W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak używać blendera ręcznego?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Korzystanie z blendera ręcznego z pozoru jest proste. Te urządzenia często mają jednak sporo końcówek i akcesoriów. Dowiedz się, jak prawidłowo i bezpiecznie z nich korzystać. Dzięki temu nie zabrudzisz kuchni, nie uszkodzisz sprzętu ani siebie.

Jak używać blendera ręcznego? Jak korzystać z niego?

Spis treści:

  Przygotowanie blendera ręcznego do pracy

  Zanim przystąpisz do działania, pamiętaj o przygotowaniu wygodnego miejsca do pracy, a także o samym sprzęcie. To on jest w tym przypadku najważniejszy i musisz zwrócić na niego szczególną uwagę, nawet gdy masz pod ręką najlepszy blender ręczny.

  Jak używać blendera ręcznego?

  Sprawdź przydatne wskazówki ułatwiające obsługę tego urządzenia:

  1. Nie zapomnij o dokładnym umyciu swojego sprzętu. Pamiętaj o tym, zwłaszcza kiedy blender był w ogóle nieużywany i długo leżał schowany głęboko w szafce. Dokładnie wyczyść ostrze i pojemnik, w którym umieścisz żywność oraz wszystkie elementy mające z nią bezpośredni kontakt. Po takim zabiegu blendowanie będzie higieniczne i przede wszystkim bezpieczne.
  2. Teraz pora przystąpić do zamontowania poszczególnych części. Nie obawiaj się, czynność ta nie należy do skomplikowanych. W razie problemów wspomóż się instrukcją obsługi. Oczywiście dużo zależy od modelu, jaki posiadasz, ale najczęściej wystarczy założyć wybraną przystawkę do uchwytu lub górną część pojemnika z nożem. Jeśli wykonasz to prawidłowo, to usłyszysz charakterystyczny dźwięk świadczący o gotowości urządzenia do pracy.
  3. Ustaw sprzęt na stabilnym i twardym podłożu. Dobrym wyborem będzie blat kuchenny lub stół. Dzięki temu ułatwisz sobie całe zadanie oraz zapewnisz bezpieczeństwo zarówno dla sprzętu, jak i dla siebie. Nie zapomnij oczywiście o łatwym dostępie do gniazda zasilającego. Zadbaj, żeby kabel nie był za bardzo naprężony lub zwinięty.
  4. Skoro porady dotyczące przygotowania sprzętu do blendowania mamy za sobą, to teraz pora na składniki. Dobierz je w zależności od potrzeb oraz rodzaju przyrządzanej przekąski. Staraj się zawsze wybierać miękkie i dojrzałe produkty. Pokrój je na mniejsze kawałki, co zdecydowanie ułatwi ich miksowanie. Dzięki temu zyskasz idealną konsystencję swojego koktajlu (lub innego przysmaku) pozbawionego grudek i niezblendowanych owoców lub warzyw.

  Ranking blenderów ręcznych – zwycięzca

  Braun MQ9187XLI

  Środki ostrożności

  Podczas blendowania zwracaj uwagę na to, czy do masy nie dostały się bardzo twarde składniki. To np. kości z mięsa czy pestki. W kontakcie z nimi ostrze stępi się lub nawet sprzęt ulegnie awarii.

  Zawsze też upewniaj się, że dane urządzenie przystosowano do rozdrabniania określonych produktów spożywczych. Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi. Staraj się do niej zaglądać zawsze, gdy zaczniesz mieć wątpliwości.

  Pamiętaj, że nie każdy blender poradzi sobie np. z kruszeniem lodu. Zwykle do takich zastosowań służą dodatkowe przystawki. Jeśli nie masz ich w zestawie, a w instrukcji nie znajdziesz wzmianki o takim zastosowaniu, nie wykorzystuj do niego sprzętu. Przy okazji dowiedz się, co można zrobić blenderem ręcznym.

  Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby blendować składniki np. bezpośrednio w garnku. Swobodnie zmiksujesz na krem nawet gorącą zupę, nie ma tu żadnego problemu. Uważać musisz głównie na to, aby się nie pochlapać i nie poparzyć przypadkowo dłoni.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak używać blendera ręcznego, aby go nie zepsuć?

  Przede wszystkim wykorzystuj go zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta. Nie blenduj za jego pomocą składników, do których się nie nadaje ze względu na ich twardość. Nie myj całego sprzętu w zmywarce, a wyłącznie te części, które są do tego przystosowane.

  Wiedz, że rozdrabnianie składników zawsze trzeba zaczynać od niskiej mocy (prędkości pracy). Zwiększaj ją stopniowo. Dzięki temu nie zepsujesz urządzenia na skutek przegrzania silnika. Dla ułatwienia zawsze staraj się dodawać płynny składnik, taki jak woda, mleko, jogurt, sok czy bulion.

  Jak myć blender ręczny?

  Wiedz, że mycie blendera ręcznego to bardzo ważna rzecz, o której nie wolno zapominać. Zawsze usuwaj wszystkie zanieczyszczenia, żeby przy kolejnym miksowaniu nie trafiły do świeżych składników.

  1. Po użyciu odłącz sprzęt od zasilania.
  2. Usuń ze środka niezmiksowane, duże elementy.
  3. Pojemnik lub inne naczynie zalej ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i po chwili umyj.
  4. Ostrze urządzenia odłącz od obudowy i dokładnie je wyczyść za pomocą gąbki oraz detergentu, po czym opłucz pod bieżącą wodą. Pamiętaj też, żeby nie stosować szorstkich i twardych czyścików lub ściereczek. Łatwo mogłyby zarysować lub stępić ostrze, pogarszając tym samym działanie całego sprzętu. Elementów przeznaczonych do miksowania nie umieszczaj w zmywarce. Dzięki temu nie tylko ich nie uszkodzisz, ale przedłużysz także ich żywotność.
  5. Wyczyszczone akcesoria pozostaw do całkowitego osuszenia. W razie konieczności przetrzyj je ręcznikiem papierowym.
  6. Nie zapomnij również o obudowie urządzenia. Na niej także lubią osadzać się zanieczyszczenia. Uchwyt zazwyczaj wystarczy wytrzeć miękką i zwilżoną szmatką.

  Jak widzisz, mycie blendera ręcznego nie sprawia problemów. Kluczową zasadą jest przede wszystkim pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń, szczególnie zgromadzonych w niewidocznych i trudno dostępnych miejscach.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments