W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki smartwatch wybrać? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wybór smartwatcha wiąże się z wyborem jego kształtu, obsługiwanych technologii, a przede wszystkim funkcji. Aby wiedzieć, jaki smartwatch kupić, musisz znać najważniejsze parametry i cechy tego sprzętu. Najszybciej i najlepiej pomoże Ci w tym poniższy poradnik zakupowy. Dzięki niemu dokonasz rozsądnej decyzji, wybierając raz, a dobrze!

Jaki smartwatch wybrać? Poradnik zakupowy

Spis treści:

  Wybór smartwatcha a system operacyjny

  Zastanawiasz się, co jest ważne, a może najważniejsze w przypadku smartwatchy? Do tej grupy bez wątpienia należy system operacyjny pozwalający na poprawne działanie sprzętu.

  To prawda, że większa część smart zegarków działa z telefonami z Androidem i iOS, ale istnieje także pewna grupa pracująca wyłącznie w jednym środowisku operacyjnym.

  Dlatego pamiętaj, żeby przed zakupem dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami o poszczególnym modelu i jego kompatybilności ze swoim telefonem. Unikniesz dzięki temu dużego rozczarowania i ograniczenia wielu przydatnych funkcji.

  Poznaj systemy operacyjne wykorzystywane przez smartwatche:

  1. Wear OS (Android Wear) – typowa wersja dla Androida stworzona przez Google w celu specjalnych potrzeb inteligentnych zegarków. Całościowy system raczej nie poradziłby sobie do końca ze swoim zadaniem, przez co mógłby doprowadzić do uszkodzeń podzespołów urządzenia, dlatego stworzono Wear OS. Umożliwia dostęp do sklepu Google Play, a także zapewnia dokonywanie płatności przez Google Pay.
  2. Tizen – w tym przypadku nie do końca sprawa wygląda już tak przejrzyście. System działa głównie na oprogramowaniu Linuxa i dotyczy przede wszystkim smartwatchy pochodzących od marki Samsung. Istnieją przypadki, kiedy współpracuje także z urządzeniami Apple, ale z dużymi ograniczeniami.
  3. Watch OS – system polecany przede wszystkim dla sprzętów Apple, dlatego działa jedynie w iPhone’ach, gdzie oferuje dużą ilość funkcji i aplikacji.
  4. Pozostałe systemy – pochodzą od producentów smartwatchy, wśród których przykład stanowi Xiaomi lub Huawei. Dotyczy to głównie urządzeń typowo sportowych lub nieco tańszych modeli, ale pamiętaj, że nie zawsze jest to regułą. Autorskie systemy operacyjne działają na podstawie indywidualnych rozwiązań, gdzie jednocześnie zapewniają szeroką funkcjonalność swoich smartwatchy.

  Patrząc na ranking najlepszych smartwatchy, szybko zauważysz, że wśród topowych modeli są smart zegarki z różnymi systemami. Ogólnie biorąc, łatwo dobrać porządny model, aby bezproblemowo pracował z posiadanym smartfonem.

  Ranking smartwatchy – zwycięzca

  Garmin Fenix 7X Solar Czarny

  Wyświetlacz – na co zwrócić uwagę?

  Przede wszystkim na jego rodzaj. Najwygodniejsze w obsłudze smartwatche to te wyposażone w dotykowy ekran. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujesz dużą wygodę i znacznie łatwiejszą obsługę urządzenia mocno przypominającą użytkowanie smartfona.

  Oczywiście z pewną różnicą, bo w przypadku inteligentnych zegarków wyświetlacz należy do zdecydowanie mniejszych. Ale pamiętaj, że nie oznacza to gorszej jakości wyświetlanych informacji, zwłaszcza biorąc pod uwagę nowoczesne technologie wykorzystywane obecnie przez producentów.

  Dlatego żeby wiedzieć, jaki smartwatch wybrać, sprawdź nieco więcej informacji o oferowanych matrycach. Do najpopularniejszych należą wyświetlacze LCD, OLED i AMOLED, głównie ze względu na stosowanie ich w dzisiejszych smartfonach.

  W obu przypadkach wyróżniają się żywymi i dobrej jakości barwami, a także precyzyjnie wyświetlanymi informacjami oraz obrazami. Zapewniają również dokładny odczyt nawet przy intensywnym świetle lub silnych promieniach słonecznych.

  Wyświetlacze OLED stosuje się głównie w urządzeniach Apple, z kolei AMOLED i Super AMOLED to rozwiązania przeznaczone dla urządzeń marki Samsung.

  Na rynku znajdziesz też smartwatche z ekranami LED oraz LCD. Pamiętaj, że to wersje OLED i AMOLED zapewniają najlepszą jakość obrazu oraz głębokie barwy i kontrast wyświetlanych informacji.

  Nie zapomnij także sprawdzić wielkości ekranu upatrzonego przez Ciebie sprzętu. Przekątna zazwyczaj wynosi od 1 do 2 cali. Dotyczy to również tanich smartwatchy do 200 zł.

  Jeśli chodzi o kształt zegarka, to najczęściej spotkasz się z formą prostokątną, którą zazwyczaj mają urządzenia pochodzące od marki Apple. W sklepach znajdziesz również modele z okrągłymi tarczami. Kształt i rozmiar ekranu dopasuj do swoich upodobań. Pamiętaj mimo wszystko przy tym, że im większa przekątna, tym i zużycie baterii będzie zdecydowanie większe, więc coś za coś.

  Przeczytaj też:

  Pojemność akumulatora, czyli czas pracy po naładowaniu

  Zadbaj, żeby akumulator był wystarczająco pojemny; wtedy nie będzie trzeba ciągle podładowywać inteligentnego zegarka. Nie poleca się zakupu sprzętów o pojemności mniejszej niż 200 mAh.

  Jednocześnie ciężko stwierdzić, która wartość byłaby najlepsza, ponieważ żywotność baterii zależy od kilku czynników. Tutaj trzeba przede wszystkim wymienić przekątną ekranu, łączność czy też ilość działających funkcji.

  Smartwatche z wyświetlaczem AMOLED lub OLED odznaczają się większym zapotrzebowaniem energetycznym, przez co szybciej się rozładowują, szczególnie kiedy pracują w trybie Always in Display.

  Inteligentne zegarki wyposażone w dotykowy ekran najczęściej działają przez ok. dwa dni. Decyduje o tym przede wszystkim włączona funkcja Bluetooth pozwalająca na łączność ze smartfonem.

  Oczywiście wiele modeli na jednym ładowaniu pracuje nawet do kilku lub nawet kilkunastu dni. Niemniej pamiętaj, że dotyczy to przypadków, które ograniczają się wyłącznie do pokazywania godziny.

  Dlatego jeśli się zastanawiasz, jaki smartwatch wybrać, zwróć uwagę na opcje powodujące szybsze rozładowanie baterii.

  Należą do nich:

  1. Działająca łączność Wi-Fi lub LTE.
  2. Wyświetlacz o dużej rozdzielczości oraz jasności.
  3. Starszy standard Bluetooth.
  4. Uruchomienie funkcji dodatkowych, np. GPS, synchronizacja, włączone powiadomienia z telefonu itp.

  Sposób ładowania

  Tutaj wszystko zależy od konkretnego modelu. Niektóre urządzenia producenci wyposażają w magnetyczne złącze, do którego należy podłączyć oferowany przez producenta kabel.

  Końcówka takiego przewodu to nic innego jak standardowe USB, dlatego zegarek spokojnie wepniesz do telefonu lub komputera. Na rynku znajdziesz również nowoczesne smartwatche ładowane za pomocą specjalnych stacji dokujących.

  To komfortowe rozwiązanie pozwalające także na utrzymanie porządku. Nie męczysz się z plączącymi się pod nogami kablami, ale też nie szukasz co chwilę przewodu, który, jak dobrze wiesz, lubi często bez Twojej wiedzy zmieniać swoje miejsce.

  Producenci oferują urządzenia przystosowane do ładowania bezprzewodowego. Takie modele wykorzystują technologię indukcyjną, stanowiącą pod względem wygody bardzo korzystną opcję.

  Moduły łączności

  To zasadnicza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, kiedy zastanawiasz się, jaki smartwatch kupić. Podstawowy moduł to Bluetooth, za pośrednictwem którego sprzęt łączy się ze smartfonem.

  Zwróć uwagę na to, aby nie był to standard starszy niż 4.0. Inaczej będziesz narzekać na problemy z połączeniem, a nawet na szybsze zużycie baterii.

  Inne moduły, w jakie producenci wyposażają zegarki, to:

  1. NFC – moduł przeznaczony do płatności mobilnej. Jeśli zależy Ci na tej wygodnej opcji, przed zakupem upewnij się również, czy wybrany przez Ciebie smartwatch obsługuje dodatkowo płatności zbliżeniowe. Niekiedy samo NFC to za mało, żeby zapewnić szybkie płacenie za zakupy, dlatego weź pod uwagę także opcje dodatkowe. Wiedz, że to dzięki nim unikniesz uciążliwego szukania portfela lub wręcz zapomnisz o potrzebie noszenia gotówki. Płatności zbliżeniowe obsługują między innymi Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay czy też Samsung Pay.
  2. Karta SIM – w wielu sytuacjach inteligentny zegarek z powodzeniem zastąpi tradycyjny smartfon. A to wszystko za sprawą dużych możliwości, jakie obecnie oferują tego rodzaju urządzenia. Wiele z nich zawiera opcję odbierania oraz wykonywania połączeń, a także ma wbudowany mikrofon i głośnik. Taki smartwatch idealnie nadaje się jako zestaw głośnomówiący do samochodu lub podczas treningu. Oprócz tego do dyspozycji często masz także funkcję GPS.
  3. GPS – zwróć uwagę na tę opcję, kiedy często korzystasz z nawigacji. Wiele smartwatchy bez problemu nadaje się do śledzenia lokalizacji, w jakiej obecnie się znajdujesz. Do dyspozycji masz dwa rozwiązania. Jedno wykorzystujące moduł GPS telefonu bądź drugie z nadajnikiem ukrytym w zegarku. Tę opcję szczególnie Ci polecam, jeśli na trening nie chcesz zabierać ze sobą swojego smartfona. Całą trasę bez problemu pokaże Ci smartwatch. Urządzenia z wbudowaną opcją GPS przydają się również rodzicom chcącym dokładnie wiedzieć, gdzie znajduje się ich dziecko (a osobno znajdziesz najlepsze smartwatche dla dzieci).

  Funkcje sportowe

  To m.in. ze względu na nie większość kupuje smartwatche. Odgrywają bardzo istotną rolę, dlatego sprawdź, czy upatrzony przez Ciebie sprzęt oferuje wszystkie przydatne opcje.

  Należą do nich:

  1. Liczba kroków – zegarek pokazuje Ci liczbę wykonanych w ciągu dnia kroków. To motywuje do długich spacerów, podczas których nie tylko się dotleniasz, ale i spalasz kalorie. Tym samym nie spędzasz całego dnia na kanapie i prowadzisz bardziej aktywny tryb życia.
  2. Pomiar przebytego dystansu – dzięki tej funkcji dowiesz się, ile kilometrów pokonujesz w ciągu dnia. Przydaje się zarówno podczas spokojnego spacerowania, jak i innych aktywności, np. biegania czy jazdy na rowerze.
  3. Liczba spalonych kalorii – jedna z najbardziej motywujących opcji smartwatcha. Sprawdzasz, jak dużo kalorii spalasz, i w razie potrzeby przedłużasz trening lub wybierasz się na kolejny spacer. Taki pomiar przydaje się zwłaszcza osobom na diecie, które muszą precyzyjnie kontrolować kaloryczność posiłków i intensywność treningów.
  4. Tryby sportowe – podstawowe to spacer, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Nierzadko zegarki oferują też takie tryby jak np. bieganie na bieżni, jazda na rowerze stacjonarnym, trening na orbirteku i ergometrze wioślarskim, a nawet joga, wędrówki górskie, skakanie na skakance bądź ćwiczenia fitness. Wybierasz właściwy tryb i śledzisz wszystkie ważne parametry, a za sprawą pomiaru np. pulsu trenujesz z odpowiednią intensywnością.

  Pozostałe funkcje

  Nadal zastanawiasz się, jak wybrać smartwatch, który posłuży Ci na lata, a do tego zastąpi kilka urządzeń jednocześnie? Przede wszystkim zwróć uwagę na opcje dodatkowe, które nierzadko decydują o ostatecznym wyborze urządzenia. To również na nich polega to, czym jest smartwatch i do czego służy.

  Oto one:

  1. Odbieranie powiadomień z telefonu – wszystkie informacje o wiadomościach, e-mailach czy połączeniach przychodzących łatwo sprawdzisz za pomocą zegarka. Poinformuje Cię także o nowinkach pochodzących z portali społecznościowych.
  2. Monitorowanie snu – jakość nocnego wypoczynku to ciekawa opcja, kiedy zależy Ci na dokładnej analizie poszczególnych faz. Po przebudzeniu wszystkie dane dokładnie zobaczysz na ekranie swojego smartwatcha, a dzięki nim wypracujesz regularny tryb swojego snu.
  3. Prognoza pogody – nie musisz sięgać po telefon, przeglądać Internet lub oglądać telewizję, żeby sprawdzić pogodę na najbliższe kilka dni. Wszystkie informacje uzyskasz za pomocą smartwatcha.
  4. Terminarz – zapomnij o tradycyjnym kalendarzu, który tylko zajmuje miejsce. Inteligentny zegarek bez większego kłopotu umożliwi Ci naniesienie poprawek dotyczących spotkań, a także zobrazuje Twój codzienny rozkład obowiązków.
  5. Monitorowanie stanu zdrowia – to bardzo przydatna opcja pozwalająca na kontrolowanie poszczególnych funkcji życiowych. Wiele smartwatchy oprócz pomiaru pulsu wykonuje także EKG, sprawdza ilość tlenu w krwi, a nawet mierzy ciśnienie. Najlepsze smartwatche damskie oferują z kolei chociażby monitor cyklu miesiączkowego.
  6. Minutnik, stoper, dyktafon –  najpopularniejsze funkcje, w jakie najczęściej wyposaża się inteligentne zegarki. Za ich pomocą nagrasz ważną rozmowę, odliczysz dokładnie czas danej czynności lub biegu, a także idealnie ugotujesz bardziej wymagające danie.
  7. Aparat – nieco rzadsza, ale jakże wygodna opcja pozwalająca na robienie zdjęć zegarkiem. Przyda się w trakcie pieszych wycieczek lub zwiedzania ciekawych obiektów. Oczywiście nie licz w tym przypadku na dużą rozdzielczość ze względu na niewielki rozmiar urządzenia. Rekompensatę za to stanowi zdalny spust migawki w telefonie komórkowym.
  8. MP3/odtwarzanie muzyki – kiedy zegarek ma umilać Twój czas i umożliwić odtwarzanie muzyki nawet w trakcie wysiłku fizycznego, zadbaj, żeby miał wbudowaną własną pamięć. Dobrym wyborem będzie już model wyposażony w 4 GB. W zależności od preferencji do wyboru masz także znacznie większe możliwości. W każdym z tych przypadków muzykę łatwo odtworzysz za pomocą Bluetooth. Pamiętaj też, że wiele sprzętów zapewnia słuchanie ulubionych utworów nawet w trybie offline. Wystarczy jedynie pobrać playlistę, a wybrany kawałek usłyszysz, kiedy tylko zechcesz.

  Na funkcje (jak i inne ważne cechy) zawsze duży wpływ mają ceny smartwatchy. Droższe modele oferują po prostu więcej, choć niezależnie od wydawanej kwoty dobrze, aby wiedzieć, na co zwrócić największą uwagę. Teraz masz już tę wiedzę!

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments