W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  3

Jak obliczyć zużycie prądu przez czajnik elektryczny i ile mniej więcej wynosi dla modeli o danej mocy? Czy zapotrzebowanie na energię jest duże, czy może prawie w ogóle nie wpływa na wysokość rachunków? Dowiesz się tego wszystkiego, czytając poniższy poradnik!

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

Spis treści:

  Czajniki elektryczne należą do urządzeń, które z jednej strony pracują zazwyczaj przez kilka minut, a z drugiej wykazują wysoką moc. Dlatego też wiele osób zastanawia się, ile prądu pobierają i ile kosztuje jedno zagotowanie wody.

  Za kilka chwil rozwiążę tę zagadkę. Dowiesz się zarówno, jak samemu obliczyć zużycie energii przez swój czajnik bezprzewodowy, jak i poznasz szacunkowe wyniki w oparciu o popularne wartości mocy. Zaczynajmy!

  Jak obliczyć zużycie prądu przez czajnik?

  Potrzebne będą Ci dwie wartości, a jeżeli chcesz od razu obliczyć całkowity koszt zagotowania wody, to trzy:

  1. Moc czajnika.
  2. Czas potrzebny do zagotowania wody – najlepiej przy wlaniu maksymalnej ilości (większość czajników jest pojemnych na 1,7 l, ewentualnie 1,5 l). Musisz więc posłużyć się stoperem, aby uzyskać dokładny wynik.
  3. Cena za jedną kilowatogodzinę (w swoich obliczeniach zakładam, że 1 kWh kosztuje 77 groszy).

  No i co z tymi wartościami uczynić?

  Załóżmy, że Twój czajnik ma 2000 W mocy, podgrzewa wodę w 2 minuty 30 sekund, a za jedną kilowatogodzinę płacisz 77 groszy. Masz więc wszystkie potrzebne dane. Oto instrukcja, jak według pewnego schematu wyliczyć pobór prądu, jak i koszt zagotowania wody:

  1. Najpierw przelicz waty na kilowaty. Nie jest to skomplikowane, bo 1000 W = 1 kW, więc 2000 W odpowiada 2 kW, a np. 2200 W to 2,2 kW.
  2. Teraz przelicz sekundy na godziny. Skoro zagotowanie wody trwa 2 minuty 30 sekund, to jest to 150 sekund. Godzina ma 3600 sekund. Dzielisz czas pracy czajnika przez godzinę, czyli 150:3600 = 0,042 godziny.
  3. W przedostatnim kroku wyliczasz kilowatogodziny, mnożąc moc czajnika w kilowatach przez czas pracy w godzinach. Zgodnie z przykładowymi danymi będzie to 2 kW x 0,042 h. Wynikiem jest 0,084 kWh. I właśnie tyle prądu zużywa czajnik w tym schemacie!
  4. Ostatnim krokiem jest pomnożenie zużytej energii przez jej koszt. 0,084 kWh x 0,77 zł = 0,0647 zł, więc tyle kosztuje w tym wypadku zagotowanie wody. Mając kwotę za jeden cykl pracy, możesz oszacować ich ilość na miesiąc, a nawet rok, aby jeszcze lepiej znać wpływ używania czajnika na rachunki za prąd.

  Osoby nielubiące matematyki mogą przez chwilę zgrzytać zębami, ale posługując się tym sposobem, każdy szybko powinien obliczyć koszt zagotowania wody przez swój czajnik.

  Jeżeli wyjątkowo nie chce Ci się tego robić, to i tak przygotowałem pewną ściągę. W kilku następnych punktach poradnika podam dokładne zużycie energii i koszt pracy czajników o różnej mocy.

  Ranking czajników elektrycznych – zwycięzca

  SMEG KLF04WHEU

  Ile prądu pobiera czajnik elektryczny 2400 W?

  Wyszczególnione przeze mnie wartości mocy oparłem o dane z rankingu czajników elektrycznych. W zasadzie większość urządzeń osiąga lub przekracza 2000 W, choć postanowiłem zawrzeć jedną wartość poniżej tego pułapu.

  Zaczynamy od bardzo mocnych modeli 2400 W. Wiele przedstawia zresztą ranking czajników z regulacją temperatury.

  W dalszym ciągu trzymam się założeń, że urządzenie ma maksymalną dla siebie ilość wody, a jedna kilowatogodzina kosztuje 77 groszy.

  Problem stanowi czas pracy, bo mimo takiej samej mocy niekiedy potrafi się różnić w zależności od konkretnego modelu (nawet zakładając, że pojemność również jest taka sama). Wystarczy jednak obliczyć wartość dla jednej minuty, aby w łatwy sposób odnieść uzyskany koszt zagotowania wody także do innej długości pracy.

  • 1 minuta pracy – 2,4 kW x 0,0166 h = 0,0398 kWh, czyli 3 grosze

  Czajnik o mocy wynoszącej 2400 W w każdej minucie pracy zużywa 0,0398 kWh. Kosztuję Cię to 3 grosze na minutę.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Ile prądu pobiera czajnik elektryczny 2200 W?

  • 1 minuta pracy – 2,2 kW x 0,0166 h = 0,0365 kWh, czyli również ok. 3 groszy

  Czajnik o mocy wynoszącej 2200 W w każdej minucie pracy zużywa ok. 0,0365 kWh. Kosztuję Cię to 3 grosze na minutę.

  Ile prądu pobiera czajnik elektryczny 2000 W?

  • 1 minuta pracy – 2 kW x 0,0166 h = 0,0332 kWh, czyli – tak samo jak poprzednicy – w zaokrągleniu 2,6 grosza na minutę.

  Czajnik o mocy wynoszącej 2000 W w każdej minucie pracy zużywa ok. 0,0332 kWh. Kosztuję Cię to w zaokrągleniu 2,6 grosza na minutę.

  Ile prądu pobiera czajnik elektryczny 1800 W?

  • 1 minuta pracy – 1,8 kW x 0,0166 h = 0,0298 kWh, czyli w zaokrągleniu 2,3 grosza na minutę.

  Czajnik o mocy wynoszącej 1800 W w każdej minucie pracy zużywa ok. 0,0298 kWh. Kosztuje Cię to w zaokrągleniu 2,3 grosza na minutę.

  Jak widzisz, różnice są pozornie nieznaczne. Czy to oznacza, że wcale nie trzeba się tak przejmować mocą czajnika? Otóż wręcz przeciwnie! A o tym w następnym punkcie.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Czajnik o mniejszej mocy zużyje więcej prądu!

  Wszelkie wyliczenia i cyferki nie zawsze wszystko zdradzają. Opuszczając już matematykę, miej na uwadze, że czajnik o niższej mocy będzie potrzebował więcej czasu, aby zagotować Ci wodę na kawę lub herbatę.

  W efekcie bardziej energooszczędny jest zdecydowanie czajnik o mocy 2400 W niż ten z mocą na poziomie 1800 W. W teorii minuta pracy tego drugiego kosztuje mniej, ale wyraźnie krótszy czas pracy pierwszego zrekompensuje to z nawiązką.

  Deklarowany pobór mocy

  Muszę o tym wspomnieć, aby uczynić ten artykuł jak najbardziej wartościowym. Chodzi o deklarowaną przez producentów moc.

  Czajnik, który na papierze ma np. 2000 W, w rzeczywistości wcale nie musi pracować z taką mocą. Ba, z pewnością tego nie robi, na pewno nie cały czas. To zresztą typowe również dla wielu innych urządzeń.

  Deklarowana wartość jest bardziej skokowa, czyli czajnik jest w stanie ją osiągnąć, lecz nie utrzyma jej przez cały czas. W praktyce model 2000 W może w trakcie pracy bardziej się zbliżyć do 1800 W niż swojego maksimum. Zresztą już w samych specyfikacjach czasem widnieje cały zakres (np. 1800 – 2200 W), a nie maksymalna wartość.

  No, dobrze, ale jaki z tego wniosek? Są właściwie dwa:

  • Wydajność czajnika, czyli szybkość zagotowania wody, rzadko kiedy w większym stopniu wykorzystuje maksymalną moc urządzenia. W praktyce będzie ona mniejsza.
  • Z drugiej strony Twój czajnik zużywa w praktyce jeszcze mniej prądu, niż wynika z wyliczeń. O ile? Szacuję, że o jakieś 10%. Oczywiście zawsze lepiej, aby moc była jak największa, bo wtedy woda będzie szybciej gotowa.

  Dowiedz się też: Jak dokładnie działa czajnik bezprzewodowy?

  Jak zmniejszyć zużycie prądu przez czajnik?

  Wcześniej wykazałem, że czajniki o różnej mocy nie są wcale prądożernym sprzętem. Ich ogromny wpływ na rachunki to raczej mit, chyba że co chwilę robisz kawę lub herbatę, i to każdego dnia.

  Mimo wszystko może Cię ciekawić, jak jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii przez to urządzenie.

  Są na to pewne sposoby:

  • Czajnik wydaje się być prostym sprzętem, ale producenci wprowadzają na tym rynku sporo bajerów. Przydatnym udogodnieniem jest regulacja temperatury. Skoro czajnik nie musi zagotować wody, a jedynie podgrzać ją do niższej temperatury, to zrobi to szybciej i przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.
  • Przydają się także funkcje podtrzymujące ciepło wody, o ile same nie potrzebują dodatkowej dawki energii, a przynajmniej nie za dużej. Nawet odpowiednio izolowana obudowa poprawia sytuację (dobrze sprawdza się w tym stal nierdzewna). Zużycie prądu się zmniejszy, o ile kilka osób przygotowuje sobie ciepły napój w niedużych odstępach czasowych.
  • Podejdź rozsądnie do samego sposobu korzystania z czajnika. Skoro masz zamiar zrobić sobie małą kawkę, to czy musisz wlewać w tym celu ponad 1,5 l do czajnika? Z drugiej strony pamiętaj też o tym dolnym pułapie wody. Informacje o tym, ile minimalnie trzeba wlać wody do czajnika, znajdziesz zapewne w jego instrukcji obsługi. W każdym razie pamiętaj, że im jej więcej, tym wydłuży się czas oczekiwania na zagotowanie, więc i zużycie prądu.
  • Ostatnim krokiem jest Twoja dbałość o sprzęt. Osad i kamień zmniejszają wydajność, więc dbaj o to, aby nie było ich w czajniku. Inaczej urządzenie będzie słabiej oraz dłużej pracować lub w ogóle ulegnie w końcu awarii.

  Podsumowanie

  Wysoka prądożerność czajników to mit. Te urządzenia przez minutę swojej pracy zużywają zazwyczaj energię o równowartości ok. 3 groszy.

  Nawet gdy czajnik będzie pracował łącznie godzinę dziennie, to całkowity koszt zamknie się w ok. 40 złotych na miesiąc. Ale przyznaj: czy aż tak często sięgasz po swój czajnik elektryczny? Robiąc ok. 5 ciepłych napojów dziennie, nie przekroczysz zapewne 15 zł na miesiąc!

  Oceń publikację
  [Głosy: 12 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  3 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Kamil
  1 rok temu

  Prawidłowy przykład obliczenia dodam tylko że w codziennym użyciu trzeba byłrac pod uwagę jakość przewodów w domu bo tu jest strara

  Małgorzata
  4 lat temu

  Świetny artykuł! Dziękuję za pomoc, teraz łatwiej będzie mi wybrać czajnik 🙂