W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ekspres kolbowy Ranking 2024 | Jaki ekspres kolbowy?

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 marca 2024
Komentarze:  0

Pragniesz codziennie pić kawę niczym z włoskiej kawiarni? Umożliwi Ci to dobry ekspres kolbowy! Ważne, aby wybrać solidny sprzęt na lata. Szybko pomoże Ci w tym mój niezależny, aktualizowany ranking ekspresów kolbowych.

Najlepszy ekspres kolbowy - ranking, opinie, jaki wybrać?

W pogoni za idealną kawą wiele osób szuka ekspresu kolbowego. To dobry kierunek, bo w tej grupie znajdują się profesjonalne urządzenia. Dzięki nim wykrzeszesz unikalny aromat z każdej kawy.

Musisz jednak wiedzieć, jaki ekspres kolbowy wybrać i na co zwrócić uwagę. Pomoże Ci w tym mój subiektywny ranking z opiniami oraz poradami.

Zainwestujesz w solidne urządzenie na lata, codziennie ciesząc się pyszną kawą!

Ranking ekspresów kolbowych 2024 - TOP 10

Sage SES875BSS, czyli najlepszy ekspres kolbowy na rynku. Dzięki niemu szybko przygotujesz aromatyczną i smaczną kawę jak z topowej kawiarni. To topowy ekspres kolbowy z młynkiem stożkowym oraz regulacją grubości mielenia i porcjowania. Oferuje praktycznie stałą temperaturę podczas ekstrakcji kawy (kontroler PID). Jej smak po prostu zachwyca!

Ten ekspres kolbowy polecany przez baristów i wymagających kawoszy spienia mleko do dzbanka. Ma też wbudowany tamper, regulację temperatury kawy, przyrząd do wyrównywania czy szczoteczkę do czyszczenia. Wyregulujesz w nim praktycznie wszystko, co związane z parzeniem kawy. Sprzęt swoje może kosztuje, ale to bezkompromisowe urządzenie.

Ocena produktu: 9.93/10

Ranking ekspresów kolbowych nie byłby pełny bez Breville VCF126X. Oferuje funkcję automatycznej regulacji pojemności, automatyczne wyłączanie oraz ręczną dyszę do spieniania mleka. Szybko przygotujesz swoją ulubioną kawę, która zachwyci Cię smakiem i aromatem! Do wyboru masz zarówno espresso, jak i wszelakie kawy z mleczną, aksamitną pianką.

To ekspres kolbowy z młynkiem żarnowym i z 30 ustawieniami grubości mielenia. Daje Ci to szerokie pole manewru. Dojdziesz do perfekcji, ustalając, jakie ustawienia są dla Ciebie najlepsze. Ten profesjonalny ekspres z kolbą cechuje także intuicyjna obsługa i bezproblemowe czyszczenie. Odpowiednio o niego zadbasz za sprawą dołączonych do zestawu akcesoriów.

Ocena produktu: 9.69/10

Graef Pivalla ES702 to niezawodny ekspres kolbowy robiący do dwóch filiżanek kawy jednocześnie. Świetnie wyposażony i wykonany sprzęt na długie lata. Nadaje się do domu lub kawiarni. W razie potrzeby łatwo spienisz mleko (to ekspres kolbowy ze spieniaczem) lub skorzystasz z opcji serwowania wrzątku. Dostajesz więc kilka rodzajów kawy do wyboru.

To dobrze oceniany ekspres kolbowy również ze względu na to, co najważniejsze: smak oraz aromat napoju. Nie odstaje w tym od wielu wyraźnie droższych modeli. Codziennie cieszysz się kawą niczym z luksusowej kawiarni. Masz tu także tryb automatyczny. Dzięki niemu szybciej nauczysz się obsługi sprzętu, która i tak nie sprawia większych problemów.

Ocena produktu: 9.63/10

SMEG ECF01PBEU

Piękny ekspres kolbowy w stylu vintage. Dostaniesz go w wielu różnych kolorach. Oprócz wyglądu zachwyca jakością parzonych kaw. To ekspres z regulacją temperatury wody. Co istotne, wartość dotycząca parzenia utrzymuje się na tym samym poziomie. Zasługa obecności nowoczesnego systemu Thermoblock. Wyróżnia najlepsze z domowych ekspresów kolbowych.

To kompaktowe urządzenie, lecz nie ma problemów ze stabilnością. Producent nie zapomniał o antypoślizgowych elementach. Nie wiedząc, jaki ekspres kolbowy parzy pyszne kawy i świetnie wygląda, pomyśl o tym modelu. Nawet wykonanie stalowej kolby robi wrażenie, a co dopiero wewnętrznych podzespołów. SMEG ECF01PBEU emanuje profesjonalizmem!

Ocena produktu: 9.54/10

Breville Prima Latte II VCF108X

Breville Prima Latte II VCF108X, a więc polecany ekspres kolbowy z pojemnikiem na mleko i funkcją spieniania. Oprócz czarnej kawy przygotujesz w nim słodkie latte czy kremowe cappuccino, a to tylko namiastka możliwości. System grzewczy Thermoblock zadba o najlepszy dla kawy proces parzenia. Ty za to delektujesz się unikalnym smakiem napoju.

Ranking i porównanie ekspresów kolbowych wskazuje, że to świetna opcja do kaw mlecznych. Gęsta i puszysta pianka z pewnością Cię zachwyci, a do wyboru masz 2 wielkości szklanek (zmieścisz maksymalnie 12-centrymetrowe naczynie). Skorzystasz też z funkcji jednoczesnego parzenia 2 kaw. Poradzisz sobie z obsługą, ułatwia ją tryb automatyczny.

Ocena produktu: 9.44/10

SilverCrest SEMM 1470 A2

Tani ekspres kolbowy z Lidla, który oferuje system spieniania mleka. Zrobisz w nim espresso, cappuccino bądź latte macchiato. To jedna z najtańszych-najlepszych opcji na solidnie wykonany ekspres jednokolbowy. Zauważ, że to niewielki sprzęt, który nie zajmuje dużo miejsca na blacie. Nadaje się więc do mniejszych kuchni, gwarantując wyborny smak kawy.

To łatwy w czyszczeniu ekspres kolbowy dobrej jakości. Wiele jego części, np. pojemniki czy tackę ociekową, swobodnie wyjmiesz, aby szybciej je umyć. Na wyposażeniu nie zabrakło łyżeczki do kawy oraz ubijaka. Test ekspresów kolbowych do kawy jasno pokazuje, że warto postawić na SilverCrest SEMM 1470 A2. Wciąż zdobywa masę pozytywnych opinii.

Ocena produktu: 9.3/10

Sencor SES 4040BK

Półautomatyczny ekspres kolbowy dla początkujących. Uprości Ci przygotowanie doskonałej kawy 10 programami, w tym do latte oraz cappuccino. Tak, dobrze myślisz: Sencor SES 4040BK to model ze spieniaczem, a nawet zintegrowanym pojemnikiem na mleko (co nie zdarza się tak często). Termoblok czuwa z kolei nad temperaturą parzenia.

Ciekawostkę stanowią aż 20 bary ciśnienia. Sęk w tym, że to akurat zagrywka marketingowa. W praktyce espresso potrzebuje przecież 9 barów, więc nic ta wartość nie zmienia. Niemniej to ogólnie bardzo udany ekspres kolbowy z filtrem ciśnieniowym (również na 2 filiżanki). Podgrzewa filiżanki, oferuje funkcję ciepłej wody i po prostu parzy dobre kawy. Tyle i aż tyle.

Ocena produktu: 9.26/10

DeLonghi Dedica Style EC 685.BK

Dobry ekspres kolbowy ze spieniaczem mleka, który pozwala na szybkie zaparzenie kawy. Zrobisz to na dwa sposoby: wykorzystując zmielone ziarna lub saszetki ESE (nazywane też padsami lub podsami). Urządzenie podgrzewa filiżanki, a dzięki podwójnej podstawce wygodnie przygotujesz napój w wysokich szklankach. Pełna swoboda!

Ciśnienie dobija rzecz jasna do 15 barów. W zupełności wystarcza do prawidłowego procesu parzenia kawy. Przygotujesz sobie lub swoim gościom intensywną kawę. To kolbowy ekspres z termoblokiem. Dość szybko się nagrzewa, więc nie musisz nad nim stać w nieskończoność. Obsługa to generalnie banał. Pozytywną opinię wieńczy stosunkowo cicha praca.

Ocena produktu: 9.14/10

Ariete 1389/13

Retro ekspres kolbowy, który stanie się oryginalną ozdobą w Twojej kuchni. Wyposażono go w 2-funkcyjny filtr. W tym samym czasie zaparzysz jedną lub dwie filiżanki kawy, zależnie od potrzeb. To sprzęt z dyszą do spieniania mleka i wyjmowanym zbiornikiem na wodę. Z tym ekspresem szybko przygotujesz espresso, cappuccino, ristretto, a nawet herbatę.

Przystosowano go do parzenia kawy ze zmielonych ziaren, ale i saszetek. Obsługa sprzętu nie sprawi Ci problemu. Jeżeli zastanawiasz się, jaki ekspres kolbowy będzie dobry dla początkującego baristy, to Ariete 1389/13 stanowi odpowiedź. Zwłaszcza że mało kosztuje jak na tę kategorię, a szczyci się przecież unikalną stylistyką.

Ocena produktu: 9.01/10

Beko CEP5152B

Niezawodny ekspres kolbowy z dyszą pary, która szybko spieni mleko. Na każdym kroku ułatwi Ci parzenie aromatycznej czarnej kawy, jak i mlecznego napoju. Ranking ekspresów kolbowych musiał uwzględnić ten sprzęt. To w gruncie prosty, ręczny ekspres do 500 zł, który świetnie spełnia swe zadanie. Gwarantuje łatwą obsługę oraz czyszczenie.

Przy okazji nie sprawia problemów z awariami. Ten fakt potwierdzają liczne opinie użytkowników. Często pijesz kawę ze swoją drugą połówką? Przypisz zatem kolejny plus dla Beko CEP5152B. To bowiem ekspres kolbowy z funkcją 2 filiżanek. Zawdzięcza to parze wymiennych sitek. Nie stracisz czasu, chcąc zrobić 2 napoje. Stworzysz je w tym samym czasie.

Ocena produktu: 8.91/10

Najlepsze ekspresy kolbowe do kawy - Ranking 2024

Ekspres kolbowy Sage SES875BSS

Ekspres kolbowy Sage SES875BSS

Sage SES875BSS to najlepszy profesjonalny ekspres kolbowy, który oferuje wszystko, co potrzebne, żeby zaparzyć dobrą kawę (w tym 15 barów ciśnienia). Do dyspozycji masz wbudowany młynek stożkowy, ręczne ustawianie pojemności napoju czy regulację temperatury wody. Prosta droga do stworzenia esencjonalnego espresso i nie tylko (gdyż znalazł się również spieniacz).


Sprawdź ceny Sage SES875BSS

MediaExpert
EURO


Ekspres kolbowy dla profesjonalistów i nie tylko

Sage SES875BSS to najlepszy ekspres kolbowy, gdy szukasz czegoś bardziej profesjonalnego. Przemawia za tym zwłaszcza proces ekstrakcji kawy. Wyróżnia go stała temperatura. Wszystko za sprawą PID, czyli cyfrowego kontrolera temperatury. Tak zarządza grzałkami, aby nie przepaliły Twojego espresso. W dodatku oszczędza energię.

Jakby tego było mało, smak parzonego napoju poprawia system niskociśnieniowego parzenia wstępnego. Stopniowo zwiększa ciśnienie. W jakim celu? Aby kawa była jednolita pod względem smaku i konsystencji, zadowalając gust konesera. Każdy test ekspresów kolbowych potwierdza wyższość tego rozwiązania nad innymi.

System cieplny Thermocoil odznacza się jednocześnie niezawodnością. Ekspresy kolbowe Sage znane są ze swojej bezawaryjności. Może i stanowią duży wydatek, ale za to na wiele lat bezproblemowej pracy. Chyba lepiej kupić raz, a dobrze, prawda? Ja wychodzę z tego założenia, stąd pozytywna opinia dla tego sprzętu.

Zauważ, że to wysokiej jakości ekspres kolbowy z funkcją ułatwiającą wyjęcie kawowego osadu z filtra. Zawartość wody jest w nim minimalna (funkcja „Dry Puck”). Uznasz to za prostą czynność.

Topowy ekspres kolbowy z młynkiem do mielenia kawy

Jednym z największych atutów tego polecanego ekspresu kolbowego jest wbudowany młynek stożkowy. Wyposażono go w nierdzewne kamienie mielące. Dzięki niemu bez trudu zmielisz niezbędną ilość kawy prosto do kolby.

Urządzenie pozwoli Ci na dobór ilości mielonych ziaren. W razie potrzeby łatwo zaprogramujesz je na jedną lub dwie filiżanki, bo jest taka opcja. Pojemność kawy także ustawisz ręcznie, jeśli będzie to konieczne.

Co ciekawe, poza ilością decydujesz też o grubości mielenia kawy. Z tym ekspresem dowolnie eksperymentujesz, aby przygotować idealny napój niczym z włoskiej kawiarni!

Pamiętaj, że to właśnie młynek stanowi jedną z najważniejszych rzeczy w modelach kolbowych. Musi drobno mielić ziarna. Inaczej powstałe podczas przepływu wody ciśnienie będzie zbyt słabe, więc kawa nie zadowoli Cię smakiem. Tutaj nie ma o tym mowy. Ciśnienie spokojnie zabierze z ziaren głęboki aromat, ciesząc Twoje kubki smakowe.

Przydatne akcesoria

Jak przystało na godny polecenia ekspres kolbowy, w zestawie znajdziesz kilka akcesoriów. Pomogą Ci w przygotowaniu perfekcyjnej kawy. Wszystkie dodatki wygodnie przechowasz w przeznaczonej do tego szufladce. Sprytne i pomocne rozwiązanie.

Producent dołączył do kompletu m.in. dzbanuszek wykonany ze stali nierdzewnej. Dzięki niemu Sage SES875BSS to top ekspres kolbowy spieniający mleko. Na pewno docenisz, że wyposażono go również w termometr.

Otrzymasz przy okazji filtr z pojedynczym dnem i narzędzie do czyszczenia. Zwróć uwagę na przyrząd do wyrównywania kawy Razor TM. Precyzyjnie odmierzysz z nim porcję zmielonych ziaren.

Ekspres kolbowy Breville VCF126X

Ekspres kolbowy Breville VCF126X

Ekspres kolbowy z młynkiem i spieniaczem Breville VCF126X zaskoczy Cię innowacyjnością. Samodzielnie dobierzesz grubość mielenia kawy i objętość wody, dlatego możesz eksperymentować ze smakiem napoju. W dodatku to ciśnieniowy ekspres kolbowy z termoblokiem. Co jeszcze oferuje sprzęt i za co trafił do rankingu? Przekonaj się!


Sprawdź ceny Breville VCF126X

MediaExpert
EURO


Wszystko, czego potrzebujesz w dobrym ekspresie kolbowym

Wbudowany młynek z 30 ustawieniami mielenia kawy to ogromny atut. Czegoś takiego nie spotkasz w automatach. Z tej samej mieszanki wyciągniesz zupełnie inny smak, zależnie od regulacji. Breville VCF126X wyposażono w manualną i automatyczną kontrolę objętości wody. W drugim wypadku do wyboru masz dwie opcje: 30 i 60 ml.

Ten domowy ekspres kolbowy z młynkiem oferuje przy okazji zaawansowany system grzewczy Thermoblock i wyjmowaną tackę ociekową. Pierwszy element dba o równomierną, dobrze smakującą kawę, a drugi o łatwiejsze czyszczenie.

Konserwacja to w ogóle pikuś. Nie zabierze Ci za dużo czasu. Przeznaczysz go za to na delektowanie się epickim napojem. Zwróć uwagę na użyteczne dodatki na wyposażeniu. W zestawie znajdziesz niezbędne akcesoria. To m.in.: stalowy pojemnik na mleko, tarcza do czyszczenia kolby i łyżka z ubijakiem.

Praktyczne rozwiązania wzmacniające aromat kawy

Zbiornik na wodę wyjmiesz, więc wygodnie napełnisz. Co ważne, nie musisz robić tego za często. Jego pojemność osiąga aż 2,8 l. Bardzo rzadko spotykana wartość. Z drugiej strony, nieco szkoda, że sprzęt nie sygnalizuje konieczności dolewki. chce pracować nawet bez wody. Nie mówimy jednak o automacie, więc takie funkcje nie są obowiązkowe.

Wciąż wahasz się, jaki ekspres kolbowy okaże się odpowiedni? Breville VCF126X poza wbudowanym młynkiem oferuje też pełnowymiarową dyszę pary. Bez problemu zrobisz puszystą piankę do cappuccino czy latte. W końcu te popularne kawy mleczne bazują na espresso. Dobry model kolbowy im podoła.

Zauważ, że średnica głowicy kolby wynosi 58 mm. Gwarantuje równomierne rozkładanie mielonej kawy i poprawia jej ekstrakcję. Wpływa na to też włoska pompa o ciśnieniu 15 barów. W efekcie uraczysz się pyszną, głęboko automatyczną i mocną kawą. O to chodzi w polecanych ekspresach kolbowych!

Kolbowy ekspres o solidnej konstrukcji

To porządny ekspres kolbowy do domu, w którym często parzy się kawę. Wykonana z metalu obudowa nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym elegancko się prezentuje. Trudno jakkolwiek uszkodzić tak dobrze zaprojektowany i wykonany sprzęt.

Ekspres stoi na antypoślizgowych nóżkach. Nie boisz się, że niespodziewanie zsunie się z kuchennego blatu podczas parzenia kawy. Stabilnie na nim spoczywa. Zresztą waży nieco ponad 10 kg. Efekt wykonania premium. To nie jakiś plastikowy bubel, a wręcz profesjonalny produkt.

Urządzenie łatwo obsłużysz, także wcześnie rano. Producent zadbał o to, żeby przyciski były podświetlane, a tym samym dobrze widoczne. Bardzo polubiłem za to Breville VCF126X. Oferuje bardziej zaawansowane regulacje, a i tak bez trudu obsłuży go nawet początkująca osoba. Dobre połączenie, mam rację?

Ekspres kolbowy Graef Pivalla ES702

Ekspres kolbowy Graef Pivalla ES702

Graef Pivalla ES702 to ręczny ekspres kolbowy, choć z pewnymi automatyzmami ułatwiającymi obsługę. To jeden z najbardziej profesjonalnych modeli na rynku. Jednocześnie nie kosztuje jeszcze fortuny, dlatego wpadł do rankingu ekspresów kolbowych. Dowiedz się o nim więcej z mojej opinii!


Sprawdź ceny Graef Pivalla ES702

MediaExpert
EURO


Jeden z topowych ekspresów kolbowych dla baristy

W ocenie wielu użytkowników Graef Pivalla ES702 to świetny ekspres kolbowy do kawiarni, a tym bardziej do domu. Wyobraź sobie, że robienie w nim espresso bazuje na metodzie, która liczy grubo ponad 100 lat. Drobno zmielona kawa zostaje ekstrahowana przez 25 – 30 sekund pod ciśnieniem wynoszącym 9 barów.

Dla Ciebie oznacza to tyle, że mając wprawę z tego rodzaju sprzętem, uzyskasz idealny aromat z każdej odmiany kawy. Zachwycisz siebie i swoich gości napojem najwyższej klasy. Nie wydajesz przy tym góry pieniędzy. Jak na swoje możliwości sprzęt nie kosztuje wcale zbyt dużo.

Zwróć także uwagę, że to stosunkowo mały ekspres kolbowy z tych profesjonalnych. Nie zabierze wiele przestrzeni, łatwo go ulokujesz.

Zautomatyzowany ekspres kolbowy wysokiej jakości

Automatyczny ekspres kolbowy do kawy? To w pewnym sensie niemożliwe. Niemniej Graef Pivalla ES702 potwierdza, że oprócz bazowania na wiekowych metodach parzenia napoju oferuje także trochę nowinek. Doceniłem je podczas testu ekspresów z kolbą.

Automatyczny tryb pracy włącza młynek, gdy wsuniesz kolbę w uchwyt. Otwór wsypowy zbiornika kawy potrafi się z kolei sam zamknąć, więc przechowasz w nim niezmielone ziarna.

Wybór bardziej automatycznego działania ułatwia obsługę. Nie musisz być od razu wprawionym baristą, aby komfortowo korzystać z urządzenia. Daje Ci ono w tym wybór. Mimo pewnej czasochłonności przygotowywania kawy uważam, że to ekspres kolbowy dla amatorów, a nie tylko zawodowców.

Zauważ przy okazji, że wyjmowany pojemnik na wodę ma 2,5 l pojemności. To odpowiedni sprzęt do robienia wielu pysznych kaw dziennie.

Rewelacyjna jakość wykonania i wyposażenie

Ranking ekspres kolbowych do kawy musi zawierać sprzęt na lata. Nie mówimy o gadżetach do prędkiego parzenia byle jakiej kawy, a o profesjonalnym sprzęcie.

I tak w zestawie z Graef Pivalla ES702 znajdziesz metalowy tamper, 3 sitka (pojedyncze, podwójne i na kapsułki), łyżkę do kawy, jak i dzbanek na mleko. To w końcu ekspres kolbowy ze spieniaczem. Co ciekawe, wiele opinii potwierdza, że dzbanek na mleko da się używać na indukcji.

W dodatku producent nie żałował stali nierdzewnej i dobrej jakości materiałów. To fenomenalnie wykonany kolbowy ekspres ręczny. Zdjęcia może tego tak bardzo nie zdradzają, ale na żywo stanowi ozdobę kuchni. Emanuje elegancją.

W mojej opinii Graef Pivalla ES702 to jednocześnie wręcz bezawaryjny ekspres kolbowy do kawy. Nie ma tu za bardzo co się zepsuć, wszelkie części starannie wykonano. Dlatego też to tak opłacalny model z wyższej półki.

Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to głośność pracy. Nie jest to najcichszy ekspres kolbowy, ale jeśli to dla Ciebie nie problem, to zamów go już dzisiaj, bo warto.

Jaki ekspres kolbowy wybrać?

Starannie przygotowany ranking ekspresów kolbowych to nie wszystko. Chcę jak najbardziej ułatwić Ci wybór sprzętu do parzenia kawy.

Zebrałem kilka praktycznych porad, które Ci się przydadzą przy zakupie ekspresu kolbowego.

Poznaj je!

Moc

Czy zawsze trzeba wybierać mocny ekspres kolbowy? To wskazane, jeśli zależy Ci na efektywnej pracy sprzętu i szybkim parzeniu kawy.

Duża moc często okazuje nieoceniona. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy musisz szybko wyjść z domu, ale nie zrobisz tego przynajmniej bez kilku łyków kawy. Pamiętaj, że modele tego typu wymagają przecież kilku czynności. Nie ma co wydłużać całego procesu długą fazą nagrzewania.

Polecam ekspresy z kolbą, których moc wynosi przynajmniej 900 W, a najlepiej w okolicach 1500 W. W sklepach znajdziesz też znacznie mocniejsze urządzenia, nawet ok. 2000-watowe. Nie robią jednak dużej różnicy w porównaniu do modeli 1500 W.

Czy ciśnienie wody jest ważne?

Sprawdzając parametry ekspresów kolbowych, tuż obok mocy zobaczysz ciśnienie wody. To istotna wartość, bo wpływa na smak kawy. Ogrywa tu większe znaczenie niż w automatach, gdyż jeszcze bardziej wpływa na proces ekstrakcji espresso.

Żeby zaparzyć espresso w prawidłowy sposób, potrzebujesz sprzętu wytwarzającego ciśnienie na poziomie 9 barów. To pozwoli Ci na wydobycie pełnego aromatu kawy. Unikaj sprzętów wytwarzających ciśnienie poniżej 9 barów, bo smak gotowego napoju na pewno Cię zawiedzie. Pewnie nazwiesz taką kawę lurą.

Na szczęście łatwo zauważysz, że najlepsze ekspresy kolbowe oferują zwykle 15 barów. Ich pompy nie zdegradują zatem smakowej głębi napojów.

Moduł grzewczy

W przypadku ekspresów kolbowych może to być bojler lub termoblok. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady.

Poznaj je:

  • Bojler nie nagrzewa się za szybko, więc musisz poświęcić nieco więcej czasu na zaparzenie kawy. Weź przy tym pod uwagę, że podgrzewa większą ilość wody niż termoblok. Ponadto dłużej utrzymuje ciepło. W modelach absolutnie premium, zazwyczaj do wysokiej klasy kawiarni, spotyka się nawet 2 bojlery.
  • Co z termoblokiem? Nie czekasz długo, aby ekspres z kolbą był gotowy do pracy i zużywasz nieco mniej energii. Główna wada tego rozwiązania to mniej podgrzewanej wody.

Zastanów się, na czym bardziej Ci zależy: szybkości działania czy nagrzewaniu wody w jak największych ilościach naraz. Generalnie domowe ekspresy kolbowe częściej oferują termoblok.

PID

Jeżeli w opinii o ekspresie kolbowym widzisz pochwały za PID, uznaj taki sprzęt za produkt z wyższej półki. No dobra, ale co ten skrót właściwie oznacza? Chodzi o cyfrowy kontroler temperatury.

Tego typu moduł steruje pracą grzałek. Robi to w tym celu, aby temperatura podczas parzenia była stała. W efekcie zobaczysz idealnie przygotowane espresso z prawidłowo wyglądającą cremą. Kawa nie będzie przepalona, co zdarza się modelom bez kontroli temperatury.

Wyobraź sobie, że niektóre ekspresy kolbowe premium mają margines błędu na poziomie 0,1°C. W przypadku parzenia kawy to praktycznie żaden błąd. Dodam, że cyfrowy kontroler przy okazji oszczędza nieco energii. Atut, gdy robisz wiele kaw dziennie.

Niestety, urządzenia z PID zawsze kosztują więcej, zwykle powyżej 1000 zł. Jeżeli jednak masz ambicje na zostanie baristą we własnym domu, poważnie rozważ taki zakup.

Sposób parzenia kawy

Wielu osobom ekspres kolbowy kojarzy się z zapachem świeżo mielonych ziaren kawy. Jest w tym dużo prawdy, bo sporo modeli oferuje wbudowany młynek.

Jeśli masz do dyspozycji takie rozwiązanie, przeważnie swobodnie decydujesz o stopniu zmielenia ziaren. To pozwala na eksperymentowanie ze smakiem i intensywnością napoju. Tak samo gdy korzystasz z osobnego młynka, najlepiej żarnowego.

Wiedz przy tym, że niektóre ekspresy kolbowe dają też możliwość zaparzenia kawy z saszetek ESE. Są wyposażone w dodatkowe, specjalne sitko.

Saszetkowe kawy są zapakowane w torebeczki z bibuły filtracyjnej. Ich parzenie nie sprawi Ci żadnych trudności. W dodatku nie zostawiają fusów.

Docenisz taką opcję choćby w sytuacjach kryzysowych, gdy bardzo będzie Ci się spieszyć. Mielenie ziaren przed zaparzeniem wydłuża czas przygotowywania kawy. Niemniej stanowi najlepszą opcję w kwestii uzyskanego smaku oraz aromatu napoju, więc coś za coś.

Jakość (i obecność) młynka

Skoro już Ci wspomniałem o młynku, to rozwinę temat. Otóż to jeden z kluczowych elementów. Nic Ci nawet po kontroli temperatury, gdy ziarna zostaną za grubo i nierówno zmielone.

Dlatego też liczy się tu równy przemiał oraz szeroka regulacja. Niestety, przed zakupem trudno wyczytać coś o młynku. Każdy producent będzie go zachwalał w swoim produkcie. Jedynie praktyczne testy i porównania pokazują różnice.

W każdym razie mój ranking ekspresów kolbowych pokazuje modele, których wbudowane młynki dają radę! Mielą równo i wystarczająco drobno. Do tego nawet z kilkudziesięcioma stopniami grubości mielenia.

W efekcie ciśnienie powstałe podczas przepływania wody przez zmielone ziarna wydobywa z nich pełen aromat. Rzecz jasna musisz się liczyć, że topowe ekspresy kolbowe z młynkiem kosztują zwykle więcej.

Zbiornik na wodę

Koniecznie sprawdź, jaka jest jego pojemność. Pod tym względem ekspresy kolbowe są zróżnicowane.

W sklepach trafisz zarówno na sprzęty z bardzo małym pojemnikiem, poniżej 1 litra, jak i ze znacznie większym. Czasami pomieści nawet do 3 litrów wody.

Niewielki pojemnik rzadko dobrze się sprawdza. Jeśli zechcesz zaparzyć kilka filiżanek kawy, np. dla gości, musisz parę razy go napełnić. Mało komfortowe, prawda?

Samo wlewanie wody do zbiornika to kolejna ważna kwestia. Zrobisz to bez trudu, jeśli pojemnik jest odłączany od obudowy. Przydatna cecha.

Dysza do spieniania mleka

Uwielbiasz kawy mleczne? W takim razie obowiązkowym elementem ekspresu kolbowego jest dysza do spieniania mleka. Wytwarza parę wodną, która jednocześnie napowietrza i podgrzewa mleko. Dzięki temu szybko zmienia się w puszystą piankę.

Zwróć uwagę, że nie wszystkie kolbowe ekspresy oferują taką dyszę. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie z funkcją spieniania mleka, sprawdź coś jeszcze.

Podczas przygotowywania pianki przyda Ci się specjalny, stalowy dzbanek na mleko. Jeśli znajdziesz go w komplecie z ekspresem, nie musisz już szukać osobnego naczynia. Spienianie mleka w zwykłym kubku nie zawsze jest wygodne.

Dostępne funkcje

Zaskoczy Cię to, jak wiele funkcji może oferować kolbowy ekspres do kawy. Obecnie podstawą staje się preinfuzja, czyli wstępne zaparzanie kawy. Zmielone ziarna są zwilżane niewielką ilością wody pod niskim ciśnieniem.

Drobinki kawy pęcznieją i uwalniają pozostałości dwutlenku węgla po procesie wypalenia. To sprawia, że kawa lepiej smakuje.

Coraz częściej producenci wyposażają dobre ekspresy z kolbą również w regulację ilości i temperatury wody. Samodzielnie dobierasz te parametry, żeby przygotować aromatyczny napój dostosowany do indywidualnych preferencji.

Ekspresy kolbowe przeważnie oferują też inne funkcje:

  • Program czyszczący.
  • Podgrzewanie filiżanek.
  • Automatyczne wyłączanie.
  • Parzenie 2 filiżanek kawy jednocześnie.

Akcesoria

Bardzo prawdopodobne, że poza samym ekspresem kolbowym w zestawie znajdziesz kilka akcesoriów. Dołącza je niemal każdy producent.

Podstawowy dodatek to przyrząd do czyszczenia. Bez niego trudno Ci będzie starannie przeczyścić sprzęt. Pamiętaj, że to konieczne, aby ekspres działał niezawodnie przez dłuższy czas.

Jeśli często pijesz kawę z pianką, przyda Ci się dzbanuszek na mleko. Najczęściej jest wykonany ze stali nierdzewnej.

Czasami dzbanek ma wbudowany termometr do kontroli temperatury mleka. Pozostałe przydatne akcesoria to głównie tamper do ubijania ziaren w kolbie i specjalny przyrząd do ich wyrównywania. Czasem przydaje się także jakaś miarka do kawy.

Wygląd

Zapewne nie zamierzasz wyciągać ekspresu na blat tylko wtedy, kiedy zechcesz zrobić kawę. Raczej ustawisz go w wybranym miejscu i zostawisz.

Zwróć więc uwagę na to, jak prezentuje się sprzęt. Oczywiście design nie jest kluczową kwestią, ale z drugiej strony nie należy całkiem jej ignorować.

Standardowo ekspresy kolbowe mają ciemną obudowę z metalowymi, błyszczącymi elementami. Wyglądają elegancko i są uniwersalne, więc pasują do kuchni o każdym wystroju.

Nawet jeśli cenisz sobie bardziej wyszukany design, szybko znajdziesz dobry sprzęt. Niektórzy producenci oferują oryginalne ekspresy, np. w stylu retro bądź vintage.

Pamiętaj, aby upewnić się też, czy sprzęt nie będzie przeszkadzał Ci na blacie podczas przyrządzania posiłków. Przyjrzyj się jego designowi, ale i wymiarom oraz długości kabla zasilającego.

Ekspres kolbowy - Ceny

Wiele osób myśli, że najlepsze ekspresy kolbowe to te najdroższe.

Czy rzeczywiście tak jest?

To zależy, na jakich funkcjach najbardziej Ci zależy i jakie są Twoje ogólne oczekiwania. Inaczej podejdzie do tego wprawiony kawosz-barista, a inaczej ktoś początkujący.

Najtańsze ekspresy kolbowe kosztują ok. 400 – 500 zł. To mało wygórowana cena, biorąc pod uwagę, że z łatwością zaparzysz mocne espresso czy inną kawę.

Co ważne, w tym przedziale cenowym bez trudu znajdziesz tanie ekspresy kolbowe z funkcją spieniania mleka. Większość urządzeń zapewnia też odpowiednio wysokie ciśnienie czy nawet podgrzewanie filiżanek.

W czym w takim razie lepsze są droższe ekspresy kolbowe za ponad 500 zł? Wiedz, że cena niektórych przekracza 1000 czy 2000 zł.

Sprzęty, za które zapłacisz więcej, bardzo często wyróżniają się ciekawym designem, lecz to tylko dodatek. Cechuje je przede wszystkim profesjonalna kolba z solidnej stali i wbudowany młynek. Tańsze modele rzadko pozwalają na mielenie ziaren kawy. Te droższe zapewniają nawet 30 poziomów grubości mielenia!

W dodatku kosztowny i profesjonalny ekspres kolbowy starannie dba o proces parzenia. Redukuje wahania temperatury (zawiera kontroler cyfrowy PID), może także stopniowo zwiększać ciśnienie. Finalnie kawa z niego jest jednolita i smakowo, i pod względem konsystencji (np. cremy).

Różnice dostrzeżesz też w innych aspektach. To np. większy zbiornik na wodę czy wyjmowana tacka ociekowa.

Ponadto droższy ekspres kolbowy jest bardziej nowoczesny i umożliwia Ci personalizowanie ustawień. Przygotujesz taką kawę, jaką lubisz, a w razie potrzeby wrócisz do opcji ustawionych fabrycznie.

Rzecz jasna im wyższa cena, tym zwykle lepsza jakość wykonania. Kosztowniejsze ekspresy kolbowe mają wiele części wykonanych ze stali nierdzewnej, a nie plastiku. Polepsza to ich ogólną żywotność.

Najlepsze marki ekspresów kolbowych

Znajdziesz wielu producentów, którzy mają w ofercie ekspresy kolbowe. To popularne sprzęty, zatem ogrom firm chce tu spróbować swoich sił. Sęk w tym, że niektóre robią to od wielu lat i specjalizują się w tego typu ekspresach.

Czy marka ma duży wpływ na to, jaki ekspres kolbowy jest najlepszy? Poniekąd.

Jeśli jest dobrze znana i cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami, ryzyko pojawienia się problemów jest minimalne. Renomowani producenci dbają o to, żeby ich sprzęty wyróżniały się solidnością i niezawodnością.

Wśród profesjonalnych ekspresów kolbowych popularne są zwłaszcza te marki Sage. Oferują wiele praktycznych rozwiązań, m.in. dotykowy wyświetlacz i kilkustopniowy system podgrzewania wody. Niwelują różnice w temperaturze wody, przez co kawa wychodzi perfekcyjnie.

Sprzęty te sprawdzają się w domach, ale i biurach… a nawet renomowanych kawiarniach!

Podobnie ma się sprawa z topowymi ekspresami kolbowymi Breville. Godny konkurent dla Sage, w dodatku zazwyczaj o nieco niższych cenach.

Porządne urządzenia kolbowe produkują również: DeLonghi, SMEG, Krups, Graef, Ariete czy SilverCrest z Lidla. To dobre ekspresy do parzenia kawy w domowym zaciszu. Pozwalają na doskonalenie baristycznych umiejętności.

Bardziej wymagający kawosze będą zadowoleni ze sprzętu takich marek jak Gaggia, Izzo, Rancilio lub Lelit. Opcji jest wiec dużo, a spore znaczenie mają Twoje wymagania… oraz budżet.

Podsumowanie

Teraz już doskonale wiesz, które ekspresy kolbowe są najlepsze. Jak się okazało, ta kategoria jest bardzo zróżnicowana. Znajdziesz zarówno kosztowne, profesjonalne urządzenia, które sprawdzą się w renomowanych kawiarniach, jak i prostsze, tanie modele wyłącznie do domu i dla początkujących.

Moje zestawienie uwzględniło obie grupy, ale wszystkie produkty łączy jedno: są topowe w swoich cenach, ciesząc się mnóstwem pozytywnych opinii.

Nie musisz więc pytać o dobry ekspres kolbowy na forum bądź czytać innych blogów. A jeśli masz dodatkowe pytanie, skorzystaj z sekcji komentarzy. Nie zapomnij odwiedzić materiału: ranking kaw ziarnistych, aby od razu nabyć porządny produkt.

Chyba że preferujesz dobre kawy mielone, je również znajdziesz na portalu. Tak samo jak ranking żarnowych młynków do kawy. Przydatne, gdy wybierzesz model bez młynka. Cały czas pamiętaj, że proces mielenia ziaren jest tu tak samo ważny jak parzenie.

Na portalu znajdziesz także klasyfikację jednych z najprostszych sprzętów do robienia małej czarnej. Chodzi o elektryczne kawiarki. Mimo niepozornej budowy i niskich cen da się za ich pomocą zrobić bardzo aromatyczną kawę.

Bardziej zautomatyzowane urządzenia do parzenia czarnej kawy stanowią topowe ekspresy przelewowe z rankingu. Nadają się dla rodzin, gdyż ich dzbanki mieszczą sporo napoju. Stanowią nawet lepszy wybór niż modele kolbowe, gdy zależy Ci na dużej czarnej kawie.

Jeszcze lepiej wypadają najlepsze ekspresy automatyczne do kawy. Oferują masę ciekawych funkcji, długą listę przepisów czy proste czyszczenie. Bywają jednak kosztowne, aczkolwiek… znajdą się tańsze alternatywy z tej kategorii.

Potwierdza to chociażby ranking ekspresów do kawy do 3000 zł. Ta kwota to często optymalny budżet na automat ciśnieniowy. Ale nie jedyna! Wystarczy wiedzieć, jaki ekspres do 2000 zł wybrać. Jak widzisz, nie musisz wcale wydawać fortuny.

Niedrogie, a zróżnicowane pod względem smaku i rodzaju kawy są tanie i dobre ekspresy kapsułkowe. Kwestia dyskusyjna, czy napoje z nich są głębokie smakowo. Z pewnością przegrywają z profesjonalnymi ekspresami kolbowymi. Z drugiej strony, mogą zadowolić nieco mniej wymagające osoby.

A jeżeli szukasz osobnego sprzętu do przygotowywania mlecznej pianki, koniecznie poznaj automatyczne spieniacze do mleka. Szybkie, skuteczne i nie za drogie.

Oceń publikację
[Głosy: 4 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments