delikatne warzywa, nie spalisz ich, bo ulokujesz na górnym mini ruszcie. Na pokrywie nie zabrakło termometru, który da Ci kontrolę nad obróbką.

Broil King i wszystko jasne, prawda? Trudno mi się tu do czegokolwiek przyczepić, poważnie. Z takim sprzętem zostaniesz szefem grillowania, sterując temperaturą każdego palnika. Dodam, że ten model na zdjęciach wygląda trochę niepozorne, lecz w praktyce trudno go uszkodzić.

Ocena produktu: 9.52/10

Activa Nebraska 19741G

Activa Nebraska 19741G

Jaki grill gazowy kupić, mając ok. 1000 zł? Proponuję Ci Activa Nebraska 19741G z 3 palnikami o łącznej mocy 8,4 kW. Już ten parametr wypada nadzwyczajnie dobrze w tej cenie. Nie zgłodniejesz przy tym dobrym grillu na gaz, ponieważ szybciutko przygotuje żywność. Rozgrzewa się w okamgnieniu. Sprzęt wyróżnia się solidnością, gdyż waży swoje (24 kg, mieszcząc np. butlę 11 kg).

Owszem, blacha mogłaby być jeszcze grubsza, lecz nie ma tragedii. Nie tak łatwo ją wygiąć czy odkształcić. Ruszt wykonano z żeliwa, nie mam do niego obiekcji. Oferuje wymiary 51 cm na 37 cm, a producent chwali się, że wystarczy to na imprezy dla 10 osób. No cóż, sporo zależy od jedzenia i porcji, lecz powierzchnia grillowania rzeczywiście zadowala. Tak samo jak obecność termometru i górnego rusztu na pieczywo.

Poprawnie wykonany, szybki i dobrze wyposażony – tak najkrócej mogę opisać Activa Nebraska 19741G. Ten producent słynie z opłacalnych grilli gazowych, co kolejny raz potwierdził. Ponadto zastosował tubowe palniki stalowe z niezależną regulacją płomienia.

Ocena produktu: 9.4/10

Landmann Lava 12376

Landmann Lava 12376

Tani i dobry grill gazowy do 1000 zł. Nie za mały, nie za duży, więc spokojnie wystarczy Ci na letnie spotkania ze znajomymi czy rodziną (powierzchnia 48,5 × 37,5 cm). Miły dodatek stanowi boczny palnik o mocy 1 kW. Postawisz na nim naczynie, by prędko coś ugotować. Pojawiło się również okienko w pokrywie. Ułatwi Ci monitorowanie stanu przekąsek. Wbrew pozorom nie tak łatwo o grill gazowy z szybą.

Korzystając z Landmann Lava 12376, nie uświadczysz nierównomiernej obróbki. Zażegnaj ten jakże dobrze znany z grilli węglowych problem. Stek czy inna żywność będzie tak samo zgrillowana na całej powierzchni. Dodatkowy ruszcik nad tym głównym z żeliwa da Ci opcję na podgrzanie bułek. Lakierowana blacha stalowa nie ma natomiast większej tendencji do zbierania uszkodzeń.

Polecane grille gazowe powinny szybko się nagrzewać i równomiernie rozkładać ciepło. Tak właśnie działa Landmann Lava 12376. Do tego w swojej cenie zachwyca wykonaniem. Dodając do tego pojemnik na tłuszcz, który nie zrobi chaosu wokół grilla, leci ode mnie pełen pozytyw!

Ocena produktu: 9.38/10

Teesa BBQ 2000

Teesa BBQ 2000

Porównanie grilli gazowych jasno mówi, że trudno o solidny, a bardzo tani model. Tego typu sprzęty stanowią zwykle pokaźny wydatek… ale nie zawsze! Spójrz tylko na cenę Teesa BBQ 2000. Podejrzanie niska? Sęk w tym, że wcale nie stoją za tym ogromne kompromisy. Jasne, nie jest to najmocniejszy (5 kW) czy największy grill gazowy (46 × 34 cm). Mimo to jego parametry nie wypadają źle.

Trzymają poziom jak na tani grill gazowy do 500 zł. Teesa BBQ 2000 zapewni Ci 2 boczne półki (choć szkoda, że nie są składane), wysoką temperaturę maksymalną oraz jej bezstopniową regulację (lecz bez termometru na pokrywie). Jak widzisz, znajdą się tu istotne udogodnienia. Rzecz jasna nie ma co wymagać cudów czy wiodących rozwiązań, ale Teesa BBQ 2000 jest kierowana głównie dla początkujących.

Nie stać Cię na ekskluzywny model? A może pragniesz nabyć mały grill gazowy? Zamów zatem Teesa BBQ 2000, a nie rozczarujesz się. Test grilli gazowych udowadnia, że to jak najbardziej sprzęt na lata. Korzysta ze stalowych palników i żelaznego rusztu emaliowanego porcelaną.

Ocena produktu: 9.24/10

Jaki grill gazowy wybrać?

Grille gazowe są wyraźnie bardziej złożone niż te tradycyjne. Co za tym idzie, wypada zwrócić uwagę na główne cechy i parametry. Wtedy dokonasz przemyślanego wyboru, wiedząc, jaki grill gazowy kupić.

Po poznaniu rankingu rzuć również okiem na porady zakupowe, które dla Ciebie przygotowałem. Stanowią idealne uzupełnienie wiedzy.

Wydajność grillowania

Kluczowa kwestia. Wpływa nie tylko na szybkość obróbki, lecz przede wszystkim na jej efekty.

Zwróć zatem uwagę na 4 cechy, z naciskiem na tę pierwszą:

  • Równomierność grillowania – wpływają na nią zarówno ruszt, pokrywa, jak i blacha. Chodzi o to, aby zamknięty grill gazowy nie wypuszczał ciepła i jednolicie nagrzewał ruszt. Bez tego reszta cech ma małe znaczenie, ponieważ potrawy słabo wyjdą. Niektóre aspekty ciężko sprawdzić przed zakupem, zwłaszcza online, lecz połączenie palników tubowych, żeliwnego rusztu, masywnej pokrywy i grubej blachy stanowi duży atut. Taka konstrukcja skutkuje świetną izolacją.
  • Temperatura grillowania – najlepiej, aby dobijała lub przekraczała 300°C. Dużo tu zależy od szczelności grilla, gdyż musi cały czas utrzymywać optymalną temperaturę. Wracamy więc do pierwszego punktu, aczkolwiek i tak rozsądnie wybadać, jaką maksymalną temperaturę może osiągnąć konkretny model.
  • Szybkość nagrzewania – zarówno ta, jak i poprzednia cecha mocno bazuje na mocy oraz liczbie palników. Niektóre grille gazowe z 5 lub 6 palnikami potrafią przekraczać 20 kW. W takim wypadku nie stracisz dużo czasu, grill momentalnie zacznie obróbkę żywności. Istotna cecha, ale również zależna od szczelności budowy oraz realnej efektywności grillowania. Przy braku odpowiedniej izolacji cały proces przecież się wydłuży.

Jak widzisz, nie tak łatwo sprawdzić przed zakupem, jak skuteczny jest dany grill. Przykładowo możesz nabyć bardzo mocny sprzęt z szybkim nagrzewem, który nierównomiernie obrobi schab, stek i inne przysmaki, ponieważ nie utrzyma ciepła przy zamkniętej pokrywie.

Nie patrz zatem kurczowo na moc palników oraz to, jaką temperaturę i w ile minut osiąga grill. Pamiętaj, że rzeczywistość może brutalnie zweryfikować wartości ze specyfikacji. Nie zapomnij przeanalizować ogólnego wykonania, zwłaszcza blachy oraz pokrywy.

Dodam, że do rankingu wybrałem markowy sprzęt, który nie zawiedzie Cię w tej kwestii. Wszystkie topowe grille gazowe z zestawienia odznaczają się znakomitą izolacją. A że mocy zazwyczaj też im nie brakuje, pracują i szybko, i równomiernie. O to właśnie chodzi w tym sprzęcie!

Wykonanie i rozmiar rusztu

Co do wykonania, już o tym wspominałem: najlepsza opcja to żeliwny ruszt. Powinien bez szwanku wytrzymać więcej lat niż ruszt stalowy. Idealnie nadaje się do równomiernego grillowania różnych przysmaków.

Wymiary powierzchni grillowania to już sprawa indywidualna. Ten najczęściej prostokątny obszar nierzadko przekracza 40 cm szerokości. Największe grille zapewniają powyżej 70 cm szerokości, co stanowi już ogromną przestrzeń na przekąski. Coś dla osób, które urządzają garden party na ponad 10 osób.

Jeżeli chodzi o głębokość, raczej nie ma co schodzić poniżej 30 kilku centymetrów. Zakres jest tu mniejszy niż w porównaniu do szerokości i kończy się zwykle na 40 – 50 cm.

Rzecz jasna im większy ruszt, tym większy cały grill. Najlepiej zrobisz, jak przejdziesz się do sklepu i porównasz ze sobą kilka gabarytów. A przynajmniej zobaczysz filmiki czy zdjęcia z grillami, które wpadły Ci w oko. Wtedy precyzyjniej oszacujesz, jakie wymiary Ci wystarczą.

Regulacja płomienia

Nie ma tu ogromnych różnic. Grillem gazowym sterujesz za pomocą pokręteł z piezozapalaczami. Umożliwiają samoczynny zapłon gazu (iskrownik). Oprócz tego osobiście cenię płynną regulację temperatury, gdyż daje większą swobodę. Wielu osobom wystarczy jednak kilka domyślnych poziomów intensywności płomienia.

Co do wykonania, niektóre pokrętła otacza gumowana powierzchnia, która mniej się nagrzewa od stali/metalu. Sporo modeli zapewnia podświetlenie LED wokół pokręteł. Efektowne i przydatne, bo informujące o zastosowaniu danej strefy. Wymaga jednak użycia kilku baterii, więc dobrze, gdy znajdują się od razu w zestawie.

Kontrola temperatury

Wiesz już, że dobry grill gazowy musi utrzymywać ciepło przy zamkniętej pokrywie. Poza tym korzystnie, gdy da Ci jakąś kontrolę nad temperaturą grillowania. Jak się okazało, większość modeli z rankingu oferuje termometr. Najprostszy mechanizm informujący o temperaturze obróbki.

To jednak nie wszystko. Znajdą się grille z bocznymi otworami na termosondy. Dokupując taki gadżet, poznasz dokładną temperaturę obrabianej żywności. Bardzo korzystne, zwłaszcza gdy często grillujesz ryby lub steki.

Znam też prostsze rozwiązanie pomagające monitorować stan jedzenia. Chodzi o szybę w pokrywie. Pamiętaj, że pozycja otwarta wpływa na utratę ciepła oraz dymu z komory. Polecam grillowanie przy zamkniętej pokrywie, otwierając ją tylko po to, aby przewrócić przysmaki. Takie okienko da Ci wtedy szybki podgląd.

Utrzymywanie aromatu potraw

Wielu osobom wydaje się, że grill gazowy nie przyrządza tak smacznych potraw jak tradycyjny. To mit. Jak najbardziej stworzy dla Ciebie aromatyczne przekąski, w czym pomagają… aromatyzery. To swego rodzaju płytki, w zasadzie blaszki między palnikami a rusztem.

Mają proste zadanie: zamieniają skapujący tłuszcz i soki w dym, czym potęgują smak mięsa, ryb bądź warzyw. Niektóre grille gazowe idą w tym jeszcze dalej, dodatkowo oferując rynienkowy ruszt. Efekt taki sam jak w aromatyzerach, czyli spalanie tłuszczu.

Palnik boczny

Teoretycznie stanowi plus. Na takim palniku zagotujesz wodę na herbatę albo w ogóle ugotujesz bądź podsmażysz jakąś potrawę. W efekcie palnik boczny grilla gazowego działa jak taka mini kuchenka.

Finalnie musisz jednak ocenić, czy Ci się przyda. Być może uznasz, że zamiast dodatkowego palnika wolisz składaną półkę. Zauważ przy okazji, że siłą rzeczy profesjonalne grille gazowe prawie zawsze oferują tego typu palnik.

Dodatkowy ruszt górny

Super dodatek, przynajmniej jak dla mnie. Na takim ruszcie ułożysz pieczywo (grzanki, bułki na hotdogi czy hamburgery), delikatniejsze warzywa i inne przysmaki, które mogłyby się przypalić na dolnym ruszcie. To również świetne miejsce na utrzymywanie temperatury gotowej przekąski.

Stabilność i mobilność

Polecane grille gazowe ważą swoje, ale tak musi być. Inaczej grill może się za bardzo chwiać, co zmniejsza bezpieczeństwo użytkowania. Kolejna cecha, która przemawia za wyborem dobrze wykonanego modelu z grubą, stalową blachą.

Co ważne, masywność nie przekreśla wcale mobilności. Producenci wyposażają swoje produkty w kółka 360 stopni z hamulcem/blokadą. W efekcie łatwo zmienisz umiejscowienie grilla, nadal ciesząc się jego stabilnością.

Wyposażenie

Przede wszystkim warto w ogóle sprawdzić, jakie butle wchodzą do dolnej szafki. Wybierając mały grill gazowy, może to przekreślić chociażby popularne butle 11 kg. W zestawie zawsze przyda się wąż oraz reduktor.

Jeżeli chodzi o bardziej zintegrowane dodatki, cenię wieszaki/haki na akcesoria do grillowania oraz otwieracz na butelki z pojemnikiem na kapsle. Będąc kierownikiem ogrodowej imprezy, zwróć przy tym uwagę na wielkość bocznej półki, aby odłożyć na nią swoje fanty.

Pomyśl również, co zrobisz ze sprzętem po sezonie. Preferuję grille gazowe z pokrowcami. Te największe mogą nawet oferować na wyposażeniu swego rodzaju plandekę. Wykazuje odporność na warunki atmosferyczne. Komfortowy sposób na przechowywanie grilla, prawda?

Co do samego grillowania, znajdą się modularne modele z wyjmowanym środkiem rusztu. Pozwalają chociażby na użycie kamienia do pizzy, woka, patelni bądź jakiejś brytfanny. Niektóre oprócz rusztu oferują żeliwną płytę grillową, co także może się niektórym spodobać – zależnie od preferowanych przekąsek z grilla.

A co z resztkami po grillowaniu? Zbiera je wyjmowania misa/tacka ociekowa na tłuszcz. Łatwo ją oczyścisz, nie musząc wcześniej demontować innych elementów sprzętu. Ponadto tego typu pojemnik uchroni najbliższe otoczenia grilla przed tłustymi plamami.

Warunki gwarancyjne

Lepiej rzuć na nie okiem przed zakupem. Im dłuższa gwarancja na poszczególne części, tym rzecz jasna lepiej. I to nie tylko dlatego, że serwis wymieni uszkodzoną część. Istotne, aby wymienialne elementy w ogóle były dostępne.

Do tanich grilli gazowych od nieznanych marek niejednokrotnie trudno znaleźć poszczególne komponenty. Może to definitywnie zakończyć żywot sprzętu, a tego zapewne nie chcesz.

Ile kosztuje grill gazowy?

Ceny najlepszych grilli gazowych mieszczą się zwykle w szerokim przedziale 400 – 3000 zł. Skąd tak duża różnica? Wynika przede wszystkim z wykonania (kwotę podnosi np. gruba blacha), powierzchni grillowania, a więc i wymiarów sprzętu, a także z dodatkowych udogodnień (m.in. termometr z sondą, palnik boczny).

Jakiej firmy grill gazowy?

Najlepszy producent grilli gazowych to Broil King. Wiedzie prym pod względem jakości wykonania i równomierności grillowania. Mocno konkurują z nim marki Landmann oraz Yoer. W niższym segmencie cenowym warto z kolei zwrócić uwagę na oferty Activa oraz Teesa.

Rynek tych urządzeń zawiera wielu producentów. Aktualizując mój ranking, sprawdzam zawsze nowości chociażby od: Grillmeister z Lidla, Webber, Koler, Lund, Napoleon, Yato czy Campingaz. Póki co lepiej oceniam jednak produkty wcześniej wyróżnionych firm.

Podsumowanie

Polecane grille gazowe spełnią wymagania każdej osoby. Jak pokazał Ci mój ranking, znajdziesz zarówno ogromne, jak i bardziej kompaktowe modele w różnych cenach. Większość oferuje żeliwny ruszt, termometr czy boczny palnik. Jak najbardziej praktyczne dodatki, które zwiększają komfort użytkowania.

Teraz już wiesz, jaki grill gazowy kupić, aby dobrze spełnił swoje zadanie. Nie musisz o to pytać na forum czy grupach. W razie dodatkowych pytań służę pomocą w sekcji komentarzy. To także odpowiednie miejsce na podzielenie się własną opinią o ogrodowym grillu na gaz.

Na PROrankingach znajdziesz też pewną alternatywę. Najbardziej klasyczne rozwiązanie stanowi dobry grill węglowy. Nie tak funkcjonalny i szybki jak sprzęt na gaz, ale za to zazwyczaj dużo tańszy.

Szukasz czegoś do grillowania przez cały rok? Zobacz ranking grilli elektrycznych do kuchni. Sam korzystam z takiego urządzenia i jest nieocenione w moim domu. Przygotowuję na nim zarówno mięsne, jak i wegetariańskie dania.

Najprostsze rozwiązanie, choć również całoroczne, stanowi z kolei najlepsza patelnia grillowa. Osobiście uważam, że warto mieć w swojej kuchni tego typu naczynie. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda.

Jeżeli podczas grillowania często harcują wokół Ciebie dzieciaki, spraw im bezpieczniejsze miejsce do zabaw. Chodzi o ranking trampolin ogrodowych. Zobaczysz, jaki spokój zyskasz podczas imprez garden party.

Oceń publikację
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments