W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ekspres kolbowy czy przelewowy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ekspresy kolbowe i przelewowe służą w zasadzie to tego samego, lecz mają zupełnie inną specyfikę. Dlatego też dobrze poznać ich zalety i wady. Wtedy prędko podejmiesz rozsądną decyzję co do tego, co lepsze: ekspres kolbowy czy przelewowy?

Ekspres kolbowy czy przelewowy? Który lepszy?

Spis treści:

  Podstawowe różnice między ekspresem kolbowym a przelewowym

  Główną różnicą między ekspresem kolbowym a przelewowym jest metoda parzenia kawy. W obu przypadkach potrzebujesz już zmielonych ziaren. Inaczej wygląda tylko sposób przygotowania napoju.

  W ekspresie przelewowym, jak wskazuje nazwa, woda jest przelewana przez zmielone ziarna. W ten sposób powstaje aromatyczny napój. Ekspres kolbowy z kolei to odmiana sprzętu ciśnieniowego. Woda jest więc podgrzewana, a następnie pod dużym ciśnieniem (realnie ok. 9 barów) przepuszczana przez zbiorniczek ze zmieloną kawą.

  Odmienne sposoby parzenia sprawiają, że napój z obu ekspresów smakuje inaczej. Kawa z modelu kolbowego jest mocniejsza i intensywniejsza.

  Do użycia ekspresu przelewowego potrzebujesz też specjalnych filtrów i koszyczka. W przypadku wersji kolbowych jest trochę inaczej. Określa się je też jako ręczne. Mają specjalną kolbę ze zbiornikiem na kawę, którą niejako przykręca się do ekspresu przed zaparzeniem napoju.

  Ranking ekspresów kolbowych – zwycięzca

  Sage SES875BSS

  Ekspres kolbowy – jaką ma przewagę?

  Jak już wspomniałem, smak i aromat kawy z ekspresu kolbowego jest intensywniejszy. Dla amatorów napoju i smakoszy, ten model sprawdza się więc lepiej niż przelewowy.

  Przygotowując kawę, masz większą kontrolę nad tym, co powstanie. Ty wybierasz ilość ziaren, ich stopień zmielenia i ubicia. To wszystko wpływa na ostateczny smak napoju.

  Z ekspresu kolbowego powstaje porządne espresso, tak intensywne, jak powinno być. A to podstawa do przyrządzenia innych kaw. Taki model jest też wydajny, szybko przygotujesz ulubiony napój. Dlatego też warto przy okazji rozważyć pojedynek ekspres kolbowy czy automatyczny.

  Zalety ekspresu przelewowego

  Ekspres przelewowy jest dobrym wyborem, dla osób, które lubią pobudzający efekt kawy, ale nie są jej koneserami. Przygotowanie napoju w takim modelu jest proste i szybkie. Obsługa jest intuicyjna, łatwa i bezbolesna, nawet dla początkujących kawoszy.

  Dużą zaletą większości modeli przelewowych jest ich wydajność. Wiele z nich ma na wyposażeniu dzbanek. W efekcie za jednym parzeniem przygotujesz napój dla kilku osób.

  Powinienem wspomnieć też o cenie, bo najlepsze ekspresy przelewowe w większości przypadków należą do najtańszych na rynku (choć w tym aspekcie warto też poznać starcie kawiarka czy ekspres przelewowy). A przynajmniej tańszych niż lepsze modele kolbowe.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Ostateczny werdykt – ekspres przelewowy czy kolbowy?

  Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, który jest lepszy – ekspres kolbowy czy przelewowy? To zależy od tego, co jest dla Ciebie istotne. Każdy smakosz powie, że kolbowy daje lepszą kawę niż przelewowy. Ten drugi to świetne rozwiązanie np. do biura – więcej napojów za jednym razem.

  Jeśli ważne jest dla Ciebie, aby kawa smakowała jak z kawiarni, to postaw na kolbowy. Jak wolisz coś tańszego, a czarnego napoju potrzebujesz tylko do pobudzenia, przelewowy wystarczy. Prostota i wydajność to jego największe zalety. 

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments