W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co to jest smartwatch – Jak działa i do czego służy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Smartwatch to po prostu elektroniczny zegarek, ale ta prosta definicja to dopiero początek. Kryje się za nią szereg funkcji, a więc i szerokie zastosowanie. Przeczytaj poniższy artykuł, a dokładnie się dowiesz, czym jest smartwatch, jak działa i do czego Ci się przyda!

Co to jest smartwatch – Jak działa i do czego służy?

Spis treści:

  Czym jest smartwatch?

  Smartwatch to inaczej inteligentny zegarek, ale służy nie tylko do pokazywania aktualnej godziny. To zaawansowany technologicznie sprzęt sprawdzający się jako praktyczny, codzienny asystent. Gwarantuje integralność ze smartfonem i pokazuje wszystkie istotne powiadomienia dotyczące np. e-maili czy połączeń przychodzących.

  Smartwatch pełni istotną rolę na treningach. Monitoruje Twoją aktywność i informuje, ile kalorii spalasz. Do tego mierzy pokonany dystans, liczbę wykonanych w ciągu dnia kroków i czas ćwiczeń. Jakby tego było mało, za pomocą sprzętu na bieżąco kontrolujesz swoje tętno czy poziom stresu. Najlepsze smartwatche świetnie sobie z tym radzą.

  Powiesz, że podobne funkcje oferuje najlepszy smartband. To prawda, jednak smartwatch to bardziej zaawansowane urządzenie (więcej o tym pojedynku w artykule smartwatch czy smartband). Umożliwia Ci odbieranie rozmów przychodzących oraz korzystanie z Internetu. Smartband bez sparowania ze smartfonem ma bardzo ograniczone możliwości, podczas gdy smartwatch z powodzeniem działa jako osobny sprzęt (choć jeszcze lepiej, gdy współpracuje z telefonem).

  Ranking smartwatchy – zwycięzca

  Garmin Fenix 7X Solar Czarny

  Do czego służy smartwatch?

  Jego podstawowa funkcja to sprawdzanie wszystkich ważnych powiadomień z telefonu. Dotyczą przychodzących wiadomości, połączeń telefonicznych, ale też aktywności w mediach społecznościowych.

  To podstawa, w której świetnie sprawdzają się nawet tańsze smartwatche do 1000 zł.

  Inteligentne zegarki ułatwiają również przeprowadzenie efektywnego treningu. I to właściwie każde, nawet najtańsze smartwatche do 200 zł.

  Mając taki sprzęt na nadgarstku w czasie ćwiczeń, dowiesz się, ile dokładnie spalasz kalorii. Wystarczy, że włączysz właściwy tryb treningowy (np. bieganie), a bez problemu skontrolujesz wszystkie inne istotne parametry swojej aktywności fizycznej.

  W razie potrzeby przeanalizujesz swój wypoczynek za pomocą monitora snu. Wiele osób docenia smartwatche również za czujniki mierzące zarówno tętno, jak i np. poziom tlenu we krwi.

  To oczywiście nie koniec. Inteligentne zegarki znajdują zastosowanie w wielu innych sytuacjach.

  Mając tego typu sprzęt:

  • Płacisz zbliżeniowo za zakupy.
  • Sterujesz aparatem fotograficznym w telefonie (niektóre modele są nawet wyposażone we własny obiektyw).
  • Korzystasz z Internetu i GPS (ten drugi moduł często pojawia się już w smart zegarkach do 500 zł).
  • Słuchasz muzyki (gdy zapiszesz utwory w pamięci zegarka).
  • Dbasz o bezpieczeństwo swojej pociechy. Służą do tego dobre smartwatche dziecięce z lokalizatorem czy nawet podsłuchem.

  Nie zapominaj też o tak podstawowych funkcjach jak sprawdzanie aktualnej daty i godziny czy prognozy pogody. Poza tym smartwatch to efektowny dodatek do stylizacji, zarówno tych codziennych, jak i bardziej eleganckich.

  Tak duża wielofunkcyjność to największa zaleta stwartwatchy i powód, że warto kupić ten sprzęt.

  Jak działa smartwatch?

  Działanie inteligentnego zegarka bazuje na wgranym systemie operacyjnym. Przeważnie to Android lub iOS (Apple), choć niektórzy producenci wyposażają swoje sprzęty w autorskie oprogramowania, np. Wear OS. Wewnątrz smartwatcha jest procesor i pamięć RAM. Zasila go wbudowana bateria, którą musisz regularnie ładować.

  Tego typu urządzenie obsługujesz dotykowo, a więc tak samo jak smartfon. Nie bez powodu o nim wspominam. Smartwatch i telefon to sprzęty, które co do zasady powinny działać razem. Sparujesz je bez problemu za pośrednictwem Bluetooth.

  Wiesz już, że za pomocą nowoczesnego inteligentnego zegarka bez przeszkód do kogoś zadzwonisz lub wyślesz SMS-a. To możliwe, gdy w przeznaczonym do tego miejscu zainstalujesz kartę SIM.

  Z tego względu inteligentny zegarek w dużym stopniu zastąpi Ci telefon. Nosisz go na nadgarstku, więc cały czas masz go przy sobie. Jasne, smartfon schowasz np. do kieszeni. Mimo wszystko to smartwatch wydaje się nieco mniej kłopotliwy w noszeniu i towarzyszeniu Ci na co dzień. W dodatku to urządzenie ubieralne, które może podkreślić Twój styl.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jakie funkcje ma smartwatch?

  Te najistotniejsze to monitorowanie parametrów treningu (spalone kalorie, dystans, prędkość np. jazdy, czas trwania, tętno) oraz pokazywanie powiadomień z telefonu. Dotyczą głównie połączeń przychodzących, wiadomości tekstowych, e-maili oraz aktywności w social mediach.

  Pamiętaj, że to dopiero początek.

  Smartwatch to bardzo nowoczesny sprzęt wyposażony w wiele innych funkcji:

  • Monitor snu.
  • Nawigacja GPS.
  • Pomiar podstawowych parametrów (sprawdza się jako pulsometr, EKG, pulsoksymetr).
  • Monitor poziomu stresu.
  • Płatności zbliżeniowe.
  • Sterowanie aparatem w telefonie.
  • Słuchanie muzyki.
  • Kompas.
  • Dyktafon.
  • Korzystanie z Internetu (w przypadku wbudowanego Wi-Fi).
  • Prowadzenie rozmów telefonicznych i wysyłanie SMS-ów (po instalacji karty SIM).
  • Monitor cyklu miesiączkowego w polecanych smartwatchach damskich.

  Dochodzą do tego podstawy jak wyświetlanie daty, godziny i pogody. Ponadto w przypadku dłuższej bezczynności smartwatch zasugeruje Ci, że pora się trochę poruszać. Posłuży Ci więc jako motywator.

  Pamiętaj, że lista funkcji i narzędzi często zależy od ceny smartwatcha. Zazwyczaj im drożej, tym więcej udogodnień dostajesz do dyspozycji.

  Czy przez smartwatch można rozmawiać?

  Tak, jeżeli Twój sprzęt pozwala na instalację karty SIM. Jeżeli zadbasz o regularne doładowywanie konta, swobodnie rozmawiasz i wysyłasz wiadomości tekstowe przez cały czas. Tym samym smartwatch staje się bardziej niezależny i nie musisz ciągle mieć przy sobie telefonu.

  Zapewne zastanawiasz się, czy takie rozmowy są wygodne. Dużą rolę odgrywają tu indywidualne preferencje, ale wbrew pozorom nie musi to być mało komfortowa czynność.

  Do prowadzenia rozmów wykorzystujesz wbudowany zestaw głośnomówiący lub podłączone bezprzewodowo słuchawki. Decyzja należy do Ciebie. Pierwsza opcja dobrze sprawdza się w domu. Druga to ciekawe rozwiązanie, gdy jesteś na zewnątrz lub w zatłoczonych środkach transportu publicznego.

  Aby do kogoś zadzwonić, wybierasz z menu smartwatcha telefon lub podobnie brzmiącą aplikację. Następnie z listy kontaktów wskazujesz ten właściwy. Połączenie rozpoczynasz kliknięciem, to samo dotyczy zakończenia rozmowy.

  Jak nosić smartwatch?

  Oczywiście na nadgarstku. To, na którym, zależy od Ciebie, tu nie ma sztywnych zasad. Pamiętaj, aby zapiąć pasek czy bransoletę na tyle ciasno, aby czujniki mogły precyzyjnie mierzyć puls i inne parametry.

  Nie musisz zaciskać smarwatcha bardzo mocno, aż zaczniesz odczuwać dyskomfort. Chodzi o to, aby nie był za luźny, bo wtedy pomiary nie będą dokładne. Poza tym chyba nie chcesz przypadkowo zgubić sprzętu, prawda?

  Pamiętaj, że nowoczesne smartwatche dobrze pasują do wszystkich stylizacji. Większość osób chętnie zakłada je nawet do garniturów czy eleganckich sukni. W razie potrzeby dokupisz do smartwatcha inny pasek lub bransoletę, co dotyczy chociażby wielu dobrych smartwatchy męskich.

  Wymiana takich akcesoriów nie stanowi dużego problemu. Zwykle wystarczy je odpiąć od koperty lub z niej wysunąć, zależnie od modelu. To mniej kłopotliwe niż w przypadku tradycyjnych czasomierzy, bo nie potrzebujesz specjalnego narzędzia ani śrubokrętu.

  Jeżeli wszystkie powyższe informacje przekonują Cię do nabycia inteligentnego zegarka, to koniecznie dowiedz się, jaki smartwatch wybrać i na co zwrócić uwagę. Jak widzisz, funkcji jest sporo, więc dobrze znać główne cechy oraz parametry tych urządzeń. Wtedy dobrze zainwestujesz swoje pieniądze.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Zenon
  1 rok temu

  Czy do smartwatcha można skopiować kontakty z telefonu