W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Co jest ważne?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza do domu? Okazuje się, że istnieje tu sporo ważnych cech oraz parametrów. Wszystkie z nich dokładnie dla Ciebie opisałem. W efekcie prędko ustalisz, co powinien oferować oczyszczacz, którego chcesz użyć w swoim domu lub mieszkaniu.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:

  Wydajność oczyszczania powietrza

  Ogólna wydajność to najważniejsza sprawa. Musisz nabyć taki pochłaniacz, aby podołał na konkretnym obszarze, równomiernie rozprowadzając czyste powietrze.

  Wydajność oczyszczaczy wyraża się w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). To inaczej wskaźnik CADR.

  Jak to dobrać względem metrażu lub objętości pomieszczenia? Znam 2 dobre sposoby:

  1. Pierwszy głosi, że wydajność powinna być minimum 3 razy wyższa od objętości pomieszczenia, w którym stanie sprzęt. Przypuśćmy, że szukasz sprzętu na obszar o powierzchni 25 m2 i wysokości 3 m. Objętość (kubatura) wynosi wtedy 75 m3 (25 x 3). Wynika z tego, że minimalna wydajność oczyszczacza powinna osiągać 225 m3/h.
  2. Łatwiejszy i może tylko nieco mniej precyzyjny jest sposób z pomnożeniem powierzchni użytkowej przez 10. Wtedy szukając modelu do metrażu 25 m2, sprzęt powinien oferować CADR na poziomie 250 m3/h.

  Oczywiście obliczenia dotyczą jednego pomieszczenia. Najlepiej bez otwartych przejść. Jeśli planujesz co pewien czas przenieść urządzenie do innych pokoi, dobierz wydajność tak, aby wszędzie działało wystarczająco skutecznie.

  Gdy masz problemy z określeniem optymalnej wydajności, sprawdź opis sprzętu przygotowany przez producenta. Dowiesz się, do jak dużych pomieszczeń pasuje dane urządzenie. Niemniej obliczenia, które Ci podałem, stanowią precyzyjniejszy sposób.

  Ranking oczyszczaczy powietrza – zwycięzca

  Philips AC3858/51

  Sposób filtracji

  Wpływa na efektywność pracy oczyszczacza. Najlepiej oceniam modele z przynajmniej 3-stopniową filtracją. Taki sposób działania da Ci pewność, że sprzęt pochłania nie tylko duże, ale i bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń.

  • Udział w pierwszym etapie filtracji bierze wkład wstępny. Zatrzymuje największe cząstki, czyli sierść zwierząt, włosy, kurz itp.
  • Kluczowy jest filtr HEPA, który odpowiada za zatrzymywanie bakterii, wirusów, zarodników pleśni i grzybów, roztoczy, smogu oraz pyłków roślin. Korzystnie, gdy wychwytuje jak najmniejsze cząsteczki – przynajmniej PM2.5, a najlepiej nawet PM1.0.
  • Dodatkowy etap to przeważnie działanie wkładu węglowego. Neutralizuje lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy.

  Wiedz, że niektórzy producenci oferują oczyszczacze z bardziej rozbudowanym procesem filtracji, np. 5-stopniowym. Udowadnia to chociażby ranking oczyszczaczy powietrza.

  Najważniejsze, aby sprzęt działał skutecznie i wychwytywał cząsteczki, które utrudniają swobodne oddychanie. To istotne zwłaszcza w przypadku alergików.

  Niektóre z topowych modeli mają nawet osobny filtr zwalczający szkodliwy formaldehyd.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Żywotność filtrów

  Już wiesz, że w oczyszczaczu znajdziesz często kilka różnych filtrów (choć znajdą się też modele z filtrem wielofunkcyjnym). Musisz pamiętać, że nie są wieczne. Wkłady należy regularnie czyścić, inaczej wydajność sprzętu się zmniejszy.

  Filtr wstępny zwykle myje się pod bieżącą wodą, nie jest wymienny. HEPA czy węglowy przeważnie wystarczy odkurzyć, ok. 1 – 2 razy w miesiącu, a po upływie określonego czasu wymienić.

  Producenci oczyszczaczy powietrza podają, jak trwałe są filtry. Te najważniejsze mogą wystarczyć na pół roku, jak i kilka lat, w zależności od producenta. W każdym razie warto na to zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz.

  Tryby pracy

  Zazwyczaj masz ich kilka do wyboru. Stanowią kolejną ważną cechę.

  Poznaj bliżej najczęściej spotykane tryby pracy:

  • Cichy/Nocny – urządzenie maksymalnie zmniejsza poziom generowanego hałasu. Często towarzyszy temu także wyłączenie dodatkowych dźwięków/alarmów, jak i podświetlenia.
  • Automatyczny – w mojej ocenie najważniejszy tryb. Istotne, aby korzystał z precyzyjnych czujników. Oczyszczacz sam reaguje na zmiany w jakości powietrza. Podkręca, utrzymuje lub obniża swoją wydajność. Dąży do tego, aby bez Twojej ingerencji zapewnić Ci jak najlepszy mikroklimat.
  • Intensywny/Turbo – tutaj nie ma żadnych kompromisów. Oczyszczacz załącza maksymalną prędkość wentylatora. Dobra opcja, gdy pragniesz jak najszybciej oczyścić powietrze.
  • Pollen – wyjątkowo dobrze eliminuje pyłki z alergenami. Najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergików to często właśnie ten z tego typu trybem.

  Oprócz powyższych niektóre modele oferują bardziej wymyślne tryby, nawet do usuwania przykrych zapachów z ubrań bądź butów. Niemniej to te powyżej opisane powinny najbardziej Cię interesować.

  Rzecz jasna dobrze mieć pod ręką manualną regulację. Oczyszczacze i tak podają stan powietrza na wyświetlaczu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie dobrać wydajność do warunków, jednakże tryb automatyczny bywa wygodniejszy.

  Obsługa

  Bardzo ważne w tym, jak wybrać oczyszczacz powietrza, jest to, żeby sterowanie urządzeniem nie sprawiło Ci żadnych trudności. Ryzyko, że sobie z tym nie poradzisz, jest niewielkie, bo niemal każdy oczyszczacz oferuje czytelny ekran.

  To na nim swobodnie zmienisz tryb pracy, włączysz i wyłączysz oświetlenie, jaki i sprawdzisz aktualny stan powietrza.

  Nowoczesne sprzęty z modułem Wi-Fi dają też możliwość obsługi przy użyciu smartfona. Musisz tylko zainstalować wskazaną przez producenta aplikację i podłączyć do niej swój oczyszczacz.

  Wówczas swobodnie zmienisz ustawienia, nawet jeśli nie ma Cię w domu. Masz pełną kontrolę nad urządzeniem i jego pracą.

  Przeczytaj też: Czy warto kupić oczyszczacz powietrza? Zalety i wady!

  Poziom generowanego hałasu

  Ze względu na to, że oczyszczacz będzie pracować minimum kilka godzin dziennie, nie może być zbyt hałaśliwy. Inaczej szybko zacznie przeszkadzać nie tylko Tobie, ale i pozostałym domownikom.

  Co oznacza zbyt hałaśliwy? Według mnie oczyszczacz powietrza nie powinien pracować głośniej niż 50 – 60 dB. Pamiętaj przy tym, że po ustawieniu trybu turbo sprzęt nie będzie cichy, bo musi intensywniej filtrować powietrze.

  W trybie nocnym hałas generowany przez urządzenie przeważnie obniża się do ok. 15 – 30 dB. Śpisz spokojnie, a oczyszczacz efektywnie pracuje. Dobra opcja do pokoju dziecka.

  Pytając, jak wybrać oczyszczacz powietrza, koniecznie prześledź głośność pracy na konkretnych trybach. Wtedy nie rozczarujesz się za małą kulturą pracy.

  Wymiary i waga

  Wybierz taki sprzęt, który w żaden sposób nie będzie Ci przeszkadzać. Nie może zajmować dużo miejsca i utrudniać swobodnego przechadzania się po pokoju.

  Zwróć też uwagę na to, jak ciężki jest oczyszczacz powietrza, jeśli planujesz przenosić go z miejsca na miejsce. Ta kwestia jest mniej istotna, jeżeli wybierasz urządzenie do jednego, ściśle określonego pomieszczenia w domu.

  Dostępne na rynku oczyszczacze są na tyle zróżnicowane pod względem wymiarów i wagi, że na pewno znajdziesz dla siebie dobry model. Niektóre oferują też kółka transportowe.

  Dodatkowe funkcje

  Jedną z najbardziej przydatnych funkcji dodatkowych jest jonizacja. Oczyszczacz generuje jony ujemne, które neutralizują te dodatnie, a przy okazji przenoszone przez nie zanieczyszczenia. Dzięki temu kurz, bakterie i inne cząsteczki nie osiadają na meblach, firankach i podobnych przedmiotach.

  Znajdą się też takie modele, które generują zarówno jony dodatnie, jak i ujemne. Dążą do balansu między nimi. Jonizacja tworzy w domu przyjazny mikroklimat. Pozytywnie wpływa na samopoczucie i minimalizuje objawy alergii.

  Ciekawe są też oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania. Taki sprzęt docenisz zwłaszcza zimą, gdy przez wiele godzin dziennie musisz korzystać z ogrzewania.

  Podniesiesz wilgotność do poziomu powyżej 40%. Zapomnisz o nadmiernie przesuszonym powietrzu i związanych z tym problemach. Mowa tu m.in. o suchej skórze, kaszlu, drapaniu w gardle i trudnościach z oddychaniem.

  Oczyszczacz powietrza może być wyposażony również w:

  • Lampę UV-C (dodatkowy sposób na eliminację bakterii i alergenów).
  • Timer (ustalisz moment wyłączenia się sprzętu).
  • Blokadę rodzicielską (dzieciaki nie zmienią ustawień).
  • Wskaźnik zanieczyszczenia powietrza (zyskasz większą wiedzę na ten temat).
  • Funkcję ozonowania (spotęgujesz świeżość powietrza).
  • Funkcję chłodzenia (sprawisz sobie ulgę latem).
  • Powiadomienia o zużyciu filtrów (dowiesz się, co i kiedy wymienić).

  Oczywiście nie wszystkie innowacje są potrzebne każdemu. Zastanów się, jakich opcji potrzebujesz, a które są według Ciebie zbędne lub mało istotne.

  Design

  Celowo umieszczam tę kwestię na końcu. Nie jest najważniejsza, ale jednocześnie warto ją uwzględnić. Oczyszczacz powietrza prawdopodobnie ustawisz na widoku, więc nie warto wybierać pierwszego z brzegu modelu, który prezentuje się mało atrakcyjnie.

  Sprzęty, które spotkasz w sklepach, zwykle są białe lub czarne, a ich design minimalistyczny. Dzięki temu dobrze prezentują się w różnych wnętrzach, zarówno tych nowoczesnych, jak i klasycznych.

  Nikt nie zabrania Ci kupna oczyszczacza, który zwyczajnie Ci się podoba. Pamiętaj jednocześnie, że wygląd to nie wszystko, bo nie od niego zależy skuteczność filtracji powietrza.

  Podsumowanie

  Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Zwróć uwagę na CADR, czyli ogólną wydajność i zasięg działania, system filtracji, dostępne tryby, głośność pracy, wymiary, wagę i wygląd, żywotność filtrów, sposób obsługi oraz funkcje dodatkowe.

  Kierując się tymi cechami i parametrami, rozsądnie dobierzesz możliwości oczyszczacza do warunków, metrażu oraz własnych oczekiwań.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments